Mamičky v Írsku

meli20
17. okt 2006

je tu niekto kto rodil v irsku?
kto?
😵

nadina
7. máj 2010

Ahojte,
viete mi niekto napisat ako dlho ste cakali na vydanie slovenskeho pasu
na SK ambasade v Dubline?
Nepotrebujem vediet co a ako a kde,
to mame uz par x za sebou s detmi, ale potrebujeme teraz novy pas pre 5rocneho
a dcere konci platnost koncom maja
a vypadlo mi ako dlho sme naposledy na pasy cakali?
Neviem totiz, ci mam kupovat letenky na dovolenku,
aby sa nestalo, ze ostaneme bez pasov?

Pekny vecer vsetkym,
N.

catalin
8. máj 2010

nadina, ved prinajhorsom ti daju jednorazovy cestovny doklad, ten je na pockanie a doma vybavis 😉

nadina
8. máj 2010

Catalin,
dik za odpoved,
myslela som, ze jednorazovy sa vystavuje len pre babatka,
ked idu na SK? Vies, ako prvy docasny doklad, aby si si mohla vybavit pas na SK, tak nie?
My totiz neletime na SK na dovolenku
a pas potrebujem pre 5 rocneho zbojnika a 16 rocnu slecnu,
tak sa obavam, ze by mi to nepreslo...

janec79
8. máj 2010

nadina: vdaka za tu stranku

tixi: dalsia mamicka medzi nami!!! srdecna gratulacia k malemu drobcekovi, prajeme hlavne zdravicko 😉

certrojka: citam, ze dovolenka sa vydarila, tipujem, ze vsetci boli uneseni z miska. A hadam si si aj trosku oddychla. Uz je dobre po ockovani?? Inak my ideme tiez domov - hlavne kvoli poslednemu ockovaniu, ale aj opat sa nadychat slovenskeho vzdchu. Vcera som kupila letenky, tak letime 11.6 a spat 20.6. Ideme bez ocina, povedali, ze si moze cerpat dovcu az v auguste. Ale nevadi, aj tak sa tesim, na jednej strane aj dobre, trosku si od seba oddychneme a aspon nebudeme riesit dilemu, ci budeme u nasich, alebo u jeho maminy. Dufam, ze pocasie bude krasne letne, snad aj nejake maliny natrham v zahrade.

zdeni: dik za tu foto stranku. Inak kolegyna ma Evana. Ja si nemozem pomoct, ale k takemu krasnemu ceskemu priezvisku, ake mate vy, sa super hodia slovenske, ci ceske mena, ale jasnacka, ze kazdemu sa paci cosi ine. A ako dopadla jazda?

janec79
8. máj 2010

fidka: a coze ta to caka aka skuska?? Ja si zatial neviem predstavit sa popri robote, malej aj ucit, ale caka ma to tiez, na zimny semester sa opat vraciam do skoly...na jednej strane sa tesim, ja som totiz taky vecny student, ale na druhej sa na to snazim nemysliet a vychutnavat si chvilky bez knih 😉

Inak minuly tyzden sme malej dali slamku, lebo trosku prostestovala pit z poharika a naucila sa to raz-dva. Odvtedy nemame problem s pitim.

ladyw: a ako stanka, este stale mava zurive stavy? pomaha nieco z rad, co tu baby spominali?? Ja si zatial musim zaklopkat, mala je v pohode, samozrejme, da najavo, ked sa jej nieco nepaci, ale zatial do nezaslo tak daleko.... i ked niekedy mam pocit, ze ma namale sa svacnut o zem a zacat zurit.

ladywitch26
8. máj 2010

janec, stanka sa stale zlosti, resp. spusti jakot zakazdym, ked nedostane co chce. ale nehadze sa o zem, len jaci. a zachadza sa, to mi na tom vadi. ale to robila aj moja segra, az do troch rokov, zakazdym, ked zacala ziapat, tak az vedomie stracala, lebo sa nenadychla. len dufam, ze stanku to prestane bavit skor.

mamartinka
9. máj 2010

Dublin – Daruji kotatka. Narodili se 4.4.2010 Krasna, roztomila, zajemcum mohu zaslat foto. Jsem z Dublinu. Volejte na 086 2315219

mamartinka
9. máj 2010

Ahojte.Ten link co som hodila som nasla na Irsko aktualne.Neviem mozno sa mi zda ale ktorasi ste tu tusim spominali ze by ste chceli macku.Pekny den zelam.

l123456
10. máj 2010

Ahoojky mamicky prosim mozte mi napisat adresu v Dabline na Slovensku ambasadu ? Cakame babatko a neviem kde sa to nachadza lebo ja som Headford Galway dakujem krasne 🙂 A ak mozem poprosit adresu tiez v Dabline na niekoho kto rob 3D ultrazvuk pretoze tu nam to nerobia dakujem pekny dnik Vam zelam 😉

l123456
10. máj 2010

DAKUJEM velmi krasne za pomoc uz to mam 🙂

zdenkam
10. máj 2010

Janec, no hej meno sa mi paci, ale zas ma chyta, ze predsa len Vesely je krasne priezvisko, tak ci neskoncime pri tom Jakubovi. SAk nech sme rarita, lebo vsetci sa snazia davat univerzalne krstne mena a take anglicke skor. TAk zas neviem. Navyse muz sa nenadchol na toho Evana. Uvidim, pocikam uz, uvidim babo a bude mi to jasne. Ci Kubko ci Evan.

🙂

Jazda paradicka, vravel ze 2 ci 3 jazdy a je to ok, ja som povedala ze radsej 5 jazd, nech sa citim sebaista.

Janec mi standardne travime raz do roka oddelenu dovcu a teda nam to len prospeje. Si od seba oddychneme a sme si vzacnejsi a dilemu ze kde riesit nikdy nemusime. Rodicov mame v 2 roznych republikach, takze nehrozi.
Ale 1x tento rok a vlastne za cely Patrickov zivot ide tatko s Patrickom prec a mna tu nechaju - sak nebudem v 33 t letiet. Idu za babickou a dedeckem do Cr, teda ak zas nepride nejaky mrak. TAkze 25. budem slamena vdova. TAk som si povedala, ze dokupim posledne veci - bumper, baby monitor, podlozku na kupanie, zasobu breast pads a vsetko uz priporavim na babo aj tasku mozno zabalim.

A krasne obdobie na to dovcu vam vychadza to budu aj vsetke maliny, jahody, ribezle uz asi zriet. No parada, my standardne stihame len jablka a hrozno. Alebo prideme a su ceresne. Tie mame doma az 3 stromy. Jooooj. Mnam mnam.

Ladywitch, tak u nas sa tie zele cukriky predavaju na kusy, to je pohroma. Furt dobem, cola bottles, jelliy babies, jelly rings, no proste od vymyslu sveta. A to si vravim ,ze tie natural su lepsie, tak ze nemam jest tie plne chemie ale nejedz ked ich mam na dosah ruky.
😀

zdenkam
10. máj 2010

Janec a ty to asi budes vediet, alebo Nadina.
Takze ak v pripade sopky alebo zdr. okolnosti moj tatko/mama nebude moct dojst v case ked budem mat ten planovany cisarak. Je moj muz opravneny vziat si 1 t parental leave vsak /patrick ma 3 roky/. Ako parental leave je neplateny to mi je jasne. Dovolenku si chceme usetrit na spolocne chvile s babom na vylete, takze nechceme aby bral dovolenku kym budem v nemocnici.
Viete mi niektora poradit?
Vopred vdaka.

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
zdenkam
10. máj 2010

pohodicka Fidka, este ma casu habadej kakat do nocnika. My sme nasho ucili kym nelietal. Ked sa rozbehal ani za svet neobsedel a tak v 1O mesiacoch krasne ciky ciky do nocnika a aj kaka niekedy. No a v 15 ani za svet. Zacali sme v 2 rokoch o5 ked si podla studiu dokazu potrebu uvedomit a no problem za 1 mesiac sme boli bez dennej plienky. NOcnu mame do dnes, lebo sa aj opyta aj aj tak nacika a to hockedy aj 2x za noc pojde.

Fidka no my tu ziadnu MHD ani busy nemame a tak vsade pesi a s kocikom vodit v lejaku dieta do skoly - to by bol iny pozitok, takze az po 5 rokoch v Irsku som v skutocnosti nutena. Doposial to bolo easy. Prsalo, dala som raincover a islo sa ale co to druhe dietata co bude musiet slapat v dazdi vedla kocika? Chudatenko Patrick dosiel by premoknuty do nitky do skoly o ten rok. NO co matka neurobi pre dietata ze? Aj vlastny strac prekona, alebo sa snazi.

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
petronuska
10. máj 2010

Ahojky,
Marti diky za info o kotatkach. To jsem byla ja 😉

mamartinka
10. máj 2010

petuli ako sa mate?Maly uz lepsie?Je tam inak aj kontakt tak jej skus brnknut.ja uz neviem ani kde som to nasla.Uz mi aj susane.k pisala tiez chcu maciatko.Snad este bude mat.

janec79
10. máj 2010

zdenkam: noo, super, takze zopar jazd navyse a jazdis! Co sa parental leave tyka, tak podla zakona by mal poziadat 6 tyzdnov vopred. Parental leave je 14 tyzdnov na kazde dieta az do dovrsenia 8 rokov. Spravidla by sa mala cerpat na 2x, ale vobec tak nemusi byt, vsetko zalezi na dohode medzi zam-com a zam-lom. Neviem, ako maju zauzivane v praci tvojho manzela cerpanie parental leave.Napr. moj muz ked cerpal minuly rok, tak si musel vziat minimalne 6 tyzdnov, ale napr. stacilo povedat 3 tyzdne vopred a nemusel pisomne. U nas v praci sa zase PL da rozratat este aj na hodiny.

zdenkam
10. máj 2010

fidka tak pohodicka na mna sa nechytas, ja mam vodicak 14 rokov a nikdy v zivote som neriadila, ale hold, hned som nasla pozitivnu vec, aspon som si nemusela zvykat na jazdy na opacnej strane. 😀

Janec dakujem.

Jooooj, baby som sa dnes tak zlakala /viete ze som mala potrat pred tymto tehu/ no a dnes som dostala silne bodajuce bolesti do bruska asi 1O cm od pupka v rovine, velmi som sa zlakla ze sa cosi deje s babom. Trvalo to asi hodinu a prichadzalo v kratkych intervaloch. A ma to normalne nutilo chytat sa bruska. Ale hadam to nic nebolo, lebo to zmizlo po tej hodine. Jooj, stredu bezim na 31 t tehu, tak nez to uz v zdravi doklepeme do finale.

mishka711
11. máj 2010

ahojte no k tomu nocniku maly uz od 8mes nacvicoval kakal aj pisal tiez ked mal rok sa skovaval a nepytal pootm zaal zase ked mal 15mes ale iba kakat sa pytal a uz 5ty den kakame pisame do plienky a pyta sa aj pisat tak sa tesiiime lebo ked mal slipky si vzdy aspon cvrkol teraz uz mama pisat musiiim 🙂) to pride samo 🙂))

mamartinka
11. máj 2010

Baby teraz pozeram pocasie a az sa mi verit nechce.V stredu ma byt az 18 stupnov ale prsat.

cetrojka
11. máj 2010

Ahojte 🙂
Prosim vas viete mi niektora poradit ohladom zdravotnej poistovne na Slovensku. Som dobrovolne poistena a vlastne odkedy mam maleho by som nemala platit, kedze som na materskej. No neviem co na to oni potrebuju aby som nemusela platit, ci staci maleho rodny list,alebo potvrdenie zo socialky tu odtial ze som na materskej?
Ak mate niektora skusenost, sem s nou prosim 😉 dakujem mockrat

ladysparky
11. máj 2010

ahojte kocky, tak sa konecne hlasim aj ja..
uz pred par dnami som napisala cez mobil siahodlhu spravu (viete ako dlho to trva, ked vo fone nie je T9 🙄 ) a neodoslalo mi ju? ma skoro natiahlo..

taaaakze, ladyw, zdenka, musite sa krasne gulatit, az vam zavidim to brusko 😉 davajte na seba pozor, pekne do toho 40tt vydrzte, myslim na vas 😎

cetrojka, tak hovoris, ze ste cestu domov autom zvladli? gratulujem.. my stale zvazujeme, ako pojdem s malou domou, ci o par dni skor a na lietadle, alebo s tatinkom na aute.. do jula je daleko a nevieme ako tu dlhu cestu mala zvladne.. aj ste si urobili niekde prestavku na spanie? sttriedali ste sa pri soferovani, alebo tahal vas tatinko cely cas az domov? popis mi viac prosim, nech viem naco sa na taku dlhu cestu s dietatom pripravit.. vdaka 😵

jani, tak cestujete aj vy? juj ale sme my mamicky scestovane 😀 a mas pravdu, treba si od seba oddychnut.. po porode sa vsetko zmeni, vsetka laska a pozornost je smerovana na dietatko a teda vztah medzi uz mamou a otcom sa meni.. neratala som s tym 😒 😒
ale uz sa neviem dockat, kedy budem doma, s rodinou, sestrami, bratom, rodicmi, kamosmi.. aaaa, ale na druhej strane si neviem predstavit ako budeme fungovat.. 😀 😀 uz doma na sr nie som doma 😲 a otazne je ako 4mes.babo bude znasat slovenske horucavy.. som na to vsetko zvedava 🙂

no a my sa mame fajne, niekedy trosilinku horsie, ale v globale je Paulinka dokonale dieta.. najnovsie prespala cele dva dni a aj celu noc.. dnes rano o pol 6som precitla a rozmyslala, ci som v noci kojila 😀 a nekojila.. mala spala ako dudek.. zato dnes je nejaka uplakana, nevie spat.. no hroza, kazdy den iny,a le krasny 🙂 🙂
na poslednej, 6t kontrole, mala 5250g, takze uz ju na rukach citit 😀 inak je po zdr.stranke v poriadku, akurat sa zacina jedovat, ze ju balim nasiroko, tak som jej spravila volny den dnes. dokedy je dobre takto balit? pokial viem, klbiky sa vyvijaju do 6t..

ozaj cetrojka, u akeho dr ste boli s malym? normalne u detskeho, ktoremu ste dopredu zavolali? alebo uz mal slov.rl, trvaly pobyt a teda uz bol aj zdr.poisteny na sr? a krv vam kontroloval len na vasu ziadost, ci sa to bezne robi?

jaj no a ta nasa krasavica rastie tak rychlo, ze pomaly vyrasta vajicko (autosedacko-hlboky kocik), coskoro sa do nej nezmesti, takze budeme pouzivat sportovu verziu kocika uz skor ako v 6mes, mam taky pocit... 😝

no utekam, mala sa budiiiii... dievcata drzte sa, vsetko dobre prajem a niekedy sa zase ozvem 😉 😉 😉

mamartinka
11. máj 2010

ladysparky ahojki.No ale musim pochvalit krasne fotky.A skonstantovat ze Paulinka je tusim maminina.Sa na teba podoba. 🙂 Ako sa inak mavate?

nadina
11. máj 2010

Cetrojka,
mno, nie som si ista, ci si mohla byt dobrovolne poistena na SK,
ak by si im dolozila akekolvek doklady, ze tu mas matersku,
alebo napriklad ak ma Tvoj manzel pracovnu zmluvu v IRL,
tak podla vsetkeho by ste byt zdr.poisteni len v IRL.

Ak Ta poistli na SK co i len dobrovolne, bud nemali vsetky potrebne info,
ako su kopie prac. zmluvy a pod.
...alebo potom ak nie si vydata...a stale travis na SK viac casu ako tu?

Ak napriklad co i len zivitel rodiny ma prac. zmluvu v inej clenskej krajine EU -
cela jeho rodina - manzelka + deti = musia mat zdr. poistenie v rovnakej krajine
ako zivitel rodiny...
a ak tu poberas matersku - to som si neni ista, ale by som cakala,
ze to este viac potvrdzuje prave vyssie spomenute.

Z netu :
Dobrovoľne zdravotne poistená môže byť fyzická osoba, ktorá má trvalý pobyt na území SR, nie je verejne zdravotne poistená na základe poistenia v cudzine a nie je zdravotne poistená v inom členskom štáte EÚ.

Ak je živiteľ rodiny zárobkovo činný v inom členskom štáte Európskej únie (EÚ) alebo na Islande, v Lichtenštajnsku, Nórsku či Švajčiarsku a jeho nezaopatrení rodinní príslušníci majú bydlisko v Slovenskej republike, musia sa stať poistencami toho štátu, v ktorom je poistený živiteľ rodiny.

K nezaopatreným rodinným príslušníkom, ktorí sú naviazaní na živiteľa rodiny, patrí nezaopatrené dieťa do veku 26 rokov, ak druhý rodič nie je na Slovensku ekonomicky aktívny. Zároveň sem patrí aj manželka alebo manžel, ktorí sú poberateľmi rodičovského príspevku, alebo sa celodenne osobne starajú o dieťa vo veku do šesť rokov. Manželka alebo manžel, ktorí nie sú zamestnaní a nie sú samostatne zárobkovo činní, no pritom si sami platia zdravotné poistenie, alebo dosiahli dôchodkový vek, no nevznikol im nárok na dôchodok, alebo sú invalidní a nevznikol im nárok na invalidný dôchodok, sú taktiež nezaopatrení rodinní príslušníci naviazaní na živiteľa rodiny.

Plati to tusim uz treti rok?
Nie som si ista, ci sa to tyka aj Teba, nemam vsetky info.

Pekny vecer,
nadina

zdenkam
11. máj 2010

Cetrojka, ja tu mam dve zname slovenky a obe su v ramci 3rocnej materskej poistene v sr, teda ze za nich plati poistne stat. Oni mi tvrdili ze ak pracujes v Irl tak tu nie je povinne zdravotne poistenie ako v sr, takze si kludne mohli platit poistenie v sr dobrovolne no a po porode za teba plati stat.. Pravda je ta, ze ozaj im to plati. Ako imto preslo netusim. Hlavne to ked pracovali, myslim,ze to je trochu neznalostou systemu. Vlastne do dnesho dna mi nie je celkom jasne co a ako , ak tu pracujes, ci teda musis alebo nemusis platit poistne v sr, teda mozes. Fakt nechapem, lebo som na to uz pocula viac sprav.

Za Patricka plati zdravotne poistenie v Sr stat odkedy som mu vybavila sk rodny list a zaregistrovala do poistovne. Druhe dieta tiez tak poriesim. NO a na poplatky u lekara tuna na to mam poistenie liecebnych nakladov v zahranici za 112 eur rocne cez Allianz a to uz druhy rok. Tiez zatial kazde osetrenie preplatili aj lieky. Ale on chory malo byva tak max 12O eur rocne to robilo zatial.

nadina
11. máj 2010

Zdenka,
niekedy mam pocit, ze ludia ani nechcu pocut pravdu.
Co som vyssie pisala je podla zakonov,
nie je to moj vymysel... daj si vygooglit citovane odstavce,
najdes tam aj paragrafy.,,
a sama som si to odskusala na sebe.

Chcem vidiet den, ked sa raz hocikoho z Vas opyta Vasa poistovna na SK
co ste za tie roky robili?
Co urobite? Dolozite ZMLUVU z Irska, alebo zmluvu manzela...
a co urobi slovenska poistovna - ktorakolvek?
Da Vam zaplatit vsetky vydavky, ktore ste na SK mali - ako pacienti.

My sme si takto doplacali za vsetkych clenov rodiny,
ktory boli na SK v tom case osetreni,
ked manzel uz mal zmluvu v Irsku.

Neviem zienky, ale niekedy mam z tejto temy pocit,
ze je vsetko v poriadku pokial sa bavite o znacke plienok,
ale ked chce clovek poradit, tak ma kazdy super napad
ako obist zakony.
Vazne si myslite, ze rokmi sa na to nepride?

Uf, radsej asi prestanem citat,
dviha mi to tlak 🙂

zdenkam
11. máj 2010

Ladysparky a to mam radost, ze mala je take krasnucke babo. Je chutna.
No ja sa paradne gulatim a inak ked som vtedy pisala ze pri Patrickovi som na konci mala o 25 kg extra tak teraz je toto tehu uplne ine a okrem ineho aj vo vahe. Mam zajtra 31 t tehu zaciatok a 8kg extra. To je tym ze je to druhe tehu. Cas na relax ziaden nie je, ale mi tu pobehuje jedna ziva ortut a ked zrovna nie som s nim tak som v praci. TAkze som Bohu vdacna ze tehu je tak krasne a bezproblemove a ze sa to vsetko da vlastne celkom lahucko zvladat - zatial. Ale uz sa tesim az o 5 t nastupim na matersku. Aj ked ktovie ci nezdivej byt non stop s tym tymto drakom Patrickom. Fuu, to fakt aby som mala 3 pary oci a aj to by som asi nestihla sledovat vsetko. On je proste iny zivel. Ten by posedel asi len pri telke. Ale tu ma obmedzenu z principu ze telku ako vychovny prostriedok a z hladiska zraku blokujeme. Takze tak, nastastie este stale chodi viac dni v tyzdni odpoludnia schrupnut, tak sa mi da v klude aspon navarit, alebo varim po nociach, alebo je tu ta skolka.
V juni nastupi na 3 dopoludnia, nech ma mam trosku easy na posledny mesiac tehu.

zdenkam
11. máj 2010

Nadina, jaaaj ja som sa nechcela skriepit, ja si zdravotne doma neplatim a nechapem ako to niekomu prechadza a o tom zue ani Patrick nemoze som netusila a ani sa ma nic nepytali v poistovni, tak ako som to mala vediet. Keby povedali, ze nemozem tak hold nemozem a neplati mu to stat.

To som sa nechcela skriepit, skor sa sama cudujem, ako to niekomu prechadza.

Vravim je to zrejme tou neznalostou systemu zodpovednych.
Ozaj Cetrojka, tebe to teda ako islo platit dobrovolne v sr.

Nadina, sorry, fakt mi neslo vytocit ta.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre