Maminky z Holandska, pridajte sa

eli77
12. dec 2007

Ahojky, je tu nejaka mamicka z Holandska? 😵

delfinka22
10. apr 2012

ahojte mamicky!!

chcem sa opytat, ci niektora z vas, co ste tu prihlasene, zijete spolu so slovakom, alebo cechom? a ako riesite otazku jazyka? pretoze dnes mi v peuterszaal povedali, ze mam zacat chodit s nasim synom k logopedovi, pretoze nerozprava po holandsky....a po slovesnky toho tiez vela nenarozprava...tak poradte, co robit, my dvaja po holandsky vieme, len zaklady, manzel holandstinu vo svojom zamestani nepotrebuje,a ja som zatial doma s detmi, snad casom...pekny den

lexxie_holandsko
10. apr 2012

ahoj delfinko a ty zijes se slovakem? Ja bych holandsky na syna nemluvila pokud ten jazyk neovladate perfektne. Mam tady v okoli dost prikladu kde vychovavaji i treba trojjazycne, kazdy rodic jiny jazyk..plus holandstina mimo dum a deti umi vsechny tri jazyky..Pry je dulezite, aby se dite naucilo alespon jeden jazyk fakt dobre a potom se ty dalsi uz taky nauci. Jak casto ma psz, tak 3x tydne? Logopedie urcite neuskodi, tady v okoli taky chodi spousta lidi. Nejake holandske kamaradky s detma nemas, ze byste se obcas vidali?
Muj syn mluvil holandsky taky dost pozde, ale kolem 3roku se rozmluvil a ted mluvi lip holandsky nez cesky. Dcera mluvila dobre od malinka..asi fakt zalezi na diteti.

ikke
10. apr 2012

@delfinka22 niektore baby tu pisali, ze ak dieta nema doma holandcinu, ma narok na extra den v PSZ, tak snad niekto napise viac...
@lexxie_holandsko ja sice nie som v nijmgene, ale zas nie az tak uplne daleko, tiez gelderland 😉

miriamp
10. apr 2012

@delfinka22 ahoj, tak ja mam holandana, a nas maly (3 roky a 1mesiac) tiez toho stale vela nenarozprava. asi v novembri sme zacali chodit na logopediu raz tyzdenne. minuly tyzden sme uz boli po mesiaci, a aj nabuduce, lebo slova a kratke vety zacali pribudat (hol. aj slov.). logopedicka nam povedala, ze i ked slovicka pribudaju pomaly, nevadi, hlavne je ze sa to "hybe" a nestoji na jednom mieste. v januari dostal 2 dni PSZ naviac, tak teraz chodi 4 dni. v porovnani s malou (2 roky a 1 mesiac) je velky rozdiel medzi nimi, ona rozprava uz teraz ovela viac ako on, ovela zrozumitelnejsie, a vlastne v kuse cely den..... 😠 😠
poznam dva pary poliakov ktorych deti chodia s nasimi do psz, a iba po polsky rozpravaju, no ucitelky su toho nazoru, ze to nevadi, ze holandsky sa naucia mimo domu, z telky, a hlavne v skolke/skole. nie je dovod ich posielat preto na logopediu. a takisto tam chodia 4 krat v tyzdni. tak podla mna to mysleli vase ucky skor tak, ze tvoj maly nerozprava celkovo. ale isto nie je na skodu ta logop. 😉

lexxie_holandsko
10. apr 2012

Ikke ahoj, tak moje deti meli od 2 let 3x tydne psz. Ten treti den byl opravdu, protoze doma mluvime prevazne cesky..i kdyz ja ted casto mluvim holandsky 😒 . Od 3 let chodil muj syn 5x tydne a dcera chodi od 3 let 4 x tydne, protoze ten jeden den zrusili. Urcite to na holandstinu pomohlo. Kde bydlite v Gelderland?

Miriamp u nas to je stejne, dcera mluvila snad uz od 18 mesicu, jsem jen zirala, protoze jsem byla od syna zvykla, ze mluvil pozdeji. Asi to je tim, ze holky jsou vetsinou zralejsi a taky druhe ditko to vsechno odposloucha od prvniho..Taky asi zalezi na diteti, jedno je vic na jazyky, dalsi na techniku atd..Nakonec se nauci mluvit vsichni 🙂
v 5 letech maji ve skole screening na logopedii a tam je vsechny kontroluji. Samozrejme muze do te doby i CB nebo skolka logop. doporucit. Ja bych se toho nebala, ale zase pokud to neni vyslovene nutne..To by logopedka mela snad ale poznat.

delfinka22
10. apr 2012

Ahojte,
dakujem za vase ohlasy, velmi potesili... Nas Adam( ma 3 roky a 7 mesiacov) chodi 4 krat do PSZ, ked tam zacal chodit, zacal aj hovorit nejake holandske slova, ako danke, zdravil, vsetkych, no potom prisli prazdniny, boli sme na slovensku 6 tyzdnov, tam konecne zacal viac rospravat po slovensky...no a teraz sa to nejako zastavilo, kedze tie deti sa tam dost menia, a teraz je ich tam dost tych mensich, byvame vo Valkenburgu-Limburg....no a ja mam pocit, ze nas adam sa tam zacina dost nudit, tak sa hra sam, a tie ucitelky sa im az tak moc nevenuju, uz bol aj na jeden den v normalnej skole, ked mali otvoreny den, a tam sa mu velmi pacilo, a vzdy sa pyta kedy tam pojde...no urcite zavolam tej logopedke, a uvidime, co nam na to povie...no uvidime, co bude dalej...pekny vecer

rybca
11. apr 2012

@delfinka22 ahoj, ja zijem s madarom, rozpravame sa po slovensky, holandsky sa dorozumieme, ale nie je to nic moc, teda u mna. Nas maly bude mat v maji 3 roky a pred rokom nas tiez stresovali logopedom a vobec nebrali do uvahy, ze Mati je 3jazycny. Tiez vela nerozpraval a teraz je asi na urovni niektorych 1, 1,5 rocnych deti. Aj ked v poslednych mesiacoch sa dost rozrozpraval, ma nove slovicka, dokonca robi slovne spojenia, aj ked pre nas je to dost narocne, lebo musime rozmyslat v akej reci je dane slovo a este aky je jeho plny vyznam, lebo napriklad nepovie klaar (hotovo) ale kaaj a kym sme prisli na to, ze supy su vlastne cukriky a nie polievka, presli tyzdne..🙂)) ale strasne mu v tomto pomohla ako skolka (tiez chodi 4 poldne) a aj to, ze chodi k opatrovatelke, kde sa hra s detmi v jeho veku a od nich sa asi najviac uci rozpravat. No a este, ze Mati toho vzdy dost narozpraval, len vlastnou recou..🙂))

ervenka
14. apr 2012

Ahojte. Mam jednu technicku otazku- prve topanocky- ake by mali byt? Vnutri papucky a von topanocky- kozenne, alebo skor tenisky? Aky ste davali hrasok na prikrm. Kupeny v obchode uz upraveny, alebo cerstvy vylupany, uvareny? Dakujem za rady.

ikke
15. apr 2012

@ervenka topanocky radsej kozene, hlavne s makkou podrazkou, papucky na doma netreba, urcite teraz na leto nie, stacia ponozky, ak mate teplu podlahu, udajne najidealnejsie je uplne naboso, mi vravela posledne dr. v CB. v clankoch v mojom fotoblogu nan preklad zo zelen knizky, co tu odporucaju 😉
hrasok neviem, ci som nedavala az po roku, fakt si nepamatam... hrach sa urcite ma davat ten poleny bez supky, lebo supka nafukuje. ale tiez si uz nepamatam, kedy...

ikke
15. apr 2012

@ervenka jaj, a ked som davala hrasok, tak mrazeny, doma uvareny. cerstvy neviem, kde by som tu zohnala 😅

ervenka
16. apr 2012

@ikke Tak kupime kozenne... Ten hrasok asi nedam- nase zlato ma tazkosti s kakanim- nebudem ho trapit. Vydrzat do teraz bez hrasku, vydrzi este par mesiacov.. ;) My mame dobreho zelovocara- on zozenie uplne super mnamkave ovocie a zeleninu- ziadne umeliny,len dobra kvalita.

ervenka
16. apr 2012

Nas drobec objavil nove veci: Na koberci sa kotula ako keby bol na klucit 3x za sebou je pre neho normalne. V sobotu roztiahol ruky- ja lietam- sice zaryl nostekom, ale velmi sa mu to pacilo. v chuditku sa uz vie odrazat ked mu spadne hracka- chce ist za nou. ;) Do tretice najlepsie- vcera zacal plavat nasucho. Sikovnik nas maly. 🙂

vever1
16. apr 2012

@ervenka no neviem ci ti zozenie taky hrasok, ja som to tu este fakt nevidela len taky uplne mladucky co sa je normalne so supkou. z toho nic nevylupes. tak som zvedava 😝 a sikovnika mate doma 😀 co sa topanociek tyka, my sme na doma chodili len naboso alebo s ponozkami s antislipovou podrazkou. no a na vonka vzdy eln v ponozkach ale ekd uz islo chladnejsie tak sme mu kupili teple topanocky s ohyblivou podrazkou na vonka ale on to vobec nevyuzival na chodenie. az ked zacal chodit za ruku a chcel aj vonka, tak sme mu kupili prve topanocky v Moergestli a tie mu vydrzali pokym nezacal chodit samostatne a potom sme mu uz kupili druhe u nas.

ervenka
16. apr 2012

@vever1 Ja sa v podstate pytam informacne, lebo zatial ich nepotrebujeme. Potom ked uz topanky budu aktualne bude vediet co a ako... Dost vela deti tu nosi crocsy alebo uplne makke kapceky skoro ako uggs a nemyslim si,ze je to prave najvhodnejsia obuv. Ozaj, a co Sven, ako sa ma? a ako sa ma buduca mamina? Pochval sa. 🙂

delfinka22
16. apr 2012

@ervenka ahoj my nasim obom krpcom kupujeme " elefanten" topanocky kupis ich tiez v NL, ale iba vo Van Haren, my ich chodime kupovat do nemecka,kde maju velky vyber, kedze byvame pri hranici...a ten hrasok, ja som zacala pridavat do jedla normalne postupne, kez zacali prikrmi, od 10 mesiaca, normalne polievky, rizoto, atd...ja mam doma taku tabulku, kedy co pridavat, nasla som ju na www.rodinka.sk

ervenka
16. apr 2012

@delfinka22 dakujem za tip- ta tabulka je prehladnejsia ako to, co mi dali v poradni. vytlacim, nalepim a bude. Zaujimave,ze nikde sa nespominaju vitamy H-hranolky a vitamin CO- cokolada. 😀

minea
16. apr 2012

Tak z botiček, které nosí zdejší děti, jsem byla v první chvíli zděšená. 😖 Jsem odchovaná českými botami, které se dělají podle pravidel ortopedů, dodržují se vnitřní klenby, pevné paty, prostor pro prsty, správné materiály... no nic, prostě boty kupuju dál v ČR. 😅

minea
16. apr 2012

Tohle je dobrý článek o výběru bot
http://www.detskaobuv.cz/o-detske-obuvi/rady-le...

lilla244
16. apr 2012

@minea
@minea ja som velmi spokojna s topankami znacky liliputi a pediped

ervenka
17. apr 2012

@minea Super clanok! Teraz ma napadlo, ze v lete pojdeme cela rodinka na SVK, takze asi prve topanocky budu od nasich... Zatial ma nas drobec len ponozky na nozkach- pokial si ich neztiahne ;)

zajaciq
17. apr 2012

ahojt maminky z Holandska, chcela by som sa vas opytat na vase skuksenosti s prijimanim deticiek do skolok a inych predskolskych zariadeni, hlavne teda na to, co skolka vyzaduje od lekara - ci len potvrdenie, ze je dieta zdrave, ako u nas na SK -, ci ten lekar musi byt holandsky, alebo moze sa jednat aj o slovenskeho pediatra, ci vyzaduju vypis z ockovacej karty. Co viem, ze v Holandsku ziadne ockovanie povinne nie je zo zakona, avsak nepoznam beznu prax. Dakujem za odopovede 🙂

rybca
17. apr 2012

@zajaciq od nas chceli len kopiu ockovacieho preukazu, a aj to len dodatocne, takze asi len ako info co mozu od dietata ocakavat..🙂

ikke
17. apr 2012

@zajaciq u nas nechceli nic, ani ockovanie ich nezaujimalo, teda vlastne neviem, ci sme nevyplnali nejaky dotaznik ohladne tohto, ale ziaden stempel od dr. ani CB

zajaciq
17. apr 2012

@rybca
@ikke dakujem. cize je to rozne.. co je vlastne dobre, tym padomsi mozem vybrat instituciu podla toho, co od nas budu chciet. 🙂

minea
17. apr 2012

@ervenka Já jsem ve věku tvého synka dávala kožené capáčky Mini Feet, byly skvělé!
http://www.nanozicky.cz/mini-feet-3/
Pevná botička se doporučuje, až dítě začne větší část dne trávit na nohách místo na čtyřech, a tyhle capáčky jsou spíš kvůli teplu a jako ochrana nožky, jinak vlastně simulují bosou nohu. Výborně jsme je využili na lezení po zahradě, prostě aby prcek nebyl jen v ponožkách. 🙂

@zajaciq Tak u nás ve školce taky nechtěli žádné potvrzení, ještě jsem se na to aktivně ptala. Vlastně nechtěli vůbec nic, byla jsem z toho zmatená, protože v českých školkách jsou seznamy, co musí rodiče pořídit, jako náhradní tepláky, bačkůrky, cvičební úbor, pláštěnku... 😅
Jo ale museli jsme koupit Bug Bag, používá se to povinně i v dalších školkách??

ikke
17. apr 2012

@minea co je to bug bag? 😅 idem googlit
u nas chceli nahradne oblecenie a pyzamo do skolky, co mi prislo celkom logicke 😉 papucky len odporucali rodicom doniest v zime

miriamp
17. apr 2012

ze bug bag 😀 .........aj ja som googlila, a dosla som nato, ze u nas v skole to maju vsetky triedy na chodbe na vesiakoch, no nasi v PSZ to nemaju........zeby prave ti najmensi nikdy nedostali vsi ? 🙂 🙂 a ja som si vzdy myslela, ze to maju vrecka na telesnu vychovu

vever1
17. apr 2012

@zajaciq u nas tiez nic nechceli. len slaapzak tak sme v podstate kupovali prvy ked isiel maly do jasli a sa nam to osvedcilo a teraz nanho nedame dopustit 😝 no a samorejme u nas maju deticky svoju krabicku, kde maju nahradne oblecenie ale aj ekd im ho tam nedame a nahodpou sa poleju alebo ked su male prekakaju, tak u nas maju v jasliach a aj v skolke dostatok nahradneho oblecka ktore im mozu obliect 😉
a o bug bag som tiez nikdy nepocula 😝

ervenka
17. apr 2012

http://www.bugbag.nl/ Celkom zaujimave a uzitocne. Neviem ako v skolkach, ale na zakladnych maju odvsivovaci den! Presne ako sa kedysi sudruzky ucky hrabali nam vo vlasoch tak v Holandsku to leti este stale... A vysledky su viac ako znepokojuce. bleee

zajaciq
18. apr 2012

@minea
@vever1 dakujem za odpovede, to sa tesim. priatel ma strasil ,ze budeme mat prusery, ale tak podla vsetkeho, nebudeme 😎 uz len vybrat to spravne predskolske zariadenie...