Mamičky v Írsku

meli20
17. okt 2006

je tu niekto kto rodil v irsku?
kto?
😵

nadina
13. máj 2010

Petronuska, Tebe neviem poradit,
nepises ci si tu pracovala, ci nie, ci tu poberas nejaky davky a pod.
Asi by si si mala spytat na urade.

Zienky, najdete ma v tej druhej teme...
🙂
Pekny den vsetkym,
N.

zdenkam
13. máj 2010

Lenka, myslim ,ze ti to s tym poistenim radila ta ista osoba ako mne.Nemam pravdu?
Lebo ja som to od nikoho ineho nikdy viac nepocula.
Ostatni doma poisteni nie su.

Petronuska, dnesnu jazdu som musela zrusit, nepredvidane problemy. A vyzeraju vazne. DAm vediet az budem vediet ako sa to vyvija. Po zajtrajsku. Drzte prsty. Som taka rozrusena ze by som sa nekoncentrovala.
Zrusila som aj navstevu GP a pojdem utorok. Bolesti viac neprisli, tak hadam to nic nebolo a uz tomu nepripisujem doraz.

zdenkam
13. máj 2010

A na tu europsku karticku skutocne len akutne pripady. Mne sa zapalilo oko s takym tym zrnom ci co to bolo. Skoro som nevidela. Osetrenie u ocneho - bolo to akurat ked som bola v ramci materskej doma na 1 mesiac - som si v celej vyske platila sama.
¨Rovnako platim navstevy gynekologa a samozrejme zubara.

lenka78
13. máj 2010

Nadi,ja to chapem,len som sa asi zle vyjadrila,kedze to pisem ironicky.A Zdeni,nemam tu skusenost iba z 1 zdroja,tych zdrojov je viac,no to len naokraj.Takisto chapem naco je EU karticka,ze je to iba na akutne zakroky,ja som to napisala iba ako rukolapny dokaz karty ako takej,lebo nasi ludia su nauceni ako tu niekto uz napisal,ze nic mi tu nehradia,nemam ziadnu KARTICKU nejakej irskej poistovne,takze tu asi poistenie nie je.Ja len na dokreslenie celkovej situacie,ktoru sme ani my nechapali,kedze sme tu prisli,nemali sme ziadne nahlasenie sa niekam a ziadne karticky,s ktorymi by sme sa mohli prezentovat u lekarov,ze sme tu poisteni ako na SK.
A este Nadi nechapem ako si si na SK mohla hradit ockovanie sama.EU karticka je iba na akutne zakroky a v tom ockovanie urcite nie je,hehe.Mam aj osobnu skusenost,ze Chrisa uz nemozu zaockovat,lebo to nemaju ako dokladovat.Da sa to iba tak robit,ze vam to napisu na niekoho ineho,no to uz je pomoc od lekara nie prilis koser.A takisto ziadne odbery,testy z krvi vam nikto neurobi,lebo na to vraj nemaju cenniky lekari,kedze oni rozbory nerobia,ale laboratoria.A Zdeni to,ze si samoplatca je zaujimave,no robis to zbytocne,prichadzas o peniazky,kedze poistovnu sama nevyuzivas a za vsetko si platis.My si vsetko doma tiez hradime a neplatime este poistne.

zdenkam
13. máj 2010

Joooj Lenka samoplatca zdravotnickych ukonov som myslela nie poistneho. Poistene v sr nemam vobec, to som tu uz pisala.
Som sa odhlasila pred 4 rokmi so zmluvou ked som dostala.

A Patrick do dnesneho dna ani raz nemal osetrenie v SR

petronuska
13. máj 2010

Nadina, ja se ptala jen tak pro info. Jako nejak zvlast to nepotrebuju, tak se po tom ani nepidim. Ale jinak jsem tu neco pres tri roky a pracovala jsem necele dva roky, nez jsem sla na materskou a z toho na socku. Ale i tak diky 😉
V pondeli uz nastupuju do prace, tak to zase bude zmena 😉

Zdenka, co se stalo prosim te? 😕 Snad to nebude moc vazne 😔

tinkadublin
13. máj 2010

Ahojte baby 😉 dlho som sa neukazala 😝

Nejak nic nestiham odkedy tu su svokrovci, teda uz len svokra, lebo svokor po 2tyzdnoch isiel domov - akurat co mamartinka pisala ze letisko bolo zavrete - ved som tam bola osobne odprevadit svokra a riadne letel 😝 my letime uz na buduci tyzden v stredu na 6tyzdnov.. Inak som bola chora dva tyzdne jak pes.. som chytila od draheho, samozrejme jemu to prejde za dva dni a u mna to ostava dva tyzdne.. kedze nic nepomahalo musela som nakoniec atb a uz som vcera dobrala, no stale kaslem - priedusky tak uvidime.. My sme dnes boli na 3month development check up.. tak nam maleho vychvalili, vsetko super, len jedno ocko mu trosku zabieha, tak dufam ze ho to prejde, vraj nam to skontroluju zas v 7.mesiaci ked ideme opat na check up.. uz ma 61cm, vraj je dost dlhy nam povedali a ma 5.8kg.. inak s tym priberanim ja mam stresy uz od narodenia ako nepriberal, stale to tu rozoberam 😀 no teraz pribera uz iba po 160g tyzdenne.. tak ja uz fakt neviem, nejak je to stale menej a menej.. ale zas je divy a zivy az az.. tak ci to nebude tym ze sa tolko hybe..

Ani nestiham na vsetko reagovat, ale citat vas poctivo citam v noci ked kojim tak cez fon aby som nezaspala 😀

Petronuska super ze sa ma uz Jaydi lepsie!

Zdenka citam akurat ze bolesti?? dufam nic vazne a vsetko je s vami ok 😕

s tymi jazdami ja mam panicky strach na tychto uzkych cestach.. no tiez by som sa uz mala odhodlat 😎

Nadina prosim ta nevies presne kde sa to pise s tymi nezaopatrenymi clenmi rodiny ak zivitel rodiny pracuje v irsku?? ja som to uz hladala vsade a neviem najst jasne aky zakon - paragraf a tak.. Lebo mam tiez problem s nejakou nenormalnou zenou,. pri tom v septembri ked som sa v poistovni bola pytat, ze len staci manzelova zmluva po anglicky a ziadost o zrusenie a ze od ktoreho datumu. no a ked som vsetko poslala s maminou tak je tam nova pani ktora mi robi problemy, ze jej to nestaci, lebo v zmluve sa nepise ze drahy odvadza odvody a ze z nich som hradena aj ja aj maly.. no na nervy fakt.. ze mam vyplnit nejaky formular, teda mam ho dat vyplnit tu zdravotnej poistovni abo u manzela v praci, samozrejme ze nas tu vysmiali ze co chceme.. tak tam planujem ist osobne ale chcem mat v rukach vytlaceny presne zakon, ze tu sa to pise tak co odo mna este chcu.. a nijak raz tej pani neviem vysvetlit ze tu neexistuje verejna zdravotna poistovna ze odtial vypytat potvrdenie a ze nemame ziadne karticky.. ach jaj 😠 asi tam spravim cirkus fakt..

tinkadublin
13. máj 2010

Ladyw tak si uzite dovolenku doma 😉

Ladys a cetrojka super ze babatka nam rastu o 106 😉 len tak dalej, Katka ako bolo doma? Ja sa velmi netesim, lebo bez draheho ideme, ale tak aspon nasich uvidim, a hlavne oni uvidia maleho a dufam bude teplo, lebo teraz su tam vraj riadne chladne dni 😕

Inaksie my ideme v pondelok na ockovanie a v stredu letime, tak dufam maly bude ok a vsetko dopadne fajn 😉 inak prikladam fotocky ze aky je uz velky a so svokrovcami 😉

zdenkam
13. máj 2010

Petronuska no dost vazne, v praci hrozia disciplinarkou - neopravnene a okamzitou vypovedou, lebo manzel disciplinarku odmieta a bez naroku na odstupne. Odstupne ma mat ak by doslo k najhorsiemu za 6 rokov, takze cca 8tis eur, zajtra sa uvidi o 13 viac. Ak by cosi, hladam co sa da dalej podniknut a kontaktujeme pravnikov.

Petronuska a vela zdaru pondelok v praci. Vidis, niekto zacina a inemu sa blizi koniec - ale tak skoro zas nie az 18.6. este robim extra hodiny buduci tyzden. Si trufam 😀

Tinka, krasny pobyt doma, to ked sa vratis, to uz budeme na "rozpadnutie". Bolesti uz nie su, ale vyplasili. Som sa zlakla velmi. Strasne rychlo to leti. Sa mi verit nechce. To ze malemu ocko ubieha, nic neznamena v tomto veku sa tomu nepriklada doraz este.

Dnes som jazdy zrusila kvoli tomu stresu, trvalo mi kym som spracovala co sa moze stat, ale potom sme hodnotili ze ak by bol bez prace, ziadna vyhra, ale financne by sme to zvladli. Zavazky nemame ziadne, takze asi tak.
Napokon sme aj parky opekali v kozube na dreve. Robili si romanco, kedze vonku sa rozprsalo.

zdenkam
13. máj 2010

inak mi uz aj doslo potvrdie o datume na nastup na matersku, takze ta materska je stale realnejsie. Baby, chapete? Ja budem mat dalsieho draka. JOoooooooooooj, zivot bude o inom. 😀

cetrojka
14. máj 2010

Tinka, no veru dlho ta tu nebolo 🙂 a som rada ze sa dari. Na ten 3 mesacny check up ste boli v health centre alebo u GP ? No my priberame statocne, mame 10 tyzdnov a takmer 6 kg 😲 🙂 chuti drobcovi veru.
Inak doma bolo dobre, len hrozne kratko, vobec som si to neuzila ako chcela. Hrozne som bola unavena lebo som nechcela nic premeskat, prespat a tak to aj dopadlo, ze som prisla vystavena ako tava 😀 😀 ale jasne ze rodina bola stastna a z toho hladiska bez debaty to za to stalo. Ale este si nas uziju cez leto, dufam ze bude pekne. Tak prajem krasnu dofcu, co urcite bez pochyby bude 😉

Zdeni drzim palce nech sa to vyriesi, lebo vidno ze ta to dost trapi a ty uz sa predsa musis setrit. Verim ze to dopadne dobre. A inak je pravda je tu je fakt viac takej ludskej ochoty ako u nas na Slovensku. Nechcela som si to dlho priznat, ale asi je to tak. Kolkokrat ako malo staci. Och ☹ 😒

janec79
14. máj 2010

cetrojka: Ja si zdravotne poistenie platim dobrovolne na slovensku. Podla mna, to ze sa odvadza prsi, nezanemna, ze sa hradi zdravotne poistenie, je to skor nieco ako socialne poistenie doma. Ja som sa bola na to tiez pytat v poistovni na slovensku, pracovnicka mi povedala, ze si to este zisti a da mi vediet a tiez dospela k tomu istemu zaveru. Takze som napisala cestne prehlasenie, ze sice pracujem v irsku, ale ze si neplatim zdravotne poistenie a poistili ma dobrovolne. No a momentalne aj ja riesim to, ci som si mala platit, alebo nemala pocas materskej. Min.tyzden som im volala a bolo mi povedane, ze si mam napisat ziadost, tak som napisala, poslala. Avsak panko vravel, ze pocas prvych 6 mesiacoch, kym som poberala matersku davku z irska, som si poistenie aj mala platit. A ze mi mozu vratit peniazky za obdobie pocas ktoreho som dostavala rodicovsky prispevok zo slovenska-co bolo od 7.mesiaca od narodenia elenky po nastup do prace, cize koniec januara. Sama mam v tom trosku zmatok, kamoske to vratili od narodenia dcery, nie od skoncenia materskej a bola v tej istej situacii ako ja.
Je to smiesne a smutne zaroven, ze mame take odlisne skusenosti s vybavovanim na slovenskych uradoch, vylozene zavisi, na koho natrafime, zostava len dufat, ze sa to casom zmeni.

janec79
14. máj 2010

ladysparky: mala je krasna krasavicka!!! Boze, ako sa tie deturence menia!!!!!! My sme balili nasiroko dlllho, skoro do 5 mesiacov. Ale posledny mesiac som balila nasiroko iba v noci. Je pravda vsak, ze elenka mala problemy s jadierkami, tak sme na odporucanie ortopeda nasiroko balili, dokonca aj pavlikove remence sme mali...brrrr uz na to nechcem ani mysliet. Inak to je tiez vec nazoru, su lekari, ktori vravia, ze nebalit vobec nasiroko. Ine to bolo, aj ked sme my boli mali, i ked je pravda, ze vtedy pampersky neboli 😉 Tak nech sa vam dari, musim vas mrknut aj na fb, uz som nebola na nete ani nepamatam

tinka: tak to iste plati aj na tvojho princa, je uzasny!! Myslis, ze ti pribera malo?? Postupne to bude menej a menej, predsa sa zacne viac pohybovat a myslim, ze 160 g tyzdenne je stale v norme. Ked neplacka od hladu a ked nema hladovu stolicu, tak je snad vsetko ok. Na fotkach vyzera pohodovo 😉 A na ako dlho idete vy domov?

janec79
14. máj 2010

petonska: a kde zacinas pracovat? Si sikula, netrvalo ti dlho, kym si si nieco nasla, tak nech sa ti dari. A ako ste to vymysleli s jaydim, kto s nim bude?

janec79
14. máj 2010

petronuska: nejako som ti pokomolila meno, pardoon

janec79
14. máj 2010

zdeni: tak v prvom rade, super, ze tie bolesti bola len akasi bezvyznamna jednorazovka. Neviem, ci som nieco prehliadla, ale co sa stalo u muza v praci? Ospravedlnujem sa, ak si to tu spominala, alebo ak si to privatne niekomu pisala. Kazdopadne dufam, ze to dopadlo ok

janec79
14. máj 2010

Neviete niektora poradit : ma zamestnanec, ktory sam odide z prace narok na jobseekers benefit? Povedzme, ze splna podmienku odvodov prsi...Ide mi len o to, ci ho musia prepustit, alebo ci moze aj sam dat vypoved. Dakujem

tinkadublin
15. máj 2010

Ahoj Janka ja viem tak ze iba ak ho prepustia pripadne skrachuje firma a zavrie a pod. ze ak sam odide tak na benefit nema narok.. 😕

saminka
15. máj 2010

ahoj holky
uz jsem tu dlouho nebyla....

jen mi to nedalo nereagovat na Jankin dotaz ohledne toho jobseeeker s benefitu....me ho odmitli ale po odvolani priznali,odesla jsem z prace dobrovolne po skonceni materske, musela jsem napsat odvolani,me duvody pro odchod z prace byli nocni,ja i partner jsme pracovali v tovarne na smeny a bohuzel rodinu pobliz nemame na hlidani v noci tudiz jeden z nas musel odejit,ani denni mi v praci nemohli dat, socialka si to ale vse musela overit a zavolat si tam jestli je neklamu a do tydne mi to priznali 😵 takze narok je ale musi se to posoudit socialkou atd,nastesti u me to netrvalo vubec dlouho(tri tydny) ale jine holky na to opravdu cekaly az 2 mesice 😒

tak to bylo jen k tomu, ohledne zdravotniho pojisteni - v cr je stejny zakon jako v sr,pokud odcestuji na dobu delsi nez 6 mesicu tak se musim odhlasit. a jelikoz tady odvadime prsi tak mame narok na urcite osetreni,nejspis jen emergency zdarma ale vse ostatni si musime platit stejne jak irove, ja si navic platim soukrome zdravotni pojisteni VHI...

tak uz se mi moje potvurka probouzi,musim letet tak zatim papa

janec79
15. máj 2010

saminka, tinka: dakujem vam zienky.

zdenkam
15. máj 2010

babenky, cakaju nas tazke casy /vravi sa ze vsetko zle je na nieco dobre- asi to dobre najdem neskor/A ziadne forum mi v tomto nepomoze, chcem vam povedat, ze najviac vam pomozu ozajstni priatelia .......a ked sa cosi zomelie, par ludi vam bude mudro radit, ale az zacne priharat zda sa vycuvaju. Zial, moja skusenost. Ti skalni a pevni zostanu a uplne nezistne pre vas v noci budu ponocovat a hladat co sa da robit. To sa teraz deje nam. A viete co je najlepsie......ze to nie su krajania..... Ir a Australcanka.....
Napriek vsetkemu je toto len virtualny svet aj ked verim ze su medzi vami aj real priatelia. Ale ani vitualny svet si netreba kazit. Len tolko som vam chcela povedat. Drzte prsty a nech sa vam zle vyhyba.
Ja sa casom ozvem. Uricte skor nez sa narodi babatko.

zdenkam
15. máj 2010

a este vam musim cosi krasne napisat co sa mi vcera stalo.
Isli sme kvoli tym problem do Waterfodu a cestou mi prislo zle.....musel muz zastavit a pri ceste som grcala. Isla autom okolo pani Irka a zastavila ci som ok, ci nieco nepotrebujem, ci nechcem tea.
A ja ze ok. Nasadla do auta ze follow me a isli sme k nej domov - krasny dom takmer na samote, velky dvor. Usadila ma v obyvaku, a ponukla caj - ja som povedala ze asi pohar vody bude stacit. Patrickovi a Petrovi ukazala dvor kym mamka oddychuje, ze tam su sliepocky a sklennik s jahodami.
Nechala ma tam oddychovat. Prisla jej dcera zdravotna sestra - mladsia nez ja a so mnou rozpravala.
Kedze som ich nehccela zdriavat.Dopisa som vodu, popytala sa na wecko a povedala ze mi je lepsie a uplne smiesne , ci nema zuvacku - viete aky pocit mate v ustach, ked zvraciate. Bezala do dcerinho auta a nasla mi aj zuvacku. Malemu natrhala velke krasne sladke jahody a ked sme odchadzali cestou nam mavala.
Nemala jediny dovod na nas byt mila a este mi pomahat. A predsa. Potom vam pookreje srdce, ked toto vidite.
Ono to v dnesnom svete plneho egoizmu a len vlastnych zaujmov dava taku zvlastnu nadej, ze este to s tym svetom nie je take zle. A po tieto dni som tu nadej asi ja potrebovala. Nemozem na to prestat mysliet.

janec79
15. máj 2010

zdeni, tak to ste mali fakt mily zazitok. Su proste veci a situacie, kedy sa od irov mame co ucit. Ukazat cudziemu cloveku ludskost a laskavost sa akosi vytraca u nas slovakov.....Snad mi da vacsina za pravdu, ze je jedno, ci ma Ir nejake vzdelanie, alebo ledva dokoncenu zakladnu, jedno maju spolocne a to nesebeckost, ochotu pomoct inym a dokonca aj cudzim ludom!!!!!!
A hlavu hore, opat raz vyjde slnko a bude vsetko dobre. Nech je to zle obdobie rychlo za vami, a hlavne vas caka to najsamkrajsie pred vami, tak nech to nic nepokazi. Drzte sa

janahor
15. máj 2010

Ahoj všem, jsem maminka s 2 dětmi (holčička 3 roky a kluk 1/2 roku), bydlím v Malahidu a ráda bych našla další maminky s podobně starýma prckama. Jsme tady 2 měsíce a zatím tu nikoho neznáme. Prosím dejte vědět, zda se tu koná nějaké cvičení s dětmi či setkání maminek. Předem děkuji a těším se. Jana H.

mamartinka
15. máj 2010

ahojki janahor.Skus aj temu Irska Republika.Je teraz nova vytvorena 😉

ladywitch26
16. máj 2010

caute zeny, tak sa hlasim z uprsaneho slovenska. a ma vraj prsat az do konca maja. no super, tak to sme mohli zostat rovno v irsku 😠 😠
esteze mala sa v dome nenudi, v irsku by sa mi stale pytala vonku, lebo doma to uz pozna a nudi sa.ale tu este nepozrela do kazdeho kuta a kazdu chvilu je pri nej dedo, babca alebo segry, tak ma o zabavu postarane.dnes oslavujeme narodeniny, dostane tortu s mackom pooh. zajtra mame stretko so spoluziackami, jedna pride aj so synom polrocnym, tak sa stanka zasa nebude nudit a potom vymyslime nejaky program. aj ked v tom dazdi toho vela asi na vyber nebudeme mat. ☹

a vy tu mate co nove?

zdenka, to s muzom ma mrzi, moj muz prisiel o robotu, akurat ked som bola so stankou v 20tt. tiez som nevedela, ako to zvladneme, ale nakoniec som aj rada. aspon mi pomahal s malou a ono ked clovek musi, tak vyzije aj z mala. kedysi sme mali obidvaja dokopy 950e tyzdenne a aj tak sme nejako extra nesetrili, teraz mame sotva polovicu, plus musime este aj dieta zivit, ale nejako zazracne nam to vychadza. proste ked clovek musi, tak musi.

inak to co sa ti stalo s tou irkou, to je vlastne dovod, preco chceme zostat v irsku. mne uz niekolkokrat takto iri pomohli, fakt cudzi ludia, ktori by sa v podstate mohli na mna vykaslat. co sa tu na slovensku povedat vobec neda. dnes sme boli napr. v obchode, zobrala som malu do kocika a klasicky ako v irsku, tovar som si zacala ukladat pod kocik. mama len vyvalila oci, ze vsak to nesmiem, ze uz divne po mne cumia predavacky, ze ako si to vobec dovolujem ist s kocikom do obchodu. ze mam byt este rada, ze tu ma poznaju, ze v meste by ma rovno vyrazili z obchodu. no chapete to? to ako co maju tie mamicky robit? a ked budem mat dve? prestat chodit nakupovat, ci ako? a to som este nebola vybavovat po uradoch, takze v pondelok budem asi este viac znechutena.

mamartinka
16. máj 2010

ladywitch26 tak vsetk najlepsie Stanke k 1 rocku.Nech vam robi v zivote len radost a nech je zdravucka.Uzite si oslavu.

ladywitch26
16. máj 2010

martinka, dakujeme, stanka je zlatucka, kazdu chvilu sa jej niekto venuje, takze asi bude horsie,ked sa vratime nazad 😀 kym sa zas vratime do stareho rezimu.
v utorok ideme na sono, tak by sme mali uz aj vediet, ci bude mat sestricku, alebo braceka. 😉

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre