Maminky z Holandska, pridajte sa

eli77
12. dec 2007

Ahojky, je tu nejaka mamicka z Holandska? 😵

lexxie_holandsko
10. apr 2013

@ikke jsi dobra od leta tolik kg, jak jsi to dokazala..Ja bych taky zhubla, kdybych mela trochu vuli.. 😀

vever1
10. apr 2013

no taj ja asi zostanem na tom poslednom mieste s toumojou blsou vahou 50kg 😝 ja som este pred prvym tehu mala ledva 49kg a to ked som potom porodila som schudla na 50 a som bola rada ze sa mi aspon 1 kilo nalepilo 😀 a co robim? no nic 😝 napchavam sa kazdy den sladkym, cokolada musi byt kazdy den ale po veceri sa snazim uz nic nejest aj ked prave teraz sa napchavam chipsami lebo nam zostali z oslavy 😝 ale uz to nedokazem velmi dodrzovat lebo moj mm musi kazdy vecer neico pri telke vyjedat a tak aj ja jem cokoladu alebo keksiky ale zatial som nepribrala, a to ked som byvala na SK tak som si musela strazit vahu a velakrat somd ietovala lebo som niekedy mala aj 56kg a to uz som sa zle citila a ked ked vidim fotky aka som byvala pred tym a teraz tak fakt sa to neda porovnat. ale asi to bude aj tym ze som si zvykla na holandsku stravu a malokedy uz varim nieco slovenske. takze uz nejedavam vela privarkov alebo smotanovych omacok ako som to robila na sk. a aj 2 deti a nahananie sa mi nedovoli pribrat 😝

no a co sa tyka svena ja vam neviem, na jednej strane si hovorim ze dobre ak je nieco ze sa podchyti ale na druhej strane ved ma este len 3 roky, za ten rok sa toho vela moze zmenit. mne to skor pripada tak ze proste vedia co mu je a preto ma uz ma "stempel" a hladaju problemy lebo on nie je jedine tiche dieta v skolke. a ked bol v groepe nizsie tak tam mal kamaratku s ktorou sa cely den hrali, citali si knizky a debatovali spolu a ona presne ako on velmi ticha je. tak preto mi to pripada trochu postavene na hlavu a presne ako aj @ervenka napisla na jednej strane mu chcu pomoct aby sa uvolnil a na druhej ho poslu k babatkam lebo nechcel ist von. ono je dobre ze ho nenutia ale zas ked ho budu stale posielat k emme tak mu tym tiez nepomozu lebo on velmi dobre vie ze tam ma klud tak sa tam bude pytat 😝

ikke
10. apr 2013

@lexxie_holandsko porodom 😀 (tych +/- 85 som mala, ked som isla rodit, inak pred 2. tehotenstvom som mala tych 72, pred 1. teh. 67 a to je teraz moja meta 😉 )

rybca
10. apr 2013

Tak sme boli v Ikei, po novy obuvak, stary dosluzil, Mati sa tesil, ze sa bude hrat s detmi, prideme tam a ze bohuzial, ze uz par tyzdnov su nove pravidla a ze uz beru len deti od 4 rokov. No vysvetlite dietatu, ze nemoze ist tam, kam predtym mohol a to len pre to, ze 4 roky bude mat az o mesiac....:(

lexxie_holandsko
10. apr 2013

@ikke no jo, ja zapomnela, ze jsi byla tehu..tehu vahu vubec neuvadej, to neni objektivni 🙂 Ja mela tehu vahu k 90, po prvnim porode zpet na 68, druhe tehu opet k 90 , ale zpatky uz jsem to nedala..Max. na 75,ale to bylo pouze jednou 😒

lexxie_holandsko
10. apr 2013

@rybca no to je debilni, to bych snad rekla, ze mu jsou 4..

lexxie_holandsko
10. apr 2013

@vever1 grrr takove mam nejradsi, cokoladku a 50 kg 😀 , si delam srandu, ale uprimne zavidim. 50 kg nechci, to bych byla jako chodici kostra pri 174cm, ale tak 65 by bylo fajn. Mozna v pristim zivote..
A se Svenem mozna je proste hodne inteligentni a nekde jinde, nez jeho vrstevnici. Jj. tady se testuje brzo, ale zase jak kdo. Treba Edikova minula ucitelka nam hned rekla, at ho otestujeme na motoriku. Byly mu 4 roky, test mel nadprumerny, ale asi maji skoly prisnejsi kriteria, nebo co..Jina ucitelka to vubec neresi. Hodne zalezi na pristupu..Hlavne, aby byl spokojeny, nektere deti nepotrebuji mit kolem sebe ruch a spoustu kamaradu, ale staci jim treba jen 1 a 2...

rybca
10. apr 2013

@lexxie_holandsko no keby sme to vopred vedeli, tak povieme, ze ma styri, ale oni to nemali vyvesene ako upozornenie, len ta teta povedala, a ja uz hrdo zahlasila, ze bude mat coskoro 4...:(

vever1
10. apr 2013

@lexxie_holandsko xi xi xi ja mám iba 161cm 😝 ja také malé pivo a pri prvom tehu som mala 62kg a pri druhom 61kg 😀 a som sa bála že po 2 tehu to pôjde pomaly dole a ja som sa už za týždeň zmestila do normálnych nohavíc 😲 a potom som schudla na 48kg keď som začala robiť :-/ ale našťastie mám už 2kg naspäť mňa kojenie veľmi vyčerpávalo a moje deti ma doslova vyjedali. Ja som musela jesť 2x viac ako normálne aby som veľmi nechudla :-/

vever1
10. apr 2013

@rybca to poteší :-/

lexxie_holandsko
10. apr 2013

@rybca ho taky mohli vzit, 1 mesic, to je nic..no alespon to vite pro priste, ale to mu uz asi 4 budou 🙂

@vever1 tak to hubnes dobre, ja pri kojeni moc nezhubla. Jedine, kdy jsem zhubla bylo v lete, to jsem snad 5x tydne sportovala a jedla min, ale i veceri v restauraci jsem si parkrat dala, zmrzlinu atd..No ale vydej teda obrovsky, taky se to projevilo. Bohuzel to nedokazu vydrzet dlouho

ervenka
10. apr 2013

Mam otazku- kde kupujete MED? Bola som v AH, Jumbovi a vsade je napisane- este aj na tom BIO- ze produkt vyrobeny buiten EU. JA by som chcela taky normalny NL med. a podla moznosti pravy, nefalsovany, bez cukru a podobnych somarin.

rybca
11. apr 2013

@lexxie_holandsko to urcite, najblizsie tam pojdeme asi az v lete, nieco dokupit pre babatko..🙂)

@ervenka tak my mame taky isty problem, sme uz minuli zasoby z SVK, tak teraz kupujeme BIO z Jumba, akoze aspon, ze je BIO..🙂 ale uz sme si nasli na nete medonosara v okoli http://www.imkerijdebijzaak.nl/ , tak to pojdeme tam niekedy okuknut, ako ratame s tym, ze ten med bude drahsi ako na SVK, ale ak sa potvrdi, ze je miestny tak co uz, bude lepsi ako ten z obchodu z bohviekade a bohviecoho.

lexxie_holandsko
11. apr 2013

@ervenka my si med vozime nekdy z CR a nekdy kupujeme tady, ale netusim, jestli je z EU, nebo ne, se podivam 🙂

lexxie_holandsko
11. apr 2013

@cestovatelkaandrea Damian je moc sikovny, jak zvlada testy, ma to jeste tezsi, ze doma na nej nemluvite holandsky. Je fakt asi dost nadany.

Edik ted uz dela testy celkem dobre, ale prvni rok a pul ho to nejak nebralo. On byl dost zasneny..Ted ma i A z matiky..ovsem nekdy i D z begrijpend luisteren..Ale ucitelka to neresi, pry to byl hodne tezky test, i jeho kamos, ktery je opravdu hodne dopredu pred ostatnimi mel z toho sameho testu C. Ucitelka rikala, ze na to se proste neuci a je to o neco tezsi, nez delaji ve skole. Trochu mi teda vadi, ze nekdy nevim, na cem jsme..V CR je zakovka, kazdy tyden znamky, pokud je znamka spatna, tak se da opravit a doma doucit..ale to tady temer neni. Vse se resi ve skole a jen velke problemy se asi resi s rodici a pravidelna informovanost taky chybi..Ja bych radsi 10 znamek za pololeti a z toho prumer, nez 1 a tu dat na vysvedceni..No ale uvidime, ted to vypada celkem dobre..ovsem bude mit novy test begrijpend lezen , to jsem zvedava..minule ani manzel nevedel, jaka je spravna odpoved 😀

ikke
11. apr 2013

@ervenka ja sa snazim kupovat na farme, ktore ma obchod (2 navstevujem pravidelne), no je to dooost drahe...

jarunice
11. apr 2013

@vever1 týjo.. no.. měřím 164cm takže skoro stejně a mám víc kilo, než ty těhotná..no pravda, že si někdy tak připadám 😀

@ervenka med je tady opravdu hodně divný a s pravým se to nedá srovnat, ale našla jsem jeden mají ho v Dirk i Deen tak jeden z těch 4 druhů co tam mají je poživatelný.

@lexxie_holandsko já vůbec netuším jak se řeší malé děti v čr, ale pokud vím od kámošek, tak do 6ti let se stranění kolektivu, motorika,... neřeší vůbec, protože se všechny děti než jdou do 1. třídy( v 6-7mi letech) většinou srovnají na stejnou úroveň vrámci předškolní výuky. Nějak mi přijde, že tu v NL chtějí aby ty děti byli všechny stejně dokonalé, a zbytečně stresujou rodiče i to dítě, když to dítě není "v normě". Nevim, možná z toho mám svůj nějaký špatný dojem, školku jsem sama v NL s Olíkem neabsolvovala, tak nemůžu nic moc říkat, ale mohli by tu trošku zvolnit ty normy a nechat dětem jejich vlastní individualitu.

ervenka
12. apr 2013

Tak najnovsie robia NL uradnici problemy az aj pri svk dokumentoch prelozenych do ang alebo Nl na SVK. VRaj musia byt preklady spravene na NL pode. Nauznali preklad ani ked bol zviazany s orig. + apostille k tomu. JEdnoducho ubermens, uz nevedia za co by buzerovali 😠

rybca
12. apr 2013

@ervenka nam robila preklad tu jedna pani, ak chces, tak ked pride Lacko domov, poslem ti kontakt, bolo to celkom rychlo a aj financne a dalo

ervenka
12. apr 2013

@rybca dakujem, ale ja mam vsetko uz vybavene... ja len davam info o tom, ako iny ludkovia v Nl pochodili.. 😉 ozaj, vcera 2 tazky a 1,45hod. a konecne som nemala ziadne letaky... Supeeeer.

rybca
12. apr 2013

@ervenka no to je uz taky normalny cas..🙂

ervenka
12. apr 2013

@rybca hehe, prisiel mi list z vypisom ako som si brala dovolenku. ty brdo, podla toho vypisu hned v PRVY prac. den som si vybrala 2 hodky! 😀 Boze to aky bordel maju v systeme!? To do coho som sa dala... 😀

rybca
12. apr 2013

@ervenka ano, to je dalsia kapitola..🙂) mne nesedi presun z minuleho roku o 2 hodiny, prvy vypis bol v january a druhy teraz a je tam rozdiel.🙂 ale kaslem na to, aj tak sa na kantoore nedopatram pravdy..🙂 keby si inac chcela vediet, tak tieto veci sa riesia v Utrechte..🙂 a som zvedava ako ti budu pisat hodiny, u nas je to katastrofa, minule chyby mi vyrovnali v nasledujucom a to tiez nevychadza, no bordeeeeeeeeeel..🙂)) a si vies predstavit ako ma to vytaca ked som predtym 8 rokov pracovala so mzdovymi a dochadzkovymi programami..🙂))) ja by som im tam narobila poriadky..🙂

ervenka
12. apr 2013

@rybca no ja sa radsej smejem a to som este jahniatko- od 1.3. Dam list mm, on nech sa vyburi. Inak, tiez sranda, ze ak nesuhlasim s tym vypisom, aby som napisala, podpisala a poslala naspat. Ale kde poslat, to uz nenapisali. Aj som v utorok vecer napisala email nasemu teamleader a doteraz ziadna odpoved. Robis digital raport, alebo stale vypisujes kraticku? My mame digit. ale ja som este stale nedostali link ani email ani nic... Tak ti neviem Karle.... 😉

vever1
12. apr 2013

@ervenka @rybca xixixi no ako vas citam tak to tam maju riadny bordel 😝

vcera sme boli na ouderschapsavond v kdv a najskor sme mali prednasku o rouwproces bij peuters a potom sme isli do tried a tam nam premietli film tak sme lietali medzi dvoma triedami xixixi ale bolo to zlate vidiet deticky v akcii. akurat ze sme sa zhodli na tom ze svena vobec nejak nepodporuju v aktivitach 😖 lebo ich filmovali pri jednej volieren kde sa chodi pozerat na vtaciky a chodia tam v takom voziku a vsetky deti vysli z vozika iba nas sven tam sedel tak mu povedali ze aby aj on isiel dole a on sa postavil sa otocil a sadol si na druhu stranu 😝 a oni nic.........a vela krat bolo take ze bol nanho zaber ako len sedi alebo stoji a nic nerobi len sa kuka, taka kopka nestastia tam bol a pritom ked bol v tej nizsej triede tak tam bol viac aktivny. moj mm povedal ze mu to pripada ze ta jeho ucitelka ho k nicomu nestimuluje. ale mudrejsia budem nabuduci tyzden ked pride judith z CB lebo predsa mala ho moznost sledovat celu hodinu a poviem jej aj co sme si vsimli pocas filmu, lebo aj o tom sme sa bavili ze na jenej strane hovoria ze ho chcu nabudit aby sa viac zapajala ale ked raz povie ze sa mu nechce von tak ho odvezu k emme a tam ho nechaju aj ked ona spi lebo im povedal ze tam chce zostat. ako na jednej strane chapem ze nechcu deti do nicoho nutit ale on je teraz v takom veku ze on velmi dobre vie co sa deje ked nieco urobi a on uz vie ze ked povie aby tam mohol zostat tak ta mam klud a nemusi byt s detmi. a pritom doma sa s detmi tak krasne hral 😖 a ked byval v tej nizsej triede tak bol vzdy vonku a hraval sa v piesku a teraz von nejde. ja uz to nechapem 😖
inac dnes sme zacali so serblikom. lebo vcera som sa od kamosky dozvedela ze jej syn z jedneho dna na druhy odhodil plienky lebo jeho kamarat v skolke ich uz nema tak ani on uz nechce. tak som rano zacala ze som pocula ze yuri a jan uz nemaju plienky ze ci aj sven to skusi a on ze hej. tak som mu dala gatky a vysvetlila ze ked mu bude treba na zachod ma kricat a doobedie blo tak ze ked chodil holy tak sedel cely cas na serbli co on sa ho doteraz neskutocne bal 😀 a ked som ho uz obliekla lebo aj tak necikal tak sa mi za 5 minut pocikal do gati 😝 takze mame 5 pocikanych gati a este ani raz sa mu nepodarilo do serbla ale ja si z toho nic nerobim lebo ja som rada ze uz dnes aspon s holou ritkou na serbliku sedel. Sme aj 5 kniziek prcitali 😀 to je u nas strasny pokrok. teraz som mu dala plienku a spi a poobede mu ju uz asi necham lebo on si asi este neuvedomuje ze ide cikat az ked sa pocika aj ked mi kolega minuly rok hovoril ze oni tak syna tyzden nechali ze sa prve 3 dni len do gatiek vycikal a ze potom uz si zacal uvedomovat a na konci tyzdna uz viac cikal do serblika ako do gati a o tyzden uz nemal ziadnu nehodu samozrejme ze na noc mu este plienku davali par mesiacov.

ervenka
12. apr 2013

@vever1 Hehe, bordel a riadny. Za tolko penazi, ktore na KDV vyplatite, by ste fakt mali dost viac. Z mojho pohladu stimulacia 0bodov. Dobre Sven chce byt pri sestre, ale co bude robit bud. skolsky rok, ked pojde do skoly? A tam nebude mat Emmku. Tam kde pojde. KDV robia problem, riesenie je len bla bla bla. Tento tyzden som tiez Svena videla ako sedel ucke na kolenach. Ani len lopatku nemal v ruke. Ostatne deti sa hrali v piesku, alebo na kolobezkach,alebo v tom domceku. Ok, kolebezka asi nie, ale za co su ucky potom platene, ked ani s detmi "nepecu" kolaciky. Za pitie caju a klabosenie? Tak dakujem pekne. JA by som to kludne Judith povedala,ze najdu stranu- bububu Sven ma problem je tichy, ale KDV vooooobec nepomaha prave naopak. Ak tie baby maju pedagogicke zvdelanie, tak by mali vediet, ze v podstate Sven si robi co chce- myslim tym, nechce sa hrat, tak ho nechaju stranou, chce ist od deti, tak ho odvedu. A mozno v buducnosti aj bude chciet, ale automaticky- Sven, ty si nikdy nechcel, tak nemusis ani teraz.... Ohromnu reklamu si robi toto KDV.
Este otazka- musi KDV pisat "posudok" o Svenovi, ci to sa nerobi?

rybca
12. apr 2013

@ervenka vypisujem na karticku, ale asi su tie karticky na 2 veci, ked to odtial nevedia poriadne odpisat...:(

@vever1 a neskusala si Svena motivovat na velky zachod? lebo ten nas tiez na nocnik moc nechcel, len na velky, ako my a aj ked mame na jednom zachode aj malu dosku, tak ju vzdy zdvihne, ze on chce na velkej ako my

michelle22
12. apr 2013

Pekny den vsetkym! Chcem sa opytat kde ste si kupovali tehotenske oblecko? Dnes sme boli na nakupy. Zasli sme do prenatalu, miss etam a hm. Vyber nie je bohvieaky... Kam sa mam ist este pozriet?

lexxie_holandsko
12. apr 2013

@cestovatelkaandrea a ta squla , to delate sami dobrovolne, nebo to doporucuji ve skole? Nam prave ucitelka rikala, ze nema smysl se nejak na testy pripravovat, ale podle toho to obcas vypada..no a nekdy ma zase A, nebo B..lita to fakt uzasne 😀

lexxie_holandsko
12. apr 2013

@michelle22 ahoj ja kupovala v C&A a H&M a neco jsem podedila po svagrovce 🙂
@ervenka a neni to treba tim, ze se Sven strani deti? Nevim, jen se ptam..u nas to tak bylo a spis je pozoroval..samozrejme je dobre ditka motivovat, ale ne nejak moc nutit. Teda ale mas super prehled, co se deje v KDV, to se hodi 🙂
@jarunice ja s tebou taky souhlasim, prijde mi to ve 4 letech moc brzo. Jsou deti, ktere ty testy uz v tom veku zvladaji dobre, viz Damian od Andrey..ale nektere na to nejsou zrale. No oni taky nerikaji, ze to je jedine rozhodujici, rozhodujici je leerlingvolgsysteem, nebo jak se tomu nadava..proste celkove sledovani vyvoje deti. Na ty skoly podle mne tlaci, aby ty cito testy delaly, pred par lety se to pry jeste vubec nedelalo. Je fakt, ze oni to pouzivaji k tomu, aby vcas odhalili nejake nedostatky a zpozdeni, ale taky si mysilm, ze by se spousta veci do tech 6 let srovnala sama. Jak jsem pochopila, tak tady meli i spatne zkusenosti, ze deti pristehovalcu prisli ve 4 letech do skoly a poradne neumeli mluvit. Mozna zavedou i test pro 3lete na holandstinu. To uz by ale bylo docela moc..