Mamičky v Írsku

meli20
17. okt 2006

je tu niekto kto rodil v irsku?
kto?
😵

mia002
3. jan 2013

mamicky davate aj vy vitamin d novorodencom,tu v irsku sa dava az 5 kvapiek a na slovensku len 2,
este sa chcem opytat ci niekto z vas krstil dieta tu u irskeho farara.dakujem za rady

elmelpel
3. jan 2013

@mia002 ahoj, nebude to podnebim, tu je podla mna viac slnecnych dni a v Irsku menej, ale len moj nazor 🙂

lubi
4. jan 2013

@nia002 kazdy vyrobca kvapiek ma asi inu koncentraciu. ja co som pouzivala jedny kvapky som davala 5 a teraz mam take co davam 2 kvapky. ale v jednom casopise som citala com som dostala od midwife ze toto je minimalna odporucana davka takze ak das dietatku o kvapku ci viac sa nic nestane.

my sme krstili tu. pojdes do kostola na sekretariat tam si vyberies datum aky potrebujes, alebo aky budu mat volny. my sme vypisovali jeden papier kto je krstny, datumy naradinia ...mas tam aj ako krstne meno babatku ale aj prostredne meno- no my sme to prostredne nedavali(to len aby ta nezaskocilo). potom sme boli raz na nauke-to iba vraveli ako to bude prebiehat. samozrejme nam dali vtedy aj obalku kde sme na vrch mali napisat priezvisko no a po krste odovzdat s peniazmi. inak sme si akurat mali doniest bielu deku a sviecku. no v niektorych kostoloch sviecku davaju a urcite sa to v kazdom kostole lisi.

nikki713
5. jan 2013

@mia002 ahoj aj my sme krstili tu v irsku.. nemali sme ani nauku nic.. zavollala som fararovi opytala som sa ze ci ma ten a ten termin volny dohodli sme sa na termine ... sviecku sme si kupili my samy... tiez boola v bielych satkach maala oblecenaa a bielu deku treba 🙂 trvalo to asi 20 minut 🙂 nic extra 🙂

1kwietocek1
6. jan 2013

ahojte mamicky..mam vela siat po detickach a chcela by som ich poposielat v ramci Irska znamym..neviete kolko sa plati za mensi balik alebo ide to aj na dobierku? popripade ako to robite vy ..?

1kwietocek1
6. jan 2013

@jezkomanka takze po vypovedi ,alebo pri vypovedi..si si ziadala o zaplatenie tejto sumy ano?..to si pisomne oznamila zamestnavatelovi???...ja vlastne uz mam po materskej aj po tych troch mesiacoch bezplatnej materskej,,a teraz neviem ako sa pohnut dalej...pravdepodobne idem dat vypoved..uznali ti social?....

jezkomanka
6. jan 2013

@1kwietocek1 ano pisomne som dala vypoved a poziadala o vyplatenie holiday a BH. socialku mi najprv zamietli, potom som sa odvolala a schvalili mi ju po 9.mesiacoch od ziadania. o dalsie 3 mi skoncila a uz na nic nemam narok.

jezkomanka
6. jan 2013

@1kwietocek1 co sa tyka postovneho, za 0.5 kg packet platis obycajnou postou 4.00, do 1kg je to 6.50, na dobierku sa tu poslat neda. postovne si mozes pozriet tu: http://postage.anpost.ie/

katarina1989
6. jan 2013

ahojte potrebujem sa na slovensku odhlasit zo zrdavotnej poistovni len neviem ci mi medical karta na to bude stacit ci nebudu odomna este chciet nieco ine ..... nevie nahodou niekto ako to je? ..... a este ked mam medical kartu od novembra ci nebudu chciet potom na zdravotnej vyrovnanie od novembra po ukoncenie mojej zdravotnej>? .... vopred dakujem

karin002
6. jan 2013

mamicky ak poberam one parent familly a maternity benefit mozem dostat aj rent supplement?

lubi
7. jan 2013

@katarina1989 ak tu pracujes tak len posles nejaky dokument o tom ze tu zijes a pracujes a netreba ti nic ine. odhlasia ta pretoze si v ramci europskej unie nemozes platit dva krat zdravotnu. neviem od kedy si tu v ie, ale ak si si dlhsie platila na sk zdravotnu a bola si tu tak za vsetko to obdobie ti maju vratit peniaze. ak si samozrejme boli medzitym na sk u lekara tak to ti odpocitaju. informuj sa aby ti zbytocne nezobrali peniaze ktroe ti naspat patria.

nikki713
7. jan 2013

@karin002 ahoj mozes ale nemusis.. ja som nedostala :( lebo nemam na to narok.. dostavam one parent 217 eur a to mi staci mi povedala pani na social welfare. povedala ze od roku 2012 sa vela zmenilo..ale skusit mozes... 🙂 vela stastia

katarina1989
7. jan 2013

@lubi nepracujem tu ja som na rodicovskej dovolenke ktoru budem potrebovat v lete zrusit kedze sa tu planujem natrvalo prestahovat

kvietok73
9. jan 2013

mamicky, je tu niekto z okolia Delgany, Kilcoole, Greystones?

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
bridget
9. jan 2013

Maminy, ktore davate detom koloidne striebro, ako to davkujete? Kupila som z Health store, je to len 10ppm, ale aj pred tym mam respekt, na obale nepisu, ze je na vnutorne pouzitie, len vonkajsiu dezinfekciu... Kolko toho detom davate a na co vsetko?? Ma sa to uzivat iba pocas nejakej choroby, alebo sa moze aj dlhodobejsie? Tusim tu kedysi pisala @catalin alebo @ladywitch ze to pouzivate? Poradte prosim.

jezkomanka
9. jan 2013

@bridget ahoj si na Facebooku? tam sa spytaj Mony Dudek, urcite poradi, myslim ze sem na MK uz nechodi. Ja som to tiez kupila ale z USA a je to sprej na hrdlo 30ppm a je tam davkovanie 1-2x strek do hrdla, pri detoch 1/2 davky. To tekute bolo myslim ze 1lyzicka (len nesmie byt kovova) 1x denne neuzivat dlhodobo - robit prestavky medzi to.

lubi
9. jan 2013

@kvietok73 jeeej ja som z bray je to pri greystones. kde byvas?

kvietok73
10. jan 2013

@lubi my byvame v Delgany, to je blizko Greystones 🙂 nastahovali sme sa len nedavno a este som sa nestihla poriadne okukat....plus mam strasne blby blok rozpravat...uz je to lepsie, ale je to taka paranoja este z VS :D mam rocnu dcerku, aj preto mam aspon vyhovorku, ze nie som sama 🙂 ako dlho ste uz v Irsku?

lubi
10. jan 2013

@kvietok73 super to je blizko. napisem ti do IP.

catalin
10. jan 2013

caute baby,

ja neviem co sa stym irskom robi, ale v pondelok som poziadala o JSB a dnes mi prisiel papier ze mi ho uznavaju a v stredu ma caka prvy payment.neveriiiiim 😀

@bridget ja davam malej jednu malu lyzicku striebra denne. teraz uz dlho nie, lebo nebolo treba...alebo som mala aj sprej a ked sa stazovala ze ju boli hrdlo tak som striekla 2x denne, a aj do nosteka,.
vela zalezi ake koloidne striebro mas, su rozne, ionove ci ake, zalezi kolko parts per million mas, treba to zistit. nemam ten papier ktory mi prisiel so zasielkou a tam bolo vsetko napisane. ja som mala to 40 ppm ( parts per milion) a to je ok. objednavala som z uk

nikki713
10. jan 2013

ahojte baby neviete niekto kolko hodin mozem robit ak poberam one parent benefit... niesom si ista ale bolo to 16 hodin ale sa mi zda ze to zmenili na viac tohto roku 🙂 dakujem :D

karin002
11. jan 2013

@nikki713
110 mozes zarobit a budes mat celu davku one perent,ak viac tak dostanesmenej

karin002
11. jan 2013

chcem sa vas opytat ked sa nam tu narodilo dieta aku ma narodnost ked ma irsky rodny list a nema slovensky

lubi
11. jan 2013

@karin002 to zavisi od toho ako dlhu ste tu. mylsim ze ak si tu viac ako 5 rokov tak babo bude mat irske obcianstvo. ak menej slovenske. ale po 5tich rokoch ak by si chcela mozes poziadat o irske.

@catalin vau. snad aj mne pride taka odpovet na ziadost. tiez som bola ziadat.

jezkomanka
11. jan 2013

@karin002 ak mate irsky pas tak ma aj irske. Slovenske bude mat po tebe ale musis vybavit slov.rodny list

monikajaco
11. jan 2013

@karin002 ak chces narodnost tak o nu musis poziadat .... inak ma len rodny list .. to neznamena ze je plnohodnotny obcan irska .. je to len rodny list ktory dokazuje ze sa tu narodila .... su na to formy ... ale ako pise kocna nadomnou musi tu byt aspon jeden z rodicov viac ako 5 rokov .. ak nieste vybavte si slovensky rodny list ...

jezkomanka
11. jan 2013

@monikajaco ak ma dieta narok na irsky pas, tak automaticky dostane aj obcianstvo (oni tu pojem narodnost nepoznaju, u nich je nationality obcianstvo), staci aby tu bol 1 z rodicov aspon 3 roky z poslednych 4 pred narodenim dietata a dieta ma narok na irsky pas a obcianstvo dostane s pasom
@karin002

monikajaco
12. jan 2013

@jezkomanka my sme to teraz vybavovali a potrebujes na obcianstvo vypisat formu takze nieje to automaticky ...

pele
12. jan 2013

Ahojte baby, je tu niekto, kto daval dieta do skolky vo veku, ked uz hovorilo a zaroven neovladalo anglictinu? Moja dcera ma velmi rada deti, rozmyslam ju dat od septembra do skolky, myslim, ze by si tam rychlo zvykla a tesila sa, ale problem je jazyk. Nerozumie po anglicky a bohuzial na irov reaguje velkym strachom. Chodime aj do materskeho centra, aj na rozne hodiny hudobne, vonku hovorim po anglicky (ale nie s nou, len s cudzimi), ale ak sa jej niekto prihovori, hned sa boji a zostat este s niekym takym, no proste mam taky pocit, ze skolka bude katastrofa. Tiet z mat. centra sa doteraz boji, ked sa jej prihovoria a to tam chodime 2 roky. Mate nejake napady, ako jej to ulahcit, pripadne ako reagovali vase deti?
Ja sa ju snazim ucit, ale vidim, ze ked hovorim dvoma jazykmi, je zmatena a z rozpravok zatial dako nic nepochytila.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre