Mamičky v Írsku

meli20
17. okt 2006

je tu niekto kto rodil v irsku?
kto?
😵

katarina1989
11. sep 2012

ahojte baby nevie niektora poradit ako to je tu so skolkami , predskolkami a skolami ..... pocula som ze by som mala uz podat ziadosti do skol ked chcem aby mi malu zobrali ..... mala ma este len 2 roky ..... alebo nepozna niektora nejaku stranku kde sa o tom pise? .... vopred vdaka

mamartinka
12. sep 2012

@katarina1989 niesi na facbooku nahodou?Tam sa skus mamiciek spitat.Urcite ti poradia.

corin
14. sep 2012

Ahojte, radi by sme sa prestahovali s detmi do Dublinu a tiež by ma zaujímalo, ako je to tam so školkami/ jaslami... deti maju 4 a 1 rok. Oplati sa mi pracovat part-time, alebo radšej zostať s menším doma (nechcela by som ho nechavat v jasliach celý den)??? Dostanem nieco ako u nás rodičovský príspevok, aj manžel bude pracovať?
Ma niekto dietatko, ktoré nehovorilo AJ a šlo do škôlky? Ako to zvladlo?

monikajaco
14. sep 2012

katarina1989 : ahoj ja mam skolacku ktora zacala tento september a bola som ju nahlasit v skole na zaciatku roka ... nebol vobec problem .. moze sa naskytnut ale ked zijes v oblasti kde je menej skol a mas vybratu skolu do ktorej ju chces urcite dat .. inak ak je ti to v podstate jedno tak urcite nebudes mat problem a pokial ju nechces dat do sukromnej tak mas este kopec casu ... ja som v Dubline takto to aspon tu funguje ... skor sa poobzeraj po pre-school ... tu budes uz o rok potrebovat ;)

monikajaco
14. sep 2012

@corin ahoj ja mam skolacku 4.5 roka a cakam druhe teraz .. mala zacala chodit do skolky a nevedela moc anglicky skoro vobec tam sa to na nu nasalo ako na spongiu .. takze toho sa vobec neboj .. co sa tyka financii ak nedostavas socialku tak nic nedostanes tu podporu vo forme rodicovskeho prispevku zrusili uz pred cca 3 rokmi .. a do prace sa ti moc neoplati ist .tu su skolky drahe .. nasa mala chodila na 3 hodiny denne 3x do tyzdna a platila som za skolku 90 euro na tyzden
.. takze 360 na mesiac ... to sme ju tam davali rok takto koli detom ze sme nemali nikoho v okoli ... tu je vsetko drahsie ..a hlavne taky napr full time v skolke stoji od 900-1150 eur zalezi aka skolka a aka stvrt ... takze to by si si musela najst uzasnu pracu aby sa ti to oplatilo ;) ja som taku nenasla takze som doma 🙂 snad som troska pomohla a budes mat prehlad ...

corin
16. sep 2012

@monikajaco Tak to si ma moc nepotesila... ked som z Dublinu odchádzala, mala som asi 10,5eur/ hod.. takže ked pojdem do prace vsetko dam na skolku :(A ked dáme do skolky aj starsieho, ledva nam výjde na nájom.Hmmm... tak to mi vychádza asi lepsie záp. SR... Za tie roky, co sme doma, manžel drie za par centov viac ako je min. mzda a ja som doma na materskej... takže sme už minuli vačšinu nasich úspor z írska, tak sme rozmýslali, že by sme sme vratili, alebo prestahovali do Blavy. Este by sme mohli skusit VB, len tam nikoho nepozname :(

lubi
16. sep 2012

@corin ja mam tiez teraz dilemu. na druhy mesiac by som mala zacat pracovat uz a uz som aj bola za sefkou sa porozpravat ci by mi nedala iba nejakych 10hod. tyzdenne ze by som si popri tom vybavila nejaky prispevok. jasle su tu drahe a aj by som aj tak malickeho nechcela dat takeho maleho niekomu opatravat tak som to vymyslela tak za ked bude mat manzel volno aby som chodila do prace, ale iba na 5hod. 2x do tyzdna tak som zvedava co mi na to sefka povie. ma mi zavolat ze co a ako. a ak by mi to odmietla tak som jej medzi recou povedala ze nedostanem socialku ak by som dala sama vypoved tak mozno ma prepustia. a je mi to nejako jedno aj ked peniaze treba. 😝
a nezistovala si si ze ci by ste nedostali nejaky prispevok popri tom keby manzel robil a ty si bola doma?

mandarinka34
16. sep 2012

ahojte ledy sa vasim detom zahojilo ockovanie BCG nam sa stale tvori chrasta a vcera mu aj trosku krvicky islo minuly tyzden mu to kontrolovala sestricka povedale ze je to ok ale mne sa to nezdaa

monikajaco
16. sep 2012

@lubi lubka 🙂 u nas teda v irsku taky prispevok neexistuje .. tak maximalne podla zarobku ak nieje nad priemer mozu dostat prispevok ako rodina ale na to ze ona je doma a on robi nic lebo ja som takto doma uz 4 rok a nic nedostavame ... ale vsetky prispevky su tu odvovodnene od zarobku nie vydavkov takze ak zarobi hoci len euro nad minimum nic mu nedaju .... vela tu toho posekali co kriza je .. uz to nieje tak ako bolo ked sme dosli a poielali peniaze za kazdu hlupost teraz sa velmi setri na vsetkom ..ale aj tak som presvedcena ze je nam tu ovela lepsie ako na svk ... aj tak v pohode vyzijeme a to byvame sami v krasnom velkom 3 izbovom byte a mozme si dovolit to co by sme si doma nemohli ....

monikajaco
16. sep 2012

@corin mrzi ma ze som ta nepotesila ... ale mam dost znamich co sa vratili s5 tu pretoze to nezvladali na svk a nelutuju ... ja mam pocit ze aj tak je to tu stale omnoho lepsie ako u nas .... aspon teda pre rodinku .. to je moj nazor teda ... aj my sme uvazovali pred 2 rokmi ze sa vratime domov ale preslo nas to a som rada 🙂 akokolvek sa rozhodnete drzim palce .. a este vzdy si k dietatku mozes najst opatrovatelku ktora ta vyjde omnoho lacnejsie ako skolka 🙂

monikajaco
16. sep 2012

@mandarinka34 ahoj .. velmi dlho ... par dobrych tyzdnov .. uz to bolo zahojene a znova sa to prebudila a tak ..ale neboj toto sa hoji dlhsie ....

mandarinka34
16. sep 2012

@monikajaco dakujem za odpoved.nam sa to hoji uz asi 3 mesiace.

monikajaco
16. sep 2012

@katarina1989 ahoj ja mam skolacku ktora zacala tento september a bola som ju nahlasit v skole na zaciatku roka ... nebol vobec problem .. moze sa naskytnut ale ked zijes v oblasti kde je menej skol a mas vybratu skolu do ktorej ju chces urcite dat .. inak ak je ti to v podstate jedno tak urcite nebudes mat problem a pokial ju nechces dat do sukromnej tak mas este kopec casu ... ja som v Dubline takto to aspon tu funguje ... skor sa poobzeraj po pre-school ... tu budes uz o rok potrebovat ;)

monikajaco
16. sep 2012

@mandarinka34 nemas zaco nam sa to hojilo nieco cez 4 mesiace takze bud v pohode 😉

lubi
16. sep 2012

@monikajaco suhlasim s tebou. zijeme si tu ako krali sa da povedat. tym prispevkom som myslela ten doplatok na minimum na ten tyzden. myslim ze je to doplatok do tych 604€. inak viem ze vsetko porusili koli krize. ale treba skusat z kazdej strany ci sa nepodari nejake to € dostat. no takto dojst z sk a hladat si praci je riziko. jedine ak by tu mali znaych co by im pomohli.

monikajaco
16. sep 2012

@lubi presne tak ... mas uplnu pravdu ....

lenka_b
16. sep 2012

@lubi Tym doplatkom mas na mysli asi ten Family Income Supplement? To doplacaju 6o% z rozdielu tusim...

lubi
16. sep 2012

@lenka_b myslim ze je to to.este sme si to az tak velmi nezistovali, lebo neviem ako dopadnem v praci.

bridget
17. sep 2012

Dievcata prosim poradte mi - existuje tu na poste sluzba podobna nasej dobierke? Potrebujem poslat vec oproti platbe, da sa to nejako? Mimo bankovy prevod. Dakujem!

lenka_b
17. sep 2012

@bridget Ahoj, s Postou som v styku denno-dene a nemyslim si, ze je tu taky service. Este som pozerala aj na www.anpost.ie a v Personal Services taku sluzbu nemas. Ale skus si prestudovat tu stranku, mozno maju nejaky obdobny service. No ja som to tam nevidela.

bridget
17. sep 2012

@lenka_b Ved prave, ze som to pozerala a nenasla nic. Ale mari sa mi nieco, ze som kedysi zachytila cosi ako "postal order"? Nie som si vsak ista, ci a ako to funguje... Na stranke o tom ani slovo ☹

jezkomanka
17. sep 2012

@bridget postal order funguje takto: kupujuci na poste vyplni tlacivo s menom a adresou predavajuceho, zaplati sumu a dostane potvrdenie o zaplateni. predajcovi potom postou o den o dva pride oznamenie, ze si moze na poste vybrat peniaze. je to vsetko o dovere. lebo musis zaplatit dopredu tak ci tak. co som si vsimla aj vela kurzov a inych veci sa plati takto.

lenka_b
17. sep 2012

@bridget No Postal Order je nieco ine. Toto som nasla na fore: Best Answer - Chosen by Asker

Say you want to send someone some money and you don't have a cheque book, you go to the post office, ask them for a postal order say for example to Mr Smith for £20.00.

She gives you a postal order for £20.00 written out to Mr Smith. You pay a few pence for her to do this. You send this to Mr Smith and he can go and cash the postal order for £20.00 at his local post office.

Cize to je tak, ze jej ty posles sek postou. Cize to nie je na dobierku.

Zadala som to do Anpost.ie a tam mi vyhadzovalo len nejaky magazin s tymto nazvom.

bridget
17. sep 2012

@jezkomanka
@lenka_b Dakujem za rady, ste skvele! Vyskusame, uvidime... 🙂 Pekny den.

corin
18. sep 2012

@lubi Podľa mojich mizerných vedomosti, ak mame dve deti a manžel zarobi viac ako 602 eur/w (čo by malo byt zhruba toľko, co očakáva), tak dostaneme len ten Child benefit, t.j. 140 eur na dieta mesacne :( Alebo vie niekto o nejakých príspevkoch navyše pre rodinu s dvoma detmi??? Keby som do práce šla ešte aj ja, tak už ani možnosti príspevkov nebudem skumat...

jezkomanka
18. sep 2012

@corin ano presne ako pises. ak zarobi nad 602e pri 2 detoch tak FIS nedoplaca nic a na nic ine nemate narok, lebo sa to povazuje za nadprijem (aj ked ty si doma), my sme na tom podobne, ja som s dcerku doma, rok som poberala Jobseeker benefit, na Allowance uz narok nemam, kvoli prijmu manzela a FIS nam zamietli hned. Ale tak radsej budem s dcerkou doma, ako dat 1000e za skolku a z mojej vyplaty by nezostalo nic. takto sa jej aspon venujem

katarina1989
18. sep 2012

@monikajaco dakujem pekne za odpoved uz som pozerala na internete nejake pre-school uz mi tam len treba zajst a dohodnut sa ... dufam ze nebude ziadny problem ... ja som v kilkenny a nevies nahodou ci by som mohla dat malu do skolky aj niekedy po novom roku ?

katarina1989
18. sep 2012

@jezkomanka ahoj a nevies ci by som na FIS mala narok ked mandzel pobera jobseeker allowance a ja pracujem len partime? mame jedno dieta .... vdaka

jezkomanka
18. sep 2012

@katarina1989 ahoj ak robis aspon 19hod v tyzdni (alebo 38hodin za 2tyzdne), tak mas narok ale pri jednom dietati je limit e506 a doplacaju len tych 60% rozdielu vasho celeho prijmu a 506e

monikajaco
18. sep 2012

@katarina1989 no do skolky ako takej samozrejme je to len na dohode ako budu ochtny v skolke ... tu nieje problem vecsinou .. ale pre-school je len ako skolsky rok takze september-jun 🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre