Mamičky v Írsku

meli20
17. okt 2006

je tu niekto kto rodil v irsku?
kto?
😵

annaola
1. dec 2008

ahojte dievcence,
kto ste chceli ten recept na medovniky? mam jeden zaruceny, a aj sa vola Zarucene makke medovnicky 😀
Ale treba vazit presne a nebojte sa ked to cesto je maksie ako zvycajne byva. (urcite nepridavajte muku, aby bolo tuhsie, svokra to tak urobila a boli nakoniec tvrde) Ja si ho davam po kuskoch do mrazaku, aby sa s nim lepsie pracovalo a vykrajujem cez kuch. foliu, tak su okraje pekne a nie kostrbate.
600g hladkej m. special,150 g masla( al. stuzeny tuk),200g praskoveho cukru,3 vajcia,6 lyzic medu,1 kavova lyz. sody bikarbony,1 kavova l. skorice,1 kavova l. pernikoveho prasku,2 pol. lyzice kakaa,tuk na potretie,1 vajce na potretie medovnikov
Vsetky suroviny spolu zmiesime a rozdelime na 2-3 casti.Vyvalkame na hrubku 2- 3 mm. Vykrajujeme a ukladame na jemne vymasteny plech.Vsetky medovnicky najprv pripravime a potom pecieme v stredne teplej rure pri 200stupnoch C 4-5 minut.Este zahoruca potrieme celym rozslahanym vajcom, tak zostanu leskle.Nechame ich trocha vychladnut a poukladame do velkeho hrnca alebo pohara na zavaranie a prikryjeme.
Ak sa stala nejaka chyba a su tvrde, tak spodok pohara nalejeme trocha rumu, oddelime mriezkovenou podlozkou a pohar zakryjeme alobalom. Iny sposob: do gazy zabalime 2 krajce chcleba alebo jablcko a vlozime medzi ne. ak chlieb stvrdne vymenime ho.

krasulka
1. dec 2008

annaola, to znie super, aj ja som teraz robila medovnicky co su makke aj ostanu makke. A boli strasne rychlo upecene aj cesto urobene..parada. Ked bude zaujem poslem cesto aj aj. Ja som ich potom napichla zozadu na vidicku, a z prednej strany macala do cokolady a posypala dekoracnou ryzou. Tie su zjedene hned, a su uplne makulinke, lebo est eja tou cokoladou sa nasaju 😎 😎 😎

xena22
1. dec 2008

No ja mam asi 10 receptov na zarucene makke medovnicky - ale ono je to hlavne o skladovani a nie o peceni,mne sa osvedcila miska s mriezkou,pod mriezku 1 krajec irskeho chleba ,na mriezku medovniky a zatvorit,ked chleba stvrdne,tak vymenit za novy... alebo namocit do cokolady ako krasulka 😀

Baby a vy uz peciete???Mne by to nasi asi este pojedli 😅 alebo aj ja 😀 ale buduci tyzden uz nieco napeciem,ked budu v skole a schovam 😀 som ja ale krkavcia mat 😀 Inak som sa dusovala,ze tento rok nic nerobim,neupratujem,nepeciem a kaslem na vsetko,ze sa budem setrit a venovat sa svojemu tehu,ale uz mi znova statne sibe 😉 dnes som triedila hracky,drhla vsetko o sto dvesto,vypisovala si recepty ... no klasika predvianocny osial ako kazdy rok,akurat,ze tento rok nie som nejaka organizovana a robim vsetko tak chaoticky bez systemu - nieco zacnem,druhe skoncim...este ze mam tri tyzdne cas to doladit...

krasulka
2. dec 2008

xena, na medovniky neni skoro, akurat 3 tyzdne pred Vianocami, takze mozes sa do toho pustit. Ja chcem tento tyzden spravit est eaj tie zlepovane kolieska z krehkeho cesta, vnilkovo orechove rozky, a medvedie labky 🙂

Inak ja som tiez myslela ze ma to nebude bavit,ale aj ked som tie medovniky robila, tak som mala taku dobru naladu predvianocnu, cely byt nam vonal prenikovym korenim, super. Dnes idem pokukat nejaku vianocnu vyzdobu...Sak co, treba sa tesit z vianoc. Ja uz sa ich neviem dockat, nech uz je doma Michal...ale 22.12. postavime stromcek, jupiiiiiii

ale tesim sa hlavne teraz na stvrtok, idem na 3D, dufam ze konecne uvidim malu, ze sa nam pekne natoci. 🙂

Inak este k tej materskej..naposledy sa im poslal ten papier co si vyziadali este od zamestnavatela, vypisane PRSI tyzdne kolko mam odvedenych..A uz cakam druhy tyzden a uz neposlali nic..tak hadam to je dobre znamenie, ze uz nic nechcu odomna. Lebo predtym to chodilo aj v priebehu tyzdna ta posta, velmi rychlo posielali spetne co este potrebuju. Tak teraz cakam...co bude dalej.

krasulka
2. dec 2008

Ozaj pisala som mail na ten maternity benefit uz min tyzden,ale zatial nikto neodpisal ☹

alienka1
2. dec 2008

ahojte. mate niekto skusenost s vybavovanim apostilly?

ladywitch26
2. dec 2008

alienka, akurat vcera som volala na ambasadu, tak by to malo byt na pockanie a okolo €20 to stoji.

zdenkami
2. dec 2008

Susanne,
dik za uzitocny link. Ja tie doplatky zo slovenska, pocnuc prispevkom pri narodeni dietata a taktiez doplatok k early childcare supplement co je rozdiel medzi narokom na rodic prispevok v SR a tym co sa dostava tuna, mam uz vyplatene v aprili tohto roku za min rok a uz ziadam za tento rok, len mi musi Irska strana vyplnit slovenskym uradom soc veci a rodi vyplnit formular E001 na vymenu informacii.

Inak babenky, som uplne super, lebo mi opatovne priznali podporu. Ja som ju poberala rok a pol, kedze som sa po materskej vratila do prace na nizsi pocet hodin ako pred materskou a tak som mala narok aj na podporu. Ta mi chodil prepkvapivo dlho. Po roku a pol mi ju stopli ale tvrdili mi, ze sa mozem requalify, lebo ten rok a pol co som ju brala som nerobila stale fixne hodiny, tak a po 9 tyzdnoch cakania mi dnes prisiel sek za tych 9 tyzdnov. tak som uplne happy, ale este predtym jedna uzasna sprava v piatok.

Povedali sme si, ze musime zmenit vzduch a odmietli tu travit uz 3 Vianoce. Balime saky paky a ideme si uzivat na 5 dni pocas Vianoc cara Prahy. Planujeme aj cestu na Karlstejn, kedze to je kusok od Prahy a hlavne zbozne dufame v sneh. Byvat budeme u kamosky, ktora ide na Vianoce domov do Humenneho. Tak som stastim bez seba. Takze tohto roku nekupujeme v Irsku stromcek, ale v Prahe. Jupii 🙂 🙂 🙂
A super je to aj preto, lebo inak som mala robit na stedry den uplne debilne ze od 6 do 8. akurat ked je stedra vecera, ale pustila ma z prace a aj na Stefana som mala robit vecer 2 hodky, ale aj to ma pustili. Takze ja som uz svoj vianocny darcek dostala tymto vyletom.
A vo stvrtok idem rozdebatovat design wedding caku. Tak uvidime, co vymyslime.

Majte sa peknucko a uzivajte si adventneho obdobia apropo. Adventne vence uz visia? 🙂

xena22
2. dec 2008

Baby este ze vas tu mam, s takymi uzitocnymi info,ja ich teda budem potrebovat,trochu ma vzdy rozhodi,ze vsade je to inak a ked natrafim na nejaku tapu na slovenskom urade,tak budem mat po nalade,ale na druhej strane je dobre vediet,na co vsetko mame a nemame narok,preco si nechat ujst nejake prachy?Uz by som sa mala pomaly tym aj zaoberat...

Ked uz som pri papierovackach,baby vy co ste tu rodili a mali ste priniest do porodnice prelozeny sobasny list,,,to ste ho davali aj overovat,alebo ako???Uz si to chcem pripravit,clovek nevie dna kedy ho to chyti,,,dost skoro som sa zbadala co??? 😅

ladywitch26
3. dec 2008

xena, neviem, ci musi byt aj overeny, ale ked som prekladala potvrdenie o bezskodovom priebehu poistenia, tak to chceli v hibernian s oficialnym prekladom.tak som bola v corku, myslim,ze to bolo na ulici south mall, alebo tak nejako, pri centre,za tym malym kanalom.taka slepa ulicka a bolo tam nieco s francuzskym velvyslanectvom.mali tam nejaku pobocku alebo co. cvakla som za to €45, ale uz som sa po to nemusela ani zastavit, lebo oni to priamo poslali na adresu poistovne. a je to normalne uradne overeny preklad.neviem,ci robia aj niekde inde v corku,ja som nasla len toto.

susanne.k
3. dec 2008

caute babenky,

ja uz som sa pytala na tu apostlu na ambasade. Vybavuje sa na ministerstve zahranicnych veci v dubline. Ja ho totiz budem potrebovat pri vybavovani rodneho listu. Je to iba overenie toho oroginalu vydaneho v irsku.Musi byt dolozeny k ostatnym dokumentom. Ale neviem ci sa to dava na pockanie.

Nevie niekto ako dlho sa caka na rodny list v irsku?

mamartinka
3. dec 2008

caute babulky.ako sa mate.hlasim ze 28 sa vraciame spet irsko.takze doma budeme len 4 dni a silvester v irsku.no co uz.tak som sa rozhodla ze si aj tuna kupime a spravime stromcek nech mame aj tuna vianoce.majte sa.

krasulka
4. dec 2008

babyyy kuk album, uz mame 4D 🙂 akurat ze mala ma snuru okolo krku, z coho mi je dost blbo..ale doki mi povedal ze sa nemam preto znervoznovat..no ale da sa to? Inak to bolo super to tak krasne vidiet. Skoda ze je Michal v Irsku. Vsetky mamicky tam boli s partnermi..ja ked som isla dovnutra tak sa ma doki pytal ze nemate nikoho zo sebou? A mne to prislo tak luto ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ Mam to sice na dvd, ale predsalen tie prve momenty, to je nenahraditelny pocit..

mamartinka
4. dec 2008

mala je pekne uz vydiet.pekne fotky.a mamina ma pekne uz brusko.ako sa citis.maj sa krasne a drz sa.

magda72
4. dec 2008

caute baby, som tu na fore nova, ale v irsku uz 5 rokov, rodila som v marci tohto roku, tak som len chcela napisat Susanne K. ze rodny list spravia na pockanie v regionalnej Registration office, myslim ze za 10 eur a daj si hned spravit aj druhy original ten je myslim dalsich 10 eur lebo ten budes potrebovat na slovensko, predpokladam ze budete prihlasovat male aj tam, na slovensku budes potrebovat prelozeny rodny list aj s appostilou, appostillu vybavuju v Dubline na department of foreigner affairs ale netreba tam ist ja som to vybavovala postou lebo byvame v Mullingare a do 10 dni mi ho poslali postou pekne naspat, v tomto tu nie je problem
Ja som jednala s touto panou, ak chces tu je na nu email Dianne.Donohue@dfa.ie
alebo adresa
Dianne Donohue
>Consular Section
>Dept of Foreign Affairs
>80 St Stephens Green
>Dublin 2.

misakika
4. dec 2008

Ahojte dievcata,
som tu minule zahliadla, ze sa hlada AVON lady 🙂 . S Avonom som robila nejaky cas aj na slovensku a sama mam vela oblubenych veciciek, ktore mi chybaju ked sa minu a potom ich zhanam z domu a neviem sa ich dockat. Preto som sa rozhodla ze sa pokusim zacat objednavat pre Avon tu v irsku. Ak by ste mali niektora zaujem staci poslat IP alebo email na misakika@atlas.sk a ja vam hned obratom poslem katalog, alebo informaciu o ziadanom produkte a taktiez informacie ohladom terminu dodania objednavky. Produkty aj ceny su naozaj zaujimave 😝 . Bohuzial zacinam len od dneska a objednavku, ktora by prisla do Vianoc potrebujem uzavriet do 11.12.2008.Objednanu kozmetiku by som zasielala na Vasu adresu postou a od urcitej vysky objednavky by bolo postovne zadarmo, inak podla tarif irskej posty. Pre maminky v Dubline sa mozeme dohodnut aj na osobnom stretnuti a odovzdani objednavky.
Takze budem velmi rada ak sa na mna obratite a ja sa o Vas budem starat najlepsie ako sa da.
Prajem vsetkym pekny vecer.

mamartinka
4. dec 2008

miska mas ip.preco mi neodpovedas?

misakika
4. dec 2008

mamartinka mas odo mna ip. 😉

misakika
5. dec 2008

Dobre ranko,
chcem Vam len preposlat pozvanku, ktoru som dnes obdrzala emailom zo slovenskeho centra. posielam to ako mi to prislo, nemam teraz cas to nejak prepisovat takze :

Dobry den,

Mikulas sa dozvedel, ze aj teraz mate doma nejake to dobre dieta,ktore by ho rado videlo 🙂))) Tento rok pride Mikulas do Dublinu v sobotu o 16.00 do Vzdelavacieho centra pre slovenske deti,
ktore sidli v St. Joseph secondary school,
Stanhope street,vjazd z Manor street,
Dublin 7.

Bus c.37, 39, 70

Prispevok na taxi pre Mikulasa je 5 eur. Miki privezie vsetkym dobrym detom sladky balicek a vymeni ho za pesnicku, basnicku alebo obrazok.

Prosim o potvrdenie rezervacie obratom, pocet deti je limitovany poctom balickov, ktore mal Mikulas moznost dopravit. - uvedte meno a priezvisko dietata/deti a kratku vetu v com su vynikajuce, alebo i naopak 🙂

Ak mate moznost priniest na ochutnanie napr. nieco napecene, po Mikulasskom programe bude pre deti v spolupraci s rodicmi usporiadana mala recepcia. Tesime sa na Vasu ucast.

S pozdravom Maja Pacherova

To potvrdenie rezervacie posielajte na childrensactivity@gmail.com.

Myslim ze to bude pekna akcia a budem rada ak sa tam nejak postretavame, aj ked to zas bude vyhovovta len maminkach v Dubline a blizsom okoli.

Cafte

alienka1
5. dec 2008

ahojte.
magda72: dakujem za info ohladom rodneho listu a tej apostilly. mala som z toho hlavu v smutku ako to vsetko vybavime pre nase babenko.

prosim vas a neviete ako to je ked chcem asi dva mesiace po narodeni letiet s babatkom. musim dat vybavit pas alebo staci len rodny list? totiz drobcek sa ma narodit koncom marca alebo zaciatkom aprila a koncom maja uz chceme letiet na slovensko. dufam, ze nam to vsetko dobre dopadne. lebo ako sa hovori clovek mieni a pan boh meni. 🙂

chelsee
5. dec 2008

alienka ja som tu teda nerodila ale myslim ze urcite musis mat pas ked chces letiet s malym dietatom....nestaci rodny list a pas si musis vybavit podla toho ci chces aby dieta malo irsky alebo slovensky....na to aby malo dieta irsky pas musis tu byt minimalne 3 roky pred tym ako sa dieta narodi....a ak slovensky tak musis to vybavovat cez ambasadu v dubline....su to dost papirovacky a behacky s tym slovenskym pasom a nemyslim ze to je otazkou 2mesiacov ale ucite viac

mamartinka
5. dec 2008

VSETKYM IRSKYM MAMICKAM AJ NEMAMICKAM PEKNEHO MIKULASA. 😅

mamartinka
5. dec 2008

SLOVENSKYM MAMICKAM V IRSKU.PREPACTE.

xena22
5. dec 2008

Alienka ja myslim,ze vycestovat budes moc nejakym stylom,mali by ti dat na ambasade nejake lajstro na vycestovanie ale nazad zo slovenska to uz nepojde kym sa nevybavi platny pas...aspon myslim... 😨 alebo nie???Baby co myslite?

Aj ja prajem stastny a vesely Mikulassky vikend,nasi chalani sa uz nevedia dockat - este aj ten starsi stale veri na mikulasa aj na santa clausa aj na jeziska na slovensku 😀 a to uz bude mat co nevidiet 9 rokov,tak mi to je uz aj smiesne,chcela som mu aj povedat pravdu,ale mozno az na rok,nech mu neberiem iluzie 🙂 Aj tak mi to je divne,lebo ja som nikdy na nic neverila,ale asi je to tym,ze som daleko najmladsia a starsie segry ma dostatocne poucili len co mi to zacalo mysliet 😀

mamartinka
5. dec 2008

ahoj xenuli.vydim ze pises ze mas doma pomaly 9 rocneho synatora.chcem sa ta spitat.co by si doporucila ako darcek k vianociam pre takeho chalana?mi mame take krsna denisa 8 rocneho a vobec nevieme co uz takovemu kupit.vdaka.a ako sa mas ty?

magda72
5. dec 2008

Alienka myslim, ze urcite bude babo potrebovat pas,podla noveho zakona po roku 2005 potrebuje kazde dieta svoj vlastny pas, najlepsie bude zavolat na slovensku ambasadu, tam by ti mali povedat presne, ja som letela domov s 3 mesacnou dcerou ale manzel je Ir takze sme mali pas vybaveny behom 2 tyzdnov a dostala ho na 3 roky a u nas sa myslim na slovensku dava len na 2

susanne.k
5. dec 2008

magda 72 dakujem za info ohladom Irskeho RL.

alienka ja som sa uz na to informovala.
Potrebujes mat Rodny list irsky oni ti vydaju papier na vycestovani ale naspat sa uz nedostanes, pretoze musis mat vybaveny pas pre dieta a k tomu potrebujes slovensky RL. Slovensky RL si vybavis ak budes mat irsky RL s apostillou a poziadat o slovensky RL cez ambasadu alebo si ho mozes vybavit priamo sama na Slovensku v BA na oddeleni specialnej matriky. Ale trva to naozaj 2-3 mesiace. Ja budem mat babo v januari a uz som tieto info zistovala pretoze by som tiez chcela ist domou.

jana_vargova
5. dec 2008

Ahojte
Alienka no presne ako pise susanne. My sme si najprv vybavili irsky RL. potom apostillu a s tym sme isli na ambasadu. tam sme dali ziadost o Slovensky RL, ale dala som si ho poslat na Slovensko, nie sem. potom sme si dali vystavit ten jednorazovy cestovny doklad, ale ten sa vybavuje myslim 30 dni pred odletom. lebo po 30 dnoch uz neplati. No a sli sme domov. Potom mi prisiel ten RL na slovensku a pas som vybavila do 2 dni za poplatok asi 1000 sk. Dufam ze som pomohla

krasulka
6. dec 2008

Caute kocky, tak co aky bol irsky Mikulas? Ja som minuly rok robila v Irsku v nasom mestecku Mikulasa pre Polske a Ruske a neviem ake deti. To som robila este v supervalu, tak som zlanarila par bab, dohodla som sa s veducim a dali sme plagaty ze bude mikulas chodit, ked maju rodicia zaujem tak 20 eur na balicek sme vyberali a porobili deckam baliky, nahodili sme sa a vecer sme chodili k nim domov. No parada..tento rok to asi nikt nespravil v Balinrobe, tak deti mali asi iba balicky bez Mikulasa 🙂

annaola
6. dec 2008

ahojte,
my sme mali nadherneho Mikulasa. V skolke mali vecierok, krasne vystupovali- spievali, recitovali basnicky, boli proste uplne fantasticki. Tomi bol odvazny, pekne nahlas povedal svoju basnicku a ani Mikulasa sa nebal 🙂 Ten bol taky medzinarodny, troska rozpraval po cesky a troska po slovensky ale deticky rozumeli 🙂
Doma nas este cakali vecicky od 'irskeho' mikulasa, a balicek zo priamo zo Slovenska. Takze tento rok bol az neuveritelne bohaty.
A aby sme sa nenudili, v utorok ma drobec 4 narodky,tak musim ukuchit nejaku torticku do skolky a potom v nedelu nas caka birthday party. Nepoznate dobry recept na palacinkovu tortu? ja by som ju naplnila iba nutelou, ale mozno by sa dalo aj nieco ine vymysliet. lebo akosi sa mi nechce pustat do klasickej torty, vzdy sa sice chutovo podari, ale s dizajnom nie som velmi spokojna...
no ale to vyzera, ma teplotu, a riadne kasle, tak budeme radi ked sa vobec vylieci do tej oslavy.Kamaratka mi spominala, ze ona dava svojmu malemu Rybi olej( alebo z trescej pecene, ktory je lahsie stravitelny) zmiesany 1:1 s nejakym klasickym vitaminovym sirupom.ze je to takmer zazracny liek, Skusali ste to niektora??
Pekny vikend vsetkym.
Predstavte si, od buduceho roka bude chodit do skolky aj neter toho slov. lekara z Blanchardstownu. Obaja bratia su lekari a neuveritelne sa na seba podobaju.Ale hlavne , ked som uvidela to ich nadherne malinkate babenko, som sa skoro oslintala 😀

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre