Mamičky v Írsku

meli20
17. okt 2006

je tu niekto kto rodil v irsku?
kto?
😵

zdenkam
1. nov 2009

Fidka na teplotu ti doporucia calpol pre deti. Ja som tiez kojila.
My sme to neprotrebovali, miesto trosku zacervenalo, ale na maminu radu, som tam prikladala studeny obklad z prevarenej vody, co najskor po vpichu.

Arian, no, citala som v novinach, ze minuly tyzden sa tu hlavne v skolach velmi zvysil pocet nakazenych.
Nas chodi do skolky uz rok a pol. Ma 2 roky a 7 mesiacov, tak dufam,ze tam nic nechytil. Zevraj tu je teraz po skolkach food and mouth deases.

Flanagans, ja som tiez v takom case mala zapalene hrdlo a teploty, skoncila som na pohotovosti na atb v takomto velkom stadiu uz viac menej neuskodia. To je ine ako prve 3 mesiace, ked sa vsetke este len formuje.

A co aky bol halloween? Ja idem pridat par fotiek do albumu. Boze, krpec si to tak uzival. Uplna extaza. Boli sme len v 8 susedoch a ked dostal prve lizatko, bol hotovy ist domov, taky bol happy ze lolly pop 😀. Teraz uz len schovavam sladkosti, lebo my mu nechceme moc davat sladke. Chodili sme aj s kamoskou Peruankou, co ma dcerku na den rovnako staru ako nas maly.

Inak, si myslim,ze je medzi nimi zvlastne puto. Akoby nevlastne dvojicky 🙂 Maju sa strasne rada, uz sme skusali aj dlhsie spolu nebyt. A stale sa jeden po druhon pytaju, ak nakupujeme , musime kupit aj pre Clodu, ak robim sendvic na vonku, jeden pribalit aj pre Clodu. Chapete?
Narodili sa obaja 1.2. v tej istej nemocnici v tom istom meste a obaja su z toho isteho mesta ale ineho nez kde sa narodili. A spoznali sa az ked im bol rok. Proste, je to take zazracne medzi nimi,ze sa aj my mamy cudujeme. A nutno podotknut, ze Patrick sa stretava s vela detmi a inych kamosov ma. 😅

vodnarky
1. nov 2009

ahojte dievcata..tak ako?tesite sa na vianoce tu?sme tu uz stvrty rok,ale doma je predca doma..nezije sa nam tu zle,to nie..ale ta biela perinka,nase vianocne trhy a dobroty...mmmmm... 😝 a ta atmoska..upne ine ako tu ze?ako to prezivate?

kacenkalm
1. nov 2009

aj na irsky rodny list sa caka tak dlho?

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
susanne.k
1. nov 2009

pre irsk ylist si musis ist sama. S dokladmi a ak niesi vydata tak aj z priatelom, manzelom atd. usis tam vyplnit formular a oni sa ta budu pytat kolko kopii ptrebujes. stoji to 8 E kazdy RL ak si potom davas dorabat tak 10 E, takze na zaciatku si urob aspon 2 RL. Musis si zistit tak kde si rodila tak niekde poblizku robia aj tie RL.

tinkadublin
2. nov 2009

Ahojte baby! Ako vsimam, kazdy chory. Ani mna to neobislo. Ale na mna nie chripka no zapalene hrdlo a priedusky, idem si vykaslat vnutornosti, cele noci nespim tak ma dusi suchy drazdivy kasel. Vsetko mozne som robila,ale nepreslo mi za 4dni tak som musela zacat s ATB. Vobec nechapem kde ma tak prefuklo abo co. Vzdy som riadne oblecena,davam si pozor, tak neviem.

Vsetkym prajem skore uzdravenie! 😉

tinkadublin
2. nov 2009

Zdenka maly je podareny! Ten kostym si zmakla krasne! Inak fakt zaujimave s tym putom medzi nim a jehou kamoskou, ktovie co z toho bude 😉

kacenkalm
2. nov 2009

este veru neprisiel...ale niekde v clanku spred neviem kolkych mesiacov som vyhrabala,zeby ja som si ho mala vyzdvihnut...tak sa pojdem spytat na health office...ja uz ani neviem pomaly ci je den,ci je noc...a ktory je den...uplne som popletena..baby,rychle uzdravenie vam zelam... 😉

zdenkam
2. nov 2009

Mne urobili na health board office Irl rodny list na pockanie, dali do masinky a hned vytlacili.

Na sk som cakala vyse 12 tyzdnov.

TinkaDublin, dakujem za pochvalu. Doma ked som este byvala single 🙂 apropo, manzela som spoznala v Irl., tak som podstatne viac tvorila a zacinam pocitovat, ze mi to chyba. Teda pletenie alebo take to pre mna nebolo, ale stale som vyrabala vlastnorucne pohladnice a take drobnosti.
TAk tohto roku som si povedala, ze Patrickovym kamosom urobim panakov Kofolakov z drotikov a vlny. Uz som zacala, ze si to budu moct zavest na zip na batoztek do skolky. A kazdu bude mat vlastne meno. A potom co som vcera prelistovala womans weekly, tak sa idem dokopat aj k vianocnym pozdravom. A chcem upiect aj taky veniec na dvere, so special cesta. Tak uvdime,

TinkaDublin, ja si myslim,ze teraz to je vo vzduchu tie choroby, aha ako bolo minuly tyzden, vlhko ale teplo a ludia naobliekany, sak inak sa nedalo, lebo fukalo a teraz sa zas tak desne ochladilo, tak ku koncu tyzdna cakam rapidny narast chorych zakaznikov. 🙄

Ktosi sa tu pytal na Vianoce. TAkze na to ze su bez snehu si asi nikdy nezvyknem. Moje to uz budu piate. Ale aj doma nie stale je sneh posledne roky. Inak to budu 4 vianoce co nejdeme domov. Minuly rok sme ale boli na Vianoce na 4 dni v Prahe zazit aspon vianocne trhy. Mam pocit ze to mi chyba najviac. Proste, lebo tie patria k stupnujucej sa vianocnej atmosfere.

zdenkam
2. nov 2009

Vodnarka, ja si neviem, predstavit, ze by som teraz dosla s nasim drakom 3 dni pred Vianocami domov do sr, sak to by bol cely dom hore nohami, celkom by to znicilo tu vianocnu atmosferu, ktora tam je. Ine by bolo, ze by som dosla tak tyzden, to by sa uz vzil ze tam je, ale takto nie. A tyzden volna pred vianocami mi z prace nehrozi, to sme najviac bussy.
Ale cakam na sneh v januari a ak bude nejaky ze dlhsie trvat, letime domov, uzit si sankovacku a nech nasmu synovi ukazem co to je poriadny sneh.

tinkadublin
2. nov 2009

Zdenka tak to by si sa urcite k tomu mala vratit ked na to mas talent. To ja mam obe ruky lave na akekolvek rucne prace 😀

S tymi vianocami zdenka poznam. Toto budu nase 3.vianoce v irsku. Tiez som v praci nemohla dostat volno, vzdy som makala, off iba 25.26. a 1. na silvestra. Aj 24. som vzdy robila. Takze aj jedla pomenej a tak, ved kedy som mala cas riadne vypekat a vsetko pripravit.

A to aby ste vedeli ja som uplny vianocny maniak 😀 ja vianoce zboznujem! Tak tento rok nezamestnana si to chystam uzit jak nikdy, vyvarat, vypekat, vsetko zdobit a tak 😉

Ja som z kosic a tiez mi najviac chybaju tie vianocne trhy, uz od mikulasa ich tam mame, a za tie 4tyzdne do vianoc stale nejaky program vecer pre deti i dospelych pod obrovskym stromcekom vysvietenym.. Jaaaj UZ NECH SU VIANOCE! 😀

Neviem mna silvester nikdy nebral ale vianoce milujem. A to moj muz je taky antivianocny typ, takze verte mam co robit aby som naladila vianocnu atmosku, ale snad som ho uz za tie 3spolocne vianoce trochu spracovala 😉

tinkadublin
2. nov 2009

A zabudla som ze sneh mi tiez hrozne chyba. Proste vianoce a vobec zima bez snehu je o nicom. Uz tu budeme treti rok celu zimu, bez snehu. Chyba mi to..

mishka711
2. nov 2009

tinka ako ze bez s nehu??hihi sak vo februari bolo snehu 😀 ja viem ze vianoce ste mysleli a kedy sa stahujete?

zdenkam
2. nov 2009

a PRESNE MISHKA, ja som tu mala rodicov a svokrovcov, lebo v tej snehovej kalamite som sa vydavala. 🙂

Na to sa neda zabudnut, to sa vsetci divili o com hovorim, ked sa stazujem ze neni sneh.

tixi
2. nov 2009

No dnes sa tu toho dost popisalo, aspon som mala co citat 🙂 ako vidim, zacali ste temu vianoce, aj ja ich zboznujem, niektore som travila tu v Dubline, ale pred rokom sme boli doma a podobne aj tieto budeme na Slovesnku, aj ked pre mna budu premierove u svokrovcov.Na vianociach mam najradsej tie zvyky, ktore sa v nasej rodine stale dodrziavaju, tak dufam, ze ich prenesiem aj ja do tej svojej 😉 ale tie najkrajsie ma este len cakaju o rok, kedze budu uz aj s babatkom!

tinkadublin
2. nov 2009

Miska v pondelok na buduci tyzden idem po kluce, tak niekedy v ten tyzden. Len drahy ma iba jeden den v tyzdni volno tak som zvedava na ktory den mu to padne na buduci tyzden. Chudak ten bude unaveny.. Dufam ze ja uz budem fit tiez, zatial cele dni v posteli, tak drahy z prace domov, doma mna obskakuje moje zlatino.

Inak s tym snehom a zmenami pocasia po celom svete globalnym oteplovanim aby sme tu nemali sneh vkuse dva mesiace 😀 to by sme si uzili!

zdenkam
3. nov 2009

Babenky, tak nieco chytilo aj maleho a ze hoc nie som typ hned k lekarovi, zajtra sme objednani na 4. Ten jeho kasel sa mi nepaci. Suchy kasel a ked zakasle tak place a ukazuje kdesi k brusku ze ho boli. A aj noc mal desnu, ze 7x za noc sa budil kvoli kaslu a knural, tak som u neho spala. No mam sa na co dnes zas tesit. ☹

mishka711
3. nov 2009

juj zdeni poznam maly to mal az plakal skore uzdravenie prajeme

zuzkabar1983
3. nov 2009

Ahojte babenky, chcem sa spytat .... nemate niektora skusenosti s vybavovanim formularov E106/E112. Som tehotna, matersku budem poberat z Irska ale rodit idem na Slovensko a neviem ako vybavit tieto formulare, ktore by vraj mali pokryt zdravotnu starostlivost. Dakujem za vsetky rady

zdenkam
4. nov 2009

To je ten europsky zdravotny preukaz? To sa vyplna nejake tlacivo ako ziadost, chod sa spytat na health board office, myslim,ze tak som to ja riesila, ale uz sa presne nepamatam je to storocie, co som to vybavovala.
Inak, mne ten preukaz nepokryl osetrenie u ocneho lekara, a to bolo zapal oka, takze akutne ochorenie. Ale mozno len lekarka nebola v obraze.

Mishka, noc tato uz bola lepsie, uz tolko neplakala maly, ale ten kasel ma ako tuberak, uz sa mu tak meni. No som len zvedava, co nam povedia. 😲 Tento tyzden ho nedavam ani do skolky radsej.

tixi
4. nov 2009

zuzka, ja som podobny pripad ako ty, ze matersku budem poberat z irska, ale rodit budem na Slovensku, no ja si zdravotne poistenie platim kazdy mesiac na Slovensku, takze o tych formularoch nic netusim, viem len o MB10

kacenkalm
4. nov 2009

ahojte baby...
chcem sa spytat,nemate skusenosti s prievanom na ockach,alebo nieco podobne?malej zacalo hnisat ocko,mozno to je prievan,alebo nieco ine...mnepoznate nejake kvapky do oci alebo nieco podobne?diky

tinkadublin
4. nov 2009

Ahojte baby!

Zdenka toto mam aj ja, kasel jak tuberak, zapalene hrdlo, ze som prehltnut nic nemohla, ale pri tom ziadne sople. Tiez som az plakala tak ma dusil kasel. Mne konecne zaberaju atb tak sa citim ovela lepsie. Uz som aj spala v noci. Musi to byt strasne pre maleho. Dufam cim skor vyzdravie! A mas pravdu nedaj ho do skolky, nech to pekne vylezi.

Inak baby dnes som bola na kontrole u gp. Vsetko ok, moc, tlak, srdiecko pekne bucha. Ale povedala mi ze mam trosicku mensiu maternicu na moje tyzdne ako by som mala mat. Pred 2tyzdnami som mala merane v nemocke a vsetko bolo ok. Gp mi povedala ze ak o 2tyzdne v hospital bude este stale mensia tak zvyknu posielat na extra scan ci sa babo vyvija v poriadku. No tak teraz stresujem ci je s malym vsetko ok.. Boze vydrzat 2tyzdne bude peklo. Este ze sa stahujeme buduci tyzden a nejak sa zamestnam. Nemate niektora skusenosti? Trosku sa bojim teraz..

tinkadublin
4. nov 2009

Kacenka ako ja viem, to zvykli vyplachovat harmancekovou vodou. Ale vlastne skusenosti nemam.

zuzkabar1983
4. nov 2009

Zdenkam .... nie, nemyslela som ten europsky zdravotny preukaz, ten modry .... ten mam, ale ten vraj pokryva iba neplanovanu akutnu starostlivost. Porod sice je akutna starostlivost, ale da sa lahko zistit, ci to bolo planovane alebo nie (myslim tym rodit na Slovensku).

Tixi ... to mas super, ze si platis to poistenie na Slovebsku. Ja som sa odhlasila pred 4 rokmi, ked som zacala robit v Irsku a tento rok som sa chcela prihlasit ako samoplatca, ale povedali, ze nemozem byt poistena v dvoch krajinach, ze im musim doniest najprv P45 ako dokaz, ze som skoncila pracovny pomer (ktory som ja neskoncila) 🙂

Ale dnes som volala na Local Health Office a tam mi povedali nasledovne:
E112 nedostanem, lebo to je iba v pripade ak by dana starostlivost nebola mozna v Irsku
no a tu E106 .... sama neviem. Povedala mi, ze mi posle ziadost, ale nevie, ci ju dostanem. Ze to mi mozu vydat iba v pripade, ak sa do Irska uz nevratim. moja situacia je taka, ze som stale zamestnana a zamestnana budem az do konca materskej, ale potom chcem dat vypoved a uz sem neprist. No neviem, uvidim, lebo ona mi tiez nevedela povedat, ze ci ano, alebo nie. Tak len verit, ze to vyjde. A ked nie, tak si to budem musiet zaplatit.Doteraz som si vsetko platila, zatial to nebolo take hrozne cca 200 eur, ale samotny porod bude asi riadma palka ☹ Vsak uvidim.

tixi a ty si este v Irsku? Kedy sa vracias na Slovensko?

tixi
4. nov 2009

no zuzka, aj ja mam v tych papierovackach chaos, ono je pravda, ze clovek pracujuci v zahranici by si nemal platit na slovensku poistenie, ale aj oni maju v tom zmatok, osobne som pred rokmi volala do mojej poistovne a vraj ich nezaujima preco chcem byt samoplatca a aj dnes rano, ked som tam volala, lebo som si nebola ista ktory posledny mesiac mam zaplateny, tak tetuska na telefone sa ma hned opytala ci volam zo zahranicia a vraj je to o.k.
hej, este som v Irsku pravdepodobne az do februara, lebo na matersku mozem ist az po dokonceni 25tt, takze az potom sa chystam na navrat na Slovensko

mishka711
4. nov 2009

kacenka ja mam na ockalen borovu vodu ale skus tym harmancekom alebo repikom ak mas

zuzkabar1983
4. nov 2009

Tixi, vsak uvidim. Pockam, kym mi poslu tu ziadost a pripadne tam zbehnem este osobne. A ak nepochodim, tak sa este skusim opytat na Slovensku v poistovni.
A po porode sa chces este vratit? Inak vela bab robi tak, ze si nechaju takmer vsetku dovolenku a tu si vycerpaju pred nastupom na matersku ... tym padom by si matersku poberala dlhsie.
Ja som nastastie uz doma, momentalne som na health and safety leave az do materskej a potom sa mi to automaticky meni na matersku. Na Slovensko sa stahujeme uz tento mesiac, ale este budem musiet prist v januari ... kvoli papierom na matersku.

zdenkam
4. nov 2009

BAbi, mne kamosky su normalne poistene v zdr poistovniach v sr, lebo ze v Irl sa povinne zdravotne poistenie neplati. TAkze za obe plati stat, lebo su na materskej.
A ja tava som sa pred 3 rokmi odhlasila.Ale chcem sa ist teraz naspat prihlasit akio samoplatca.

zdenkam
4. nov 2009

Kacenka, ja som to vytierala malemu stale harmancekovym vyvarom. A mal to uplne ako maciatka mavaju take az zasoplene ked mal asi 9 mesiacov. Ale krasne sa to vyliecilo

TAk som zrusila GP, kasel sa mu povoluje uz to nie je drazdivy, uz neplace ze ho boli a aj v noci lepsie spinkal a ani teplotu nema. A aj vonku sa pytal uz, tak sme boli cele dopoludnie a na cerstvom vzduchu ani nekaslal takmer. Hadam, nebudem lutovat. Len sa mi tam do cakarne nechce, lebo take svinstva su teraz vo vzduchu a tak nech tam nic nechyti.
Ale ten kasel sa mu uz vyrazne polavil, myslim, ze prechadza do takeho co bude vykasliavat.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre