Maminky z Beneluxu?

famfrla
19. mar 2007

Najdu sa maminky z beneluxu?

vlnka81
27. mar 2012

@henikav ta predosla sprava patrila tebe 😀 nejako sa mi zablokovalo myslenie - a to prave ohovaram belganov 🙂 musim teda poopravit je aj medzi nimi par vynimiek a to potom stoji za to 🙂

henikav
27. mar 2012

@vlnka81 si ma rozosmiala, ale celkovo si Belgicko dobre vystihla. Takze schuman, pracujete, (teda ty v minulom case docasne) v instituciach? My uz sme starsi, tak sme uz citili potrebu ozaj niekde zapustit tie korene no a to dochadzanie to zavisi od toho o kolkej odchadzas rano z domu, lebo ano ak neskor, moze byt z toho kludne aj 1 a pol hodiny, my odchadzame z domu o 7 mej, co sa mi vidi este celkom v pohode

vlnka81
28. mar 2012

Obidvaja sme v EK...ja si od juna beriem matersku na 1 a pol roka. Ked to poviem v BXL tak su vsetci v soku ze ako dlho a ked to poviem na SK tak ma vsetci povazuju za krkavciu mater ze ako kratko 🙂 Tak uvidime ako to pojde...Vcera sme sli do Moorselu na take bejby info session a o 19:30 bola taka brutalna zapcha ze som myslela ze tam ani nedojdeme. Ale necudujem sa, vsetci chcu byvat pekne, nie ako kralici 🙂 A prave tam som sa vcera dozvedela ze potrebujem na rodny list apostillu z SK, tak to ma skoro vystrelo, volala som na ambasadu a tam mi dali podrobny opis co potrebujem vybavit...to je iny brutal. nasi SK romaci musia mat dobre premakany system ak chodia rodit do belgicka...asi by som sa mala informovat u nich ako to vsetko povybavovali 😀 Nuz Vasek odchadza z domu ani neviem kedy kedze ja teraz spim dlho, ale urcite je v kancelarii uz o7:30 - tak to by aj slo ak by sme mali domek na dedine 🙂 zial z prace neodchadza pred 18:00 (niezeby bol workholik,len je strasne dosledny a zodpovedny, ach jaj) a to by asi v zapchach stravil pol zivota...ale vsak to vsetko este uvidime..zahniezdenie je este len v predpripravnom procese 😀 Ty pracujes tiez v instituciach alebo v privatnom sektore? ako dlho ste v Belgicku? My asi 4 a pol roka...

henikav
30. mar 2012

@vlnka81 prepac skor som sa nedostala k pisaniu, mame teraz trosku fofry v praci, ano ja som v EEAS v budove Capitale. K tomu dochadzaniu by som dodala tolko, ze samozrejme zalezi od toho z ktorej strany chodi, moj nazor zo strany Wawre je to rano neprechodne, teda ak chcete frankofonnu cast, ja mam len tie zmapovane, my sme do flamskej nechceli ist, hoci raz sme sa takmer rozhodli kvoli jednemu domu. No a potom samozrejme vzdialenost zavisi od toho kolko km ste ochotni sa vzdialit, ake mate naroky na dom a co dovoli penazenka. Z mojej strany ked odidem z domu najneskor o 7mej, tak je to ok, po 7mej uz sa to upchava, no a domov ak odides pred 16 tou, alebo po 18tej je to tiez ok, ale o 17tej sa ani nepohnem, to sa radsej stavim este niekde po nakupoch. Samozrejme, obcas sa stane nechoda, alebo nieco ine nepredvidane na dialnici, ale celkovo, mne sa to nezda byt take zle, to je fakt malokedy.
Ja som v Belgicku vyse 20 rokov, maly sa tu narodil a manzel je tu novacik, len par mesiacov, tak si tvrdo zvyka a uci sa rec, lebo on len anglicky. Inac vidim ze tvoj maly bude oslavovat mozno na moje, alebo manzelove narodky 20, alebo 29.6, cize blizenec, alebo rak

henikav
3. apr 2012

baby kde ste?? vy uz vsetky dovolenkujete??

vlnka81
5. apr 2012

@henikav ahoj Heni, sorry ze som sa neozvala skor ale chytila ma chripka - najprv som 3 dni bola brutal unavena a potom som zacala horuckovat . hrdlo, usi, hlava, cele telo boli - no proste kompletka. A ja expert, aby som nebrala zbytocne paralen tak som vypila asi liter a pol caju z materinej dusky, zacala som sa potit (na radost manzela lebo ja neznasam potenie a pocas choroby ho odmietam) ale co bolo potom? no asi o 2 hodiny som chytila akoby astmaticky zachvat - nevedela som sa nadychnut, musela som dychat pomaly a zhlboka a este som musela chodit lebo mi bolo brutal teplo. celu noc som nespala, kazdych 10 min som sa hystericky zobudila ze sa neviem nadychnut - a zas som musela chodit. To bolo pred dvoma dnami. Myslela som ze je mi uz AMEN 🙂 no som ja ale expert. az na druhy den som si precitla ze materinu dusku pocas tehotenstva NIEEE!!!! ze sa stahuje maternica alebo co ja viem co este...dufam ze bejby je OK - ani som nevolala lekarke (ta uz davno dovolenkuje) No a zajtra sa k nam maju dovalit svokrovci aj so svagrom - no nie som z toho nadsena, lebo v tomto stave sa o nich nemozem vobec postarat, ostavaju do pondelka...snad to nejako prezijem teda snad to preziju oni 🙂 vy ostavate na velku noc v BE?

henikav
5. apr 2012

@vlnka81 tak to ma mrzi, snad uz budes lepsie a babatko je urcite ok, neboj. My tu zostavame, zrusili mi dovolenku, inac by sme uz boli na sk. Mas skype?
Ja som bola tiez par dni taka unavena a od vcera ako na potvoru horucka a to som planovala dnes pobehat nejake butiky

vlnka81
14. apr 2012

@henikav ahoj heni, no ja som stale chora - uz to preslo aj na Vaska. takze sme dvaja marodi. Svokrovci su uz za horami za dolami, bolo to narocne 😉 ale aj celkom fajn. Poskladali spolu postielku aj prebalovaci pult tak sme zas o krok blizsie k babatku 🙂 Ja som cele sviatky prespala a este stale som v spiacom mode 🙂 Skajp mam ale velmi nepouzivam - ja radsej telefonujem. Nejako ma telefonovanie cez pocitac unavuje. Mame ale pevnu linku. Ale kludne si mozme niekedy skajpnut 🙂 Dufam ze si uz zdrava a ta horucka bola len rychla zalezitost...ja uz si davam poriadne pozor co do seba dam - co sa tyka byliniek 🙂 dnes som sa docitala ze by som v tehotenstve nemala ani otrivin sprej do nosa - ale zial bez neho to nejde a ak si ho nestrieknem tak nedycham a to by sme asi dlho neprezili ani ja ani bejby 🙂

taty
20. apr 2012

@henikav ale figu dovolenkujeme ,zima ako v Rusku sakra som vravela muzovi ze balim kufor smer Havaj ak sa to nezmeni 😝

henikav
20. apr 2012

@taty no veru hnusny cas, brrrrr
my ideme zajtra do ciech na otocku

taty
21. apr 2012

@henikav my do Ciech nejdeme a prave preto som dnes uvarila cesky gulasek a k tomu domacu parenu knedlu 😀

jaja28
2. máj 2012

ahoj baby, dufam, ze sa nenahnevate, rada by som sa pridala do vasej temy, zatial v belgicku nezijeme, manzel je zatial v holandsku no priblizne o mesiac by mal nastupit do "jeho (firma pre ktoru pracuje)" materskej firmy do B, konkretne do antwerp. firma pre ktoru manzel pracuje chce, aby zostal na stalo a rodina (ja a dcerka) sme prisli za nim, nasa dcerka ma 4 a pol roka a chcem sa opytat, aky je v belgicku system co sa tyka skolky? od kolkych rokov je skolka, myslite, ze najdeme v antwerpach aj nejaku medzinarodnu skolku? prepacte, viem ze mam vela otazok, ale nepoznam nikoho na koho by som sa obratila, dakujem za odpoved. Popripade, az poznate nejaku kocku, ktora tam zije, alebo niekoho kto by mi vedel poradit, aky je postup, kde sa mam po prichode nahlasit, na ake urady, a tak. na zaciatok zacneme hladat byt, manzel vybavi vsetko potrebne pre seba a potom sme narade ja a mala a fakt mam trochu obavy, dakujem za akykolvek prispevok

henikav
3. máj 2012

@jaja28 ahoj a vitaj medzi nami, co budem vediet ti poradim vecer ked budem doma, teraz este zarezavam 😉

jaja28
4. máj 2012

@henikav dakujem ti pekne, velmi mi to pomoze, dcerka ma adaptacne problemy aj tu v slov. skolke, mam velke obavy ako zvladne cely ten presun a skolku, kde nebude nikomu rozumiet a nikoho poznat, chcem jej to cele ulahcit, presun, skolku, proste cele belgicko 😵
a preto sa chcem zatial pripravit aspon informacne

henikav
4. máj 2012

@jaja28 neviem kolko ma mala rockov, ale tu su zvyknuti na to ze k nim deti prichadzaju zo vsetkych krajin sveta, nepoznaju jazyk a napriek tomu rychlo zapadnu. Skolky su tu od 2.5, poniektore od 3 rokov. Su zdarma, platis len obedy, alebo skolske vylety. V mieste tvojho bydliska su povinni ju vziat do komunalnej skolky hocikedy aj uprostred roka, ak by si ju chcela umiestnit niekde inde, tak len v pripade ze bude miesto

jaja28
4. máj 2012

@henikav mala bude mat v auguste 5 rokov, takze je to presne taky system ako v nemecku, ze dieta nastupuje do skolky podla bydliska tam kde patri, u nas je toto ine, mala aj teraz chodi do skolky trosku dalej nie tam kde patrime podla bydliska, takze dobre vediet. a dokedy su deti v skolke a odkedy nastupuju do skoly, su skolopovinne? u nas od 6, ale malu sme planovali dat az od 7, lebo je narodena 31.8. a bola by najmladsia v rocniku a aj preto, ze byva casto chora, chceli, alebo aj chceme jej dat trosku casu navyse. myslis, ze by to bolo mozne aj v belgicku, aby tam nastupila do skoly, az ako 7 rocna? dakujem, za vsetky odpovede

henikav
4. máj 2012

@jaja28 tu sa deti davaju do skoly vacsinou skor, takze najmladsia nebude, vsetky deti co budu mat do decembra 6 rokov mozu nastupit do prvej triedy, ale musia absolvovat nejake testy. Moj je oktobrovy a nebol v triede najmladsi, najmladsi mal 6 az v decembri. Tvoja uz bude mat 1.9 6rokov, takze asi bude musiet nastupit, jedine zeby sa udali nejake vazne dovody, co moze byt tiez neznalost jazyka, avsak vy tu budete rok predtym, bude mat za sebou pripravku a verim tomu ze o rok uz bude verklikovat v novom jazyku lepsie ako vy rodicia 😉 A hlavne bude rok v skolke s detmi na ktore bude zvyknuta, vsetci nastupia do prvej triedy iba ona nie, bude si musiet zvykat na novu triedu a nove deti, ja som maleho preto dala do prvej, aj vsetky ostatne maminy, ze proste trieda zostala kompletna ako predtym, deti mali vytvorene kamaratstva a proste postupovali cele detstvo vsade spolu. Samozrejme, rozhodnutie je na Vas, ale ja teda moje rozhodnutie nelutujem a znova by som sa tak rozhodla

taty
6. máj 2012

@jaja28 Tak u nas to bolo tak ze mlada tiez na SK nerado chodilo do skolky neviem ci spanok ci vsetko robime teraz spolu mu robilo problem lebo skolku na Sk som vyberala dlho a dost som dala na nazor rodicov a vidis to nepomohlo.Tu v BE nastupil bez znalosti jazyka a nejak sa mu paci a pacilo viac.Deti tu nespavaju ak nechces jedlo nevadi donesies si z domu my ti ho dame a podobne.Najhorsie pre mna bolo naucit sa ze deti sa tu neprezuvaju a neprezliekaju ale dieta nemalo ziadny problem to len ja 😀 Mal aj zvlast hodiny flamstiny takze velmi rychlo sa naucil jazyk dokonca uz melie aj dialektom co ja este stale nie.U nas v skole su aj polske deti takze mlada sa naucilo aj po Polsky 🙂 Takze skola u nas ziadny problem skor papierovacky ale tak zas to ja celkovo neznasam takze toto bolo duplom pretoze som musela cestovat do Bruselu keby som vedela vela papierov si urobim na SK tada aspon apostile a uradne preklady.Ja som dlho hovorila muzovi ze nejdem do BE a vzdy som si to odvodnila ze ved deti a pod.Teraz si hlavu o mur plieskam ze som mohla skor.deti to zvladli uplne super a rychlo.

henikav
6. máj 2012

@taty jaj taty ty este zijes??? este ste v zimnom spanku aj s pocasim??? O tyzden uz hlasia trosku teplejsie konecne

taty
6. máj 2012

@henikav hej este sme v zimnom a ako som pozerala pocasie tak hlasia asi dva tri dni oteplenie a potom sup zas aby sme neboli rozmaznany ochaldenie by som to s chutou niekam poslala do ..... By som najradsej zbalila kufre a sup na dovolenku ,len kde vziat volno ze ano.

jaja28
7. máj 2012

@henikav dakujem za info, urcite nam pri rozhodovani pomoze, mala ma adaptacne problémy aj tu na slovensku a to kazdemu rozumie, pozna ucitelky, deti, takze ta zmena bude pre nas velmi tazka...... no co ved uvidime 😉
@taty veru skolku som aj ja hladala dlho a aj tak to nepomohlo, takze myslim ze v nasom pripade to je jedno, cirkus bude tak ci tak 😠 s tym prezuvanim som naozaj prekvapena, nechapem ako mozu byt cely den v zime v cizmickach, fakt zaujimave
este som sa chcela spytat, viem dobre po nemecky, myslite, ze v antwerpach nebudem mat problem s ucitelkami, uradmi a lekarmi, ked na nich vybalim po nemecky, alebo mam zacat drilovat anglictinu, ak som manzela dobre pochopila tak belgicko sa deli na casti, kde sa rozprava rozne a antwerpy hovoril, ze pouzivaju flamstinu, myslite, ze tak obstojim aj s nemcinou?

jaja28
7. máj 2012

jaj a este snazila som sa vas trosku citat dozadu, ale celych 90 stran neprelusknem, tak dufam, ze casom vas lepsie spoznam 🙂

henikav
7. máj 2012

@jaja28 tvoj manzel ma pravdu, v Antwerpach sa pouziva flamstina, ktora je trochu podobna s nemcinou, to posudi lepsie taty oni myslim hovoria flamsky. Inac flami sa celkom chytaju aj na anglictinu, ale vo walonsku by si sa dohodla uz tazsie anglicky, oni si melu len svoju francuzstinu.
Co sa prezuvania tyka, je to pravda deti sa neprezuvaju, ale zas ani velmi nenosia cizmy, tu je temperovane podnebie, v zime je menej zima a v lete je menej teplo ako na sk. Okrem toho behaju dnu a von, to by ine ani nerobili, len sa cely den prezuvali. Moj syn tym teda nebol nijako poznaceny 😀 😀

jaja28
7. máj 2012

@henikav myslim, ze co sa tyka prezuvania, detom sa viac paci neprezuvat, pre ne je to praktickejsie 🙂
heni a je nejaky rozdiel medzi holandstinou a flamstinou ci je to v podstate to iste?

henikav
8. máj 2012

@jaja28 holandstina a flamstina su velmi podobne, takmer zhodne, viac ako cestina a slovencina

@vlnka81 a ty sa nam kde flakas?? Co drobcek?? 😉

taty
9. máj 2012

S nemcinou si neporadis ja som sa o to pokusala ale nula bodov.Kazdy tu hovori anglicky ci francuzsky ale nemcina eee.Holandstina a flamstina je fakt skoro to iste len menej chrochtania ma flamstina. 😀 Deti v skole maju oficialne holandsky jazyk ale je to flamstina.Dalsia katastrofa je ze kazdych 25km je iny dialekt takze nevies o com to vlastne rozpravaju aj ked uz sa schopne naucis flamstinu.Nuz spisovny jazyk tu pouzivaju malo ale teda aspon na urade ci u doktora no problem.Nemcina mne osobne dost pomohla bo dost slov je podobnych takze som sa rychlo naucila tuto zo zaciatku pre mna hatlaninu 😀

jaja28
10. máj 2012

@taty nestraaaas ma, ja som rodeny nemcinar, zila som v nemecku aj rakusku, ja po anglicky viem len chabe zaklady..... este co si spominam zo skoly, od vtedy som anglictinu nepocula, takze jajajaj.......Tym, ze flamy menej chrochtaju je ten jazyk aj zrozumitelnejsi, myslis, ze budem nejake slovicka rozumiet, kedze sa podobaju s nemcinou, alebo nula bodou? Dufam, ze to bude tak ako pises, ze mi na zaciatok ta nemcina pomoze...... no ved uvidime, manzel hovori, ze predbieham udalosti, nakolko kontrakt este nie je podpisany a tym to stahovanie este nie je 100 percentne...... Ale ja sa radsej pripravim do predu, ved keby nieco 😉 Baby necham vas chvilku na pokoji, kym nebudeme s urcitostou vediet povedat, ze to vyslo, alebo nie a ak ano, tak vas o mesiac zavalim mnozstvom otazok, dufam, ze si na mna potom najdete chvilku casu 😅 zelam vam pekny den 🙂

vlnka81
10. máj 2012

@henikav ahoj Heni 🙂 my sme boli dost busy, boli sme aj na SK - bauuuu 30 stupnov, modraaa obloha !!! hned mi bolo lepsie na dusi aj na zaludku 😉 Drobec v pohode, asi pojdeme na cisarak a to uz 14. juna. tak sa nam to krati 🙂 ako sa mas ty? co nove?

henikav
10. máj 2012

@vlnka81 normalne ti zavidim (v dobrom) to pocasie na sk, ale dnes uz je konecne aj tu trosku menej sivo, hoci pred chvilou zase sprchlo. A vy hlavne ze ste v pohode, este si uzi klud kym je drobcek v brusku, lebo potom sa uz nevyspis nejaku chvilku 😉
U nas nove nic, prisla som z prace a makame zas v dome, akurat sme doskladali nabytok v hostovskej, teda hlavne manzel maka, ja len zavadziam a dirigujem 😀 😀 😀

taty
13. máj 2012

@jaja28 Nuz veru nemcina ti tu nepomoze teda pri uceni jazyka ano ale inak smola.Teda ak sa neprestahuje ku Nemcekm hraniciam bo tam po nemecky hovoria vsetci. 🙂 Ale nestresuj flamstina nozaj nie je tazka.

@henikav Dnes varim obed a pozeram popri tom na tv a tam ze ste mali dnes veselo u vas 😎

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre