Maminky z Beneluxu?

famfrla
19. mar 2007

Najdu sa maminky z beneluxu?

henikav
19. júl 2013

@anabella235 dakujem. Kludne sa pytaj co potrebujes vediet, co budem vediet rada poradim - napisem svoj nazor, samozrejme to ber tak, kolko ludi tolko nazorov.. A prosim ta ked cakas odpoved, hlavne ak je to surne, pis mi meno so zavinacom, @henikav, aby som dostala upozornenie, lebo tato tema vacsinou spi, takze sem malokedy nahliadnem, hoci na konika chodim ale do inych tem, inac sa moze stat ze to prehliadnem a ty budes zbytocne dlho cakat 😉

henikav
3. aug 2013

baby, ponukam nase miesto v jaslickach v Etterbeeku teraz od septembra alebo oktobra je nastup, inac ich budem musiet pustit, je mi to trosku luto ked viem ake poradovniky su, ako je tazko dostat miesto.

anabella235
8. aug 2013

Ahoj, ak môže, opýtam sa: Pravdepodobne do konca mesiaca prídeme už do Gentu. je nutné dať syna hned do škôlky, ked u nás je už predškoláčik? Su na vstup do prvej triedy tiež podobné podmienky ako u nás, a to, že dieťa musí navšetvovať povinnu predskolsku? Na Sr už chodil do sklôlky 2 roky. dakujem za rady, prípadne aj link

luculele
23. aug 2013

Caute, hladam mamicky z Bruselu, my byvame pri Woluwe 🙂

taty
9. okt 2013

@anabella235 ano syna musis dat do skoly. A je to len a len super lebo takto sa skor nauci jazyk ,teda pokial nerozprava po flamsky.
Inac zienky ako sa mate???Tu som uz poriadne dlho nebola;ale teda pozeram ze nejak nik nema cas sem chodit.

@henikav A co ako mala Emuska???A uz pracujes???

henikav
9. okt 2013

@taty Emmka nam krasne rastie, uz ma 6 mesiacikov a je kazdym dnom krajsia a milsia. Stale rovnako dobrucka, chodi uz do jasliciek, lebo ja uz pracujem.
Inac ja tiez malo prispievam, ale zvyknem citat, len sa mi zle tukoce, ked mam vacsinouu zabku na rukach

taty
9. okt 2013

@henikav to uz 6 mesiacov ,wow to rychlo ubehlo. No a to pisanie ci citanie s dietatom doverne poznam 😀 alebo este sa da povedat ze na take nieco sa neda zabudnut ani pri mojej extremnej skleroze. Joj a tie popletene pismenka to bolo 😀

diana_81
19. okt 2013

@luculele

Ahoj 🙂 tak tu si spravne, si v Belgicku uz dlhsie, ci cerstvo prestahovana? Si doma? predpkladam, ze s tak malym babatkom ano, a chystas sa i zostat? Tu je totiz zvykom nastupit do prace skoro a dat deti do jasli. Ja som doma s takmer 2 rocnou dcerkou a cakame druhe babatko, ale este sme velmi na zaciatku. Byvame v Uccle, kusok od Bois de la Cambre. Tu na koniku je tato tema ako pisala @henikav tak trosku prispata, ale skor alebo neskor sa to hadam rozhybe 🙂 (Inak Heni gratulujem k pol roku, fakt to leti ako voda, my cakame druhe tiez).

henikav
19. okt 2013

@diana_81 dakujeme a my Vam blahozelame k druhemu tehu a drzime palceky aby bolo vsetko v poriadku 😉

diana_81
19. okt 2013

@henikav

je to teda zabava s jednym krpcom uz doma, ale zvladneme 🙂 unavenaaaa som, este ze je vikend!

henikav
22. okt 2013

@dony blahozelam ku krasnej babike 😉 Ako to ze sa ani nepochvalis? Len sa mi uz zdalo cudne ze si nejako dlho tehulka 🙂 🙂 🙂

drobec490
6. nov 2013

@taty
@henikav
@diana_81 ahojte dievcata..tak som rada ze som nasla tuto temu nakolko to vyzera ze po novom roku zavitam aj s malym do belgicka nakolko manzel tam je uz stvrty rok..preto by som sa vas chcela popytat a poradti na vela veci 🙂 hlavne ohladom skôlky ako to tam funguje a cenovo ako to je?...zatial maly chodi tu na sk do skolky
a taktiez ci mi viete poradit co sa tyka prace ako a kde si hladat?vopred dakujem 🙂 😉

henikav
6. nov 2013

@drobec490 ahoj a teda skoro prid, uz sa na Vas tesime. Do akeho mesta prides? Tu su totiz obrovske rozdiely, podla mesta ti potom lahsie poradime

drobec490
6. nov 2013

@henikav no vyzera to ma turnhout nakolko sa v tomto okoli nachadzaju stavby na ktore manzel chodi...alebo mozno retie ale skor nie...chystam sa aj o dva tyzdne vlastne si to cele pozriet a pozistovat co a ako,no aj tak potrebujem nejake rady od vas skusenejsich co tam ste uz dlho

henikav
6. nov 2013

@drobec490 takze ja len tak velmi vseobecne, lebo s tym smerom v Be nemam skusenosti. Takze normalne sa zacina skolka v 2 a pol roka, ta je zadarmo. Niektore skoly od 3 rokov. Sem ti musia vziat dieta v mieste bydliska, ak by si chcela inde mozu ak maju miesto, ale nemaju tu povinnost. Platis len jedlo ak chces teple, alebo si moze nosit chlebik na obed z domu, no a plati sa tiez druzina, rano pred skolou a po skole. Mne to so synom vychadzalo do 100 eur mesacne vsetko dokopy. S jaslami je to horsie, tie sa zvyknu rezervovat hned na zaciatku tehotenstva, potom je velka pravdepodobnost ze miesto uz nezozenies, ale to je taky problem v Brusseli, neviem ci je to tak aj v Turnhoute. V Brusseli su ceny jasliciek okolo 500-1000 eur mesacne, predpokladam ze tam budu ceny podstatne nizsie, ale teda ak prides teraz o 2 tyzdne, uz by som aj pochodila jaslicky a rezervovala miesto

drobec490
6. nov 2013

@henikav no tak ono moj jakub ma 2 aj 7 mesiacov tak zrejme uz skolka adruhe momentalne neplanujem ci to treba tak skor?tak ta skolka je to zaujimave ked porovnam ako tu to mame 🙂
a co sa tyka prace je problem s nou velky?ako viem ze vsadej tazko s pracou ale ze ci clovek vie si najst nakolko musim oprasit tu moju anglinu?

henikav
6. nov 2013

To ano, tvoj syncek uz pojde do skolky. S pracou tam ti neviem povedat ake su moznosti, u nas anglictina nestaci, ale my sme na uplne opacnom konci Be

taty
7. nov 2013

@drobec490 tak to budes blizko mna 🙂 Ja byvam v Lichtervelde .

henikav
7. nov 2013

@taty ty zijes??? huraaaaaaaaaaaaa, preco sa uz neozyvas?

drobec490
7. nov 2013

@henikav no viem ze anglina nestaci vsade preto aj chcemist hore teraz a riesim si aj ze by som sa tu ich flamstinu zacala ucit..
@taty jeej super aspon niekto blizsie lebo zatial co viem o babach tak vsetko su na druhej strane belgicka 🙂

henikav
7. nov 2013

@drobec490 no tak mam pre teba dobru spravu, pokial sa zapises na urade ako "hladajuca zamestnanie" neviem narychlo ako po slovensky, tak budes mat pristup k jazykovym kurzom zdarma. V januari budu zacinat tak sa zapis teraz ked tu budes. Pri hladani zamestnania to zavazi, ze ked aj nehovoris, ale chodis na kurz, takze prejavujes snahu a predpoklada sa ze onedlho hovorit budes 😉 myslim ze u flamov je to VDAB
@taty ako sa vola forem u flamov? VDAB?

drobec490
7. nov 2013

@henikav jeej dakujem tak to je teda dobra sprava super si ma potesila 🙂 😉 tak urcite zriesim dakujem 🙂

anenka79
7. nov 2013

@drobec490 cauko. Ja byvam v okoli Ardooie. Tiez mam synceka v skolke, aj s hladanim prace mam skusenosti, aj s ucenim jazyka. Takze sem s otazkami 🙂.

drobec490
7. nov 2013

@anenka79 a ako to tam v skolke bezi?zatial co som sa pytala tak ze deticky nespinkaju a ze saplati za jedlo a nejake casopisy a podobne veci..no a tak chcem si tam najst pracu,aku?no popravde na zaciatok asi vezmem cokolvek nakolko ich jazyk neviem a anglinu musi oprasit nakolko som nou dlhonerozpravala...a haldam nejake byvanie...ty si tam uz tal dlhodobo?

anenka79
7. nov 2013

@drobec490 tak k tej skolke: deti treba ist na sekretariat zapisat, vyplnis formular, v tom nevidim problem. Potom po nastupe dostanes dalsi papier, kde vyplnis co tvoje dieta bude jest, pit, ci potrebuje odvoz do skolky, ale to je vsetko dobrovolne. My to robime tak, maly si nosi so sebou desiatu (chlebik, ovocie) a na obedy chodi domov (prestavka je totiz od 11.40 do 13.15). Napoje (dzus a mlieko) dostane v skolke, ak chce tak aj suchy keksik a nam potom pride domov mesacna faktura. Oni potom ponukaju aj rozne casopisy pre deti, ale to je zase dobrovolne. Ak sa ti zapaci vzorka, tak vypises objednavku a oni to potom zase vyuctuju v tej mes fakture. Ak nemas o nic zaujem nemusis platit vobec nic. Ja platim aspon tie napoje a keksik. To vyjde tak na 4-6 eur/mes. Sladkosti a ine napoje ako voda detom do tasky dat nemozes. Obedy si tiez mozes predplatit alebo dat z domu suchy obed. Skolske brany sa otvaraju o 8.00, ak musis zaviezt dieta skor, tak na to su zriadene druziny (opvang) a to sa tiez plati. Po skole rovnako.
Deticky sa naozaj nedavaju spat, ale u nas je moznost (ak ako rodic o to poziadas) dat deti do separe izby, kde su postielky. Ale nie vsade je takato moznost. Treba sa informovat.
A este detail - v stredu je skola/skolka iba do 11.15. Vsade. Tam si treba urcite zabezpecit obed a varovanie.

anenka79
7. nov 2013

@drobec490 s pracou je to hlavne v tejto oblasti celkom ok, ak sa dohovoris anglictinou, tak to hodne pomoze. Ja som tu stvrtym rokom, hladala som iba administrativnu pracu a to bez flamstiny plus francuzstiny nejde. Flamsky uz viem, aj robotu mam, ale lahke to nebolo. Ale ak chces robit cokolvek, tak to by nemal byt problem. Treba sa zapisat na urade OCMV, ti maju na starosti nezamestnanych, poslu ta automaticky na integracny kurz a kurz flamstiny(zdarma) a budu ti posielat aj pracovne ponuky. Ale treba sa pytat aj v okoli, skusat miestne noviny a pod. Dievcata z mojho kurzu robia povacsine ako predavacky, jedna zehli, dalsi tancuje 🙂.

drobec490
7. nov 2013

@anenka79 wau no je to zaujimave co sa tyka tej skolky...nakolko manzel je v robote do vecera...a v praci nieje problem ked ides po maleho na ten obed?nie je to nic hrozne ako som sa docitala alebo pocula...a chcem sa spytat zrejme kym tam nebudeme zaregistrovany tak asi ani maleho neprihlasim do tej skolky?
a co satyka praci no ratam s tym ze to nebude jednoduche,ja som kadernicka no nakolko flamsky neviem tak preto musim najprv vziat cokolvek naucit sa a potom snad aj sa dostanem k mojej profesii 🙂 a ten kurz trva ako dlho?

anenka79
7. nov 2013

@drobec490 pre maleho mi na obed chodieva mama, takze idealne 🙂.
Ja by som sa do najblizsej skoly isla urcite aspon spytat, ze co vsetko im treba priniest. Uvidis co vam povedia. A deti mozes zo zaciatku dat aj len na pol dna. Skolka nie je povinna, ale aspon lepsie privyknu. U nas su tiez rozne narodnosti, ved aj moj maly nastupoval bez znalosti jazyka a na pol dna. A ucitelky boli ustretove. Ony si ani moc nedovolia povedat, neviem ci je to tak vsade, ale u nas su velmi v pohode. A to chodime do uplne obycajnej skolky.
Co sa tyka kurzu, tak zrychleny trva 3 mes, 4x do tyzdna 1 modul. Ale beru to tak lazo plazo. Mne by vyhovovalo rychlejsie tempo. Dobre to je hlavne na zaklady a vyslovnost, aby si hned od zaciatku nerobila chyby a potom sa uz ucit v reale, podla potreby. Onozalezi aj ako ti ide ucenie. Ja som spravila 3 moduly a kaslala na to. Decka si tam viac chodia pokecat nez sa ucit.
Kadernicka? Tak to by sa tuna casom urcite dalo. Tu je straaaasne vela kaderniciek. Myslim ze kazda tretia zivnostnicka je kadernicka 🙂. A ani jedna ma zatial nespravila podla mojich predstav. Takze ponahlaj sa! 😀

drobec490
7. nov 2013

@anenka79 no tak som zvedava ako tam pochodim a ci nieco najdem za tie dva tyzdne..lebo tu anglinu mi treba ozaj riadne oprasit 😀 no a keby ze nemam hned pracu a ho dam do skolky tak mozno isto by som skusila na pol dna...no tak ucenie co ja viem,v skole nebol problem ak ma to zaujima ucim sa rychlo 🙂 no ano viem aj manzel mi vravel 🙂 ja mam tu na SK zivnost pozastavenu nakolko som este na rodicaku..vazne tak co niesu take sikovne ako na slovensku 😀 🙂

taty
7. nov 2013

@henikav ale zijem ,len nejak nestiham nic . Ale tak uz tu mame zas uprsane pocasie tak uz budem zas viac doma 😀

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre