Mamičky v Írsku

meli20
17. okt 2006

je tu niekto kto rodil v irsku?
kto?
😵

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
ladysparky
5. júl 2010

@janec79 to som nevedela, ze P21 nepovazuju na vsetkych DU za doklad o rezidencii 😲 a som si taaaak spokojne zila, odkedy som si ich zabezpecila 😀 a s tou premlcacou dobou si urcite vacsinu z nas nepotesila 😒 ja som napriklad vedela iba o 4 rocnej.. ach no, som zvedava, ci cely tento pobyt v irsku nebude viac skodny ako osozny.. ktovie ako maju papiere vybavene ti, ktori tu ziju uz niekolko vela rokov (10 a viac)
pardooon, tu je spravny link rodicovskemu prispevku http://www.employment.gov.sk/DIS/dis/index.php?... ale tam tiez nie je zmienka, ze by boli nejake zmeny platne od 1.5.2010 - tym nehovorim, ze ta zmena neexistuje 😉 no ale ked hovorite, tak ma to uz teraz zacina stvat.. keby som vedela, tak by som to skusila vybavit do 1.5. s irskym rodnym listom.. kruci, ved ide o 160 eur mesacne!! to je ale pech, ze zrovna v roku, kedy ja mam dieta sa to zmeni 😠 😠
aky mate nazor na vybavenie si irskeho obcianstva? som nedavno stretla v meste jednu pani slovenku a ta si ho chce vybavit, lebo sa na sr vratit uz nechce a aby tu dostavala dochodok.. vraj to stoji cca 900 eur a ze staci mat len nejaku irsku osobu, ktora dokaze, ze v irsku existuje min.5 rokov...... bohvie co bude s nami za dalsich 5 rokov 😲
@ladywitch26 to ma mrzi, ze nemas dobru skusenost s tehu.. ale nastastie pre teba to obdobie trva iba 9 mesiacov, pricom vychova je dlhodobejsia.. horsie by bolo, keby si to citila opacne 😝 tak teda este chvilku vydrz 😵 😵
noooo, dnes som toho natukalaaaaaaaaaaaaaaaaa, az ma prsty a oci bolia.. tiez sa lucim, bruuuu a sladke snicky 🙂

catalin
6. júl 2010

@janec79 nic im nebudem posielat kym ma sami nevyzvu, ja sa teraz tvarim ze neexistujem. 😀 inak aj ja som bola v dovere a povedali mi to iste co tebe, co sa tyka zdravotneho poistenia. ale kedze to nieje jednoznacne, a kazdy to moze pochopit tak ako to jemu vyhovuje..same tety na pobocke sa na tom natahovali..uz som to nechala tak a odhlasila som sa.

catalin
6. júl 2010

@ladysparky ten rodicovsky by si nevybavila tak ci tak..lebo do prveho maja si urcite este cerpala matersku z irska. a po 1. maji uz mozme o nom len snivat.

ladywitch26
6. júl 2010

no ale ste tu este popisali v neskorych nocnych hodinach 😀
inak ako keby som sa vcera malo stazovala,ze mam hrozne tehu, tak som na moje prekvapenie dnes rano este bola hodit tycku. 😝 no pekne sa mi ten 32.tyzden zacal. clovek si mysli,ze uz je koniec, naposledy som este v maji na dovolenke zvracala, ale to uz len 2x za tri tyzdne, co sme boli prec a odvtedy bol klud. a rano malej plienku prebalujem na posteli a uz som aj bezat musela. esteze sa mi mala nezrypala z postele ale kludne lezala. asi tiez nechapala, co robim pri tom umyvadle, tak sa ani nepohla.

zdenkam
6. júl 2010

@ladywitch26
@ladysparky tehu obdobie kazda prezivame podla toho ake to tehu je, to mi date za pravdu. A ja vam poviem, kludne aj 4 deti, ak by bolo to tehu take easy ako toto druhe. Lenze ono ta podstatna cast zodpovednosti pride az sa male narodi, takze 4 deti ozaj nehrozi. 😀
Ale mam kamosku a ta do 7 mesiaca prezvracala cele tehu a tak verim, ze jej ktokolvek mojhol rozpravat o krase tehotenstva.

zdenkam
6. júl 2010

Janec tak mala chce papat sama? Ako nas krpec to vedel ale nejako ho to zvlast nezaujimalo, tak nikdy nedochadzalo k boju, aj teraz barskedy radsej cita knizku a ja mu davam do ust. Zivot je too atractive travit ho jedenim - to je asi jeho heslo. Ale potesi, ak obsedi pri stole. 🙂

Sme dnes boli od 9 do 13 vonku na prechazke, zavrsili sme navstevou kniznice s vyberom knih. Nas je manik do vlacikov uz 1,5 roka nic len vlak. TAk ked mu poviem, ze v septembri ideme za babi na Slovenko a pojdeme vlacikom, tka to asi bude teraz opakovat 2 mesiace.
@ladywitch26 ako ja fakt ziram ze este aj v 32 gracnie. Ufff. Brutal.

zdenkam
6. júl 2010

@ladysparky MAJI a co sa irske obcianstva tyka. My sa chceme raz vratit a najskor do Ciech, ale ono je to velmi handy mat irske obcianstvo pre druhe dieta z prosteho dovodu, nemusim 3 mesiace cakat na sk pas, takze to je pre mna fakt velke plus.
Patrick ho nema, lebo este sme tu neboli dost dlho, druhe dietatko ho mat bude. Ale este musime vyriesit dilemu pri Patrickovi co sa tyka ceskeho obcianstva /manzel je Cech/. Lebo aby sme mali nahlasovaciu povinnost na skolsku dochadzku do Ciech. Ale neviem ci to ide.

zdenkam
6. júl 2010

@ladysparky inak irske obcianstvo pre seba neriesim. Ale ak by to tak bolo, sak na tych 5 rokov co sme uz tu, mame aj oficialne doklad.Ale ja netuzim po irskom obcianstve, som Slovak a jedneho dna sa tam isto chcem vratit, teda resp. do Ciech, ale medzi tym ja fakt nerozlisujem. Ja tajne dufam, ze o 2 roky by sme mohli aj domov hoc ktovie, lebo od lahkeho zivota sa tazko odchadza a tazsie este vracia do sk reality.

zdenkam
6. júl 2010

a este k tej mojej preplanovanej ceste do Sr vlakom. Viete, to je cista nevyhnutnost. Ja to nemam domov z Ba ze 2 hodinky busom alebo ze po mna niekto pride. Ja to mam 8 hodin. TAkze logicky to treba naplanovat, aby 3,5 rocny drak neskolaboval. Bus do uvahy neprichadza, denny vlak tiez nie a spojenie do Ke byva tak skvele, ze jedno lietadlo je spravidla risk ci stiham a na druhe cakat tak 4 hodiny. No o nervy s dietatom na letisku. Navyse nemate si kde nechat batozinu, aby ste isli aspon do mesta brazdit /aj pri 2 detoch uz len fantasy/, takze u mna to nie je ze jeeej hura, naplanujem si to, ale TAK HOLD MUSIM TO NAPLANOVAT, nech sa nezblaznim. 😀 Navyse mam v BA skvele kamaskosky zo strednej , spoluziacky a tak tie ma stale na den prichylia, nakrmia a aj si zdriemeneme a vecer ma vyprevadia na vlak. Vo vlaku sa vyspime a ked vystupime rano o 8 doma, tak mame pred sebou cely den.

ladywitch26
6. júl 2010

@zdenkam zdenka, a neskusala si riesit lety do budapesti? spolubyvajuca bola z kralovskeho chlmca, cize tiez by vo vlaku musela presediet nenormalny cas, ale vraj jej nejaky bus alebo vlak siel odtial az do kosic. a rozhodne to nebolo 8 hodin, ako hornou trasou sa trepat cez cele slovensko

zdenkam
6. júl 2010

@ladywitch26 f MOnika, ani nie, mna nelaka predstava ze sa budem v naznamych koncinach trmacat s 2 detmi a batozinou sama. Navyse dotrepat sa do Ke a zas musim niekoho prosit o laskavost, aby ma vyzdvihol, lebo z Ke je to este hodina k nam do MI a taka rozkuskovana cesta. Ja som na to nemala nervy ani ked som bola single. Ako zlate krasne Sky europe, ktore ma aspon do Ke odviezli. Ale ti uz si za horami za dolami. Alebo este minuly rok tam letela nejaka nova nizkonakladova letecka sk spolocnost, len tie nase spolocnosti jak huby po dazdi pridu a odijdu, takze uz zas nelieta.
Ono je to ozaj technicky lepsie nasadnut o 23 do rychlika, ulozit sa v lozku len pre seba a o 8 rano vystupit uz doma v Mi kde ma cakaju rovno pri vlaku a pomohaju von. Len taky prozaicky problem. Ked mi treba na wecko v noci, asi poprosim sprievodcu, nech mi miminko niekto nevezme.

zdenkam
6. júl 2010

@ladywitch26 a ozaj ako muzicek? Doplatili mu zbytok tej mzdy? A zbierka nieco pribuda? Nejaky uspech v praci s tym?

ladywitch26
6. júl 2010

@zdenkam no muzovi doplatili nakoniec za ten jeden tyzden a uvidim teraz v piatok,ci mu daju nacas, alebo zasa bude natahovat cas.
a so zbierkou sa nic nepohlo. pockam do piatku a potom dolozim z muzovej vyplaty a poslem im aspon tu stovku. ved ak by cosi pribudlo, tak im mozem poslat znovu neskor.

ladysparky
6. júl 2010

@catalin matersku nepoberam, o to viac ma to stve 😠

@zdenkam vycerapavajuce odpovede ako vzdy 😵 riesenie si vyborne odovodnila, uplne s tebou suhlasim, nemas velmi na vyber co sa tyka cestovania. ale u mna by asi zabojoval strach z nocneho cestovania vlakom.. som sice zelezniciarske dieta, vlaku sa nebojim, ale tej kriminality.. predsalen v buse si kazdemu na ociach.. ja som taky poserko 😅 . a co sa lietania tyka, tiez obcas letime do/z budapesti, ked su lacnejsie letenky, alebo ked to casovo lepsie vychadza (z budapesti napriklad lieta lietadlo o 8vecer, takze sa da cely den este stravit doma s rodinou), alebo som pocula uz aj take, ze ludia z vychodu lietavaju do polska. ale ako hovoris zdeni, treba k tomu niekoho, kto ta vyzdvihne..

catalin
6. júl 2010

@ladysparky ty nemas matersku?? tak ty budes iny pripad, tetusky na urade budu palit zavity teda 😀 no bodaj by ti nieco priznali, aj ked, ak je niekde hacik, oni si vzdy najdu cestu ako nepriznat narok. ☹
zdenka, mas to dobre vymyslene 😉
a ktora spolocnost lieta do budapesti? malev a este nejaka?

zdenkam
6. júl 2010

@ladysparky Maji aj ja som si to myslela ale lozko sa uzamknem zozadu, okno zavrem,ked spim a konec.
A ten bus ja som ked som cestovavala na vysku do Ziliny mala taku zlu skusenost. Vystupovala som pomaly ulickou a tam si chlapik predo mnou ako som pomalicky kvoli davu postupovala otvoril poklopec a vytiahol penis. Takze mala som 21 a z toho som mala strasnu udalost, lebo ze preco si vybral prave mna. Ako vlakom by som sa tiez bala -zvlast kamoska ma stastie na uchylov ked cestuje v noci do BA a klasicky, ale ja inak ako lozkom nechodim.
A taka pikoska, ked sme aj s muzom a malym cestovali najprv do Ba z Liptovskeho Mikulasa a Patrick mal 4 mesiace, tak to maly bol maznacik kazdeho spolucestujuceho a dalsia pikoska, ked mal 1 rok a cestovali sme z Chomutova do Prahy aj s muzom a Patrickom tak s nami cestovala chlapik, tak pekne sa tesil malemu asi v nasom veku bol a vsetko co mal si niesol v cestovnej taske. Aj sa mi to zdalo divne, ukazoval fotku dcerky. Vracial sa z vezenia po rokoch. Neviem kolkych. Joooooj. Trosku som sa bala, ked to povedal.

zdenkam
6. júl 2010

@ladywitch26 joooj tak super ze mu dali, dufajme, ze uz to bude na cas. Tiez nepotesi, ked nevies, kedy uvidis peniaze. To ma mrzi, ze s tou zbierkou sa to nelepsi. ☹
Jooj, ved ty budes nakupovat vecicky do modra teraz vsak? Ci mas po malej univerzalne? Ja som teraz par zelenych, oranzovych, cervenych a pestrofarebnych dokupila, lebo modrej som mala za vrece kedze som podostavala. Mne sa paci ked su deticky pestre. Ale zas darovanemu konovi sa na zuby nepozera a nech nie som nevdacna. Bola to taka kopa veci, co ma nesmierne potesila a usetrila furu.

zdenkam
6. júl 2010

Monika, inak som zvedava, ci ti teraz urobia scan.
maji mne klasicky robila ta strara babka v tej sukni a sandalach - isto vies, ktoru myslim. Teraz minuly t scan v 38 tt. Presne tak mi robila ona aj pri Patrickovi. TAkze napokon som za cele tehu mala 4 scany 9 t, 12tt,22tt a 38. Ani som necakala. Pri Patrickovi som mala len v 25 a 38tt.

ladysparky
6. júl 2010

@catalin ved to hovorim, ze kto mi dokaze, ze nemam "miesto zaujmu" ci ako to bolo, na slovensku? 😨 no bodaj by veru.. uvidim, dam potom vediet 😉
aerlingus lieta do budapesti.. vacsinou je drahsi ako ryanair, len parkrat sme natrafili na akciovu cenu, ale ak nam to casovo lepsie sedi z bud, tak nie je o com.. z nasho mesta to je do ba alebo do bud zhruba rovnako casovo..

@zdenkam 😲 😲 to su riadne zazitky.. dolezite je, ze sa patrick na cestovanie vlakom tak moc tesi 🙂 tiez som vlaky ako decko zboznovala, do prahy sme uplne bezne chodili za rodinou.. boli sme aj v Nice, to uz som mala vyse 10r, bol to pre mna uzasny zazitok 🙂

ladysparky
6. júl 2010

@zdenkam jaaaaj tu starenku si pamatam 😀 inak co je pravdy na tom, ze obycajny 2d scan vymenili vo waterfordskej nemocnici za 4d??? tiez som mala scanov viac ako som si myslela ze budem mat..

ladysparky
6. júl 2010

dievcata, nezvyknete pozerat damsky magazin na stv1? chodi to kazdy den na obed, zaujimave temy vzdy riesia, vzdy minimalne jednu o detickach.. 29.6. tam bola maria podhradska a hovorila o vyucbe angl.jazyka.. da sa to aj z archivu pozriet.. som vsak "rozčarovaná", lebo julove casti v archive nie su, tak reku ci neviete preco 😒

ladywitch26
6. júl 2010

@ladysparky no neviem, ale mne lekar na sr, a to fakt uznavany odbornik povedal, ze na diagnostiku sa najlepsie pouziva 2d, ze vacsina lekarov, co ma 3d, tak si najskor prepne na 2d a potom 3d, ked napr. pozeraju tvaricku na vady, ale ze inak je to len divadielko pre rodicov.
@zdenkam pochybujem, ze mi urobia scan. nejdem k doktorke ale len k midwife. mne robili len jediny, a to v 12tt. ale bola som na sr a vsetko bolo ok, ziadne vyvojove vady, tak som v podstate kludna.

zdenkam
6. júl 2010

no neviem co je na tom pravdy, ale tiez som pocula ze 3d je vlastne hlavne komercna zalezitost a vsetko podstatne co sa tyka vyvoja sa dozvie buduca mamina z 2D. Ako ja si nezakladam na pocte scanov, to bola len taka pikoska. A s tym prepinanim to je pravda, aj mne najprv robili v sr v 2D a len aby som lepsie videla dali 3D a videla som figu. Nedokazala som sa v tom kvoli nadmierne aktivnemu babu a hamblivemu vobec zorientovat a kym mi oni vysvetlili babo uz bolo inak. A este mi minule robil konzultant {ozaj kolkokrat sa vam podarilo hovorit priamo s konzultantom ku ktoremu patrite. Lebo mne az pri druhom tehu 1x. To je tiez zaujimave 🙂, na malom svojom pocitaci vlastny scan, netusim naco.

@ladysparky ja pozeravam ale cez prazdniny to nechodi, resp. len opakovania na CT1 Sama doma a to je urcene hlavne maminam na materskej, teda pozeravala som. uz mesiace mi nehrozi byt doma 11.30 😀 stale vonku

Ja som rada, ze maly tak miluje cestovanie. Bude to mat po tatkovi. Ja som tiez vlak milovala a jedine co som sa dostala bola 2x ako dieta do Ba za tetou. Tak to NIce by som hned brala.

Hej hej, urobila som prave on line chceck in tatkovi na let. Si trufa, chce k nam prisjt express busom a to sam nikdz nebol na letisku v Dubline. Ale to mu nedovolim, potrebujem mat istotu ze dorazi. Len drzte prsty nech nerodim ked bude moj tatko cakat v Dubline a muz na ceste za nim, lebo ja si necham doma maleho, nech ho MM nevlaci so sebou.

ladysparky
6. júl 2010

@zdenkam drzim palce, aby ta malinky posluchol a prisiel v case, ked to bude najviac vyhovovat 🙂
@ladywitch26 teraz si spominam, ze ked mi robili 4d na cd, tak si najskor nasli tvaricku pomocou 2d a potom prepli. ja len ze mi jedna znama povedala, ze vo waterfordskej nemocke nahradili tento obycajny scan 4d-eckovym, tak ze ci je to pravda 🙂

tak si predstavte, ze slovensky rodny list prisiel s "chybickou krasy".. mame Paulinu a nie slovensky Paulínu. som nahnevana, lebo viem,ako som ziadosti na ambasadu vypisovala 😠 neviete, ci sa da urobit nejaka zmena v RL? mrchy, co nevedia, ako sa toto meno pise v kalendari?? aach
a druha vec, teta na socialke potrebuje od irskej socialky potvrdenie, ze som nedostala prispevok pri narodeni, vraj su to bezne potvrdenia, ze urcite budu vediet 🙄 🙄 mohlo by sa to volat Childbirth allowance? alebo co mam od nich pytat? jaaaaj, ze som sa ja prestahovala na dedinu, som odkazana na to, kedy daju drahemu volno 😒

ladywitch26
6. júl 2010

@ladysparky no tak tete na socialke povedz, ze od irskej socialky nic take nedostanes, lebo proste nic take tu neexistuje a na ustredi o tom vedia, nech si zavola tetuska. ze jej proste musi stacit cestne prehlasenie, lebo tu sa toho nedockas. irska socialka nic take nedostava ani ti nic nevyda. mna uz tie tetusky zacinaju vytacat normalne. kazdy urad je iny. niektore s tym nemaju problem a niektore sa tvaria,ze o nicom nevedia. 😠

lenka78
6. júl 2010

@janec79 ja si aj tak myslim,ze ma nikto nikde nedostane...staci,ze chceme na sk. 😎

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
susanne.k
6. júl 2010

Ja som s tym problem nemala lebo oni podla legislativy by mali byt informovane co sa v akom europskom state dostava a vyplaca. A okrem toho na konci toho formularu je vyhlasenie ze prehlasujes ze si nikde nic nedostala a ak ano tak si to budu ziadat naspat sudnou cestou alebo tak nejak

zdenkam
7. júl 2010

@ladysparky ano MOnika ma pravdu, nic take ti nedaju. Nemozu ti dat potvrdenie o niecom co proste neexistuje, ved to je proti logike. Ako fakt nechapem

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre