Maminky z Holandska, pridajte sa

eli77
12. dec 2007

Ahojky, je tu nejaka mamicka z Holandska? 😵

lexxie_holandsko
11. mar 2013

@ervenka tak to maji fakt cesko-slovenske manzelstvi. By mne zajimalo kolik takovych manzelstvi je. 🙂

ervenka
11. mar 2013

@lexxie_holandsko myslim si,ze sa este par najde.. 😉 v ich pripade je sranda, ze kazdy ma svoj pas- on CZ ona SVK a ditko narodene v GB ma zase GB. Taka mila EU rodinka. ;)

jarunice
11. mar 2013

@eri28 ahoj, no kdyby sis chtěla udělat výlet, tak zajeďte, číslo mám pořád stejný🙂 Taky jsem si nemohla zvyknout na ženu domácí 😀 teď už mi to nepřijde,jenom si užívám, hlavně už jsem ho naučila co jsem mohla, tak mám klid.

@ervenka všechny dvojjazyčné kámošky s dětma co znám v Amstru,tak začali mluvit až v 2,5letech, tak bych si z toho nic nedělala Stejně se to než půjde do školy srovná s vrstevníka a je to uplně jedno kdy mluví. Akorát pro maminky je to možná lepší, že už si dítě řekne co chce. Pro mě je to divný, Olík teda jen s cz ale v 1,5 říkal první jednoduchý básničky.

eri28
11. mar 2013

@jarunice urcite sa ozveme.... 😉

rybca
12. mar 2013

@jarunice ano, uz si dieta povie co chce..🙂 bohuzial je to vacsinou opak ako si my zelame..🙂)))))

vever1
12. mar 2013

@lexxie_holandsko Na zaciatku som bola proti tejto skole ale minuly tyzden sme boli na tych open dagen a po ich prezentacii som bola uplne nadsena. sa mi ta metoda velmi paci. Na buduci tyzden ideme este s mm a svenom popozerat ako to je cez den ked su tam aj deti. no uvidime. Mne tato metoda vyhovuje pre svena ovela viac ako klasicka skola, kvoli jeho problemu ale aj kvoli tomu aky on je uzavrety medzi detmi. a cito toets maju na rovnakej urovni ako ostatne skoly. Ja ani na ten cito toest velmi nepozeram lebo ako pises zalezi to aj od toho ake deti su v skole. mna skor zaujalo to ze zo statistik vyplyva ze deti z tychto skol su viac priebojnejsie na strednej skole ako deti s klasickej skoly 😉 a toto nas sven potrebuje, lebo na jednej strane on je velmi rozumny a vela veci uz vie co v jeho veku ine deticky este nevedia az tak dobre ale na druhej strane sa boji a a medzi detmi sa az tak nevie presadit. ale jasne ze este je maly a mozno to pride aj v klasickej skole ale ked tak pozeram co terajsia doba vyzaduje tak sa mi tento pristup na terajsiu dobu zda velmi dobry 😉 ale zas moj mm sa nevie este rozhodnut lebo ta druha klasicka skola je zas dost moderna, maju tam strasne vela pocitacov a na tej druhej je to pomenej a oni s nimi len malo robia. ale zas ja verim tomu ze za par rokov aj tato skola bude nutena pouzivat viac pocitac 😉

cestovatelkaandrea
12. mar 2013

@rybca no my sme mali dohodnutych kamaratov u nas v dedine. slubili, ze postrazia aj pocas noci keby bolo treba. nastastie sme im doniesli Damiana rano o 5.45, takze sa dalo. Sice uz u nich nezaspal ale bol dobry. Este ze sa Kilian nepytal von okolo 23 hod vecer 😀 😀 😀
Rozkvet u mna znamena- menej grc grc, viacej energie a radost z tehu. U mna tento rozkvet trval velmi kratko, lebo od 24tt som bola KO a musela som zacat robit menej. Mimochodom nepribrala si vela zatial. Som si vsimla ked ste boli u nas , ze si bola pochudnuta 😉 len som sa nechela pytat. Aspon teraz nemusis kupovat tak skoro tehu veci 😉

cestovatelkaandrea
12. mar 2013

@ervenka pokial Danko nema problemy s uskami, co predpokladam, ze nema, tak je to OK. Manzel nech ostane kludny. raz mu bude este usta zapchavat jedlom, aby bol ticho 😀 😀 😀

cestovatelkaandrea
12. mar 2013

@miriamp poznam, my mame doma tiez recnika a zacinal excelovat uz vo velmi skorom veku. jednoduche 2-3 slovne vety zvladal uz ako rocny. Ale Damian je fakt vynimka. Obavam sa, ze Kilian bude taky isty, lebo uz teraz drdle cely den. Takze ja budem s manzelom doma tichucko a deti budu brblat cele dni. Uz teraz mame problem, ked mame navstevu. Damian prebera cele dialogy a mysli si, ze vsetci sa prisli s nim porozpravat 😀 😀 😀

cestovatelkaandrea
12. mar 2013

@eri28 no vitaj, tak pomaly si zvykate. no s mimim je to fakt ine 😉 a ake problemy ste mali, ked tak pises?

ervenka
12. mar 2013

@cestovatelkaandrea hehe, on si uz teraz otvori ladnicku, vyberie co chce- uhorku alebo uvareny zemiak pekne hryzie ako mys. 😉

lexxie_holandsko
12. mar 2013

@vever1 ja myslim, ze hodne je uz danne pri narozeni. Takze pokud je ditko spise stydlive, tak z neho zadny divoch asi nebude. Teda soudim tak podle sebe, ale i okoli. Samozrejme se neco ovlivnit da, ale v TV byl program, ze pry 70 % je vrozenych, zbytek se da ovlivnit. Edik byl teda strasne neprubojny, uz je to o trochu lepsi, ale takovy typ, ze prijde do tridy a kazdy o nem vi teda nebude nikdy.. Myslim si, ze ucit se samostatnosti a spolupraci na zakladni skole neni na skodu a bude se to vzdy hodit. My to neumeli a bohuzel jsme se to ani na te stredni moc nenaucili. Holt jina doba..

ikke
12. mar 2013

@vever1ja mam voci tumto alternativnym vzdelavaniam nazor ako na mnohe ine veci - vsetko s mierou 😅 mne vela z toho pripada, ze objavuju koleso, proste pokial dieta nema problem, ma mat vo vzdelavani trochu montessori, trochu daltona, trochu jeny, taky zdravy mix 😀
samozrejme, pokial ma dieta nejaky hlbsi problem, moze byt pren jeden typ vzdelavania vyrazne lepsi nez druhy 😉
my tiez nemame nijake extra priebojne dieta, ale myslim, ze normalna skola prenho bude tak akurat (teda normalna - pojde bud do katolickej alebo protestantskej, este musime ist na navstevu 😉 )

ikke
12. mar 2013

inak baby, "objaila som ameriku" 😀 vdaka AH casopisu som pochopila, ako je to s holandskymi mukami 😅
ze vraj jemna muka je bloem, hrubsia je meel; najjemnejsia je potom patent bloem a najhrubsia griesmeel. takze napr. taka bakmeel by mohla byt ako nasa polohruba 😕
/tak len ak by niekto este nevedel.../

vever1
12. mar 2013

@ikke ja som tiez vzdy bola proti ale teraz som si to riadne nastudovala kedze musime vybrat skolu a sa mi to pozdava hlavne pre nasho maleho. a aj moj mm ma taky pocit ale zas na druhej strane chceme vybrat skolu ktora bude vyhovovat obidvom ch jo este to bude tvrdy oriesok 😝 na buduci tyzden sme si dali afspraak v oboch skolach cez den aby sme aj videli ako to funguje v skutocnosti 😉 a potom sa hadam rozhodneme 😝

@lexxie_holandsko no jasne ze ked si od narodenia bojazlivy alebo nepribojny tak z teba ani skola neurobi opacneho ale verim tomu ze sa to da zlepsit spravnym pristupom 😉

rybca
12. mar 2013

@cestovatelkaandrea musime sa aj my s niekym dohodnut, keby tu nebol niekto z nasich, len mi je to trapne, ak sa nikto sam neponukne...:( tak na ten slubovany prilev energie este len cakam, stale som unavena, bolia prsia, uz sa riadne zvacsili, zle mi nie je, co aj vidno uz na tej vahe..🙂)) ono pri mojej objemnosti by som nemala pribrat viac nez 6-7 kg, ja budem spokojna ak to neprekoci 10tku..🙂 s tym oblecenim je to zatial fajn, aj ked jedny gate, ktore som si konecne mohla obliect, som ponosila asi len 2 tyzdne..🙂 potom som ich musela zase odlozit..🙂 a mam este 2 rifli z minula, tricka mam tiez take, co sa daju aj s bruskom nosit, takze az tak vela toho nebudem potrebovat, ale gatky urcite..🙂)) pokojne si mohla, lebo schudla som len centimetrovo, nie na vahe, takze by potesilo, ze je to aspon vidno..🙂))

ervenka
12. mar 2013

@vever1 no a mm vcera povedal,ze do akej skoly pojde Sven, do takej pojde Daniel. Takze vyberajte dobreeeeee 😀

ervenka
12. mar 2013

Ak chcete niekto oprasit svoju holandcinu pre Den Haag a okolie-
The municipal Den Haag is offering all residents the opportunity to learn Dutch language free of charge. Please pass the attached information to your colleagues and network who might be interested to benefit from this wonderful offer.

Please do not hesitate to contact us, should you require further information.

Thank you

Marilyn Marthins
Director/project coordinator
Vital Aid Foundation
Van brakelstraat 17a
2518 VV The Hague
The Netherlands

E-mai:info@vitalaid.org
Tel:+31 (0) 70 392 2328
Mobil:+31(0) 684 907 334

lexxie_holandsko
12. mar 2013

@rybca tak 10 kg pribrat v tehu je fakt malo, ale jak rikas, jestli jsi zacinala na vyssi vaze..Ja mela na zacatku obou tehu tak 68, dotahla jsem to na 90 😀 po Edikovi jsem to byla schopna shodit, ovsem po zuzce uz ne, porad se motam tak kolem 80, nekdy neco pod. Nic moc, kde jsou casy, kdy mi vadilo 68 na 174 cm..

@vever1 ahaa vy bydlite s ervenkou pobliz, uz minule jsem si rikala, jak jste si psali o nejake sestricke z CB. Tak to mate fajn, ze jste tak blizko. Jinak ja vim, jak to myslis, nam prislo vybrat skolu teda dost tezke, prece jen tam budou 8 let. Nektere deti zvladnou vse, ale treba Edik byl fakt citlivy a nejaka skola, kde je 1000 deti..coz ma jeho kamarad , by byla docela narez.

@ervenka no ted uz to plati, kdyz jsem to chtela tenkrat ja, tak pry, ze jsem z EU, tak nejsem povinna se holandsky ucit a oni mi ho nejsou povinni platit 😖 Nakonec jsme si to museli zaplatit sami vcetne statnice. Byl to rychlokurz, tak jen 4 mesice, na ROC by to prislo o dost drazsi.

eri28
12. mar 2013

@cestovatelkaandrea dakujem, este nemame doriesene byvanie, a po porode, plac a depresia, cize hospitali ma davali dokopy, poporodna depresia a psychoza, neprajem nikomu, mesiace v nemocnici, uff, ale uz pomaly lepsie, moj je druha mamina, kedze som bola dost chora.... 😅

ervenka
12. mar 2013

@lexxie_holandsko teraz je speci akcia... 😉 sice pre nas neskoro,ale pre niekoho sa to mozno hodi.

ervenka
12. mar 2013

http://www.spoorwegmuseum.nl/nieuws__actueel/te... vystava vojnovych vlakov o.i. pancierovy vlak, ktory vyraza zo ZVOLENA a nie z BB 😝 my sa isto pojdeme pozriet. Kto sa prida?

ikke
12. mar 2013

@ervenka no my snad tiez do septembra opat navstivime spoorwegmuseum, uz by sa mohlo aj mlademu panovi pacit 😀 a kde pisu o BB? ja tam iba vidim, ze zapozicalo muzeum SNP v BB 😕

rybca
12. mar 2013

@ervenka Mati by si to uzil, ale to vstupne, do maja to urcite nestihneme a potom 3x 16 euri je dost....:(

vever1
12. mar 2013

@lexxie_holandsko hej byvame v jednej dedine 😉 a zoznamila sme sa cez mojho brata ktory bol v NL ked sa nam narodil sven. ja doma s malym a on do krcmi s chalanmi oslavovat a bola tam aj @ervenka 😉 😝 a ja nechcem provokovat ale ja som pri svenovi pribrala 10kg a pri malej len 8 😝 a inac ja som mala stastie ked so sem prisla byvat pred 10timi rokmi tak sme este neboli v EU a musela som povinne do skoly ucit sa holandsky. stat mi to cele zaplatil aj statnicu 😀 vobec sa nehnevam 😀

ervenka
12. mar 2013

@ikke dnes mi volala mamina, ze vlak, co stal pod ZV zamkom vyraza do holandska, NL si ho pozicali, aj zaplatili a aj poistili, preto viem podrobnosti. Dnes vyrazil, vo stvrtok dorazi do Utrechtu. Musi byt sranda- vidiet ten vlak na trati a v pohybe.

jarunice
12. mar 2013

@ervenka to promyslíme a možná bysme přijeli, byli jsme tam 3x shodou okolností minulý víkend,kdy tam byla úžasná výstava modelů vláčků, něco nádhernýho, že jsem si to užila i já,nejenom Olík. Ale určitě se tam přijedeme podívat na tohle: http://www.spoorwegmuseum.nl/nieuws__actueel/ag... no a je pravda, že za 16euro bych tam bez nějaký speci výstavy, nebo akce nešla, ale máme muzeum karty, vřele doporučuju za 50 euro investovat, jde objednat i přes i-net a přijde na adresu. Jezdíme totiž skoro každý víkend na nějaký výletík, Olík miluje letadla, tak jsme "stálými návštěvníky i leteckém vojenském muzeu v Utrechtu a ještě jedno nádherný muzeum letadel je v Lelystad, tak doporučuju.

palinkova87
13. mar 2013

Baby som spadla zo schodov, neudrela som si brucho, ale zadok boli. Chodi sa tu pozerat na sono ci je vsetko v poriadju? Pohyby nastastie citim, ale tak pre istotu.

ervenka
13. mar 2013

@palinkova87 jasne, minimalne zavolaj verlos. Hlavne ak ti hrozny predcasny...

rybca
13. mar 2013

@palinkova87 ano, minimalne zavolaj, ja som tiez padla v deviatom mesiaci, z posledneho schodu, sa mi smykla slapka, chvilu som to udrzala na spicke, ale potom mi tam nieco ruplo a zviezla som sa bokom na zem, ale to som si bola ista, ze to bol pomaly pad a brucho som si vobec neudrela, najhorsie bolo dokrivkat na piate po schodoch, stretla som na schodoch suseda a on, ze ci uz tazko, keby vedel, modrina cez pol chodidla, ale ak si ty spadla na zadok, tak ten otras mohol nieco urobit, takze minimalne zavolaj, a inac ak ta boli kostrc, tak to povedz, lebo ak mas narazenu, alebo nieco, tak mozes mat komplikacie pri normalnom porode