Maminky z Holandska, pridajte sa

eli77
12. dec 2007

Ahojky, je tu nejaka mamicka z Holandska? 😵

jarunice
24. okt 2012

@ervenka no černu robotu.... zas tak černé to není 🙂 mám živnostenský list a státní zk. z hygieny manikury a modeláže nehtů. Měla jsem představu 3 zákaznice za týden což je cca 60 euro. odběr el.určitě nestoupne, na to je potřeba jen UV lampa,která se zapne jen asi na 20 min.na jednu zákaznici 🙂

ikke
25. okt 2012

@jarunice tych 150 euro uz je 220 tento rok a 350 bude na buduci rok, vola sa to "eigen risico" a znamena to, ze prvych150/220/350 euro co na teba zdravotnictvo vyda, si pratis z vlastneho. to tohto ale nespada prave huisarts (vseobecny lekar), verloskundige (porodna asistentka) a zubar, zubar sa plati osobitne, huisarts a verloskundige su zadarmo. 😉
cize tych 220/350 euro platis az ked pojdes k tomu ortopedovi. kazdopadne nech ide za huisarts, mozno mu ten pomoze...

toto samozrejme plati, ak mate holandske poistenie. a treba sa u lekara zaregistrovat, mozno opd toho kolegu pytali tie peniaze prave preto, ze nebol u dotycneho dr. zaregistrovany alebo preto, ze isiel k sukromnikovi, ktoreho "neuznava" vasa poistovna

palinkova87
25. okt 2012

baby chcem sa opýtat, ako sa to volá ta školka pre Nica, aby som to vedela tu najst.. bo neviem pod akým názvom to tu je.. dakujemmmm 🙂

inakšie Tobko už chodí od utorka do školky🙂 velmi sa mu tam páči... 😉 inakšie čo nám ukazovala čo sa učia.. tak Tobko už všetko ovláda.. tod farby, puzzle atd.. ale je tam štastný to je hlavné🙂

lexxie_holandsko
25. okt 2012

ahoj, tak jsem tady par dni nebyla. U nas nic moc noveho. Edik dneska doma, pry ho boli hlava a bricho..ale spis si myslim, ze je dost unaveny. Muze to mit taky od oci,takze ma uz predpis na bryle, pujdeme je koupit. Zuza je zase rozjeta, dneska ji vezl do skolky tatinek. Po ranu nam rekne..hou je mond dicht 😕. Ve skolce uz hlasili, ze na ni musime byt dusledni, coz je fakt, ale nepotrebuju to poslouchat od skolky, ze...

@palinkova87 ja myslim, ze shanis peuterspeelzaal? To musite mit primo nekde u vas v blizkosti...vetsinou jich je dost. Kolik je Nicovi? Vetsina psz bere od 2 az 2,5 roku, ale nektere maji cekaci listy. Tady mame mistni organizaci KION, pod kterou vetsina spada, ale to je myslim jen v Nijmegenu. Super, ze se tam Tobkovi libi, urcite jim vsem jeste ukaze, jak mu to jde.

Vever dik za fotky, moc vam to slusi. Mala je krasna a Sven velky bracha. Manzel je holandan, nebo slovak?

Jinak jsem v TV slysela, ze se zdrazuje kinderopvang, nas uz ted ovsem zajima jen buitenschoolseopvang, zbytek nestihneme. To uz si rodice budou muset platit vsechno sami?

miriamp
25. okt 2012

@lexxie_holandsko a aka je mala v skolke, ked si ucky neodpustili taky komentar? nasa je v skolke anjelik. chodi spolu s braskom, ucky su z nich hotove, rozplyvaju sa, ze to je najkrajsie co ako ucky mozu zazit, ked su tam dvaja surodenci. stale sa tulia k sebe, pusinkuju, stale spolu, nerozlucna dvojka.... no doma riadna "pittige tante 😠 , ako jej oma hovori.
strasne tvrdohlava, nie znamena naozaj nie, a nehodla inak ako si na tom trvat.......x-krat za dvere ako trest nepomaha, sadne si kdesi do rohu a caka kym prideme po nu.....na neporovnanie s malym. toho staci silnejsie okriknut a docupita,
nedajboze ked mu to nesadne, sa rozplace na trochu zvyseny hlas 😉

palinkova87
25. okt 2012

@lexxie_holandsko dakujem velmi pekne.. idem to kuknut.. a začneme to už trochu riešit, ak sú tam čaká na to... Nico mal v nedelu práve 1ročik🙂 no dúfajme, že pochopia, že Tobko je okik.. len tam je ten jazyk problém.. ale myslím si, že to aj pochopili.. ked sme im povedali čo všetko Tobino vie

ervenka
25. okt 2012

@jarunice Ten kolega asi isiel ku sukromnikovi. Ja som musela ist ku dr v oktobri 2010- vtedy som este nemala Nl poistenie- isli sme ku dr. co mal mm- zaplatili sme 30e. Dala nam aj tlacivo aby sme si mohlo poziadat o preplatenie penazi. Slovaci, kt. robia v Nl a maju Nl poistenie maju europsky formular 106- nemusia na SVK nic platit. Poistenie vo viacerych statoch eu je zakazane.
@lexxie_holandsko takze vy doslednejsi? a povedali vam, ake metody pouzivaju v skolke? Zaujimave,ze ked skolska inspekcia robila previerky na skolkach ani jedna nedostala goed. NAjvyssia znamka bola voldoende- znamka 4 v ramci CS znamkovania.
@palinkova87 som rada, ze sa Tobkovi paci. 😉

palinkova87
25. okt 2012

@ervenka to víš a hned v prvý den si tam zbali babu🙂 aj to najkrajšiu 😀

ervenka
25. okt 2012

@palinkova87 no prosiiiiiiim. O dovod viac aby pekne kazdy den chodil do skoly... 😀

palinkova87
25. okt 2012

@ervenka však sa tam teší velmi 🙂 som velmi rada, že sa mu tam páči.. no len do februara tam bude.. a potom nam povedia, že do akej školy má ist.. dúfam, že ho pošlu do normálnej školy,alebo do tej kde sa detom viacej venujú holandskemu jazyku.. 😉

lexxie_holandsko
25. okt 2012

tak jsem napsala tak dlouhy prispevek a zrovna opravovali konika..no znova
Edik bude mit bryle, uz si je vybral, tak jsem zvedava..ma je mit jen na cteni a do skoly, ne venku. Alespon, ze je chce. Zuza dneska zase zdrhla, nastesti ji znama nasla pred skolkou, jak tam ceka..hledala jsem ji ve skole, na hristi, no snad by uplne nezdrhla. Zitra prijede mamka, tak si holcicku uzije..

@palinkova87 tak to mate celkem cas, ale zapsat ho samozrejme muzes. Mozna je dobre si projit par skolek blizkosti, nemusis ho nutne davat do te nejblizsi. A Tobko uz ma babu, tak to je teda rychlik..Ma ted nejake extra doucovani holandstiny? V unoru se muze vratit zpatky do puvodni skoly, nebo budete hledat jinou? Mozna uz se vam tam nebude chit..

@ervenka vidis, to mne nenapadlo se zeptat..vim, ze hodne zlobive deti snad musi na chodbu, ale to neni jeji pripad, ona tam strasne nezlobi, jen si proste dela, co chce..treba neodpovi schvalne na otazku, i kdyz to vi..u Edika to bylo jine, ten se stydel, ale ona to schvalne nerekne..Tak ji treba reknou, ze kdyz to nerekne, tak nebude moci jict do skoly..chodi kazdy tyden hodinu, tak to teda rekne..nebo dela mimino, coz teda nevim, jestli se nesmi? Mi prijde, ze male deti si hrajou i timto zpusobem, ona ze sebe obcas dela kocku, psa, mimino atd..to snad neskodi? Ale ve skolce to nechteji.

@miriamp je tak to slycham casto, ze ve skolce hodni a doma zlobidla..Moc neporadim, je fakt, ze manzu posloucha lip, ten ji dava casto na schody a varuje jen 1x..ja varuju vickrat a nekdy kriknu a asi to moc nepomaha. Ale to bych ji zase davala porad na schody, zase nechci jenom korigovat za vsechno..no zuzka byla prvni skolkovy rok velice hodna , ale s detma si nikdy extra nehrala a ted dela trochu naschvaly.agresivni teda neni, alespon tak. Snad ji to prejde.

lexxie_holandsko
25. okt 2012

jak jsem napsala, ze si nehraje s detma, tak to je spis ve skolce..tam jen trochu, ale treba u skoly si hraje s detma o 4 roky starsima, nebo i s Edikovyma kamaradama.

lexxie_holandsko
25. okt 2012

@palinkova87 Nicovi jeste opozdene vse nejlepsi k narozeninam 🙂
@miriamp ty jsi to vlastne psala, ze na schody u vas nezabira, tak to fakt nevim. Ja si snad nekam zajdu na opvoedingscursus..Jedine, co mne jeste napada je pozitivni motivace, hodne chvalit, kdyz neco dela dobre a kdyz teda neco nesmi, tak ji dat nejakou jinou moznost na vyber..ale taky teda moc nevim.

ervenka
25. okt 2012

@lexxie_holandsko povedala by som,ze sa Zuzka asi nudi. Chodite do obycajnej skolky, ci takej speci napr. Montessori alebo Dalton? Mozno keby ucky pohly zadkom tak by mlada dama aj odpovedala na otazky. Mozno jej kladu otazky ako pre male decka a ona je uz velkaaaaaaaa, no ved 😉 Pokial sa tesi do velkej skoly, tak by tiez ucky nemali strasti, ze nebude moct ist do skoly. Zase raz pedagogika vysokej urovni. 😖

lexxie_holandsko
25. okt 2012

@ervenka skola je Dalton, co chodi Edik a skolka by snad mela spolupracovat, ale vylozene Dalton to neni..U Edika bylo super, ze meli skupinu 3+ a byli tam jen starsi deti, s kteryma delali jine veci..ted maji 1 skupinu..setri se a je malo mista, takze promichane 2 az 4lete deti a treba vzdy rano vybirame z cca 20 druhu puzzlu, nebo mozna 30, ale ty uz samozrejme udelala mockrat..Nevim, jestli ji ucitelky nabizi neco extra. Vis co, jak zase nechci delat, jako, ze ma na neco vic, treba nema..ale je fakt, ze mi prijde docela rychla.., a to nejen v pohybu, treba pouziva slovo jako portfolio atd..jasne, ze to od nas slysela, ale stejne. Edik byl v jejim veku daleko detstejsi. Ucitelky jsou mezi 50 az 60 lety, ale maji tam dost stazistek.

lexxie_holandsko
25. okt 2012

jinak skolka pouziva ruzna temata, treba ted maji podzim..ale fakt nevim, co vsechno delaji. Kdysi jsme obcas ve skolce pomahali, ale ted uz to asi nepotrebuji, takze nemam prehled..

palinkova87
25. okt 2012

baby zatial na Tobka samé chvály 🙂) úúúúúúú tak som zvedaváááá.. ach..
@lexxie_holandsko nie nemá zatial žiadne špecialne hodiny holandčiny,ale na začiatku nám povedali tie učitelky, že oni ho budú sledovat, že čo a ako mu ide a podla toho mu vyberú školu.. može íst kludne do normálnej základnej školy, ale spomenuli, že ak bude prolém v holandčine, že je tu vo veghel nejaká škola kde sa im viacej venujú s holandčinou, že tam poslali už aj dve Polky... 😉 ale zatial je to na dobrej ceste.. 🙂 Tobka chvália tak som veeeeeeeeeeelice rada 🙂)) 😀 😀 😀 😀

lexxie_holandsko
25. okt 2012

@palinkova87 tak super, ze to Tobkovi tak jde, vsak si to zaslouzite, jako snad nikdo jiny po tom vsem negativnim v minule skole..Taky je fajn, jak si dobre zvyka na nove prostredi.

@ervenka zase abych nekecala, tak ta skolka je VVE skolka, jsme tady ve ctvrti s velkym mnozstvim pristehovalcu, takze se tam venuji extra jazyku atd..ale je fakt, ze informace rodicum teda nic moc. Treba nejake vecery, nebo odpoledne, kde by vysvetlili, jak funguji a co tam deti delaji by neskodilo. Nebo to nedela nikdo?

ervenka
25. okt 2012

@lexxie_holandsko Mali by, minimalne e-mail. O aktivitach, specialnych zalezitostiach- ako su napr. vsi vo vlasoch... Je normalne, ze su aj stretnutia rodicov. Preco to nerobia? Ci robili a prestali?

lexxie_holandsko
25. okt 2012

@ervenka na internetu jsem nasla, ze to delali, ale to bylo jeste pred tim, nez zacal chodit Edik a potom pro maly zajem asi prestali delat..skoda. Vlasy se tady kontroluji az na skole, a to jeste sporadicky. Vim, ze treba KDV snad pise pomalu kazdy den, co jako dite delalo atd..tak jsem si rikala, ze skolka by taky obcas mohla

lexxie_holandsko
25. okt 2012

dopisy obcas dostavame, treba sinterklaas, karneval..snidane ve skolce atd..

miriamp
25. okt 2012

@lexxie_holandsko aj u nas podobne, papu pocuvne skor, kedze so mnou je castejsie, dovoluje si viac ☹
posledny cas pomaly kazde rano pri ranajkach bojujeme, vyjednava, ze nespapa vsetko, odchadza od stola, alebo si zmysli ze chce druhe nohavice obliect, vecer v posteli zrazu chce ine pyzamo obliect......atd. no ked spusti tu jej, neda si to vyhovorit, varovania ani len nepocuje, tak ide za dvere kym sa ukludni, a pustime ju ked odpovie, ze uz bude dobra. no nie vzdy to aj tak mysli co povie....
a nie vzdy jej to aj vadi, ze je za dverami. neradi to robime, lebo ked to maly vidi, niekedy sa rozplace, a chce ju vzdy pustit. tot nasa vychovna metoda. rada privitam ine odborne rady, haha 😀

jarunice
25. okt 2012

@ikke jj, přesně tohle jsem potřebovala vědět - stručné a výstižné, perfektní. Díky 🙂

Dneska se stalo, co jsem fakt nečekala, koupili jsme malýmu odrážedlo - kolo od Kawasaki-vypadá jako mororka kroska, je docela těžký, má tak 8 kilo a 40 cm v sedle, který nejde posunout dolu, tak jsem si říkala, že konečně venku za ním nebudu běhat jak blázen, že z toho kola dosáhne jen špičkama, tak bude pomalý, ale koupila jsem mu takový už skoro zimní holinky s vyšší podrážkou, tak už dosáhne celkem dobře a dneska se mu podařilo zvednout kolo nasednout bez pomoci a odfrčet, tak mam zas běhací procházky 😀

@ervenka jo pojištění má od zaměstnavatele, je to jedna z těch největších pojišťoven nějak jako Anchen nevim... no a formuláři 106 vím, problém je ten, že případné ošetření v česku by NL poj. prostě nezaplatila vzhledem k velké spoluúčasti atd.. tzn. čech, který je ošetřený v NL dostane zaplaceno od české poj. vše, ale naopak nee - jen do výše do které by to uhradila nl poj. tak nevim, asi ještě pár měsíců počkáme, než zkrachuje ta firma, kde mm pracuje, a bude vyřešeno hned 🙂

jarunice
25. okt 2012

@miriamp 😀 no, já radit nechci, jen si jenom poslechni můj příběh a mojí ségry. Když jsme byly malé a zlobily jsme nebo jsme se i mlátily, tak nám vždycky rodiče dali vybrat jestli chceme nařezat vařečkou na zadek, nebo kázání. Moje ségra si vždycky vybrala nářez, za pár minut měla vyřešeno a když si uklidila mohla i ven a byla spokojená. Já si vždycky vybrala kázání, protože mě nářez bolel a možná i ponižoval, tak jsem radši poslouchala půl hodiny nějaký domluvy a měla jsem domácí vězení. Každý dítě je fakt jiný a na Mirku bych použila mojí metodu rychle a stručně (na zadek) Nechci navádět k týrání, když jsou tady fyzický tresty zakázaný, ale podle mě některý děti fakt potřebujou na zadek, protože jsou od nátury tvrdohlavější a odolnější, nějaký domluvy pustí druhým uchem ven, jestli je vůbec slyší a ty rádoby omluvy už umí nazpaměť jak básničku, a pak jsi jim jako rodič pro smích...

ervenka
26. okt 2012

Vcera oslava- svokor ma 65. Dnes ma svokra 64+ oslavuju vyrocia svadby. No a Danko ma prvu stolicku v ustach. Aj ked je to take- dole ma len jednotky a teraz stolicku. Dvojky, ocne zubky dole este buvaju. Dufam,ze pridu tie... 😉
Listky na DM v BA su kupene. TEsime sa, tesime- budu Vianoce. 😀

cestovatelkaandrea
26. okt 2012

baby nestiham. som posledne dni strasne vyflusnuta. este aj naladu mam na hov... asi jesenna depka. tak dufam, ze ma to cim skor prejde. Cez vikend budem vela oddychovat.

ikke
26. okt 2012

@ervenka normalka, ocne ("trojky") vychadzaju skoro vzdy az po prvych stolickach ("stvorkach") 😉

u nas tiez perno, balime a balime a ja zacinam stresovat, ze to za tyzden nezbalime... stiham obcas nakuknut, ale nie moc citat 😉

ikke
26. okt 2012

@ervenka jaj, teraz citam, ze on este ani dvojky nema, aj to sa stava celkom casto, ako tak citam 😉

cestovatelkaandrea
26. okt 2012

@ikke no nech uz to mate coskoro za sebou 😉 my akurat nahame firmy co budu robit u nas na dome a aj matros musime pomaly objednavat aby vsetko nacas prislo 😅 som si nemyslela, ze ma to bude tak unavovat aj ked manzel robi okolo domu teraz omnoho omnoho viac.

andysek111
Odpoveď bola odstránená
Zobraz