Maminky z Holandska, pridajte sa

eli77
12. dec 2007

Ahojky, je tu nejaka mamicka z Holandska? 😵

cestovatelkaandrea
10. máj 2012

@vever1 a nie su tieto talkne nahodou v mojom kraji slovenskom nazvane dolky? mama to tiez robila a velmi mi to chutilo. a ty si mi na to teraz urobila chut tiez. skoda, ze nemam ten speci pekac

cestovatelkaandrea
10. máj 2012

k tomu porodu, ja si ho radsej zaplatim ale doma uz rodit nebudem. ak by som mala mat to iste co pri Damianovi, tak by mi hrozilo, ze sa mi narodi pridusene dieta ak nie nahodou nieco horsie. a to mi za tych 200-500 euro nestoji.
Inak kramzoorg uz viem, ze budem platit. To bude cca 200 euro.

ervenka
10. máj 2012

@cestovatelkaandrea moj porod bol taky uplne super bezkomplikacny, ze som ani nemala poporod. prehliadku. 😉 Len s verlos. sme sedeli pri stole, spytala sa ma par otazok a to bolo vsetko. Asi este vela krat budem krutit hlavou nad NL zdrav. systemom.

ervenka
10. máj 2012

@ikke talkne su okruhle z klasickeho cesta a lievance by mali byt podlhovaste husenicky zo zemiakoveho cesta. Alebo je to len rozdielny nazov pre jedno a to iste. Moja mamina to takto rozdeluje...

ikke
10. máj 2012

@ervenka podlhovaste zo zemiakoveho cesta su sulance 😀
tot regionalne rozdiely 😉 inde sa podlhovastym zo zemiakoveho cesta hovori sisky, zas inde pirohy...
lievance od toho, ze sa leju, proste hrube male palacinky, niekedy z cesta s drozdim?

och, som si narobila chutky 😝 😕

vever1
10. máj 2012

@ikke @cestovatelkaandrea hahaha z jedneho kraja a kazdy to inak vola 😝 talkne su vase dolky 😝 lievance su lievance a sisky su tiez nieco ine, to su zas take ako tu tie oliebollen len bez hrozienok a na to mi davame taku strasne sladku cukrovo vajcovu penu. a pirohy su zas ine. to sa plni bud tvarohom alebo masom alebo potom mas to iste cesto ako na pirohy a naplnis to dzemom alebo slivkami a mas z toho knedle alebo to cesto usulas a urobis sulance 😀 ja to vsetko velmi dobre poznam lebo ja som na sladke 😝 joj a nerobte mi chute 😝 😝
dnes mi mamina robila tvarohove halusky a ostatny sa napchavali bryndzovymi a ja som im taaaaaaaaaak zavidela. 😖 som povedala ze prve co si urobim ked porodim budu halusky s bryndzou 😝

vever1
10. máj 2012

@ervenka no moja mama nikdy nedavala platnu a jej sa nikdy nepripiekli ale ona ma kovovy talkniar a men kupila z teflonu a vraj aj moja segra sa stazovala ze jej tentiez na jednej strane pripeka. tak asi si budem musiet zohnat este taku platnu
a co sa tyka kontroly po porode tak mna kontrolovali v nemke po 6tt ale to len preto lebo som mala problem s tym ze som nevedela udrzat stolicu. 😖 ma tak velmi nastrihli ze som musela poctivo 2 mesiace cvicit aby som si ten sval zas spevnila dufam, ze pri druhom porode to bude lepsie. a inac ked som bola na kyrete po prvom potrate tak ma vobec nekontrolovali, hlavne ze som si pol hodinu vysedela v cakarni a za 5 minut som bola aj vonku a jedine co sa ma spytala ze ako sa citim 😖 😠 takze man tu uz tiez nic neprekvapi 😖

vever1
10. máj 2012

hahaha a uz aj ja som sa uplne poplietla, elbo dolky, lievance a talkne su to iste 😝 😝 😝 tak ale aspon sa uz chapeme xixixi

ikke
10. máj 2012

@vever1 pockaj, a aky je u vas rozdiel medzi dolkami a lievancami? lebo to je u nas to iste 😅
inak bryndzu si si kludne mohla dat, ak bola z pasterizovaneho mlieka (nepasterizovane predavaju hadam iba priamo na salasi...) 😉 ja som si tiez dala bryndzaky, ked sme boli na SK a uz som bola tehotna

ikke
10. máj 2012

@vever1 aha, uz citam aj tvoj posledny prispevok... 😀

vever1
10. máj 2012

@ikke to mi ani nehovor takze kupenu z obchodu si mozem dat? lebo ja ju tak zboznujem a mam muky ked ju nemozem jest 😖 ale som rozmyslala ze ked si z nej urobim polievku tak uz prejde varom tak by to nemalo vadit 😉

stastnamamulka
10. máj 2012

ahoj dievcata,budem vam velmi vdacna za akukolvek radu,mam totiz takyto problem:manzel pracuje v Holandsku uz 6 rokov,je legalne prihlaseny na vsetky urady a ma narok poberat na deti pridavky+danovy bonus,pracuje v stavebnej firme u holandskeho zamestnavatela.Neviem ako to chodi v inych firmach,no u nich je "verejnym tajomstvom",ze peniaze na deti chodia na jeden,pravdepodobne firemny ucet 😖 taktiez vsetky vyrozumenia z uradov chodia na sidlo firmy,kde sa zahadne stracaju 😠 chceme to riesit cez nejaky urad,ale nevieme na koho sa obratit,preto prosim o radu...velka vdaka 😉

ikke
10. máj 2012

@vever1 jasne, over na obale, ci je to pasterizovane a hor sa do nej 😀 inak mne tu verloskundige teraz na zaciatku tehu vravela, ze uz sa ani plesnive syry s modrou plesnou nezakazuju, len musia byt tiez z pasterizovaneho mlieka 😨 tie ale aj tak nejedavam...

@stastnamamulka neviem, ci poradim, nejaky danovy bonus na deti tu myslim ani nie je. a pridavky na deti nechodia urcite zamestnavatelovi, o tie ziadaju rodicia priamo danovy urad (Belastingdienst). ale neviem, ci to nie je viazane na pobyt deti v holandsku 😖 a musim povedat, ze to ani nie je nijaka zavratna suma, zhruba 200eur/stvrtrok plus asi 60 euro/mesiac podla veku dietata a este jedno z toho je dane aj vyskou prijmu.
http://www.belastingdienst.nl/wps/wcm/connect/b...

stastnamamulka
10. máj 2012

@ikke diki moc aj tak,tie pridavky su pre nas velka pomoc 200e za stvrtrok krat 3deti,to mam na 2mes. zaplateny uver na dom 😉 ,tu na SVK je to okolo 20e/mesiac/1 dieta.Nejake extra eura dostava manzelov zamestnavatel,sam sa im s tym priznal,vyjadril sa,ze su to "jeho" peniaze,robi na nich bububu aby sa do toho chlapi velmi nestarali,vsetky papiere ohladom uradov im vybavuje firma.Tí,ktorí sa do toho obuli sami,zrazu uz mali peniazky doplatene 😖 no nic,ani ja moc do toho nevidim,dakujem za info z prvej ruky 🙂 idem patrat dalej 😎

cestovatelkaandrea
11. máj 2012

@ervenka mna pozerala nasa dr. lebo som strasne dlho po porode krvacala. az po tom ako ma poslala na gynekologiu na sono vyslo najavo, ze ja uz mam hned po ocistkach aj menstruaciu 😀 takze som preto veselo krvacala viac ako 10 tyzdnov s prestavkami 😀 😀

cestovatelkaandrea
11. máj 2012

@vever1 joooj uz mi nerob chute, lebo cely vikend budem robit len ovocne gule alebo pirohy a pod. 😀 a to mame doma plny hrniec gulasu, co manzel uvaril 😅 tak mu ho musim pomoct nejako zjest 😀

cestovatelkaandrea
11. máj 2012

@ikke aj ja som si dala bryndzaky ked sme boli na SR. Svokra kvoli mne kupila bryndzu z pasterizovaneho mlieka 🙂 skoda ze sa to neda kupit tu v NL.

lexxie_holandsko
11. máj 2012

ahoj, tak koukam, ze se tu rozjela diskuze o jidle a o porodech 😉 Ja byla v Praze jednou ve slovenske restauraci na haluskach, netusim, jestli je nejaka v NL, ale ceska hospoda pry nekde je. Ne, ze bych to tak shanela..Jinak na Slovensku jsem byla naposledy s manzelem tak pred 10 lety, ale jen na kratko. takovy okruh Trencin, Tatry nekde u Liptovskeho Mikulase a potom na jihu u Madarska a zpet. Zarazila mne silena fronta na cesko slovenskych hranicich, tenkrat se jeste kontrolovalo. Predtim jsme taky byli lyzovat na Chopku a v Trencine, tam mame zname.Manza koukal, kolik tam mate kopcu a hor 😉

Jinak mne teda hory chybi hodne, od malicka jsme jezdili lyzovat, pochazim z pokrkonosi a vsude nejake kopce jsou. Tak to mi vadi asi nejvic., ale zase se tady jezdi dobre na kole 🙂

cestovatelkaandrea
11. máj 2012

@lexxie_holandsko ja som od Trencina 😉 tak som rada, ze sa vam tam lubilo 😉

ekira
11. máj 2012

trencin forever 😅

ervenka
11. máj 2012

Breaking news: Daniel LOZI!!! sice trosku ako take cerstvo narodene zriebe- trosku sa trmaca, ale prelozil polovicu obyvacky. Sme na neho hrdi! 😉

vever1
11. máj 2012

@ervenka gratulujeme sikovnikovi a teraz mamka a ocko môžte všetko poskryvat lebo ho bude všetko zaujímať 😝

ervenka
11. máj 2012

@vever1 Ehm, moje depesacke a mukacke CDs uz objavil. Oslintal, ale nastastie neprisiel na to, ako sa otvaraju. ked pride aj na to, tak som stratena. 😉

cestovatelkaandrea
14. máj 2012

@ekira aj ty si odtial, no sranda 😉

cestovatelkaandrea
14. máj 2012

@ervenka tak gratulujem, to je dalsi velky krok v jeho zivote. len bacha na veci co su dosiahnutelne 😉
o chvilu sa ti bude krutit okolo stolika pockaj 😉

lexxie_holandsko
14. máj 2012

ervenko taky gratuluju k lezci, ted bude fakt vsechno prozkoumavat, u nas hlavne radio, TV atd..ale uz je to tak davno 🙂

Jsem si normalne rikala, kolik jste toho tady napsali a kolik novych lidi a potom jsem si vsimla, ze ctu 1. stranku 😀

Jinak mne se na Slovensku libilo, treba se tam jeste podivame, ale je to dost daleko. Minule jsem letela na sraz od ekonomky do Zlina, tak cesta Eindhoven - Praha v pohode a potom cesta vlakem Praha - Zlin, to bylo jak cesta kolem sveta 🙂 Ale bylo fajn se tam zase po 20 letech podivat.

cestovatelkaandrea
15. máj 2012

@lexxie_holandsko na prvej strane ich je fakt vela novych 😀 😀 😀

vever1
15. máj 2012

@lexxie_holandsko no to by si sa veru nacitala keby si vsetkych 129 stran musela precitat 😝

lexxie_holandsko
15. máj 2012

ahoj
no mate pravdu, to bych se nedocetla, to je na nekolik veceru, spis tydnu..Ale tak predpokladam, ze vetsina z nich uz nepise? Nebo se ozvou jednou za cas. Ja mam taky obcas psaci obdobi a obdobi klidu 😀 Ted zrovna to psaci..Nevite nahodou, jak to dopadlo s Palinkovou a tou skolou, docela by mne to zajimalo.
Syn jde ve stredu na dalsi cast toho logopedickeho testu, jeste musi jit 2x.