Mamičky v Írsku

meli20
17. okt 2006

je tu niekto kto rodil v irsku?
kto?
😵

mishka711
6. sep 2009

bbay no snad to teda vsetko nejak poriesite stymi benefitm je to tazke ja to tiez neznasam vybavovat vsetko

ladysparky
6. sep 2009

vidim, ze kazda mate svoje skusenosti s vybavovanim uradnych veci. som rada, ze ste sa na tuto temu rozpisali 🙂
co sa tyka mna, tak na JA nebudem mat narok, nakolko sa zmenili iste skutocnosti.. vcase ziadosti o JB som nebyvala s otcom dietata, ale s dvoma cudzimi ludmi a ich prijem nebol zohladneny. teraz byvam iba s poloviciakom, ktory ma plat vyssi ako 400 eur. preto si myslim, ze narok nebudem mat vobec na nic. mozno by stala za zvazenie svadba 😕 brat by sme sa aj tak raz zobrali, a ci to bude teraz, alebo o par rokov, je asi jedno. len nasi rodicia to asi nepreziju, ked im to narychlo oznamime 😀 a druha vec, cely zivot som tuzila po krasne svadbe ako ma byt-vybavovacky, normalna zabava a tak.. nie len uradny sobas... no ale mozno to poriesime po narodeni babatka... 😎
inak, ked som si vybavovala JB, nemala som tu odrobene 2 roky. iba 62 tyzdnov. kym mi schvalili JB (to trvalo 4 mesiace), som poberala basic supplementary allowance v plnej vyske 204.30 eur. doteraz nechapem, ako mi tie peniaze uznali, pretoze ked som o ne prisla ziadat, nebolo nic overovane, kontrolovane, len som skratka podala ziadost so vsetkymi moznymi dokumentami a chlapik mi hned vypisal sek a odvtedy som si kazdy tyzden chodila na postu pre peniaze. JB mi zostal v tej istej vyske a bolo mi povedane, ze mi bol priznany pre to, lebo mam dobre hodnotenie zo slovenskej socialky, co sa tyka odpracovanych rokov. vtedy sa mi ozaj potvrdilo, ze zavisi od uradnika 😠
mna ale stale udivuje, ako napr.poliaci maju priznane vsetky mozne davky od vymyslu sveta. ako to robia??????

ladysparky
6. sep 2009

mam otazku aj co sa tyka vybavicky 😅
je podla vas potrebne mat postielku, na ktorej sa da ta jedna strana polohovat hore a dole? ake mate skusenosti?

ladysparky
6. sep 2009

bola som to overit, zle som sa vyjadrila.. do schvalenia JB som poberala BASIC SUPPLEMENTARY WELFARE ALLOWANCE. tuto davku som nazyvala ako pomoc v nudzi 😒

ladywitch26
7. sep 2009

ladysparky a si si ista,ze poberas jobseekers benefit a nie jobseekers allowance? lebo na benefit je narok az po 2 rokoch, a allowance moze byt tiez az do vysky 204e. inak tu postielku odporucam so spustacou stranou, je to pohodlnejsie. teda aspon ja ju mam pri mojej strane postele,a malu odtial lahsie vyberiem.

flanagans
7. sep 2009

Ahojte. Tak ja mam tiez skusenosti s vybavovanim po uradoch. Ja som bola na jobseeker benefit 1 rok. Mne to priznali kvoli tomu ze som mala odpracovane viac ako 2 roky. Po roku ako mi to skoncilo som sa bola informovat na citizenship information ohladom jobseeker allowance kedze som stale bola nezamestnana. V tom case som uz bola tehotna.(3 mesiac). Na citizenship information mi poradili ak som tehotna tak mam stale narok na jobseeker allowance a informovat o tehotnosti ich mozem po 24 tyzdni tehotenstva. Tak som to aj urobila. Musela som im akurat preukazat ze si stale hladam pracu a mala som aj vratene odpovede kde som si ziadosti podala. Mala som to priznane do 3 tyzdnoch a aj spatne zaplatene. No momentalne pracujem na part time v restike a poberam aj polovicnu davku socialky. Aj ked som vedena v knihe tak narok na maternity benefit nemam kedze som nepracovala 6 mesiacov v 1 roku.
Tiez suhlasim s nazorom ze velmi zalezi na uradnikovi. Ja som doteraz nastastie narazila na velmi prijemnych pracovnikov ktori mi este aj sami poradili aby bolo pre mna najlepsie. Mna este caka kopa tych vybavovaciek.
No u mna je to trosku ine ako u vas babenky pretoze ja som slobodna mamicka a otec je ir. Zase dost vela iriek mi povedalo ak je otec ir a zije tu v krajine tak urcite mi budu skracovat davky a to hlavne ak budem poberat maintance. Tak tiez mam uz hlavu velku a hlavne ak pocuvam ze maju vsetky benefity byt polovicne. A domov sa mi tiez akosi nechce ist.
Takze ja sa stale chodim vypytovat na ciitizneship information. Hlavne ma este caka rozhovor s daddym. Uvidim aky postoj bude on mat.
Chcem sa vas len opytat neviete ako to je s rent allowance ?Pozeraju kolko mate na ucte?
Tiez neviete mi povedat ako to je s register baby? Ak chcete uviest meno otca musi ist s vami sa podpisat na urad?
No to som sa zasa rozpisala. Prajem vam pekny den

krasulka
7. sep 2009

Ahojte babule, tak my uz sme od piatku zase v irsku. Mala cestu zvladla perfektne vobec nebola protivna ani nic. Akurat teraz marodime vsetci traja asi z lietadla alebo co 😠 Michal uz oddnes robi takze uz sme same, ale inak pohoda. Akurat davam malej na Um ten evian a prevaram ho, pre istotu. Nic lepsie som nevymyslela z kohutiku tu vraj ozaj nieje vhodna voda pre mimca.
My cakame na child benefit uz pol roka odkedy sa mala narodila, hadam to doplatia 😅
Mishka, ty uz mas 34 tt? to je neuveritelne! strasne to leti vsak? boze mne uz sa ani nechce verit ze som bola tehu..( teda nebyt striii na pupku) 😠 😠 😠 😠

tixi
7. sep 2009

@ladysparky, pisala si, ze nevies ako to ti poliaci robia...aj ja som pocula, ze si vedia vybavit takmer vsetko 😕 jedna polka u nas v robote ma problem s chrbticou a tak si teraz vybavuje, ze bude chodit iba na part time do prace a zvysok jej bude doplacat socialka, kedze je to choroba z povolania, dokonca podala staznost na sud (jej syn je pravnik) na hotel, ze vdaka nim ma zdravotny problem!Stavim sa, ze si to dokaze vybavit...

mishka711
7. sep 2009

krasulka tak vitajte v irl no blizi sa mi to ja tiez sama neverim niekedy ako to leti vidim to pri malom hlavne 🙂 tixi stymi poliakmi no hej ti vybavia vazne vsetko 😉

mishka711
7. sep 2009

a inak neviete ci uz kacena porodila?uz asi aj hej 😀

susanne.k
7. sep 2009

nieco pre tych co este rozmyslaju o vybere kociara
http://babetko.rodinka.sk/index.php?id=19004

kacenkalm
7. sep 2009

no mishka,este som neporodila....kazdy den cakam,sice mam do terminu tyzden,ale klopeme na dvere...to cakanie je neskutocne.... 😉 uz sa veeeeelmiiiii tesiiim na malu.... 🙂 🙂 ty ako sa citis?este dnes som umyvala na dvore auto...priatel ked ma videl,tak skoro odpadol.... 😉

ladysparky
7. sep 2009

susanne.k, dobry clanok 🙂
tixi, no tak to uz je vrchol.. je jasne, preco uradnici nemaju radi poliakov 😠 ale na druhej strane, je to ich sikovnost a ja ich za to obdivujem.. klobuk dolu
ladywitch, prave som overila papierk, ktory podpisujem na poste. ano, poberam jobseekers benefit. tiez si z toho jelen, preco vlastne? 😅
no a ja som dnes absolvovala prvu prehliadku v nemocke. trosicku som sklamana, alebo udivena lepsie povedane. prisla som nacas. midwife mi vypisala kartu, vela vela sa pytala. po polhodinovom pokeci ma poslala k asi indovi aj s kartou, samozrejme som cakala. doktor sa spytal tri otazky, zapisal do karty. cudoval sa, kto tie ostatne udaje uz vypisal a kedy 😲 a ze preco mi nemerali tlak, ze to je povinnost sestricky... no nic, 3 min u neho a poslal ma do dalsich dveri na scan. 15min cakania na chodbe, 3min trval quick scan. poprosila som o fotky, dali mi. bejby je aktivne-ukazala mi bijuce srdiecko, odmerala ho-ma 13cm a po tych asi 5min u nej ma poslala na recepciu po novy termin na scan (idem 2.11. o 16:00!!) a odovzdat krv.. skoro som to nenasla, nebolo to na jednej chodbe 🙂 odsediet si polhodinovy rad a pak naspat odovzdat moc. vraj je to ok a mozem ist.. domov 🙂 nehovorim, ze to vysetrenie bolo zle, ale uuuplne ine ako na slovensku. este ze chodim aj tam na kontroly 🙂 v stredu rano letim, aerlingus mi stale neposlal potvrdzujuci email 😠 hlavne ze prachy stiahlo hned. no snad zajtra poslu, ak vobec posielaju 😠
krasulka, vitaj naspat 🙂 🙂

mishka711
8. sep 2009

KACENKALM no tak ono topride tak necakane hlavne a verim ze to xces mat uz zasebou a malu pri sebe to aj ja ja uz viem co ma caka takze oto to je ine hihi a stym autom no co aspon nesedis a necakas to je najhorsie

tinkadublin
8. sep 2009

Ahojte baby. Tak sa ozyvam zo slovenska 😀 brutal horuco nie je ale inak je celkom fajn. Minuly tyzden sme boli tiez na prvej prehliadke v nemocke a vsetko je ok 😉 aj ked stale mi byva zle. Maly trosku hneval ako sme cakali na letisku ale v lietadle ako anjelik. Akoby som ani tehotna nebola, tak si bude rad lietat ako ja 😉

tixi
10. sep 2009

caute zienky 🙂 ja mam za sebou strasnu noc...v noci som dostala slabsi astmaticky zachvat, mam totiz tuto chorobu uz od dietata, tak som nevedela co robit, nakoniec som musela uzit lieky ktore su dost silne, aby som sa nezadusila, ale viem, ze je to skodlive pre babatko, dufam, ze mu to neublizilo, stale na to myslim, ale azda bude vsetko o.k.
chystam sa dnes do mesta, tak sa skusim poinformovat ci nemaju nejake homeopatika ohladom lahsieho dychania 😒

tinkadublin, ak si Martinka ako ja tak ti prajem vsetko najlepsie k vcerajsim meninam 😀

krasulka
10. sep 2009

Ahojte zienky,

tixi, jooj si sa asi riadne vyplasila co? ale ja co som pocula tak vacsinou baby s astmou pocas tehu normalne pokracovali v uzivani liekov aj ked niektroe obsahovali stereoidy a nebol problem, tak asi sa nemusis bat a ak si si neni ista radsej zavolaj svojmu lekarovi na slovensko. 🙂

Baby evian vodu treba prevarar na mlieko malej? neviete? Dufam ze aj vy mate pekny den tu od rana svieti slnko tak pojdem s malou von. My sme boli vsetcia chori poriadne nas to chytilo po ceste celu rodinu, takze dufam ze sme si to odskakali teraz a mame aspon na nejaky cas s chorobou pokoj 😒

tinkadublin
10. sep 2009

tixi jasne som.. aj tebe vsetko naj k meninkam!!!!! .)) baby doma je uzasne pocasie, len tak akurat 20-25 stupnov, no parada.. len sa nejak nedostanem k opalovaniu, lebo lietame s drahym hore dole.. to dva tyzdne na dovolenku nestacia, vazne minimalne mesiac by trebalo aby sme si aj oddychli.. 🙄 ale co uz .)

kacenka tak to uz mas za chvilku, nech mas pohodovy porod a obaja ste v poriadku! 😉

krasulka, tak vitajte naspat v irl.. dufam ze ste uz zdravuckiiii.. k tym chorobam, mna tu zas chyta alergia, predtym som riadne brala vakciny a lieky atd.. ale odkedy som v irsku tak tam absolutne nic nepotrebujem, a to mam celorocne alergie, vzdy na nieco.. a teraz zas tecie nos, kycham 50x denne, opuchnute oci, no strasne.. tak to mi trosku komplikuje zivot, ale inak je tu fajne.. 😎

arian
10. sep 2009

Ahojte! Zdravim vsetky maminy, tehulky aj netehulky.
Malokedy sem pisem, ale citam vas pravidelne.
Chcela som sa spytat, ako zvladaju vase deticky nastup do skoly? Islo im to dobre, nemaly problemy? A taktiez, ako ste to riesili s pracou, kedze skola trva len 4hodinky?

K tym prispevkom co ste sa bavili. Pristup je asi vsade iny.My sme si poziadali len o rod. pridavky- 166E a prispevok do 6r. nieco cez 40E. Kedze pracuje len manzel a ja som doma, sami nam priznali dalsich 60E tyzdenne. Popravde neviem ani ako sa ten prispevok vola, lebo nam nic neprislo, ziaden papier, len nam zacali chodit peniaze na ucet. A to sme fakt o to neziadali.Teraz sme poziadali o medical card a po dvoch tyzdnoch nam ju schvalili.Mame uradny papier, kym nam vystavia karty. Takze my s uradmy zatialziadne problemy.

Chcela som sa este spytat. Uz som sa raz pytala, kym sme nemali MC manzel bol na operacii, marodku mu vyplatili v plnej sume zarobku ale zaujima ma ci neviete, ci nam to pride preplatit. Vsetci nam hovorili ze mame ocakavat 3-5tisicovy ucet do troch dni a nam zatial neprislo platit nic.Je mozne aby to bolo zdarma, ci mame este ten ucet ocakavat? Bolo to hned prvy augustovy tyzden.Tyzden nato sme poziadali o MC. Dokonca neplatil ani tych 100E na pohotovosti. Nemate skusenost?

Prajem vam pekny tyzden , ma byt krasne. Ahojte Arian.

tixi
10. sep 2009

no, uz som aj z mesta doma, kupila som si konecne telove mlieko na strie ako ste mi radili, tak uvidime...dala som za neho 12 eur, nejaky cocoa butter formula od Palmers, vona nic moc 😕
o homeopatikach ani chyru ani slichu, myslela som, ze najdem nieco na tu svoju pekelnu sennu nadchu, ale budem musiet zavolat mojmu lekarovi na Slovensko ohladom liekov na astmu lebo je to vsetko prepojene, vcera som totiz upratovala skrini stare veci co posielam domov prepravou, chytila ma strasna nadcha a potom ten stres v noci s dychanim...
v meste som sa musela riadne ovladat aby som nekupila nieco pre babatko 😀 v T.K maxxe mali uzasne dojcenske vecicky, ale statocne som nakoniec odolala, ved mam este kooopec casu 😅

catalin
10. sep 2009

caute tehule, netehule, maminky... 🙂 prisla nam ta slubovana heat wave do irska, ze vraj 10 dni ma byt takto krasne...ja sa nestacim divit, na oblohe ani mracka...no aby som nezakrikla 😅
tixi tie homeo skus v holland & barret, tu to velmi nepoznaju, skor v takych tych "zdravych" obchodoch skus...teda ti nezavidim tu astmu, ani nadchu..ako dobre ze v nasej rodine alergie nie su v mode 🙂 klop klop klop
inak ten krem od Palmers mam aj ja, striedam ho s nasim Elasti-Q, zatial pohoda. v Tescu mali nanho akciu za 4.99, minuly tyzden, inak dost draho si kupila...za 12 eciek ☹

krasulka, vitaj spat v Irsku, konecne rodina spolu..kamosky pouzivaju Evian a neprevaraju, ani jedna, a deti to piju od narodenia.vasa Ami ma uz polroka, tak v pohode bez prevarky. 😉

tinkadublin, nebehaj tolko po tom slovensku alle oddychuj a uzivaj si 🙂 🙂 co mas vrtulu v r.ti? 😀 ci uz mas tie navaly energie co slubuju v druhom trimestri? 😉

ja mam teraz dalsiu fazu, presuvanie nabytku, chudak moj manzel, ked ma vidi s metrom v ruke zamyslenu behat po dome, uz len vzdychne, vyhrnie rukavy a uz sa pyta: co mam preniest a kde? 😀 😀 😀
furt spekulujem, aby som mala vsetko na jednom mieste, ale zase aby som sa vedela hybat v izbach, tak "prevzdusnujem" skrine a prekladam veci aby to bolo optimalne.
veru sa nam to krati, uz len 9 tyzdnov a bambulku mame tu, tak sa na nu tesim, si ju predstavujem ako vyzera, aky ma hlas, prstiky, vonu... 🙂

arian, ten ucet z emergency vam urcite pride, ten si adresata urcite najde.. ☹ ale s tou operaciou si nie som celkom ista, kamos tu mal operaciu, a nemal MC a neplatil nic.

ozaj a rodicovsky prispevok na Sk ma ist hore od januara:

Občan a štát
Rodičovský príspevok sa napriek kríze zdvojnásobí

Sľubované zvýšenie rodičovského príspevku na úroveň minimálnej mzdy od januára nasledujúceho roku bude. Aj napriek prepadajúcej sa ekonomike. Tvrdí to ministerstvo práce, hoci s návrhom na zvýšenie príspevku mešká. Už o pol roka by tak rodičia mali dostávať namiesto súčasných 158,67 eura (4 780 Sk) najmenej 295,50 eura (8 900 Sk) mesačne. Taká je totiž súčasná výška minimálnej mzdy. super 😉

tixi
10. sep 2009

aspon nieco pozitivne ohladom prispevkov, lebo je to fakt bieda, ja neviem podla coho to vypocitavaju, ako keby to dieta zilo zo vzduchu a vody 😒
no skoro ma slahlo, ze 4.99 😠 ja som ten krem kupovala v boots v St.Stephens Green, bol to vlastne jediny specialny na strie, ostatne boli len klasicke mliecka
baby kedy sa vam zacalo zvacsovat brusko?Ja mam totiz o par dni narodky a povodne som mala v plane si kupit nove rifle, akoze darcek od manzela, ale asi to bude zbytocne...alebo sa daju kupit aj nejake take ktore vyzeraju ako klasicke len maju inak sed a cast okolo pasu?

krasulka
10. sep 2009

Catalin a tebe aky krasny tyzden tiez svieti pri mene 😀 😀 Ja ho radsej prevaram ten evian, lebo co som mala flasu od Lucky, ktoru mala pila doma tak CO na lucke bolo 2 cele nieco a na eviane az 6 cele nieco tak preto, ale ked vravis ze nemaju problem tak uz asi ja nebudem 🙂
baby s tymi striami..ja som a kremovala od 7 tyzdna poctivo, vsetkym moznym specialnym aj to s tym cocoa butter som mala a prd makovy..dopraskana som od ceckov az po spodok 😒 😒 😒 😒 😒 tak ja si myslim ze to je skor v genoch kto ma aku elasticidu koze..ktovie. lebo niektore baby pribrali aj vyse kilov ako ja aj brucha mali vacsie a stria ani jedna 😖

Inak ako tak kukam zienky ved tu skoro sama tehulka 🙂 🙂 🙂 🙂 to je krasne 🙂

kacenkalm
10. sep 2009

ahojte,tak mne sa to nezadrzatelne blizi.....drzte palce baby... 😉

tixi
10. sep 2009

kacenka neboj, vsetko dopadne super, uz sa tesim na malu Terezku 😉

ladywitch26
10. sep 2009

jeeej, tixi, pozeram na tvoj pas, tak ty tiez majovka? 🙂 moja stanka sa tiez narodila v maji, moj maly tvrdohlavy bycek, uz si vie riadne postavit hlavu... 😀

inak k tomu pocasiu, je sice naaadherne, ale nam je to prd platne,ked v sobotu ideme na slovensko. no nemohlo byt vcassie tak pekne? ale aspon nebude rozburene more, lebo neviem,ako by som prezila 18hodinovu cestu trajektom pri obrovskych vlnach... 😝

mishka711
11. sep 2009

kacenka good luck neboj uz ked bude vonku to bude uplnne ulava

chelsee
11. sep 2009

ahojte kocky konecne sa aj na nas usmialo slniecko 🙂 je tu tak kraaasne ked je pekne

mne sa podaril pred dvoma tyzdnami work accident a pretala som si zili na lavej ruke, zacala mi z toho vertikalne striekat krv a strasne vela tak ma rychlo viezli na emergency, tri hodky som cakala tam kym ku mne niekto prisiel asi preto ze sa mi to zastavilo tak sa neponahlali, pak sa mi v tom sturali asi desiati doktori po jednom samozrejme, vecer o siedmej zistili ze potrebujem operation ale ze nemaju nic volne tak mam ist domov s otvorenym zapestim podotykam a prist na dalsi den to bola sobota na osmu rano a cakat kym sa neuvolini nieco a ze keby sa mi v noci zacala valit krv ze si mam dat ruku hore, tak ja vyplasena ani som v noci nespala ako to bolelo ani pisat nemusim, ale nastastie som prisla na radu o druhej poobede 26hodin po tom co sa mi to stalo, ze dakujem, operovali mi to a zistili ze som lucky ze zijem, sice som si aj pretala nerv a uz jednu cast v dlani citit nebudem, buduci tyzden mi idu vyberat stichy tak sa pak uvidi ako to cele bude a to este na mne skusali nejaku novu formu operacie tak uvidime, mc nemam, z nemocky mi prislo ta emergency 100e a pak 75e za pobyt v hospital jeden den, zaplati to zamestnavatel ale ze za operaciu neplatim nic kedze som obcan eu tak aspon ze tak
teraz riesim to ci mam ist za solicitorom a claim compansation za tento uraz cpo sa mi stal v praci, baby v praci aj vela irov mi vravia ze mam ist do toho a mali by mi zaplatit ta firma kde pracujem, ale ja neviem sa aj bojim nic taketo som este neriesila, neviem co za tym je a aky potom pristup budu mat ku mne v praci, co myslite? nepoznate niekoho kto si to takto claimoval?
inak tuto pn mam platenu ako keby som v praci bola normalne

o tyzden idem na sk na tyzden, tak sa uz velmi tesim ale aj mi je uz teraz zle z tej cesty, bo idem len s malou tak si neviem predstavit ako to pojde kedze mala je jak strela a ja bez tej ruky som uplne odstavena, boli to stale jak svina

baby tehulke drzte sa uz to mate vacsina za par a kocky co ste abo idetye na sk peknu dovolenku uzite si to 😉

mishka711
11. sep 2009

chelsee no hruuza teda este ze si ok peknu dovcu uv=zite si svk 😉

catalin
11. sep 2009

chelsee preboha!!!! ☹ ☹ ☹ tak dufam ze uz si ok...ale hlavne chod do toho, ani sekundu nerozmyslaj nad tym, ze by si to neclaimovala. teraz ta budu vsetci chlacholit, a chodit ti okolo zadku, a ked s tym nic neurobis rychlo sa na to zabudne. a za chrbtom si budu po hlave tukat, ze si bola hlupa ze si do toho nesla. hlavne teraz ty zabudni na nasu typicku slovensku naturu, a mysli na seba, nie na to ako sa na teba budu pozerat. ja poznam dvoch, jeden spadol z lesenia, nedobre zabezpeceneho, nie jeho vinou, dostal 16000 eur!!! druhy, tiez uraz v praci, dostal 8000 eur a nikto sa na nich krivo nepozeral. neboj sa, firmy su insured na take veci, to nebudu platit oni ale insurance company...hlavne ber ohlad na seba nie na druhych 😉 este pred tym nez pojdes na Sk tak skoc za solicitorom. drzim palce 😉

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre