Mamičky v Írsku

meli20
17. okt 2006

je tu niekto kto rodil v irsku?
kto?
😵

kacenkalm
8. dec 2009

takze dievcata,balime kufre....Vianoce budem travit len ja a moja Tereska....jaj,velmi ma boli srdce....preco prave ja?potrebujem sa o niekoho opriet a nemam o koho....ani rodicov tu nemam.... ☹

ladysparky
8. dec 2009

tak som nasla letak o homeopatikach, ktore si kupujem

ide o spolocnost BOIRON SK a v ponuke maju tieto vyrobky:
- oscillococcinum - na chripku
- paragrippe - lieci chripku
- coryzalia - proti nadche
- stodal (sirup) - na suchy a vlhky kasel
- drosera compose - na zacvhatovy kasel
- rhinallergy - na alergicku nadchu
- homeogene 9 - na bolesti hrdla
- homeovox - na upokojenie sliznice hrdla
- homeodent - na zuby a dasna
- ricinus communis 5ch - pre skvele dojcenie - tuto viac pisu, ze dokaze podporit tvorbu mlieka a napomaha tak vydatnemu a kvalitnemu dojceniu, ktore je pre dobry start do zivota mimoriadne dolezite.
- sedatif PC - pokoj, vsetko zvladnem (zaujimavy popis vyrobku 😀 ) - este pisu, ze tuto homeopaticku specialitu ocenite pri nocnom vstavani k dietatku. pomoze pokojnejise zaspat a zvladnut i pripadny nepokoj, nervozitu, ci uzkost, ktoru mozete po porode pocitovat. nevyvolava navyk ani ospalost pocas dna.
- sedalia - na nespavost a nervozitu deti - sirup je urceny na prechodne poruchy spanku, na tazkosti so zaspavanim a prerusovany spanok, na nespavost s nocnymi desmi, zo strachu z tmy a pod. zaroven posobi aj pri nervozite zo zmeny prostredia, ci pri prerezavani zubov.
- castrocnesine - na bolesti zaludka - pri naduvani, bolesti, paleni a tazoby v zaludku, aj pri paleni zahy
- osteocynesine - pre pevne kosti - podpori sa vstrebavanie a udrziavanie vapnika v kostiach, co je dolezite hlavne v tehotnosti a pri dojceni. pozitivne posobi aj na vlasy, nechty a celkovy pocit sily a vitality
sativol - na unavu a vycerpanost
- cocculine - potlaca nevolnost pri cestovani, ale aj v tehotnosti
- avenoc - pomoc pri hemoroidoch
- cicaderma - hoji ranky - odreniny, drobne trhlinky, dropne popaleniny, zacervenanie po slneni, pri zapareninach na zadocku dietata a postipani hmyzom, ale aj rezne rany po chirugickom zakroku (cis.rez a nastrihnutie hradze)

dufam ze admin tuto spravu nezmaze. nejde o ziadnu reklamu, len chcem pomoct pri vybere homeopatik.
myslim, ze kazda mame na slovensku nejaku rodinu, ktora by nam to v pripade potreby vedela zaslat do irska..

vlastne uz minule som sa tu pytala.. tu v irsku sa ziadne homeopatika nepredavaju? nepoznaju to tu?

ladysparky
8. dec 2009

kacenka 😕 som nemyslela ze to bude az take vazne ☹
a ides domov na slovensko, ci zostanes v irsku?

ladysparky
8. dec 2009

tixi, niektore kociky, konkr.ten moj, ani na polskej stranke nie je velmi lacny. uz som presurfovala polsky, madarsky, rakusky, cesky ebay a najvyhodnejsie mi to bude cez uk.. ale vidis? spanielsky som este nepozrela - tam vyrabaju kociky Jane.. no idem na to 🙂

a inak mate dost akcnych muzov holky 🙂 aspon sa pri nich nenudite 🙂
ten moj vcera skonstatoval, ze by mal so sebou nieco robit, lebo uz nevladze tolko ako kedysi 😀 vraj po vianociach, haha.. som zvedava 😀

tixi
8. dec 2009

kacenka prosim ta hlavne sa nebal!!!ak chce nech ide on, ved ty mas male babatko, azda nie je az taka svina, zeby vas obe vyhodil!!! 😠
ak si niekoho nasiel a preto sa tak sprava, tak nech ide za nou a ak aj nie tak nech mysli hlavne na Terezku, ved je jeho
ja viem ono sa to lahsie hovori ako robi, ale fakt preco by si mala ty trpiet a hladat si byvanie, ved si nic zle nespravila...
je mi to luto ☹

zdenkam
8. dec 2009

Tixi, no moj muz by asi trpel riadne ak by nemohol, takze dufam, ze peniaze aspon na ceske hory budu stale. Teraz ked mi hovoril ako ho zastihla dazdova pohroma na horach v Atlase v Maroku a aky kamenec tam padal, ze by to cloveka aj zabilo ak by bol v horach vysoko a nie v dedine, tak mi to fakt jedno nebolo.

Dokonca sam potvrdil ze sa prvykrat bal. A to mal ten vystup na horu v Alpach v snehovej metelici, takze na cosi zvyknuty je. Teraz rozmysla na nejakou horov v Kazachstane buduci rok.Tak, by som chcela nech bezi kym sa nam da.

Ladysparky, par homeopatik sa da kupit aj tu.

zdenkam
8. dec 2009

Tinka, spomenula som si,
to homeopatikum, co som uzivala na hojenie po porode sa vola Arnica a kupis ho v lekarni. Ja som ho tu bez problemov zohnala

ladywitch26
8. dec 2009

ladysparky, vigantol dostanes aj tu, len sa to vola babyvit D3, ale ked si budes pytat klasicky vitamin D v kvapkach, tak ti kludne daju, lebo maju aj ine znacky. kanavit neviem, ale v nemocnici hned po porode davaju detom injekciu s K vitaminom, tak by to malo byt ok. inak maju aj tu homeopatika, napr. znacka nelson, to maju kadejake na vsetko. aj v lekarni, ale hlavne v predajniach so zdravou vyzivou ich maju. v lekarnach som videla napr. teetha,to je tiez homeopatikum na zubky pre deti, takze maju, len sa treba spytat lekarnicky.

tixi, nasa mala bola tiez ako z divych vajec v brusku, isla mi ho rozkopat a hlavne v noci. este tyzden po porode ma bolelo rebro,co mi donho podupkavala stale. a ku koncu to uz bolo riadne neprijemne. inak k tej relaxacnej hudbe, no neviem, nasej malej sa vobec nepaci. ale ked jej pustim takeho bryana adamsa alebo desmod, tak mas ju vidiet, ako vyvadza 😀 asi ju neskor zoberiem na nejaky rockovy koncert. 😀

tixi
8. dec 2009

lady som sa nasmiala, ked som citala o tvojej malej este v brusku 😀 ved to napadlo aj mna, ze ked uz je teraz to moje babatko take aktivne, co to bude v takom siedmom, osmom, deviatom mesiaci, ked uz bude podstatne vacsie...ono je asi pravda, ze ako sa buduca mamicka sprava pocas tehotenstva, take je potom babo po narodeni.Moja sesternica je totiz uplny pohodak, ktoru len tak lahko nic nerozculi, preto aj jej dve deti cize moje krsniatka su uplne kludne deticky, ked boli babatka takmer ani neplakali ja som naopak dost vybusna a stale sa pre nieco rozculujem, tak som zvedava co za kriklun sa mi narodi 🙂 ja si aj poviem, ze sa nemam nervovat pre kazdu somarinu, ale akosi sa mi to nedari
inac kacenka myslim na teba, snad sa vsetko vyriesi

fredika
8. dec 2009

ahojte dievcata🙂 tak ja som bola v dubline u sukromnej doktorky na vizite a scane a povedala mi,ze to bude dievcatko 😉 tak teraz uz si mozem aspon zacat kupovat nejake vecicky aj ked nejake neutralnej farby uz som si kupila. len nemam ponatia aky kocik? ja by som chcela taky co sa ta autosedacka da nastoknut potom priamo na konstrukciu, myslim,ze ste tu o tom pisali len neviem ake znacky su... na akych strankach to pozerate?

kacenka, to ma strasne mrzi,ze to doslo az tak daleko, neviem ani ako ti mam poradit? nemam ponatia co by som robila ja keby sa mi stala takato hrozna vec a hlavne ked je tu clovek sam. a myslis, ze sa to uz neda zachranit?

tixi, ja som tiez obcas dobry nervak, tak snad nebude aj mala taka 😕

fredika
8. dec 2009

ozaj, inak mate nejake jednoduche recepty na kolaciky na vianoce? chcela by som nejaky tvarohovy a mozno orechovy upiect, perniky nie, tie nemam rada. tak ak mate nejake jednoduche recepty - sem s nimi 😉

zdenkam
8. dec 2009

Babenky co ja viem, tak to funguje tak, ze ako babenko da maminke spat pocas tehu tak take mava potom noci ked sa narodi. Ze ak v noci vyvadza v brusku spravidla bude aj ked sa narodi. Tak som to pocula a u nas to tak aj fungovala. V noci sme krasne spali, len napapat sme sa isli a prve mesiace 2 max 3 krat pocicali cicusku a spali dalej. Len keby tie mimina netrebalo v noci prebalovat. 😀

ladywitch26
8. dec 2009

tixi, ja som tiez nervak, ale malicka je nastastie po ockovi. a aj v spani. v brusku sice vyvadzala hlavne v noci, ale akonahle sa narodila,tak sa vsetko zmenilo. este v porodnici mi spala aj 8hodin v kuse a teraz prespi celu noc bez zobudenia. aj 12h v kuse. aj ked za posledny tyzden sa budi okolo druhej-tretej, ale idu nam vrchne zuby,tak je aj nervozna z toho.
zdenka, moja je taky spachtos, ze ju aj v noci v pohode prebalim a ona sa mi pri tom len zamrvi a chrape dalej. no proste cely ocinko, okolo neho tiez mozu tanky padat a bude spat dalej. 😀
a som rada,ze aj v papani je cely ocko, lebo ja som nechcela nic, mama bola zo mna zufala. ale stanka zdlabe vsetko, co pred nu polozim 😀

zdenkam
8. dec 2009

Ladywitch, moj kedy ako, zobudi sa ak neciti mamu , tak ma zavola a to mu budu 3 roky, ale spadne z postele a nezobudi sa. 😀 Alebo pocujem ako udrie hlavku do steny a a nezobudi sa. TAkze fakt nechapem ako to funguje.
A to nocne prebalovanie, to vabidlo mne, nie jemu 🙂 Ale krmenie je pri kojeni pohoda, to je super, to som spala kym on cical. To uz som aj po tme vedela mu ohmatat pusinku kde ma, vytiahnut triko a spala som dalej. Boze, to boli casy. Uz nech to tu mam zase. 😀
Ja som obdobie kojenia uplne milovala. Krasne 2 roky.

ladywitch26
8. dec 2009

zdenka, ja nekojim, mala pila od zaciatku len cez klobuciky a po troch tyzdnoch uz ani to. sice stale odsavam odsavackou, umele som jej davala zatial len dvakrat, aj to len kvoli tomu, ze bola kriza minuly tyzden, stresy v praci, tak som malo pila a bolo tym padom menej mliecka, a tak mam dvojnasobnu robotu. nastastie nemusim teraz v noci vstavat a ohrievat flasku, lebo kym bola mensia a budila sa o tretej v noci, to som bola hotova. 😝

zdenkam
9. dec 2009

Ladywitch poklona. Ja som zacala odsavat,ked som nastupila do prace, malemu bolo 5 mesiacov, ked som nebola doma, takto rozmrazil odsate a dal mu, ked som bola doma, dala som didi. 🙂
Takze viem aka makacka je odsavat, ja som musela rucne ako dojna krava, ziadna odsavacka na moje male prsia poriadne nesadla. Manzel sa udivovoval ako to strieka. 🙂
Vsetkym mama ktore davaju materske mlieko aj ked sa neda kojit preto obrovska poklona. Mne stacilo to odsavanie 2x na den. FAkt ich obdivujem to vytrvanie, takze .....velmi pekne ladywitch

ladywitch26
9. dec 2009

zdenka, u mna bola odsavacka nutnost. mala som mlieka, ze by som aj dvojicky odchovala na nom, musela som kazde 4hodky odsavat, lebo mala mi v noci spala aj 10hodin v kuse a to by mi prsia uz hadam aj praskli. a ked som ju kojila normalne, tak jej to strasne striekalo, stale kaslala,co jej zabiehalo, vela vzduchu pohltala, potom ju brusko bolelo, tak som s tym sekla. ☹ teraz tiez odsavam uz len 2x denne a straaasne mi to lezie na nervy, lebo zacinam rano o osmej v praci a kvoli odsavaniu musim vstavat o siestej, co pre mna ako nocnu sovu su velmi tazke chvile 😝 a teraz par dni sa budi aj v noci, lebo jej idu zuby, tak som chronicky nedospata. ale kaslat na to, kym je mlieka stale dost, tak tym lepsie pre malu. a to kedysi ho bolo dokonca tolko, ze uz som ani do mraziaku nedavala, lebo som uz nemala miesto, tak sme ho davali psovi. za par tyzdnov bol tucny jak prasiatko 😀

zdenkam
9. dec 2009

Wau, tak vidis aky si stastlivec, vies co by ine deti za to dali.
To ked sa maly prisal a potom sa na chvilu odtiahol a to mlieko vsade striekalo aj jemu po tvari. to som nemala rada, len som sa potom naucila si stlacit nejaky bod a prestalo to.
Ale hej, mala si kopu mlieka, lebo mala nesala casto, to hej. Mne sal kazde ¨2 hodiny cez den. TAkze 5 hod pauza kym som bola v praci, hruza, prsia desne nalieta, mlieko tieklo este aj po pol roku do prsnych vloziek a prve rychlo domov, podlozit stolcek, flasticku, sadnut na gauc a tlacit do flasticky. Len roletu som stiahla nech okoloiduci necucia. 🙂
Strasne to boli, ked sa naleju vsak? To sa mi stalo tak brutalne ked mal 2 mesiace, ze sa nezobudil za noc a ja som vstala asi o 3, prsia jak kamene a striekala som to do umyvadla v kupelni. Uz som sa bala ze si uzeniem masticidu, ale nastastie nic.
Ale co som odstavila, prsia zas fuc. Boze, po tych 2 rokoch sa mi zdali mensie nez predtym.

ladywitch26
9. dec 2009

no to mame za problemy s mliekom 😀

inak co vravite na novy rozpocet? child benefit ide dole na 150e, ale hlavne, ze chlast bude lacnejsi.no to strasne pomohli rodinam s detmi.

ladysparky
9. dec 2009

ako super, ze tu pisete svoje zazitky s kojenim, sa takto dozvedam same nove veci a ani pytat sa nemusim 😅 len tak dalej 😵

ladywitch, prave som to zacula v radiu, ze budu dalsiu davku znizovat.. to je neskutocneee 😠

fredika, gratulujem k dievcatku 🙂 a vidim, ze mame skoro rovnaky termin porodu.. drzim palce, nech sa ti dari
ake meno mate vymyslene?

ja som dnes bola u GP (tretikrat u niekoho ineho), pomeral tlak, odvazil, popocuval srdiecko babatka, ohmatal - je dole hlavkou a na herpesy mi predpisal zovirax.. ale najskor si este overim na nete, ci sa moze v tehu, lebo pokial viem, tak by sa nijake taketo specialne kremy nemali

no a ide cas vianocnyyyy, sa hrozne tesim 🙂 nase druhe vianoce v irsku.. musim si nastudovat, co budem piect (fredika, pak napisem) a potom nabehnem do slovenskeho obchodu po nejake komponenty. dnes sme uz kupili hribiky do kapustnice, mlety mak (to sice nie specialne na vianoce, ale do nejakeho kolacika raz dam 😉 ) kyslu kapustu, tatarsku omacku do salatu, vianocne oblatky a trubicky a taak..
a dnes sme aj kupili stojan na stromcek - tento rok bude zivy. mali sme vyhliadnuty z dunnes umely 7ft s paradnymi konarikmi, vyzeral ako zivy ale uz ho nikde nevieme zohnat, sme obehali 3 dunnes stores a su vypredane 😠

zdenkam
9. dec 2009

NO k rozpoctu, sak to este dobre dopadlo sak ten snip doporucoval ovela horsie kratenie, takze ja som aj rada, ze len takto
hej hej cb na 15O eur a socialne davky az na starobny dochodok vsetke dole o 4 percenta, benzin hore o 4 c na liter ale ten alhokol, to je tak debilny krok, ze sak je kriza nie su prachy tak pijme, ze? 😖

Baby, niektora z vas pisala ze irska socialka jej neda potvrdenie, ze tu nepobera matersky prispevok, mam na mysli tu davku co bola 42 eur mesacne. Takze mne to dala tam z toho uradu na early childcare supplement. Trvalo im to sice 7 tyzdnov, kym mi to poslali, ale poslali a teraz uz to je v sr a hadam mi ku koncu roka slovenska socialka doplati ten rozdiel. Tak to bude taky vianocny bonus. 🙂 Som zvedava ci ho v praci dostaneme tento rok. Minuly a predtym sme mali po 1OO eur a to nas v obchodiku robi 6 zien. Moj muz robi vo velkej firme a uz minuly rok nic nedostali. TAk som zvedava, ale myslim, ze dostaneme maximalne tak ze nizsi.

Ja peciem klasiku, cokoladovo oplatkovu roladu-ta sa nepecie, medvedie tlapky, vanilkove rozteky, linecke pecivo. Take keksikove a jeden nejaky z piskotoveho cesta alebo tak. A jeden slany, ten uz je v mrazaku zamrazeny uz len upiect na vianoce. Alebo ze syrove tycinky, to aj mama robieva klasicky doma. Viete, taku tu klasicku, co sme na nej rastli.
Ale co mi nechyba na Vianoce je kapor. Fuuuj, toho sme mali ako deti len pre vzrusenie ked bol vo vani a ked z nas boli teenegeri, tak uz kapor nebyval. U nas ho nikto nemal rad.

annaola
10. dec 2009

Ahojte dievcata, mate niektora skusenosti s nejakou konkretnou organizaciou pre adopciu na dialku???

zdenkam
10. dec 2009

Annaola, ja prispievam na Dobreho anjela v Sr. Manzel zvazuje tu adopciu na dialku, tak az zistis nejake info uz od niekoho kto ma skusenosti, sem s nim. Hladala som na nete. Muz je Cech tak mi islo o ceske. Vychadzalo to tak 6OOO czk rocne a robili to hlavne krestanske organizacie.Tak neviem, len mi chyba ta osobna skusenosti niekoho.

kacenkalm
10. dec 2009

ahojte dievcata
Nechcem predbiehat,a ani zakriknut tu nasu ''manzelsku'' krizu,tak az to bude lepsie,dam vediet....zatial sa teda nebalim.... 🙂 Ale chcela som sa spytat,ci nemate niektora skusenosti s prepichovanim uska na nausnice tu v Irsku...Kde by to mohli robit?nemam sajnu...mala uz ma 3 mesiace a uz by som jej chcela nausnicky dat...Na SK sa dostanem az mozno za dalsie 3 mesiace,a to uz bude dost velka...

ladysparky
11. dec 2009

caute kocky 🙂

kacenka, tak to som velmi rada, ze je kriza zazehnana 🙂 drzim palce
otazka prepichnutia usiek zaujima aj mna.. vsetky slovenky mamicky ktore tu poznam, maju chlapcov 😵
osobne by som chcela, aby to urobili este v nemocnici, ked bude malinka este malinka.. vraj to deti tak este nevnimaju, ako neskor..
mam inak pocit, ze to robia v claries/claires (nikdy neviem ako sa to pise 😀 ) ale neviem, ci to je bezpecne, len tak kdesi v obchode....

dievcata, neviete, kde by som zohnala biele vrecia na smeti? nejake specialne nam tu treba, lebo nemame bin.. som v utorok vyzerala smetiarov a ked som ich zahliadla, vytrepala som 3 plne vrecia (cierne) pred dom ale chlapik mi to odmietol zobrat... 🙄

zdenkam
11. dec 2009

Ladysparky to su tie vrecia ze jedno za 7 Eur na rabbish a 2 eura na recyckle? Priesvitne rabbish a zelene recyckle.
U nas v shope ich mame, Skus tiez nejaky maly shop tam u vas.

ladywitch26
11. dec 2009

ladysparky, tie priesvitne vrecia dostat normalne v obchodoch, pytaj si recykle sacks, stoja 2,50, to je vlastne poplatok waterford council za smeti. do toho ale idu iba plasty,papiere,konzervy. vsetko umyte a vysusene. lebo ak to nie je ciste, alebo ti tam nebodaj zacne nieco plesniviet, tak ti to tiez nezoberu. sklo jedine do kontajnera na sklo. a zbytok my mame kontajner, platim 150 rocne plus za kazde vysypanie hnedeho kompostoveho kosa si kupujeme label 5euro a zeleny na ostatny bordel 14euro. ale to je waterford council, kazde mesto moze mat ine, napr. mr.binman, co je sice z clonmelu, ale vyvazaju smeti aj u nas, tak ti maju zasa uplne ine, aj kose, aj platby.

janec79
12. dec 2009

Zdravím všetkých,
Tak konečne som našla nejaké fórum so slovenkami-mamičkami a budúcimi mamičkami žijúcimi v írsku. Ja som žila v írsku od okt. 2004 po dec.2008. Potom som sa vrátila na Svk kvôli pôrodu. Dcérka sa nám narodila 25.02.09 no a teraz po vianociach ideme späť do Írska-konkrétne do Dublinu. Chcem sa vás spýtať na nejaké info ohľadom „child benefit“ Ja na slovensku nepoberám ani rodičovský príspevok ani prídavky na dieťa, bolo mi povedané, že keď manžel pracuje v Írsku, musím požiadať tam. Pravdou je, že sme to doteraz moc neriešili, pretože sme sa len pred pár týždňami rozhodli, že budeme žiť v Dubline (teda najbl. roky). Chcem sa spýtať, čo všetko musím predložiť social welfare , viem, že treba požiadať do 12 mesiacov, od kedy sa bábo narodilo, viem, že treba vyplniť žiadosť a mám pripravený aj overený anglický preklad rodného listu. Budem potrebovať aj nejaké potvrdenie od úradu zo slovenska, že tu nepoberám žiadne takéto dávky? Alebo sa to rieši cez formulár E411? A budem musieť predtým, ako podám žiadosť, vybaviť PPS malej? A chcem sa ešte spýtať tých, ktoré bývate v dubline-aké máte skúsenosti s írskymi pediatrami, alebo či vôbec je nejaký slovenský. Ďakujem veľmi za odpoveď.

zdenkam
12. dec 2009

No Janec,mala by si mat potvrdenie, ze ti to sr nevyplaca. Ale inak divne, ze ti nedavali pridavky na dieta. To si ich uplatnoval v Irl manzel? Lebo jedine v tom priipade ti ich nemali davat, myslim. Fakt divne. NO a rodicovsky prispevok uz vobec nechapem, ty tam mas matersku? Lebo mne doplaca rodicovsky prispevok sr a to zijeme v irsku, lebo tu vychadzala ta davka len na 42 eur, co je na slovenksu viac, tak mi doplacali rozdiel. Takze to trochu nedava logiku, ze ti ju nedavali. NO a v Irsku ti to co sa u nas vola rodic prispevok /tu early childcare supplement / uz ani nedaju, lebo od noveho roku to uplne zrusili.
A child benefit skratili na 15O Eur. A treba poziadat myslim, to si radsej over, nie do 12 mesiacov od narodenia dietata, ale asi 6 mesiacov od vstupu do krajiny, co a tyka child benefitu, lebo doposial ho priznavali max 6 mesiacov po zadu. Nam sa syn narodil tu, takze PPS sme mali automaticky pridelene, takze to s tym vybavovanim PPS neviem, ale ak uvidis podla kolonky v ziadosti.
Irsky pediatri? Ha? jedine v nemocnici. Zabudni na nejake take prehliadky ako dieta prospieva ako poznas zo slovenska. A dufajme, ze tych nemocnicnych budete co najmenej potrebovat. Teda, taka je moja skusenost, ale nejake babenka tu pisala kontakt na pediatra v dubline. My mame 3 rocneho syna ako buk zravucky a nastastastie sa to zaobislo aj bez tych prehliadok na ktore si v sr zvyknuta. A ja mam zo sr aj zlu skusenost, ze zbytocne plasia, ak su nejake rozmery /obvod hlavicky / vacsie.
A ja zijem v Irsku uz od januara 2OO5, stretla som tu manzela, otehotnela, porodila, vydala sa.

janec79
13. dec 2009

Zdenkam:dakujem pekne za odpoved. Dnes som pozerala na nete dalsie info o tych pridavkoch, zajtra este obvolam urady a budem mudrejsia. na welfare.ie som sa docitala, ze treba podat ziadost do 12 mesiacov, od kedy sa narodilo babo, resp. od 12 mesiacov od vstupu do krajiny, ale nedocitala som sa, kolko mes.spatne ho vyplacaju. Na slovensku na urade mi bolo povedane, ze pokym manzel pracuje v inej krajine eu-tym padom mu v tej krajine vznika narok na tieto davky, MUSI on poziadat tam a ja tym padom nemam narok na nic na slovensku. zavolam tam, som celkom zvedava, co mi povedia aj na ten rozdiel, co si spominala co ti doplacaju zo slovenska. Este ma napada jedna otazocka: dostavas child benefit, aj ked uz pracujes a dieta je v jasliach/skôlke. Je mi jasne, ze pridavky na dieta sa vyplacaju do dovrsenia 16 (alebo 18) roku dietata, ale child benefit v irsku je cca 150 eur a na slovensku su pridavky na dieta cca 20 eur. Rodicovsky prispevok cca 150 eur sa na slovensku vyplaca 3 roky, a myslim, ze ho stopnu aj skor- v pripade, ze je dieta v jasliach. A smiem sa spytat, kde v irsku zijete?

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre