Mamičky v Írsku

meli20
17. okt 2006

je tu niekto kto rodil v irsku?
kto?
😵

jezkomanka
16. jan 2012

@darksky baby ja s vami uplne suhlasim. anitar to dobre napisala. tu ale ide aj o to, ze ked sa nevratite do prace a date vypoved, nedostanete od statu NIC, ziadnu podporu, prispevky. jedine si mozete poziadat o FIS, ale nie je to extra pomoc, ak mate len 1 dieta,doplacaju iba 60% co vam chyba do 500e na tyzden (a caka sa na to 6-9mesiacov). a nezamestnana osoba aj po porode furt bude dostavat minimalne 500e a nie je to ohranicene casovo. Ja mam v irsku odrobene 6.5 roka, 1.krat som bez prace a dost ma to stve, ze mi to neschvalili, este ako dovod uviedli ze si nehladam robotu (pricom som na socku tyzdenne nosila asi 2strany dokazov,kde vsade som poslala CV a kde som mala interview) a ta moja kamoska co uz je 3 roky doma, este nikdy od nej nic nechceli, v zivote neposielala CV (lebo ona pracu nechce) a nechodi ani ku SW komisarovi, co ste tu niektora spomenuli, ze kazde 3 mesiace sa chodi. ona nechodi nikam, iba 1x za mesiac sa podpisat. Toto beriem ako nespravodlive.
@uzlinka1
@anitar

darksky
16. jan 2012

@jezkomanka Toto,ze nemam po materskej narok na socialku som nevedela.A ak by som sa vratila napr.do pace na dva alebo viac tyzdnov a potom dala vypoved?Viem,ze ked sama odidem z prace,tak musim dlho cakat na tu socialku.Je to tak isto aj po materskej?A co je presne to FIS?

darksky
16. jan 2012

@janea Ahoj, ja som stale davala 4 do velkej batoziny a dalsie 4 do prirucnej,ktore som kupila na letisku.Ale musia ti vsetky vojst do prirucnej 🙂

darksky
16. jan 2012

@janea nevsimla som si,ze to mas spolocne s dietatom,tak ti poradit neviem... 🙂

jezkomanka
16. jan 2012

@darksky tu ani nezalezi ze ci si po materskej alebo nie, ak das sama vypoved a nemas na to padne dovody (nesmies uviest ze chces ostat doma s dietatom,to ti automaticky odmietnu. U mna ako padny dovod nezabralo ani sikana, natlaky managera, dochadzanie 2hodiny tam, 2spat) aj ja som si najprv myslela, ze jediny rozdiel je v tom, ze mi nezaplatia tych prvych 9 tyzdnov od podania a ze potom to schvalia vsetkym aj tym co dali vypoved. No oni sa tych 9 tyzdnov na tu ziadost ani nepozreli!!! Dalsi mesiac trvalo, kym sa rozhodli,ze mi to nedaju, este som sa odvolala, cakam dalsie 3 mesiace na rozhodnutie. Baby pre vas by bolo najlepsie, aby vam dal zamestnavatel vypoved z dovodu ze nema pre vas miesto, vtedy ziadny problem nerobia. Ale zasa nie kazdy sef je ochotny. U nas sa o tom nedalo diskutovat.

marcela1992
16. jan 2012

Baby prosím vás nepoznáte nejakú dobrú írsku stránku kde sa dajú kúpiť pekné sety do postieľky (obliečky,nárazník,baldachýn) za dobrú cenu?Alebo nemáte niektorá napredaj?Pre chlapčeka?

darksky
16. jan 2012

@jezkomanka Dakujem,ze si to tak dobre vysvetlila.Budem musiet porozmyslat,ako na nich 🙂 MOj zamestnavatel by bol najradsej kebyze sa vratim a pracujem za minimum cely cas...este ani part time mi nechce dat.Vraj mi nemozu zarucit ked bude busy menej hodin.Este sa moj maly ani nenarodil a oni uz vsetko vedia

darksky
16. jan 2012

@marcela1992 skus gumtree.ie ked chces od ruky

darksky
16. jan 2012

mamicky, neviete nahodou, kde v Irsku mozem kupit takyto safe bumper?Aby cez to prechadzal vzduch koli bezpecnosti dietatka.

http://pediatricsafety.pediatricsafety.netdna-c...

darksky
16. jan 2012

@marcela1992 neviem ci sa ti tato farba paci,len ti chcem ukazat,ze je nieco take aj na gumtree.ie ;)

http://dublin.gumtree.ie/c-Stuff-for-Sale-kids-...

marcela1992
16. jan 2012

@darksky dakujeeem :D

sky.veronika
16. jan 2012

@79zuzana Dekuji za komentar. V Irske zdravotnictvi nemam velkou duveru a dalsi duvod k nasemu rozhodnuti rodit v Cechach je take odber pupecnikove krve, coz tu zatim neni mozne, alespon co vim... Jeste jednou diky

janea
16. jan 2012

@sky.veronika ahoj, pisem len v rychlosti, v podstate len dva body, ktore Ta mozno zaujmu. Prvy sa tyka Tvojeje nedovery v Irske zdravostnictvo - mozno mas len nedoveru k tomu, ze Iri robia pocas tehotensktva menej vysetreni ako na SK/CZ. Ale to sa da lahko kompenzovat dodatocnymi navstevami u polskeho lekara.... a priamo pocas porodu je podla mna tu v Irsku vyhodou ich neuveritelne slusne a prijemne spravanie sa k zene ako rodicke, naozaj to mozem potvrdit, ze moje kamaratky, ktore rodili na SK a ja som ich rozpravala ako to funguje tu, ako sa ma lekar slusne pytal ci moze urobit to alebo ono (napr. ci uz konecne moze zasvietit svetlo, z ktoreho ma bolela hlava🙂 ) ako su sestricky mile,,, tak ze na SK to nie je az takym pravidlom...... A druhy bod: odber pupocnikovej krvi : skus si este najst nieco o tom, ze tato pupocnikova krv je vlastne velmi dolezitym zdrojom latok pre tvoje dietatko, a pre je to vhodne pupocnik nechat dotepat a nie tu krv odoberat... je to vlastne najdolezitejsia krvna transfuzia od teba pre tvoje dieta... casto deti ktorym sa pupocnik nenecha dotepat, mozu trpiet anemiou- chyba im zelezo , lebo si priskoro spotrebovali zasoby, nebolo im umoznene prijat to z tejto pupocnikovek krvi.... (neviem, ci to je uuuuplne stopercentne takto, len pisem, ze mozno sa skus o tomto este informovat 🙂 ani si to nestiham po sebe preciat, musim utekat, sa ospravedlnujem vopred ak su preklepy🙂

darksky
16. jan 2012

@jezkomanka Chcela by som sa este vratit k tvoium problemu...Viem,ze si urcite robila vsetko preto aby ti konecne zaplatili(socialka) a oni stale nic....Nenechaj to len tak.Nedavno som sa dozvedela,ze moja znama mala taky isty problem v praci ako ty.Manazer ju doslovne sikanoval,tak podala vypoved...9 tyzdnov na socialke nic nerobili,tak sa tam pekne presla a povedala im,ze maju maximalne tych 9 tyzdnov na prezretie papaierov...Vsetko najdes na Citizen information ake mas pravo.Jednoducho sa zacni stazovat,ze nemas z coho zit a musia ti zaplatit a oni urcite nieco zacnu robit.Tej babe sa to podarilo a teraz jej pekne platia.Moj priatel tu ma vela znamych,ktory dostali peniaze v normalnom case...

kacka27
16. jan 2012

@sky.veronika suhlasim s prispevkom od
@janea . Porody sa s nasimi nedaju ani porovnat, mozno na nejakej sukromnej klinike, porod moze byt aj prijemny zazitok ale v klasickej nemocnici...vdaka neprosim.
Je tu na konikovi vela tem, kde si sama mozes precitat, ako zeny rodili v cechach aj na sk a o pupocnikovej krvi tiez je dost diskusii. Povodne som si ju aj ja chcela nechat odobrat, no po precitani informacii, ktore som nasla tu a na nete som si to rozmyslela.

Drzim palce pri rozhodovani 🙂

lacka224
16. jan 2012

@sky.veronika ..Veronika pozri si tuto reportaz http://www.stv.sk/online/archiv/reporteri?date=... som normalne rada ze som rodila tu, a ze som nemala moznost odberu krvi, lebo by som ako vsetky 'ovecky mamicky' podlahla pupocnikovej manii a dala si to urcite urobit ak by som rodila na SVK...Az po porode som sa postupne docitala aky je to obrovsky biznis a absolutny brainwash a ze presne ako tu bolo pisane ( @janea) pupocnikova krv 'patri babatku' ...tu je kopec clankov na tuto temu https://www.facebook.com/delayedcordclamping

A inak ja sa po mojom uzasnom porode tu v irsku bojim rodit 2.he dietatko (ked raz bude) u nas na SVK...hoci pred a poporodna starostlivost tu velmi pokrivkava tak ako sa tu k tebe pri porode chovaju, nikde u nas nezazijes-tiez to tu uz bolo spomenute..🙂...Si pre nich 'klient' aj ked im nezaplatis ako cent., plus daju ti pocit ze si dolezita a ze ti to strasne dobre ide. Moj pozitivny porod mi vlial tak strasne vela sebadovery ako matke a aj ako zene a cloveku, mrazi ma ked citam tie traumaticke zazitky ktore si maminky zazili (nevravim ze sa to nemoze stat aj tu v irsku, jasne ze vsetko je relativne a pocula som aj negative pribehy o porode v irsku) ..
Neopovazia sa dietatku dat UM bez tvojho suhlasu ak si predtym povedala ze chces kojit (co som pocula na SVK detickam sestricky supnu flasku ked sa im zdaju hladne a mamicky sa vela razy ani nespytaju - potom maju deti problem s prisatim a podobne) ..Malinku mi okamzite polozili na hrudnik, a pupocnik nechali dotepat (a to som tom vtedy este vobec nevedela aky to je benefit pre dietatko) , priatelovi skoro spadla sanka ked sa nas spytali ci chceme toast a caj,...Taktiez nemali absolutne ziadny problem ked chces pri porode pit (co ti v mnohych porodniciach na SVK nedovolia) a ja som teda vypila dobre 2 litre vody!
To ze si ta tu nechaju max 2 dni v porodnici som vnimala najprv ako negativum, ale kedze sme nemali ziadne problemy nakoniec som bola rada ze stade vypadneme a budeme doma., este 3-4 dni nas domov chodilia navstevovat midwife a ta mi velmi pomohla a poradila. Drzim palce pri rozhodovani 🙂

lenulik209
17. jan 2012

Ahojte mamičky má tu niektorá skúsenosti s poberaním ILLNESS BENEFITU po materskej?

didi81
17. jan 2012

Ahojte, byva nejaka mamina v okoli Stillorgan, Sandyford, Blackrock? Mam 6 mesacneho chlapceka a rada by som spoznala nejaku maminu na obcasnu prechadzku po okoli. Prestahovali sme sa do Stillorgan v oktobri a rada by som spoznala niekoho v okoli 🙂

marhulka77
17. jan 2012

@darksky Ahoj.Odvcera sa citim dost slaba. Akoby na mna nieco liezlo. Dnes som bola u GP, ta mi povedala, aby som vela oddychovala. Tak oddychujem. Vcera vecer som citila nejake stahy, mozno slabsie kontrakcie. GP mi povedala, ze babo sa uz chysta, hlavku ma dole, ale ze este ma stale dost miesta...vrti sa odusu 🙂 Co sa tyka tasky do nemocnice, ja uz som pobalena, ale este tam nieco dohodim, ked to na mna pride...susienky (tie mi doporucila GP, vraj ona bola fest hladna po porode 😉 Ked uz babo bude na svete, dufam, ze nebudem mat tendenciu strasit prvorodicky nejakymi pribehmi o predcasnom, prilis bolestivom, dlhotrvajucom porode alebo inymi historkami. Vazim si kazdu radu od mamiciek, ale treba brat ohlad aj na psychiku nas prvorodiciek 😉

darksky
17. jan 2012

@marhulka77 Ja som tento tyzden uz dvakrat citila nejake zvlastne krce,co moji znamy potvrdili ako slabe kontrakcie.Tvrdne mi obcas brucho,tak sa aj trosku obavam,ze sa maly narodi skor....Z druhej strany mi je to trosku aj jedno,lebo by ho uz nic nemalo ohrozovat a ja som na vsetko pripravena 🙂) kazdy den spim okolo 11 hodin,co mi vobec neprekaza 🙂 No potom pocas dna mam energriu obcas aj za dvoch. Vcera som vycistila koberec v obyvacke.Nebola to tazka praca a vobec nebol spinavy,to len ja zacinam mat tie predmaterinske stavy 🙂) Stale musim nieco robit,cistit, upratovat ale samozrejme tak zdravo,aby to moj chrbat vydrzal.Robim si pritom aj prestavky, co vtedy vela zjem.Mozem povedat,ze si teraz to moje tehotenstvo aj uzivam.V noci chodim na WC len dvakat,co je super.Mozem si este uzit dlhy tvrdy spanok,co vela mamiciek nemoze.Vacsina z nich sa stazuje na caste budenie sposobene plnym mocovym mechurom...Budem na teba mysliet cely cas a tesim sa na prve fotky babatka

lacka224
17. jan 2012

@didi81 Ahoj Didi, byvame na Beechwood court v Stillorgan, mam 18 mesacnu dcerku a budeme sa velmi tesit keby sme mali novych kamosov v nasom okoli!.Poslem ti spravu s mojim cislom a mozes sa mi kedykolvek ozvat! 🙂

didi81
18. jan 2012

@lacka224 Poslala som ti sms!

marcela1992
18. jan 2012

Ahojte mamičky.Chcem sa spýtať či robia tu v Irsku klystír.Lebo som niekde čítala,že nie.

mitchelstown
18. jan 2012

@marcela1992 nie nerobia, ani neholia. Mna pri prvych kontrakciach aj tak prehnalo este doma, takze v pohode. A ked som sa pytala sestricky na sale, ze mi je to trapne keby sa nieco stalo, tak sa iba usmiala a povedala ze nad takymi vecami nemam vobec uvazovat, a sustredit sa na babetko. 🙂

zuzi_33
18. jan 2012

Dievcata, poradte nejake osvedceny recept na tehotensku nevolnost...... Nejake "babske rady", alebo nieco podobne. Vopred dakujem.

marcela1992
18. jan 2012

@mitchelstown No dúfam ze aj mna prezenie pre porodom lebo keby sa nieco stalo tak by to bolo fakt neprijemne.a ako casto si mala kontrakcie ked si isla do porodnice?ja si budem musiet volat sanitku,lebo este nemame auto,a cesta do Corku trvá asi hodinu.Aby som vedela ze kedy asi ju mam volat...

marcela1992
18. jan 2012

@zuzi_33 Mne pomáhala čokoláda a coca-cola :D

zuzi_33
18. jan 2012

@marcela1992 No coca-colu som skusala, ale po nej mi bolo este horsie, sladky pocit v ustach a strasne odgrgovanie ma dohnali tam kde som nechcela skoncit.... ☹ Ale dakujem za radu.

mitchelstown
18. jan 2012

@marcela1992 kazdych 20 minut, ale dalo sa to stihnut a to sme sli o stvrtej poobede, bola mierna spicka v Corku.
A keby sa aj nieco prihodilo, tak by si o tom ani nevedela. Cez brucho si nevidis a oni ti nebudu hovorit ze nieco uslo 🙂 Poutieraju a ide sa dalej.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre