Mamičky v Írsku

meli20
17. okt 2006

je tu niekto kto rodil v irsku?
kto?
😵

darksky
17. feb 2012

@moniccca Ak budes oficialne zamestnana,tak po pol roku materskej nemas narok na ziadne peniaze.Jedine ako ti tu pisali baby mozes ostat dlhsie doma s babatko,ale zadarmo 🙂

miskaie
17. feb 2012

baby musim mat po porode nocnu koselu alebo mozem mat aj pyzamo??

79zuzana
17. feb 2012

@miskaie mozes mat co chces, len ked chces kojit, tak aby sa to dalo hore rozopinat. Ja som mala normalne nohavicove pyzamo 🙂

bridget
17. feb 2012

@miskaie Vezmi si, v com sa citis pohodlne. Ja som mala pyzamo, kosele neznasam 🙂

miskaie
17. feb 2012

@bridget dakujem 🙂 no ved ani ja ich neznasam 🙂 uz som si nakupila pyzama s vrchom na rozopinanie a teraz pozeram zoznam a je na nom nocna kosela tak som sa zlakla 🙂

pele
20. feb 2012

Ahojte,neviete nahodou, ci je mozne letiet Ryanairom s 'infant equipment' - autosedackou, alebo s kocikom aj bez toho,aby letelo dieta do 2 rokov?A ak ano, kolko sa za to plati?

murcos
21. feb 2012

.hľadám mamičky, ktoré by boli ochotné sa podeliť o skúsenosti s predškolskými zariadeniami v zahraničí
Francúzsko, Holandsko, Talianko, Anglicko, Švédsko, Nórsko....atď
Vaše príspevky budú (v prípade, ak to dovolíte) poskytnuté pani učiteľkám v MŠ (cez pedago.periodiku)
Zaujímajú nás tieto otázky.
- od ktorého roku môžete využívať predš.zariadenie, alebo jasličky
- ako je to s adaptáciou na predšk.zariadenie(alebo jasličky) - koľko dní ste mohli aktívne vašu ratolesť doprevádzať v skupine?
- ako dlho je zariadenie otvorené
- koľko detí je v skupine
- koľko učiteliek-pomocných učiteliek
-vybavenie školky (máte vybenie tried počítačom...a čo si o tom myslíte)
- pracuje sa u vas v zariadení s alternatívnou(montessori, waldorf, PEKIP a pod...)
- sú skupiny vekovo zmiešané
- v čom sa odlišujú predškolské skupiny
- ako je to s poplatkami za skolky

budeme radi, ak sa s nami podelíte o info cez preskolicky@gmx.at
19. feb o 21:15 • 3 deti • •

mandarinka34
21. feb 2012

ahojte,dievcata chcem sa opytat ci ked ste boli v tehotenstve chore,ci ste u svojho GP doktora platili??lebo ja som bola dnes lebo sa necitim najlepsie mam nejaku infekciu dala mi tabletky myslela som ze ma vypise aspon na tyzden ale mi povedala ze za tri dni bude vsetko ok to mam stastie ze mam v praci volno.a este zobrala odomna 50eur ☹

cobhan
21. feb 2012

@mandarinka34 pocas tehotenstva a 6 tyzdnov po porode mas narok na zdr. starostlivost aj ty aj mimino zadarmo. Nikto by od teba nemal pytat alebo brat peniaze za vysetrenia u GP. V nemocnici mozu byt niektore nadstandardne platene, ale u GP rozhodne nie.
Inak z toho, ze ta vypisala len na 3 dni si nic nerob. Ja som dosla k lekarovi v 10tt, dal mi atb a poslal ma spat do roboty 🙂 Na atb som sa vykaslala (vraj vhodne aj pre tehotne, ale ja tomu moc neverim), v robote som si zobrala neplatene volno a za 5 dni som bola ok.

bridget
21. feb 2012

@mandarinka34 U GP mas zadarmo len prehliadky, ktore priamo suvisia s tehotenstvom. Ak si chora a problem nesuvisi s tehu, za vysetrenie sa normalne plati. Myslim, ze GP toto s radostou vyuzije, ked moze zarobit. S PNkami to je fakt niekedy tazke u irskych GP, ja som raz dosla so 40st. teplotou, nevladala som sa sama ani obliect, ani chodit a nedostala som ani ziadne lieky, zaver vysetrenia bol - to vam prejde 😀 Bol to pre mna sok, na SK som sa s takym niecim nikdy nestretla. Ked som sa spytala na PN, tak mi povedal, ze v pohode mam ist do prace, no fakt komedia, kedze som nevladala stat na nohach 🙂 Nikedy pomoze zmenit doktora, ak mas na vyber nieco lepsie... Vo vseobecnosti zdravotnictvo v IRL neznasam, ti ludia sa mi zdaju neprofesionalni. Vsetko je OK a vsetko prejde same... Tu mam skutocne pocit, ze najlepsim lekarom si je clovek sam.

mandarinka34
21. feb 2012

tak ja neviem proco brala odomna peniaze este sa ma pytala ci idem kvoli babtku alebo kvoli sebe k lekarovi to hovorim ze kvoli mne a ona hned ok 50eur a to jej vravim ze som tehotna a ona nic nato. ☹ no nevipisala ma ja mam nastastie teraz 3 dni off ale hovori ze kludne mozem pracovat ale citim sa ako keby ma presiel valec

mandarinka34
21. feb 2012

@bridget no tu je to fakt komicke so zdravotnictvom keby som vedela nasadim si paralen a by som sa liecila ale islo mi hlavne o babatko a ze ma aspon vypise nech si oddychnem trosku a tu nic mam nejake tabletky tak hadam mi to prejde

darksky
21. feb 2012

@mandarinka34 Koli podobnemu problemu som zmenila lekara az 3x....Tiez mi predtym vsetci tvrdili pri mojich strasnnych bolestiach chrbta,ze to prejde.Ved som len tehotna...Ak sa nebudes po tych 3 dnoch citit dobre,tak chod za nou a povedz,ze chces marodku a nic jej neplat.....drzim palce ;)

jezkomanka
21. feb 2012

@mandarinka34 ahoj je to tak ze ak neprides s problemom ohladom tehu, tak platis :( ja som mala chripku a GP bol taky mily, ze by som neplatila, ale na recepcii sa jej nezdalo, ze co mi doktor predpisal, tak si ho dala zavolat, ze s akym problemom som prisla, on ze to ma nechat tak, ze som tehotna a suvisi to s tym a recepcna velmi razantne odmietla to nechat tak a musela som platit 55e. potom som zmenila lekara, a ked som sa necitila dobre ja, isla som k nemu s tym, ze napr.necitim pohyby babatka, ze sa mi furt toci hlava, on to napisal do spravy a uz osobne som si vydiskutovala co som potrbeovala.

mandarinka34
21. feb 2012

dakujem za odpovede myslela som ze ako tehotna mam vsetko bezplatne aj ked sa to mimča netýka 😖

cobhan
21. feb 2012

@mandarinka34 zalezi aj na lekarovi. Mne lekarka povedala, ze vsetko, co sa tyka mna sa tyka aj dietata (sme predsa docasne 2in1) a tym padom je zdravotna starostlivost pre oboch zadarmo. Dokonca mi prizvukovala, ze po porode mam aj ja aj mimino zadarmo este 6 tyzdnov.

nikki713
21. feb 2012

@mandarinka34 pripaajam sa k @cobhan tak to je...a aj 6 tyzdnov po porode.. mne prisiel aj list zze to tak je ;D

mandarinka34
21. feb 2012

@nikki713 mne tiez prisiel list o tom ze by som mala mat zdravotnu starostlivost zadarmo aj 6 tyzdnou po porode len ta recepcna u lekara je dost neprijemna baba.

catalin
21. feb 2012

@mandarinka34 zdravotnu starostlivost mas zadarmo ked si tehotna, ale iba ked to je spojene s tehotenstvom, ak ako tehotna dojdes k doktorovi s chorobou, na to sa bezplatna starostlivost nevztahuje, platis normalne 50 eur.

cobhan
21. feb 2012

@catalin takze z toho vyplyva, ze ked sa ide k lekarovi, tak vsetky neduhy treba zvalit na tehotenstvo, pre istotu 😀 pripadne vymenovat zopar tehotenskych priznakov a popri tom len tak mimochodom spomenut, ze aha, aj toto mi je okrem ineho 😝

1kwietocek1
22. feb 2012

Babenky pripajam sa k vasej teme..no stym platenim to ja mam tiez taku skusenost...ze ak som bola u pediatra GP a nemala som este tie kontroly po 24tyzdni musela som platit...ak je to presne ten tyzden co kontorluje babatko je to zadarmo..ale chcela by som sa opytat..ako tehotne navstevu u gynekologa si treba platit??? ci aj to by malo byt zadarmo???na zaciatku tehu som normalne platila..tak to asi zadara nieje....alebo mate ine skusenosti?

cobhan
22. feb 2012

@1kwietocek1 celkom nerozumiem tomu, co si napisala 🙂 ale ja som na zaciatku tehotenstva podpisovala papier, ze mam pocas tehotenstva a 6 tyzdnov po porode lek. vysetrenia zadarmo. Nikto odo mna zatial nic nepytal a to som mala 2 scany, v 12tt dalsi na pohotovosti, potom v 14tt ten hlavny scan, odvtedy asi 2 dalsie + 2 interne a ked som bola u lekara s virusom, tak nikto ziadne peniaze nepytal. Gynekolog ma tu este hadam ani nevidel, ked nepocitam tie dva interne scany kvoli krcku maternice 🙂

cmulinko
22. feb 2012

@1kwietocek1 navsteva GP v tehotenstve sa vzdy plati ak tvoj problem nesuvisi s tehotenstvom...napr ides pocas tehotenstva k lekarovi,ze mas chripku...tak platit budes...ak si platila za navstevu,ktora suvisi s tehotenstvom napr je ti zle,spinenie,bolesti hlavy,atd....tak tam sa stala chybicka,lebo to je rozhodne zadarmo.

1kwietocek1
22. feb 2012

@cobhan ja ako som si vsimla kazdy to tu mame uplne inak...ja som bola na potvrdenie tehotenstva..a platila som.potom som mala ist znova a znova som platila celu sumu,ale to bolo vsetko u gynekologicky,potom som sla znova a znova som platila,potom som isla k GP a tam som podpisala ze on je moj GP a tam mi povedal ze od 24teho tyzdna mam kazdy mesiac navstevy zadarmo,ale ak som bola chora v 20tyzdni som normalne platila..na kontroly chodim do nemocnice kde neplatim,ale ked chcem ist teraz zasa ku gynekologicke sukromnej platit budem,,a tebe kontrolovali krcok tu v irsku? to pocujem prvykrat..lebo co viem nikomu to tu nerobia....

1kwietocek1
22. feb 2012

@cmulinko tak presne tak som to mala ak som bola chora som musela si zaplatit..lenze neviem ako to je GP moze byt aj gynekolog ci len pediater,ako obvodny lekar???lebo ja mam polskeho GP pediatra a vlastne on mi povedal ze navstevy zadarmo len v urcitych datumoch a to 26tyzden 28,30,a tak nejak si presne nepamatam.,ale chcela som ist na kontrolu ku gynekologicke polskej..skontrolovat krcok a tak..a tam isto platit budem,,bo aj predtym som platila..a v nemocnici tie navstevy mam zadarmo..aspon ze to.

cobhan
23. feb 2012

@1kwietocek1 ahoj, asi to fakt zalezi od konkretneho lekara. Ja mam irskeho GP a som spokojna. Ten krcok mi kontrolovali, lebo som v roku 2011 mala dve konizacie krcka maternice a moc rychlo po poslednej som otehotnela, tak potrebovali vediet, ci sa predcasne nezuzuje a neotvara.

cmulinko
23. feb 2012

@1kwietocek1 s polskymi lekarmi skusenosti nemam vobec a pritom je ich tu v mojom okoli ako maku,ale nemam sajnu na akom principe pracuju...ake maju pouzatvarane zmluvy s lekarskou komorou a teda neviem ani to ci funguju na rovnakom principe ako irsky GP..dokonca neviem ani to ci poistovna preplaca platby u polskych lekaroch...mozno su sukromnici a pracuju na vlastnu ruku...vtedy si viem predstavit,ze nemaju dohodu o bezplatnom osetreni tehotnych zien-ak si nic take nepodpisovala u toho poliaka,tak to mat zadarmo nebudes..je to taky modry papier a ten ti zarucuje tu bezplatnu starostlivost,ktora priamo suvisi s tehotenstvom....napr moja GP je velmi dobra...aj ked som mala iny problem ako tehotensky,tak vzdy sa to snazila ''ututlat'' ako potiaze v dosledku tehotenstva....len vtedy to nevedela tak spravit,ked sa predpisovali lieky,lebo vsak je and slnko jasne,ze ked potrebujem ATB v tehotenstve,tak to asi nebude kvoli spineniu.

bridget
23. feb 2012

@1kwietocek1 To mas velmi zvlastneho GP, ze ta nechal tolko platit. Samozrejme, ak ides sukromne, platis bez ohladu na to, ci si tehotna, alebo nie. Tvoj GP tusim nema velmi jasno ako presne to funguje, naozaj mas platit za 1.navstevu a koniec, dalsie prehliadky zadarmo . Mozno sa presne drzi tzv. maternity scheme , tam som videla presne vypisane tyzdne, kedy mas navstivit nemocnicu, kedy GP (paradoxne to maju vypisane poliaci na stranke http://www.medicus.ie/en/poradnik.php?d=1). Ale v praxi mi to tak presne na tyzdne nesedelo, pozvali, kedy uznali za vhodne, vzhladom na zdravotny stav, takze GP ti nemoze povedat, ze mas bezplatnu prehliadku len v tom alebo onom tyzdni.
Tu mas pekne vysvetlene, co je a co nie je zadarmo, je to zo stranky HSE:

The combined medical services are provided by your family doctor (GP) and a hospital obstetrician.
The GP provides an initial examination, if possible before 12 weeks, and a further 6 examinations during the pregnancy, which are alternated with visits to the maternity unit/hospital. The schedule of visits may be changed by your GPa and/or hospital obstetrician, depending on your individual situation.
If you have a significant illness, e.g. diabetes or hypertension, you may have up to 5 additional visits to the GP.
Care for other illnesses which you may have at this time, but which are not related to your pregnancy, is not covered by the Scheme.
After the birth, the GP will examine the baby at 2 weeks and both mother and baby at 6 weeks.
Mothers are entitled to free in-patient and out-patient public hospital services in respect of the pregnancy and the birth and are not liable for any of the standard in-patient hospital charges.

1kwietocek1
23. feb 2012

@bridget dakujem ti velmi pekne.....precitala som si to vsetko 🙂

1kwietocek1
23. feb 2012

@cmulinko no vidis.vidim ze to vsetko zavisi,,ku akemu doktorovi sa dostanes..no doteraz som nemala potuchy presne ako to chodi.teraz uz stym velmi nic neurobim...ale diky pekne za info

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre