Maminky z Holandska, pridajte sa

eli77
12. dec 2007

Ahojky, je tu nejaka mamicka z Holandska? 😵

zbinka
4. aug 2012

@palinkova87 nie nie pridavky na dieta ma slovensko len 21,50eur na mesiac,,,,tak by mali,,apson tak mi to pani povedala,,,no mui doniest doklad so slovenla a holansko ze mu doplati ten rozdiel,,,,tak snad,,,,a kolko manzel zarobi,,,sama este neviem, je mam 3 tyzdne,,no asi nie moc,,,siel cez agenturu,,a kde to ma ziadat??? nevies,,,vdaka za odpoved,,,

palinkova87
4. aug 2012

@zbinka my sme to riesili teraz, holandsko nebude brat len tych 21,50 ale vsetko co dostavas zo slovenska, neviem kolko dostavas na dvojicky, ale na jedno dieta je to 217 eur, cize sk - 217 eur a nl - 65 eur, takze holandsko nema dovod nieco doplacat, ale mozem sa mylit, a neber vsetko co ti povie uradnicka, pretoze uradnicky na slovensku vobec nevedia zakony co sa tykaju holandska /vlastna skusenost/ a cez aku agenturu tu robi, napis agenturu a ja ti potom napisem ako ma postupovat

zbinka
4. aug 2012

no ja beriem RP aj s Pridavkami na dvojicky suma celkova za mesiac 288eur,,aj nejake drobne centy,,,a siel cez agenturu

European Staffing s.r.o.

Námestie sv. Egídia 3633/44

058 01 Poprad

palinkova87
4. aug 2012

no to dostavas dost malo, no manzel tutu agenturu nepozna, ale povedal, ze sa ma opytat v agenture, ze ona je povinna mu to pomoct vybavit, ale ak to chce urobit sam, tak tu je postup:/teraz pise manzel /
1 - poziadat o digiD - cez internet, to je nieco ako informacie o nom, predpokladam, ze bsn ma
2 - ist na stranku SVB a poziadat o kinderbijslag "pridavky na dieta"pomocou digiD kodu
SVB co je institucia na socialne davky si vyziada pomocou e formularov zo slovenska kolko davaju tam penazi a podla toho vypocitaju kolko budes dostavat z nl

slovensko posle, ze dostavas 288 eur, takze nl vypocita 0, ale skusit to mozes, za skusenie nic nedas

palinkova87
4. aug 2012

@zbinka a on ma slovensku alebo holandsku zmluvu

zbinka
4. aug 2012

@palinkova87 juj,,,tak to veru ani neviem, zisitm,,a potom ti napisem,,,a aky je v tom rozdiel???

zbinka
4. aug 2012

@palinkova87 a dakujem aj manzelovi za info,,,, poviem svojmu,,,ze co a ako,,,,tak asi nic,,no co uz, nevadi,,,,a v holansku sa rodicovsky prispevok, alebo materska,,,vobec nedostava,,,len tych 65 na jendo dieta a koniec?? tak to veru tiez nic moc,,,nie???vdaka za odpovede si zlata,,,

palinkova87
4. aug 2012

@zbinka no materska tu je, ale len ked si pred tym pracovala a aj to len tri mesiace a dost a ides nazad do prace....................no a dostava sa tu len tych 65 eur a ten priplatok podla zarobku rodicov..my 22 eur na jedno a 52 eur na druhe....................neni to nic moc, ale aspon nieco, na nas sa slovensko vysralo, malo by nam doplacat do vysky co dostavaju zeny na slovensku, ale podla uradnicky na slovensku MY UZ NIE SME SLOVACI, aspon takto nam to vysvetlila, ze co este chceme od slovenska

zbinka
4. aug 2012

@palinkova87 no hrozne,,ved aj ja ked som sa sla spytat, ze co a ako,,tak hned na mna vyhukla,,ze akoze tu este nemam manzelovu zmluvu, ze kazdy zmena sa ma do 7 dni hlasit a taka neprijemna bola, ze mam dost,,,skoda reci, tie pani uradnicky by sa mohli zmenit
ved to nejde z ich vrecka,,,ci nie??? vdaka zatial za odpoved, ked budem volat s manzelom poviem mu co a ako a potom ti napisem,,pekny dnik,,

palinkova87
4. aug 2012

baby inakšie ja som tu nebola od začiatku tehu.. kedy sa tu robí prvé sono?? kedy sa mam vlastne objednat??? a inakšie neverila som tomu testu večer tak som si robila teraz predchvilou.. však je jedno ked som si ho robila včera večer a nie rano.. tak my vyšli zase dve paličky.. tak asi druhý test asi už neklame, či mam kupit ešte??? 😅 😅 😅

ikke
4. aug 2012

@palinkova87 pokial si predtym nemala problemy (potrat, umele oplodnenie a podobne), prve sono az okolo 10-12tt. ale zavolat mozes uz ked mas pozitivny test, vies ako, holandania si radi vsetko planuju dlho dopredu 😉

palinkova87
4. aug 2012

@ikke no ja som mala rizikové tehu už pri Nicovi čo sa mi stalo s Nellinkou, že mi umrela v brušku.. takže sa možem už objednat hned v pondelok ano?

ikke
4. aug 2012

@palinkova87 jasne, kludne im v pondelok zavolaj. to ta objednaju asi niekedy okolo 7tt (prepac, uz som zabudla, ze si mala takuto skusenost 😔 ). ale mozno im budes musiet pripomenut, co sa ti stalo s nellinkou, aby ta objednali skor nez na ten 10tt.

vever1
4. aug 2012

@palinkova87 gratulujem 😀 😀 😀 😀 no dalsi test nekupuj. ja som si robievala vzdy rano z ranneho mocu ale ked uz ti vcera vecer vysiel pozitivny a dnes rano zas tak nie je o com. si proste tehula. zas vam to vyslo 😀 tu sa robi jeden uzv tak okolo toho 11-12tt aby ti presne urcili dlzku tehu. ak mas samozrejme M vzdy pravidelnu. a ak si nie si ista kedy si rpesne otehu tak ti uzv urobia uz okolo 8tt ale potom este aj v tom 12 aspon mne tak robili pri prvom tehu. no a potom mozes si dat este ten nekplooimeting ale do 36 sa za to plati. ervenka mi nieco tusim spominala ze za to platili az 100 euro. netusim lebo my sme si to nedali robit ani pri prvom a ani pri druhom. a k verloskundige sa zvycajne ide po prvy krat okolo toho 8tt ale to je len take informacne, vsetko sa ta popyta, vypise novy kartu a dohodne si s tebou dalsi termin 😉

@cestovatelkaandrea tak som vo stvrtok volala ze mam mat prvu kontrolu v nemke v 36tt tak mi ju samozrejme dala az na 37 😠 ale neva uz an to kaslem. teraz idem chodit povinne kazdy 2tt na kontroly a aj moja verlos mi ide kontrolovat moc tak hadam to bude OK. inak dnes som spala do 10 😀 😀 😀 😀 a mala sa uz 2 dni rozhodla ze ma v noci necha vyspat tak sa v noci uz ani nevrti. hadam sa nastavuje na iny rezim. teda dufam 😀 😀 😀 😀 😀 tak som sa dnes konecne ako tak vyspala. len som sa zobudila na hnusny krc v lytku v lavej nohe a ked ten presiel tak ma zas chytal na pravej ale to so v poslednej chvili stihla este zachytit. no tak mam z toho ten dojem ze tie moje 2tt problemy s nohami boli predzvestou ze uz zas krce budem mavat. co uz. aj pri svenovi som mavala. ale asi zacnem brat to sumive magnezko. to sa nemusim nikoho pytat ze ci mozem brat predpokladam alebo to radsej verlos spomenut?

@ikke som sa ta uz davno chcela spytat len som stale na to zabudla, ze ako ste to nakoniec vyriesili s albertom ked ste isli v noci do nemky. bola tam este kamoska? a ako sa vam vodi? uz ste si zvykli na noveho clena rodiny? mna kazdy strasi ze je to strasny skok z jedneho na 2 tak enviem ci sa mam tesit alebo bat 😖

ikke
4. aug 2012

@vever1 mm volal vecer o 18:00 svojej sestre, ci moze prist, lebo ze to vyzera, ze mozno nieco bude 😅 o 20:00 nam uz zvonila pri dverach, hoci o tej siestej este ani nevedela, ci vobec bude moct prist, nemoze ani soferovat, ale sesternica ju pohotovo doviezla 😵 a potom o 21:00 dosla verlosk., ktora skonstatovala, ze to porod este nie je, ze sa neotvaram, ze nech idem kludne spat. tak som ju potom v noci o druhej budila, ze spat kludne nemozem, no a zvysok story som uz pisala. takze bola tu svagrina aj s prave polrocnym synom, albert ich oboch dobre pozna a lubi, takze to bolo po kamaratke najlepsie mozne riesenie 🙂 kym sme dosli domov z nemocnice, este stihla alberta aj naucit malej meno 😀
zvyknut sme si zvykli, aj ked ten pravy kolotoc zacne o tyzden. buduci tyzden ma este mm povinnu dovolenku. albert si len posledne dni zacal vynucovat trosku pozornost, skusa veci, o ktorych vie, ze ich nesmie robit (vylievat dzus na stol, na balkone nam urobil z pieskoviska pieskovu plaz,...) 😅 zatial nic vazne, nastastie, klopklopklop, proste skusa, co si moze dovolit 😉

vever1
4. aug 2012

@ikke no tak to nakoniec super dopadlo ze mohla prist 😀 ja uz som tiez dohadovala so svokrovcami 😀 sice este mam casu ale radsej nech dopredu vedia ak by si neico mali planovat 😝 to mas super ze mm mas doma. ja budem uplne sama 😖 moj muzo uz si nebude moct zobrat dovolenku az na vianoce takze ked mi po tt odide kraamzorg tak to bude zaujimave. ale sven pojdeja tak v pondelok povinne do skolky, ved ju platime ze ano a so svokrovcami som sa dohodla ze budu mat svena aspon raz v tyzdni, tak budem mat z 5 dni aspon 2 ked si budem moct len malu uzivat a hadam si aj trochu oddychnem 😝 a albert taky certik 😝 nas skusa uz teraz a to nie je este ani mala na svete 😝 uz mesiac spava vo velkej posteli a prvy tt som spavala s nim, potom sme boli tyzden na dovolenke a ked sme sa vratili sme sa bali ze ako to bude lebo na dovolenke spaval v prenosnej postielke ale na nase pocudovanie spal bez problemov, cely tt nikto pri nom nemusel byt a ani z postele nezliezal ale od pondelka je to zas skusanie co mozem a hlavne skusanie nasich nervov 😝 nastastie predvcerom som ho musela len 4x davat spat do postele a vcera uz len raz ale napriklad ja uz od stredy robim a mm ten je nanho niekedy dost makky tak mu cez obed vobec nespaval elbo mu 2x vyliezol z postele a samozrejme mojho mm to nebavi ho stale tam davat tak ho vzdy zobral dole a bol bez spanku a vcera ho nechal tak lebo si povedal ze on tam hore zakazdym hore chodit nebude 😖 a samozrejme sven zliezol s postele a potom mu zaspal na zemi 😖 a mne dnes na obed vyliezol len raz a potom uz krasne zaspal, no proste aspon vidim koho viac pocuva 😝

ervenka
4. aug 2012

Ten nas maly akcny hrdina. Stale tu otvara babine dvierka na vsetkych skrinkach, takmer sa vysplhal na stacionarny bicykel, s konferencneho stolika stiahol komplet decku aj s ovladacmi, dnes rano ho mal mm na kolenach a Danko sa naciahol a sup, uz kava letela dole. Nebola horuca, takze sa nic nestalo. Dankovi to bolo vseeetko tak smiesne. @palinkova87 gratulujem 😉 @vever1 ano za nekploi sa plati. Ja som mala len 30r. bez diagnozy v rodine, takze oficialny dovod nebol. 😝 ja som mala prve sono na potvrdenie gravidity v 6tt. Povedala som,ze chcem vediet ci to je v maternici alebo mimo. a v Nl je novinka, v ramci 20tt sona by mali robit aj meranie dlzky krcka maternice, ci nahodou nehrozi predcasny porod. A este si mozes vypytat odporucenie k mondhygienist, tehu by mala mat 1 navstevu zadarmo. Holandania konecne prisli na suvis zubneho kazu a tehu problemami..
No frcim dalej, chalani spia, ale ideme sa chystat, zajtra caka Trencin+ hrad...

cestovatelkaandrea
4. aug 2012

@palinkova87 Zuzka gratulujem. Super sprava 😉

cestovatelkaandrea
4. aug 2012

@palinkova87 inak u nas robia prve sono v 8tt, cize ked si v nejakom 5-6tt tak je dobre sa objednat na vstupny pohovor a rovno aj sono. ale moze to byt rozne u vas. najlepsie je si tam zavolat.

palinkova87
4. aug 2012

@cestovatelkaandrea ďakujem tí veľmi pekne . No v pondelok mm ide volať. Ju stále neviem uveriť aj keď mi nedalo ,som si kúpila digitálny test, a vyšlo mi čo vidíš na foto ..hii

cestovatelkaandrea
6. aug 2012

@vever1 zdravim z materskej dovolenky 😀 😀 😀 som spala do 9:30. teraz ranajkujem a popijam kavicku 😀 a kukam na net. NO ked sa pozeram okolo seba vidim, ze Damian tu narobil rano tornado, tak pojdem upratovat. Esteze je v skolke, tak si mozem v klude poupratovat.
Super, ze sa mozes konecne vyspat. Ja som prisla uz do takeho stadia, ze spim aj ked drobec v bruchu besnie 🤐
No to sumive magnezium skus. Radsej povedz verlos. na kontrole. Ta moja chcela vediet aj dokonca aku znacku tehu vitaminov som brala a vsetky lieky pocas tehu. Dokonca aj paralen a kolko krat denne.

Nestras, ze velka zmena, ked mas zrazu dvoch. Ja ked vidim Damiana ako sa tesi na braceka, tak sa az divim ako to berie. Normalne uz zacal aj triedit hracky, ze tieto su este jeho a tieto uz da bracekovi. To iste aj s knizkami. Raz zobral svoj poharik na pitie a povedal, ze toto necha pre ..... (meno) a on si necha ten druhy (samozrejme vacsi). 😀 Ale vcera mi dal taku zaujimavu otazku ked isiel spat. Ze ci ho budem stale tak vela lubit aj ked sa babatko narodi. No vela mi do placu nechybalo, tak ma dojal. Tak som mu vsetko vysvetlila ako to bude a ze on bude vzdy moj velky chlapcek, ktoreho budem velmi lubit. 😔

cestovatelkaandrea
6. aug 2012

@ervenka vidim, ze Danko oziva. Ale to je super, ze sa takto zaujima o okolie 🙂 vidim, ze si to na SR uzivate 😉 Ako bolo v Trencine?
Inak si ma prekvapila so vsetkymi tymi vysetreniami, na ktore mame ako tehule narok. Hlavne to meranie krcka a odporucenie k zubnemu hygienikovi. Ja som si to davala robit na SR, ked sme tam boli aj zuby skontrolovat u zubara 😀

vever1
6. aug 2012

@cestovatelkaandrea joj aky je zlaty 😀 😀 😀 ti verim ze ti az do placu z toho bolo 😀 my zas nasho do vsetkeho zapajame, ked sme stavali tu stenu tak nam pomahal, a vie ze tam robime izbicku pre sestricku a mam aj knizky ktore mu teraz dost casto citam o babatkach a ukazujem mu album ked sa on narodil, teraz castejsie dava pusinky na brusko a sestricku spomina ale som zvedava aky bude ked sa narodi lebo on je dost ziarlivy a aj vcera ked boli u nas kamarati s detickami tak nikomu nechcel dat napriklad svoje hracky, elbo vsetko je jeho. tak to asi bude na zaciatku problem sa naucit delit o hracky 😝 ale co mozno ma prekvapi. Ono je rozdiel ze Damian je uz vacsi a viac chape. ja som teraz fakt rada ze nam sa nepodarilo hned na zaciatku otehu a ze to este ten rok trvalo, elbo az teraz vidim ze cim vacsie dietatko tym ej to podla mna jednoduchsie vysvetlit 😉 samozrjeme rozdiel 8 rokov je uz vela. to je u na a mojej segry, velmi ziarlila a nikdy neprestala 😖 ale ono asi zavisi aj od dietatka a charakteru a ako sa k tomu rodicia postavia 😉 no nic idem ja pracovat. sa mi taaaaaaaaaaaaaaak nechce 😖

cestovatelkaandrea
6. aug 2012

@ikke mam na teba jednu otazocku ohladne porodu. v piatok som bola na kontrole u verlos. a preberali sme porod. ona mi povedala, ze teraz ma to bude pri vytlacani babatka boliet viac. Hlavne ked hlavicka pojde von. Vraj budem mat vacsi tlak. Vsetko je to vraj kvoli tomu, lebo pri prvom porode som bola nastrihnuta a jazva po nastrihu vraj nie je taka pruzna ako koza, ktora sa natiahne. Trocha ma vystrasila, lebo ja si z prveho porodu vobec tuto bolest nepamatam, nakolko mi dali lokalnu anestezu na nastrih ( ten bol robeny kvoli pumpe) a tak som ziadnu bolest necitila. Chcela som len vediet, ci ta to bolelo viac teraz pri porode alebo to bolo v podstate take ako aj predtym. Rozmyslam, ze zacnem s masazou hradze, aby predsa len ta koza trocha zjemnela a mozno aj jazva bude potom pruznejsia.

vever1
6. aug 2012

@cestovatelkaandrea to merania krcka je novinka a je to eln tento rok ale zatial len v stadiu vyskumu. este to nie je zaradene do ebznych kontrol. ja som dostala o tom letacik a chcela som si to dat urobit ale nikto sa ma na to ani nepytal pocas toh morfologickeho uzv kedy sa to robi. ja som skor z toho mala dojem ze sice ti papier daju ale ze este s tym aj tak nic nerobia. alebo to robia len vtedy ked si das aj tu siju merat. neviem. 😝

cestovatelkaandrea
6. aug 2012

@vever1 no asi mas pravdu. vekom je to ine. teraz bude este aj ta vyhoda, ze sa budem moct venovat babatku, pokial bude Damian v skole. No a potom pojdem len pre neho do skoly a za nejaku pol hodinku bude manzel doma, takze jeden sa bude moct venovat jednemu a druhy druhemu.
My sme s delenim sa o hracky nemali problem takmer nikdy. Damianovi to vzdy prislo automaticke ale to je asi tym, ze je 5 dni v tyzdni v skolke. Dokonca som prekvapena, on ani hracky nekatuje. Ma ich pekne zachovale. A na moje potesenie sa autickam nevenuje a kovove vlaciky z Thomasa asi ani pokazit nemoze 😀
8 rocny rozdiel poznam aj ja. Sestra je o 8 rokov starsia a kvoli mne a braskovi potom uz nemala normalne detstvo, lebo rodicia ju casto nutili aby nas strazila. dokonca aj vonku ked ja som sa hrala s braskom ona musela stat pri nas. takze tym padom nemala cas na svoje kamaratky a na seba. a mam pocit, ze dodnes to berie tak, ze sa nam musela venovat aj ked v tomto pripade, to bola chyba rodicov. mama sa mala vykaslat na super poriadok doma a radsej sa nam venovat a ju nechat nech sa venuje svojim kamaratkam.
inak prijemnu robotu. ved aj ty to mas uz za par v robote.

ikke
6. aug 2012

@cestovatelkaandrea mna to nebolelo viac, ale rozmyslam, ja som pri prvom tusim nastrih nemala, hoci maleho tahali pumpou 😕 ale mala som vtedy par trhlin, cize aj sitie, a to som teraz nijako necitila. mna to teda urcite teraz bolelo menej, kedze albert isiel na svet tvarou nahor, kdezto eva isla normalne, sposobne, ako sa patri, najmensim priemerom hlavy 😀 a hlavne, viac ako 2h tlacenia prvykrat a 15 min. tlacenia druhykrat su dost neporovnatelne u mna... 😅
masaz hradze by mohla pomoct, ja som to parkrat skusala aj teraz, ale mala som pocit, ze to tam mam dost pruzne, tak som to asi po 3 pokusoch nechala tak. a asi som to fakt nepotrebovala 😉

ervenka
6. aug 2012

@vever1 ked som bola ja tehu, tak vtedy zacali robit meranie krcka aj u nasej verslos. Len my sme prisli o tyzdne 3 neskor. Sedela tam ta okuliarnata dolezita verlos. a ona,ze mali sme prist skor, ze sa to robi pocas 20tt sona, smola no 😠 . Pozrela som sa na nu,ze ako sme o tom mali vediet, ked nam nikto nic nepovedal, a aj ja sama som sa o tom dozvedela z casaku... zase asi treba vsetko zistovat z netu a ziadat, lebo automaticky daju asi len ruku na pozdrav....
@cestovatelkaandrea Trencin bol jedno velke sklamanie. Nevadi,ze cesta na hrad je strma,ale ROZBITA, medzi dlazbou su naozaj velke medzery. Isli sme tam vsetci- Danko v kociku. Ani len pisomne materialy v angl. nemaju. Hlavne,ze 3.najvavsi hrad na SVK. Hradne slavnosti boli pekne. Dankovi sa pacila sova, divali si do oci, aj ju pohladkal. Aj koniky pohladkal, ked strielali s dela, tak sa chuda zlakol. 😒 Rozpravala som sa s mamou o ceste, otocila sa ku mne jedna slecna v dobovom kostyme a osocovala ma. No ano, som rozmaznana zo zahranicia, povazujem za normalne, ze cesta je v dobrom stave.. Zaplatili sme 25e. manzel z toho naozaj nic nemal, dozvedeli sme sa,ze na jednom obraze je namalovany kakajuci namornik. Sprievodkyna zacala o hrade rozpravat az od 13.storocia. Ziadna zmienka o Rimanoch, studni lasky... Takze ak pride niekto na SVK s cudzincami alebo s detmi- NEchodte. Skoda.... Tento tyzden Bojnice, potom Zvolen... Uvidime ako pochodime tam...

apole
6. aug 2012

ahoj ženy, nezlobte se, že vám sem tak vpadám, jedem příští týden do holandska a 3 dny bychom rádi spali na nebo velmi blízko texelu, máte někdo tip na ubytování? za rozumnou cenu samo, ideál někde v soukromí- budem mít sebou 10ti měsíční dvojky.

erique12
6. aug 2012

@zbinka
ahoj, ides sa stahovat do NL? inak pravda, je tu malo pridavkov na deti. podla mna mozes brat na slovensku pridavky na deti normalne. vobec sa netrap s pridavkami v holandsku ;)

@eri28 v Holandsku je normalne mat 3 deti praveze! aj moj muz chce mat 3 deti a neni to African ale Holandan 😉