• Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO
  • Odporúčame:  Mojasvadba.sk Modrastrecha.sk
  • Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO

Maminky z Holandska, pridajte sa

21. júla 2017 
@cestovatelkaandrea Danko sa uz citi lepsie, ale kase ako stary fajciar... Dr nam na kasel nic nedal,ze to ma prejst. No uvidime,ale zakazdy cakam, ci zacne aj vracat z toho kasla...
Chudiatko Damian. Dufam,ze to bol len taky jednovecerny naval. Mozno je v skole nejake ditko chore a jeho sa chytil bacil...
29. aug 2012 o 15:01  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@eri28
ahoj,
no ostatne ti uz napisali kocky. porodnici sa nezamluvaju, ides so svojou vk. ale mna sa pytali pocas kontrol, kde chcem rodit. po cely cas ze v nemocke. u nas mame len jednu nemocnicu.. haha. podla mna si vyber taku, kt.mate najblizsie od vas autom. v nemocnici robia "prednasku" s obhliadkou verloskamers. dobre by bolo, keby si si to tam isla este predtym pozriet. my sme boli, vyzeralo to tam dobre, ale aj tak som potom rodila doma :slight_smile:
29. aug 2012 o 15:05  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@cestovatelkaandrea
ahooj, takze ste kinderko? hmm tie posledne tyzdne su narocne... aj ja som presne nemohla spavat v noci,ale potom som si presne ako ty potiahla do jedenastej:slight_smile:
mas maleho v skolke?
29. aug 2012 o 15:07  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
tak aj u nas su sople :stuck_out_tongue_closed_eyes: eva chudatko ako sa horko-tazko najedla so zapchatym nosom, o tri minuty to bolo kompletne vonku :stuck_out_tongue_closed_eyes: :frowning2:
29. aug 2012 o 16:40  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@ikke co sa tie ludske virusy siria uz aj internetom? AKo keby nestacili tie interaktivne.
29. aug 2012 o 22:44  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
caute,
ako sa mate? musim sa "postazovat".. mam zase taku dobru naladu, hahah...
vcera so susedou rozhovor. prisla som domov s malou zo skolky, strasne na nu robila opicky atd, mala sa rehotala. suseda je vo veku nasich rodicov, maju tri deti (z toho dve uz vyse po styridsiatke) ale ziadnych vnukov.....
ja na malu hovorim po slovensky, a henta ze ci na nu hovorim po slovensky, ja ze jasne, ved to je moj matersky jazyk. ze ja nie som holandanka... ona ze no, tak to potom ked pojde do skoky nebude vediet dobre po holandsky. no ale ze tak to sa potom musi naucit od papu!
:angry:
:confused: je :angry: ziiiiiis, ale toto neni prvy krat, co sa ma to pytaju.... akoze aky jazyk ju mam kua ucit? fakt mi to lezie na nervy!
som citala,ze poliaci sa hanbia hovorit na svoje deti po polsky, ja mam taky pocit tiez... :((
30. aug 2012 o 11:48  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@erique12 no hlavne klud :stuck_out_tongue_closed_eyes: ak bude mala v skolke a ocko na nu bude hovorit po holandsky tak sa pekne holandstinu nauci a bude u nej aj tak prevladat. si jej mala povedat ze ked nebudes rozpravat na nu po slevensky tak nebude rozumiet svojich starych rodicov na Sk :stuck_out_tongue_closed_eyes: no ja napriklad so svenom som stale rozpravala po slovenksy ale len ked som sama. ono ja sa nehambim za svoju rodnu rec ale ja sa hlupo citim ked sme so svokrovcami alebo s celou partiou a ja sa budem s nim rozpravat po slovensky, to nik dookola nerozumie co hovorim. ja som to totizto zazila na vlastnej kozi u mojej kamosky co pochadza z afriky, rozprava stale a zasaden len po francuzsky s malym a ja som sa pri nej vzdy citila ako druhe koleso na voze hlavne ked mu neico dlho vysvetlovala preto som si vtedy povedala ze ja to takto robit nebudem. a mozno robim chybu ale ked vidim ze ten chlapec aj napriek tomu ze ona stale s nim ho francuzsky odpoveda len po holandsky a dokonca aj jej, tak podla mna zalezi aj od charakteru dietata ako tie dve reci zoberie. neviem. a hlavne teraz ked sven uz rozprava a povie mi neico po holandsky tak ja si neuvedomim a aj ekd som s nim sama tak sa s nim vela krat rozprava cisto holandsky. a az napriklad po 10 minutach sa spamatam :stuck_out_tongue_closed_eyes: proste nejde mi to tak rozlizovat hlavne ked cely den pouzivam len holandstinu a len 2x do tt skypujem s nasimi. ale vtedy naprikald to ej v pohode vtedy nemam problem stale hovorit po slovensky. no asi som cudna :stuck_out_tongue_closed_eyes:

a @ervenka dnes asi zavita az vecer lebo ma vela rpace s dovma chlapcami. Totiz to dnes ma na stoarosti nasho Svena tak len dufam ze ju nechaju aj oddychnut xixixi a hlavne Danko nebude velmi ziarlit :grinning:
30. aug 2012 o 12:52  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@vever1 Danko sa zmieril s tym,ze ked sa hodi o zem, nic s tym nedosiahne, mama ho len prekroci a hrame sa dalej. Inak, keby vsetky deti boli take kludne ako Sven. Ale uz sme kamosi, ukazoval mi,co vsetko mame, ze lapmu, tik-tak kukli sme DVD, aj tam bol mokikil, pet, citali sme bumba knihu, spievali pesnicky- aleebij die beentjes hoplaaa in de hooog ;)... Pohodaaaaaaaa, mala by som ho tu kludne kazdy den :wink:
30. aug 2012 o 13:03  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@erique12 pri prvej navsteve CB sa ma dr. pytala,ze ci sa s krpcekom rozpravam aj nasou recou. JA ze ano, a ona, ze "Dat ga ik lekker opschrijven." Na druhy den sme poslali do thebe e-mail-staznost o.i. ze ona nema co takto komentovat... Ja sa nehanbim hovorit s Dankom po SVK, hlavne doma, a este hlavnejsie, ked sme sami, poznam viac svk pesniciek ako Nl...
30. aug 2012 o 13:06  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
baby, neviem ako vy, ale ja na maleho hovorim slovensky okrem ineho aj preto, ze sice mi tu kazdy chvali moju holandcinu, ale ja viem, ze vela veci hovorim nespravne a nechcem, aby sa ich nespravne naucilo aj moje dieta :sweat_smile: napriklad predlozky, cleny a podobne " vychytavky" :stuck_out_tongue_closed_eyes: sa obcas zapocuvajte do rozhovoru tureckych alebo marockych pubertakov, okrem toho, ze pletu vsetky mozne jazyky v jednej vete, to co povedia po NL casto nema hlavu ani patu a to tu vyrastli a chodia cely zivot do skoly ("deze jaar")
inak rodina aj kamarati si uz zvykli, ked chcem nieco od mojho dietata aby urobilo alebo nerobilo, preco by tomu mali rozumiet a pocuvat to ludia, ktorym to nie je urcene :confused: a ak chcem, aby tomu rozumeli aj ostatni pritomni, samozrejme poviem po holandsky. a ked je potrebne oboje zaroven, poviem po slovensky a nasledne to iste holandsky, ale snazim sa vzdy povedat celu vetu v jednom jazyku :wink:
30. aug 2012 o 13:08  • Odpovedz  •  Páči sa mi to (2)
a mne v Cb hovoria, ze je dobre, ze nanho hovorim slovensky :sweat_smile: akurat sme traz dostali indikaciu na peuterspeelzaal, kedze je v rodine cudzi jazyk, co je ale zasa vyhoda, ze nam skolku bude skoro celu platit gemeente :grinning:
30. aug 2012 o 13:11  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Viete co je krasne? Spiace dieta. Este krajsie- 2 spiace deti. A bez placu, ze Sven spi v cudzej posteli. Chavalim, chvalim chvalim... :wink:
30. aug 2012 o 13:20  • Odpovedz  •  Páči sa mi to (1)
@ervenka no vyzera to tak, ze Damian to mal len jeden vecer. sice ma este sopliky a mierne kasle ale je to lepsie ako v ten vecer, ked tak plakal. Danko este tolko kasle? Inak horka cokolada asi zabrala. Dnes bolo vsetko v poraaaadku, tak uvidime ci zajtra nebude prekvapenie :grinning:
30. aug 2012 o 13:21  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@erique12 my ani nehovor, tuto noc som myslela, ze rozkopem uz postel :angry: nevedela som ako mam spat. vzdy ked som lezala na boku, tak o chvilu ma uz palilo v rebrach. na chrbate spat nemozem a na bruchu tiez nie. tak to bolo len take podriemkavanie a nekonecne prehadzovanie.
Inak Damian uz nechodi do skolky. On je uz velky skolak. 3 dni v tyzdni je v skole do 15.15 a dva dni do 11.45. Manzel ho vzdy doveze domov a potom gazdujeme spolu kym tatinko nepride z prace.
30. aug 2012 o 13:24  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@cestovatelkaandrea a uz mate postel na klos-och alebo na pivovych prepravkach? :grinning:
30. aug 2012 o 13:28  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@erique12
@vever1
@ikke
@ervenka no neviem ako u vas na CB ale mne vyslovene povedali, aby som na neho hovorila svojim rodnym jazykom. ze ho naucim nespravnu holandstinu a potom bude mat problemy v skole. stale na neho hovorim slovensky, len sem tam po holandsky, ked sme vonku. Ale 90% je slovencina, lebo chcem aby vedel dva jazyky. A po druhe, dieta sa nauci holandsky bud v skolke alebo od holandsky hovoriaceho partnera. Vidim holandske zeny ako hovoria po slovensky na svoje deti, keby boli v tej istej situacii ako my a zili by na Slovensku so slovenskym manzelom. :grinning: :grinning: :grinning:
30. aug 2012 o 13:29  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@ikke vcera som si to bola pozicat, ale davat to pod postel budem az po porode, lebo inak na nu nevylezem. aj serblik som si musela zobrat :grinning: aj ked ako sa poznam, radsej budem chodit po schodoch zo spalne hore dole ako keby som to mala pouzit.
30. aug 2012 o 13:30  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@ikke vidis, nase super gemeente nam nepovedalo nic a to som mohla cele dva roky cvakat menej za skolku. ale pri druhom uz budeme mudrejsi.
30. aug 2012 o 13:33  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@cestovatelkaandrea hehe, serblik aj nam nanutili v thuiszorgwinkel pri prvom porode, teraz sme ale mali pozicane grolsch prepravky z albertheijny a to, ze mame mat aj serblik som si precitala az ked som tyzden prenasala :grinning: a vobec mi nechybal. ved to je iba k porodu, nie pre kraamzorg, ci?
inak mm mal prve dve noci mierne zavrate, ked liezol na nase bidielko. a to sme ich teraz instalovali az asi 3 dni pred terminom, no aj tak som musela chodit do postele po schodoch cele 3 tyzdne :stuck_out_tongue_closed_eyes:
30. aug 2012 o 13:37  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@cestovatelkaandrea no neviem, ci aj kinderopvang platia, podla mna platia iba peuterspeelzaal a to je iba 2-4x 3h za tyzden (podla toho, ako "zaostale" dietko mas)
30. aug 2012 o 13:38  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@ikke praveze je to pre kraamzorg. niektore zeny jednoducho po porode nevladzu poriadne chodit, tak im to v pripade potreby supne pod ritulu. no ked som si to predstavila, tak som rychlo trielila vzdy na Wcko po svojich a aj teraz budem, aj keby som sa tam mala doplazit a mala spat dole v obyvacke aby som to mala blizsie. inak my to mozno ani nedame pod postel, iba ked tu bude kraamzorg. ved uvidime, mozno sa s nou bude dat dohodnut.mna to tiez riadne otravuje, mat tak vysoko postel. naco? a hned po 8 dnoch to pojdem vratit pekne krasne tam, odkial som si to pozicala.
30. aug 2012 o 13:42  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
ahojte,
my sme uz v NL par tyzdnov a od pondelka nastupi Risko do skoly.V prvej triede sa budu este len hrat? pochopila som to spravne? lebo neviem si predstavit ucenie pri takom malom dietati. Nemam sa tu ani koho opytat, tak sa obraciam sem. A v prvy skolsky den sa do skoly nosia kvety, je tu taky zvyk, ci nic, ci nieco ine? Dakujem.
30. aug 2012 o 13:44  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@ikke ved ja som myslela, ze by druhy drobec chodil aj do toho peuterspeelzaal 2x do tyzdna a potom iba do skolky. takto by som nemusela platit vsetko zo svojho vrecka. aj jeden cely den za skolku co by som usetrila je dost.
30. aug 2012 o 13:52  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@kyliefox271 ahoj, viac menej zo zaciatku ano. nieco sa predsa len ucit budu ale urcite to nie je ako na SR. Ziadne kvety nekupuj. to sa tu nerobi. Jednoducho od prveho dna, chodi dieta do skoly s malym batozkom, v ktorom ma desiatu. To je vsetko. My mame teraz tiez prvaka a ten je uz v skole druhy tyzden. Ale to je tym, ze my sme v inom regione ako vy.
30. aug 2012 o 13:55  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@vever1
@cestovatelkaandrea
@ikke
@ervenka

alebo spanieli su najlepsi. jedna v kdv ta ked dojde, tak ruci spanielsky ani okom nemihne. a celkovo, ti spanieli sa proste "neseru" :D :D
inak som uz par krat pocula, - obocho rodicov poliakov, rozpravali na dieta po polsky - dieta spat v holandstine.
alebo mamicka po rusky, dieta spat holandsky...

a presne moj nazor: nebudem ucit dieta cudzi jazyk, aby som ju naucila s chybami.....

inak mam este finsku kolegynu, je tu uz 25 rokov, ma 3 deti, ze do urciteho veku hovorila na nich po finsky, ale to vzdala a hovoria uz len po holadsky. a to zije s nimi sama.... (maju uz po dvadsiatke vsetci)
30. aug 2012 o 13:59  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@cestovatelkaandrea ahoj, dakujem, tak potom sme pripraveni :wink:
30. aug 2012 o 14:09  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Ahojte kolegyne :grinning:

@cestovatelkaandrea - ja som nemusela moc vyvysit postel, mne povedala tetulda, ze staci, ak dam na svoju postel este jeden matrac :grinning: A tu moju pomocnicku moc ani chrbat nebolel, ked sa musela zohybat, lebo mi robila kontrolu "podvozku" len raz denne :slight_smile:

@ikke - ikke, teba sa chcem prosim ta spytat, Albert doteraz nechodil do PSZ? chcela si ho mat doma? lebo moja Milla tam chodi uz od 2 rokov a hrooozne sa jej tam paci. Samozrejme musime platit podla vysky prijmu, ale nie je to nieco strasne. Teraz minuly tyzden som sa pytala ucitelky, ci by nemohla Milla chodit castejsie (nie kvoli mne :grinning: , ale Milla tam chce chodit castejsie). Ona vravela, presne ako si pisala, ze to musi ist cez CB a oni kontaktuju PSZ, ci to odporucaju (dieta je bud pozadu, zle podmienky doma atd atd). Vravela, ze tie extra 2 dni plati gemeente, preto to nedavaju len tak a ze Milla to nepotrebuje. Tak som sa spytala, ci by nemohla chodit castejsie na zaklade toho, ze viac rozprava slovensky ako holandsky. Predvcerom mi povedala, ze jej boss to schvalil, ale ze musim najprv kontaktovat CB. Tak tam budem volat. AKurat sa chcem spytat, ze tebe rovno povedali, ze uhradi gemeente uz tie prve 2 dni?

Ja inac tiez rozpravam s Millou len a len a len slovensky. Aj ked sme vonku. Vynimocne zadrem nieco holandsky a aj to nie je spravne :grinning: Aj keby som vedela plynule holandsky, tak budem urcite rozpravat slovensky. Deticky sa rychlo naucia rec krajiny v ktorej ziju, ale slovencinu maju jedinu moznost sa naucit od nas :wink: Mne sa uz tiez teraz stava, ze Milla mi odpoveda holandsky a ja som z toho nestastnaaaaaaaaaaaaa...chcem, aby pekne rozpravala nasim "Bratislavskym" naaarecim, neee? :grinning: Viem urcite, ze rozumiet slovensky bude na 100%, ale bojim sa toho, ze na mna bude rozpravat holandsky a to nechcem :sweat_smile:
30. aug 2012 o 20:34  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
no to vam teda vsetkym velmi zavidim ze dokazete odpovedat v pohode v slovencine ked vamdeti odpovedia v holandstine. Ja sa snazim kolko chcem ale nedari sa mi to tak ako vam :confounded: proste ja si neuvedomim a prepnem sa na holandstinu. ja este aj ked sme na SK a musim prekladat tak to niekedy dopadne tak ze na mojho mm hovorim po slovensky a na nasich po holandsky. :stuck_out_tongue_closed_eyes:
a ak ako to riesite s knizkami? lebo ja som od malicka citala zasadne len slovenske ale ako je sven vacsi a chodim s nim do kniznice mu poziciavat knizky lebo on ich strasne zboznuje tak tam samozrjeme ziadne slovenske nezozeniem a on uz ma oblubene postavicky a ja mu nedokazem odmietnut ked pride ku mne s knizkou ze mu tu nijtje knizku neprecitam. ako aj teraz naprikald citame vela kniziek o rozsirovani rodiny :grinning: slovenske co mame doma, mam uz 3x precitane lebo to mu citavame kazdy vecer pred spanim od jeho 3mesiacov a to su take velke knizky s kratkymi pribehami na cely rok ale niekedy su fak o nicom :stuck_out_tongue_closed_eyes: a potom mi poslala segra asi 10 po jej detoch ale to su uz dlhe pribehy a to ho este teraz nezaujima. takze kym prideme do toho obdobia ze budem citat dlhe pribehy este si veru pockam a tak v poslednej dobe citam aj holandske knizky aj ked som to nikdy nechcela robit lebo ho nechcem ucit vyslovovat zle ale momentalne nemam ziadne take v slovencine a vymyslat pribehy alebo rovno tie texty prekladat veru sa mi tazko robi. :confounded: zo mna by proste prekladatel nikdy nebol a to ma pritom kazdy chvali ako super rozpravam po holandsky :stuck_out_tongue_closed_eyes: uz som aj mame hovorila nech mi nejake knizky kupi a posle po braskovi ale som zvedava ci pochopila co od nej chcem, lebo aj povie ze vie ake myslim a nakoniec mi kupi nieco uplne ine ako sme sa dohodli :confounded: a potom este s rozpravkami v telke. raz som si tu z tadeto skopcila jednu stranku kde su linky na nase stare a nove rozpravky ale skoro vsetko je v cestine a ja svena nechcem pliest este s tretim jazykom tak mu skoro ani nic nemozem z toho pustat a take tie nase rozpravky co sme na nich mi vyrastali ho vobec nezaujimaju. takze vacsinou pozera len holandske rozpravky. jedine co mam teraz v slovencine je auticko finley a vcielka maja. a potom uz take dlhe rozpravky pre vacsie deti. a neviem ako vam ale mne sa napriklad zdaju tie holandske rozpravky niekedy viac edukativne ako nase sk. alebo nepoznam vela nasich :stuck_out_tongue_closed_eyes:
a jasne ze najlepsie je rozpravat sa s dietatom len v nasom rodnom jazyku. je to idealny pripad, ale ja ten hlupy pocit ked na mna moji kamosi alebo svokrovci pozeraju a nerozumeju proste nedokazem prekonat. :confounded: a ked napriklad ne=ieco neviem povedat v nl tak to poviem v slovencine. a sven rozumie vsetkemu co mu hovorim a aj moji rodicia ked skypujeme a pritom sa s nim 100% po sk nerozpravam ale on je taky sikovny ze on povie napriklad slovicko v slovencine a za tym hned v holandstine. ale ked uz sklada vety tak zasadne v holandstine :stuck_out_tongue_closed_eyes: a ono je aj tazsie ked je zmiesany par. ked su obaja slovaci zijuci v holandsku tak je jasne ze doma sa vyuvzia zasadne slovencina. ale ked moj manzel nerozumie vsetkemu co hovorim tak je to uz tazsie. :stuck_out_tongue_closed_eyes: ale inac som nazoru ze je blbost ze ked napriklad zijes sama s detmi ze sa s nimi budes doma rozpravat po holandsky alebo ze to vzdas. ono podla mna aj ked nerozpravas len cisto v materskom jazyku tak take male deti vela pochytia a naucia sa. len nesmies v tom uplne prestat :wink:

@endzi30 no a co sa tyka ze ti odpoveda v holanstine tak to mi napriklad moja mama hovorila ze jednej vnucka co byva v rakusku tiez prve 4 roky zasadne odpovedala len v nemcine a potom zrazu zacala uz aj v slovencine. tak neviem. ale napriklad ten kamskym chalan ma uz 6 rokov a ten vobec po francuzsky neodpoveda. asi to zavisi aj od dietata.
30. aug 2012 o 22:08  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@ervenka no inac ked sme dosli od vas domov sven chcel hned volat a sa ho pytam ze komu a on ze dankovi :grinning: :grinning: :grinning: a ked isiel spat tak ho tiez spominal, ze aj on musi uz ist spat :grinning: :grinning: :grinning: :grinning: a ked odchadzal tak mu ani rucku nechcel podat kotuha jedna :stuck_out_tongue_closed_eyes:

@ikke @cestovatelka no ja ze co vy tu nocnik spominate :stuck_out_tongue_closed_eyes: mi to az smiesne bolo ked som si to citala :stuck_out_tongue_closed_eyes: ma to logiku ale ja som ani nevedela ze daco take musim mat a ani moje kamosky co maju deti ziadne serble nemali :grinning: :grinning: :grinning: ale zas pri prvom porode som lezala 5 dni v nemke a z toho som 4 dni ala kateter lebo som nemohla z postele a potom zu som sama chodila na wc a dufam ze teraz to tiez nebude problem ved mam wc asi 10 krokov od postele :stuck_out_tongue_closed_eyes: a s tou zvysenou psotelou, vobec na to nemam chut, si pamatam ako som na nu liezla :stuck_out_tongue_closed_eyes: nastastie moja kraamzorg mi hned na zaciatku povedala ze vyvyzenu postel nepotrebuje a ak vsetko pojde tak ako ma tak by som ju mala mat aj teraz tak ja si veru asi vyvysovat postel nebudem iba v pripade ak by sme dostali niekoho ineho :stuck_out_tongue_closed_eyes:
30. aug 2012 o 22:18  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@vever1 tesime sa aj na buduce... Hranie Danka s kamaratom zmohlo- zaspal uz o 8,30. a spi doteraz, uvidime ako prebehne noc.
30. aug 2012 o 22:49  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Choď na stranu:   Zruš
Tvoj príspevok