Maminky z Beneluxu?

famfrla
19. mar 2007

Najdu sa maminky z beneluxu?

henikav
26. sep 2014

@hanci1205 mala kedy pride? ze sa ani neozves. V buducnosti ma prosim ta oznac; aby som dostala upozornenie ze si mi pisala teda daj @ pred moje meno, nepozeram sem pravidelne, kedze tato tema stale spi, nebudem si predsa pisat sama so sebou 😀 😀

leony83
27. sep 2014

ahojte, aj ja som uz tu. uz 2. tyzden, ale este v hoteli, bud. tyzden sa stahujeme do bytu. cca 3 tyzdne budem bez netu. neviem ako to vydrzim... 😠

henikav
28. sep 2014

@leony83 no vitaj, tak dobre stahovanie, ak budes nieco potrebovat, ci poradit, kludne sa ozvi. Ak mas tablet ci notebook, mozes chodit niekam kde je free net, neviem presne v ktorej stvrti ste, ale napriklad v Lunch & garden (restika v Carrefoure), alebo v Quicku zvykne byt volny net 😉

drobec490
28. sep 2014

@hanci1205
@henikav
@ivka225
@leony83 ahojte dievcata..neviete mi nahodou poradit potrebovala by som tak obcasnu babysiterku?dakujem

drobec490
28. sep 2014

@leony83 a v ktorej si casti ja som tu s malym uz tiez dva tyzdne zatial tiez len hotel ale aj na nom pracujem tak pohoda 🙂my az po novom roku budeme riesit nejak bytik..

henikav
28. sep 2014

@drobec490 poznam jednu belgicanku, je super, tu u nas strazila deti snad vsetky zaradom v ulici, jej rodicia su nasi susedia. Teraz byva niekde v Brusseli, ale cez den myslim ze pracuje, opytam sa a dam ti kontakt. Kde presnejsie ste? Ona je teraz myslim v Evere

leony83
28. sep 2014

@drobec490
@henikav v quick treba stat priamo pri pulte, aby som mala signal 🙂 inac net viem vybavit len na belgicky pobyt? lebo brat byva v Lux, on tu zije dlhsie, rozmyslam, ze si ho sem zavolam, aby mi to vybavil na vlastne meno....

som v Etterbeek, aj byt tu budeme mat- hned vedla Jubilerbark, neviem ako sa to pise....

@drobec490 tvoj maly chodi do skolky? ty aj pracujes?

drobec490
28. sep 2014

@henikav ja potrebujem hlavne kvoli tomu ze v stredu kratko a cez viken doribevame tiez a aj prazdniny ked su a podobne...my sme v turnhout..
@leony83 ano od pondelka uz nastupuje a ja robim uz dva tyzdne..

leony83
28. sep 2014

@drobec490 pracujes v eu instituciach? sranda, ze aj my mame v stredu a piatky len do pol 1ej skolku... maju to vsade?

@henikav nemas nejake info ake je byvat v Etterbeek? je to bezpecne miesto podla teba?

henikav
28. sep 2014

@drobec490 vacsinou priamo v skole, ci skolke je druzina, sice platena, ale urcite ovela lacnejsia ako au pair. V stredu celkovo vsade maju deti skolu ci skolku len doobeda, aj moj syn a ten je uz na strednej, ale v stredu koncia skor. No a cez prazdniny zvykneme zapisovat deti na kadejake staze, je to super, deti sa zahraju, zabavia, je to ako denny tabor, rano odnesies ako do skoly a po praci prides pren 😉 Tie staze funguju podobne hodiny ako skolky, ale tiez maju druziny.

@leony83 Etterbeek je celkom fajn stvrt, blizko institucii, aj poziciou v meste je fajn, aj cenovo, len jedna cast je taka trosku zmiesanejsia, ale zas vsetko mas po ruke 😉

leony83
28. sep 2014

@henikav super, dakujem za info. skolku budeme mat blizsie ako teraz z hotelu, ale rano sa musim prepchat autom cez schuman, co je katastrofa. skolku mam na 6 km, ale cesta mi trva 40 minut 😖 ale uz som si zvykla na tie vecne zapchy... myslis si, ze ten internet viem vybavit na lux. adresu?

henikav
28. sep 2014

@leony83 to asi nie, ale preco nevybavis na svoju?, ved to mas do 48 hodin, niekedy aj skor, ak su droty vsetko ok, ze netreba prepajat, tak to mas prakticky okamzite. 40 minut 6 km? to si teda neviem predstavit, skusila si zmenit trasu? Ja za 40 minut pridem z Nivelles, otocim sa v eu skole a prejdem aj schuman. Z ktorej strany a kam chodis? 40 minut si viem predstavit len ak ides zo strany kortenberg smerom do centra

leony83
28. sep 2014

@henikav kazdy tvrdi, ze cca 3-4 tyzdne trva, kym zavedu internet 😒 my este nemame Id kartu, lebo oficialne este ani adresu nemame....
teraz chodim zo strany Schaerbek cez tu cestu kde je aj slovenske zastupitelstvo a cez schuman... rano je to katastrofa 😖 hlavne dostat sa von na Lujzu, potom je uz ok....

leony83
28. sep 2014

chodim do Forest, my sme v eeb1

henikav
28. sep 2014

ja poznam Etterbeek aj vsetky okolite stvrte naspamat (som tu uz dlho) a je pravda ze nechodim po hlavnych tahoch, tie su upchate, skus tie najvacsie zapchy prebehnut po vedlajsich ulickach, len tie treba dobre poznat, lebo mas vela jednosmeriek, skus sa povozit tadial cez vikend, popozerat a uvidis ze to pojde rychlejsie

drobec490
28. sep 2014

@henikav no o tej strede to viem to ma upozornovali aj vlastne mam taky zosit ich skolky co a ako len musim si to poprekladat z toho ich jazyka :D ,no viem ze su druziny ale ja poobede uz okej len ta streda mi niekedy moze zahaprovat a potom sa nam jedna o vikendy tie su najproblematickejsi u nas lebo v soboty sme obaja v praci :/a cez leto no to budem sa potom pytat ale az na dalsi rok...a pocas takych prazdnin ako teraz budu jesenne alebo jarne tiez funguju tie staze?
@leony83 nie nepracujem v eu institucii ja som tu cez slovaka na slovensku zivnost..a manzel tu robi uz stvrty rok..hej tusim ze to maju vsade takto kratko..
inak este sa chcem spytat sme sa boli tu v turnhoute prihlasit a ta zenska mi tvrdila ze na sk sa musim odhlasit ze vysiel novy zakon ze kto sa tu prihlasi vo svojej krajine sa ma odhlasit,ale nedala si vysvetlit ze my nemozeme nakolko pracujeme na slovensku zivnost,,neviete o tom nieco nahodou?
@leony83 o ten internet skus sa ist pytat lebo ja co viem manzel ked byval este s kolegami tak do dvoch dni im prisli zapojit cize podla mna tak dlho to nieje len treba ist sa popytat 😉

henikav
28. sep 2014

@drobec490 tie staze funguju vsetky prazdniny.
@leony83 no to ides presne tadial kadial som ti pisala cez av. Cortenberg do centra, to je najhorsia cesta, ale da sa obist vedlajsimi ulickami len to treba dobre poznat, tazko sa to da vysvetlit tu na koniku. Skus vedla rue Franklin a potom pod schumanom rue joseph II tiez su zapratane, ale menej 😉pripadne este dalsie mensie ulicky povedla, ale to by si uz musela velmi dobre poznat aby si sa nestratila

leony83
28. sep 2014

@henikav dakujem, si zlata. zajtra poobede pojdem pre maleho trosku skor a vyskusam. doteraz som nechcela experimentovat, lebo tie ulicky su take divne, oni vobec nie su rovnobezne, a co je najhorsie, ze medzi vysokymi budovami mi na navigacii vypadava signal... skusim to checknut na mape ako si napisala a zajtra vyskusam 😉

henikav
2. okt 2014

@leony83 no tu franklin som ti neodporucila dobre, teraz asi 2-3 dni su tam nenormalne zapchy, neviem ci nie je nieco rozvrtane trosku dalej, lebo toto nikdy nebolo, ja som tadial chodievala, ale teraz uz asi treti den hroza

idul
26. okt 2014

@andreaal poslala som Ti postu🙂

lagatta
25. nov 2014

@henikav ahoj, rada by som sa opýtala nejaké veci. Môj priateľ si našiel prácu v Bruseli, takže sa asi budeme sťahovať z Dublínu do Bruselu. Čakáme bábätko a ani neviem ako to tam funguje čo sa týka ošetrenia a tak ďalej. Neviem či si budem schopná nájsť prácu jednak preto, že nehovorím vôbec po francúzsky a neviem ani kde by som si mohla niečo nájsť. Páči sa Ti život v Belgicku? Ako to tam funguje so zdravotným ošetrením?

henikav
25. nov 2014

@lagatta neviem ti presne povedat ako to bude fungovat u vas, kedze nie ste manzelia. Normalne to funguje tak ze ked jeden z manzelov pracuje a druhy, napriklad zena je na materskej, tak su vsetci priradeni na manzelovu zdravotnu poistku, odkial sa vsetko hradi. Neviem co ine ta okolo osetreni zaujima. Ked tu trvalo zijes, mozes si vybavit cele tehotenstvo uplne zdarma ak budes chodit na kontroly v ramci ONE, vtedy mas vsetky konzultacie zdarma. Takisto potom poradnu pre dietatko, ci vakciny. Ale na co ta upozornim, ak chces zacat pracovat, treba rezervovat jaslicky hned na zaciatku tehotenstva, inac sa do nich nedostanete. Peniazky za porod dostanes nejako koncom tehotenstva, uz sa presne nepamatam, ale priblizne v 7mom mesiaci tehotenstva, to ti bude stacit na zaplatenie porodu, nieco ti este aj zostane. S pracou neviem co sa ti podari, zalezi od toho v akej sfere hladas, ake ine jazyky hovoris... Nam sa v Belgicku paci, to uz nad tym ani nerozmyslame, sme tu uz dlho, proste tu sme doma. Kludne napis co ta este zaujima, co budem vediet, rada odpoviem

lagatta
25. nov 2014

@henikav ďakujem veľmi krásne za odpoveď 🙂 potešila si ma. No máme v pláne sa zosobášiť, takže to by hádam nemal byť problém. No ja som hlavne zo sféry administratívy. Ovládam plynuje angličtinu a začiatočnícky taliančinu. No učím sa ďalej. Po francúzsky neviem ani ceknúť. Toho sa trochu bojím. Inač som pracovala v minulosti ako recepčná a tiež fakturantka, ale v podstate teraz by mi nevadila ani nejaká menej náročná práca. Dá sa povedať v ktorejkoľvek oblasti len s tým, že som tehotná nesmiem dvíhať ťažké veci a ani mať nejakú fyzicky namáhavú prácu, takže s týmto aj ja by som potrebovala poradiť čo asi tak sa dá teraz robiť. No uvažujeme, že tam prídeme lebo my sme v Dublíne a ešte vždy sme sa tu nezabývali a to sme tu už od júla. Nepáči sa nám počasie a ľudia sú strašne chladní. Mám tak trochu pocit, že sú dosť proti cudzincom čo sa ani nečudujem, pretože tu je strašne veľa poliakov každý piaty človek tu je poľak. Sú tam aj nejaké potraviny česko-slovenské? Ja mám tak trochu strach zo sťahovania sa do druhej krajiny lebo to zase nebudem nikoho poznať a keďže sa tam rozpráva po francúzsky ešte viac sa bojím.

henikav
25. nov 2014

@lagatta No myslim ze v Brusseli mozno aj nejaku pracu najdes, vo Valonskej casti bez francuzstiny nie, to potom skor u flamov. Tu je cudzines skoro kazdy, takze sa stratite v dave 😉 No a dovoz slovenskych potravin sa tu organizuje, robi to jeden sympaticky pan, ktory vozi aj ludi na sk, minimalne raz za mesiac si viete objednat co len chcete. Tu su ale ludia tiez ini ako na sk, kazdy stat ma svoju mentalitu a upozornim ta, slovaci a slovenky tu velmi spolu nedrzia, sice sa obcas nieco organizuje, ale mimo akcii si kazdy zije svoj zivot. Ja som tiez kadeco skusala, ale tu nikto na nikoho nema cas. Ked sa nechce tak sa neda 😉 Ale vy mozno narazite na inych ludi

lagatta
25. nov 2014

@henikav dakujem velmi pekne 🙂 neviem co by som robila bez Tvojich odpovedi. Velmi si mi pomohla. Co sa tyka mentality je mi jasne, ze je vsade ina. Aki su belgicania? Mate aj nejakych kamaratov belgicanov? Je tam vela poliakov? Tych velmi nemam v laske. Inac ja som si vsimla, ze akonahle slovaci opustia krajinu, nedrzia spolu. Prestanu sa zaujimat. To iste je aj tu v irsku preto nemam ziadnych kamaratov a kamaratky a ako som spominala iri si cudzincov velmi nepustaju k telu. A ty si z ktoreho mesta v belgicku?

henikav
25. nov 2014

@lagatta my sme dlho byvali v Brusseli, mali sme vela priatelov asi zovsadial, anglicanov, talianov, aj belgicanov. Teraz sme na dedine, asi 40km z Brusselu a dochadzame. Okrem jedneho prizeneneho francuza sme tu jedini cudzinci a okrem jednych starych susedov tu vedla nas s tym nikto iny nema problem. Mimochodom oni maju problem s kazdym na okoli. Ale pracujem v takom zmiesanom medzinarodnom prostredi a deti chodia tiez do takych zariadeni, skola aj jasle, kde su deti prakticky zovsadial. Nie nemame s tym ziaden problem, sme tu doma.

leony83
4. feb 2015

ahojte baby, hladám škôlku pre dcéru... syn chodí do eeb 1 do Forest. dcéra bude mať v novembri len 3 roky, do eeb môže až od 4, tak hladáme niečo dočasné. najlepšie by bolo okolie Schumana alebo Forest. na nete som našla niekoľko škôlok, ale napíšem aj sem, možno mi viete doporučiť nejakú konkrétnu škôlku s ktorou máte skúsenosť....
@henikav tvoja dcérka do ktorej chodí?

henikav
4. feb 2015

@leony83 moja dcerka je zatial v jasliach, tie su priamo od komisie a do 4 rokov, ale od 2 a pol roka pojde do normalnej skolky Chant d'oiseau vo woluwe saint pierre, tam chodil aj syn. Pretoze v prvom rade jasle su fajn pre male deti, ale uz tie vacsie, tych je mozno 6 dokopy a zda sa mi to priliz velky sok ju preradit z kolektivu 6 deti do skoly kde je takmer 4000 deti, takze prechodne obdobie v normalnej skolke-skole kde je asi 300 deti. Druha vec je financna stranka, mestska skolka je zadarmo, platia sa len objednane sluzby, cize druzina, jedlo, desiata.... jasle plna cena, asi vies 850€, pritom ta mestska skolka mne celkovo lepsie vyhovuje aj z tej stranky ze to mam po ceste, do jasli mam dost velku zachadzku, na schumane aj 500 metrov moze trvat hodinu, ani ten maly kolektiv sa mi v jasliach nepaci ze 6 deti a tuto skolku mam odskusanu, chodil tam syn a pre mna je to najlepsia skola v akej kedy bol. Do mestskej skolky v mieste tvojho bydliska su povinni ti ju zobrat, ostatne skolky nemaju povinnost, ale mozu ak maju miesto 😉

leony83
4. feb 2015

@henikav dakujem! Pozerala som tu skolku a je od nas celkom blizko. Len 2 deti by som uz nezvladla nosit do 2 roznych skolok. Maly bude musiet chodit busom... uz ste tam boli na zapise? Nevies nahodou, ci vedia po anglicky?

henikav
4. feb 2015

@leony83 netusim ci hovoria anglicky, ja som vzdy hovorila francuzsky s riaditelkou a ano uz sme zapisani, uz od novembra 2014, boli sme skor, pretoze uz v tej stvrti nebyvame, tak som chcela mat istotu ze dostaneme miesto, mala tam bude chodit od oktobra

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre