Maminky z Beneluxu?

famfrla
19. mar 2007

Najdu sa maminky z beneluxu?

taty
13. sep 2010

No tak ja byvam vo flamskej casti tu je anglictina v pohode dokonca som zohnala kurz holandstiny tak mi vsetci naokolo pomahaju naucit sa tento jazyk a v celku to ide . Vo Valonskej casti som veru mala s anglictinou problem,nie kazdy vie anglicky stale len opakovali franinu tak ja s tym moc dobru skusenost nemam.Moj muz je flam hovori aj francuzsky ale obcas si neodpusti poznamku si belgican tak sa uc aj flamstinu.Nuz ja som si uz zvkla na tie ich vecne dotahovacky kedze flamy a valoni sa moc nemusia.Mne aj tak asi na BE vadi najviac ta birokracia na uradoch.Teraz som potrebovala napriklad predlzit pobyt tak som sla na urad a to som zostala v nemom uzase ked mi ta dama povedala ze nemam narok;potom mi oznamila ze fajn mam na tri mesiace a ked to skonci mozem sa vratit do BE az po troch mesiacoch.Ked som sa zacala rehotat ako blazon tak sa na mna pozera ze nic ine sa neda robit zakon je zakon. Tak som jej musela vysvetlovat kde je SK a ze je clenskym statom EU. Tak to ostala v rozpakoch ze ona v pc nema SK ako clensky stat EU tak mi povedala ze sa mam vratit o tyzden a ona to zisti. Ako poznam tak to bude az o dva tyzdne.

taty
13. sep 2010

a plus som jej dokladovala ze uz mi bola dva krat vydana karta na 5 rocny pobyt a teraz mi konci tak potrebujem zas na 5 rokov kedze nechcem belgicke obcianstvo.

kattie78
13. sep 2010

Dakujem dievcence za odpovede 🙂 ...tak to tu trosku posmatram aby som nasla info ohladne toho porodu....mala by som byt poistena na manzelovu poistku ale povedali nam, ze ta poistka mna ako manzelku nepokryva na 100% prvy rok pobytu a ze budeme nejakych 20 az 25% zdravotnych nakladov zdielat (to je podla ich zakonov)...v pripade porodu nam bolo povedane ze by to nemalo presiahnut 1000 eur...tak uvidime, nemame velmi na vyber 😒
Co sa tyka jazyka asi ta francuzstina by bola asi viac vyuzitelna vo vseobecnosti ale kedze budeme byvat vo flamskej casti tak asi skusim tu holandstinu (aj ked neviem kedy ked pride dieta 😅 ) je to fakt zvlastne ze maju dva uradne jazyky a kazda cast BE si trva na svojom jazyku ☹ to potom pre priselcov ako som ja nie je jednoduche.... 🙄 a asi sa tiez budem potykat s nejakou tou byrokraciou....@taty, takze ak som spravne porozumela mala by som mat aj ja nejaku kartu na pobyt, to co pises je az neuveritelne...to som si myslela ze take veci sa len na Sk stavaju...ved to ze si uz mala 2 krat kartu na pobyt by ta pracovnicka mala mat v zaznamoch, nie???ozaj ked uz pises o obcianstve, ako to je s tym ked sa dieta narodi tam, ziskava belgicke obcianstvo automaticky?ci to len v statoch tak funguje?

krisbar
13. sep 2010

ahoj kattie, ja som v luxe ale co sa tyka porodu tak kamoska rodila v bruseli a stalo ich to tych 1000 eur. plus este 1000 platila poistovna. viac povedat neviem, len ze prajem aby ste si to tam oblubili. co sa tyka byrokracie tak aj tu je hrozna, ale zatial sme mali len jednu zlu skusenosti.

taty
14. sep 2010

@kattie78 nie dietatko nezyska belgicke obcianstvo. Musel by byt jeden rodic belgican aby ste mohli o toto ziadat,ja mam muza belgicana a ja mam sk obcianstvo,po 5 rokoch som mala narok ziadat o zmenu obciantva ale ja som nechcela a nase deti kedze sme sa s manzeom dohodli o dovjitom a toto nam zrusili tak budu moct ziadat v osemnastich o belgicke obcianstvo ak budu chciet.A ano budes sa musiet ist hlasit na prechodny pobyt,muz ho dostane podla pracovnej zmluvy a ty ako rodiny prislusnik tiez podla tej jeho zmluvy,musis tam doniest aj pas alebo obciansky ak je vas pobyt dlhsi ako tri mesiace aj fotografie,rodny list pre malicke ziskas bud na ambasade alebo si ho budes vybavot na sk tam kde mate trvale bydlisko.Nuz a to ze byvas vo flamskej casti tak s anglinou som niky nemala problem ani na urade ale ak by si sa zacala ucit francuzstinu tak susedia by asi trosku zazerali, mne sa franina velmi paci ale ked som to povedala verejne tak trosku na mna zazerali.

kattie78
14. sep 2010

Babule ste fakt zlate, este raz dakujem... @krisbar dufam aj ja, ze si nielen zvykneme ale aj oblubime byvanie 🙂
@taty na to obcianstvo som sa pytala len zo zaujimavosti....ked som sa informovala na slovenske obcianstvo a prihlasenie dietata na Sk (ked sa narodi mimo) tak na mna vychrlili milion veci kt. musim vybavit a to na Slovensku...neviem si predstavit cestovat s malym babom na sk a riesit tieto veci tak som uvazovala o jednoduchsej variante...no nejak to uz len vymyslime 😅

taty
14. sep 2010

@kattie78 http://www.euroinfo.gov.sk/index/go.php?id=1366 snad ti to pomoze 😉 Tak prajem prijemne stahovanie a nech sa vam v Belgicku paci. a takisto ti prajem pevne nervy pri vybavovani rodicovseho a pridavku na dieta. Mne to cele trvalo 5 mesiacov.Papierova vojna medzi Sk a druhou strnov trvalo tak dlho ze som myslela ze to nikdy nedostanem kym bude dieta male 😎

famfrla
autor
25. sep 2010

halllooo 😀

heni ako sa mas uz si sa davno neukazala 😕

henikav
26. sep 2010

ahojte babulky, nestiham, odkedy sme sa prestahovali do domceka v jednom kuse makame, ale niekedy cez tyzden sa uz stavim

henikav
1. okt 2010

kde ste babulky, nejako sa nam tema prepadava 😖

henikav
1. okt 2010

@taty ale to je nejaka hlupost s tym tvojim povolenim a nepovolenim k pobytu, raz ked ti vydali povolenie na pobyt a na sobas s belgicanom, tak mas normalnu trvalu kartu cudzinca, s ktorou mas vsetky prava aj naroky ako vsetci belgicania. Ja tiez nemam belgicke obcianstvo, aj ked maly je belgican, ale len preto ze som ho odmietla, myslim ze po 5tich rokoch nan mas automaticky pravo, ale nie vzdy sa vyplati, podla toho v ktorej sfere robis, ja mam vdaka nemu odlucne, takze preto si nechcem zobrat belgicke. Inac uz to na mna parkrat skusali a tlacili, aby som si ho vzala, ale nemaju narok, ja mam moznost si vybrat. Maly je nahlaseny ako belgican, ale je zapisany aj v cudzineckej matrike na slovensku, takze ak by chcel moze si vybrat aj slovenske obcianstvo, ved clovek nikdy nevie co bude o nejakych 10-20 rokov, je lepsie mat na vyber. Tak ci tak maly sniva aj tak len o tom ze ked bude velky bude zit v spanielsku

taty
8. okt 2010

Heni presne oni to len skusali,ked som tam bola druhy krat tak este raz dali otazku ci to obcianstvo nechcem a moja odpoved nie tak dali novu kartu pre pobyt a bolo ok. Len este mi ta pani povedala ze teraz uz SK nedovoluje dvojite obcianstvo tak ak by som si to rozmyslela ze chcem belgicke tak nie je problem mam narok. Uz potom som sa len smiala ze ci maju malo belgicanov ked to skusali. 😀 😀

famfrla
autor
8. okt 2010

taty ak sa nemylim🙂 tak ak mas manzela belgicana tak mas narok na dve obcianstva 😉

henikav
9. okt 2010

@famfrla nie, neuznavaju dve obcianstva, len toleruju druhe, pokial ho povoluje ten druhy stat. Problem je v tom, ze ked raz prijmes ich obcianstvo, uz sa ho nemozes len tak vzdat a my ako cudzinky mame sance zamestnat sa v diplomatickych sferach a potom je tam velky rozdiel v plate, ci pracujes ako belgicanka alebo slovenka

henikav
9. okt 2010

inac som dlhsie nepisala, pred par dnami som sa znovanarodila, len auticko vykychlo navzdy, je na franforce :(

noe
11. okt 2010

@henikav ouuuuu Henik co sa stalo? som citala na skype, ze ti umrelo auticko 😒 Dufam, ze si vporiadku?

henikav
11. okt 2010

@noe , viac menej som ok, mam len prasknuty krcny stavec a boli ma cely clovek, chrbtica, hlava... ale keby si videla auto, tak by si si povedala ze mam sikovneho anjelicka strazneho

noe
11. okt 2010

@henikav ☹ no to neznie vobec dobre. Rychlo sa vyliec. Na aute nezalezi, hlavne ze ty nebudes mat ziadne nasledky. A co sa vlastne stalo a kde??? A kto sa stara o maleho, vozi ho do skoly.... ?

cestovatelka
15. okt 2010

ahoj beneluxacky....
@henikav nachvilu ta z oci pustim a ty tu vyvadzas?....si oki?

henikav
15. okt 2010

@cestovatelka veru veru, uz som nevedela co od nudy vymysliet, ale uz som ako tak v poriadku, chrbtica sa mi dava do poriadku aj krk , takze snad bude vsetko ok a vcera som si kupila uz aj auto, takze toto nahradne co mam budem moct vratit. A ty si uz ako pekne bruskataaaaaaaaaaaa 😵

cestovatelka
15. okt 2010

@henikav no supis, hlavne nech sa chrbtica vrati do normalu a bude dobre 😉 ...hej hej uz sa gulam po tomto svete 😉 uz som dokonca v stave kedy to zacina menej sranda, nosit toho mojho hrosika 😉 😀

juju
19. okt 2010

caute baby, aj ja sa pridavam do diskusie; zijeme v Antwerpach; je tu niekto poblizku? citala som ze ste riesili sumu porodu; mna vysiel porod vyse 4000 tisic euro 😕 a ta belgicka byrokracia .... chichi, treba to brat radsje s humorom inak porazka

taty
25. okt 2010

Heni tak to mas stastie ze mas tak dobreho anjela strazneho. Tak rychlo sa vyliec. My si uzivame naplno krasnu jesen.Baby potrebujem poradit.Chceme ist niekam na jarnu lyzovacku a nevieme sa rozhodnut ci Svajciarsko alebo Francuzsko.Boli ste niektora??? Co by ste viac odporucili???

henikav
25. okt 2010

@taty ach jo, chcela by som mat tvoje starosti. My vyberame skor stresnu krytinu, nove okna..... 😉

taty
25. okt 2010

@henikav Heni nas to caka az ked budeme stary,teraz budeme radsej cestovat ako stavat 😀 Zatial mame trojizbak na SK a maly domcek v Belgicku ale raz to snad bude krasny domcek-teda drevenica na SK 😠 Zatial kym ako tak vladzeme mozeme sa hybat tak cestujeme.

henikav
26. okt 2010

@taty tym si chcela povedat ze som stara?? 😀 😀 😀 dakujem ti velmi pekne, len podotykam, ze moj prvy dom som prestavovala ako 23rocna. 😀 😀 😀 No a nacestujem sa dost cely rok, mozno preto nemam naladu stale niekam behat. No a cestovat sa da tiez v kazdom veku....
Mimochodom ked uz na lyzovacku, ja by som radsej do Svajciarska, ale to kolkych ludi sa opytas, tolko rozdielnych nazorov dostanes
Tak a teraz som zvedava ako sa z tohto diplomaticky vyzujes 😀

krisbar
1. nov 2010

ahojte kocky, po dlhej dobe sa ozyvam z Luxu. vidim ze sa veci posunuli za tu dobu. henika preraba domcek, cestovatelka uz coskoro bude mat krikluna doma, atd.
ja teraz riesim dilemu ci ostat v praci alebo nie. nie som tam spokojna, dost sa treapim a mam taky vnutorny stres, tak asi to necham tak a odidem teraz v skusobnej dobe...nejako ma to tam cele sklamalo...co uz..aspon budem mat cas sa pripravovat na vianoce....vy uz nieco chystate? a kde ste na vianoce? my pojdeme domov na SK. este kym nemame deti tak sme bud u jednych alebo druhych rodicov.
pekny vecer prajem.

cestovatelka
1. nov 2010

@krisbar ahojky...to ma mrzi s tou robotkou? a nepaci sa Ti robota alebo ludia?..lebo ak je to o ludoch, tak Ta asi sklamem, lebo nieje lahke si zvykat na ich kulturu 😅
my ostavame v Luxe...budeme obstaravat navstevy 😉

krisbar
2. nov 2010

@cestovatelka je to tak pol na pol - aj ludia aj praca. ale mozno viac ludia. viem ze to je uplne ina kultura ale z nejakeho zvlastneho dovodu sa tam necitim dobre...a to su pritom vsetci mili...je fakt ze so slovenskom sa to neda porovnavat - vztahy u nas su ovela vrucnejsie a je vacsia "sranda". ale tak nejako som tam nestastna a uz len pri spomienke na pracu sa mi stiahne zaludok /a to mne nemoze, lebo mam chorobu, ktorej jeden z katalyzatorov je vnutorny stres/...tak som teraz vo velkom premyslani a dnes som si uz aj vypoved napisala.
obavam sa ze po tomto si uz pracu asi nenajdem - vsade chcu Fr ale radsej budem stastna "gazdinka" doma ako nestastna v praci. co sa tyka naplne tak to tiez nic moc - najali ma ako sekretarku ale snazia sa ma posunut do "vyssieho" levelu, ale ja nechcem - praca v administrative ma bavi a pracovat viac s "legal" vecami nie je moje gusto...
takze budem vas updatovat ako som dopadla 🙂

taty
3. nov 2010

Heni ja som to vobec nemyslela tak ze si stara 😀 Len ja aj muz sme este deti 😀 .Ale nie moj muz bude mat po rodicoch nadherny dom takze stavat dom tu v BE je zbytocnost no a na SK nam zatial je to dost zbytocne tam nam staci trojizbak,lebo tam chodime zatial len na prazdniny,takze dom fakt zbytocnost.Ale na stare kolena sa chceme usadit na SK tak potom dom bude.My Vianoce striedame raz sme na SK a raz v BE tento rok je to SK tak uz sa tesime,snad bude snehu lebo deti uz nakupene lopare ze budu trosku na kopceku sa saliet,nuz uvidime.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre