Maminky z Holandska, pridajte sa

eli77
12. dec 2007

Ahojky, je tu nejaka mamicka z Holandska? 😵

rybca
21. feb 2013

@ervenka no vsak to ma na tomto nl rozculuje, ze maju strasne obmedzeny sortiment v obchodoch a ked sa na nieco uplne bezne u nas spytam, tak na mna kukaju, ze co to od nich chcem, napriklad sirup proti kaslu z brectanu alebo octanova mast, v niektorych smeroch mi pridu holandania 100 rokov za opicami, hlavne co sa tyka prirodnej lekarne

ervenka
21. feb 2013

@rybca octanova mast? Daj si ocot. 😀 Mne sa zda,ze som nieco s brectanom videla. A. Vogel ma nieco take- http://www.avogel.nl/webwinkel/producten/drosin... je tam aj brectan- Hedera Helix po lat.
Vogel je celkom ok. Ale je su to take Nl-natural produkty.. 😉

rybca
21. feb 2013

@ervenka no vsak presne na Hedera helix som sa pytala v lekarni, aj drogerii, v lekarni dokonca kukali aj do PC a nic, az cex internet sme nasli len v jednom int. obchode Prospan a ocot mi nepomoze pri modrinach a popaleninach..🙂

a to nehovorim o zavarani a konzervovani a vobec domacej vyrobe hocicoho, ale na druhej strane co ma potesilo, ze predavaju kriky bobkoveho listu, to na SVK nie je...🙂)))

ervenka
21. feb 2013

@rybca nas zelovocar predava aj nieco ako gelfix, take male vceruska, ale len ked je sezona. Ale na druhej strane, KEd uz som u nich, kupim priamo od neho- pravidelne kupujem roodekool- mojim chlapom to chuti. Akurat to treba spotrebovat do cca 5 dni, potom uz mamem alkohol z toho. Takto aspon viem,ze je to cerstve. Teda aspon si myslim

Inak baby, sranda,ze aj tu na MK, ale aj na FB si ludia myslia,ze zapadna EU ma uuuuplne spickovy zdrav. system. KEby tak vedeli... Obcas si myslim, ci nahodou vyraz "zapadakov" nie je odvodeny od zapad... 😀 😝

rybca
21. feb 2013

@ervenka no skor som mala na mysli ovocie a zeleninu za vyhodnu cenu vo velkom mnozstve a pohare na to urcene...🙂 ja viem, su farmy, uz sme aj jednu nasli, ale je to dalej, musime sa ist informovat, ci aj daju vediet kedy co maju k dispozicii, lebo kazdy vikend sa mi tam nechce chodit..🙂)

cestovatelkaandrea
21. feb 2013

@rybca no mne nikdy nevolali, porodna babuska mi vsetko vzdy oznamovala osobne. aj to dzubanie.
Inak co sa kozmetiky tyka, tak pouzivame Balneum kozmetiku pre Kiliana. Je to speci na velmi suchu pokozku a nesmiem ho kupat moc casto. A co ma serinka viac, ze je to krpate balenie a dost drahe, takze dlho nevydrzi. 😠

cestovatelkaandrea
21. feb 2013

@palinkova87 este nerobim, cakam kym Kilian nebude mat 6 mesiacov. No a potom sup do parnej rury (vyzera to ako klasicka rura, zabudovana v linke, teda aspon my mame zabudovanu 😀 ) zeleninku, 20 minut ju necham v rure piect na 100 stupnov pri pare a potom ju uz len rozmychujem s trochou prevarenej vody. Alebo s mojim materskym mliekom. Ked varis/pecies na pare tak stracas omnoho menej vitaminov. Preto sme kupili do novej kuchyne aj parnu ruru a planujem tam varit velmi vela veci. Ako napr. ryzu, zemiaky, zeleninove prilohy. Dokonca sa tam daju aj zavarat presnidavky, robit kysnuta knedla a pod. No musim si to nastudovat. A tento vikend idem piect chlieb v klasickej rure. Tak sa tesim 😀

ervenka
21. feb 2013

@cestovatelkaandrea prosim si viac info o tej rure, kde kdey ste ju kupili. ;) dakujem

rybca
21. feb 2013

@cestovatelkaandrea predtym nam vysledky z krvy vzdy zavolali, ale toto je asi ina situacia, tak uvidime zajtra, aj ked dnes som ostala trosku vystrasena, bo ako som bicyklovala, dala som lave koleno pri zabere namiesto do von k bruchu a vzapati som citila jak sa mi nejaka "gula" presunula z lava do prava, odvtedy ma tam obcas pichne, tak dufam, ze je vsetko ok

cestovatelkaandrea
21. feb 2013

@ervenka Neff znacka. ale taku kupis aj Bosch, Miele, AEG, Siemens a vela ostatnych znaciek co vyrabaju kuchynske spotrebice. Sa mi zda, ze aj Ikea taku ma. Daj si do googla Stoomoven a najde ti tam vselijake typy. My sme tu nasu kupili spolu s ostatnymi spotrebicmi do nasej novej kuchyne, kedze sme cerstvo prestahovani 😀 😀 a kupili sme ju cez internetovi obchod, lebo to vyslo lacnejsie ako keby sme kupili kuchynske spotrebice spolu s kuchynou z kuchynskeho studia. Parametre ti nebudem pisat, jedine typ ak by si chcela presne vediet. Planujete menit kuchynu?

cestovatelkaandrea
21. feb 2013

@rybca tak si skus oddychnut, a zajtra budes vediet viac. inak ja som uz v 15 tt citila Kiliana. Sice nie moc silno ale ked urobil divoke vyskoky, tak som ho citila. A tiez ma pichalo nalavo alebo napravo pri vajecniku. Ale u mna to bolo tym, ze sa mi maternica roztahovala a tym, ze drobec na nejake nervove zakoncenia zatlacil pri vystrajani v bruchu.

rybca
21. feb 2013

@cestovatelkaandrea tak nejake vlnobitie som uz aj ja citila, este pred 2 tyzdnami, ale to len tak asi 2x, ale toto bolo uplne take silne, ze keby som sa kukala, by som asi aj vybuleninu videla, aj cez to sadlo co tam mam, ale mam pocit, ze sa dolu hmyri, tak je hadam vsetko ok, nastastie takontrola je hned rano, tak uz dlho cakat nebudem

jarunice
21. feb 2013

@cestovatelkaandrea hm, to je taky můj sen parní trouba...má jí kámoška a pravda, že zelenina jako příloha brambory,mrkev cokoliv je z toho prostě super a nedá se to srovnat s povařenou. Chuť je prostě lepší.

@ervenka S tou kosmetikou je to tu fakt hnus, taky používám doteď dětskou Nivea sadu šampon, pěnu,mléko-dovážim si z čr. Ten Zwitsal hrozně smrdí a ten druhej Neutral nebo tak nějak to je taky hnus. Ještě jsem párkrát sehnala v nějakým tom 1euro shopu nějakou jinou "no name"značku která aspoň trochu voněla. S výběrem všeho je to tu prostě hroší,ale zas musim říct, že kvalita je taky jinde, Když jsem byla teď skoro měsíc v česku,tak docela normálně jsem narazila na plesnivý citrony, zeleninu, ovoce,...mouku když jsem zvedla, tak pod ní lezli pěkně vypasený červi atd..tak nevim co je lepší.

Dneska jsem byla s naší domácí na jazzovém koncertě a super, taky jsem se dozvěděla, že jejímu příteli je 76 let (jí je 36 let) a chtěla by mimi, ale on nějak se do toho nehrne.. to jsou příběhy co? ;)

ervenka
22. feb 2013

@jarunice asi by bolo najlespie, keby tu bol dobry vyber vo vsetkom a keby sa DRs nedivali na cloveka ako na Martana ale brali ho vazne.
Ta tvoja domaca- nevola sa nahodou Anna Nicol? 😀

rybca
22. feb 2013

@cestovatelkaandrea tak je vsetko ok, srdiecko bije, brusko napapane a krasne si plava..🙂))

cestovatelkaandrea
22. feb 2013

@rybca super 😉 mozno ti tam babusko urobilo vtedy velke coro moro.

rybca
22. feb 2013

@cestovatelkaandrea asi ano, mozno si robilo viac miesta v pravo, kedze v lavo mam placentu...🙂 dnes rano zase, ked sme cakali v cakarni ma zase tak ostro zabolelo ale v celom podbrusku, potom to preslo do krizov, ale som rada, ze vsetko ok..🙂 musim si len davat vacsi pozor netlacit na brucho..🙂

ikke
22. feb 2013

hehe, zwitsal... mm mi nedavno vravi - az dokym sa nenarodili nase deti som si myslel, ze vsetky babatka smrdia. teraz uz viem, ze to len vsetky NL deti natieraju zwitsalom 😀
ja chodim na skoro vsetku kozmetiku do nemeckeho DM, babylove je uz takmer bez tych vselijakych drazdiacich a potencialne karcinogennych sajrajtov,pekne vona a je za babku 🙂

jarunice
22. feb 2013

@ervenka 🙂 nee jmenuje se Jose Schilder, žije s nímuž 5 let a je to fakt pěkná ženská, má svojí malou malířskou firmičku a co jí jako krásnej třicítce imponovalo na opravdu starým, malým, šedivým sedmdesátníkovi to nechápu.

@ikke jj, babylove taky super za ty prachy. Vůbec nechápu, proč holanďani nejsou klasickej konzumní evropskej národ 🙂 a nemají produkty na výběr, prostě jen základní věci.

michelle22
23. feb 2013

sunny_amst - ahoj, bola si u midwife?

lexxie_holandsko
24. feb 2013

ahoj, tak jsem tu nejakou dobu nebyla a vidim tu nove uzivatelky. Tak vitam a preji prijemny a hladky prubeh tehotenstvi. Ted od nas
U nas jsme dostali prvni rapport od Edika, uci se celkem dobre, je zarijovy, tak je tam skoro nejmladsi. Z matiky se fakt hodne zlepsil, i cteni mu jde. Nejake 2 casti cito testu udelal spatne, ale pry to udelalo spatne hodne deti, tak uvidime.
K tomu jsem musela deti pres poledne odhlasit ze skoly na obed..normalne tam zustavali, ale ted Ed. chodi s tim, ze ho porad boli hlava, bricho z hluku a z deti. No mame rozhovor s ucitelkou, co jako s tim mame delat..Fakt netusim jak moc mu to vadi, ale rika to casto. Jak je nekde moc ruchu, tak to moc nezvlada. :( Asi je fakt precitlively..
Zuzka se ve skole chytla taky dobre, hned byla teda skoro 14 dni nemocna, ale jinak dobre. Je tam za vzornacku a doma radi jak cerna ruka..a ty jeji reci. Maminko tohle je zivotne nebezpecne atd..od Edika okoukava pismena a cislice a je strasne dulezita, ze jako taky pise 😀 Zitra na ni mame jeste ukoncujici pohovor ze skolky., ktery jsme meli mit jeste pred Vanocemi, nejak se to dobre posunulo..

V patek jsem se byla podivat ve skole. Meli den otevrenych dveri. Nejdriv u E. meli psani a cteni..a potom u Zuzky, ta zrovna neco skladala. Jak Edik tak zuza maji kobinovane tridy a na tridu je 1 ucitelka..tak jsem chtela vedet, jak to chodi. Ucitelka nejdriv da instrukce jedne tride a potom se venuje druhe casti tridy a potom se vrati zase k te prvni atd..No nevim, jestli to je lepsi, nebo horsi, ale funguje to docela dobre.

lexxie_holandsko
24. feb 2013

nevim, jak je to jeste aktualni, ale tady jsou odpovedi

1. Ake ste boli spokojne s midwifes
spokojena, hlavne na kontrolach. Libi se mi hlavne jejich osobni pristup a kdyz byl problem, tak mne poslali na dalsi vysetreni.. U druheho porodu jsem mela verloskundige, ktera si dala na cas a prijela teda ..podle mne..celkem pozde. cca po 15.45 a pred 16.30 byla mala na svete. Samozrejme u mne byla i v prubehu dne, ale zase odjela a ja ji musela sama volat jake mam kontrakce a jestli uz jsou teda po 5 minutach atd.. Jinak proti ni nic nemam.

2. Navstevovali ste aj gynekologa, alebo ste uplne verili midwifes
Jenom midwife po celou dobu tehotenstvi, jednou mne poslali na kontrolu na gynekologii, kdyz se jim nezdal rust miminka..ale potom jsem byla opet u nich. Verila jsem jim, i kdyz u prvniho tehotenstvi jsem z toho mela vetsi strach..prece jen v CR je to vsechno jinak.

3. Vyskytol sa nejaky problem ktory by ste teraz uz riesili inac?
Nevzpominam si.Vlastne jo, u druheho porodu bych asi vic tlacila na verloskundige, aby prijela driv. Bylo to dost na hrane, ale takovy je tady asi pristup. U tchyne prijela verloskundige ke 2 porodum az po porodech 😕 Takze tchyne porodila sama..jen s tchanem. By mne asi polilo..

4. Ake mate skusenosti s nemocnicami a epiduralom?
S nemocnici mam zkusenost dobrou. Chtela jsem rodit v porodnici, takze jsem s moji verloskundige ..midwife a manzelem jela do CWZ. Tam maji samostatne pokoje, ktere se po porodu premeni a nikam neni potreba se stehovat. Parada. Nastesti jsem u syna byla v porodnici, protoze byl nejak spatne natoceny a doma by to asi neslo..U dcery jsem to do porodnice bohuzel nestihla, ale tam take vse dobre dopadlo. Epidural jsem ani u prvniho ani u druheho tehu nemela.
5. Rodili ste niektora doma?
Ano u dcery. Verloskundige prijela trochu pozde..ale ne zas tak moc. Jenze v nejblizsi nemocnici meli plno a bylo kolem 16.00 odpoledne, takze bylo riziko porodu v aute..To jsem fakt neriskla a jeste, ze tak. Za cca 10 minut po rozhodnuti, ze se bude rodit doma mi praskla plodovka a do pul hodiny byla mala venku. Jeste ted mne polije, kdyz si vzpomenu, ze bychom jeli autem do porodnice..

cestovatelkaandrea
25. feb 2013

@rybca neboj, urcite bude vsetko v poriadku, len mas maleho(malu) aktivistu(tku) v bruchu 😉 Ozaj chcete vediet co to bude alebo sa chcete nechat prekvapit?

cestovatelkaandrea
25. feb 2013

@ikke 😀 😀 😀 super, a ja som si myslela, ze som jedina komu to smrdi. kolegine v praci vravia ako Zwitsal krasne babatkovsky vonia 😀 😀 😀

cestovatelkaandrea
25. feb 2013

@lexxie_holandsko no my mame taky isty problem s uskami. Damian je na hluk tiez precitlively. Napr teraz mali 3 tyzdne dozadu vystupenie a mali pekne spievat na hudbu z CD. Ked zacala hudba hrat na "plne gule" z prehravaca, nas milostivy spevak si zapchal usi a stal tam na tribune s detmi ako taka svieca. Dokonca odmietol aj spievat. Pri dalsich pesnickach mu to uz nejako nevadilo, lebo hudbu zacali davat tichsie ale ta prva pesnicka stala za to. Damian s prstami v usiach a ako socha rovno v predu pred vsetkymi 😀 😀
Inak som si citala tvoju skusenost pri druhom porode. To si teda mala riadne stastie. Ja som bola dohodnuta s porodnou babou, ze pojdem rodit do nemocnice. Hned mi povedala, ze ked budem otvorena len na 3-4 cm, tak ideme a na ziadne intervaly medzi kontrakciami sa nemozeme spoliehat, lebo druhe babo ide von omnoho rychlejsie. Mne praskla plodova voda v noci o 3.45 a potom som zacala mat kontrakcie kazdych 10 minut. Do hodiny boli uz kazdych 5-7 minut a boli teda riadne silne, tak som jej volala. Hned prisla a povedala, ze som uz otvorena na 4cm, takze pekne krasne do nemocky. O 6.30 sme uz boli v nemocke a bola som otvorena na 7cm, takze som rada, ze ma doma dlho nenechavala, lebo inak by sme mali veeeelmi velky problem, nakolko Kilian bol Obor.

rybca
25. feb 2013

@cestovatelkaandrea jasne, ze chceme vediet..🙂 pre mna je to uz teraz babatko a chcem mu uz hovorit menom, da sa, kedze v tom mame jasno uz niekolko rokov..🙂)) pozerali sme uz aj teraz, ale este nebolo vidno, tak o 4 tyzdne skusime znovu..🙂

a este par mojich poslednych vytvorov..🙂

vever1
25. feb 2013

no ahojte. ja kupujen natusan a pre svena zwitsal ale az od 2 rokov dovtedy som mala stale natusan😝 on s tym nema ziaden problem a teraz kedze emma sa kupe uz so svenom tak musi tiez byt vo vani kde som pridala do vody zwitsal a nema ziadne reakcie. ja nemam ako vy na skok do nemecka 😝 a men nahodu natusan nesmrdi a bola som s nim spokojna. len ked sa my rychlo minal kedze sven sa skoro vzdy kupe a my mu davame do vane penu tak som si kupila raz ten velky zwitsal a teraz mu to davam do vane. zo zaciatku mi tiez smrdel ale uz som si zvykla 😝
inac vo stvrtok som bola s emmou v CB tak nam kazali prejst na HA mlieko. Kaka sa zmenila, je uz hustejsia, nekaka 3x denne ale to taaaaaaaaaaak hnusne smrdi 😝 a je zatial taka zeleno, hnedo zlta. tak dufam ze to je tou zmenou mliecka a ze sa to o par dni zmeni na normalnejsiu farbu 😝 ale nejak viac nam spugen hahah neviem si spomenut na sk slovicko 😝 ale vsak sa rozumieme 😝 😉 tak asi tam vo stvrtok zas budem musiet naklusat 😖

a inac ste sa bavili o tych stoomovens tak moji svokrovci su to pred rokom kupili a zo zaciatku boliv elmi nadseni a nakoniec ju koncom roka predali a vratili sa ku klasickej rure. neviem co bol presne problem ale skor asi ze im to viac trvalo? 😝 mne osobne viac chutila zelenina ked bola v tej rure pripravena ako uvarena vo vode. ale kvoli tomu novu ruru kupovat nebudem kedze kuchynu menit este dlho nebudeme 😝

ervenka
25. feb 2013

@vever1 spugen- grcka. Hanba ti, dievcina zo stredneho Slovenska 😀 😉 Som rada,ze sa to Emmke zlepsilo.
@cestovatelkaandrea My zatial novu kuchynu kupovat nebudeme, najprv strechu zateplime. A potom sa uvidi. Samozrejme,ze musim aj ja pracovat.

ikke
25. feb 2013

@vever1 hej, natusan mi tiez celkom vonia, tomu (by) som osobne davala prednost pred zwitsalom. ale inak tie detske, nie babatkovske zwitsaly su celkom prezitelne, ale tie klasika babatkovske fakt neznesiem 😝 a pre echt-holandanky matky existuje aj zwitsal parfum... 😅 😝

rybca
25. feb 2013

Baby, uzivala tu niektora z vas caj z malinika? Pred porodom? Ak ano, kde ste ho kupili? Nasla som nejake internetove obchody, ale ak by sa dalo v kamennom obchode, by bolo lepsie..🙂