Mamičky v Írsku

meli20
17. okt 2006

je tu niekto kto rodil v irsku?
kto?
😵

nadina
3. júl 2008

Xeni,

ano, Miska uz dostala vysvedcko zaciatkom juna, koncil im skolsky rok 6.juna
My sme to mali asi jednoduhsie, boli tam len ku kazdemu predmetu body- najviac bolo 100
a podla toho este cosi dopisane. To je vsetko. Myslim dokonca, ze to bodovanie bolo pri mnohych predmetoch
z posledneho koncorocneho testu, takze sa s tym velmi netrapili. Podla poctu bodov potom mala pri kazdom predmete A alebo B...

No a Vladko mal vsetko excellent.

xena22
3. júl 2008

Nadi tak to mala miska super vysvecko 😉 A Vladko tiez,on bol este len junior?

nadina
3. júl 2008

ano, Junior Infant...teraz bude Senior Infant 🙂

nadina
3. júl 2008

Halo, co uz spite?

xena22
4. júl 2008

Nadi ja uz vstavam 😀 ...

...aj tak to mal Vladko super vysvedcko,ja si pamatam,ze ked sme my mali Junior vysvedcko,tak ich ucila taka semetrika,niektore veci nemal hodnotene najlepsie a ked sme sa na to spytali,tak povedala,ze ved to mal krasne vysvedcko co by sme chceli,ze nikto nikdy este nemal vsetko very good,ze take dieta neexistuje 😀 a to uz isla do dochodku 😒 ,takze bud bola prisna,alebo sme tu area s menej nadanymi detmi 😀 a tak iso kamoskin syn,v mojich ociach genialne dieta,nemal vsetko tip top na vysvedcku,koho som sa spytala,tak to mali tiez dost pestre 😉 Sused mal skoro vsetko "fair" a slovne hodnotenie od ucky,ze Well done!Tak uz to neberiem tak seriozne,ze by slo o zivot...ale fajn,ze aspon od tych 12r budu mat v tej druhej skole prehladnejsie hodnotenie 😉

Dnes mi prisla materska knizka,pokaslali mi tam pirezvisko a inak je cisto prazdna a poslali zoznam sestriciek a nic k tomu.To si mam ako sama vybrat???A ani jedna nie je tuna z okolia 😒 A je tam aj zoznam datumov kedy mam absolvovat prehliadky a zda sa mi to tam dost nahusto a to sa tam mam sama objednat,alebo co,som z toho zmatena... 😒 Budem to riesit na jesen,ked sa vratim z SK 🙂

lenka1108
4. júl 2008

ahoj xeni...ked pojdes na prvu prehliadku tak si daj to priezvisko opravit bo aj mne sa pomylili a keby som im nebola povedala tak take meno by bolo aj na rodnom liste malej.oni ti to bez slova opravia.na zadnej strane mam v ktorom tyzdni mas ist kam na prehliatku bud hospital alebo g.p.zistis si u g.p ktory den mava tehulky a vten den vtom tyzdni aky tam je napisany by si tam mala ist.ja som sa nemusela objednavat neviem ako ty radsej sa opytaj g.p ho.no a v nemocnici ti vzdy povedia kolkateho na dalsiu prehliadku.a tie sestricky tak to neviem to som ja nemala.oni ti z nemocnice poslu alebo daju este mnoho papierov napr.co si mas so sebou priniest do nemocnice ked pojdes rodit ,o kojeni a tak...
aspon ja v galway som to mala takto.... 😉

lenka78
4. júl 2008

Ahojte,kocky.Aj u vas mate veterny den?My mame rodinnu dilemu.Nevieme sa rozhodnut,ci mame ostat byvat v byte v bytovke v meste alebo sa prestahovat na dedinu do domceka.Ja by som to strasne rada hlavne kvoli zahradke vzadu a mozno aj kvoli susedskym vztahom,lebo od nas z dvojbytovky sa pozname iba s 3 polskymi chlapcami cez Chrisa.No obavame sa,ze nas to vide drahsie co sa tyka topenia.To kurenie tym olejom slo az o 50% hore?A este na tej dedine je iba skola,no nas Chris nekomunikuje po anglicky,i ked do skolky chodil.Tak neviem,ci by sme ho dali do tej skoly alebo by som ho musela vozit do skolky.Obavame sa,aby sme nesli do horsieho.Taketo rozhodnutia neznasam.Mame aj vyhliadnutu lokalitu,je tam krasne,no obavame sa,aby sme nelutovali.Fakt neviem ako.

xena22
4. júl 2008

My byvame na dedine v domceku a kurenie mame na plyn,je samozrejme ze na dome sa minie viac na energie a tak,ale ako hovoris susedske vztahy su tu asi lepsie,nase decka su vkuse na ulici a mladsi uz komunikuje pekne po anglicky a to som mala pocit,ze v skolke sa na neho tolko nenalepilo ako na ulici 😀 Aky velky dom to je?My mame kurenie na plyn,to olejove vychadza ozaj draho,kamoska koli tomu menila dom za taky kde sa kuri plynom.A myslim,ze tvoj maly ma este na skolu cas,ako trojrocny,ale mozno tam bude nejaka playschool na doobedie...ved si zvaz pre a proti,ale pre dieta je vybeh do zahradky a na ulicu idealny 🙂

Lenka1108 este raz som presacovala vsetky tie papiere a na casenkach na sono a k GP mam poznamku,ze nezabudnite sa hned objednat na dalsiu prehliadku!Tak asi mi vzdy daju novu casenku a je pprobleme.Materske knizky sa uz prestavaju pouzivat,vsetko maju v systeme a vraj vyfasnem nejaky A4 formular,kde mi budu vsetko zapisovat a budem to musiet stale nosit so sebou 😉 No zacinam rozluskavat zahady irskeho zdravotnictva 😀

lenka78
4. júl 2008

xeni22,dik za odpoved.Ja som tiez za domcek,no manzel ma pochybnosti.Vies a ten nas spunt ma v auguste 4.

xena22
4. júl 2008

Aj tak je to malo v auguste 4,moj mal 4 vo februari a bude asi najmladsi...aspon tuna to tak beru,ze aby mal do decembra aspon 5 ked pojde do skoly...ale nie kazda skola je taka....ale isto by som ho dala v tvojom pripade radsej az o rok...niektore deti maju uz vyse 5 ked idu do skoly a to by bol velky rozdiel.Moj starsi isiel do skoly ako 5a pol rocny a nie je nastarsi 😉

lenka78
4. júl 2008

Tak dik za rady.Ako to chlapci zvladaju?Maju radi skolu?Neviem si predstavit,zeby sme mali teraz naseho spunta nutit sa nieco ucit.Ci oni nemaju domace ulohy?Vsetko len v skole?
Ako zvladas tehotenstvo?Podla toho co si pisala,tak si velka optimistka.Len tak dalej!
To aj u vas tak neskutocne leje a fuciiiiiiiii? 😒

nadina
4. júl 2008

Ahojte,

mozno uz buvate,
tak uz aj u nas leje, ale len od vecera a nefuci.
Lenka, moj Vladko isiel do skoly ako 4,5 rocny, resp. potom v novembri
mal 5 rokov a je to podla mojho nazoru lepsie-aspon u nas v Dubline,
pretoze vsetci sa snazia deti po 4 roku dat do skoly, kedze tie prve dva roky
v skole- ako vies-su skor ako skolka....a tak mi aj nasa ucitelka povedala,
ze je to lepsie, pretoze v skolkach ostavaju len deti pod 4 roky
a tak by sa toho od mladsich vela nenaucil, kdezto v skole ano.
Po 3 mesiacoch zvladal anglinu na 1 a teraz co je super, ze naucil aj Slavka
a len pozeram, ked sa pridu ku nam hrat deti, ako dnes...a chalani obaja automaticky
prepnu na anglinu, tak aj Slavko suka zo seba cele vety typu :
What are you doing? a pod.
Vsak tie prve dva roky v skole sa vobec neberu prisne- je to len predpriprava
a hlavne ide o to - naucit deti anglinu, pretoze Chris isto nebude jediny.
Tak ja davam hlas skole
🙂

lenka78
5. júl 2008

No vcerajsok bol ako z hororu.Neskutocne lialo a fucalo,este to more bolo take zlovestne,pochmurne.Lutovali sme rybarov,ak nejaki boli v tom necase na mori.To som zazila asi prvykrat nieco take tuto.
Tak uz som z toho uplne mimo,ci skola alebo skolka.Je to zatial 1:1.Nadi,vy ste dali Vladka rovno do skoly,ked ste sa pristahovali zo Slovenska?Mne je to v podstate jedno,ci sa jeho neznalost jazyka odrazi na pociatocnych znamkach,lebo zatial nas to tak drzi,ze najneskor do nastupu Chrisa do slovenskej skoly s rocnym odkladom tu budeme.Takze irske vysvedcenia neberiem velmi.Haha,zatial.I ked ta irska nezamestnanost rapidne stupa,tak ktovie dokedy tu budeme. 😒

nadina
5. júl 2008

Bre ranko vsetkym,

Lenka, prisli sme sem v decembri a 2006 a Vladko nastupil sept.2007 do skoly,
to som skusala uz skor, ale samozrejme, este bolo skoro, pretoze mal vtedy 4 v novembri
a deticky vraj maju mat 4 roky pred sept., aby ich mohli prijat.
Tak som dala na jar ziadosti asi do 15 skol, kedze v Dubline je to tazke zo skolami
a ako som uz pisala-nakoniec nas prijali do takej, kde sme ani ziadost nedali
(koli tomu, ze sa stahovala) a z ostatnych prisli vsetko zamietave odpovede.
Teraz uz pozna celu abecedu, vobec tym netrpel, vidno, ze ho to vyslovene bavi
a sklada si pomaly slova. Ani raz sme sa nestresovali koli domacim uloham,
pretoze dostavali len vyfarbovat omalovanky s pismenkami (nikdy nie na vikend) - cely rok - ked prides, Lenka,
tak Ti ich ukazem. Vladko sa na ne tesil. Okrem toho samozrejme, ze sa ku kazdemu pismenku naucili vyslovnost
a to mali spojene s roznymi pohybovymi aktivitami, aby si zapamatli ku kazdemu pismenku slovo,
takze ked vyslovuje D ukazuje ako sa palickami bucha na bubon
a pri E rozbija vajicka 😀 a pri S kresli vo vzduchu hada a pod.
Za aktivitu dostali vzdy ti najlepsi nalepky na uniformu (ale zo zaciatku roka kazdy)
taktiez ten najlepsi v tyzdni si mohol zobrat domov plysaka zo skoly,
najrychlejsie pobaleny kazdy den knizku naviac a pod. Motivacia bola super.
Tiez si myslim, ze sa venovali aj inym veciam, ku ktorym by v skolke neprisiel-
napriklad pestovali kazdy na okne svoj hrasok 😀

lenka78
5. júl 2008

No tak to je super skola.Ono to ide skor o to,ze ked pojdeme na tu dedinu alebo inu,tak tam by chodil do skoly.Tu v meste by sme skoly vybavili iba cez farara,lebo on nam chcel pomoct vybavit mu cirkevnu skolu.Kedze na HSE nam povedali iba zaradenie sa teritorialne do danej skoly a tam nas pravdaze odmietli.A moj manzel ma k tomu odmietavy postoj,tak som sama proti vsetkym.

xena22
5. júl 2008

Ahojte...

Lenka samozrejme,ze mozes dat maleho do skoly,ale aj nemusis,je narodeny tak na rozhrani,ale ved sama vies ci je sikovny alebo nie,nejde tam o anglinu.Moj mladsi ide do skoly teraz v septembri,doteraz chodil len do skolky tak uvidim ako to bude zvladat,ale nemam obavy,je oproti starsiemu neskutocne sikovny,viem,ze sa nema porovnavat a tak isto viem,ze to ma hlavne od neho,tak dufam,ze nebude mat problemy,ja som len povedala,ze on bude mat vlastne 5 vo februari a bude najmladsi v rocniku 😒 ,no ale ved niekto musi byt aj najmladsi 😀
A inak je to v pohode,prve dva roky je to kvazi ako nasa skolka na slovensku,vela sa hraju,chodia vona a maju tak dva predmety denne ako "zamestnanie",domace ulohy nosil dva krat do tyzdna pondelok a v stredu a to asi v style - omalovanka,alebo nejake obtahovanie ciarok,pripadne dva riadky velkych pismen,alebo take ulohy akoze spajanie obrazkov a hladanie odlisnosti ,skor to bola hra ako uloha...a kedze tu neplanujete zostat dlhodobo,tak ho tam daj,ja som vahala hlavne preto,ze som sa bala ako by to bolo do buducna,ci o par rokov bude stihat zarovno nimi.Ale o prve dva roky nemaj obavy,ved tu sa ani neznamkuje,to ci sa mu dari alebo nedari som videla len podla nalepiek a obcasnych ucitelkinych komentarov v zosite...
Inak neviem ako je to s tymi cirkevnymi skolami,ved tu su vsetky cirkevne ci nie???My tu mame tri skoly a vsetky su cirkevne,jednu skolu co nie je cirkevna,tak to je sukromna...
Buduci rok nas caka 1sv. prijmanie,nebola som ista ci ho dam,ale ide cela trieda,tak ho nechcem vytrhavat s kolektivu,aj ked velmi do kostola nechodime,uvidime ako sa chyti do tych priprav ak ho to nenadchne,tak ho nedam.Aj tak maju decka z toho komercny zazitok a nic im to neda,aspon ja to vidim tak,ze hlavne je tu kto mal co oblecene a aku velku party a co kto dostal k prijmaniu,je mi to dost proti srsti vystrajat honosne oslavy,ja tak akurat pozvem maximalne rodinu kto chce nech pride,uvarim obed a kupim tortu a koniec akcie 😀 Asi som divna,ael fakt nevidim dovod chystat "malu svadbu" ... 😒 No ranajsi monolog mam za sebou 😀

xena22
5. júl 2008

Obcas ankuknem do temy vtipy a tento ma teraz dostal,lebo s podobnym pocitom som sa rano zobudila 😉

Zobudí sa ráno zrelá žena, povystiera sa, vstane rozospatá z postele,
poberie sa pomaly k zrkadlu, dlho, dlho, dlho sa pozerá, vytáča sa,
vystavuje sa spredu, zboku, zozadu, hodnoti sa...... Potom pozrie na
spiaceho manžela a škodoradostne si odpľuje:
- "Tak ti treba, ty smrad !"

nadina
5. júl 2008

Pekna sms :
Vážený zákazník, vaša telefonna linka bola napojená na váš sexuálny život. Čim menej sexu, tým nižšia cena hovoru.Gratulujeme vám, vy už voláte zadarmo.

nadina
5. júl 2008

... 😀 😀 😀 ...

lenka78
5. júl 2008

hm,xeni,ten tvoj som nepochopila.ja som sa dnes asi nezobudila.

no ten tvoj,nadi,som stravila.Dobry,hehe,uplne ako zo zivota.

a este xeni,nemyslim,ze mas blby nazor.i ked ja by som svojho dala automaticky na prijimanie,lebo my do kostola chodime,no ta party,uplne ta chapem.ja by som to tiez riesila iba v rodinnom kruhu,no kedze tu rodinu nemame,tak by som pozvala asi iba deti z ulice,Chrisovych skalnych kamaratov,no kedze sa nepozname so susedmi,takze by to v konecnom dosledku bolo iba v nasej trojke,hehe. 😀

xena22
5. júl 2008

Lenka 78 no ved tak nejako ako ty si to predstavujem aj ja,ale tuna,teda aspon tu kde byvam ja,to uz prehanaju,napr moja znama mala v maji prijmanie a mali 120hosti 😀 ,byvala kolegyna mala 80hosti,jej mala dostala k prijmaniu, zajazd do disney landu,laptop a kopec inych veci,zlata a striebra a pozyvali nie len kamaratov z ulice ale cele rodiny z ulice,objednali skakaci hrad,klauna,poulicnu zoo ... no cirkus humberto,koli prijmaniu 😀 ,ale asi to ide z dobou,mozno uz aj na slovensku sa to robi,neviem,nesledujem to...ja osobne som mala na prijmani starych rodicov a krstnych ,doslatala som hodinky cajky a 500kcs a tym to haslo 😉 Ale asi budem musiet prehodnotit stare nazory 😝

lenka78
5. júl 2008

UUUUUUUUUUUUUUUUf,tak to je ine kafe.Mne to pripomina trosku tu relaciu,neviem na akom irskom programe to slo,no maju to prebrate z Ameriky.Volalo sa to My sweet 16.Tak to boli neskutocne party,volali si tam celebrity a dostavali auto od rodicov.No neskutocne.Najkomickejsie bolo,ked jedna rozmaznana nedostala auto,ktore sa jej pacilo,lebo otec do toho nemienil tolko vrazit,oduta,rozrevana odisla zo svojej party.Prehnut cez koleno decko jedno rozmaznane. 😀 😀 😀
No a ja som si myslela,ze ved to deti bohatych rodicov.No co ty tu pises,tak vidim,ze je to podobne.120 hosti!!!!!Nehrozi.Mozno skor ako prehodnocovat svoje stare nazory by som porozmyslala nad tym odkial pochadzame a neprisposobovat sa na 100% irskym zvyklostiam,ale ponechat si aj nieco svoje. 😉

lenka78
5. júl 2008

A este som sa chcela spytat,ci deti maju aj stravu v skole.Lebo Chris ma reflux,tak pochybujem,ze pri jeho diete by nieco mohol papat v skole.V skolke co mali,tak asi z toho vsetkeho by mohol tak susienky z olovrantu. 😀 No do skoly si isto nosia stravu v tych kufrikoch podarenych.

mamartinka
5. júl 2008

ahojte zienky irske.tak sa vam opet hlasim z irska.prileteli sme v stredu.no to som sa chcela vam aj z domu ohlasit ale nedalo sa mi.doma stale praca takze nebolo kedy.ale horko bolo riadne na sk.aj sme sa opalili.ja tak ze som sa nenatrela v nedelu po obede lezala v bazene na dvore a vecer som nemohla ani chodit bo som malacervene nohy ako rak a stipalo ma to.no baby takze zostavame zatial tady v irsku.len si chceme najst domcek kde budeme sami.manzel povedal ze niekde von z irska su lacnejsie byty.aj sa niektora chystate niekam na dovolenku?pozdravujem nadinu.ako bolo nadi na dovolenke?uzili ste si?tak sa majte.my sa zajtra chystame do cirkusu.neviete o neakej niekde akcii niektora? 🙂

krasulka
5. júl 2008

ahojte baby, mne je nehorazne zle uz od vcera vecera. celu noc som nespala, rano som isla na 7 do roboty, cely den ma len napina, a ked mi nosili ludia do kasy rozne jedla tak som nemohla sa ani nadychnut jak mi z toho bolo zle..Mam zaludok ako po opici..fuj..co si mam dat poradte? som aj hladna ale na co sa pozrem fuj...

xena22
5. júl 2008

Krasul preco nezajdes do lekarne a nespytas sa na nieco,urcite nieco existuje...ja to zatial vzdy predycham,ale nechodim do prace a ked mi zostane blbo,tak si dam sodu a lahnem si,pripadne vyjdem von na dvor na cerstvy vzduch,ale takto ked musis fungovat,tak si nieco zozen,,,,napr na Sk doktori predpisuju capiky TORECAN alebo homeopatika Coculline,neviem co na to predavaju tuna 😒 ale nieco musia...alebo zostan na cas doma,ved tie nevolnosti nebudu vecne ,dufam 😖

krasulka
5. júl 2008

xeni, skusim sa opytat v lekarni, aj ked uajtra su zavrete..takze az v pondelok..ale sa bojim ze mi predaju nieco co tehotne nesmu..oni to nejak nerozlisuju co mozes co nie..

ale som sa dnes docitala, ze nevolnosti su dobrym znamenim ze sa embryo vyvija, tak som kludnejsia. Teraz som si dala pepermintovu zuvacku a cuduj sa svete je mi lepsie..Tak nejako pretrpim, ved to potom malemu alebo malej budem pripominat!!!! 😀 😀 😀 😀 ale dnes mi bolo fakt na houby som nechapala..ake nadrapovacky cely den 😀

nadina
5. júl 2008

Ahojte,
Martinka, vitaj naspat, dovolenka fajn, mrkni mam nejake fotky v albume.
Lenka, obedy nemavaju, aspon v Dubline taku skolu ani nepoznam-
len skolky varia pre deti.
No ja by som to naopak privitala, pretoze napriklad Miska chodi zo skoly o 16.15 h.
a az vtedy mava doma obed, co tiez nie je dobre.
No a zase na desiatu Vladkovi tiez nemozem dat cokolvek,
take susienky su zakazane, ako vieme cukor dava energiu
a tak sladke vobec nemozu, asi aby im neskakali po hlave 😉
A tiez pisali na letaku, ze koli tym vsetkym eckam, co su v sladkostiach,
aby deti neboli nepozorne, ked su v skole.
Tak ja davam Vladkovi zvycajne probioticky drink,
syrove palicky, ci nieco podobne. Presli mi aj sladke cerealie 🙂
Alebo chlebik, banan... a potom o 14h. mava obed doma.
Krasulka, Xenu, tak mne bolo podobne zle, ked som cakala Misku,
pri chalanoch nie - tak Vas tipujem na dievcatka 🙂
Pekny vecer vsetkym...

nadina
5. júl 2008

Krasulka, Xeni... obe.....
nie Xenu...to bol preklep...

etuska
5. júl 2008

ahojte kocky,trochu som si vas spatne precitala-najma to o skolkach/skolach.Nasa Mimi bude mat Leni tiez teraz v auguste 4 a vsetko zavisi od toho,ci bude mat manzel pracu na full-time,potom by som si ja hladala iba nieco na par hodin a byt viac s nou-chodit medzi deti a pod.Uvidime...Idem zehlit,lebo cela izba rozbombardovana,nic nepobalene 😀 😀 a v utorok odlietame.

No ja mam s tou skolou tiez dilemu... 😖 Nasa Mimi je velmi spolocenska,ale toto je nielen uplne ine prostredie,ale aj jazyk,kultura...

-a Xeni-aj mne bolo v tehu zle ked som cakala Mimi,tak moze mad Nada celkom pravdu 😀

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre