Mamičky v Írsku

meli20
17. okt 2006

je tu niekto kto rodil v irsku?
kto?
😵

catalin
16. feb 2012

@svintekova och to mi je hrozne luto, prajem rychle zotavenie..bohuzial sa s tymto stretavame coraz castejsie ☹ skus papat vitaminky, vit A, B C, D, a kyselinu listovu...

catalin
16. feb 2012

@marhulka77 gratulujem ku dcerke..:o)))) to je to najkrajsie v zivote 🙂 prajem ti rychle zotavenie, vela mliecka, prespatych noci a spokojne babatko

svintekova
16. feb 2012

@catalin dakujem

mandarinka34
16. feb 2012

@svintekova je mi luto co sa ti stalo drzim rychle zotavanie a drziim palceky nech coskoro prileti bocian.budem na teba mysliet

svintekova
16. feb 2012

@mandarinka34 dakujem pekne, hlavne dávaj na seba pozor aj na malého drobčeka-vela zdravia vám prajem.

moniccca
17. feb 2012

ahojte kocky, prosim vas, ako to tu je s materskou? kedy mi zacina plynut-odo dna, ked odidem z prace, ci az ked sa male narodi?mam termin v juli, no uz koncom maja chcem odids z prace. Kde na urad mam sa ist informovat?Budem vdacna za kazdu radu 🙂

cobhan
17. feb 2012

@moniccca odo dna ked odides z prace

ivana133
17. feb 2012

je tu niekto z okolia Kildare alebo Newbridge??

bridget
17. feb 2012

@moniccca Ahoj, podla zakona si matersku cerpas minimalne 2 tyzdne a nie viac ako 16 tyzdnov pred porodom. Dobre si vsak rozmysli odkedy ju chces brat, lebo ked si zoberies vela pred porodom, ostane ti malo po porode a to je skutocne ovela dolezitejsie, byt s babatkom. Ked vyberies trebars tych 16 pred ostane ti 10 tyzdnov po porode a to je velmi malo, si myslim. Ja som si brala pred porodom 2 a pred tym este vybrala dovolenku, aby som bola doma trochu dlhsie, takze si myslim, ze lepsie je zobrat si iny typ volna pred /dovolenku, unpaid leave, pripadne PN/ ako cerpat uz matersku....

darksky
17. feb 2012

@miskaie ak si v Rotunda hospital,tak to mas v knizke,ktoru si dostala ;) V kazdej nemocnici maju midwife rozpis....je toho trosku vela tu napisat 🙂

darksky
17. feb 2012

@moniccca Ahoj, normalne materska je 2tyzdne pred terminom porodu babatka.Musis ist na socialku poziadat o papier ''MATERNITY BENEFIT'' vypisat ho, dat lekarovi vypisat, tvojemu zamestnavatelovi a on to potom posle naspat na socialku,aby ti vypocitali, kolko dostanes.Vraj sa to ma vybavit 6 tyzdnov pred odchodom na matersku.Ja som to robila 4 tyzdne a stihla som 🙂 Potom po materskej mas este narok na neplatene volno v praci,ale neviem presne ako dlho. Dufam,ze som aspon trosku pomohla ;)

zuzi_33
17. feb 2012

@svintekova Monika, je mi strasne luto, co sa ti stalo! Naozaj! Ale verim, ze sa vam coskoro podari dalsia fazulka a vsetko bude v poriadku, uvidis.

zuzi_33
17. feb 2012

@marhulka77 Sice trosku neskor, ale pripajam sa ku gratulantom - prajem malickej vsetko dobre, hlavne nech je zdravucka a maminka nech ma vela mliecka a skoro sa uzdravi 😉

svintekova
17. feb 2012

@zuzi_33 dakujeme

moniccca
17. feb 2012

@bridget no tak som presne myslela, ze este vyberiem dovcu, ktora mi ostane a potom materska. chcem byt s babom co najdlhsie

moniccca
17. feb 2012

@darksky jasne, ze pomohla, az dost. Pojdem si na tyzden vypytat papiere, nech ich mam co najskor, im tu vsetko tak dlho trva. no a ak by som chcela byt s malym dlhsie ako tych 6 mesiacov, pytam si uz podporu? je sanca, ze mi ju daju?

bridget
17. feb 2012

@moniccca Hned po materskej mas zo zakona este narok na dalsich 16 tyzdnov volna, ale tie su neplatene ☹ A preco sa pytas na podporu? Planujes odist zo zamestnania? Uz tu bolo preberane, ze ak das vypoved z dovodu starostlivosti o dieta, tak ziadnu podporu zial nedostanes...
Este k tej ziadosti o matersku, nemusis nikam chodit pytat si formulare, stiahni si ich z netu a vytlac, vypis, daj potvrdit GP a v praci a posli na adresu, ktora je na nich uvedena. Po ziadnych socialkach behat netreba.
Ak pomoze, formular je tu http://www.welfare.ie/EN/Forms/Documents/mb10.pdf

mitchelstown
17. feb 2012

@moniccca mozes si tu dovolenku vybrat aj po materskej. Ale musi to byt v postupe platena 6 mesacna, neplatena 3 mesiace, a potom tvoja dovolenka. Ak ti firma nepreplati Bank Holidays, ktore budu v priebehu tvojej celkovej materskej, mozes ostat aj tieto extra dni doma. Ono sa to zda, ze kolko volna to je, ale ubehne to ako voda ☹

miskaie
17. feb 2012

@bridget Ja by som ti urcite odporucila ist na PNku, ked mas dobreho GPho tak by nemal byt problem ja tak marodujem uz 5 mesiace sice nie bezdovodne ale podla mna sa da dohodnut s kazdym GP 🙂

bridget
17. feb 2012

@miskaie dakujem za radu, ale ta je skor pre @moniccca 😉

moniccca
17. feb 2012

@bridget nie, nechcem dat vypoved, no ak budem kojit dlhsie, tak urcite chcem s malou ostat. A nechcem platit opatrovatelku a v podstate pol vyplaty dam na nu. Aj tak nebudem robit full time.

moniccca
17. feb 2012

@miskaie aha, to ma nenapadllo 🙂 dobreho mam GP, takze by bol urcite ochotny ma dat na marodku,ak budem chciet ;) diky za tip

moniccca
17. feb 2012

@bridget dakujem za stranku, urcite si vytlacim doma a usetrim cas behanim po uradoch 🙂

bridget
17. feb 2012

@moniccca Ak si vezmes este tu neplatenu matersku tak s kojenim budes v pohode. Ono potom uz dietatko papa cez den tuhu stravu, takze az tolko kojit nebude treba. Ja som pred nastupom do prace zacala redukovat denne kojenie, obmedzila som to na rano a vecer a boli sme v pohode 🙂 A ak budes na part time, tak voooobec nebudes mat s tymto problem. No a s tym opatrovanim to je fakt tazke, ide to do penazi, tu uz zalezi, ci si chces udrzat pracu a tak si niekoho najdes /mozno inu mamicku ochotnu sa postarat o dietatko/, alebo odides z prace - ak ma partner dobry prijem a uzivi vas, tak aj to je alternativa 🙂 Ta by sa pacila aj mne, bohuzial situacia nedovoluje.

moniccca
17. feb 2012

@bridget 🙂 no len vies, tie 3 mesiace tiez musim z niecoho zit a platit ucty, nechcem nechat vsetko na manzela. Uvidime, ved hadam budem moct nastupit po 6 mesiacoch do prace bez problemov. Tazko teraz povedat, ci budem naozaj tak dlho kojit. Pracu si chcem urcite udrzat, v dnesnej dobe je velmi tazke si najst novu pracu 😖 Ja som len hlavne chcella vediet, ze ako to tu vlastne s tou materskou funguje a velmi ste mi pomohli 😉

darksky
17. feb 2012

@moniccca z toho co som si ja zistovala a pocula od znamych,tak je mozne dostat podporu.Ak by si sa nakoniec rozhodla odist z prace a prihlasila sa na socialke,tak ti ju po nejakych 9 tyzdnoch schvalia.Pocula som par pripadov,ze im tu socialku schvalili,lebo im vysvetlili v akej su situacii

bridget
17. feb 2012

@moniccca Vidis, tak ja som nemala problem nechat tych par mesiacov vsetko na manzela 🙂 Ved je to aj jeho zodpovednost, tak nech sa stara 😀 Sice to bolo "o drzku" vystacit s peniazmi, trochu utrpeli aj uspory, ale mne nedalo nechat 6 mesacne dieta.... Aj po tej dodatocnej materskej mi trhalo srdce odist. Trpela som v praci ako pes ☹
Ale tak casom sa da zvyknut. V tomto strasne zavidim zenam na SK, ze mozu byt doma 3 roky. Aj ked je to financne na figu, je mi viac nez jasne, ze by som to s radostou vyuzila 🙂

moniccca
17. feb 2012

@bridget ved toto, ze urcite nebudem chciet od baba odist, ja som videla na kolegyni, co sa po 6 mesiacoch vracala do prace a plakala prvy den, ked sa musela odlucit od dietata 🙂 Ja len preto nechcem vsetko nechat na manzela, lebo doma mame byt,ktory prerabame a este k tomu aj hypo treba platit, tak by to bolo prilis vela na neho sameho, ale ved uvidime, do vtedy nam este nejaky cas ostava 🙂 Doma to je naozaj super, no ako vravis, tie peniaze, co mamicky dostavaju, je to o nicom, keby sa to tak dalo skombinovat 😀

miskaie
17. feb 2012

@bridget prepaaaac 🙂

moniccca
17. feb 2012

@darksky u nas v praci sa jedna vratila po viac nez roku z materskej. Zatial som sa jej nepytala, ze ako to urobila, lebo nie sme prave najlepsie kamaratky, ale asi sa jej spytam, nechcem urcite rok ostat doma, ale taky mesiac-dva by nezaskodili 😝

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre