Maminky z Beneluxu?

famfrla
19. mar 2007

Najdu sa maminky z beneluxu?

urma
12. jan 2012

@taty povodne sme mysleli, ze budeme byvat len dolu, lebo je to poschodovy dom a na prizemi je obyvacka, kuchyna, wc a 1 izba. To by aj stacilo...lenze kupelka je hore 😉 a hlavne po navsteve sme prisli na to, ze hore je citelne teplejsie. Tak asi spojazdnime 1 izbu na spanie hore, aby s kupelky nemusel clovek zmrznut, kym pride dolu do tej izby 😀 No a ako na potvoru, obyvacka je hodne presklena a tak tam je najvacsia kosa 😖 Ten dom ma tiez v kazdej izbe termostat, takze budeme to dako podobne praktizovat. Plus v obyvke je krb, tak mozno nas ten vytrhne 😅 Ono nie zeby sme boli zimomravi, ale ked je clovek cely den doma a nic moc nerobi, ako ja teraz, ze len lezim viac menej, tak to potom citit. Ked som robila a chodila vecer domov fakt ze rovno do postele, to je ine....No a na dobre sa rychlo zvyka, teraz sme v nasom dome v SK prave rok, mame tu vsetko nove technologie a aj podlahove kurenie, to je pocitovo ine kafe...

taty
12. jan 2012

@urma joj to mate super ze mate krb.Ja tiez chcem ale tak bohuzial nie je to nas dom takze nic ☹ Ja kurim v kupelke a zachode stale ked sme doma takze aj toto som zabudla napisat.Ale teda ak mas krb dolu tak no problem prekuris tak ,len neviem aka je cena dreva ale tak podla mna v pohode ak kupis mimo sezonu v lete.Inac ja som mala na SK deti dost casto chore a ako som prisla do BE cuduj sa svete deti zdrave a pritom tu sa nejak o chore dieta nestraju tu sa ide normal do skoly takze deti prichadzaju do kontaktu s chorymi a fakt nic sa nedeje.Tak som rozmyslala ci to nebolo aj tym prekurovanim na Slovensku,lebo tu mame chladnejsie predsa len dom je dom to poprve a tam sme mali trojizbovy byt a dalsia vec sme skoro pri mori takze asi aj toto zabralo a po tretie deti uz tak nedrzim ako na SK .Moje deti uz nepoznaju puncochace,rukavice ani nevedia najst,skratka tu deti nechodia tak naobliekane ako na SK a predsa im zima nie je.Jedine co este neviem prekusnut ze deti su cely den v skole v topankach. 😒 Inak uz som si na vsetko zvykla

urma
12. jan 2012

@taty zaujimave...no otuzovanie zjavne funguje 🙂 na deticky. Ale zas novorodeniatko z bruska priniest do dakej jaskyne nemam moc chut 😅 Ale na druhu stranu, ked to zvladaju belgicke mimca, tak hadam aj nase bude ok
Fiha, ze cely den v topankach...a to koli tej zime ci preco?

taty
12. jan 2012

@urma Nuz tu bezne babenko balene nie je ,ja ked to vidim vsetky zimomriavky na tele sa mi jezia 😀 ale fakt ked si pozries ako jemno su tu deti uz od narodenia obliekane a nic im nie je je to asi ok.No a tu sa bezne deti neprezuvaju ani v skolke ani v skole.Materska tu konci velmi skoro cize po 4 mesiacoch sup do prace a dieta ide na optrovanie a potom od troch rockov do skoly.Deti sa neprezliekaju ako je to na SK ze das teplacky a papucky a sup do tried.Nie takto to nefunguje.Dieta si vyzlecie bundu-teda v zime a sup do triedy.Ziadne prezliekanie a ziadne prezuvanie.Ja som chcela nech moje dieta sa prezuva ale riaditelka s ucitelkou boli proti ze to nie je dobry napad.Napocudovanie maju v triede cisto.Deti si pred vstupom do skoly osuchaju o rohozku topanky a sup do tried.Skola je tu do 16:00 len v stredu do 11:15 a v piatok do 15:00 takze tento cas su deti v topankach v ktorych prisli do skoly.Cize v zime v cizmach. 😒 Ale zas je pravda ze tie cizmy su tensie ako na SK.

urma
12. jan 2012

@taty vdaka za infosky,je to pre mna zaujimave citanie 😉 Ked sme tu mali jedneho typka belgickeho na navsteve, tiez sa nam do domu nevyzul 😨 a nebolo to zrovna v lete, zeby v dakych slapockach prisiel. Lenze ked oni rovno z auta vylezu do baraku, tak co...nemaju blatove topane 😀 a ani si nezaspinia.
Ty si asi v B aj rodila, ze?

taty
12. jan 2012

@urma Nuz tak tu sa normal nevyzuva nik.Skratka cely den v topankach. 😎 Je pravda ze ak nie su na aute tak su na bicykloch 😀 horsie je ak ti pridu z prechadzky z plaze domov-piesok mas vsade .Nie ja som nerodila v BE a ani som po tomto netuzila pretoze jazyk bol moj velky problem takze preto.Ale uz by to nebol problem ale zas mne tento pocet deti staci 😀 Skus napisat Heni ona tusim rodila v BE aj ked nie som si az na 100% ista.

urma
12. jan 2012

@taty jazyk..no ja mam velky problem tiez 😠 takze ak tam budem rodit, tak jedine instinktivne 😅 este neviem.

taty
12. jan 2012

@urma anglictina no problem v BE takze neboj nejak bolo nejak bude 😀

urma
12. jan 2012

@taty len...ja mam problem bohuzial s akymkolvek jazykom ☹ okrem Sk. muz sa AJ dohovori ale zrovna dake lekarske odborne vyrazy tiez ee a navyse este nie je moc stotozneny, zeby bol pri porode pritomny. Je na taketo veci dost padavka 😅 tak ak ho aj nenapadne prehovorim, dost mozne, ze sa zlozi pri prvej kvapke krvi alebo pohlade na daky "vrazedny" nastroj a mam po tlmoceni 😎 Fakt neviem, co by bolo lepsie. Ked ostanem na Sk, tak zas na vlastnu past do porodnice, ktovie kde a ako silno ma to chyti, skratka streeees

taty
12. jan 2012

@urma A kamosku v BE nemas co by sla s tebou????Vsak nemusi len ocko ,ten nech kludne pocka pred salou teda tu sala ani nie je ,rodi sa na izbe pokial nie je to na zakrok.Aspon u nas v okoli to tak je.Bola som pozriet svagrovu a to tak aspon tak mala.No a jazyka sa neboj naucis sa.Dokonca tu je mozne naucit sa aj tu anglinu kedze oni filmy nedabuju. 😀

urma
12. jan 2012

@taty no ked uz tam budem definitivne na pospas osudu, tak nebudem mat na vyber a naucim sa hadam 😀 Mne tu na Sk stale chybala daka motivacia, cas, chut atd. V praci mi nebolo treba a tak som prezivala aj s chabou znalostou 😉 bez ujmy. Ja aj preto som ochotna vytrepat sa do sveta, aby ma to nakoplo a mohla byt schopna komunikovat v cudzom jazyku. Akurat ze teraz ked som ostala tehotna, tak zas kopu starosti nastupuje...ked sme sa rozhodovali, ci tam pojdeme, tak som este nebola tehu 😉

taty
12. jan 2012

@urma joj neboj naucis a ak nie hned tak mlada ta nauci urcite ked bude v skolke.No ja sa tesim ze to moje ma nauci Francuzsky bo to bol vzdy moj sen.Ale nikdy som sa k tomu nedostala tak ked uz som tu a deti sa ucia tak budem sa s nimi.Ked uz som si myslela ze sa flamsky nikdy nenaucim a div sa svete naucila -aj ked je pravda ze mne velmi pomohla nemcina tak tu franinu uz nejak zvladnem no nie. 😎

urma
12. jan 2012

@taty nemcinu som sa ucila na ZS a SS, tak nie je mi totalne neznama a vsimla som si len za tie 2 tyzdne, co som tam bola, ze nieco sa mi da domysliet, lebo sa to podoba na NJ 🙂 Ale ja si strasne kratko pamatam, ked to nepouzivam, takze vlastne by som ani vetu nevykoktala v NJ, to skorej AJ uz 🙂 Franina je fakt pekna, na rozdiel od flamstiny 😎 Deti v skolke sa ucia FJ alebo ho pouzivaju ako svoj? Ucit sa od dietata to moze byt psina 😀

taty
12. jan 2012

@urma ano flamske deti sa zacnu v 5 triede ucit povinne franinu takze sa mas naco tesit 😀 Nuz neboj nieco sa na teba nalepi ,nieco das na kurze a nieco ti donesie dieta zo skolky.Horsie co ta caka su papierovacky-to ti prajem pevne nervy.Komunikacia medzi SK a BE niekde viazne ale doteraz som na to neprisla kde.Kazdy tvrdi nieco ine.Ale nastastie ja uz mam davno vsetko az teraz si madam uvedomila ze mne bolo treba apostille na rodny list pre krpca takze uz len toto mi treba.Sice im to dlho nechybalo asi robila madam poriadky ci co.

urma
12. jan 2012

@taty akoze do 5 triedy naseho maleho tam isto nebudeme 😀 aj ked nikdy nehovor nikdy... muz ma kontrakt "len" na 3 roky. Ale ono to preleti...dufam. A ak sa nam nedajboze tak zapaci zit v B, tak sa mozno aj tu franinu naucim 😉 ako ty.
Uz mame prvu papierovackovu vojnu za sebou a to len pre trapny bankovy ucet v ING. Ze nechapem...

taty
12. jan 2012

@urma no ja tiez mam v plane sa vratit na SK ale nejak neviem este kedy 😎 Asi az na dochodok.My sme tiez chodili najskor za muzom a som vzdy hovorila nikdy tu ja na rovinke byvat nebudem.Vsak ja pod oknom Tatry no ako sa ja mozem stahovat.No a vidis to uz som tu. 😀

shinelove
12. jan 2012

ahojte,
ale ste sa tu rozpisali babenky 😉 nove infosky sa stale zijdu 😵 inac na tu rovinu vsade sa neda pozerat a flamstina pocuvat 😀 nastastie zijem, kde sa hovori FR.

😎 @ Henikav si vybavovala pre deti slovensky rodny list ( zapis do osobitnej matriky)? akoze viem ze mi ho teraz extra netreba,ale nikdy nehovor nikdy, mozno sa raz vratim na SR 🙂 a bez RL nebude mat mala rodne cislo+ zdravotne poistenie sa plati potom ako pre cudzinca potom cca.30 eur mesacne 😖
kujeeem a pekny vecer 🙂

aninka30
12. jan 2012

bolo mi odporucene sa opytat tu...tak teda su tu maminky z bruselu??? 🙂

urma
13. jan 2012

@taty ja sice byvam v okrese trnava a nemam tatry pod oknom, ale zato konecne sme sa osamostatnili a vzali po 100 rokoch, postavili domcek horko tazko vlastnymi rukami doslova 😎 a "az" rok v nom byvame. Potom si mm zmyslel tuto misiu a uz to aj trochu lutuje asi. Teraz dvojomo platit naklady na domy 😖 tu na Sk hypoteka jak fras, no skoda reci.
A tvoj muz je slovak? Ako dlho si uz v B?

henikav
13. jan 2012

@aninka30 ahoj my sme povodne z bxl, teda uz byvame na dedine, ale stale sem dochadzame za pracou a maly do skoly

Teda babule, prekvapujete ma, ked sem cumakujem 6x denne, nikde nikto, nepridem sem tyzden a vy sa rozpisete ako spisovatelky 😀 idem si Vas citat

@shinelove ano maleho som zapisala do osobitnej cudzineckej matriky, ale hned po narodeni, ale nemusis kvoli tomu chodit na sk, da sa to vybavit aj cez ambasadu, daju ti tlacivo na vyplnenie, len sa caka par mesiacov, ale zas to az tak surne nepotrebujes

henikav
13. jan 2012

citam postupne co vsetko ste stihli popisat odkedy som tu nebola, tak postupne aj poodpisujem 😉
@urma veru tu je vsetko drahe, lektricke kurenie zvlast, hoci vsetko sa dviha nenormalne, preto my kurime vela v krbe, na Slovensku sa mozno poniektori zasmeju, ale keby im prisla faktura nedoplatok 2000 eur, tak by im usmev zamrzol 😀
@shinelove najlepsie ist na ambasadu osobne, ale len cez strankove dni a hodiny, inac ta vezmu, len ak si to vopred dohodnes telefonicky

@taty cena dreva je dost vysoka, od 50-80 eur za stère, my kurime s drevom z nasich stromov a co je super, aj briketami, tie nenormalne dlho vydrzia, dobre kuria a zhoria tak ze prakticky skoro ziaden popol nie je

@urma v Belgicku sa nikde nevyzuva, niekedy ma to az prekvapi ked prideme ku slovakom na navstevu a natrcia mi papuce 🙂

urma
13. jan 2012

@henikav a len pre porovnanie, vedela by si mi poslat napr. link na belgicke elektrarne? Dost ma to zaujima, kolko stoji 1 kw. Viem, ze mame platit zalohovo 150 E mesacne, lenze to asi pri tom ich ne-kureni...lebo na Sk platime 190 v polovicnom dome 😒 Sice este sme nemali ani 1 zuctovanie, tak uvidime, ale ratame tu skorej s preplatkom 😀 ako nedoplatkom...
Viem, ze za drevo sme tiez platili tak 50-80 E len neviem, kolko to bolo kubikov a co znamena to stere 😉
Co viem, ze je o dost drahsie v B, to su potraviny 😒 Drogeria a take spotrebne vecicky to je to iste sa mi zdalo...

aninka30
13. jan 2012

@henikav ahoj to sa tesim ze sa niekto ozval, v lete sa pravdepodobne budeme stahovat do bruselu tak si uz takto v predstihu chcem pozistovat nejake infosky, z netu to nie je ono 🙂 uz tam dlho byvas?ako je to s jazykom?musim sa ist ucit franinu alebo si vystacim s anglinou prip.nemcinou?v obchodoch,u dr. atd...
ake su tam skolky?nemaju k tebe iny pristup len preto ze si pristahovalec?a co ceny?porovnatelne s nasimi..?

taty
13. jan 2012

@henikav Vidis ake sme boli ukecane 😀 Mne tiez kady povie hej vy mozete platit bo vy mate ine platy sakra ale ked si to potom spocitas co vsetko si musis zaplatit a drahsie tak ti to uz tak luxusne nepride ze ano.
@shinelove co mas proti flamstine???? 😀 Nahodou ja som rada ze je to flamstine ,mne strasne pomohla moja sucha nemcina slo to lepsie.Z Franinou by som sa asi trapila dlhsie a neslo by to tak.Ale uz sa tesim ze deti sa ju zacnu ucit tak snad sa nieco naucim popri,vsak co som ina ako oni. 😎
@aninka30 Anika tak ja sa viac ako jazykovej bariery bojim v Bruseli parkovat-sa opytaj Heni ako ma klepe ked tam mam ist.Sa jej vzdy pytam ako a kde parkovat 😀 Neboj dobre bude aj jazyk sa naucis a aj parkovat ako hovori moj muz.

aninka30
13. jan 2012

@taty hehe to som sa uz tiez niekoho pytala ako je to tam s jazdenim, vraj divocina tak sa "tesim" lebo len min.rok som zacala jazdit...a bude mi tam stacit anglina...??

taty
13. jan 2012

@aninka30 No pre mna je divocina len to parkovanie inac v pohode sa jazdi-teda poviem ti v utorok idem na ambasadu a potom na autosalon 😀No a hlaven metrom sa dostanes skoro vsade tak sa neboj nebudes musiet jazdit len autom. Neboj jazyk sa naucis rychlo francuzstina je krasna aj ked tazka ale ked je vsade okolo teba ide to rychlo.Teda u mna flamstina sla v celku v pohode ako som pisala.Nasla som si aj kurz hned v prvy mesiac ako som prisla.vsetci na mna pozerali ze preco tak rychlo ale tak naco cakat.Ked som tam sla nevedela som uplne nic.A slo to.Ja mam trochu smolu ze flamska tv nepreklada ziadne filmy takze castejsie pocujem anglinu ale Valoni prekladaju do francuzstiny takze budes mat dost moznosti sa ucit.Ja som sa smiala ze sa skor naucim anglinu nez flamstinu.Kym si na SK daj si prelozit vsetky uradne listiny to jest rodne listy,sobasne listy a pod. Nezabudni aj na apostille ktore to musi mat -takto si vybavis vsetko potrebne rychlejsie a bez stresu -ja som to nevedela a ked som prisla cakala ma doslova administracna pakaren.A napriklad az teraz madam zistila ze hoci tu sme prihlaseny uz dlhsie syn nema apostille na rodnom liste tak sup vybavovat toto.No dufam ze na ambasade to pojde inak ma porazi pretoze je to slovensky rodny list kedze dieta je slovak ako repa po maminke. 😎

henikav
14. jan 2012

@taty ty si na parkovanie vzdy vyhliadni nablizku nejaky supermarket carrefour, tam sa dobre parkuje a od kazdeho potom ide dalej metro a nemusis stresovat, alevbo sa potom na to psychicky priprav tak, ze si sama sebe nahovor ze to zvladnes, aj ked ti to bude mozno trosku dlhsie trvat. Ved kazdy raz zacinal a ked vidim co si poniektori dovolia, otocit sa uprostred upchatej ktizovatky a tym sposobit este dalsich 5 minut blokady. Co sa tu cien tyka, to si poniektori slovaci na Slovensku nevedia ani predstavit, co sa mojich augustovych platieb tyka, dosahuju cenu mensieho auta ☹

@aninka30 rada ti poskytnem vsetky info, poniektore ber ako moj vlastny nazor, niekto iny moze mat uplne iny nazor na vec. Som tu vyse 20 rokov. Na bezne nakupy, navstevy lekarov... ti vystaci anglictina, na pracu mimo institucii asi velmi nie, ak budes hladat pracu, uplne bez fr, alebo nl to bude tazke, ale da sa. Tu na mieste sa jazyk naucis pomerne rychlo, behom 3-4 mesiacov sa budes vediet dohodnut, co samozrejme este od uplne spisovnej franiny ma daleko. Skolky funguju od 2.5 roka a su prakticky zadarmo, platis len stravu, alebo budes robit dietatu, alebo detom chlebik, nie vsetky deti maju teplu stravu. Ak mas deti mladsie ako 2.5 roka, to su jasle a tie su velmi drahe, presne ti cenu nepoviem, lebo to zavisi od prijmov, ale mozes za dieta dat 300-500 eur. Ceny jedla su podobne ako na sk, maso a syry su ovela drahsie, oblecenie by som povedala aj lacnejsie, aj drahsie, zalezi ci chces znackove. Ked tu budes a napises v ktorej stvrti budete byvat, odporucim ti obchody. Pohonne latky v poslednej dobe zdrazeli, inac boli lacnejsie ako na sk, teraz mam dojem ze su ceny podobne, ceny prenajmov su dost vysoke, zas zalezi od stvrti. Tento vikend mam dost uponahlany, takze len takto v rychlosti, od pondelka bude viac casu, mozme sa rozpisat

Tak zatial pekny vikend

urma
14. jan 2012

@henikav @aninka30
tak ceny PHM viem aktualne porovnat, je to to iste ako na SK, +- prar centov, ale to aj vramci SK sa lisia 🙂 Ja som porovnavala samoobsluznu pumpu v Gente a Slovnaft v BA na dialnici a BA bola nafta drahsia. Oblecenie bude fakt to iste ale vypredaje v belgicku su o dost lepsie ako v SK, takze tam sa da perfis lacno nakupit 😵
Potraviny sa mi zdali drahsie aj o polovicu. Chodili sme vselikade, aj v Carrefoure vo FR na hraniciach sme boli, ale aj tam to iste...

aninka30
14. jan 2012

@henikav ty si zlata!uz teraz ti dakujem!!!som rada ze anglina vystaci lebo franinu som sa ucila pred 13 rokmi 😀 dufam ze budem v stvrti kde bude aspon jedna slovenka-a normalna lebo fakt si neviem predstavit byt tam zas sama,bez rodiny,priatelov,len s manzelom,malym a so psom...uz som to raz zazila vo viedni ale to bolo o inom kedze je to len tod za rohom vzdy ked mi bolo smutno sadla som na vlak alebo do auta a bznk do ba 🙂 no ved uvidim,je to este pomerne daleko ale cas tak rychlo ubieha ze sa ani nenazdam a budem tam...

aninka30
14. jan 2012

@urma na tie handry tam sa tesim 😀 dufam ze tam su aj "moje znacky" ako esprit,next,guess...?

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre