Mamičky v Írsku

meli20
17. okt 2006

je tu niekto kto rodil v irsku?
kto?
😵

zdenkam
11. aug 2010

@janec79 Jani, pospaaaat cez den? Posediet by som bola rada, kedze telku Patrickovi nezapinam, ked uz sedim, tak maximalne 5 minut alebo 10. Ze pospat, sa smejem. Som stastna ak dokazem navarit a nie to este nejaky oddych. Toboz spanok. Aj v noci ponocujem, lebo dohanam co cez den nestiham. Ja som taky blazon, mna proste irituje, ked je spinava podlaha, tak vytieram namiesto spania. Blaaazon vravim.
Inak Patrickovi sme pridali extra 3 hodiny skolky, takze teraz chodi 3 x po 3 hodiny pondelok, streda a piatok.

Latkove pouzivam tie moderne, ale nemam ich tu dost, tak aj klasicke. Ufff, to zehlenie zabera extra cas. Vidis a aj tak to robim. Sijem si na seba bic, ale ja som presvedcena o spravnosti tych latkoviek, ked sa da, tak to proste robim. Ale na noc mu davam jednorazovky, lebo ho neprebalujem uz pri kazdom kojeni co je tak 3x za noc, tak mu nechavam jednorazovku. Lebo latkovku necham 2 az 2,5 hodiny. Doma mam dalsiu seriu tych latkoviek a uz sa tesim, dopadne mi zehlenie az si to prinesiem. Inak som s nimi maximalne spokojna.

Inak si takmer kazdy den spomeniem na to, aky je to dramaticky rozdiel mat 1 a 2 deti, lebo pri Patrickovi som chodila poobede spavat, ked on spal. Ale pravda je, ze teraz sa necitim tak unavena ako som sa citila pri nom. Asi to je uz zvyk, takto frcat stale. Pri nom to bolo vsetko nove a musela som si na to zvykat, preto ta unava.

mishka711
11. aug 2010

ahojte aj ja vas zdravim z svk zdeni maly je krasnucky a ako pozeram stake mas cas pisat to ta obdivujem teda ja sa sem uz malo dostanem a ako lady uz mate nieco?nejak nic nevidm neukazujeme mi to ziadne info no tak som zvedava a inak k tomu monitoru ja som mala pri oby dvoch a stalo sa mi asi dokopy 3krat ze zacal pipat ale inak som rada ze som ho mala nasa slecna taha uz na 10mes tak uz ho nepouzivam a mal by posluzit dalej aj ked nanom pisu ze zivotnost 2roky no som sa smiala lebo ma viac a stale sluzi no ale tak sak sme o nieco mudrejsi hihi

mishka711
11. aug 2010

inak kto je na facebook je tam skupina mamiciek v irl myslim ze to zalozila fitka plus niekto tak sa pridajte ak ste tam pozdravujeme a drzte sa sa maminiky tehulky a deticky celel rodinky 😉

mishka711
11. aug 2010

este raz az teraz mi ukazolo ze lady az september som si to pomylila tak sorry hihi inak mam dalsie kamaratku tehu tak to stale bude okolo mna deticky su krasna vec 🙂

mishka711
11. aug 2010

kacka ak ide o slov rodny list tak ti budu volat a ak ide o irl tak za 2tyz musi byt ready a musis ist osobne prenho

zdenkam
11. aug 2010

POZOR po strajku sa vydava irl rodny list uz az za 1 mesiac. To info mi dali na poste aj na policii. ¨TAk neviem, lebo sa zda, ze aj vsetci moji irsky znamy to vedia len ja ziram jak tela na nove vrata

zdenkam
11. aug 2010

@mishka711 no miska ty aj do prace chodis tym to je. Ale ja uz len tak sporadicky napisem, to neni uz to ako som sem chodila kazdy den. 🙂

ladywitch26
11. aug 2010

@mishka711 ved to, ze az september....ja by som uz aj dnes sla rodit najradsej.... lebo najnovsie mi zistili anemiu, aj malo zeleza aj malo cervenych krviniek, tak kvoli tomu asi aj ten nizky tlak a zavrate mam

kacka27
11. aug 2010

Cafko zienky 🙂 tak rodny list mame uspesne vybaveny,len teraz neviem ako dame odfotit malu.Sak ona stale spi,tak to bude makacka.Vy ste niektore fotili doma,alebo len vo foto?

ladywitch26
11. aug 2010

@kacka27 my sme vo foto, ale to uz mala vyse dvoch mesiacov,takze uz tie ocka udrzala aj par minut otvorene.

catalin
12. aug 2010

@kacka27 ja som fotila doma, dala som pod nu bielu plienku, a urobila par zaberov, a potom cez photobox.ie som si to dala poslat postou.

zdenkam
13. aug 2010

@kacka27 nemusi to byt tak tazke. Ja som Patrick fotila z 8 t a makacka. Jakubko v 2 t a paraaaaaaaaaadicka. 8 zaberov a jeden pouzitelny a to som ho vybudila a po chvilke zacal didi hladat, ale fotografka to zmakla. Fotila na lezato v kociariku na perinke a aj na policii mi povedali, ze velmi dobra fotka, ako som to dokazala. Tak hadam prejde, tiez sa mi dost pozdava.

Inak Kacka, vcera som podala ziadost o pas malemu a dobra sprava je, ze od stredy to zas je mozne vybavit ze 2 t. Takze som sa potesila. Cesta do Sr vyzera realne.

A este babenky, spominate ako som malemu chcela meno, co sa hodi aj vyznamovo? A napokon sme vyznam nehladali ale lebo to jedine sa nam pacilo obom. NO vcera mi volala sestra, ze nasla vyznam mena Jakub, ze je to biblicke meno /to vieme/ a ze znamena Druhorodeny. Nooooo asi mu to meno bolo sudene. Krasna zhoda nahod.

zdenkam
13. aug 2010

@kacka27 pre mna by fotit doma bola asi rovnako narocne ako vo foto. Fakt vravim, ze tentoraz to vo foto bolo lahsie ako s Patrickom, lebo toho som zobudila ahned plakal, ze je zobudeny. Jakubko chvilinku cucal a potom zacal obhryzavat perinku a hladat did zo strany na stranu, ale asi 3 sekundy sa dival priamo, takze zalezi na sikovnosti fotogtrafky. Vela stastia.

gumimacko
13. aug 2010

Ahojte kocky vidim ze ste tu vela pislai o vybavovani rodneho listu aj pasu, som sice iba na zaciatku tehu ale dost ma to zaujalo, my sme troska iny pripad, nie sme zosobaseni, to planujeme az ked sa male narodi ale urcite chceme aby malo priatelove priezvisko, citala som ze sa pred narodenim ma zajst na urad nieco ako matrika u nas a potvrdit otcovstvo ze je na to nejaky formular, akurat som teraz mimo z tych rodnych listov, kedze my sobasny mat nebudeme tak neviem ci budu potrebovat na vybavenie rodneho listu iba moj rodny list alebo aj priatelov? a ako je to s pasmi? je lepsie podla vas vybavit dietatu irsky alebo ho len dat doma zapisat do nasich pasov? vdaka 😉

jaja868
13. aug 2010

Ahojte babulky,prepacte,ze Vas otravujem s takouto temou,ale potrebujem radu.Chceme s mazelom natrvalo odist domov a docitala som sa, ze mame narok dostavat doma 3 mesiace socialku z Irska, pokial si nenajde pracu. Mate s tym niekto skusenost? Je pravda, ze musi byt pred tym 4 tyzdne nezamestnany, alebo mu to daju aj tak? Mala by to byt forma E303. Dakujem

zdenkam
13. aug 2010

@jaja868 dufam, ze ktosi pomoze, ja som o tom vobec nic nepocula. Vela stastia doma potom.
@gumimacko moj prvy syn ma manzelovo prizviesko a v tom case sme manzelia neboli. Nikde chodit netrebalo, len sa normalne nahlasilo ake priezvisko mu chceme dat pri registracii. Co sa pasov tyka, zalezi kedy chces prvykrat s dietatkom vycestovat, lebo na sk pas resp zapis musis cakat ,kedze musis vybavit najprv sk rodny list, lebo vsetka registracia v sr je pod rodnym cislom. To sme absolvovali pri Patrickovi. Pri Jakubkovi uz mame narok na irl pas a preto kvoli rychlosti je mi vyhodnejsie ziadat o ten. Nemam chut na nekonecne 4 mesacne cakanie a cestovanie do Dublinu kvoli tomu

zdenkam
13. aug 2010

@gumimacko a rodne listy zrejme oboje budete potrebovat, uz sa vazne nepamatam. Teraz sme museli dolozit aj sobasny list, ale ten bol irsky, takze si to nasli v databaze a nedokladli sme.

gumimacko
13. aug 2010

@zdenkam vdaka za odpoved 😉 no my by sme chceli cestovat cca ked bude mat babatko 2mesiace, teda samozrejme bude zalezat od situacie, dopredu tazko povedat, ale chceli by sme si vybavit aj slovensky rodny list kvoli prispevku tak to zasa urobili znami, dokonca viem ze kamarat poberal aj matersku zo SR teda zrejme je to len tak ze kym ti na to nepridu, ale on mal vzdy stastie na vsetky mozne prispevky aj socialku dokonca ked mu tu jedna skoncila ani nemusel vyplnit formulare na allowance a sami mu povedali ze to bude dostavat a este mu to aj zvysili takze niektoma stastie na uradoch aj doma mali rodny list vybaveny behom jednehoo tyzdna ale to uz asi po znamosti. ja som hlavne kvoli tomu priezvisku chcela vediet lebo na social welfare stranke je napisane ze treba este predtym ist na urad vyplnit formular, tak to ste mali svadbu tu v Irsku?

zdenkam
13. aug 2010

@gumimacko ja vybavim rodny list kvoli prispevkom ako pises tiez, ale to az v sr uz . A s babom idem cestovat ked mu budu 6 t ak to v\yjde, ak nie, tak 2 mesiace. Jednoznacne sk rodny list bude mat.
Ano svadbu sme mali v Irsku. Manzel je Cech a nechci vediet kolko papierovania nas cakalo v Sr kvoli tomu ze je cudzi statny prislusnik a navyse aj to vsetko volno co by sme museli kvoli tomu absolvovat. Navyse ani jeden z nas nechcel velky obrad, takze takto dorazili len rodicia zo Sr a Cr a a bolo to. Easy ale sviatocne. Kazdy mame ine gusto.

Fakt sa mi nezda, aby sme vyplnali nejaky formular o otcovstve, nespominam si. Ale je mozne ze uz to zavial cas. Ale pamatam si na procedury na ambasade, lebo ani tam Petr nemohol, ako cudzi statny prislusnik nic vybavit ani vyzdvihnut, tak hadam , by som si aj to pamatala.

Co sa tyka materskej atd. To uz teraz nedostanes zo sr. My sme ziadne allowance nevybavovali nikdy lebo obaja pracujeme. A ja by som nepodvadzala, trpnut, ci na to pridu, sa mi nepaci. Ale kazdy sme nejaky. Len taka pikoska, ked mi davali podporu pred 2 rokmi /aj som robila/ tak som im vravela, ze sa mi nezda, ze by mi ju este mali davat a oni ze hej, ze hej. No a prisiel preplatok cez 500 eur. Tak som tam naklusala to vyplatit naraz a oni na mna cucali, ze nemusim naraz, ze mozem po splatkach. Ale sak to neboli moje peniaze, nepatrili mi, tak co si ich budem susit.

zdenkam
13. aug 2010

@gumimacko len sa mi donieslo ze od januara ten prispevok pri narodeni vyraznie skratia, ze ten doplatok co je teraz ta vyssia cast sa rusi. Skus si to zistit.

zdenkam
13. aug 2010

dnes sa cinim. Pisem tu prispevky za cely tyzden. 😀
Patrick v skolke a Jakubko spinka a ja som akurat dovysavala a uvarila Cottage pie, tak to preto.

Este som chcela, ked pouzivate Persil Non bio, tak som si minule studovala obal a je tam kupon na 2 for 1 a plati to v Irl na atrakcie ze Dublin zoo, fota a Discovery park v Co. Kilkenny. Mozno a vam to zide. Ja som to nacapila na chladnicku. Jeden nikdy nevie. 😉

bridget
13. aug 2010

@zdenkam Ahoj Zdenka, chcela by som sa opytat, ze ked v SR chces vybavit rodny list pre dieta narodene v IRL, kde sa to vybavuje? Normalne na matrike v mieste trvaleho pobytu, alebo to aj oni riesia cez osobitnu matriku, alebo ako to cele je??? A co vsetko k tomu treba? Doklady a tak.... Vdaka.

zdenkam
13. aug 2010

@bridget ano normalne cez matriku na meststkom urade a oni to odosielaju na osobitnu matriku.
No musis mat uradny preklad irskeho rodneho listu. A ten z ktoreho sa preklada musi mat apostilu, to tam musis dolozit. Ostatne si musim kuknut v maily, co mi pisali. Odpisem neskor. O 8 minut bezim do skolky.
😉 Ja musim vybavit aj zapis manzelstva do osobitnej matriky. TAkze tak ci onak musim tam doniest aj rodne listy nas oboch.

zdenkam
13. aug 2010

@bridget Bridget, tak toto mi napisali:Dobrý deň
Na Vaše dožiadanie Vám oznamujem, že k zápisu do osobitnej matriky
potrebujete sobášny list s pečiatkou Apostille, tiež rodný list manžela s
pečiatkou Apostille preložené súdnym tlmočníkom na Slovensku, ďalej
potrebujete svoj rodný list originál. Zápis sa môže urobiť spolu aj sobášny
list, aj rodný list dieťaťa. Tento zápis sa robí pred matrikou, kde máte
trvalý pobyt. Potrebujete ešte svoj platný obč.preukaz alebo cestovný pas.

jaja868
13. aug 2010

@zdenkam dakujem zdeni. citala som to na viacerych strankach, len si potrebujem upresnit, co vsetko musime urobit predtym ako odideme....

zdenkam
13. aug 2010

@jaja868 jasne, je to velky krok. Teraz mi odchadzala kamoska s 2 detmi po 6 rokoch, joooj, sme sa oplakali a uz nikdy to tu bez nej nebude to iste.

jaja868
13. aug 2010

@zdenkam no ja tu nemam ziadne kamosky, takze aj preto sa tak tesim domov.... a ona si tieto veci nevybavovala?

bridget
13. aug 2010

@zdenkam Zdeni, vdaka. Mas predstavu ako dlho to trva, kym sa toto vsetko vybavi? Rozymslam,ci to stihneme za cca 2 tyzdne, spolu s vybavenim toho prispevku pri narodeni dietata. Hrozilo, ze ten uz nebude, novy minister je spekulant, aaaale... 🙂 snad si to nerozmyslia 😉

redangel32
13. aug 2010

Co sa tyka OTCOVSTVA,pokial nie ste zosobaseny davam do pozornosti tento link:
http://www.citizensinformation.ie/categories/bi...
Matka, ma tu v irl jedina pravo na vsetko ohladom dietata. Otec (ak nie su zosobaseny) nema skoro ziadne pravo. Toto potvrdenie sa vykonava na sude ( formou prisahy). My sme si to dali spravit nakolko ak by sa mne ako matke nieco stalo tak dieta pravdepodobne poputuje do sirotinca. Velmi malo zien o niecom takomto vie.

zdenkam
13. aug 2010

@bridget no ten sk rodny list trva 3 mesiace a bez sance je mat to skor. Potom to uz vsetko ostatne zmaknes za 1 den. Teda mne sa podarilo, zahlasit na mestsky urad na trvaly pobyt, zabehnut na policiu zapisat do pasu a hor sa s5. Jo a tu ziadost o prispevok pri narodeni mozes podat vopred a sk rodny list dolozis dodatocne. Ale zalezi na ochote uradnicky. Moja bola ochotna.

@redangel32 wau, tak to je isto uzitocna info pre nezosobasene pary. No hold, my sme to uz poriesili sobasom. Inak dufam, ze sa mate fajn. Z toho sk shopu som mala kontakt na babenku co pecie torty a bude nam piect aj na krst. Aj sme sa trosku skamosili, takze pride aj na krst.
@jaja868 joooj si neviem predstavit nemat tu kamosky. Mne bola ta Slovenka co odisla velmio blizka, no a po nej je to australcanka a este par sloveniek. Ta australcanka ANne nam bola za svedka na svadbe a teraz idu s muzom za krstnych. A je to jeden z "najkrajsich" ludi co poznam. Mam sa od nej co vela ucit.

Inak posielam foto. Aha, len 3,5 roka rozdiel a vsimnite si ten rozdiel v dlzke mojich drakov.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre