Mamičky v Írsku

meli20
17. okt 2006

je tu niekto kto rodil v irsku?
kto?
😵

karolinka2
23. mar 2011

ahojte baby troska sa vam tu zamiesam ja som z temy severne irsko,chcem sa opytat ci niekto nie ste z Killarney county Kerry.

gumimacko
25. mar 2011

@jezkomanka ahoj tak my sme tam boli znova vcera kvoli tomu pasu, okrem formulara od nas pytali aj tu formu A ktoru sme si dali potvrdit len preto ze som to tu citala a nakoniec ju od nas aj opytali. takze pas vybavis podla toho na aku osobu tam natrafis, kedze priatel dostaval cierno biele P60tak nam to prvykrat nechcela stara bosorka zobrat ze to nie je original, no vcera tam sedela ina pani a ta to v pohode zobrala akurat nam ta prva povedala ze musime priniest nove fotky lebo tie co sme mali boli velke tak sme si doma vytlacili nove a vcera nam uz ta druha povedala ze velkost je ok ale misko ma velmi svetlu tvaricku na nich a moze to splyvat s pozadim ze ich vezme ale je mozne ze sa nam este ozvu aby sme doniesli nove pricom ta prva nam nic take nepovedala takze z nich tazko vyjst aj ked si myslim ze ked tro budu davat do pc tak si musia vediet upravit aj farby ked robia s fotkami lebo naozaj neviem ako mam urobit inu fotku co mam dat malemu make up?!aby bol tmavsi...no ale pas budeme mat takze sme spokojni, letenky uz mame booknute na jun takze vsetko sme to stihli.tu formu A sme si len stiahli na nete neviem ku ktoremu dr chodis, ale my sme boli vcera na kontrole u Anasa v Blandchardstowne na 6 tyzdnov a ten nam to v pohode potvrdil aj pre priatela a nic sme neplatili takze urcite by som nesla za pravnikom a cvakala za to...dr bol velmi mily a povedala som mu ze neviem ci to budu chciet na moje alebo priatelove meno tak povedal ze v pohode nam obidve podpise a oni nech si uz vyberu.tak dufam,ze som aspon troska pomoha, Inac ako sa ma babatko? my rastieme ako z vody uz mame 5090g 57,5cm ale nas malinky je velky papkos.dnes k nam dosla misakika tak sme troska pokecali a boli sa prejst kedze svietilo slniecko akurat ten vietor by nemusel byt

jezkomanka
25. mar 2011

@mishka234
@gumimacko
@misakika
@ladywitch26
babenky dakujem velmi pekne, uz je mi to ovela jasnejsie, ten formular declaration A som si stiahla z netu, my to asi pojdeme dat overit pravnikovi lebo GP pojdeme az na 6week check a to budem od neho chciet potrvrdit este tie veci na slovensky prispevok tak aby na mna nepozeral ze co vsetko chcem od neho 😉 . inak vcera som dala prelozit irsky RL do slovenciny a ze 50e 😒
@gumimacko no my sme sa dnes rano pokusali nafotit malicku na pas, ine ksichty nam hadzala 😀 😀 😀 my mame 3 tyzdne a nieco cez 4kg. rezim este skoro ziadny, nic pri nej nestiham 😒 dufam ze sa to coskoro zlepsi

susanne.k
25. mar 2011

caute zienky uz som tu nebola vecnost a chcela som sa opytat ci niekto riesil na slovensku neskorsie odhlasenie zo zdravotnej poistovne. V casaku v slovak in ireland to pisaly ze sa to da, ja to uz s nimi riesim mesiac a nejak sa nemaju k tomu vratit peniazky i ked podla zakona by mali.

Poradte baby ak mate nejaka skusanost s tym

gumimacko
25. mar 2011

@jezkomanka tak s tym papierom ohladom prispevku si vobec nerob starosti on nam to uz teraz chcel potvrdit ale sme ho este nemali vytlaceny tak az o 2tyzdne na ockovanie ho vezmeme takisto nas upozornil ze simame doniest obidva formulare jeden co je pre babatko a druhy pre matku lebo vela zien mu nosi len jeden a potom musia na dvakrat.on to vsetko v pohode potvrdi aj naraz aby nemusel za kazdym razom nieco 😉 no a stym prekladom si si vobec nemusela robit tazku hlavu, to by ti aj na ambasade urobili a za mensi poplatok teda robia to automaticky ked nedonesies svoj.no my tiez este nemame nejaky rezim ale viacmenej je to skoro rovnake akurat si to strieda jeden den spinka vela a na druhy je cele doobedie hore ale je zlatucky,taky maly smejko 🙂 tak vy ste tiez pekne velky 🙂

boba82
25. mar 2011

@susanne.k mne bez problemov vratili peniaze zo ZP, konkretne zo VZP, ale pokial si pamatam, tak mi to posielali na ucet, a trvalo to asi 2-3 mesiace. Neviem aku lehotu maju podla zakona, do ktorej ti to musia vratit. Nepytala si sa?
Dufam, ze som aspon troska pomohla...🙂

boba82
25. mar 2011

@susanne.k este som chcela, neviem ako si postupovala, treba to obdobie vydokladovat, staci prva a posledna vyplatna paska, alebo aj zmluva. U mna to bolo tak, ze my sme zacali v Irsku v r. 2007 v auguste, tak od vtedy som dala prvu pasku, a skoncila som v decembri 2010. Netreba dokladovat kazdy jeden mesiac, staci ze to urobis takto.../mozno si aj urobila, ja len pre informaciu🙂/...kludne sa pytaj ak potrebujes

happysmile
25. mar 2011

@susanne.k ahoj ja som seba aj mojho manzela odhlasovala z VZP aj z Dovery min.mesiac 😀 . vo VZP chceli odhlasku (tu som si vytlacila z pc a vypisala), potvrdenie o pracovnom pomere ak mas zmluvu posli im kompletnu kopiu ak nie staci iba potvrdenie a nezabudni preukaz poistenca ;) . Este som im tam pripojila ziadost o vratenie predavkov poistneho za cele obdobie odkedy sme tu. posielala som to postou, kde sa da skontrolovat cez net, kde sa ten list nachadza a ci ho uz prebrali. trvalo im to asi tyzden od prevzatia listu z posty a dalsi asi tyzden a pol na vratenie penazi. peniaze mi poslali na slovensky ucet. bez akychkolvek problemov! takze teraz sme zasa na chvilku bohaty 😀 😀 😀

happysmile
25. mar 2011

@susanne.k a este som zabudla podla zakona doba na vratenie penazi je 60 dni od odhlasenia. ale musela byt podana ziadost na vratenie penazi. oni ti to sami od seba nevratia, pokial o to nepoziadas 😉 snad som trosku pomohla...

jezkomanka
25. mar 2011

@gumimacko ahoj nevedela som ze prekladaju na ambasade, ja ked som od nich nieco potrebovala rok dozadu ma odbili ze oni neprekladaju, iba mi uz prelozene dokumenty overia 😒 ja uz bohuzial nechodim Anasovi, ked som bola tehotna som zmenila, ale teraz musim aj tak zmenit doktora lebo mojho mam daleko. Inak ten formular nie je spojeny do jedneho?? ja co mam aj v AJ tam pisu ze sa babo dozilo tych 28dni a aj ze matka chodila na prehliadky od 4.mesiaca, takze asi potrebujem este 1formular, nemohla by si mi ho prosim ta preposlat ak by si mala cas? napisem ti email do IP. dakujem velmi pekne

gumimacko
25. mar 2011

@jezkomanka ahoj ja ho budem hladat normalne cez google podla prispevku lebo kedze anas rozumie tak ho nemusim mat v AJ podpise mi to v slovencine uz som ti pisala ip 😉

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
kailinka2
28. mar 2011

Ahojte 🙂 prosim Vas vedela by mi nektora poradit?Zijem s partnerom v Irsku, ideme sa brat v septembri, a chceli by sme babatko, on tu pracuje uz 4roky ale ja som nezamestnana, robim tu iba ako aupair, chcela by som tu aj rodit. Na matersku nebudem mat narok ani na SR ani v Irsku, neviete na co by som mala narok tu v Irsku? iba na child benefit alebo sa da nieco poberat aj na partnera? Poradte mi ak ma niekto taku skusenost. Dakujem pekne.

79zuzana
29. mar 2011

@kailinka2 ahoj... ak si tu nepracovala, tak nemas narok na nic iba na child benefit, akurat si este mozes poziadat na SK prispevok pri narodeni dietata a priplatok k prispevku co ti vyjde cca 800 eur.

79zuzana
29. mar 2011

@fidka79 tak to si mala stastie, ze ti to akceptovali aj v AJ,,, mne dnes prisiel list zo socialky v SR, ze potvrdenie od lekara musi byt uradne prelozene a overene 😒
chcela by som sa este spytat... mam im zaslat aj uradny preklad potvrdenia, ze mi nebol vyplateny ziaden prispevok pri narodeni dietata v Irsku... kde to mam ziadat? na socialke alebo na health centre? dakujem

misakika
29. mar 2011

@79zuzana ja som si to vybavovala asi pred mesiacom. To potvrdenie ze si tu ziadny prispevok nedostala ti nie je treba. Prehlasujes to tam v tom tlacive ze si nic nedostala a taktiez uradnicka by mala vediet ake davky sa v irsku vyplacaju a ake nie. K tomu potvrdeniu od lekara.. ja som zasla k detskej lekarke na slovensku kde som dcerku aj prihlasila a ona mi to potvrdenie o tom ze sa dieta dozilo 28 dni vyplnila a to som im potom odniesla. Ty si to ale asi vsetko vybavujes odtialto tak im ho asi fakt budes musiet dat prelozit a overit...

bridget
30. mar 2011

Ahojte, vidim sa tu riesi prispevok pri narodeni... akurat mi to prislo vhod, lebo aj my sa to chystame vybavit, uz nam vela casu neostava. Zarazilo ma, ze na ziadosti oprispevok chcu potvrdenie od matricneho uradu podla miesta narodenia dietata... to mam posielat tu zadost na osobitnu matriku aby to potvrdili, alebo ako? Len vydanie slovenskeho rodneho listu im trvalo celu vecnost, nedavno sme ho dostali a teraz toto? To mozem asi rovno zabalit.... @misakika Ako ste to riesili? Viem, ze akceptuju aj irsky rodny list, ale nechce sa mi ho davat uradne prekladat, ked uz mame slovensky.

79zuzana
30. mar 2011

@misakika Ja viem, ze na tom tlacive je moje prehlasenie, ze som nic nedostala z Irska. Volala som aj na socialku v Kosiciach, ze v Irsku sa take davky ani nevyplacaju, ale napriek tomu, musim im zaslat overeny preklad z prislusnej institucie, ze som nedostala ziadnu davku. Presne takto to mam napisane v liste od nich a takto mi to aj ta pani povedala. Nechcem sa s nimi natahovat, tak zajtra nabehnem na socialku a poziadam o nejake potvrdenie. Od lekara potrebujem odtial, pretoze my na Sk nechodime az tak casto, takze vsetko vybavujeme len postou.

79zuzana
30. mar 2011

@bridget ahoj... ohladom toho potvrdenia od matricneho uradu... mozes to nechat prazdne, ja som tam nic nevypisovala a bolo to ok. Pre istotu som im este poslala aj kopiu listu s PPS. Co sa tyka rodneho listu tak neviem poradit. My nemame slovensky, kedze sa ani na Sk uz nechystame, poslali sme prelozeny a overeny irsky a bolo to tiez ok. Podla mna by ti mali akceptovat slovensky. V kazdom pripade mozes zavolat na socialku kam patris a spytat sa co presne potrebuju, aby sa ti to nevlieklo tak ako nam 🙂

kailinka2
30. mar 2011

@79zuzana Dakujem za odpoved, prosim ta a ked tu moj priatel pracuje uz 4 roky na neho sa nedaju poberat dake davky ked tu vsetko plati a odvadza? A k tomu budeme manzelia, ci to s tym nema nic spolocne? a nevies kolko zhruba vychadza ten child benefit? plati sa to tyzdenne alebo mesacne?

79zuzana
31. mar 2011

@kailinka2 ahoj, berie sa do uvahy ci si ty pracovala, alebo nie. Kedze si nepracovala, nemas narok na nic, iba na child benefit. Ten sa plati mesacne 140 eur. Tvoj priatel nemoze dostat nic. Myslim, ze ak uz budete manzelia, moze ziskat nejake danove kredity, ale neviem ti v tomto presne poradit. Skus si pozriet na citizensinformation.ie , tam toho mozno najdes viac, alebo ti poradia mamicky, ktorych manzelia pracuju, ako je to tu s tym.

susanne.k
31. mar 2011

@boba82
nepitala som sa lebo zatial sa s nimi natahojem o nejake potvrdenie z roku 1997 co je podla zakona premlcana doba

susanne.k
31. mar 2011

@happysmile no prave ze VSZP robi problem aj ked som im to vydokladovala, ked pocuvas spravy tak su v peknom dlhu a skrabu kazde peniaze co by nemuseli dat. uz som im pisala aj odvolanie. tak som zvedava ako to postupi toho tyzdna

susanne.k
31. mar 2011

@79zuzana aj ked nieste manzelia mas narok na vsetko akokeby ste boli manzelia. Akurat ak si predtym nepracovala tak mas smolu lebo nemas narok na socku ale partnerovy dopocitaju do zivotneho minima nejake prachy ale ak si pracovala tak v pohode.

susanne.k
31. mar 2011

@susanne.k nemala som im co vydokladovat z prveho zamestnania lebo to bola taka firma co nedavala zmluvy ani vyplatne pasky ale mala som danovy doklad tak dufam ze teraz to budu akceptovat lebo cestne prehlasenie ako som im poslala im nestacilo.

susanne.k
1. apr 2011

zienky, pre tie co maju otazky ked sa im narodi dieta ake maju naroky z sk
http://tehotenstvo.rodinka.sk/index.php?id=73454
rodicovsky prispevok uz pod to nespada podla noveho jedine ze sa nepriznate ze ste v zahranici ak som to dobre pochopila.

misakika
2. apr 2011

@bridget Ahoj, to tlacivo na tu davku kde su potrebne udaje vyplenen matrikou ti pridu spolu s rodnym listom priamo s osob.matr.v BA. Ja som to tiez nevedela, len potom mi volala mamina ked prisiel domov rodny list ze tam mam aj tu ziadost pripojenu. Takze tato starost ti odpada 😉 Jedine ze by ti to tam zabudli prilozit a budes tam musiet volat.

brontik
3. apr 2011

Ahojte, baby z Dublinu - Blanchardstown a bližšie okolie, viete mi doporučiť nejakého detského lekára s ktorého prítupom a vyšetrením ste boli spokojná resp. GP ktorý ale vyzerá, že sa rozumie aj deťom? Okrem Anasa toho poznám. Potrebujem zajtra ísť s malou. Vďaka

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre