Maminky z Holandska, pridajte sa

eli77
12. dec 2007

Ahojky, je tu nejaka mamicka z Holandska? 😵

rybca
16. apr 2013

@eveliiina co sa tyka poistenia a materskej, dolezity fakt je aj ten, ci si este na SVK zamestnana alebo nie, ked odhliadnem od komplikovanosti mat tu len SVK zdravotne poistenie (lebo nikdy nevies co sa moze stat a SVK poistovna ti preplati len do vysky ich nakladov, nie NL), tak ak si obhajis, ze si stale rezident SVK statu, tak ti materska ostava, ale, tiez zalezi na tom, ci sa tu prihlasis na pobyt alebo nie, lebo ak ano, tak do 3 mesiacov od zapisania si musis zmenit ZP na holandske, oznamit to uradom na SVK a to uz mozno bude zalezat na uradnikoch, ci ti matersku ponechaju alebo nie, ja som tu bola 1 roky so SVK materskou a rodicovskym, potom prisli na to, ze nemam NL poistovnu a postrasili s 300 eur pokutou ak si to nevybavim, tak som si povedala, ze to nebudem komplikovat, tak som dala vypoved na SVK, tu som si nasla pracu a uz fungujem cca 1,5 roka len tu, ako sa hovori, neda sa sediet jednym zadkom na dvoch stolickach (aj ked to uradnici prezentuju ako jednoduchu vec, ten pohyb po EU), ale ono to zavisi aj od toho, kolko tu chcete ostat

eveliiina
16. apr 2013

@ikke dakujem ikke 🙂

eveliiina
16. apr 2013

@rybca ahoj rybca no ja som slovenka zijeme v prahe teda aj som tu pracovala a stahujeme sa behom nejakych 3 mesiacov na 3 roky za muzom do Nl akurat pozera nejake byty a po 3 rokoch mame v plane sa vratit a zit v Prahe .. Ja s dcerkou a muz podla toho kde zas dostane pracu ..
Tak preto ropiesim tu pojistovnu , ale uz som napisala pre istotu dostaz na pojistovnu aby som to mala podlozene ...
Pracovat by som chcela pri muzovi na par hodin a preto riesim nejake jaslicky a ako to funguje ... Ale mate to tam drahe 🙂 tie jaslicky

ervenka
16. apr 2013

Boli sme v parku pri preliezackach a drobec krici- mama titeeeeeeeeeeeen. MAmaaaaaa titeeeeen. V preklade- Mama zitten ;)
Dnes bol velky den, mm+ kamos, vsak @vever1 isli na zoznamovaciu hodinku s ucitelkou Slovenciny. Pacilo sa, buduci utoruk uz pojdu na to. 😉 Od teraz si musim davat pozor, co poviem.

vever1
16. apr 2013

@ervenka xixixi ja si uz davno musim davat pozor co poviem lebo ten moj sice nehovori velmi po slovensky ale rozumie dost 😝 a som zvedava ako dlho im to vydrzi 😝

miriamp
16. apr 2013

@ervenka nezacina sa meno tej ucitelky slovenciny nahodou na D ? aj moj k jednej pani chodil,
ale skoncil pri lekcii c. 3 tusim, zial. ☹ a s takou odhodlanostou zacinal, ze vydrzi, ze ho to bude bavit,ze si spravi vzdy cas .......bla bla blaaaa

ervenka
17. apr 2013

@miriamp jop. Dagra, ucitelka SVK, DE NL.... ze starsia pani...

vever1
17. apr 2013

@miriamp no vsak aj ja sa bojim ze im to dlho nevydrzi lebo moj ma uz asi 5 knih a v kazdej skoncil pri 4 lekcii a ked to zacalo byt zlozitejsie co sa tyka gramatiky tak ho to prestalo bavit 😝 a ja sa musim priznat ze som velmi nadsena nebola ked prisiel zas s novym napadom ze bude chodit k ucitelke, elbo sa mi to zda zbytocne vyhodeny peniaz ked viem ako ho to rychlo prestalo bavit a tie sukromne hodiny su predsa nie najlacnejsie ale mozno sa mylim a kedze su dvaja tak sa budu tahat a nieco sa naucia 😝

vever1
17. apr 2013

@cestovatelkaandrea a vy sa ako mate? este ti kilian strajkuje s mlieckom? ono ked sa dobre necitia alebo su prechladnuty tak ej to horsie s papanim alebo pitim. tak dufam ze sa to skoro napravi. inac nasa pazroska uz spraskne 200ml zelelninky a aj ovocia 😕 to ja som an toto vobec nebola zvyknuta. lebo do svena som ledva dostala 100 a niekedy som mohla vsetko vyhodit lebo mi odmietol aj par dni jest. dufam, ze jej to vydrzi co najdlhsie. a som zvedava kolko pribrala elbo je uz dost tazka 😝 a inac sa gulame uz po celej izbe. sa svokra vcera smiala ze uz musi na nu davat velky pozor lebo uz nelezi len na jednom mieste 😝

ekira
17. apr 2013

ahojte cukrarky.ktora z vas byva blizko den haag ?pisala mi jedna pani z trencina.potrebuje na 9 maja tortu.ktora z vas byva blizko a mala cas spravit tortu nieco s mimi maus?alebo poznate niekoho z blizka haagu,kto vypeka torty?dajte vediet dik 🙂

lexxie_holandsko
17. apr 2013

@ikke vy jste platili 13 Eur za mesic"? My platili 90 a co jsem tak cetla, tak to je od 40, 50 nahoru..To jsou fakt takove rozdily"? No ted uz je to jedno.

Jinak u nas nic moc noveho, Zuza ma porad nehody, zitra volam k dr., Edik byl na oslave u kamose cele odpoledne. Dneska jsme byli nechat Zuz ostrihat a ma ruzove vlasy, ale jen trochu 😀 Mam tu do soboty tatu, manza ho poveze s Edikem na letiste, protoze by se tam tak brzo nedostal. Do toho prijedou v patek na navstevu tchanovci , uz tu nebyli snad rok, jestli ne vic..

lexxie_holandsko
17. apr 2013

@ervenka no to je hezky, preju, at jim to vydrzi , neni to lehke. Potom muzou chodit na pivo a mluvit slovensky 🙂 Jinak muj manzel v CR 3 roky zil, kurz mel asi 6mesicni, mozna min a trochu rozumi a hrozne srandovne mluvi..Treba reknu venku sprchuje, misto venku prsi. Cesky ale temer nemluvi

jarunice
17. apr 2013

@eveliiina ahoj, měla jsem podobnou situaci. My se tedy po 2 letech už za 2 měs. vracíme zpět do čr. Pojištění zdrav.ve dvou zemích EU nejde. Pokud tedy přistoupíš na registraci v NL, tak o čr mateřskou dozajista přijdeš. Nevím kolik je tu minimální zdr.poj. ale cca 120 euro měsíčně, jesličky i paní na hlídání (těch je tu fakt dost) stojí cca 6euro na hodinu. Tak aby sis vydělala aspoň na to pojištění školku a ještě ti něco zbylo..?

lexxie_holandsko
17. apr 2013

@miriamp mozna na nej zkus mluvit jen slovensky ale to by asi bylo dost krute. Jj. ale je to fakt pro ty holandany tezke, vzdyt jenom sklonovani, casovani atd..

jarunice
17. apr 2013

Tak jsem po zimě vytáhla kolo a oprášila ho a dneska mě bolí celý tělo 😀

ervenka
17. apr 2013

@lexxie_holandsko vdaka dvd Zora Czoborova mm vie naratat do 4. 😉 este sa vie podakovat, pozdravit, Chcela som ho naucit "cau stara, ako sa mas" ale vzdy sa pri tom smeje, takze vie, ze ta veta asi nebude s kostolnym poriadkom. 😀 A este vie "do riti", "do kelu" no ale bude sranda s gramatikou.

miriamp
17. apr 2013

@ervenka
@vever1 tak ako sa vo dvojici lepsie chudne, alebo prestava fajcit , tak mozno im to vo dvojici pojde lepsie.
cena za dvoch spolu je ta ista ako za jedneho? ak hej, to potom aj usetria 🙂 takze extra motivacia 🙂

miriamp
17. apr 2013

@lexxie_holandsko veru, to je krute, daleko by sme tak nedosli. ja som ho nikdy nenutila, vlastna iniciativa, no nevydrzal. keby sme nejaku ucitelku v nasom okoli nasli, k tejto to mal aj dost daleko.
a je aj velmi casovo vytazeny, casto nevedel dopredu ci bude mat v dohodnuty termin cas.

inak tvoje deti v skole maju na telesnej nieco ako ubor ? nas je v skole druhy tyzden, a netreba im na cvicenie prezlecenie, tak som mu aspon rano obliekla teplaky, predsa prijemnejsie ako v rifliach a dnes zevraj cvicil v slipoch. tak teda neviem, opytam sa zajtra juf.

rybca
17. apr 2013

@ekira tak ja som len 30 km od Haagu, ale necitim sa na to, stale som unavena, budem mat co robit aby som spravila tortu Matimu na konci maja..:( a nepoznam tam nikoho takeho, ale skus tie stranky na FB - Slovaci, cesi a moravaci v Holandsku, alebo Slovenky v Holandsku, Slovaci v Holandsku, inac potom uz len normalne objednat u holandanov, aj ked mne to nechuti, at 1 pouzivaju same praskove polotovary a at 2 to aj citit...:(

lexxie_holandsko
17. apr 2013

@ekira jj. tady je, mam je v pratelich
https://www.facebook.com/holandsko?fref=ts

lexxie_holandsko
17. apr 2013

@ervenka to musela byt zabava a nekoukali na vas lidi. Danko je super 🙂

lexxie_holandsko
17. apr 2013

@miriamp zuzka je groep 1, teprve zacala, ta nemusi mit nic, jen cvicky
Eddie je groep 3, ten uz se prevleka.
Jj. ty dziny nejsou nic moc, taky moc nechapu jestli cvici v dzinach, nebo si je svleknou

lexxie_holandsko
17. apr 2013

@ervenka no hlavne , ze vi , co to znamena..Ja jsem pred hodne lety delala se svedama a jeden mi poradil vetu..Du har en lekker heck, nebo tak neco a ze pry to mam rict..tak jsem to rekla cele skupine Svedu a ono to znamena..mas hezky zadek. No to zase byl trapas 😀

ervenka
17. apr 2013

@lexxie_holandsko nastastie ihrisko bolo prazdne, ale na kazde auto mava rukou- hoooooi. A obcas aj na cyklistov, obcas este krici za muzmi (ked ideme na nakup) papa papaaaaa.. 😀 . Nie je s nim nuda. A uz sa naucil zist z chodnika na cestu, aj na spat. Do zadnej zahrady mame tiez schodik, zvladne ho sam a bez drzania.
@rybca dnes som sa rozpravala s kolegynou- stretla som ju nahodou na ulici, povedala,ze na sobotu su nahlasene 4 letaky a scenario 3,5hod. Asi budem lietat... A na naseho noveho team leadera tiez nepovedala nic dobre. Ze ani len mobil nezdviha...

rybca
17. apr 2013

@ervenka to som mala v utorok, 4 tasky reklamy a 3 tasky posty, nastastie som to vsetko napratala na bike na 1 krat, nechcelo sa mi vracat do depa, cas 2,45 h, dnes som mala len jednu necelu tasku, ale tolko chyb, asi 5x som sa musela vracat a niekolko listov bolo nezaradenych, takze som si ich musela sama potriedit, zajtra zase 3-4 tasky a na sobotu po 3 letaky, takze to zase bude zo 5 tasiek dokopy, ja som sa smiala dnes, prisiel mail s vysvetlivkou k verlofreport...🙂)) jako tomu by ani diva svina nerozumela..🙂 Lacko uz celkom pekne rozumie, ale ma s tym problem..🙂 ten nas sef proste nejak divne pise a to na zaciatku pisal vsetko len malymi pismenami, bez ciarok, bodok a inych symbolov..🙂)) a prisiel mi uz druhy herinerin na vyplnenie nejakeho dotaznika o spokojnosti s pracou, neviem na co, uz som to raz vyplnala, tak na co znovu? a v nedelu ideme na familiedag do Slagharenu, aspon toto je na tej poste dobre, zlavy a darceky..🙂 chodi ti casopis 100%NL? a dostanes aj kupony so zlavou 38% na Ecco topanky..🙂

vever1
18. apr 2013

no moj vie viac slovicok. a niekedy sa aj s mojou mamou snazi rozpravat cez telefon ale tie vety co sklada 😝 sa niekedy dobre zasmejem ale vsak hlavne ze nieco povie 😉 a u nas moja mama donho stale rypala ze ma povedat co nove vie a on najskor nechcel ale potom som mu povedala ze vsak povedz a on na moju mamu : ty mas krasne prsia 😝 ste mali vidiet moju mamu aka bola cervena 😝 a odvtedy uz donho nerypala 😝
inac my mame uz jednu nalepku 😀 sven sa vcera po 1x vycikal do serblika 😀 ale musim povedat ze tam sedel asi hodinu 😝 som prisla k svokrovcom po robote a on sedel uz na nocniku a stale nic, len z neho odchadzal a volal omu nech sa ide kuknut ze tam stale nic nie je a aj jest musel na nocniku 😝 a potom sme sli jest my a zrazu bol ticho a sme najskor mysleli ze kaka a ankoniec on sa vycikal a odvtedy tam sedel uplne ticho ako pat penazi 😀 a teraz tu pobehuje na holaka lebo nechce plienku a to zachvilu ideme do CB no bude este sranda 😝

lexxie_holandsko
18. apr 2013

@vever1 no to tvuj manzel zabodoval a skvely Sven, vsak on to urcite zvladne. Drzim palce do CB, at neco vymyslite..Ja jdu cvicit nebo cosi, docela jsem se do toho dala, vaha jde dolu, to je ovsem prvni tyden 😀

cestovatelkaandrea
18. apr 2013

@ekira ahoj no ja som od Haagu hodinu autom, ak by jej to nevadilo, rada upecem.... (musis ale ratat hodinu bez zapch)

cestovatelkaandrea
18. apr 2013

@vever1 ahojki, uz je to lepsie. Kilian uz pije mliecko tak okolo 150ml. niekedy aj 200 ked motyka vyleti. moc teraz nepisem. akosi mi je tazko vzdy ked otvorim konika. tak hadam sa chut vrati o par dni... inak peknu zrutku mate, a este k tomu super aktivnu. taky pohyblivy nie je ani Kilian a to je o mesiac starsi.

rybca
18. apr 2013

@cestovatelkaandrea a preco tazko z konika?