Mamičky v Írsku

meli20
17. okt 2006

je tu niekto kto rodil v irsku?
kto?
😵

kacenkalm
16. jan 2010

ahojte zienky
Teda arian,ja by som si tiez svoje povedala.sme mali podobny pripad,ked sme sa nastahovali tiez do tohoto domu,kde byvame teraz,tak dva mesiace na to sa nam pokazila electric shower,a ze potrebujeme vymenit.Ok,landlord to dal vymenit,ale dalsie dva mesiace na to,v druhej kupelni zhorela tiez spirala v electric shower,tak zase musel vymenit.No a teraz,asi po polroku,znova odchadza spirala,kedze je tu straaasne tvrda voda(mimochodom tak tvrda,ze sme vymenily za necely rok 3 varne konvice).Tak som mu to povedala a on na to,ze to bude asi mrazom co boli nedavno...tak som sa mu vysmiala do oci,hovorim,ze to je uz opotrebovane z tej tvrdej vody a on zase na to,ze vela pouzivame sprchu...ty kokos,som myslela,ze mu dam bombu asi,nech sa spamata...co sme my take spindiry ako oni,alebo co????sak sa potrebujem kazdy den sprchovat...ale mi zdvihol cukor,ked mi to povedal,tak som zvedava,ci to vymeni..ale my sa aj tak chceme stahovat...tu v okoli Dundalku je strasne vela domov na prenajom a dost lacnych,su aj novsie,napr.3-4izbove za 600-650e.takze super..dokonca sme nasli par aj za 400e.
a dalsia vec,ked som mu dala vyplnit form na tax relief for rent accom.,tak krutil nosom,moc mi to nechcel vyplnit,jeho PPs a adresu...lebo on je rozvedeny a byva u priatelky,takej lenivej mrochty 🙂,no ale postu dostava sem k nam,aj electricity bill,tak neviem,ci nam vratia tax...ak nie,tak to riesim tak,ze mu nezaplatime cast najmu a hotovo...2 roky po sebe sme nemali problem s tym a vratili nam,a tento robi take machinacie,ze az...uvidime..ono to pride asi tak do 6 tyzdnov,ze?takze tak,arian,fakt sa nedaj,ty si poctivo platis,tak preco by nemala ona vyjst v ustrety?...treba to robit tak a hotovo... 🙂 drzim palce
a k tym balickom,tiez som v porodnici dostala balicek s puzdrom na vlhcene utierky,pampers,nejake letaky,ktore som si prestudovala,a celkom mudre veci tam boli,sudocream,prasok na pranie a uz ani neviem...a to iste aj na Sk,ibaze naviac som tam mala cumliky kaucukove,ktore su dobre,ked detickam rastu zubky,sluzi ako hryzatko,ale tej mojej babulke nejako nesmakuje 🙂

janec79
16. jan 2010

tinkadublin: no u nas je dost ludi februarovych, vratane mna 7.2, dcerky 25.2, aj sestra, aj ocino, aj manzelov brat....ty mas kedy? Ja som mala termin vyratany na 5.marca a u nas v rodine sa pomaly stavky uzavierali, ocino si prial aby to bolo na jeho narodky 26.2, nakoniec to bolo o den skor 😀
a este slovko k foteniu-som rada, ze som malu fotila kazdy den takmer cely minuly rok, musim zacat aj tu, ja totiz hrozne milujem pozerat fotky, videa ma tak nebavia ako fotky, takze aspon mam zavazok do tohto roka. A ked som bola tehu, tak mam z irska doslova 3 fotky s bruskom, potom som to posledne 2 mesiace doma trosku dobehla, ale tiez lutujem, ze som sa mohla fotit viac. By the way-mile fotecky mas v albume, v tych zahradach sme aj my zoparkrat boli, je tam krasne.
Vobec si netrufam povedat, ako dlho my budeme v irsku, povodny plan bol rok, za chvilu to bude 5 rokov (vratane mojej rocnej prestavky) a zatial nemam pocit, ze by sme mali ist domov, na druhej strane akosi si neviem predstavit zit tu cely zivot, ale je pravdou, ze cim dlhsie sme tu, tym sa nam bude tazsie odchadzat na slovensko. Clovek si chtiac-nechtiac zvykne na prostredie, v ktorom zije.

tinkadublin
16. jan 2010

tak tak janec, uz ked si tu pomaly zvyknes, tak sa tazsie odchadza.. my si na tych dovolenkach doma po par dnoch pripadame ako mimozemstania.. uz proste sme zvyknuti na iny sposob zmyslania ludi a tak.. aj ked je to take, niekedy by som aj hned isla domov, alebo ked ideme na dovcu na sr tak sa tesime ako blazni, ale po par dnoch uz sa nam cnie sem do dublinu, uz by sme sa aj vracali 😀 to keby nasi vedeli 😝 my sme v roku 2009 ani nechceli ist na sr, ze pojdeme na dovolenku niekam.. sme neboli ani na svadobnej ceste a za tie 4roky a 7mesiacov co sme spolu ani len na dovolenke nikde.. no ale prislo do toho tehu, tak sme museli na sr.. ktovie, uvidime.. my mame teraz taky medznik ze 5 rokov.. ze ked bude mat maly 5rokov tak sa vratime aby este rok bol v skolke a potom do skoly uz na sr.. lebo tieto skoly tu sa mi nepozdavaju velmi, neviem, nepoznam, mozno mam len predsusky 😕 takze uvidime..

Ja mam 17.2. a draheho babka ma okolo 26 alebo 28.2. presne nepamatam, mam to v kalendari niekde zaznacene 😉 a ja neviem preco ale vazne od zaciatku tehu ma pritahuje datum 01.02.2010 ze sa nam maly narodi, dokonca sa mi o tom snivalo .)))) a to aj zdenkin Patrick sa vtedy narodil 😀 no jednoznacne asi maj bol plodny mesiac kazdy rok 😀 😝

tinkadublin
16. jan 2010

a zabudla som ze celkom pochopitelne sa vsetko toci okolo peniazkov, aby sme nejak vyzili.. a ked tu budeme mat dobru pracu atd.. a na sr to je bieda najst si pracu.. v podstate my sme kvoli tomu prisli do irska, lebo drahy si zhanal pracu blizko kosic - lebo ja som z kosic a on nie - tak sme mu hladali asi rok a nic.. tak nakoniec dosiel sem do irska za mojim bratom a ja som dosla po pol roku ked som skoncila vysoku.. ja by som si aj nasla pracu, ale urcite nie taky plat aby sme mohli byvat v KE sami v podnajme.. a s rodicmi sme v ziadnom pripade nechceli byvat v byte.. takze vsetko je vo hviezdach, sme viacmenej flexibilni, ale kym vieme tu vyzit tak ostavame.. 😉

ladywitch26
16. jan 2010

to sa fakt vsetky chystate zduchnut? no my zatial zostavame a nejako sa ani nechystame. ja neviem ale uz ked sme na dovolenke na sr tyzden, tak mame toho plne zuby. akosi tym ludom uz nerozumieme....

tinkadublin
16. jan 2010

lady mame tiez taky pocit na sr 😉 aj ked je fajn vidiet rodinu a priatelov a tak, ale vazne iba na max tyzden a pekne naspat..

arian
16. jan 2010

Ahojte!
Dik, ze ste na nas mysleli. Tak kotol nastastie nebol zhorety, ale zaliaty vodou ako prsalo. Bolo to zvlhnute a nastastie uz je opravene a kurenie funguje.Ale moc sa nevytesujem, pretoze kedze nemame vodu, bojime sa aby nam nepopraskali trubky,ale kurit kurim,uz sme sa namrzli dost.
A k tej landlordke aby ste mali predstavu. Mame staru chladnicku s malickym vyparnikom-akoze mrazak-neviem kolko rocnu. Je na nej zle tesnenie a tym padom v nej stale tecie voda,lebo sa namrazuje. Z tej vody nam zhrdzaveli dvere a ked sme sa vratili z dovolenky na slovensku, nasli sme dvere odpadnute.Tak sme boli za nou,ze ladnicka odisla,ze je stara ci by nam mohla kupit novu. Povedala, ze to da do poriadku. Tak sme sa potesili a ake bolo nase prekvapenie,ked za chvilu prisiel jej zat pozriet co a ako, a povedal, ze za chvilku sa vrati. Taksiel si len pre naradie, panty na dverach zagitoval, nechal zatvrdnut a povedal, ze HOTOVO! Mna skoro natiahlo. Ze ked zosenie nejaku staru pouzitu,tak vymeni, sa aj ospravedlnil,ze on za to nemoze,ale ze starka nechce kupit novu.
Uz je to skoro rok,a chladnicka nevymenena.

Ste pisali o tych peniazoch za byvanie, starka nam nechcela potvrdit ani len papier na medical card, pretoze urcite nenahlasila, ze to tu prenajima 😠 takze si ziadat ani nemusime.

A perlicka, matkovi sa na izbe pokazilo okno,tak sme ju poprosili,ci to da opravit,lebo je to stare a neda sa otvarat,inak by vypadlo,tak nam poslala syna a on to zatlkol klincami.Dobre vidite,zatlkol, maly vyse roka nemal na izbe otvorene okno!

Keby bolo kde tak odideme,ale u nas na Achill Sound nieje vobec nic, vsetko roztiahnute po ostrove, no my musime byvat priamo v dedine, koli tomu,ze manzel v praci zacina skor ako matko v skole,tak to musim mat v pesej vzdialenosti aby som mohla s nim chodit ja,a vodicak nemam.

A manzelovi dnes volal ten pan starosta, ze mu to je luto, ale dnes sa mu neda, lebo ma stretnutie vo westporte, tak az v pondelok po siestej.
A ste tu pisali o odchodoch na slovensko, aj mna to tam uz taha, ale asi len koli bytovej otazke. Velmi zle sa nam tu veru byva, ale stahovat do meste sa nechceme, pretoze martinko je strasne spokojny v skole, miluje deti a hlavne ucitelov. Tak mame strach, ze by si inde nezvykol.

Utekam, idem trosku upratat, ked bola taka zima sa mi nechcelo.

A este raz dik za podporu 🙂

ladywitch26
16. jan 2010

tinka a co je niekedy na nezaplatenie, ze stare mamy su pekne daleko. takze tie "dobre mienene rady" nemusim pocuvat. kamoska ma svokru nasackovanu doma kazdy den a uz jej nenormalne lezie na nervy. takto zapnem skype, posadim malu do sedacky pred laptop a oni si s nou hodinu pokecaju. mala sa na nich rehoce, oni na nu robia ksichtiky a ja si mozem tu hodinu nieco porobit. 😀

tinkadublin
16. jan 2010

lady som sa nasmiala ze pokecaju s malou 😀 no tiez to bude asi tak riesene.. ale my uz pomaly ani na skype nechceme chodit kecat s nasimi, lebo to pol hodinu len pocuvas kedy uz pridete domov, tu si najdete pracu, mozete byvat s nami atd.. no na to uz vazne nemame chut.. tak uz v poslednom case ani skype velmi nie.. jasne ze sa tesim ze dojdu nasi na 10dni, ale to je asi tak akurat a aj tak budu s malym zaneprazdneni takze sa aj tesime na tu pomoc.. ale byvat s nimi, ked si clovek uz zvykne ze vo svojom a sami.. to je tazke.. 😝

tinkadublin
16. jan 2010

Arian tak to nemate lahke ked na ostrove, to tam vazne asi nie je velky vyber byvania.. tak drzim palce nech to v pondelok dopadne lepsie a ponuknu vam cosi ine!! mate tam vazne hrozne podmienky na byvanie, ale to ta starka si neuvedomuje ze ak nie vy tak jej stoji prazdny dom? ci je tam az taky velky zaujem o domy na prenajom?

janec79
16. jan 2010

arian: aha tak na ostrove? no tak to chapem, ze sa vam tazko hlada. Ale pocuj, neviem, co napises nabuduce, ale to zaklincovane okno ma dostalo, ty kokso, to co je za rozum???? Moje zlate, dufam, ze v pondelok starosta nacupita k vam s nejakou dobrou spravou a ze sa coskoro stahujete.

Irsko vs Slovensko: myslim, ze zavisi od povahy cloveka, ci je schopny zit niekde okrem domova, su ludia, ktori ani paty z domova nevytiahnu, su taki, co sa v pohode adaptuju a vedia sa usadit aj inde a su taki, ktorym nevadi zit isty cas inde, zvyknu si na kulturu, iny jazyk, inu mentalitu ale v konecnom dosledku skoncia doma a do tejto skupiny patrime asi aj my. Uz tu mame cosi odzite a uz teraz viem, ze ak raz nastane den odchodu, bude mi luto a budu mi veci, ludia chybat...Ale akosi si neviem predstavit zit tu nastalo, uz len to pocasie mi nevyhovuje, najviac vsak chybaju ludia – rodina – ci uz rodicia, alebo surodenci-su proste uzasni, chvalabohu so vsetkymi super vychadzame a aj par priatelov s velkym P-to su ti, kvoli ktorym ma to domov bude vzdy tahat. Tak aby som to zhrnula: su proste veci, kvoli ktorym sa nam chce odist domov a veci, kvoli ktorym naopak nie, takisto ako mi na slovakoch nieco prekaza, tak aj na iroch. Ked som odchadzala z irska na slovensko v dec08 (odhliadnuc od toho, ze som sa tesila jak blazon na malu) tak sa mi vobec nechcelo po tolkych rokoch stravenych v irsku. A taktiez sa mi nechcelo teraz spat, po tom, co som rok zila doma.
Si vravim, ze komu je lepsie, ved ja lubim aj slovensko, aj slovakov, aj irsko, aj irov.... 🙂 🙂 🙂

zdenkam: inak ten casopis som kupila a sliny mi uz teraz tecu, zajtra robim zo str. 17 chicken, pesto a spinach puff pastry-mnam, dufam, ze zozeniem to cesto, zatial som ho nekupovala, mozno aj nejaky cake spravim, vsak bude nedela.

janec79
16. jan 2010

kacenkalm: ty sa vzdy tak krasne rozculujes na irov „spindiri, mrochty“ Ale inak ak mas aspon PPS, tak nemozes vyplnit na ten formular na ulavu vasu adresu, ked mu tam chodia aj tak vsetky ucty, neviem, tak ma to napadlo, ze ci...

ladywitch: si spominala tie rady nasich mam – kedze ja som byvala s malou s nasimi, tak mamina mala tendenciu ma usmernovat trosku viac ako bolo treba. Nastastie som to nenechala dlho tak a musim povedat, ze sa to vyriesilo uplne elegantne, bez kriku, stacilo sa porozpravat a odvtedy ani jeden jediny raz sa ma nesnazila poucovat.

tinkadublin: byvat s rodicmi uz ani ja nie, som si povedala, pri vsetkej laske k nim, stacilo, uz som velka. Je vsak pochopitelne, ze vam vravia, aby ste sa vratili.... ved ste ich deturence a chcu vas mat blizko, tak boli zvyknuti, ved nase mamy a otcovia krizom-krazom po svete nemohli chodit, tak nevedia na 100% pochopit, ze nam je dobre aj inde

susanne.k
16. jan 2010

zienky ktora ma skusenosti s cestou autom z irska na sk. potrebujem info.

alienka1
16. jan 2010

ahojte.
no tak uz mame prve 3 dni v skolke za sebou. prvy den sme plakali obe. som ju tam totiz nechala a oni mi po 3/4 hodine volali ze je very upsed ze aby som prisla. tak som bezalaaaa ☹ potom mi to bolo vsetko tak luto ze som si poriadne poplakala.
ale uz je lepsie. druhy den som ostala prvu hodinu a s nou a vcera som tam nebola ani 5 min. a hovorili ze bola fajn. aj tam spinkala. takze to je naznak ze si pomaly zvyka. od pondelka ide na 3,5hod a vpiatok bude uz od 10,00 do 04,00.
uz som sa aj ja upokojila po pozitivnej sprave zo vcera 🙂 musi si len zvyknut na ludi a bude dobre.
joj babenky vobec vam nezavidim tie starosti s vodou olejovym kurenim a domom. zelam pevne nervy.
aj my sme tu uz celkom dlho. ale mna to domov nejak netaha. mame tu zatial obaja pracu (ktora nas bavi), konecne aj pekny domcek a priatelov... takze by dost veci chybalo. a halvne mame sukromie 😉 aj ked rodicov mame radi.
no idem ja sa zababusit a pekne caj popijat. nieco na mna totiz lezie a len dufam ze to ta moja rapotacka nedostane odomna.
pekne sny vam prajem

zdenkam
17. jan 2010

Kacenka a ine babenky, je jedno ci je domaci registrovany landlord alebo nie, ide o to, aby ste mali doklad ze platite najom, potvrdenky o plateni alebo ak platite ako prikaz z uctu je to easy. Ak neni registrovany landlor a nemate potvrdenie o najma, neda sa uplatnit tax relief za rent.

Takze tak nejako aj my TinkaDublin, maly 6 rokov, lebo v pohode moze skolu zacat aj po roku v irskej skoly. Ale to tu uz v tom case budeme 8 rokov, to sa mozno uz ani nevratime az do jeho puberty alebo tak.
Na slovensko sa tiez tesime jak draci ale tak na 7 dni a staci. Nieco mi tam uz vadi na ludoch a dost. Ani zavist, ziadna slusnost, ze dobry den v obchode ....nehrozi. Mam tam ale rodicu, ktoru milujem a je mi luto, ze maly bude poznat slovenska leta u starych rodicov len takto zdialky. ☹ To ma fakt mrzi. Navyse je jedine vnuca zo strany nasej. Ale zas to su veci ako ich vnimam ja. Vsetci Patrickovi priatelia tu su a viete ze ked sme boli doma, tak sa po 7 dnoch, co sme uz mali letiet spat pytal za tou svojou "nevlastnou sestrou" Clodagh? Vravel Patrick back home, Patrick and Clodagh.
Pre neho je domov tu, tu sa narodil a tu rastie.
To je taka zvlastna dilema. A doma ani kamosov nema.

A potom vsetke to mate v porovnani so mnou lahke, my by sme isli do Ciech a tam by som opat bola cudzinec. Ziadne doma. Zas zacinat znova. kazdym dnom sa mi do toho chce menej a menej. Desim sa dna, ked sa budeme musiet rozhodnut. Ale sialene mi tu chybaju hory a poriadne lesy a hubačka aj jazera.

A babky s tymi problemi nemame. Moja mama je uzasna, lebo vie aka ja som tvrdohlava, do nicoho mi nehovori a ani dobre rady nedava a aj o maleho sa mi stara vtedy, ked jej poviem. Inak sme spolu, ale neberie mi ho ze daj ho teraz babke. Vravi, ze sak som velka a mam vlastny rozum. A to mame velmi dobry vztah. My sme boli nauceny samostatnosti a nezavislosti. Ja si tu vychovu pochvalujem a som hrda na to,co vsetko my nasi dali. Hadam to raz budu moct povedat aj moje deti. A to moja mama je upratovacka a otec robi v chemickej fabrike. TAkze luxus to nebol. Ale viem si vazit veci.

A milujem ich do stipky kosti rodicov, ale byvat s nimi to uz nie. Odisla som ked mi bolo 21 do toiho Anglicka, potom Holandska, Ciech, teraz uz od 28 v Irsku, to by som uz nedokazala zit pod rodicovskou strechou a aj moja mama mala 21 ked som ja mala rok a zacali stavat dom. TAkze kdeze v 3Otke spat k vlastnym rodicom. Ale zas my mame 2 byty v CR, takze by sme hadam v pripade nudze jedneho podnajomnika vyhodili. 🙂

Janec, sak? Super recepty. Ja sa chystam na ten chicken pie so zemiakmi.

A na Iroch mi vadi,ze ten boom sposobil ze su velmi konzumni ako narod. Ale to je problem velkej casti zapadnej Europy a aj k nas sa to silno vkrada. Ako s vianocnymi darcekmi. Ja som na syna minule 3O eur a bol happy, dostal pyzamko s traktormi, taku activity board s stavbarskou tematikou a velke nakladne auto a stacilo. Iri by ma vysmiali, ked pocujem ze 1OO na jedn dieta standard. A potom maju 8rocne deti na vianoce laptopy a tak. S tymto nesuhlasim zasadne a nie je to otazka penazi, ale hodnot. TAkze si myslim, ze ta recesia je aj dobra na nieco, ze ich opat nauci trochu snivat. Som o tom aj citala minule clanok v Irish times.

Peknu nedelu zajtra, ja uz som z najhorsieho vonku. Uz len nadcha a plny nos. Ale to ma nezabije.
A dnes aj teplo bolo. My sme kurili len hodku rano a hodku vecer. Len my sme otuzili aj. 😀

Arian, vy byvate na tych Achil ostrovoch? Boze, to musi byt uuuuuuzasne. Joooooooj. Scela by som na ostrove. Aspon chvilu. Paaaaaanenky, to musi byt ine. Ale som sa zlakomila.

My sme boli pred 3 rokmi ako stanovat v aprili /sice len na 2 dni/ na Isle of Man, tam sa mni tak pacilo. Kraaaaasne zit na ostrove. Vidite, ze sme otuzili. /ale moj muz ma velmi kvalitnu vybavu v tomto smere kvoli tym jeho cestam po svete/. to si neviete predstavit stan na utesoch, vonku tak fuci, ze som sa bala ze nas odfukne aj so stanom. Joooooj, to su spomienky. Aj s malym sme boli stanovat toto leto, spali sme naplazi takej co len local poznaju, to bola taka romantika. Vecer taborak, sami na plazi. Patrick zaspal kukali sme na more ao 6 rano vycikat pred stan 🙂 ,poprechadzat sa, poobdivovat ako vychadza slnko a este dospat do 8. 🙂 Volala sa ta plaz Bannow Beach.
Potom sme si to o mesiac chceli zopakovat. Traveller. Asi 4O aut, ze to bolo aj v spravach v telke vtedy, ze sa tam usidlili. NERVY!!!!! Nechcem vediet ako to miesto potom vyzeralo.

Aj stanovacky mi zo Sr chybaju.

tixi
17. jan 2010

dobre ranko 🙂 vcera som upiekla jablkovy kolacik, tak uz ho ranajkujem spolu s grankom, mnam 😝
zdenka ta plaz musela byt uzasna, raz so ti uz pisala, ze moj muz by na taketo vylety chodil stale, ale myslim si, ze aj ja by som tie dva dni v stane prezila, hoci to uz je doba, co som stanovala...jaj to boli zazitky na Domasi 😀

a k tomu Slovensku, ja som odisla z domu v 19stich, lebo sa to uz nedalo nejako vydrzat, hlavne s otcom, tak som zbalila tasku a odcestovala za vtedajsim priatelom do Bratislavy, stravila som tam vyse pat rokov, zacala som dokonca aj studovat a nasla si pracu, za ktorou som po odchode do Irska plakala, a ked vidim nejake sceny z nemocnicneho prostredia tak mi vyjdu slzicky aj dnes, dufam, ze sa k nej po materskej vratim 🙂 to som vtedy chodila na vychod za rodicmi 4x do roka, no a potom sa strasne vela veci v mojom zivote zmenilo, nechybalo vela a takmer opat som sa mohla ocitnut u nasich, ale nejako som to prekonala a rozhodla sa nakoniec odist za novym, cize uz terajsim muzom do Dublinu, tiez som si nevedela predstavit, zit opat s rodicmi a vo vsetkom sa prisposobovat, ja ich mam strasne rada, ale aj posledne roky, ked som bola doma len na tyzden - dva, tak som bola posledne dni uz nejaka nervoznejsia 😅
Zvazovali sme to dost dosledne, ci sa vratit a zacat zit na Slovensku, alebo ostat tu, kde je zivot urcite lahsi, ale vyhralo Slovensko.Toho roku budem mat uz 30 rokov, takze 11 rokov som prec z domu.Chcem zit niekde blizko mojej rodiny, ved rodicia tu nebudu vecne a vzdy ked som prisla domov tak som videla ako obaja zostarli.Mamka nema este ani 50tku, ale predsa, chcem aby si aj ona uzila vnucika, viem ako sa bala, ked mi lekari povedali, ze pravdepodobne nebudem mat deti a teraz je neskutocne stastna, aj otec.Ono pod jednou strechou by som s nimi nedokazala zit, ale zit dalsich napriklad desat rokov tak daleko tak to tiez nie...
Paradox je, ze kym postavime nas dom, tak budeme zit u jeho rodicov, maju sice obrovsky dom, kde mame vlastne dve izby, ale aj tak...jeho rodicia su v pohode, mamka velmi tiche ziena a otec presny opak, velky srandista, no jednoduche to urcite nebude 😒 Ja som dost tvrohlava a uz teraz som naznacila, ze nase dieta budeme vychovavat my dvaja, takze napriklad ziadne nosenie babatka na rukach po cely den nehrozi.Obaja vsak pracuju, takze vacsinu dna budem doma aj tak sama.
Najtazsie bude si asi zvykat na iny standard, tu totiz clovek ma vzdy tych penazi dost a neexistuje aby mi ostala prazdna penazenka a zili sme od vyplaty k vyplate, co na Slovensku je bezne, takze sa toho obaja obavame, ale co uz...A druha vec, tu v Irsku nejako ako keby neexistovala zavist, nikto sa o nikoho nestara, ale ked moze tak pomoze, no a doma...tam by najradsej niektore osoby mali duplikat vyplatnej pasky kazdej susedy 😀
Moz muz je zahradnik a pred vianocami podostaval od ludi co im robi zahrady dokopy takmer 200eur, bonboniery, flase, pohladnice.Na Slovensku nieco take nehrozi.
Pravdou vsak je, ze nas uz zahranicie nebavi, aj ked na druhej strane este nejake usetrene peniazky by sa hodili.

zdenkam
17. jan 2010

Tixi presne ta chapem. Nam sa od toho standardu tazko odchadza. Aj sa niekedy hnevam ze prachy maju nado mnou taku moc. Ale proste my sme kupovali pred 2 rokmi byt v Prahe, teraz sa prenajima a stal 2 mil czk a to boli nase uspory. Zit v sr, nikdy by som si za hotove nehnutelnost nekuila. Nutne dodat,ze moje asi len z 1/4 lebo manzel ma velmi dobru vyplatu.

Ale si myslim,ze clovek si zvykne na vsetko aj sibenicu, takze ak by som musela, tak isto si zvyknem. A vravim, mala som v januari na novy rok taky stav, ze v 2O11 sa ide domov, lebo chcem, aby moje deti poznali aj ine ako irske detstvo a hlavne, moj muz tu chradne. Vies tie hory a tak starsne mu to chyba, vidim, ked ma co i len 2 dni volno, hned kuka letenky, ci niekam nepoletime hlavne prec z Irl. To je dalsi protiklad. Ja tu mam viac priatelov a znamych ako doma a to nevraviet o Cechach, kde nemam nikoho. ☹ Raz mi aj povedal, ty odtial nikdy neodides, ty tu vsetkych poznas. A pamatam sa, ze si spominala ze tvoj muz je jaskyniar.
Ale pre mna to nie je o mne az tak, ale o nasich detoch.
A stanovacka je pre mna uzasny zazitok, taky navrat k prirode. Som to kolegyni v praci vravela, ked sme isli a ona vravela, ze bola taka happy, ze to niekto este robi, lebo taketo veci sa tu uz vytracaju a sa jej to desne paci, taky navrat k starym zabavam. No vies, teraz to nahradila hotel break- vravim to je ten konzumny sposob zivota.

Tiez sme vyrastali od vyplate k vyplate a par dni pred vyplatou zivajuca chladnicka, ale zas boli ine radost no nie?
Dufam,ze tu nezostarnem nech to mam akokolvek rada. Tiez raz isto domov, kupime si domcek kdesi na predmesti s velkou zahradou a deti budu mat vybeh. Uz ich vidim ako Lozia po strome, zberaju jablka, otriasaju na jesen slivnky, varime lekvar. Boze tieto veci mi sialene chybaju. Jarmoky, vianocne trhy. Toto ani vsetke tie prachy nenahradia.

Baby, viete ze som chora, ale uz to je dobre, uz len silna nadcha a kasel, ale nastastie vykasliavam.

Len dnes mi je na umretie. Od 5 od rana zvraciam. A ziadna tehotenstva nevolnost, to som mala len 3x takze viem rozdiel. Prave som sa vratila aj z prace, lebo som tam bezala na zachod vyzvracat ranajky. Mam isto stomach bug, uz som to raz mala pred 2 rokmi, 24 hodin zvracania. Uz teraz nevladzem. Zvraciam a uz neni co. Pomooooooooc. Pred tymi 2 rokmi mi potom care doc pichol o 3 poobede injekciu na zastavenie zvracania a pomohlo, teraz tom mam bez sance, kvoli tomu ze som v 14 t tehu.
No nic idem spinkat. chalani isli do toho Kennedys arboreta uzivat zimne slniecko.

tinkadublin
17. jan 2010

Ahojte baby 😉

Zdenka tak to len pekne oddychuj lez a nech ta to cim skor prejde 😒 hlavne v tehu to je neprijemne lebo nic nemozes proti tomu zobrat..

Inak Zdenka presne tak si ja predstavujem, ze ked pojdeme domov, tak lozenie po stromoch, take nase slovenske veci ako varenie lekvaru, ci zavarat uhorky v lete a pod.. a ja mam uzasne zazitky z kazdeho leta straveneho u babky na vidieku, to je proste nieco ine.. rano vstanes ides si do zahrady po cerstve paradajky, papriky a podobne, ist plavat na jazero, ci na rieku, proste take jednoduche radosti.. my ked sme boli mensi, tak do mojich 13tich sme chodili kazde leto s nasimi stanovat na dva tyzdne.. to bolo uzasne.. tiez by som chcela robit take veci s nasimi detmi, ale tuto v irsku nie je az take teple leto aby sa dalo, ze vstanes rano, horuco je, ides sa okupkat, na kila sme jedli melony 😀 a zas mne hrozne chyba aj taka riadna zima, drahemu nie kvoli autu, ze sa zle soferuje atd.. ale mne to straaaasne chyba ze rano vstanete, vsetko biele, ideme sa vysantit do snehu 😎 a nenahraditelne vianocne trhy.. to je atmosfera ktoru tu nezazijeme..

tiez by sme chceli na predmestie do domceka, ale to je moc drahe, tak ktovie ako dovtedy budeme stat s financiami.. ako pisete ta financna nezavislost tu je uplne ina ako doma.. a tiez ludia, ochota pomoct, kazda predavacka sa ti pozdravi a je mila a pod.. s tym sa doma nestretnete.. v septembri ako sme boli doma v KE, tak som dokonca videla obchod s detskymi vecami a na dverach pri vstupe do predajne nalepka ze zakaz vstupu s kocikom.. som skoro odpadla.. tak ako ma mamicka s malym babom ist tam nakupit veci a hracky ked nemoze vojst s kocikom? a jasne ze na ulici kocik len tak nenechate.. no nechapala som, a v kazdom obchode na teba predavacky len zazeraju a podozrievaju kazdeho jedneho cloveka ci neukradne nieco.. strasne..

takze jasne ze aj sr aj irl ma svoje plusy a minusy.. tiez my sme velka rodina, mam milion bratrancov, sesternic atd.. a my sme tak vyrastali, tak by som chcela aby aj moje deti prezili to co ja a poznali celu rodinu, ked ostaneme tu, nebudu si taki blizki.. z mojej strany bude nas maly tiez prve vnuca, tak preto asi nasi tolko vystrajaju, ze ho ani poznat nebudu.. to draheho brat ma 3rocnu dceru, tak jeho rodicia si uzili aspon jedno vnuca, ved je u nich kazdy tyzden na par dni..

zase ak sa vratime po 6rokoch doma nebudu mat decka ziadnych kamaratov.. no tazko rozhodnut.. takze zatial len cakame a uvidime co buducnost prinesie 😉

tinkadublin
17. jan 2010

Tixi no ked ste uz takto rozhodnuti, tak vam drzim palce aby vsetko dopadlo dobre 😉 hlavne vela trpezlivosti a nervov, aby ste prekonali to zaciatocne obdobie, ale si myslim ze potom si uz zvyknete a uz aj do svojho sa pomaly prestahujete, tak to bude uz celkom ine 😉 ked bude male vacsie dojdete nas pozriet do irl 😀

s tym mas pravdu ze rodicia tiez starnu rok co rok.. a potom nam je luto ze nie sme pri nich.. ale zas na druhej strane oni si zariadili svoj zivot tiez podla svojho, a len kvoli tomu ist domov aby sme boli na blizku, ale bez buducnosti, bez peniazkov.. to nie.. musime mysliet na to aby sme zabezpecili buducnost nasich deticiek, a ked sa to da len tu v irsku, tak budeme tu, kym sa neoplati ist domov.. moze to vyzniet bezcitne, ale nasou prioritou su nase deti, nie nasi rodicia.. je to komplikovane co baby? 😝

tinkadublin
17. jan 2010

A som zabudla 😉 Alienka tak vidis ze mala si nakoniec zvykla, ono jej tam bude super medzi ostatnymi detickami, neboj sa 😉 potom sa uz bude aj tesit ked budu prazdniny ze kedy konecne pojde zas do skolky 😀

tixi
17. jan 2010

no zdenka, dufam, ze ta choroba coskoro od teba utecie a budes opat fit
ja som sa prave vratila z mesta a konecne som aj nieco nakupila, lebo odkedy som tehos tak ma tie nakupy nejako nebavia a nic som si nevedela ani vybrat, ale dnes som si konecne kupila vacsie tehotenske rifle z Nextu a v Mothercare maju super vypredaj 50 % tak som si kupila klasicke cierne nohavice, zajtra mame totiz z prace taku oneskorenu vianocnu party, tak mam aspon nieco na seba 😉
babatku som zase kupila osusku po kupani(krasnu zelenu s korytnackou na kapucni 😀 ) a v Dunnes stores mali nadhernu bielu flisovu decku posiatu s hviezdickami za 3 eura!!!no nekup to...
mala som pokusenie nakupit aj dupacky a podobne veci, ale asi to netreba prehanat, lebo kopec takych malych veciciek podostavam a maly z toho aj tak raz dva vyrastie...
mam otazocku, je potrebne si kupit ten sterilizator na flase?v Mothercare maju teraz totiz v akcii nejaky do mikrovlnky, ale ja sa v tom nevyznam, z 40 na 20eur, ale co som sa pozerala, tak sa tam zmestia len tie take male umele flasky 😕

annaola
17. jan 2010

ahojte,
vsimla som si ,ze aj v Tescu maju nejaky baby klub ( neviem presny nazov), funguje to tusim tak ze musis vypisat listok co mavaju pri pokladni a po registracii mas rozne zlavy a kupony.
Tomi v skole - fajn, aj ked momentalne ziadne nove pismenka domov nenosi, kazdy den si precvicuje tie co vie, spieva si pesnicky, pekne mu to ide a hlavne- skola ho bavi, a to je asi najdolezitejsie zo vsetkeho. Ma velmi milu pani ucitelku, vyzera tak na 15 rokov, ale s detmi to vie .Keby sme sa s nim trocha aj doma rozpravali po anglicky isla by mu iste rychlejsie,ale velmi sa mu nechce( mamina, ved nie sme v skole!) Akurat je sranda, ze ked sa hra s niecim, popritom si sam rozprava po anglicky a spieva 😀

tinkadublin
17. jan 2010

Tixi ja som sa rozhodla ze nebudem kupovat sterilizator.. jednak ak budem kojit tak mi je zbytocne.. a ked tak sa da dokupit po pripade.. ja budem sterilizovat len klasicky prevarit vo vode - tak planujem spravit cumliky a neskor aj flasky a tak.. ale jasne ze ak chces mat pohodlie, tak je jednoduchsie to supnut do sterilizatora, len mne sa ony zdaju tiez take male.. a velke su uz prilis drahe.. no je to jednoznacne na tebe do coho chces investovat.. 😉 ja som namiesto tychto veci ako sterilizator a ohrievac flasiek radsej investovala do monitoru dychu do postielky a kvalitneho digitalneho teplomeru na meranie teploty v izbe.. takze to ja radsej tymto smerom 😉

annaola tak aspon vies ze sa Tomimu v skole paci ked si nevedomky po anglicky spieva a tak .)) inak ak sa velmi nudi a chyba mu ucenie sa pismeniek a tak nerozmyslala si ho nosit do slovenskeho centra? mozno na trosku rozptylenia a aspon sa nauci aj slovenske riekanky a pesnicky.. 🙂

ladywitch26
17. jan 2010

tixi, ja som kupila v tescu na sr cestovny sterilizator, ktory sa da pouzit aj do mikrovlnky. stal 3€ a podla mna uplne staci. nalejes tam dva deci vody, zapnes na 5minut a vysterilizuje ti to parou.
v tescu ak mate klasicku club card, tak staci ist na ich stranku a zaregistrovat sa do baby clubu. su tam celkom dobre zlavy. pripocitava to extra body na club card. napr. ak kupis balenie pampers, tak extra 200 bodov, co je v konecnom dosledku 2€, potom na piskoty, liga sirupy, heinz vyzivy atd. az 25€ sa da takto. a posielaju kazde tri mesiace katalog s novymi bodmi.

tixi
17. jan 2010

ladyw tak sa ten sterilizator pokusim zohnat v tescu, ako pise tinka, aj mne sa zda rozumnejsie investovat do inych veci a nie na taketo vymozenosti, hlavne ked sterilizator nie je na univerzalne velkosti flasiek 😒
co sa tyka monitora dychania, tak to si zobral na starost moj muz, precital nejake clanky a podla testov je vraj najspolahlivejsi nejaky angelcare alebo tak nejako
co 😉 hovorite na tuto postielku
http://www.babetkovo.sk/index.php?page=shop.pro...
mne sa strasne paci a v podobnej farbe mame spalnovu zostavu, tak to bude aspon ladit

marsch
17. jan 2010

Ahojte, my cakame babo 13.4.2010, chlapceka. Nie je pravda, ze vsetci odchadzaju domov. My s manzelom rozmyslame, ze tu zostaneme najblizsich 6 rokov. Takze momentalne zvazujeme kupu nejakeho domceka. Ale nevieme sa rozhodnut... Inak mam otazocku: ako ste si doniesli babo domov z nemocnice, v com?
Momentalne sme doma, na dovolenke, na Slovensku a uzivame si nicnerobenie a mamkine vyvaranie. Mnam, mnam.
Prajeme pekny dnicek.

tinkadublin
17. jan 2010

tixi postielka je krasna 😉 kebyze byvame vo vlastnom tiez cosi take kupim aby to ladilo s nabytkom, ale takto ked ktovie ci ostaneme na jednom mieste dlhsie ako rok, tak sa to neoplati.. takze len jednoduchu postielku nech ladi vsade 😀

marsch tak vitaj medzi nami .) my tiez zvazujeme ze este asi 5-6rokov a potom uvidime.. domcek planujete kupit tu v irsku ci na sr, nejak som to nepochopila.. a z nemocnice myslis kocikom abo tak? no kedze po nas dojde drahy autom tak jasne ze v autosedacke 😀 tak ma napadlo ze ti ktori nemaju auto, asi ani nekupuju autosedacku a tym padom nemozu ist z nemocnice taxikom domov nie? tak tym jedine riadne s kocikom a do autobusu abo luas.. a ak si mala na mysli oblecko tak to je ozaj individualne a podla pocasia uz.. Inak kde v irsku ste?

tinkadublin
17. jan 2010

tixi a ten angelcare ma tusim dve podlozky preto je najpresnejsi myslim.. tiez sa nam pozdaval, ale je trosku drahsi.. a chceli sme monitor len pre pokoj duse, predsa len co ak.. ale okrem neho urcite podnikneme vsetky opatrenia ako davat spinkat na chrbatik, teplota do 19 stupnov atd..

susanne.k
17. jan 2010

arian a skusali ste hladat dom cez realitku, aby vam ona zavolala ked budu mat nieco v tej lokalite co hladate vy?

tinkadublin, ten sterilizator je ti fakt nanic, ked budes kojit. Ja som kojila a od znamich som dostala sterilizator, obcas som ho pouzila ale pouzivam ho ako odkladac na flase a cumle, aby sa na nich v kuchyni neprasilo, kedze flias aj cumlou mam viac, od malych po vacsie.

my sa chystame domou. s mojim sme spolu uz 10 rokov a to sme sa spoznali v rakusku kde sme obaja robili. potom to bolo taliansko a nakoniec irsko, takze sme na sk dokopy robili nejaky rok. Nemame problem sa prisposobit krajine a ludom, ale tu je krajina kde sa neda nic robit. Obaja tu mame pracu, ale ten zivot nas tu nenaplna. Okrem dazda tu nic nieje, my tu nemame ani detske ihrisko a to je mesto okolo 40t ludi. Ziadne kino, plavaren ze tam kryhy plavaju. Za vsetkym musime cestovat mimimalne 40km. Lesy tu niesu ziadne na prechadzky alebo parky, no proste v tejto diere kde sme davaju lisky dobru noc. Na slovensku mame svoj byt, takze tiez u ziadnych rodicov nemusdime byvat.
Zo zaciatku je to o zvyku lebo aj tu su nepriemny ludia a hlavbne teraz zacinaju byt, lebo neznasaju cudzincou ze im beru pracu, ale oni by tu pracu tak ci tak za tie peniaze a tolke hodiny nerobili.

kolko ludi zije na slovensku a ziju, a okrem toho by sme sa tak ci tak stahovali za 4 roky koli malej, lebo tie ich skoly su tu na nie velkej urovni.

annaola
18. jan 2010

tinka, od septembra ho chceme dat do predskolskej triedy v slov. skole, minuly rok sa nam zdalo skoro, lebo by sa asi aj tak ucil potom 2 roky to iste, kedze predskolska trieda je iba 1 rok a potom uz nasleduje klasicka 1 trieda ako na Slovensku. pekny den vsetkym, bezim rychlo na bus.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre