Maminky z Beneluxu?

famfrla
19. mar 2007

Najdu sa maminky z beneluxu?

henikav
25. júl 2012

@silviazv tak idem skusit odpovedat pekne postupne, Evere nie je zla stvrt, takze skola by mala byt ok
Rodicia prispievaju na kopie a tie doplnovacie knihy priblizne 25 eur ak sa dobre pamatam. Tie menovky mozes aj vytlacit a nalepit lepidlom, ja som tak malemu robila a vzdy som k tomu dala nejaky obrazok, ale daju sa aj kupit, to je len par centov. Ta samolepiaca priesvitna folia je presne v takej rolke ako baliaci papier, to ked tak kupis aj v be.
Biele tricko ano, to sa vzdy zide, aj keby nahodou to originalne neuschlo 😉
Tie tmavomodre sortky mali aj dievcata aj chlapci rovnake, pre istotu som sa opytala syna, kedze ja viem len co chalani. Cvicky obycajne biele jarmilky a aj cez zimu maju len tie iste sortky a tricko, ziadne teplaky, maju vykurenu telocvicnu salu
Fixky pytali vacsinou take tie co sa dali vyprat z oblecenia, ozaj este zasterku s dlhym rukavom na vytvarnu, to bolo len asi prve 3 roky
Na kruzky maly chodil aj v skole, aj mimo skoly, v Brusseli je toho vela na vyber stoja okolo 150-300 eur na rok
Mike chodil v skole na informatiku a mimo skoly na judo a futbal. Co je lacne je skauting, ale malemu sa to nepacilo, to je prakticky zadarmo, platis len poistky a nejake vylety.
nasla som tu nieco online, ak vies presne ktora skola to bude, mozno tu najdes zoznam http://www.enseignement.be/index.php?page=25932
Jaj a este o francuzstinu sa nestrachuj, tu v be stale prichadzaju ziaci cudzinci, cudovala by si sa ake skusenosti s nimi maju a ako rychlo tie deti zapadnu
budete si musiet vybrat ake nabozenstvo, alebo "morale" pre neveriacich
no a plavky, kazde 2 tyzdne chodia plavat, teda drobce sa chodia len clapkat do malej vodicky, budes musiet vybavit elektricenku, pre deti do 12 rokov je zadarmo, skoly ich plne vyuzivaju
jaj este odporucaju detom nasivat menovky do kazdeho oblecenia, okrem toho som pisala nezmazatelnou fixkou meno na vsetky pera ceruzky, farbicky, noznice, vsetko oznacit, to bude makacka pre maminku 😉

silviazv
28. júl 2012

dakujem henikav za podrobe odpovede 🙂
cvicky som uz kupila, zatial ich tu je na mraky... tmavomodre sortky dufam, ze dostanem v Bruseli. sú na to nejake specialne obchody? alebo to bezne dostat v nakupnych centrach?
skolu este neviem, ktorá to bude. snazia sa to vybavit, ale dakujem za link!
a s tou francuzstinou si ma trosku ukludnila 😉

silviazv
29. júl 2012

kočky a dá sa zohnať v bruseli "detská krupica"? ako sa to volá, na tom frčía moje deti....

diana_81
1. aug 2012

Ahojte baby, no jo, leto je strasne - vsetci odcestovani a clovek nevie co s tym dietatom vymysliet (8 mesiacov je tazky vek, na vela este malinka ale maminka sama uz ako zabava nestaci).

@silviazv ak zistis daj mi vediet, ja som to minule v obchode vzdala, lebo krpec uz nemala trpezlivost ale rada by som jej uvarila, na sladke moc nie je tak hladam co by sa jej mohlo pacit...

@henikav u vas co nove? Ako travis leto?

henikav
1. aug 2012

ja sa asi zblaznim, kde je cely moj prispevok??? 😠
No tak este raz ale v skratke:

@silviazv krupicu predavaju v malych zltych krabickach asi 200 gr. podobnych maizene, volaju to semoule. Ale ak chcete, som momentalne na sk a ak si pre ne pridete, prinesiem Vam (Bruxelles, alebo u mna doma Nivelles)
Len mi prosim napiste vcas, kolko a coho. Ale podmienka, ze sa to nesmie rozpustat a kazit, lebo budem 2-3 dni na ceste, mame planovane 2 zastavky cestou do be.

Tie sortky maju momentalne v be vsade, kazdy vchod supermarketu je nimi zavaleny, ako aj tricka a cvicky, len ako sa vypredaju dobre velkosti, tak uz nebudu. Ale kludne ich mozes kupit aj na sk, su to obycajne bavlnene kratasy na gumicku tmavomodrej farby. My sme ich mali kopu vyrastenych doma, len som nedavno vyhodila par vriec oblecenia, tak neviem ci neboli medzi nimi a neviem to teraz ani preverit ked som na sk, inac by som ti ich s radostou dala, boli ako nove, len rastieme, tak co s tym.

silviazv
2. aug 2012

Dakujem heni! Budem hladat, uz buduci tyzden 🙂

henikav
3. aug 2012

baby, najneskor do utorka mi napiste ak chcete nieco doniest z sk 😉 aby som to stihla nakupit

silviazv
7. aug 2012

ahojte žienky, je tu nejaká z Evere? alebo neviete kde tu najlepsie vyblaznim maleho?

diana_81
8. aug 2012

Diky heni, tak jej skusim navarit kasu... Nacpat do nej sladke je umenie zatial - teda ovocie...

Kedy sa vracias spat?

silviazv
9. aug 2012

vedeli ste, že slovensko-cesky obchod funguje v Gente na ulici Phoenixstraat 78

diana_81
9. aug 2012

@silviazv

Tak to som netusila, super vediet - chystame sa coskoro na vylet tak ci tak, tak mozno nieco dobre objavime... Dik za info. Uz si tam aj bola?

henikav
9. aug 2012

@silviazv ano viem ze ten obchod funguje, ak natrafis na den ked akurat dostala tovar, tak tam nieco najdes, ale inac vraj prazdnota. No mozno ak si ludia zvyknu tam chodit, tak bude objednavat viac. Co sa tyka blaznenia, ste motorizovani?

@diana_81 cez vikend sa vraciam do be, ale uz zajtra rano odchadzam do ciech, takze ak nieco, piste este zajtra cez den, mozno este stihnem pokupit, ale uz neslubujem, posledny den je stale frmol

diana_81
9. aug 2012

@henikav

Dik, si zlato ale nerob si starost... Ono v podstate sme ok, tym ze zijem uz roky tu tak ma az taka nostalgia asi nechyta... A ked idem na SK tak sa vsetkeho snazim nadlabnut do zasoby 🙂

Stastnu cestu teda...

silviazv
10. aug 2012

dianka v obchode som nebola, ale chystáme sa na kofolu 🙂 potom napíš ako dopadol výlet. aj my sa niekam chystáme len neviem ako to dopadne, lebo malý má uplne rozhodený systém. včera mi cez den vobec nespal, zaspal až o 17.30 a potom buntošil do 22.30, majú z nás radosť všetci belgičania...

henikav, muž chodí ráno s autom do práce. ja mám len tri kolieska na kočíku a poprípade tie v hlave 😉 ale ak vieš o niečom tak daj vedieť. zatial sme len objavili na pešo park Georges Henri. ten je pre maleho fajn....

irajda
14. aug 2012

Ahoj všem maminkám,
omlouvám se, že takto vstupuji do vaší diskuse 🙂 Koncem srpna se stěhuji do Bruselu a hledám touto cestou maminky/nastávající maminky, které stojí o seznámení a výměnu informací - o dětech (v únoru čekáme s manželem miminko) a vůbec o životě v Bruselu/Belgii. Budu ráda, ozve-li se někdo. Hezký den všem 🙂

silviazv
17. aug 2012

@irajda no ja Ti toho vela nepoviem, ale kazdopadne sa ozvi ked uz budete tu. ja som tu 10 dní a za tých pár dní tejto ešte stálej uhorkovej sezony možem povedať, že je tu príjemne. nájdeš tu takmer všetko. dokonca som prekvapená, že belgičania na rozdiel od FR sú ochotní aj speakovať 🙂 rodila som na slovensku, takže ohladne tejto témy nepomožem. som zvedavá ako nám prebehne prihlasovanie dcéry do školy.... dám vedieť.

silviazv
17. aug 2012

dievčence náhodou, doma na SK som zvykla piecť torty potiahnuté marcipánom, resp. hmotou K2, neviete niekde je dáky obchod specializovaný na túto tému? carrefour, cora, delhaize som nasla len také somarinky na torty...

diana_81
17. aug 2012

@irajda

Ahoj irajda! Vita medzi namij 🙂 ja mam 9 mesacnu dcerku a zijem priamo v Bruseli, ak budes mat nejake konkretne otazky velmi rada poradim... Vies uz priblizne kam sa stahujete - do akej casti mesta? Ako sa citis?

diana_81
17. aug 2012

@silviazv fuha, tak v tomto zial neporadim, ale Henika zvykla torty zdobit a piect, ona skor bude vediet...

irajda
18. aug 2012

@silviazv
@diana_81

Ahoj děvčata,
děkuji za milé reakce 🙂
Bydlet budeme v Etterbeeku a stěhovat se máme za dva týdny... V Bruselu už jsem byla na týden na takový průzkumný pobyt a docela se mi tam líbilo, i když mi zrovna v tu dobu mi začali těhotenské nevolnosti, takže docela legrace 🙂
Těhotenství je moje první, takže spousta otázek a vůbec jsem zvědavá jak to bude probíhat v zahraničí... jelikož se chystáme rodit a vše kolem absolvovat tam. Tak mi pro začátek držte palce! 🙂
Mimochodem máte v Bruselu svého gynekologa/gynekoložku, či si ji budete hledat, případně máte nějaká doporučení?
Hezký den všem. I.

diana_81
18. aug 2012

@irajda

Ja som otehotnela i rodila tu... Predtym ako sme sa zacali pokusat, som si tu nasla gynekologicku (dovtedy som chodila na kontroly na Slovensko, lebo stacilo raz do roka) a absolvovala vysetrenie u nej. Na jeho konci mi povedala, ze mam bud prist do roka opat na kontrolu, alebo ked budem tak 8tt. Tak aj bolo 🙂

Ono priznam sa, ze jej v mnohom doverujem, ale nedoporucovala by som ju asi... A ak bude druhe babo neviem, ci budem chodit opat k nej. Je tak aka babicka - mala, energicka, general... V citlivom tehotentskom obdobi treba asi niekoho s vacsim citom 🙂)) ale robotu odviedla fantasticky, takze nelutujem, ale neposielala by som Ta k nej. Mozem sa popytat, ak by si niekoho hladala (ved i sama budem neskor potrebovat), ale tym padom ta skusenost nebude z prvej ruky...

Ostatne rada popisem do spravy, takze ak Ta zaujimaju dalsie veci pokojne mi napis... Len nechcem ostatnych nudit mojimi porodnymi starostami a radostami 🙂))

silviazv
20. aug 2012

dievčence kam chodíte k moru? my sme boli pozrieť v Oostende.... ale chýbali mi toalety blízko pláže. či sme ležali na zlom mieste?

henikav
21. aug 2012

@silviazv obchod na cukrarske potreby ako aj hmoty najdes vo Wavre, ja tam obcas chodim ked potrebujem potahovu hmotu a kupujem callebaut.
@irajda vitaj v be, ak budes potrebovat s niecim poradit, kludne napis, len daj upozornenie, alebo IP, aj s lekarmi, v Etterbeeku je hned niekolko dobrych gynekologov - porodnikov..., mas aj lekara zadarmo cez ONE, aj sukromych na sukromnej klinike, ty musis vediet co potrebujes a vybrat si z toho, ci chces chodit zadarmo, za normalnu cenu, alebo nadstandart... zalezi od tvojej nemocenskej poistovne. Mimochodom dobra volba, porod v BE, urcite budes spokojna 😉
@silviazv co sa plazovych toaliet tyka, su kazdych asi 200 metrov priamo na plazi pod schodikmi, alebo aj v kaviarnach, len ked nekonzumujes, musis zaplatit, asi ste zle pozerali 😉

silviazv
21. aug 2012

@henikav dakujem za infošky

silviazv
28. aug 2012

žienky také klasické lístkové cesto sa tu dá kúpiť? aký to má názov ak áno.

henikav
28. aug 2012

@silviazv pâte feuilleté

silviazv
30. aug 2012

dakujem

heni, čo nosia deti učitelke v prvý a posledný den do školy?

silviazv
30. aug 2012

a nosia deti do školy pre spolužiakov nejaké srandy keď majú narodky, počula som že sa to nezvykne. ale pre istotu sa aj tu opýtam.

dakujem za odpovede

henikav
30. aug 2012

@silviazv my sme nosili kvety na konci roka, na zaciatku nie, okrem toho jeden z rodicov vzdy vyzbieral nejaku financnu hotovost od rodicov a kupil dar ucitelovi, takze vtedy uz vsetci ani kvety nenosili.
K narodeninam som zvykla doniest detom tortu do skoly po dohode s ucitelkou, lebo ona tomu prisposobi program a detom do takej malej tasticky sladkosti a darcek, nejaku malu hlupost, na tieto ucely sa specialne predavaju. take drobnosti. Okrem toho sme kazdy rok organizovali narodky mimo skoly, kym bol Mike maly v herniach a teraz mu organizujeme diskoteky, tam sa pozyva len par vybratych deti, 15-25 viac nie, ale to ako chcete, vsetci to neorganizovali. Lenze ked ty zacnes pozyvat aj ini budu pozyvat Vas, to je taky kruh na cely rok potom. Posledne narodky mam v albume na pokeci, ak mas zaujem pozri si album http://pokec.azet.sk/niki51/fotoalbumy/narodeni..., docasne ho otvorim 😉

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre