Mamičky v Írsku

meli20
17. okt 2006

je tu niekto kto rodil v irsku?
kto?
😵

ankaira
4. jan 2010

Dakujem za informacie Ladywitch....je lepsie to vediet dopredu ako potom vsetko zhanat a zistovat...... 😀 s tym fotenim to bude zabava,taky moment vychytat aby bolo ako ma byt.....letenky este nemam kupene....z tym este pockame....a nevies nahodou ako je to ak by som chcela aby mal Irsky pas????

arian
4. jan 2010

Ahojte baby!

Neviete mi poradit nejaku int. stranku bazaru s autami? Chceme kupit auto a nase hned aj predat, preto pozeram bazary, no chceli by sme si vybrat a az potom tam ist. To je jedno kde by to bolo. Pozerala som inzercie, no ten bazar bude asi lepsi.

Ak viete poradte.
A ako sa mate?

Papa

ankaira
4. jan 2010

Arian,pozri si carzone.ie.,buyandsell.ie.a mozes skusit aj na zoznam.ie na inzerciu....tam vecsinou slovaci predavaju a su tam aj dost dobre ceny.....

kacenkalm
4. jan 2010

ahojte dievcata,tak ako?
My sa konecne po roku chystame domov v marci a potrebovala by som poradit,ci nemate skusenosti alebo neviete,ako to je s kocikmy alebo s autosedackami...co viem,tak kocik si mozme zobrat zadarmo az ku gate ale neviem so sedackou,ci si mozme vziat do lietadla?mala bude mat akurat 5 mesiacov ked budeme letiet,atakze premiera... 🙂

catalin
4. jan 2010

ladywitch, a ked vybavim malej len irsky pas bude nejaky problem ked budeme letiet?lebo teraz zacat vybavovat slovensky rodny list a ist do dublina.. no moc s mi nechce..

drop
4. jan 2010

Ahojte babenky!!!
Prajem Vam Vsetko naj v NR 2010!!
Moj syncek sa vola Michal,co sa mena tyka, pacilo sa mi Adrian a Samko..., ale nepresli u draheho... Misko ma napadol ked som pozerala reklamu na zmrzlinku(tvarohovy Miiiiisa)

Co sa tyka Irskeho Passportu, tak som bola v Dubline 2x (som z Galway, keby bol niekto tiez, bola by som rada, mohly by sme hodit stretko).
Prvy raz som tam bola s Irskym RL( apostile), a mala som vypis z Tax(pytala som si P60, tusim tu jeden z rodicov musi mat odpracovane 3roky) za vsetky roky co som tu( som tu od konca 2005), no to im nestacilo, a dali mi taky formular, kt. musel potvrdit lekar, farar, alebo skola( ak si tu studovala). Ja som to dala potvrdit GP a bez problemov( GP navstevujem asi 2-3 roky). Pass
mam uz doma a poslali mi to postou do 10 prac. dni.

Vytlacila som si ziadosti na prispevok a priplatok k prispevku...
Moze mi niekto poradit, ci tam staci potvrdenie od GP a ci musi byt prelozeny???
Dakujem velmi pekne

kacenkalm
4. jan 2010

catalin,snad nebude problem,lebo ja tiez vybavujem irsky pas,volala som si na passport office,a povedali ze potrebujem im poslat vyplneny form,2 passport foto malej(nafotila som si ju sama doma,podlozila som bielu plienku,nech je na bielom podklade a v harvey norman mi spravili foto na pas),original tvoj pas a pas manzela a poplatok,ale to uz neviem kolko,tusim 20e.a pytala sa ma pani,ci som tu pri narodeni dietata bola tri roky,hovorim,ze hej,tak by nemal byt problem.

drop
4. jan 2010

😅 som zabudla, ze aj moj pass, a 2 fotky mimi( na Garde mju tlacivo na Passport, treba vyplnit a Garda ti to potvrdi , fotky tam musis prilozt, ja som dala viacej fotiek a gardista mi vybral tu lepsiu)

Platila som 16 eur na passovom v Dubline.

kacenkalm
4. jan 2010

a appostilovany rodny list

drop
4. jan 2010

Kacenkalm odkial si???

ladywitch26
4. jan 2010

k tym pasom, aspon jeden z rodicov musi byt v irsku minimalne 3 roky v priebehu poslednych styroch. ja som prisla do irl 12.juna 2006, stanka sa narodila v maji 2009, takze kvoli jednemu mesiacu bohuzial ziadat o irsky pas nemozem. ale ak toto splnate, tak mozte poziadat. a myslim, ze sa ani netreba nikam trepat, da sa to vybavit postou.

drop, to potvrdenie od GP musi byt prelozene. a nie tebou, ale oficialnym prekladatelom,ktory ma okruhlu peciatku. mna to stalo nejakych 25€ na sr.za jednu blbu vetu.
a priprav sa na to,ze to bude trvaaaat. ja som ziadala koncom septembra, ked sme boli doma. no a chceli aj potvrdenie z irskej strany, ze som o nic take neziadala tu v irsku (myslim, ze to zaviedli akurat od oktobra, lebo co ziadali baby dovtedy,tak im to preslo len s cestnym prehlasenim). no a kedze tu take nic neexistuje, a iri su uz otraveni vyplnovanim takych blbosti zakazdym (ani sa nedivim, stacilo by, keby ministerstvo poziadalo o oficialne vyhlasenie irska,ze tu nic take neexistuje, ale asi to tie tupe mozgy v blave este nenapadlo, a tak chudata maminky maju problemy, lebo ti to irske urady nevydaju ani za boha), takze som sa dohodla s uradnickou na sr, ze ona o to poziada pisomne a vtedy to uz iri musia poslat, ale trva im to aj tri mesiace. takze len trpezlivost.

zdenkam
4. jan 2010

Ladywitch uplne to same, ked sa maly narodil, nebola som tu ja este 3 roky. Ked sa narodi toto mimino budem tu uz 5,5 roka a manzel cez 6 rokov, takze isto kvoli tym blbym vybavovackym cez Dublin dostane irsky pas. Ale chcem jednoznacna aj slovensky.

Fotili sme maleho na ten jednorazovy cest doklad ked mal mesiac, chvalabohu vyslo na prvy sup. Skor ako mat ho nespiaceho sa mi zdalo tazke, schovat ruku, ktorou som pridrzala hlavicku, tak aby nebolo prsty vidiet. Trosku tam vykuka palec, ale tak im to stacilo.

Cathalin, pozor, zisti si ako to je s priplatkom pri narodeni dietatka, ak ma ine statne obcianstvo ako sr. Ta davka je ekvivalent 25 tis Sk ak sa nemylim a bola by skoda o nu prijst. Ja som pri malom dostala 15 tis, vtedy to bolo manej. A potom s doplatkom k rodicovskeho prispevku, teda vam uz budu vyplacat cely rodicovsky prispevok, kedze ECHS zrusili.
Mna zaujima ci mi daju uz ten velky rodicovsky prispevok pri druhom dietati, lebo obdobie ze 2 roky v praci /ak sa dobre pamatam/ medzi prvym a druhym dietatom splnam.

Ten preklad od GP, to je indidualne od uradu, ja som nemusela mat potvrdene, ze im to tam ich prekladatel prelozi. Musela som mat len uradny preklad rodneho listu. Inak som to riesila upne rovnako ako Ladywitch v Dub zaziadala do sr, si nechala dorucit. Ta doba cakania je cez 3 mesiace. Spravidla som sa stretla s tym ze to skor neprislo.
A pozor, ak nie ste manzelia, musite na ambasadu do Dublinu obaja.A ste aj nie manzelia a inej narodnosti, tak manzel moze uz vyhotovene doklady vyzdvihnut len po vzajomnej dohode s nimi. My sme ich len uprosili, kedze to bol nas pripad.

drop
4. jan 2010

Dakujem babenky.
Zajtra poutekam k GP. 🙂
Prajem pekny zbytok dna....
cmuk

tinkadublin
4. jan 2010

Ahojte baby 😉

monikabe jasne som zabudla napisat, zdenka si dobre pamata ze som tiez z kosic 😉

Baby som dnes bola na kontrole v hospital a robili mi scan, taaaaak ma to prekvapilo, juj som sa vytesovala z maleho, pekne ho bolo vidiet chrustika nasho 😀 ale nevedela nam potvrdit ci chlapcek abo nie lebo tam mal nozicky.. a najdivnejsie je, ako som tu uz pisala na dvoch miestach nam povedali ze chlapcek, ale uz mesiac mam take divne sny.. akoze nic zvlastne stale nieco s babatkom, ze kocikujeme, abo ideme sa kupkat a podobne ale to je divne ze zakazdym to je dievcatko v mojich snoch 😀 som dnes rano vravela drahemu, tak na mna vyplasene pozrel - nevrav mi ze to bude dievca!!! vsetko mame pre chlapca nakupene 😀 😝 tak bude sranda no..

zdenkam
4. jan 2010

To uz bude psycho tlak. Mne sa nezda aby sa 2x mylili Tinka, ale aj ked ktovie.
Ja som nikdy ziadne sny o kocikovani nemala, sranda.

Mne tiez robili scan 2 t pred porodom, lebo som sa citila vlhka, tak ci mi nevyteka plodova voda, tak si to pamatam.
Je to sranda, lebo stredu mi ide kolegyna na prvy scan v 26 tt 😲 a tak jej vravim, ze si pamatam, ked som ten scan mala ja a ze kym teraz v 9tt mam na fotke cele malinke 2cm babo s hlavickou, chrbticou a akoby nozickami spolu, tak ona uz nebudeme mat cely obraz na jednej fotky. 🙂 Vtedy ma nenapadlo, ze to mozem take male cele vidiet. Nejako som nepatrala po postupoch v sr a neporovnavala.

Baby, vyzera to, ze sa naklonime variantu dovolenky v teple niekedy koncom marca alebo v aprili. Ja si to uz presne nepamatam, neviete ta doba na lietanie je najidealnejsia medzi 18 a 24 ci 25 t tehu?

Ako viem, ze sa lieta aj predtym alebo potom, sama som lietala aj predtym pri syncekovi, len po tom potrate nechcem to stastie cakat babo zbytocne riskovat.

alienka1
4. jan 2010

ahojte.
k tym potvrdeniam od gp k prispevkom to sa vpisuje priamo do tlaciva. a tam netreba ziadny preklad. teda aspon ja som to tak robila. len som povedala gp o com sa tam pise a on uz tam vpisal datumi, meno a este neviem co este uz si nepamätam. ale urcite som nic neprekladala. ja som to tlacivo z irskej socialky nepotrebovala ale to asi zalezi od uradnicky ktoru stretnete.
tak vam prajem silne nervy nech to mate cim skor za sebou.
ja si teraz vybavujem doplatenie k rodicovskemu a chcu odomna kolko som za minuly rok dostala tu v irl ale ked som bola na socialke tak mi povedali ze ona si to v pocitai nemoze pozriet tak mi vypisala len kolko dostavam mesacne (aj to som jej nadiktovala) tak dufam ze im to na sk bude stacit.
neznasam vybavovanie papierov!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
inak my mame novinku. nasa lucka ide buduci tyzden do skolky ☹ som z toho strasne smutna ale inak sa to nedalo. matersku som natiahla ako to len islo. ide len na par hodin aby si zvykla lebo ked nastupim do prace bude tam cely den. a to som sa zaprisahala ze ju tam nedam ze to nejak vyriesim. ale asi to tak ma byt. a aspon posilni imunitu a bude sa stretavat s anglictinou v prirodzenom prostredi.
bude mi velmi chybat!!!!!!!! ale vyzera to tak ze ona s tym bude mat najmensi problem 🙂 je to spolocensky typ
prajem vam dobru noc

ladywitch26
5. jan 2010

alienka, ja sa tiez toho hrozim dat malu do skolky. teraz je muz sice doma, tak sa o nu stara on, ale uz sa strasne nudi, tak by si rad cosi nasiel. tak asi si najdeme nejaku aupairku. a idem teraz v stredu s nou do materskeho centra, nech si zvyka na ostatne deti. tiez je taky spolocensky typ, smeje sa, ked vidi deticky v telke, tak asi to bude pre nu zabava.

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
janec79
5. jan 2010

alienka: nasa Enka ide tiez do skolky, mala by nastupit o 2 tyzdne, ja totizto nastupujem o 3 tyzdne do prace a tiez mam z toho nocnu moru. Uz teraz ked si niekam odbehnem a nie som s nou, tak mi hrozitansky chyba. No a asi to bude aj pre nu tazke, ona totiz cudzich ludi moc nemusi. Dnes si idem dohodnut presne pravidla v robote, nechcem full time, aspon nejaky skrateny uvazok, tak uvidim, ako pochodim

ladywitch: kde su tu nejake materske centra, co si spominala a ako sa to preklada mother centre??

baby neviete ako to je s jobseekers benefit? manzel ho momentalne pobera, ale niekto mi spominal, vraj ked sa ja vratim do prace a zarobim viac ako 300 eur tyzdenne, tak on moze prist

prejem vam pekny dnik

janec79
5. jan 2010

fidka: to mate uplne super, to by bol aj moj sen. inak tie ceny skolok su zavratne. U nas zatial bude muz s malou doma, ale do skolky mala nastupuje aj tak-zatial na 2 dni v tyzdni nech si aj ona trosku zvyka byt v kolektive. Mne part time v robote nehrozi, ale pevne verim, ze sa mi bude dat skratit prac.doba aspon o hodku denne.

arian
5. jan 2010

Ahojte!
Ankaira, som si neuvedomila, ze su tam neni len sukromne inzeraty a , ze sa mozem prekliknut do ponuky bazaru. Dakujem, popozerali sme a pockame co je s autom a uvidime ci zmenime hned,alebo po case. POtrebujeme naftak, lebo manzel vela cestuje a usetrili by sme nemale peniaze.

Baby tak sa trapite uradmi, drzim palce nech to mate rychlo a bez nervov vybavene.
My tiez este cakame co nam povedia o ten council house. A ci tu u nas vobec, ak by sme mali narok, bude nejaky volny. Asi tazko a mimo dediny byvat nemozeme, lebo ja nemam vodicak a manzel v praci zacina skor ako maly v skole.

Kolko tu stoja tie skolky, ked hovorite,ze asi vyuzijete opatrovatelku? Lebo my sme platili za opoatrovatelku 5E na hodinu. Nevujde vas to drahsie?

A este som sa chcela spytat do ktoreho tyzdna dovoluju letecke spolocnosti lietat?

Tinkadublin, no tak uvidite co budete mat, ked sa ti len o dievcatku sniva. Som vam pisala. Bratova priatelka mala mat podla troch sono vysetreni dievcatko, a ked sme kupili ruzovy kocik, povedali jej na dalsom sone v tn ze to bude chlapec 😀
Tiez ma celu vybavu ruzovu, tak kocik vymiename a pomali kupuju neutralnu farbu- vybavicky.

Majte sa...

tinkadublin
5. jan 2010

Ahojte zienky 😉

tak tie vybavovacky aj nas budu cakat.. a taaak sa mi do toho nechce pustit.. ja tiez dufam ze nam daju irsky pas, ale ja nemam este 3roky, drahy tu je tri roky teraz niekedy v januari, ale do prace nastupil az vo februari, tak neviem neviem ci nam to uznaju, ked nie tak budeme musiet vybavovat slovensky pas..

Arian no ved uvidime co sa z toho vykluje, aj ked mi vravia ze z dievcatka sa casto moze vyklut chlapec, ale ked tam vidia na scane vajka tak to sa uz nejak nestrati do neznama takze ked povedia ze chlapec, je to istejsie.. 😉

Ja som sa rozhodla ze idem dnes zas na socialku, uz som tam bola kopu krat a stale nic nedostavam a to som nezamestnana od juna.. no je to normalne.. ako ja chapem ze nemam narok na benefit ale aj tak z coho ma clovek zit.. riadne som odpracovala skoro 2 roky.. dva mesiace mi chybali do dvoch rokov a ten jobseeker allowance by som mala dostavat.. stale mi len povedia ze maju vela prace a vsetko je in progress, na toho inspektora cakam od novembra a este neprisiel skontrolovat dom atd.. taaak ja neviem.. 😒

tinkadublin
5. jan 2010

Tak som spat.. no mna asi z nich porazi.. zaciatkom novembra sme sa stahovali a bola som na novy social, ze som sa prestahovala, ze jasne vypytaju moje papiere zo stareho officu a ze max par tyzdnov to potrva.. skoro dva mesiace presli tak som sa tam natrepala zas, skoro som sa zabila tak sa brutalne smyka vsade.. a tam mi povedia ze vy ste tu boli?? kedy?? my vas tu nemame.. tak mu ukazujem papiere co som vyplnovala a oni mi dali z noveho officu s ich peciatkou, vravim hej bola, tu je dokaz.. takze oni este nic nedostali zo stareho ze ich musi urgovat aby cim skor zaslali moje papiere.. no nervy, zas len cakat ☹

kacenkalm
5. jan 2010

Neboj sa Tinka,sice sa nacakas teraz ale vsetko ti spatne vratia,aspon to je potesujuca sprava,nie? 🙂

kacenkalm
5. jan 2010

tak dnes som si bola prvy krat v novom roky vyzdvihnut jobseeker allowance a hups???uz som ho mala o 10euro znizeny.... ☹ no aspon ze nie o viac....

zdenkam
5. jan 2010

Alienka, tak to ta plne chapem, nas isiel do skolky ked mal 1,5 roka ale prve 3 hodiny co tam bol, som bola ako stratena. Len ja som stastlivec, dala som ho tam lebo som chcela a nie musela.
Ale aj tak to bolo tazke, nastastie vobec neplakala a po 2 tyzdnoch uplna parada, ked som pocula story ze aj 4 mesiace dietatko plakalo, tak mi lamalo srdce.

A ja si to uzasne pochvalujem, doma si porobim kym tam je, on sa vyhra a aj preto hovori tak dobre anglicky, teda anglicky zatial lepsie nez inymi dvoma jazykmi, ale vyrazne sa zdokonalil v cestine teraz co mal tatko volno, takze to dohana, zaostava so slovencinou, ale to je tym ,ze ja s nim hovorim 2 jazykmi.

Neboj, dobre bude. A hlavne, treba pamat, ze dospely nie je pre dietatko adekvatny partner, nikdy mu tolko ako deti dat nemozete. Ale 9 mesiacov, to by som tiez robila vsemozne nedat ho tam. To sa mi zda priskoro, ale uplne ta chapem.

Nie kazdy si to moze zariadit tak, ze rodicia sa pri strazeni striedaju, kym ten druhy pracuje.
U nas je cela skolky velmi slusna 3 eur na hodinu a hlavne su strasne flexibilny, platim len za to co tam je a co vidim v okoli, je to skor vynimka. Vo vsetkych ostatnych tuna sa plati ci tam dieta je alebo nie je. 😖

A u nas neni materske centrum, ale funguje na podobnom principe vola sa to mother a toddler group a je to kazdy utorok na 2 hodky a tam chodime uz vyse roka, dalsia prilezitost pre mixovanie s cudzojazycnymi detmi. Ja som tam spoznala vsetke svoje dobre kamosky, zhodou okolnosti tiez cudzinky ale manzelov maju Irov, takze spolocne zas len po anglicky. Jedna je z Peru, druha z Australie a tretia z Philipin no a este jedna z Bali, ale co si otvorili vlastnu restiku, uz sa malo vidame.

TAkze vela stastia pri umiestnovani do skolok a hlavne smutno bude, ved to je normalne, lebo sak davate cloviecika ktory vam je najblizsie a s ktorym ste boli skoro stale od seba prec na chvilu. Mne aj po 1,5 roku obcas byva smutno. Ale ani na okamih som to neolutovala. Je to dolezite pre zdravy spolocnesky vyvoj dietatka.

zdenkam
5. jan 2010

Janec a jobseeker benefit neni mean tested, to kto ti povedal taku kravinu.
Ja som zarabala 12O eur, dostavavala jobseekr benefit a manzel zarabal 55O eur. TAkze blbost ozaj.
Mne priznali jobseeker lebo po materskej mi znizili pocet pracovnych dni v praci, namiesto 5 som robila len 2 tak mi doplacali 3 dni jobseeker, to boli zlate casy, dostala som viac ako by zarobila, ale potom som sa sama vratila na 4 dni do prace lebo sa uvolnilo miesto a to uz mi stopli.

Iny pripad je jobseeker allowance to je mean tested a tam neviem aky prijem je dovoleny ale co viem znamej manzel zarobi 4OO eur a ona dostava nejakych 1OO.

Kacenka, to kvoli novemu rozpoctu, vsetko sa znizovalo.
TinkaDublin, no mna by porazilo, sa mi zdalo podozrive nieco, ked si tak dlho cakala. 😠

ladywitch26
5. jan 2010

janec, u nas sa to vola mothers and todlers group. staci sa spytat nejakej irskej mamicky v okoli, mala by o nich vediet.

inak tie skolky, u nas sa plati 150€tyzdenne, samozrejme je to bez stravy a aj ked dieta ide napr na dovolenku alebo je chore, tak sa plati plna suma, ci tam je alebo nie je. a to sme malinka dedinka, tak dublin bude podla mna drahsi. to uz si radsej zaobstaram aupairku, dam jej 100tyzdenne a da mi pozor na malu nielen doobeda, ale aj vecer, ak budem potrebovat. a mala si skor zvykne na jednu cudziu osobu, ako ked ma kazdy den inu ucitelku, lebo sa tam striedaju, kazdy den v tyzdni ina.

tinkadublin
5. jan 2010

No veru baby s tymi socialkami len kriz.. tak dufam ze vsetko spatne dostanem, zislo by sa 😀 tak co ine mi ostava ako zas cakat..

S tymi skolkami tiez neviem ako by som riesila, kebyze stale robim, co by som robila ak nam nezavrie company, tak uz 5mesacne by som musela dat do skolky, lebo obaja by sme pracovali a nema mi kto postrazit.. ale tu v dubline su hroooozne drahe skolky.. to by som musela zarabat 500 eur tyzdenne aby nie len na skolku bolo, ale aj nieco ostalo.. no teraz ten problem nemusim riesit, kedze som nezamestnana, ale tak 1.5rocne by som uz tiez rada supla do skolky medzi kolektiv detsky.. tak ako ty zdenka 😉 tiez musim zistit od mishky kde tu je mother a toddler group pri nas.. nielen kvoli malemu ale hlavne aj kvoli sebe.. ja uz vobec nerozpravam anglicky od juna co som nezamestnana.. akurat co sa stretavam s mojou byvalou kolegynou - kamoskou z litvy tak s nou po anglicky, ale riadne sa uz zadrhavam s tou anglinou.. zislo by sa byt medzi cudzincami abo irmi aby som viac pocvicila s anglinou.. ved zabudnem vsetko co viem 😝

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre