Mamičky z Nemšovej a okolia

chymenitta33
22. okt 2008

🙂 Ahojte🙂ak ste tu niektoré tak sa ozvite Dakujem 🙂

dasa711
22. jún 2009

caute dnes den blbec,
hned rano pani pod nami klopala ze ma v kupelke cely plafon zateceny a co ja s tym ma s tym probley este ked sme tu nebyvali a prave ked chlap v robote ma pride deptat
potom sa mi o hodinu -asi pokazila pracka jednoducho sa zastavila a nic sa neda voda zostala dnu tak som niesla "100kg "mokreho pradla k mame
a to nie je vsetko uz asi hodinu hladam na nu zarucak a nic uz ani nemam kde .tak som si dala chvilu "volno"ze poumyvam zem a tak kym spi a niesla som vedro na chodbu-lebo rychlo rycho chcem stihnut co najviac a vyleteli mi na mokrom nohy skoro som sa dolama
tak parada,kaslem na vsetko preto tu sedim a dufam ze nic horsie uz nebude lebo den neskoncil 😔 ☹

chymenitta33
autor
22. jún 2009

ty brdkooo Daši to je fakt jeba den ked sa jebe tak sa jebe 😎 😅 chudátenkooo...kašli nato

dasa711
22. jún 2009

keby ten zarucak najdem ale isto som to pri stahovani niekam zalozila

chymenitta33
autor
23. jún 2009

Dobré ránko

Davidek nato že spinka začasu večer tak pekne aj ráno sa zobudilm, sombola prekvapenáAko u nás to vyzerá všelijako tohovovie dufam, že nebude pršať.Lebo my to lezie už na nervy. Ideme si ranajky urobiť doteraz sme lehnili

chymenitta33
autor
24. jún 2009

HAloooooo?????????? kde ste ženy?

Ja upratujem babička má Dejviho na výbehu vonku,,,mna bolí hlava des 😝 nič sa my nechce- Dúfam, že nebude pršať.

dasa711
25. jún 2009

to je pocasie paradicka,maly len do kaluží este ze je teplo a dufam ze sa to uz umudri lebo ma slahne
😒

amatula
26. jún 2009

mamuse kde ste??? 😕 co nepisete.....
ako sa máte 🙂

kvetinkaaa
26. jún 2009

ahojte 😉
ja som dnes bola u lekara s malou. mimo inych milion veci kvoli ktorym sa o nu bojim tak mame uz 4ty druh umeleho mlieka. stale mi vraj malo pribera.
mali sme nutrilon najskor HA-grckala, potom AR-nechcela ho, teraz normalny nutrilon ten zase malo papa a myslia si ze jej nechuti. tak mi kazali kupit sunar, tak vyskusame. chuda moje s mojim mliekom to ma uz piate mlieko.

teraz zaspala ja jem polievku-od rana som akosi nejedla tak dobieham lebo ideme na navstevu a mala sa mi tak doma doserinkala ze som sa pri umyvani (pod točkou podotykam, to na obrusky ani zdaleka nebolo, pretieklo to az na body) aj ja skoro zaspinila, nastastie som to mala iba na nohe, uz viem ze pri takomto umyvani treba aj mama aby sa vyzliekla lebo to leti kade-tade 😀

no a vy čo nove herečky???

dadka33
27. jún 2009

Maji--ja na tvojom mieste zmenim doktora 😉 😒

kvetinkaaa
27. jún 2009

dadka prečo myslis? kvoli tym mliekam? zase to iste bolo, za tyzden 100g a vraj taketo male ma za tyzden 250-300 pribrat ☹ ale dala som jej teraz pred krmenim asi hodinku vodu s glukopurom ze to podporuje chuť do jedla tak uvidim ☹ ☹

dasa711
27. jún 2009

ale MAji kasli na ich reci ak jej nic nie je a je spokojna tak to neries!!!!!!!!!!!!!!!!!!
keby bola zla a nervozna potom sa treba obavat a konat a ked su p.doktor taky mudry co ti poradil dako som to nepostrehla
raz mi jedna pani p.c. radila ze rozpustala dcere od 3 mes.kekse v mlieku aby spala a pan doktor ju vraj chvalil ako to robi ked tak pekne pribera tak sa mame co ucit od starej generacie nenapadla by ma taka vec

dasa711
27. jún 2009

kexe 🙂 🙂 kekse 😒

dadka33
28. jún 2009

dasi veru---stara degeneracia nas ma co ucit mne bolo povedane ze preco ma lucka cumel ,ze jej mam dat kocku cukru ze bude lepsie spat 😖 😕

Maji --asi preto ze miska vobec nieje lahka dokonca vazi viac ako lucka aj ked je rovnako dlha a ja si myslim ze ti prospieva nieje ani uplakana ani nervozna.Mlieko si zmen a uvidis ale ja by som to brala globalne to priberanie a nie po tyzdni ale po mesiaci a tam sa to ukaze lepsie kolo ti pribrala. 😉

dasa711
28. jún 2009

to pošasie ma štve 😖
ideme k svokrovi zajtra ma meno,mali sme grilovat a budeme zalezeni v chalupe 😢

dadka33
28. jún 2009

ahojte 😒

dasi ako bolo na oslave?Boli aj kolaciky 😅

to pocasie mi uz pekne lezie na nervy 😒 stale len prsí a prsííí 😖

dadka33
29. jún 2009

Dobre ranko 🙂
dnes to vyzera ze bude svietit slniecko ja som uz od 6 hore ale Lulka nastastie este spi.Idem si vypit kavicku a potom pojdeme von na nakupy huráááá 😀

dadka33
30. jún 2009

kocky co je s vami?

kvetinkaaa
30. jún 2009

dadka no kasleme na teba, čo sa čudujes?? 😀 ale nieee akosi nie je času.
včera som bola s malou na kontrolu, dr kazal a od piatku pribrala z toho sunaru 100g 😉 a to pila take iste mnozstvo zhruba ako nutrilonu, ak nie aj menej. cca 60ml v priemere (niekedy 50, niekedy 70, raz ze 100ml a potom sa mi pri druhom krmeni povrackala...).asi jej lepsie sadol. a na baleni je napisane ze ma vypit 150ml asi im šibe, by bola ako buchta 🙂
tak som pokojnejsia, aj ked včera vecer malo papala,asi 30ml, dnes teiz moc tomu nedala ale asi kvoli teplu. glukopur mi pije.

baby ze kexe a kocka cukru? hodte este rady uz aj to skusam 😀 haha

počasie na figu, treba vyuzit ked je pekne a vtedy vybehnut (ako rano) ja truba som bola iba na 10min a ze pojdem poobede lebo som varila a zase leje. asi ma slahne.

tak zatial baby papa

dadka33
2. júl 2009

to je zase pocasie 😖

chymenitta33
autor
2. júl 2009

ahojte

Tu bola búrka teda, leje ako s krchly zase sme ako v trópoch 3Ost. a stále prší 🙂
Bola tu Marianna, Marka strihať a tak, a ozko je tehu 🙂
S Davidkom sme všetko možné už porobili čítali sme si snažili sme si kresliť, to skôr mi oči išiel vypichnuť a tak veselo je stále prší mna nervy zežierajú byť doma no čo už 😒

chymenitta33
autor
4. júl 2009

kočky prepáčte 😀 😎 Heni radšej neskôr ako nikdy🙂

1. obedík
3 polievkové lyžice (PL) pohánky alebo pšena (pšeno = lúpané proso), 3 PL mrazenej kukurice Varíme spolu asi 20 minút a nakoniec zmixujeme. Do hotového jedla pridáme 1 čajovú lyžičku (ČL) rastlinného (olivového, slnečnicového) oleja.

2. obedík
kúsok kuracieho alebo morčacieho mäsa, 1 zemiak, 2 PL mrazenej zelenej fazuľky Mäso dáme variť do vriacej vody ako prvé, potom pridáme fazuľku a nakoniec zemiak. Rozmixujeme alebo roztlačíme vidličkou a do hotového jedla pridáme 1 ČL oleja.

3. obedík
3 PL mrazenej tekvice, 1 väčší zemiak, varený žĺtok Tekvicu varíme spolu so zemiakom asi 20 minút, potom zeleninu roztlačíme vidličkou a zmiešame s uvareným žĺtkom. Do hotového jedla pridáme 1 ČL oleja.

4. obedík
kúsok kuracieho alebo morčacieho mäsa, 1 zemiak, 2 ružičky brokolice Mäso varíme ako prvé asi 20 minút, potom pridáme zemiak a nakoniec chvíľku povaríme aj brokolicu. Rozmixujeme alebo roztlačíme vidličkou a do hotového jedla pridáme 1 ČL oleja.

5. obedík
kúsok kuracieho alebo morčacieho mäsa, 1 zemiak, 1 mrkva Mäso varíme s mrkvou asi 20 minút, potom pridáme zemiak a varíme, kým zemiak nezmäkne. Rozmixujeme alebo roztlačíme vidličkou a do hotového jedla pridáme 1 ČL oleja.

6. obedík
3 PL pohánky, 1 jablko, 2 malé mrkvy Jabĺčko povaríme asi 5 minút, vyberieme a v tej istej vode varíme pohánku s mrkvou asi 15 minút. Všetko spolu zmixujeme. Do hotového jedla pridáme 1 ČL oleja.

7. obedík
1 väčší zemiak, 2 ružičky karfiolu, varený žĺtok Zemiak varíme spolu s karfiolom asi 15 minút. Do hotového jedla pridáme varený žĺtok a 1 ČL oleja.

8. obedík
kúsok kuracieho alebo morčacieho mäsa, 1 PL hrášku, 1 mrkva Všetko spolu varíme asi 25 minút a nakoniec zmixujeme. Do hotového jedla pridáme 1 ČL oleja.

9. obedík
Kúsok kuracieho alebo morčacieho mäsa, 1 zemiak, 2 PL kukurice Mäso a kukuricu varíme asi 20 minút, pridáme zemiak a varíme, kým zemiak nezmäkne. Do hotového jedla pridáme 1 ČL oleja.

Kaša s ovsenými vločkami
2 menšie zemiaky, 1 PL ovsených vločiek, mlieko na zriedenie (materské alebo dojčenské), 1 ČL olivového oleja Ovsené vločky namočíme do vody. Očistíme zemiaky, nakrájame nadrobno a dáme variť do vriacej vody. Po chvíli pridáme namočené ovsené vločky a varíme ešte asi 10 minút. Jedlo rozmixujeme, podľa potreby zriedime mliekom a pridáme olej.

Pohánková kaša so zeleninou a s kuracím mäsom
3 PL pohánky, 3 PL najemno nastrúhaného kalerábu a mrkvy, kúsok kuracieho mäsa, trochu nadrobno nakrájanej petržlenovej vňate, 1 ČL olivového oleja Pohánku preberieme, zalejeme dojčenskou vodou a varíme spolu s nadrobno pokrájaným kuracím mäsom na miernom ohni asi 10 minút. Vmiešame nastrúhanú zeleninu a ešte chvíľku povaríme. Nakoniec pridáme petržlenovú vňať a olej.

Pšenová kaša
1 malý hrnček pšena, ružička karfiolu, 1 menšia mrkva, slnečnicový olej Pšeno preberieme, prepláchneme viackrát vriacou vodou, zalejeme dvojnásobným množstvom vody a varíme na miernom ohni asi 10 minút. Pridáme pokrájaný karfiol, najemno nastrúhanú mrkvu a varíme, kým zelenina nie je mäkká. Nakoniec pridáme olej.

Kukuričná kaša so zeleninou
3 PL kukuričnej krupice, menší kaleráb, kúsok cukiny, dojčenské alebo materské mlieko Kukuričnú krupicu zalejeme vodou asi hodinu pred varením. Kaleráb a cukinu najemno postrúhame a dáme variť spolu s kukuričnou krupicou. Varíme, pokiaľ voda nevsiakne, nakoniec zriedime mliekom.

Zemiaková kaša so zelenou fazuľkou
1 zemiak, za hrsť zelenej fazuľky, dojčenské alebo materské mlieko, kôpor, uvarený vaječný žĺtok, 1 ČL olivového oleja Zemiak očistíme, pokrájame nadrobno, fazuľku pokrájame na menšie kúsky a uvaríme vo vode. Rozmixujeme spolu s uvareným vaječným žĺtkom a pridáme mlieko, najemno nasekaný kôpor a olej.

Zemiaková kaša
2 zemiaky, 1 mrkva, kúsok kuracieho mäsa, tvrdý syr, materské alebo dojčenské mlieko, slnečnicový olej Uvarené zemiaky a uvarenú mrkvu roztlačíme vidličkou, pridáme nadrobno nakrájané kuracie mäso, nastrúhaný tvrdý syr, trochu mlieka a 1 ČL oleja a premiešame. Kašu môžeme spestriť hráškom alebo kukuricou, prípadne trochou uvarených ovsených vločiek.

Špenát s ovsenými vločkami
1 zemiak, 1 mrkva, 1 PL ovsených vločiek, špenát (čerstvé listy alebo mrazený), materské alebo dojčenské mlieko Uvarené zemiaky a mrkvu roztlačíme vidličkou, pridáme uvarené ovsené vločky, špenát (mrazený rozmrazíme a necháme prejsť varom, čerstvé špenátové listy povaríme 5 - 8 minút v horúcej vode a rozmixujeme, prípadne prepasírujeme cez sitko), trochu mlieka a premiešame. Do špenátu môžeme pridať aj uvarený žĺtok.

Zeleninová zmes
1 mrkva, 2 zemiaky, polovica menšej tekvice (alebo za hrsť mrazenej), mletá rasca, slnečnicový olej Mrkvu nakrájanú na kolieska dáme variť do vriacej vody s trochou rasce. Po chvíľke pridáme tekvicu a zemiaky nakrájané na kocky a varíme, kým zelenina nie je mäkká. Pred podávaním roztlačíme vidličkou a pridáme 1 ČL oleja. Namiesto tekvice môžeme použiť aj cukinu.

Dvojfarebná ryža s kuracím mäsom
malý hrnček guľatozrnnej ryže, 1 mrkva, 3 PL špenátu, kúsok kuracieho mäsa, olivový olej Ryžu uvaríme v dvojnásobnom množstve vody. Kuracie mäso podusíme spolu s mrkvou pokrájanou na kolieska. Ryžu rozdelíme na dve časti, jednu zmiešame s mrkvou a druhú so špenátom (mrazený rozmrazíme a necháme prejsť varom, čerstvé špenátové listy povaríme 5 - 8 minút v horúcej vode a rozmixujeme, prípadne prepasírujeme cez sitko). Pridáme nadrobno nakrájané kuracie mäso a 1 ČL oleja.

Sladká ryža
Uvarenú ryžu zmiešame s trochou domáceho marhuľového džemu a pridáme banán roztlačený vidličkou. Vynikajúca je aj uvarená ryža zmiešaná s čučoriedkovým kompótom (vhodná pri miernejších problémoch s bruškom - čučoriedky pomáhajú pri hnačke).

POLIEVKY

Hustá polievka
kúsok kuracieho mäsa, 1 mrkva, kúsok petržlenu, 1 menší kaleráb, pár ružičiek karfiolu a brokolice, 1 PL ovsených vločiek, mletá rasca, slnečnicový olej Kuracie mäso dáme variť spolu s trochou mletej rasce. Po chvíľke pridáme na kocky nakrájanú alebo najemno nastrúhanú zeleninu (mrkvu, petržlen a kaleráb), karfiol a brokolicu. Nakoniec pridáme ovsené vločky a varíme ešte asi 10 minút. Do hotovej polievky pridáme 1 ČL oleja. Polievku môžeme na tanieri zmiešať s uvarenou ryžou.

Zeleninová polievka
2 mrkvy, kúsok petržlenu, 1 zemiak, rasca, detská krupica, petržlenová vňať, slnečnicový olej Mrkvu a petržlen pokrájame na kolieska a dáme variť do vriacej vody s trochou rasce. Po chvíľke pridáme zemiaky nakrájané na kocky a varíme, kým nie je zelenina mäkká. Nakoniec zahustíme detskou krupicou a povaríme ešte asi 5-10 minút. Pred podávaním pridáme 1 ČL oleja a posypeme nakrájanou petržlenovou vňaťou.

Hustá zeleninová polievka
1 mrkva, kúsok petržlenu, 1 menší zemiak, pár ružičiek brokolice, 1 PL hrášku, mletá rasca, kukuričný alebo zemiakový škrob, petržlenová vňať, slnečnicový olej Mrkvu a petržlen pokrájame na kolieska a dáme variť do vriacej vody s trochou rasce. Postupne pridávame ostatnú zeleninu - zemiak, hrášok a brokolicu. Keď je všetko mäkké, polievku zahustíme škrobom (1 PL škrobu rozmiešame v troche vody, vlejeme do polievky a necháme zovrieť). Nakoniec pridáme nakrájanú petržlenovú vňať a 1 ČL oleja.

Brokolicová polievka
pár ružičiek brokolice, 1 zemiak, 1 mrkva, detská krupica, slnečnicový olej Mrkvu nakrájanú na kolieska dáme variť do vriacej vody s trochou rasce. Po chvíľke pridáme zemiak nakrájaný na kocky a brokolicu. Keď je zelenina mäkká, polievku zahustíme detskou krupicou a povaríme ešte asi 5-10 minút. Do hotovej polievky pridáme 1 ČL oleja.

Karfiolová polievka s ovsenými vločkami
pár ružičiek karfiolu, 1 menší zemiak, 1 mrkva, 1 PL ovsených vločiek, slnečnicový olej Mrkvu nakrájanú na kolieska dáme variť do vriacej vody s trochou rasce. Po chvíľke pridáme zemiak nakrájaný na kocky a karfiol. Nakoniec pridáme ovsené vločky a varíme ešte asi 10 minút (vločky môžeme uvariť aj samostatne a pridať do polievky dodatočne). Do hotovej polievky pridáme 1 ČL oleja.

Tekvicová polievka
kúsok tekvice (alebo za hrsť mrazenej), 1 zemiak, 1 PL ovsených vločiek, slnečnicový olej Tekvicu a zemiak pokrájame na kolieska a dáme variť do vriacej vody s trochou rasce. Nakoniec pridáme ovsené vločky a varíme ešte asi 10 minút. Do hotovej polievky pridáme 1 ČL oleja. Namiesto tekvice môžeme použiť aj cukinu.

Kelová polievka
kúsok kelu, menšia cibuľka, 1 zemiak, hladká múka, slnečnicový olej, rasca, soľ Cibuľku mierne osmažíme na troche oleja, pridáme nakrájaný kel, premiešame, podlejeme horúcou vodou, pridáme trochu soli a rasce a varíme. Po chvíľke pridáme zemiak nakrájaný na kocky. Keď je zelenina mäkká, polievku zahustíme zátrepkou z vody a múky a povaríme ešte asi 5 minút.

"Hviezdičková" polievka
3 PL pšena, 1 mrkva, pár malých ružičiek karfiolu, slnečnicový olej, rasca Pšeno viackrát prepláchneme horúcou vodou a dáme variť. Po 10 minútach pridáme mrkvu nastrúhanú na hrubé rezance a ružičky karfiolu, štipku mletej rasce a varíme, kým nie je zelenina mäkká. Pred podávaním pridáme 1 ČL oleja.

Zemiaková polievka so syrom tofu
3 zemiaky, kúsok syra tofu, rasca, fenikel, 1 dl mlieka (materského alebo sušeného), petržlenová vňať Zemiaky pokrájame na kocky a spolu s rascou varíme do polomäkka. Potom pridáme postrúhaný syr tofu, fenikel a dovaríme. Pridáme mlieko, necháme prejsť varom, odstavíme a posypeme petržlenovou vňaťou.

PRÍVARKY

Karfiolový prívarok
pár ružičiek karfiolu (čerstvého alebo mrazeného), 2 zemiaky, hladká múka/detská krupica, rasca, slnečnicový olej Karfiol a zemiaky nakrájané na kocky dáme variť do vriacej vody s trochou rasce. Keď je zelenina mäkká, prívarok zahustíme krupicou alebo zátrepkou z vody a múky a povaríme ešte 5-10 minút. Do hotového prívarku pridáme 1 ČL oleja, premiešame a podávame s bezvaječnými cestovinami alebo bez prílohy. Prívarok môžeme spestriť pridaním mrkvy, prípadne namiesto karfiolu môžeme použiť brokolicu.

Tekvicový prívarok
1 mrkva, kúsok tekvice (môže byť aj mrazená), 1 zemiak, hladká múka/detská krupica, slnečnicový olej, kôpor, rasca Mrkvu pokrájanú na kolieska dáme variť do vriacej vody s trochou rasce. Tekvicu a zemiak pokrájame na kocky, pridáme k mrkve a dusíme, kým nie je zelenina mäkká. Nakoniec zahustíme krupicou alebo zátrepkou z vody a múky, povaríme ešte 5-10 minút a pridáme pol lyžičky umytého posekaného kôpru. Do hotového prívarku pridáme 1 ČL oleja, premiešame a podávame s bezvaječnými cestovinami alebo bez prílohy. Namiesto tekvice môžeme použiť aj cukinu.

Fazuľkový prívarok
1 mrkva, pár strukov zelenej alebo žltej fazuľky, 2 menšie zemiaky, hladká múka/detská krupica, slnečnicový olej, kôpor, rasca Mrkvu pokrájanú na kolieska mierne osmažíme na troche oleja, pridáme pokrájanú fazuľku a premiešame. Podlejeme horúcou vodou, pridáme trochu rasce a podusíme. Po chvíľke pridáme zemiaky pokrájané na kocky a dusíme, kým nie je zelenina mäkká. Nakoniec zahustíme krupicou alebo zátrepkou z vody a múky, povaríme ešte 5-10 minút a pridáme pol lyžičky umytého posekaného kôpru. Prívarok podávame s bezvaječnými cestovinami alebo bez prílohy.

Kelový prívarok
pár listov kelu, 2 menšie zemiaky, rasca, zemiakový alebo kukuričný škrob, slnečnicový olej Kelové listy umyjeme, pokrájame na malé kúsky a dáme spolu so zemiakmi nakrájanými na kocky variť do vriacej vody s trochou rasce. Keď je zelenina mäkká, prívarok zahustíme zemiakovým alebo kukuričným škrobom (1 PL škrobu rozmiešame v troche vody, vlejeme do prívarku a necháme zovrieť). Nakoniec pridáme 1 ČL oleja.

Šalátový prívarok
1 zemiak, pár listov čerstvého šalátu, sušené dojčenské mlieko, slnečnicový olej, kôpor Zemiak nakrájame na menšie kúsky a uvaríme. Šalát umyjeme a varíme asi 3 minúty. Všetko spolu zmixujeme, pridáme 1 ČL dojčenského mlieka, 1 ČL oleja a nadrobno nasekaný kôpor.

Prívarok z červenej šošovice
1 menší zemiak, 3 PL červenej šošovice, mletá rasca, 100 ml materského alebo dojčenského mlieka, kôpor, slnečnicový olej Šošovicu preberieme a dáme variť spolu so štipkou rasce. Keď trochu zmäkne, pridáme nadrobno pokrájaný zemiak a dovaríme. Potom scedíme, pridáme mlieko, kôpor a 1 ČL oleja a rozmixujeme na kašu.

Kôprová omáčka
1 zemiak, kôpor, zemiakový alebo kukuričný škrob, dojčenské mlieko, slnečnicový olej Zemiak nakrájaný na kocky dáme variť spolu s kôprom nakrájaným nadrobno (do cca 150 ml dojčenskej vody). Keď sú zemiaky mäkké, pridáme dojčenské mlieko (100 ml). Odoberieme 2 PL tekutiny, v ktorej rozmiešame zemiakový škrob na hladkú kašičku a za stáleho miešania omáčku zahustíme. Do hotovej omáčky pridáme 1 ČL oleja.

HLAVNÉ JEDLÁ

Rizoto s kuracím mäsom
malý hrnček guľatozrnnej ryže, kúsok kuracieho mäsa, zelenina podľa vlastného výberu (mrkva, hrášok, kukurica, brokolica...), tvrdý syr, slnečnicový alebo olivový olej Ryžu uvaríme v dvojnásobnom množstve vody. Kuracie mäso podusíme, zeleninu podľa druhu udusíme spolu s mäsom alebo nad parou. Mäso pokrájame na drobné kúsky, zeleninu roztlačíme vidličkou, zmiešame s uvarenou ryžou, posypeme nastrúhaným tvrdým syrom, pridáme 1 ČL oleja a premiešame. Do rizota môžeme namiesto kuracieho mäsa pridať na drobné kúsky nakrájané rybie filé (upečené alebo udusené) alebo biele, prípadne lahôdkové ochutené tofu.

Kuracie mäso s jogurtovou omáčkou
kúsok kuracieho mäsa, 1 mrkva, 1 PL bieleho jogurtu, 1 ČL hladkej múky Kuracie mäso dáme dusiť spolu s mrkvou nakrájanou na kolieska. Keď je mäso mäkké, vyberieme ho a pokrájame na drobné kúsky, šťavu zahustíme bielym jogurtom, v ktorom sme rozmiešali polohrubú múku a povaríme asi 5 minút. Mrkvu v omáčke roztlačíme vidličkou, pridáme kuracie mäso, premiešame a podávame so zemiakmi.

Kuracie mäso s jablkami
kúsok kuracieho mäsa, polovica jablka, slnečnicový olej Kuracie mäso dáme dusiť. Keď je mäso mäkké, pridáme jablko pokrájané na kocky a spolu povaríme 5 - 10 minút. Mäso pokrájame na drobné kúsky, jablká roztlačíme vidličkou, pridáme 1 ČL oleja a podávame s uvarenou ryžou.

Kuracie soté so zeleninou
kúsok kuracieho mäsa, 2 mrkvy, 1 menší zemiak, 2 lyžice mrazeného hrášku, 2 lyžice mrazenej kukurice, rasca, hladká múka, slnečnicový olej Kuracie mäso nasucho opečieme, podlejeme horúcou vodou, pridáme trochu mletej rasce a dusíme. Postupne, podľa dĺžky varenia, pridávame zeleninu - mrkvu pokrájanú na kolieska, zemiak nakrájaný na kocky, hrášok a kukuricu. Keď je všetko mäkké, pridáme zátrepku z múky a vody a ešte asi 5 minút povaríme. Do hotového soté pridáme 1 ČL oleja, premiešame a podávame s ryžou.

Kuracie mäso na zelenine
kúsok kuracieho mäsa, menšia cibuľa, 1 mrkva, pár ružičiek brokolice, slnečnicový olej, rasca, soľ Kuracie mäso mierne osolíme, nasucho (alebo na troške oleja) opečieme, podlejeme horúcou vodou, pridáme trochu mletej rasce a dusíme. Postupne, podľa dĺžky dusenia, pridávame zeleninu - cibuľu, mrkvu pokrájanú na kolieska a brokolicu a dusíme, kým nie je všetko mäkké. Podávame so zemiakmi alebo s ryžou.

Kuracie mäso s kapustou
kúsok kuracieho mäsa, hlávková kapusta, menšia cibuľa, 1 paradajka, menšia paprika, rasca, soľ, slnečnicový olej Zapekaciu misku potrieme olejom, dáme do nej polovicu hlávkovej kapusty nakrájanej na rezance, polovicu nakrájanej cibule, paradajky a papriky, mierne osolíme a posypeme rascou. Na zeleninu poukladáme mierne osolené kuracie mäso a zakryjeme zostávajúcou zeleninou (polovica cibule, paradajky a papriky, zvyšok hlávkovej kapusty) tak, aby kapusta bola navrchu. Mierne osolíme, posypeme rascou, podlejeme vodou a dáme piecť do vyhriatej rúry. Pečieme zakryté, kým nie je mäso mäkké (na poslednú polhodinku môžeme misku odokryť).

Kuracie mäso s čínskou kapustou
kúsok kuracieho mäsa, kúsok čínskej kapusty, 1 malá cibuľka, 2 PL hrášku, slnečnicový olej Kuracie mäso udusíme alebo upečieme. Cibuľku nakrájame, speníme na troche oleja, pridáme čínsku kapustu pokrájanú na rezance, hrášok, podlejeme a dusíme, kým nie je zelenina mäkká. Mäso pokrájame na drobné kúsky, zmiešame s kapustou a podávame so zemiakmi alebo s chlebom.

Guláš z kuracieho mäsa
kúsok kuracieho mäsa, menšia cibuľa, 1 mrkva, 2 menšie zemiaky, hladká múka, slnečnicový olej, rasca Cibuľku mierne osmažíme na troche oleja, pridáme mäso nakrájané na kúsky, premiešame, podlejeme horúcou vodou, pridáme trochu rasce a dusíme. Postupne pridáme mrkvu a zemiaky nakrájané na kocky. Keď je všetko mäkké, guláš zahustíme zátrepkou z vody a múky a povaríme ešte asi 5 minút. Podávame s chlebom.

Brokolicovo-karfiolová kaša
par ružičiek karfiolu a brokolice, 1 mrkva, 1 zemiak, kúsok kuracieho mäsa, tvrdý syr, rasca, slnečnicový olej Karfiol a brokolicu udusíme nad parou, mrkvu, zemiak a kuracie mäso uvaríme v malom množstve dojčenskej vody s trochou rasce (vývar odložíme). Mäso nakrájame na drobné kúsky, zeleninu roztlačíme vidličkou, pridáme nastrúhaný tvrdý syr, 1 ČL oleja a premiešame. Ak je kaša veľmi hustá, zriedime ju vývarom.

Pečené rybie filé
kúsok rybieho filé, slnečnicový olej, soľ, mletá rasca Zapekaciu misku potrieme olejom, dáme do nej z obidvoch strán mierne osolené a mletou rascou posypané rybie filé, pokvapkáme olejom, podlejeme trochou vody a pečieme v rúre vyhriatej na 180 stupňov asi 30 minút (po 15 minútach filé otočíme).

Granadír
2 zemiaky, kúsok mrkvy, bezvaječné cestoviny, petržlenová vňať, olivový olej Zemiaky a mrkvu nakrájame na kolieska a dáme variť do vriacej vody. Uvarenú zeleninu podľa potreby roztlačíme vidličkou. Cestoviny uvaríme, nakrájame na drobné kúsky a premiešame so zeleninou. Nakoniec pridáme nadrobno nakrájanú petržlenovú vňať a 1 ČL oleja.

Zapekaný karfiol
zemiaky, karfiol, žĺtok, slnečnicový olej, pažítka Zemiaky uvaríme, karfiol podusíme v malom množstve vody alebo nad parou. Zapekaciu misku potrieme olejom a striedavo do nej ukladáme vrstvy zemiakov a karfiolu (začíname aj končíme vrstvou zemiakov). Polejeme rozšľahaným žĺtkom a dáme zapiecť do rúry vyhriatej na 180 stupňov. Pred podávaním posypeme nadrobno pokrájanou pažítkou. Karfiol môžeme nahradiť brokolicou, prípadne môžeme namiesto žĺtka zemiaky posypať postrúhaným tvrdým syrom a tak zapiecť.

Špagety s lahôdkovou tofu omáčkou
biele alebo lahôdkové ochutené tofu, 1 malá cibuľka, paradajkový pretlak, kečup, tvrdý syr, špagety, slnečnicový olej, soľ Tofu mierne osmažíme na cibuľke, pridáme paradajkový pretlak rozriedený vodou, osolíme, chvíľku podusíme a nakoniec pridáme trochu kečupu. Zmiešame s uvarenými špagetami a posypeme postrúhaným tvrdým syrom.

© 2006 - 2008 MC Bublinka - designed & created

chymenitta33
autor
4. júl 2009

Detské pokrmy na pokračovanie
Kaše
Jačmenná kaša
hrsť jačmenných krúpok, 2 veľké zemiaky, trochu soli
Jačmenné krúpy dáme variť do mierne osolenej vody, a tak isto aj zemiaky nakrájané na kolieska. Keď sú krúpy uvarené, zmiešame ich s uvarenými a precedenými zemiakmi. Podávame podľa chuti samé alebo ochutené materským alebo dojčenským mliekom.

Recepty našim najmenším
Sladké dezerty
Černicovo-jablkové pyré
20g černíc, 1 jablko
Černice spolu s jablkom uvaríme v troške vody a rozmixujeme. Podávame ako pyré alebo ho môžeme natrieť na rožok s maslom.
Slivková ryžová kaša
5 sliviek, 1 jablko, 1PL ryže, škorica

chymenitta33
autor
4. júl 2009

VARÍME Pre 7 mesačné bábo --

CUKINU - podusiť alebo povariť, samostatne alebo s inou zeleninou - napr. zemiakom, mrkvou, zmesou zeleniny, môžeš zmiešať s ryžou, pšenom, pridať vnaťku petržlenu a pod. Keď som začala dávať jogurt, tak som k podusenej cukine, pridala pár lyžičiek, už po dovarení, bieleho jogurtu, vznikne taký kvazi tekvicový prívarok. Cukina je veľmi dobrá - prakticky nealergizujúca, veľmi rýchlo hotová.

STRUKY S VAJCOM 7 mes
zelená struková fazuľa, mlieko, dojčenská voda, kôpor, vajce
V malom množstve dojčenskej vody uvaríme struky s kôprom domäkka, nakrájame na malé kúsky a zalejeme materským alebo umelým mliekom. Posypeme uvareným a posekaným vaječným žĺtkom.

ZEMIAKOVO-BROKOLICOVÁ KAŠA S MÄSKOM
zemiak, 2 ružičky brokolice, olivový olej, trocha mlieka, králičie mäsko alebo kuracie prsia, dojčenská voda
V malom množstve dojčenskej vody uvaríme domäkka zemiak s brokolicou, uvaríme aj mäso. Zeleninu roztlačíme, vymiešame s mliekom na kašu a pridáme zopár kvapiek olivového oleja. Kašu posypeme nadrobno pokrájaným mäskom.

ŠALÁTOVÁ POLIEVKA S KÔPROM
3 či 4 ks mladých šalátových lístkov, 2 až 3 dl vody, rasca, 1 dl mlieka (materského alebo umelého), 15 g zemiakov, 10 g škrobovej múky, posekaný
Šalátové lístky dobre umyjeme, pokrájame na rezance a necháme variť so zemiakmi a s rascou. Uvarenú polievku zahustíme zátrepkou z mlieka a zo škrobovej múky a varíme 5 minút. Pridáme kôpor a pred jedením roztlačíme.

KOKTAIL S JOGURTOM
1,5 dl mlieka (materského alebo umelého), 1 dl jogurtu, 20 g ovocia (čerstvé, zavárané)
Do šľahača či mixéra nalejeme mlieko, pridáme jogurt, ovocie a šľaháme do spenenia. Môžeme podávať teplé i studené. Vhodné od 1 roka.

SÝTA ZELENINOVÁ POLIEVKA
pór, mrkva, petržlen, zemiaky, brokolica alebo karfiol, dojčenská voda, trocha mletej rasce, posekaná petržlenová vňať, 1 lyžička rastlinného oleja
Pór očistíme od vrchných vrstiev, pokrájame na kolieska a spolu s očistenou zeleninou dáme variť do dojčenskej vody. Pridáme mletú rascu a necháme pomaly uvariť. Nakoniec všetko roztlačíme, posypeme petržlenovou vňaťou a do hotového taniera pridáme 1 lyžičku oleja.

CUKINOVÝ PRÍVAROK
asi 1/4 cukiny (môže byť aj baklažán, tekvica), 1 väčší zemiak, materské mlieko alebo umelé, dojčenská voda, uvarený žĺtok, trocha kôpru
Cukinu postrúhame a dáme variť do dojčenskej vody spolu s pokrájaným zemiakom. Mäkkú zeleninu roztlačíme a podľa hustoty zalejeme materským mliekom. Do hotového pridáme žĺtok a všetko premiešame. Keď dieťa má rado kôpor, pridáme posekaný do hotového jedla.

VÝDATNÁ ZELENINOVÁ POLIEVKA
1 zemiak, niekoľko lístkov špenátu, 1 mrkva, 250 ml dojčenskej vody, petržlenová vňať, 2 lyžičky rastlinného oleja
Zemiak a mrkvu očistíme a uvaríme vo vode domäkka. Do vriacej vody pridáme umyté, nadrobno nakrájané špenátové listy a spolu varíme ešte asi 5 minút. Polievku odstavíme, rozmixujeme a pridáme rastlinný olej.

DOJČENSKÝ RYŽOVÝ NÁKYP
100 ml dojčenskej ryžovej kaše, 1 nastrúhané jablko, kúsok banánu, škorica
Zapekaciu misku jemne potrieme rastlinným olejom a dáme do nej vrstvu uvarenej ryžovej kaše, pokračujeme vrstvou ovocia (nastrúhané jablko premiešame s roztlačeným banánom) a jemne poprášime škoricou. Pečieme v rúre vyhriatej na 180 °C asi 15 minút. Podávame vlažné.

POHÁNKOVÁ KAŠA SO ZELENINOU A S KURACÍM MÄSOM
3 PL pohánky, 3 PL najemno nastrúhaného kalerábu a mrkvy, kúsok kuracieho mäsa, trochu posekanej petržlenovej vňate, 1 ČL olivového oleja
Pohánku preberieme, zalejeme dojčenskou vodou a varíme spolu s nadrobno pokrájaným kuracím mäsom na miernom ohni asi 10 minút domäkka. Vmiešame jemne nastrúhanú zeleninu a ešte chvíľu povaríme. Pred vypnutím pridáme nasekanú petržlenovú vňať a olivový olej.

PŠENOVÁ KAŠA
1 malý hrnček pšena, ružička karfiolu, 1 menšia mrkva, slnečnicový olej
Pšeno preberieme, prepláchneme viackrát vriacou vodou, zalejeme dvojnásobným množstvo vody a varíme na miernom ohni asi 10 minút, potom pridáme nasekaný karfiol, najemno nastrúhanú mrkvu a varíme domäkka. Po uvarení pridáme slnečnicový olej.

TEKVICA S OVSENÝMI VLOČKAMI
tekvica, ovsené vločky, rasca, žĺtok alebo „kocka“ mäsa, petržlenová vňať
Približne polovicu malej očistenej tekvice bez dužiny nakrájame na kocky, zalejeme vodou, pridáme asi 2 polievkové lyžice (PL) ovsených vločiek a trochu mletej rasce, a spolu varíme, až sú vločky aj tekvica uvarené. Uvarené roztlačíme vidličkou alebo rozmixujeme. Odoberieme časť na zjedenie, zvyšok masy môžeme dať do mrazničky a použiť nabudúce. Do porcie pridáme polovicu vareného žĺtka alebo mäsovú kocku. Ochutíme trochou najemno posekanej petržlenovej vňate. Ak je kaša riedka, zahustíme pred podávaním nemliečnou ryžovou kašou.

ZÁHRADNÝ SEN
1/4 jablka, 5 kvapiek citrónovej šťavy, asi 5 cm veľký kus očistenej mrkvy, 1/4 banánu, 5 kvapiek olivového oleja
Jablko a mrkvu nastrúhame, zmiešame s roztlačeným banánom a citrónovou šťavou a pokvapkáme olivovým olejom.

JABLČNÁ MLIEČNA VÝŽIVA
2 jablká a trochu materského alebo sušeného mlieka
Ošúpeme jablká, odstránime jadrá, dáme do mixéra a pridáme trochu mlieka. Všetko rozmixujeme a hneď podávame.

ZEMIAKOVÁ KAŠIČKA S KARFIOLOM
100 g zemiakov, 50 g karfiolu, 0,5 dl mlieka (podľa toho, aké mlieko dieťatko pije), 5 g rastlinného oleja, rasca (drvená), trocha vody
Zemiaky ošúpeme, umyjeme, nakrájame na kocky a varíme vo vode s rascou. Umytý karfiol rozdelíme na drobné ružičky a uvaríme domäkka. Po uvarení zemiaky a karfiol scedíme, pridáme mlieko, olej, roztlačíme vidličkou a podávame deťom od ukončeného 6. mesiaca a deťom s umelou výživou od ukončeného 5. mesiaca.

KURACIA KAŠA S KVIETKAMI
na pare uvarený karfiol a brokolica (asi po 3 ružičky), vopred uvarené mäsko s rascou (pokrájať alebo rozmixovať s vývarom)
Polovicu karfiolu a brokolice mamina roztlačí a pridá k mäsku a so zvyšnými kvetinkami mi obloží tanier. Tie mám najradšej, lebo ich môžem zjesť rukami.

CESTOVINY NASLADKO
Uvaríme za 2 polievkové lyžice (PL) menších bezvaječných cestovín, zmiešame s domácim slivkovým lekvárom (vareným tradične bez cukru), posypeme škoricou a pokvapkáme roztopeným maslom. Po roku možno pridať za 1 PL rozmixovaného tvarohu.

PŠENO NASLADKO
1 ČL masla, 2 nastrúhané mrkvy, 2 polievkové lyžice (PL) vriacou vodou obareného pšena, 1 jablko
Na masle opražíme mrkvu, pridáme pšeno, podlejeme vodou (asi ½ hrnčeka) a prikryjeme pokrievkou. Keď pšeno napuchne a mrkva je mäkká, a zmes vychladne, pridáme do nej nastrúhané jablko. Už nevaríme.

ŽABURINKA
1 väčší pokrájaný zemiak, ½ hrnčeka mrazeného hrášku, mletá rasca
Zemiak predvaríme s rascou, potom pridáme hrášok, podusíme a rozmixujeme.

ZELENINOVÁ NÁTIERKA
80 g zeleniny (napr. mrkva, brokolica, kaleráb, karfiol, cukina – skombinujeme viac druhov), 20 g rastlinného tuku, zelená vňať (petržlenová)
Očistenú, umytú zeleninu uvaríme nad parou. Uvarenú zeleninu roztlačíme vidličkou a vyšľaháme spolu s rastlinným tukom. Nakoniec pridáme najemno posekanú petržlenovú vňať a natierame na pečivo alebo chlieb. Vzhľadom na prídavok tuku podávame deťom od 9. mesiaca.

JABLKOVO-CUKINOVÁ KAŠIČKA
180 g cukiny, 60 g jabĺk, 1 až 2 polievkové lyžice vody
Cukinu očistíme, umyjeme a pokrájame na maličké kúsky. Pridáme vodu a varíme, až kým nie je cukina úplne mäkká. Potom odstavíme a pridáme postrúhané jablko. Podávame deťom od 7 mesiacov.

HUSTEJŠIA ZELENINOVÁ POLIEVKA
2 paradajky, 1 mrkva, 1 zemiak, trošku rasce, voda
Paradajky, mrkvu, zemiak + mletú rascu zalejeme vodou (troškou asi 1 dl), povaríme, a keď je všetko mäkké, vyberieme zeleninu a rozmixujeme ju v mixéri. Všetko po rozmixovaní vlejeme späť a ešte chvíľu povaríme. Pre väčšie deti možno zeleninu rozpučiť vidličkou.

BROKOLICOVÁ POLIEVOČKA
3 malé ružičky brokolice, 1 žĺtok, 1 čajová lyžička (ČL) olivového oleja, 1 malá mrkvička, 3 polievkové lyžice (PL) krupice, pažítka na zdobenie
Mrkvičku uvaríme v troške vody. Brokolicu sparíme 3 minúty a pridáme mrkvičku. Spolu všetko trochu popučíme. Potom pridáme žĺtok a varíme 2 minúty. Pomaly za stáleho miešania pridávame krupicu a varíme, kým nezhustne. Nakoniec pridáme olivový olej a ozdobíme pažítkou.

HRÁŠKOVÁ KRÉMOVÁ POLIEVKA
2 polievkové lyžice (PL) zeleného hrášku, 1 PL oleja, 1 PL polohrubej, (hladkej) múky, 100 ml mlieka (materské, sušené), petržlenová vňať
Hrášok uvaríme vo vode (asi v 150 ml). Na oleji opražíme múku, urobíme svetlú zápražku, zalejeme vodou, rozmiešame a vlejeme do polievky, necháme prevrieť, pridáme mlieko. Opäť necháme prevrieť. Premixujeme. Na záver môžeme pridať trochu nadrobno posekanej petržlenovej vňate. Výborná je aj s rožkom pokrájaným na kocky.

CÍCEROVÁ POLIEVKA A NÁTIERKA 12 mes
200 g cíceru, 2 polievkové lyžice (PL) ovsených vločiek, menší pór, olivový a slnečnicový olej, cesnak, soľ
Cícer večer namočíme do vody a na druhý deň uvaríme. Rozdelíme na dve časti. Jednu aj s vývarom pomixujeme a nalejeme na upražený, nadrobno nakrájaný pór. Pridáme vločky, osolíme podľa chuti, desať minút povaríme a polievka je hotová.
Nátierku pripravíme z uvareného cíceru, strúčiku cesnaku, olivového oleja a trošky soli. Všetko vymixujeme a natierame na celozrnný chlieb. Jakubkovi nátierka chutí s nadrobno pokrájanou rajčinou.

OVOCNO-OVSENÁ KAŠA
Dve polievkové lyžice ovsených vločiek povaríme 15 minút. Menším deťom podávame len scedený vývar. Pridáme rozmixovaný marhuľový alebo jablkový kompót, alebo jedno nastrúhané jablko.

ODVAR Z ĽANOVÉHO SEMIENKA
Na zmäkčenie stolice sa mi osvedčil aj odvar z ľanového semienka. Jednu lyžicu ľanového semienka povaríme vo vode, scedíme a do tejto gélovej tekutiny pridáme jednu lyžičku granulovaného čaju pre dojčatá. Ak dieťa nedojčíme, môžeme tento odvar použiť aj na prípravu umelého mlieka.

ZELENINKOVÁ POLIEVOČKA S KRÚPAMI
Očistíme, umyjeme a nakrájame si zeleninku – mrkvičku, kaleráb, petržlen, pór a zemiaky. Na troške olivového oleja chvíľu osmažíme mrkvu, potom pridáme ostatnú zeleninku a zalejeme vodou. Krúpy (večer si ich môžeme vopred namočiť) opláchneme vodou a pridáme k zeleninke. Varíme, kým krúpky nezmäknú. Do hotovej polievočky ešte pridáme petržlenovú vňať a rozmixujeme, prípadne len roztlačíme väčšie kúsky zeleniny vidličkou. Podávame detičkám po ukončenom siedmom mesiaci, pretože krúpky obsahujú lepok. Ak ich nahradíme ryžou, môžeme podávať bábätkám už ako prvú polievočku.

MLIEČNA ZELENINOVÁ POLIEVKA
1 menší pór, 2 či 3 zemiaky, 1 mrkvu, syrokrém, mlieko, olivový olej, štipka soli, bobkový list, petržlenovú vňať, zemiakový škrob na zahustenie
Nadrobno posekaný pór speníme na zohriatom olivovom oleji, pridáme nadrobno pokrájané zemiaky, nahrubo nastrúhanú mrkvu (prípadne petržlen, zeler). Zalejeme vodou tak, aby sa nám zelenina pod ňu „schovala“. Prisolíme a necháme variť do zmäknutia. Nezabudneme pridať bobkový list.
V šálke zmiešame 1 až 2 dl mlieka s 2 lyžičkami zemiakového škrobu a spolu so syrokrémom v hrnci zašľaháme do zmäknutej zeleninovej zmesi. Necháme prejsť varom. Do hotovej polievky nasekáme petržlenovú vňať. Môžeme pridať aj lyžičku citrónovej šťavy na zvýraznenie chuti. Namiesto zemiakov môžeme pridať aj na ružičky rozobraný karfiol, brokolicu alebo pokrájanú špargľu. Podávame deťom po dosiahnutí prvého roka.

KARFIOLOVÉ PLACKY 12 mes
1 väčší karfiol, 5 vajíčok, 5 polievkových lyžíc (PL) hrubej múky, olej na vyprážanie
Umytý domäkka uvarený karfiol roztlačíme vidličkou, pridáme múku, žĺtka, jemne ochutíme posekanou petržlenovou vňaťou soľou a mletou rascou (podľa vlastného uváženia a veku dieťaťa). Z bielkov vyšľaháme tuhý sneh, ktorý zľahka primiešame ku karfiolu, múke a žĺtkom. Vzniknuté cesto kladieme lyžičkou na rozpálenú panvicu (môže byť lievancová panvica). Upražíme z oboch strán a chutné placky sú na svete. Ako prílohu podávame zemiakovú kašu. Ak placky neprisolíme, môžeme ich podávať deťom od osem mesiacov.

ZEMIAKOVO-POHÁNKOVÁ POLIEVKA
Na 1,5 l vody dáme za plnú hrsť pohánky a 1 stredne veľký očistený a na kocky nakrájaný zemiak. Deťom po roku môžeme trošku osoliť. Varíme dovtedy, kým sa pohánka nerozvarí. Malým deťom podávame polievku rozmixovanú. Recept je vhodný pre deti od 6 mesiacov (pohánka neobsahuje lepok).

PÓROVÁ POLIEVKA
Opäť je to len „hŕstková“ polievka, pretože ju tiež pripravujem „odoka“. Na oleji opražíme na kolieska pokrájaný pór, osolíme (deťom po roku), zalejeme vodou a prevaríme. Keď je prevarená, pridáme smotanu (buď na varenie alebo šľahačkovú – táto je lepšia) a opäť necháme prevrieť. Vychladnutú zmes rozmixujeme a pridáme do nej uvarené zemiačiky. Recept je vhodný pre deti po prvom roku.

ŠPENÁTOVÉ RIZOTO S CUKINOU
Špenát pokrájame na malé kúsky (v zime použijeme mrazený, ktorý trošku rozmrazíme na miernom plameni). Ošúpanú cukinu pokrájame na malé kúsky (môžeme pridať hocijakú zeleninku, ktorú máme poruke, aj viacero druhov dovedna). Do zeleninového vývaru alebo vody nasypeme umytú ryžu, pridáme zeleninu aj so špenátom a prikryté dusíme na miernom ohni. Hotové rizoto posypeme petržlenovou vňaťou, prípadne postrúhaným tvrdým syrom.

ZAPEKANÉ ZEMIAČIKY SO ZELENINKOU
Do mierne vymasteného pekáčika vložíme zemiaky pokrájané na kolieska, ktoré sme predtým uvarili vo vode s trochou rasce. Na vrstvu zemiakov pokladieme malé ružičky karfiolu alebo brokolice (možno aj obidvoje) – v zime mrazené, v lete čerstvé, ktoré tiež najskôr povaríme vo vode. Navrch rozložíme zvyšné zemiaky a zalejeme rozšľahaným žĺtkom. Posypeme petržlenovou vňaťou (v zime ju mám v črepníku na okne) a postrúhaným tvrdým syrom. Ako obmenu odporúčam použiť namiesto karfiolu a brokolice zelený hrášok. Chutí to výborne. Detičkám aj dospelým.

FAREBNÝ SEN
zemiaky, brokolica, karfiol, hrášok, kukurica, mrkva, maslo
V pare udusíme zemiaky, brokolicu, karfiol, hrášok, kukuricu a mrkvu. Do jedného roka malým papáčom zeleninu nesolíme. Na tanieriky pokladieme farebné kôpky, poliate rozpusteným maslom. Deťom po prvom roku pridáme aj plátok tvrdého neúdeného syra pokrájaný na malé pásiky. Pohľad na takýto tanier je naozaj krásny a lákavý, ale čo je najdôležitejšie, zvyšuje deťom chuť do jedla.
Ponúkame vám chutné zeleninové jedlo pre vaše dieťatko, ktorému môžete ponúknuť po prvom roku života.

KARFIOLOVÁ POCHÚŤKA
1 malý karfiol, 1 rožok, 1 dl mlieka, 1 vajce, soľ (môžete vynechať), 1 malá cibuľka, 1 malý strúčik cesnaku, petržlenová vňať, strúhanka, olivový olej
Karfiol uvaríme v jemne osolenej vode, scedíme a vychladnutý posekáme na malinké kúsky. Pokým sa uvarí karfiol, namočíme jeden pokrájaný rožok do mlieka. Potom zmiešame posekaný karfiol, vyžmýkaný rožok, najemno pokrájanú alebo rozmixovanú cibuľu, jednu polievkovú lyžicu strúhanky, roztlačený malý strúčik cesnaku, štipku soli a jedno alebo dve vajcia (aby sa nám dali tvarovať placky). Všetko poriadne spracujeme a vytvarujeme malé placky obalené v strúhanke, ktoré pozvoľna vypražíme na miernom ohni na malom množstve olivového oleja. Ako prílohu podávame zemiakovú kašu so zeleninovým šalátom alebo kompótom. Jedlo je vhodné (bez soli) pre papkáčov od jedného roka. Naša pätnásťmesačná Natálka toto jedlo veľmi obľubuje a vždy dokáže spapať dve aj tri placky.

ZAPEKANÁ BROKOLICA
brokolica, zemiaky, žĺtok (pre deti po 1. roku celé vajce), neúdený syr, olej, maslo
V šupke uvarené zemiaky ošúpeme, nadrobno pokrájame a vložíme do malej misy z varného skla, potretej olejom. (Môže byť aj malá kompótová miska zo Simaxu, staré mamy také misky určite majú.) Umytú brokolicu rozoberieme na malé ružičky a povaríme vo vriacej vode (alebo ešte lepšie v pare) 5 až 7 minút, podľa veľkosti ružičiek. Potom ju scedíme a pokrájame na drobné kúsky, zamiešame so žĺtkom (celým vajíčkom), pridáme najemno postrúhaný syr. Brokolicovú zmes rovnomerne rozvrstvíme na zemiaky. Môžeme dať ďalšiu vrstvu zemiakov. (Ja nedávam, lebo chcem mať istotu, že žĺtok nezostane surový.) Povrchu pokladieme kúsky masla a dáme zapiecť do rúry. Obmena: namiesto zemiakov použijeme cestoviny, namiesto brokolice karfiol. Jedlo je vhodné pre detičky od ukončeného 9. mesiaca, s celým vajíčkom až po 1. roku.

RYŽOVÁ OVOCNÁ KAŠA 7 mes
1 šálka ryže, prevarené mlieko podľa potreby (alebo odstriekané materské mlieko, ak ešte dojčíte), banána, trochu vanilky a kryštálového cukru
Klasickým spôsobom si uvaríme ryžu vo vode. Dáme ju do misky, pridáme na kolieska pokrájaný banán, trochu vanilky, cukru, mlieko a rozmixujeme. Mlieko pridávame podľa potreby, aby bola kaša stredne hustá. Namiesto banána môžeme pridať uvsrené jablko, hrušku…

KAŠA Z OVSENÝCH VLOČIEK 6 mes
4 polievkové lyžice prebratých vločiek, voda, 1 menší banán, 1 stredne veľké jablko
Ovsené vločky opláchneme, zalejeme 4 až 5 lyžicami vody a necháme do rána namočené. Potom ich rozmixujeme, pridáme najemno postrúhané jablko a pretlačený banán. Väčším deťom možno pre zmenu do vločiek pridať banán a 3 až 5 lyžičiek jogurtu. Kaša je vhodná pre deti od ukončeného 7. mesiaca.

POHÁNKOVÁ KAŠA 6 mes
3/4 dl pohánky, voda, 1 stredne veľký banán, 1 stredne veľké jablko
Pohánku prepláchneme a namočíme do rovnakého množstva vody minimálne na tri hodiny, najlepšie do rána. Potom ju rozmixujeme na jemnú kašu, do ktorej pridáme postrúhané jablko a pretlačený banán. Vzniknú tak asi 2,5 až 3 dl kaše. Takto pripravená pohánková kaša má svojskú chuť, ale je veľmi dobrá. Vhodná je pre deti od ukončeného 6. mesiaca.

KURACIE PRSIA S JABLKAMI 12 mes
1 kuracie prsíčko, 1 stredne veľké jablko
Kuracie prsíčko pokrájame na tenké rezance a dusíme ho na troške vody (15 až 20 minút). Keď je mäsko uvarené, pridáme olúpané jablko (zbavené jadrovníka a pokrájané na mesiačky) a dusíme ešte jednu až dve minúty. Po dovarení pokrm rozmixujeme. V súčasnosti ho už len roztláčam vidličkou a mäsko trochu pokrájam. Do teplého jedla môžeme pridať malú lyžičku masla, ale jedlo je veľmi chutné aj bez neho.

ZAPEKANÉ ZEMIAKY S JOGURTOM 12 mes
3 malé zemiačiky, 1 dl bieleho jogurtu (nie nízkotučný), 1 žĺtok (alebo celé vajíčko starším detičkám), pažítka alebo cibuľová vňať, olej
Zemiaky si v šupke uvaríme domäkka. Olúpeme ich a pretlačíme cez šalátovú mriežku. Jogurt rozmiešame so žĺtkom (prípadne celým vajíčkom) a s najemno pokrájanou vňaťou z cibule alebo pažítky. Do olejom vymastenej misky navrstvíme pokrájané zemiačiky, prelejeme ich jogurtovou hmotou a dáme ich zapiecť do vyhriatej rúry na 10 minút (alebo do mikrovlnky na 5 minút pri 400 W výkone).

dasa711
5. júl 2009

caute vcera celkom fajn den 🙂

chymenitta33
autor
5. júl 2009

ahoij Daši ako bolo_?

dasa711
5. júl 2009

do obedu sme sa cvachtali v bazeniku ,na vecer nas kamoska pozvala do Srnia na chalupu grilovat
potom ma este vytiahla do ulic bola som 1.krat v bare bez partnera a vecer odkedy je maly na svete 😉 ,ani sa mi moc nechcelo ale uslo to,-no mozem bez toho zit aj na dalej myslim ze mam asi na pol roka pokoj 🙂

chymenitta33
autor
5. júl 2009

no super si si užila🙂paráda..aký pečák je dneska tiež 😉 Davko spí ked sa zobudí pôjdem hádam na haciendu čo budeme domena 😒

dasa711
5. júl 2009

ja idem hodit relax a uvidime je divno.asi len tak rodinne popoludnie-ako kazda nedela 😖

chymenitta33
autor
5. júl 2009

🙂 🙂 no asi tak nejako

henusska
6. júl 2009

chym,dakujem velmi pekne.Akurat, mi mala od soboty vecera zostala chorunka,teploty,sopliky,...asi to ma z toho plavania... 😠

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre