Mamičky v Írsku

meli20
17. okt 2006

je tu niekto kto rodil v irsku?
kto?
😵

jezkomanka
14. feb 2011

@misakika
no ja som valentina vyriesila uz v piatok, spravila som milemu tortu a dobru veceru 😀 dnes som planovala byt v porodnici 😠 zatial nic.... 😀

zuzi_3
14. feb 2011

@alpiinka No ja som si splnomocnenie dala urobit na ambasade, resp. napisala som si ho tam a oni mi to overili. Platila som nejake 2-3 eura, uz si presne nepamatam. Takze odporucam ti to overit 🙂

misakika
14. feb 2011

@jezkomanka 😀 no do polnoci este daleko 😉 . Boze ale tie tyzdne letia..ved nedavno si tu niekde pisala ze este mesiac do porodu. Tak drzim prstiky a potom nam tu rychlo napis ked sa ta velka vec udeje 😉
Ja idem zajtra nachvilocku nakuknut k Erike(gumimacko) na maleho Miska 🙂 Moja Karolinka ma dneska 4 mesiace. Neskutocne, zda sa mi to nedavno co som este chodila s bruskom ale kalendar nepusti. Treba si naplno uzivat kazdy den nasich drobcov, lebo zachvilu to budu papulujuci pubertaci 😀

misakika
14. feb 2011

@jezkomanka este ta idem pochvalit za tortu. Musel sa potesit 🙂 Ja som tiez planovala drahemu urobit nepecenu tortu tu ma najradsej, ale rano som nechala penazenku doma tak som sa nemohla zastavit u nas v centre kupit kyslu smotanu 😕
Tie moje rana ..to je jeden des, este ze sa mi nikdy nestalo ze som zabudla nasadit do auta deti 😀 Vozim starsiu dceru do skoly este v polospanku 😒

jezkomanka
14. feb 2011

@misakika 😀 😀 😀
dakujem za pochvalu 😉 veru vsetko to tak letiiiii, ja uz ani nesledujem datum aky je 😀 tesim sa ze Erika to ma uz za sebou, uz aby to aj na mna prislo lebo to cakanie je najhorsie 🙂

zuzube
14. feb 2011

ahojte mamicky,
po 3 rokoch doma s dcerkou som zacala chodit do prace, teda iba part-time. Chceme ale dalsie babatko, tak som sa chcela opytat, ci tu nie je nahodou niekto, kto pracoval part-time, ze ako je to s materskou. Viem, ze musim mat 39 tyzdnov zaplatene PRSI, ale ako je to ked som iba part-time? Mam potom narok na nejaku matersku? Nevie niekto nahodou?
Dakujem krasne a ozaj, pekneho Valentina tym, co ho oslavuju 🙂

ladywitch26
14. feb 2011

@zuzube materska sa pocita z prijmu, 80%, cize tam nehra rolu,ci si full time, alebo part time. je to ale minimalne 225 a maximalne 262e. (tou dolnou hranicou som si nie celkom ista, teraz po novom rozpocte, ale horna isla dolu. predtym bola 270e),

zuzube
14. feb 2011

@ladywitch26
isla dole horna hranica, ja som este dostavala za malu 280... ale co ak zarobim jeden tyzden iba 80e, dalsi 200... kazdy tyzden to budem mat ine, niekedy vobec nic, pretoze idem do prace iba ked je manzel doma a aj to len cez vikendy... ked je minimum 225 a to je 80% a ja tolko ani nezobim, tak ako to je? ale hlavne je, ze aspon nieco dostanem.. teda ked Boh da a ja otehotniem casom 😉 dakujem za odpoved mimochodom

nikki713
14. feb 2011

@jezkomanka dakujem za pomoc... pytam sa zatial len informacne..kedze do porodu mam este daleko 🙂 ale tak radsej si teraz pozistovat ako potom 😒
No ty to mas uz iba par tyzdnov takze ti drzim palce aby to islo vsetko tak ako ma.. 😅

ladywitch26
14. feb 2011

@zuzube rata sa to z priemerneho zarobku. ale ak nastupis napr. na matersku v roku 2012, tak sa ti prijem rata z roku 2010.

gika
15. feb 2011

Maminy, mate niektora skusenosti s cestou lietadlom a kocikom ? Budem letiet spolocnostou Wizzair. Potrebujem vziat hlboku vanicku aj autosedacku. Viem ze kociar mozem vziat az k lietadlu a potom ho nechat rozlozeny pri schodoch do lietadla. No a co s autosedackou ? Tiez sa bojim, ze mi kocik znicia. V dnesnej dobe ko...cik nie je lacna zaleziost. Vopred dakujem za vsetky rady 🙂

laily4
15. feb 2011

@anitar Ahoj Anka🙂 ja som tiez z Corku a momentalne na zaciatku tehu 🙂 tak mozme trocha popisat, tu je moj mail: laaily4@gmail.com. Tesim sa 🙂

pele
15. feb 2011

Cauko baby, je nas tu dost s malickymi detmi...ako vy idete riesit situaciu/alebo ste riesili po skonceni materskej? Ma niekto skusenosti so skolkou na part time - ako to znasali deticky vo veku tak cca 10-12 mesiacov? Ako to vyzera s chorobami, su v skolkach prisni a neberu taketo deti, alebo ano a potom su vsetky casto chore? Staraju sa ucitelky, venuju sa im alebo je to len dozor?
@misakika uzite si to doma, u nas ramienko stale nie je zahojene, tak ockovanie je v nedohladne a asi pridem do IRL az v aprili...musime posunut stretko☹
@gika ja som pozerala Ryanair a pochopila som to tak, ze kocik pojde zadara, zlozis ho pri lietadle aj ked je z dvoch kusov - vanicka, podvozok a sedacku musis zaplatit ako infant equipment, tusim to stoji 20 eur a odovzdat na check-ine. Tusim niektore baby ju dokazali preniest aj zadara spolu s kocikom ako treti kus, ale ako keby to zaviselo na dobrej voli personalu...osobnu skusenost nemam a planujem neriskovat, ale si zaplatit tu dvacku.
Kazdopadne bude fajn, ak sa niekto podeli, kto to ma uz za sebou 🙂

catalin
15. feb 2011

@pele ahoj nasa isla do skolky presne na rok, na full time..prve tyzdne som sa citila ako najhorsia mama na svete ale moja Mia skolku MILUJE!!!! ked po nu pridem tak je vytesena, vyhrana, spokojna, pekne spi aj papa.choroby nemame, nastastie ak neratam sopliky ktore ma v podstate od kedy zacala chodit tam...ale to je prirodzena reakcia..kazdym soplikom bude silnejsia..s chorobou deti beru, ved za tie peniaze..kto by aj nebral..dieta nevezmu len v pripade ze ma hnacku alebo prvy den ATB.
detom sa venuju, nechaju ich hrat sa samych ale vela casu travia spolu, spievaju, kreslia, "ucia sa"..atd. ja som spokojna..Mia urobila obrovsky krok vpred, skolka jej jednoznacne pomohla..zboznuje tam chodit..snad som pomohla

michaela18
16. feb 2011

ahojte dievcata,volam sa michaela a som z waterfordu.pred tyzdnom sme sa dozvedeli ze som tehotna.cca 5 tyzdnov.viete mi niektora poradit kedy ist k GP?vraj sa tu robi prvy ultrazvuk strasne neskoro.mate niektora skusenosti?viem ze aj na sk sa robi okolo 8-10 tyzdna,kvoli kontrole srdiecka ale tu som pocula ze je to az ovela ovela neskor.boze kto to ma tak dlho vydrzat?drzte palceky nech mi vsetko dopadne dobre.je to este len par tyzdnov.je tu este nejaka baba co prednedavnom otehotnela?dakujem vam za odpoved a pomoc.

anitar
16. feb 2011

@michaela18 ahoj michaela gratulujem pekne k tehotenstvu 🙂 k GP mozes ist aj hned.cim skor tym budes spokojnejsia,sice moc ti toho nepovedia ale zoberie ti krvicku a moc takze sa to troska malicko pohne.Ja som z County Cork a na prvy ultrazvuk ma objednali v 12 tyzdni,ale mozno preto ze som ich popohnala ze mam myom.Co je pravda. A z toho mi vznikali rozne obavy,kedze som takisto pocula ze to tu je 'biedne'.a tak som sla na emergency.Ako prvorodicku ta prec urcite neposlu lebo obavy su na miesteneposlu ta prec ale budes mat dva scany do plusu.uz len preto ze si uz zena moze byt ista ked jej povedia ze babatko sa uhniezdilo v maternici.Ja povazujem za najdolezitejsie prvy scan skor aby sa predislo roznym 'nestastiam ak je tehotenstvo mimomaternicove .Tak im treba mozno troska zaklamat ako aj s testami na cukor ktore nezvyknu robit kazdej zene.Tak neboj nic utekaj k GP.My sme teraz v 18 tyzdni.pekne tehulkovanie.a pekny vecer 😉

alpiinka
16. feb 2011

@michaela18 ahoj 🙂 tak my sa uz blizime k cielu a neviem, ako to chodi vo waterforde, ale v dubline sa mozes na dating scan dostat celkom skoro (niekedy uz aj v 4-5. tyzdni), ale tiez to zalezi na koho natrafis...ja som bola u gp dost neskoro a aj to len kvoli tomu, ze som potrebovala papier pre socialku, ked som bola v nemocnici, nejako som nevidela dovod ist skor...ale zase ja som chodila od zaciatku casto do nemocnice, lebo som mala problemy 😒
a ten waterford zavidim...teda slovensku restiku...doteraz o nej snivam, sme sa tam taaaaak nazrutili 😀 😀 😵

catalin
16. feb 2011

@gika na check ine im povedz ze beries kocik ku lietadlu a sedacku davas ako dalsiu batozinu, oni ti uz povedia kde ju mas odniest, ci ako "nadrozmernu" alebo netradicnu..za kocik neplatis, ale sedacku uz budes mat spoplatnenu, zalezi od spolocnosti, kolko je tarifa..to ze ti znicia kocik by som sa nebala, skor byva casto zaspineny, ale nastastie ja nemam zlu skusenost a lietavam dost..
@michaela18 este ti je skoro ist ku gp, ja som sla v 10 tyzdni, a potom posielal gp papier do nemocnice a do tyzdna mi prisla pozvanka na prvy ultrazvuk, celkovo som mala 4, utz, v 13.tyzdni, 20. 30. a 39. tyzdni.
ak nechces dlhsie cakat skoc ku poliakovi do medicusu a ten ti spravi utz na pockanie a "len" za 80 euro.

anitar
16. feb 2011

vo waterforde je slovenska restika??? to som nevedela. ako sa vola?to je vyborne ,to je blizsie ako do galway 😀

alpiinka
16. feb 2011

@anitar a uuuuzasna, teda to jedlo 😵 😵 😵 odvtedy by ma uz nikto nedostal do czech innu, to sa neda porovnat...my sme tam isli nahodne, ani sme nevedeli, ci je to este otvorene...ked sme to nasli, tak mali zatvorene kvoli nejakej akcii a asi nas zaculi, ked sme tam horekovali, tak prisla kocka otvorit a povedat, ze je zatvorene, chvilu sme sa rozpravali a ked zistila, ze sme z dublinu, tak sa isla spytat sefa, ci by nam predsa neuvarili a si predstav, ze nam nachystali jeden stol, navecerali sme sa a este nam aj palacinky spravili 😵 😵 😵 ...teraz uz len vymyslam dovod pre kt. by sme mali ist do waterfordu... 😀 😀

alpiinka
16. feb 2011

ale ako sa vola to veru neviem, no kusok odtial je aj slovensky obchod...

ladywitch26
16. feb 2011

@pele ak odporucam, chod do skolky co najskor ju aspon zapisat, lebo niekedy ked maju plno, tak sa caka aj pol roka, teda aspon u nas. inak 10-12m.dieta by skolku malo zvladnut uz v pohode. ja som so stankou zacala chodit do materskeho centra, zboznuje deti. muz bol bez prace, preto nam bolo zbytocne ju davat do skolky. teraz som ju tam tiez chcela dat na part time, mam aupairku,tak aby to nemala vela pri dvoch malinkych detoch, lebo ono je to fakt niekedy o drzku, a stanke by velmi prospelo, keby sa mohla vyhrat s tymi detickami, ale od oktobra cakam, kym sa nieco uvolni. zatial to vypada tak,ze do leta asi ani nie 😖
@michaela18 cim skor k GP na potvrdenie tehu, on zasle list do nemocnice a odtial ti poslu pozvanku na scan. oni ho robia okolo toho 12tt, lebo vtedy sa vraj najpresnejsie da urcit termin porodu. waterford nie je taky preplneny ako cork, tam by sa ti mohlo stat, ze ti pride pozvanka az na 14tt. ja som sice z co.waterford, ale rodit som sla do corku. na waterford nemam dobre spomienky co sa tyka zahranicnych doktorov. ak sa jedneho dna stanem rasistom, hindosi si za to budu moct sami 😠 ale co sa tyka irskych doktorov, midwife a nurse, tak su uplne super. v podstate ak nebudes mat komplikacie, tak k porodu doktora ani nebudu volat, takze budes mat pohodu. 😉 a ak chces scan vcassie, tak staci dobehnut k GP,ze mas bolesti a trochu si aj krvacala. to ta hned odporuci na early pregnancy unit a tam robi jedna velmi mila midwife. 😉
@anitar slovenska restika vo waterforde sa vola jednoducho "slovenska" a vrelo odporucam gulas 😝 😝 ale celkovo tam varia dobre. a to pecivo, co k nemu podavaju, je genialne. myslim, ze pondelok a utorok zacinaju az od stvrtej, ostatne dni vcassie, ale nie som si celkom ista.

anitar
16. feb 2011

@alpiinka no vyyborne to je super ze je nieco blizsie.do galway je o cosi dalej od corku ,a ten uz mam odskusany.ale dakujem za radu,to je vyborne lebo take knedlo vepro zelo by som si dala ked uz mame s babatkom v brusku take chute 😀 pokusila som sa to najst na nete tak pisu iba ze slovenska international restaurant. Pojdeme na hokej na nejaky zapas.teda priatelovi urobim radost s hokejom a sebe jedlom ktore nemusim varit jaa 😀 😀 tak diki a prajem pekne tehulkovanie

alpiinka
16. feb 2011

@anitar dufam, ze aj vam tak dobre navaria ako nam, ja som mala svieckovu a bola vyborna, dokonca aj knedla 😵 tie tehu chutky su niekedy zaludne, ale tam si prides na svoje...ja teda nemavam nejake chute, mala som mesiac, ked som jedla iba cestoviny a este pizza mohla byt, ale tej som sa snazila odolavat a este vysmazany syr...ale to bolo iba chvilu, celkovo musim povedat, ze v tomto si ako v tehu ani nepripadam a uz vobec nemam chut na nejake divne kombinacie 😀 skor mam opacny problem, ze nemam chut na nic a potom var na veceru a jedz 😠
aj ja ti prajem prijemne a bezproblemove tehulkovanie 🙂

michaela18
16. feb 2011

@catalin a kde je ten medicus?vo waterforde azda?to by ma potesilo

michaela18
16. feb 2011

dievcatka,dakujem vam vsetkym za rady.som stastna ze ste mi tak rychlo odpovedali.s manzelom sme velmi stastní.bude to vytuzene dietatko.rok sme to skusali bezuspesne.a presne pred 2 tyzdnami sme mali vaznu debatu ze musime ist na slovensko na vysetrenia,ze asi s nami nieco nie je ok.a tu hla robim si teh.test len tak z prce a tam //.skoro som odpadla od soku.sem tam ma poboluje brucho ako na menzes,ale nie je to nic silne.vraj je to normalne.aspon dufam.prve dni po zisteni ze som tehotna som sa bala aj pohnut.teraz si uz zvykam a vravim si ze to nie je choroba.dufam ze vsetko dobre dopadne.som zdr.sestra a ked si porovnam akymi vysetreniami prejdu tehulky na sk a tu v irsku tak mmam strach.ale mozno ze je aj dobre ak sa vo vas tolko "nevrtaju".
este raz vam vsetkym dakujem.k lekarovi pojdem buduci tyzden v stredu.vtedy mam volno.dufam ze vsetko bude ok.a vsetkym ostatnym tehulkam prajem spokojne a bezproblemove tehotenstvo.aby sme to dotiahli do stastliveho konca. 😉

ladywitch26
17. feb 2011

@michaela18 medicus je v corku a robia aj cez vikendy, treba sa len telefonicky objednat

inak to pobolievanie je fakt normalne, dokonca aj mierne spinenie okolo 5-6 tyzdna. to mi tak vysvetlila midwife, ze sa vtedy zavrtava vajicko do maternice a niekedy trafi cievu, tak moze mierne krvacat. ale nemalo by to trvat dlhsie ako jeden den a len mierne. ak to trva dlhsie a silnie, tak hned do nemocnice.

pele
17. feb 2011

@catalin diky za tu skolku, velmi si mi pomohla...s tymi pocitmi mamy to mi ani nemusis hovorit, teraz ked sa ma pytali v praci, kedy sa chystam nastupit, tak zrazu to bol taky sok, zdalo sa mi, ze asi nikdy malu nebudem vediet opustit🙂 No super, ze Mia je tam tak rada...co viac si mozes priat? Inak to vyznieva velmi pozitivne so skolkami, je to super, ze deticky sa tam viditelne citia dobre. Povzbudilo ma, ze aj take male ako tvoja, lebo clovek ked si cita nejake clanky na tuto temu, tak to psychologicky dost zatracuju v takom mladom veku a clovek potom vaha.
Okolo tych 10-12 mes byva vraj separacna uzkost, vy ste to mali alebo nie a kedy? Lebo prave vtedy nastupovat by som nechcela...mne to vychadza ist do prace po 10 mesiacoch, ako sa ti podarilo predlzit si to na rok?
A este k tym chorobam, oceanka v druhej teme pisala, ze jej maly je stale chory. Robis nieco s Miou, aby si tomu zabranila, ci ma skratka len odolny organizmus?
Ked ste nastupovali, tak si chodila aj ty s nou na zaciatku, ci si ju rovno dala ucitelke? Ked na zaciatku plakavala, tak oni sa jej venovali, aby prestala? Ja mam z mojho detstva dost zle spomienky, ked som plakala, tak ma este aj vytrepali, ked sa za mamou dvere zavreli 😒 ale verim, ze to sa neda porovnavat s dneskom a este s Irskom🙂
@ladywitch26 dik za postreh, tak mozno nakoniec ani nebude skolka, ked nebude miesto🙂 budem musiet zacat prieskum, v Dubline bola dakedy strasna bieda, uz tusim pri pocati bolo treba nahlasovat, teraz sa to vraj zlepsilo, ale fakt to este moze byt problem, ked som sa az teraz uvedomila...

sveta4
18. feb 2011

@michaela18 ahoj, k GPmu mozes ist kedykolvek, mne gynekolog povedal, ze na prvy ultrazvuk je najlepsie prist okolo 10.tyzdna, vtedy je uz pekne vidiet aj srdiecko, dovtedy ti akurat potvrdi tehotenstvo, ale srdiecko este dobre nevidiet. ja idem na prvu oficialnu kontrolu do nemocnice az buduci tyzden, to budem v 17tom tyzdni...je to strasne neskoro, takze UTZ si daj urcite spravit niekde inde sukromne a urcite necakaj na prvy appointment v nemocnici. ja chodim sukromne k polskemu gynekologovi kazdy mesiac, zakazdym mi robi sono a aspon to sleduje a som spokojnejsia, ze je vsetko v poriadku. Sice za kazdu navsetvu platis, ale stoji to urcite za to mat istotu a byt spokojna, ze je vsetko OK.

nikki713
18. feb 2011

Ahojte tehulky, neviete mi niektora poradit ci sa da ziadat o porodne na Slovensku aj bez toho aby som isla na SVK kedze sa domov nejako nechystam.. 😒
a co vsetko by som k tomu potrebovala...?? 😀
dakujem za pomoc 😉

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre