Mamičky v Írsku

meli20
17. okt 2006

je tu niekto kto rodil v irsku?
kto?
😵

mishka711
10. jan 2008

tak tu saneoplati dazdnik ked fuka rdsej unda a kapuca to je lepsie hlabne terazcez zimu ja som nosila dazdnik stale v kabelke ale ako nastala zima musela som si kupit novu bundu ale stoji to za to nech prsi fuka nevadi som sice mokr ale dadnik nemusim tocit a nervacit sa snim a konecne sa vyprsalo a svieti nam slnko ale do kedy ze????je tu niekto aj z dublinu priamo????

lenka1108
10. jan 2008

ahoj mishka rodila som v galway a bolo perfektne.no to stym prispevkom neviem lebo ja som si normalne platila zdravotnu a bola som svojvolne nezamestnana na urade prace.a dostala som na slovensku porodne prispevok od mesta , a pridavky a rodicovsky mi dali tiez ale po % mes mi to zobrali ze nemozem dostavat aj tam aj tu.bala som sa ze budu chciet aby som im to vratila ale nic.vykecaka som to ze som o nicom nevedela a tak.a to porodne aprispevok od mesta mi dali az ked som malej vybavila trvale bydlisko.ale poviem ti ze na sk vtomto vsetkom maju strasny bordel...teraz aj ked som na materskej tak si musim sama platit zdravotku...drzim ti palceky sak to mas za par a ak ti mozem poradit neni nic lepsie ako epiduralka...z vlastnej skusenosti porodu bez nej a snou.s nou som si porod cely vychutnala a uzila kazdu sekundu...tak drzim palceky...papa 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

mishka711
11. jan 2008

ahojte no leni dik za inafo ved uviime ze co skusim nieco vybavit lebo tu vlastne dostanem irsky rodny list ak som dobre iformovana a my by sme chceli aj slovensky teda radsej slovensky ako rsky ale zevraj tam treba ist osobne tak uvidme lebo urcite sa nebudem trepat po 3tyzdnoch domou musim od niekho vsetko vyzistit lebo mamina pride 17steho uz a odchadza30teho mozno ona by tiez ieco mohla poriesit jaj a este ma caka najs nejakeho vhodneho dr v mojom okoli samozrejme vybavit este childbenefit atak....no a pevne dufam ze maly pride uz do toho 17steho nech ma mamca scim pomahat tieto posledne tyzdne odkedy som doma mi to ide hrozne pomaly no si myslim ze teho trva aj rok 🙂

nadina
11. jan 2008

Ahojte baby,
tak som naspat,

vdaka za vsetky povzbudenia...
Mam trosku zosrobovanu nohu zvnutra,
tak sa manzel smeje, ze to aby som vzdy na letisku peeekne pipala 😉

Caka ma 6 tyzdnov v posteli s vylozenou nohou,
to mam isto za to, ze som sa cely rok tesila na novorocne vypredaje,
tak to mam za trest...Musim sediet doma.

Andrea, vdaka za odovzdany pozdrav, dufam Adka, ze obcas napises nieco z Tullamore,
je super, ze uz mate doma opat net 😉
...
Lenka, aj ked to doteraz tak trosku SK urady tolerovali,
no ten zakon, co som uviedla uz od 1.1.2008 nepozna ziadnu vynimku
a podla vsetkeho od tohoto datumu maju byt vsetci rodinni pribuzni zivitela rodiny
poisteni len v krajine, kde zivitel pracuje...
Treba sa na to popytat na poistovni na SK, kde si platis dobrovolne,
ale vies, Leni, dolozila si im pracovnu zmluvu Tvojho manzela? Teda kopiu,
?.... Pretoze si myslim, ze ak ste povedali, ze pracuje tu, tak by ju od Vas mali pytat kopiu zmluvy,
ako aj papier z HSE s datumom od kedy tu plati Tvoj manzel PRSI.
Leni, mali ste poistenie v rovnakej zdr.poistovni na SK Ty a Tvoj manzel?
a nemala by si mat ani dobrovolne poistenie, zial...Tot moj nazor,
ak je to inak, tak prepac 😉 Zdravotne poistenie v dvoch krajinach sucacne je zial protizakonne
a tym, ze tu Tvoj manzel pracuje, tak sa vztahuje jeho poistka aj na Teba a deti.
Napriklad moja operacia bude teraz tu v IRL hradena z odvodov PRSI mojho manzela
a je len samozrejme, ze nemozem o to iste ziadat aj na SK.

...Mishka, s tou EPI, teda epiduralnou analgeziou ma Lenka pravdu, je to dobre,
ja mam za sebou dva porody s EPI a teraz mi tu nohu operovali tiez s EPI, teda vlastne pri vedomi.
Bola to "sranda", pocuvala som hudbu, kym mi vrtali do nohy...

Je to fajn, len sa obavam, ze EPI sa na SK nedava moc casto prvorodickam, ja mam prve dieta odrodene tiez prirodzenou cestou, aj ked mozno v tom case este EPI u nas nebola.
Prvorodickam na SK lekari moc nechcu davat tuto formu analgezie, nakolko nepoznaju pocit tlaku, lekari sa vacsinou obavaju, ze
prvorodicka nemusi vediet kedy tlacit a pod. Tak radsej opatrne...
Inak ja uprednostnujem EPI koli srdiecku, ale verte, ze to tiez nie je najbezpecnejsie.
Po druhej EPI som mala dost velke bolesti v chrbtici a trvalo 3 roky, kym to preslo.
Je to velmi citliva zalezitost a po kazdom vpichu Vam ostane nieco ako mala
jazvicka. Su samozrejme aj pripady, kedy sa vyskytnu problemy, napriklad ked epi ihla prepichne medzimiesny obal
a potom su velke bolesti hlavy.
http://www.mamatata.sk/index.cfm?module=Article...
http://www.primar.sk/Page.aspx?ID=2718

Tak pekny dnicek vsetkym a dufam, ze Vas tymi formalnymi zalezitostami o poistovniach a pod.
priliz nezataujem, mna to moc nebavi, ale mam rada vo veciach jasno,
uz len preto, ze viem, ze casom sa to moze obratit proti cloveku
a platit potom trebars za vsetko druhy x, je zbytocne...
Ci ju uz ide o peniaze, alebo len o starosti...

Este raz, pekny dnicek.

nadina
11. jan 2008

Lenka,

na SK rodny list sa opytaj na :
Consular Section
Embassy of the Slovak Republic
20 Clyde Road
Ballsbridge
Dublin 4
Tel: 01-6600008
Fax:01-6600014

Vystavuju aj jednorazove cestovne doklady pri ceste na SK pre deti,
ktore este nemaju pas...alebo ktore este nie su zapisane v pase rodicov.

lenka78
11. jan 2008

Este raz,vitaj Nadi,ty si ako chodiaca encyklopedia.
Ja som bola vcera v meste a iba v jednom obchode som si kupila plno veci na leto.Najvacsiu radost mam z letnych siat za 4.50!

nadina
11. jan 2008

Vdaka Lenka,

tak dobre nakupte aj za mna, zienky....
co uz... 😉

nadina
11. jan 2008

...a este, tu info o ambasade mam od Helky, nick Helea,
uz sme pisali o niecom podobnom tu, pred casom 🙂
Tak som si len odlozila info z konika...

nadina
11. jan 2008

...admini, uz by ste mohli cosi spravit s tou databazou,
je to tu permanentne preplnene
a stale to vypadava... ☹

etuska
11. jan 2008

Nadi,vitaaaaj 🙂
Mishka-ja som bola pred porodom na "pokec" s anesteziologickou,poucili ma o kladoch i zaporoch a podpisala som papier,ze som o vsetkom poucena,no a ak sa pocas porodu rozhodnem pre EPi,tak mi ju daju.
Ked som si myslela,ze je najhorsie,tak som si o nu poziadala,no to uz som mala strpnute usta a nemohla som dobre gestikulovat-az ma to prekvapilo,no sestricka mi povedala,ze babo uz tlaci na miechu,preto mam zablokovanu mimicke svalstvo a vraj sa uz EPI neoplati dat,lebo by nezabrala.no a o par minut bola Miska na svete.
Takze sme to zvladli aj prirodzenou cestou 🙂 a dalo sa to prezit.Dokopy asi 4-hodinový porod,na prvorodicku super a ja som bola potom na seba hrda,ze som to takto zvladla. Ale ako "poistka " je EPI dobra,ved nikdy nevies ako to budes znasat....Kazda z nas ma iny prah bolesti....
....pocula som aj dost negativnych odoziev ....ja osobne s tym skusenost nemam,tak mi je tazko porovnavat. A je pravda,ze kazdy porod je aj iny,takze....je to na tebe 🙂

lenka1108
11. jan 2008

diky nadi hned aj idem volat mame nech sa mi tam na to popyta.strasne zakony.liec sa a este raz dik... 🙂

maryloou77
11. jan 2008

ahoj nadi 😎
vidno ze ty si pohodacka a vsetko zvladas s prehladom 😉
drzime palce s manzelikom nech ta nic neboli a coskoro behas 😀 😀 😀

mishka711
12. jan 2008

bre ranko babule dakujem za rady no uvidim este nerodim takze neviem co to je 🙂 a ked sa to bude dat vyrzim a ked nie jasne epi urcite odlahci bolest a mo manzel je proti tomu pocul par zlych nazorou a tak sa boji no co uz vesetko bude tak ako ma tak urcite vas budem informovat ak to budem mat zasebou pekny den v irsku vyzera na slnecny aj ked chladny inak vcera mi znama spominala neviem co je na tom pravdy ze ked porodim tu nedostanem ziadne papiere ani irsky rodny no proste ze vstko si budem musiet vybavit sama viete nieco otom blisie???lebo sa mi nezda ze ma nechaju odist bez ziadneho papiera ved to by bolo krute aby ja tak unavena ato vsetko mala este hned vybavovat ☹

lienus
12. jan 2008

Ahoj zienky, Nadi, ty sa nenudis, stale sa okolo teba nieco deje 😉
Mishka, mne dali v Rotunde vela papierov, tiez som im diktovala nase udaje atd, potom som zavolala - asi o desat dni - na cislo, co mi dali a pre rodny list sme museli ist osobne. za kazdy original sa platilo osem eur, dala som si vystavit tri ks, lebo zevraj kopirovanie je nelegalne. Child benefit mi potom automaticky zacal chodit na ucet. Jeden rodny list si musis dat apostylovat na ministerstve zahr. veci - 10 eur. No a potom s tym mozes ist na ambasadu. Ak chces ist domov, vystavia ti jednorazovy cestovny doklad pre dieta, musis mat dve pasove fotky. Ale ked prides na slovensko, pojdes na matriku, odtial to poslu do BA...a pozor, musis cakat minimalne 6 tyzdnov, kym ti vystavia slov. rodny list, potom vybavit potvrdenie o trvalom pobyte a potvrdenie o statnej prislusnosti, no a potom ti ho zapisu do pasu. Ak to pojde cez ambasadu, odovzdas pas, a bude to trvat asi dva - tri mesiace. Tak si vyber, kde ti bude lepsie cakat na "papiere". Zavolaj si na ambasadu, mozno sa nieco zmenilo, len oni tam maju dost obmedzene strankove hodiny, tak sa radsej poinformuj.

mishka711
12. jan 2008

lienus dakujem velmi pekne za info takze domou sa bohvie kedy dostanem s malym no snad to bude ok bru nocku setkym

etuska
13. jan 2008

Ahojte kočky,
Aký ste mali víkend?My sa pomaly dostavame z choroby.Mišku som nechala štvrtok +pia. doma s manželom,lebo bola celá zahlienená.Teraz už pekne odkašliava,no zajtra musí do škôlky.Mangel ma skusky a ja pracujem.
Zacala som jej davat Imunoglukan na podporu imunity-mate s tym skusenosti?
Drzte sa.Prajem pekny tyzden 🙂

nadina
13. jan 2008

Ahoj Erika,
imunoglukan je dobry, len ho musis uzivat dlhodobo,
aby sa neminul ucinku... 😉
Ja mam teraz Imudon, tiez dobry...

etuska
13. jan 2008

Ahoj Nadi,
Dik za info.Citala som na pribal.letaku,ze sa ma brat minim. 2-3mesiace,tak davame poctivo kazdy vecer 🙂
Ako Ti je?Boli ta este velmi noha?
Idem trosku pracovat,no priebezne mrknem co nove 🙂

etuska
13. jan 2008

Bru nocku žienky 🙂

nadina
14. jan 2008

Dobre ranko,

Erika, noha veru boli, ked ju nemam prave vylozenu vysoko...
Uz som strasne unudena, uz su to dva tyzdne.

mishka711
15. jan 2008

ahojte ako vidim vam ten konik vcera fungoval mne sa dalo prihlasit az teraz sila no inak stale 2v1 dnes idem na polsku kliniku som zvedava co mi povedia ci nieco pozitivne alebo nie a zajtra zase hospital takze sa trochu prevetram uz o 2ch dnoch 🙂

lenka1108
15. jan 2008

ahojte baby aj mne to neslo spustit co mate nove?mishka ako si dopadla?moja mala furt vymysla nemozem ist snou ani von take uzasne pocasie tu mame...

nadina
15. jan 2008

Mishka,
ono to islo len zavcasu rano,
potom to vypadlo na cely den, vsetkym.
Drz sa, 40ty tyzden, uz to mas za par... 🙂

mishka711
15. jan 2008

este nevieme co nove lebo ideme tam na 7.30pm takze dam vedet neskor alebo zajtra ak dovtedy nic nebude 🙂 nadina a co noha?lenka1108 no to pocko je ale aspon nefuka vo stvrtok pride mama tak uvidime ci stihame 😀

nadina
15. jan 2008

Ahojte,

zajtra idem na prevaz, aj sa bojim, aj sa tesim, ze na chvilu bude sadra dole...
ale bude dalsia....

maryloou77
15. jan 2008

cau baby 😉
tak zase ficime, kto vie dokedy, ale uzivajme si kym sa da🙂

etuska
15. jan 2008

Presne tak Maryloou77 🙂 .Mangel sa smeje,ze ked nejde konik,zrazu v spravach:"Desat mamiciek z nezistenych pricin skolabovalo...." 🙂 no niekedy je to na porazenie,ked sa chce clovek na chvilku odreagovat a tu nic!
Bezim zavesit pradlo 😀 😀 😀
Co mate nove?Ako je v IRL?Tu na SVK sa oteplilo,ale aj tak nic moc-akurat sa roztopil vsetok sneh a je z toho riadna kasa 😒
Ale treba mysleit pozitivne,takze.... 😀 Co pekne ste dnes zazili?

nadina
15. jan 2008

No dobre, teda Etuska... 😉
... ja som sa dnes zasmiala, lebo moj drahy je tento tyzden doma
a zaklopal nam taky ten podomovy obchodnik, zaklopu nam aj niekolko x za tyzden,
ja som uz naucena ich odmietat, lebo naozaj ani na charitu sa neda prispiet kazdy tyzden
a pod. Vzdy sa vyhovorim, ze zial manzel drzi rodinnu kasu a nie je prave doma...
No a moj manzel nevedel, co mu ma hned povedat, tak sa vykrucal,
samozrejme, ze prizvuk rozoznate a aj ked som bola hore na poschodi,
tak chlapik tiez neznel irsky...Tak sa nakoniec spytal mojho manzela odkial je,
potom mu po slovensky zazelal sladke sny, dobru noc a ze nevadi,
zamaval na rozlucku a odisiel.... 😉
Ono sa to stava dost casto a vela ludi si ani neuvedomuje, ze sa tu navzajom rozumieme,
rozoznate co Poliak hovori, aj Rus, Cech, Slovak je samozrejmostou,
tak mi potom niekedy na ulici pride smiesne, ako mamina taha dieta za usi
a po slovensky na neho krici : Okamzite prestan, lebo ti vylepim...
To mam z Blanchu, to som nebola ja 😉 😉 😉
Mam takych prihod viac, ale tie ostatne a vtipne si necham na clanocek 😉
Tak dobru nocku...
mate podobne prihody?

nadina
15. jan 2008

...a kde nam zmizla Etka? Peti, ako sa mas???

etuska
15. jan 2008

🙂 Hmmm,je dobre pocut aj v cudzine rodnu rec,no napr. takej polstiny je v Irsku uz asi dost 🙂
A tie príhody sú milé 🙂
Ako sa drzia deticky?
Na zaver dna este jedna hláška našej dcéry.Manzel sa vybral do Prešova a my sme ostali s Miškou doma. Ráno sa s nou lúčil,no akosi jej este nedoslo,ze tato siel preč.Ja som varila obed a Mimi prisla za mnou s otázkou:"Kde je tato?" 😨 Ja:Isiel do Presova
Mimi trochu rozmýšlala a potom s vážnou tvárou dodala:"Ja ho milujem" 🙂

takze tak 🙂 bru nocku Nadi.

Ozaj,-Etka,Helka-kde ste??????

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre