Mamičky v Írsku

meli20
17. okt 2006

je tu niekto kto rodil v irsku?
kto?
😵

janec79
27. jún 2010

ahojte zienky,
ja som na nete po asi 2 tyzdnoch 🙂 Este som neprecitala, co ste pisali, dobehnem to vecer. Teraz tak v skratke o nas. Na slovensku to ubehlo nenormalne rychlo....hlavne pre mna-doktori a vysetrenia...a vsade nekonecne rady pacientov...takze z mojej strany to dovolenka ani zdaleka nebola. Ale zasa elenka si to myslim uzivala plnymi duskami. Jaj, baby, mala som obavy letiet s nou sama, no ona ma v dobrom prekvapila, bola dobruckaaa, nemusela som sa s nou ani prechadzat, vydrzala sedkat cely cas, citali sme, hrali sme sa....!!!! Travila jeden den u jednej babky, druhy u druhej....cerstve maliny, jahody, hrasok boli na kazdodennom poriadku. No aj najvacsi kamosi pes, susedova macka a sliepky. K tym mala asi aj najblizsie, krmila ich vsetkym, co nasla v zahrade, dokonca ju jedna aj dobla, no vobec ju to neodradilo. Dufam, ze jej ta laska k zvieratkam vydrzi 😉 Ale co ma v dobrom taktiez prekvapilo, je to, ze uz to nie je to hanblive, bojazlive dievcatko....este donedavna sa na cudzieho pomaly ani neusmiala, teraz ju niekto ocari usmevov a uz sa pyta na ruky, nehovoriac o tom, ze staci spomenut "pusa" a uz aj sa ide bozkavat 🙂 Dokonca u dr na ockovani prvykrat neplakala, teda, ked ju pichla, tak to ano, ale predtym bol problem co i len odmerat, stacilo, ze zbadala biely plast a uz plakala. Teraz jej dala sestricka cukrik po ockovani a to zda sa, ze ich udobrilo a zakopali vojnovu sekeru. Elenka nechcela ani odist odtial, vybozkavala aj dr, aj sestricku, predvadzala sa...aj cau im povedala. No neuveritelna bola. No ale zas aby som ju neprechvalila, po prvykrat ma udrela - tak, ze to aj chcela urobit! Nieco som jej vravela, ze nema urobit, tak prisla ku mne a capla ma po ruke, potom sa na mna pozrela a isla ma lubit. Neviem, ako ju to vobec napadlo, lebo u nas doma to nemohla vidiet, napadla ma skolka, ze mozno to ma odtial. Ked k tomu prislo, snazila som sa jej s vaznou tvarou dohorit a vysvetlit, ze by to nemala robit, ale niekedy to malo opacny efekt. Tak najnovsie, ked vidim, ze ma taku bojovnu naladu, este predtym, ako by ma chcela buchnut, ju zaujmem niecim inym a to zda sa, zatial funguje. Niezeby ma "bila" kazdy den, ale disciplina predsa musi byt!!! Tak zatial sa majte, docitam vas a napisem, peknu nedelu vsetkym 🙂

janec79
27. jún 2010

zdenkam: boze, ved ty uz o chvilu rodis!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Ten cas fakt leti, veru, zbal tasku co najskor. Predpokladam, ze si happy, ze nemusis do prace...Patrick ma maminu pre seba cely den, sa mu zije!!!!!!! A ako sa ma manzel, v praci pohodka?? Ja osobne som nemala ziadne kontrakcie, ziadnych "poslickov", ale bolest v krizoch som mala posledny mesiac- a obcas to bol masaker, som sa nevedela ani hnut. Tak drzim palceky, nech este nejaky ten tyzden potiahnes 😉

kacenkalm: ja mam tiez take info, ako ti povedala zdenka ohladom toho pitia. Taktiez suhlasim s tymi pomocenymi plienkami a tiez ked dieta malo pije, tak moc je agresivnejsi, zltci a zapachajucejsi. Waw, v dobrom zavidim tu dovolenku, ja by som aj sla,ale moj manzel, ze az na bud.rok, ked bude mat mala 2 roky. Keby to je na mne, idem aj tento rok.. Ale teda este to vydrzim, tento rok o to viac chodime na slovensko.

ladyw: jooj, no dufam, ze vydrzis tehulkovat do terminu. A ako s opatrovatelkou, mala je spokojna?

kristyna: baby, co idu na matersku ti urcite povedia konkretne kolko odpracovanych tyzdnov treba atd...Ja len, ze ak ti priznaju matersku tu a ty budes fyzicky v cechach, tak je to v poriadku. Musis mat len aktivny bankovy ucet. To bol moj pripad, pracovala som v irsku, potom som odisla v 31 tt na slovensko a bola som tam cely minuly rok, materska mi bez problemov chodila. Maximalna materska je myslim 270 eur, skus si kliknut aj na citizensinformation.ie-tam sa docitas konkretnosti ohladom dlzky a vypoctu.

zdenkam
27. jún 2010

@janec79 janec netreba sa bat letiet sama s dietatkom, ja som to za 3 roky absolvovala priemerne 2x za rok a jasne ze strachy boli ale deti nas vedia krasne prekvapit. A do dnesneho dna mi napr.Patrick este ani raz nepochodoval po lietadle a stale krasne na lietadle. No ja som nepolepsitelna a v septembri budeme letiet 3 - ja, Patrick 3,5 rocny a babo co bude asi 6 t. Takze tohto sa uz viac bojim. Nastastie len jeden dokaze utekat, takze behat nebudem musiet na 2 strany. Treba to vidiet optimisticky. 🙂

A aby som vas potesila. Pobalila som vcera vecer.
Poslickov som nemala ani ja pri Patrickovi vobec. Ani pri porode ma to tak v podbrusku nebolelo len tie krize. Ale piatok som ich mala dost, sobotu nic, dnes tiez nie a teraz vecer zas zacali. Tak uvidime. Hej Jani, som uz na rozpadnutie, vsetci cakame kedy to bude.
Patrick je jasnacka rad, mat mamu non stop doma a ani pre mna to neni take desive, ako som si myslela. Ale zajtra musim vecer na prechadzku, nech ho aj tatko uklada do postele, lebo co som ja doma, vsetko chce, aby som robila ja. 😕 spekulant.

kristika, ako pise Janka, ak nastupis na matersku az po tom najskorsom povolenom termine tak kludne ti ju budu posielat na ucet. Len sa proste musis kvalifikovat poctom platenych PRSI a este mas povinnost sa vratit do prace, takze zamestnavatel ti nesmie vyplnit ze sa tam uz nevracias.

zdenkam
27. jún 2010

@janec79 a sranda, vsetci vravia, wau ,uz to mate za malo len mne nebyt tych poslickov asi nedoslo. Fakt ma ani netrhlo na to mysliet. Je to tak ine oproti prvemu tehu ked som odratavala dni a zdali sa mi ako vecnost, teraz by som to este aj o 2 mesiace rada natiahla. Ale s prirodou to asi nevyjednam.

A som rada, ze ste si v sr oddychli a dcerke sa pacilo. Ty mas nejake zdravotne problemy? Ci taka ta klasicka, zubar, gynda a tak?

zdenkam
28. jún 2010

@janec79 Janec tento vikend sobotu peciem kolace na charity cake sale pre zbierku na local hospital budeme mat community hospital fundraising day. Takze moje velke priania je potiahnut minimalne do konca vikend, nech vidim ako ludom tie cakes chutia. Ale idealne by bolo potiahnut do 16. 7. kedy ma priletiet tatko, nech nam robi spolocnost az sa krpciatko vypyta na svet.

A pocasicko sa nam dnes pokazilo. Ufff, dazdive rano, velky nezvyk.

pele
28. jún 2010

Kristyna ja som riesila teraz to iste. Ak si tu pracovala 2 roky, tak ti uznaju narok na matersku. Musis vsak odchadzat z prace najskor 16 tyzdnov pred porodom. Ak odides skor, tak ju nedostanes, lebo pred odchodom musis byt zamestnana a najskor odchdzat na nu mozes tych 16 t pred porodom. Materska je 26 tyzdnov a vyska je od 225 do 270 eur podla prijmu, ktory si mala 2 roky dozadu.
Problem je potom so zdrav. starostlivostou doma, lebo kym odtialto beries matersku, tak si tu zdravotne poistena a nemozes sa poistit doma. Doma sa musis dat osetrovat na europsku karticku poistenca (vybav si ju tu co najskor) a kedze na tu by sa mali uctovat len nevyhnutne vykony, tak niektore budes musiet cvakat z vlastneho vrecka. V SR niektori lekari take pacientky ani nechcu. Je to trosku obmedzujuce. Ale porod ma byt na nu uznany.
Druha moznost je po schvaleni materskej dat vypoved v praci. Matersku nestratis. Akurat neviem, aky vztah mas so zamestnavatelom, ci to nebude pre teba blbe - lebo je to trosku nefer tvarit sa, ze sa vratis a potom o par tyzdnov dat vypoved. Asi zavisi, aky ste mali vztah celkovo. Sama budes vediet najlepsie, ktora varianta je pre teba lepsia🙂

zdenkam
28. jún 2010

ano Kristynka ako pise Pele, k datumu podania materskej musis byt zamestnana. Len tam ti zamestnavatel vyplna kedy mas povinnost vratit sa s5, tak ja netusim ako je to presne s tym ze sa tam uz nevratis. ASi staci ta vypoved potom ako pise Pele, ved je kriza a teraz bude niekto iny rad praci aj zamestnavatel s tym hadam nebude mat problem.
Ja som pri prvom syncekovi mala odpracovany len 1 rok na schvalenie materskej a stacilo to. Teraz ale brali do uvahy moj zarobok za rok 2OO8 a matersku mi schvalili a prvykrat som dostala presne pred tyzdnom. Je to 80 percent zo mzdy ale minimalne 225,80. Inak vo vsetkom ma Pele pravdu. skor ako 16 t pred porodom sa na matersku ist neda. Ale to sa da vsetko presne nastudovat z info o maternity leave.

Pekne tehulkovanie

kristyna70
28. jún 2010

Ahoj holky,moc děkuji za rychlé odpovědi..dneska jsem právě zjistila,že u nás vyšel od 1.5 zákon,že na mateřskou nemám nárok z příjmu z EU takže mi zbývá jen ta varianta,že odjedu 4 měsíce před porodem a vyřídím si Irskou mateřskou.Jen jsem trošku zmatená z toho pojištění.Se zeměstnavatelem to je dohodnuté,žádný problém,že se nevrátím.Nevíte kde si tu kartičkupojištění můžu vyřídit holky?Snad to bude v pořádku po příjezdu i u doktorů.Moc děkuji za rady..

pele
28. jún 2010

Ahoj Kristyna,
ak poziadas o matersku a po jej schvaleni das vypoved u zamestnavatela, tak potom si nemusis europsku karticku poistenca vybavovat, len sa rovno zahlasis v CR do poistovne. Ak by si davala vypoved ale az na konci materskej, tak na porod/zdravotne osetrenie do vypovede potrebujes tu karticku. Vybavuje sa na miestnom HSE urade podla bydliska. Staci si vygooglit, kde mas najblizsi a skocit tam.

zdenkam
28. jún 2010

@kristyna70 po karticku staci zajst na local Healt board office a tam zaziadat formular a vyplnit. U nas sa to napriklad tu vyplnuje ale zasiela do mesta ktore je centrom county..takze do Wexfordu. Nam to doslo ...napanenky no muzovi do mesiaca a mne tak nejako 3 t pred prvou cestou do Sr. Netusim ako rychlo to vybavuju teraz, lebo ja uz to mam dlho, Jooooj. 5 rokov hadam. Musim kuknut ci to ma limitovanu platnost az.
Ta varianta s odchodom do Cr 4 mesiace pred porodom je z financneho hladiska iste najzaujimavejsia. A este budes mat dost casu si tam veci potrebne aj zariadit.

zdenkam
28. jún 2010

@kristyna70 jo Kristinka a je dobre si potom so sebou do Cr vziat aj tehu kartu, lebo neviem ako u Vas ale u nas potrebujes dokladovat pri ziadosti o prispevok pri narodeni dietatka aj isty pocet navstev gynekologa. TAkze netusim kolko ich potom este budes mat, tak istota je gulomet a tu tehu kartu si vezmi so sebou aspon budes mat doklad o navstevach. Mozno sa ti to ako typ zide.

catalin
28. jún 2010

caute baby,

ja len na skok, mrkla som ako sa mate, ziadne nove tehule nam nepribudli, ale niektore sa zacinaju rozpadat 😀 zdenka takymto tempom teda prenasat urcite nebudes 😉 uz sa ti to krati, myslime na teba a drzime palce nech to ide hladko. 😉

inak ja som si tie karty vybavila postou, na nete som stiahla formular, myslim ze ho stale mam, ak ma niekto zaujem..a poslala na HSE office, do dvoch tyzdnov boli doma 😉

a dnes ma moja Mia sedem mesiacov 😉

kristyna70
28. jún 2010

Holky vy jste zlaté,opravdu jde po schválení mateřské podat výpověď?To by bylo úplně nejlepší řešení,protože se hned můžu přihlásit na sociálku a zdr.pojištění.Na to papírování s netěším,ale jestli mám dostávat 3 roky 7600 Kč/měsíčně nebo půl roku 220eur/týdně a dva a půl roku 7600 tak to se mi to papírování sakra vyplatí ne?🙂)Moc děkuji za rady..moc jste mi pomohly..jo a jak dlouho trvá schválení mateřské pokud máte některá zkušenosti?Přes týden skočím na sociálku se poptat.. 🙂

zdenkam
28. jún 2010

@kristyna70 mne to trvalo pri prvom tehu od 26 t az do 37 tt vlastne az v 36tt mi prisla prva materska davka. To uz som bola t na materskej. Teraz boli lepsi omnoho. Ziadost som podala v 28 alebo 27 t tehu do 3 t bol list ze ziadost eviduju a v 35 t uz som mala priznanu matersku. TAkze to stihli t pred nastupom na matersku.
A jasne, 225, 80 ak ti vychadza minimum je uz aj na ceske pomery slusna ciastka. (moj manzel je Cech/ ale tie papierovacky, no to vies, ci rodis tu alebo tam , stale sa im nevyhnes. A ja viem o com hovorim. Nepytaj sa kolko ich bolo ked sme ani manzelia neboli, ked sa maly narodil a vsetko ako rodny list, cestovny doklad, pas trebalo vybavovat. Teraz sme uz po vyse roku od svadby v Irl este stale nedobavali sk alebo cz sobasny list. Proste sa nam do papierovaciek nechce.

zdenkam
28. jún 2010

@catalin katka uz sa ti chystam aj napisat .....no pravdu povediac, mam tusak, ze ani do toho 21. to nedotiahnem. Dostavam tych bolestivych poslickov. Ako piatok to fakt nebola sranda. Uvidime co povedia piatok v nemocnic hold to uz budem v 38 tt, tak hadam zahlasia ze babo je uz tam kde ma byt...na ceste. 😀

A stale dufam, ze ta budem moct potesit spravou, ze babo prislo na svet prirodzenym sposobom. Tak uvidime. Kazdopadne z porodnice sa ozvem. 😉

Malej Mii velku pusinku. Okani jednej. 😉

catalin
29. jún 2010

kristyna, mne papiere prisli do dvoch tyzdnov od odoslania, aj papier, ze ma zaevidovali ako uchadzacku o matersku aj papier o tom ze mi to schvalili 😉

zdenka, veru budem drzat palce aby to slo prirodzene, vela o tom citam ze sa to da, ved aj ja verim ze pri druhom to bude prirodzeny porod, snad sa vyhnem cisarskemu...ved som zena tak nech rodim tak ako to priroda zariadila 😉
ked sa to tebe podari tak vzrastie moje viera. kazdopadne do termiu asi nevydrzis, pri malom drakovi to asi ani nieje mozne 😉 ale napr. ja som mala poslickov cca 2 tyzdne pred terminom, a nakoniec som 10 dni prenasala, takze sa nechame prekvapit 😉 drzim palce 😉

catalin
29. jún 2010

ahojte dievcata...zhanam au pair pre moju dcerku, od polky augusta, ak by ste o niekom vedeli alebo mohli posunut tuto info dalej, bola by som povdacna. blizsie info do IP.

gumimacko
29. jún 2010

Ahoj Catalin a mohla by som sa opytat kde konkretne byvas? lebo ja robim opatrovatelku ale momentalne zhanam pracu tak ak by to nebolo velmi daleko rada by som to vzala, mam 2roky experience a robila som si tu aj nejaku kvalifikaciu, samozrejme o deti sa staram normalne ako kazda matka, neviem v akom veku je tvoja dcerka ale starala som sa aj o svoje krsniatko uz od narodenia, lebo sestra este studovala. Ja byvam v Dubline 5, mam aj auto takze nemam problem s dochadzanim....zatial pa ak by si mala zaujem tak ti potom napisem aj moje cislo na mobil alebo pevnu linku ako by si chcela pekny dnicek prajem 🙂

gumimacko
29. jún 2010

Este by som sa vas baby chcela opytat ak sa niektorej z vas narodilo dievcatko tu na v Irsku, kde a po akom case ste jej dali prepichnut uska na nausnice? ja len viem ze u nas sa to niekedy robilo v nemocnici ale netusim ako je to teraz a tu v Dubline, vopred vdaka za odpoved

zdenkam
29. jún 2010

@gumimacko no babenky dufam, poradia.
Ale napr. ja som tu nikdy neriesila stahovanie predkozky co sa pre zmenu tyka chlapcenskych problemov. Tu o tom hadam ani nechyrovat. Nastatie problemy ziadne nemame a nerobili sme to.

catalin
1. júl 2010

ozivujem temu baby, bavme sa o robeni deti, tehotenstve, porodoch, plienkach...a starostiach a radostiach nas mamiciek s malymi detmi.
kde ste vsetky? tinka, tilly, ladysparky, bambulka...no vsetky sem sa aspon riadkom 😉
zdenka ty mozes aj viac riadkami, ty nikdy nepises kratke prispevky 🙂 ale ja sa na nich tesim 🙂

zdenkam
1. júl 2010

catalin, krasna podpora. 😉
Babenky, nemusite sa ma zastavat ci nieco podobne. Ja uz som velka holka. Ja si poradim, ale aj tak ste mile. A je to od vas pekne.
Nebudeme temu ozivovat nasilu, ak viazne. Vymenime IP nie?
A dovod na radost je stale. Prosim, komplikujte si krasne dni hasterenim.

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
catalin
1. júl 2010

@fidka79 vitaj, zbytok je rozlietany von a uziva si pocko, my sme sa teraz vratili, boli sme krmit labute, a na farmarskom trhu..kupili sme kalerab, marhule a egrese!!!na tie sa najviac tesim..a na cerstvy kalerab, mnam...moja mala teraz spi, hotova z celeho dna, zubky jej idu tak je uplakana a len na mne visi ako taky cicik 😀
ani ja uz nebudem mat tolko casu ked nastupim naspat do prace ☹ uz sa mi to krati...v auguste uz idem...ach jaj...nechce sa mi od mojej hviezdy...hladam au pair, uz mam aj zopar zaujemcov tak snad si vyberiem tu spravnu..

lenka78
1. júl 2010

@gumimacko tak tie nausnicky by aj mna zaujimali,kedze sa nam narodila kocka.No asi jej dam uska prepichnut na sk,lebo v starsom veku sa mi to zda take viac bolestive,ze si to dieta viac uvedomuje a zbytocne sa stresuje,kedze je to iba o zlom pocite a nie o bolesti z pichania.Nasa Sofia zatial na pichanie ihlou reaguje dobre,tento tyzden ju zaockovali b.c.g. a v poho.Snad sa jej to dobre zahoji.
A este pridavam plienkovu otazku,hehe,aku mate skusenost s plienkami huggies.Lebo mne sa zda,ze vobec nesaju a ked sa do nich pocika,tak ihned čká.Tak ci je to ozaj tak.

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
catalin
1. júl 2010

@gumimacko ja som dala mojej prepichnut usi ked sme dosli na navstevu na slovac a to mala 5 mesiacov, znasala to velmi dobre, pekne sa to hojilo..jej to prepichovali klasicky ihlou u pediatricky ale da sa aj nastrelit...
@lenka78 ja osobne nemam dobre skusenosti s huggies, vzdy ich prepisala..pouzivam pampers a som spokojna.

zdenkam
1. júl 2010

baby sa na vas usmievam. Vy ste fakt krasne. 🙂

ladywitch26
1. júl 2010

@catalin egrese? mnaaam, a to maju aj tu v irsku? ja by som si strasne dala......

k plienkam, my sme par mesiacov pouzivali pampersky, ale vzdy ich prekakala a aj sa mi zda, ze nejako menej saju. potom sme presli po pol roku na huggies super dry a nemozem povedat krive slovo.

inak boli sme sa prejst v lese. ta moja turistka nasadila do kopca take tempo, ze som ledva fucala za nou. a presla mi skoro cely okruh, co je 5km, len poslednych 200m som ju niesla. ale aj sla teraz spat trochu vcassie, sa nedivim, ja by som tiez najradsej zalahla, normalne ma ustvala 😀

zdenkam
1. júl 2010

tak Monika, mala bude turistka. Krasne ked ti tak uslape. 😉

Ja mat holcinu, tiez riesim prepichovanie usi na Slovensku. Tu sa to nejako tak v zdravotnickych zariadeniach nerobi sa mi zda.

Baby drzte prsty, zajtra mam navstevu nemocnice v 38 tt tehu a co cert nechcel,muzovi sa skomplikovala situacia v praci a ma meeting o 3, takze mi nemoze vziat maleho zo skolky, lebo neviem kedy sa vratim z nemocky, takze musim draka brat so sebou. Ako miinule som tam trcala 2,5 hodiny. NO nervy. Aj muz co so mnou bol, uz na to nemal naladu a prechadzal sa po vonku, takze celkom stresujem co tam s drakom urobim, ked to bude tak dlho.

A kalerab 🙂 aj ja na nom frcim. Kupujeme ho sobout na organic market. Mnam. Egrese som este nevidela, ale neodolala by som. Joooj, urobili ste mi chute. Ja som strasne vysadena na ovocie, priserne, cele tehu. Inak to tak nemusim.

Monika a co Au pairka, zvyka sa? A ty si spokojna?

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre