Maminky z Holandska, pridajte sa

eli77
12. dec 2007

Ahojky, je tu nejaka mamicka z Holandska? 😵

erique12
9. okt 2013

@miriamp
muz je holandan? tiez nerozumel vsetkemu na zaciatku?
ten moj.... kazdy den asi hovorim to iste, ale aj tak si to nevie zapamatat...... 😕

erique12
9. okt 2013

@miriamp
vecer ked mala spi, tak hovorime po hol. niekedy ale zabudnem prepnut 🙂 a on ze, teraz uz mozes aj po holandsky!
ja ked si poviem, tak si stojim za svojim a vydrzim. jedine tak sa da naucit ten jazyk.... no nie?
takze teraz vecer uz ani telku nepozerame, ale vypravame :D :D

vever1
9. okt 2013

@lexxie_holandsko tak muž volal včera do kdv a už to aj bolo vybavené. Sven nastupuje po jesenných prázdninách do 3+ 😀

janinka25
9. okt 2013

@jarunice ahoj. občas chodim na toto forum, kedze momentalne zijeme v holandku. zaujal ma tvoj prispevok. ja mam tiez syna ma 3r 9mesiacov. minuly rok me zili v nemecku tam chodil do nemeckej skôlky. ale len 4 nakoniec som ho s tade zobrala najskôr klasika nechcel chodit som ho niekedy musela tahat z auta🙂 potom uz bolo dobre ked sa okukal. lenze ked sa okukal tak zacal vystrkovat "rozky". isli na vylet na autobuse proste problem sediet v autobue na sedačke. na vylete kedze nerozumel čo učitelky hovoria o stromoch tak behal od jednej skupiny k druhej. ked ho učitelke tahala aj deti tak ich hryzol do ruky nechcel ist s nimi. tak som sa nastvala a zobrala ho. je problem unho sediet na mieste, je strasne neposedny. na ihrisku ako ho pozorujem tak chce sa hrat s kazdym aj včera sa chcel smykat spolu s jednym chlapcom sa ho chytil ked isli dolu smykačkou. navsteva ked pride je strasne poplaseny lieta ked pride nejake dieta tak sa len chce nahat bucha ich taha. tak sa bojim toho ked sa vratime, ze tiez mu niečo taketo zistia. ze ma tento syndrom.

ikke
9. okt 2013

@erique12 ja sa aj pred detmi s MM rozpravam holandsky, ved zas deti nie su "blbe" aby si nevsimli, ze viem po holandsky, ked si v obchode pytam po holandsky aj s kamaratkami hovorim holandsky 😅
ja si myslim, ze treba rozpravat tak, ako to citis ze je pre vas prirodzene. ja osobne by som nevedela fungovat v manzelstve tak, ako som to videla u spoluziaciek este na NT2 kurze, ze sa s manzelom rozpravali pomaly rukami-nohami 😅 a kedze mm ma pasivnu slovencinu na urovni 3,5-rocneho dietata (akoze sa "uci" so synom), rozpravame spolu holandsky aj pred detmi...

lexxie_holandsko
9. okt 2013

@ikke Kamoska je napul ceska, napul nemka a manzela ma napul holandana napul itala 😀 , normalne na nej mluvi nemecky a on ji odpovida italsky. Jsem na ne koukala jak blazen, co to provozuji, ale funguje to uzasne. Deti umi perfektne 3 jazyky..Oni to ale dodrzuji porad, kamoska taky mluvi na deti pouze nemecky i ve skole..neslysela jsem ji snad promluvit na deti slovo holandsky.
Ja uz tak dusledna nejsem, ale alespon bych nemela rikat jednu vetu holandsky a dalsi cesky..Mozna se to da udelat..doma cesky a mimo domov holandsky. Deti velice dobre pochopi, ze umim holandsky, ale prijde jim prirozene, ze v CR na ne mluvim cesky..

@vever1 Svele, ze jste se nedali a takhle to dopadlo. Snad to ted uz bude dobre a Svenovi se tam bude libit. Opravdu je potreba se tady obcas ozvat.

@erique12 manzel je holandan, ale bydleli jsme spolu 3 roky v Praze, takze jakesi zaklady cestiny ma..spolu mluvime holandsky, ja teda mluvim na deti malo cesky. Maji ale ceskou TV a nasi s nima taky mluvi cesky, no ale asi zacnu zase s cestinou. Je mi ale docela blbe mluvit treba ve skole cesky. V obchode a venku mi to je jedno, tam nikoho neznam.

rybca
9. okt 2013

@ikke pri bilingvalnej vychove nie je dolezite ako sa rozpravate s partnerom, ale ako hovorite s dietatom, ono teraz to nejak riesit a silit asi uz nema vyznam, deticky su uz starsie, a inac, preco by ste sa nemohli s dietatom rozpravat po slovensky a s muzom po holandsky? ja tiez nerozumiem vsetkemu co si Laci s Matim povedia a nevadi mi to, viem, ze Laci nepovie malemu nic, co by sa mi nepacilo a ked chcem vediet, tak mi Laci prelozi, ziadna tragedia

ikke
9. okt 2013

@rybca ja len preto, ze erique tu pisala, ako pred malou rozprava s muzom slovensky a az ked mala spi, prepina do holandciny 😉
ale asi som nieco zmeskala a @erique12 dava partnerovi intenzivny kurz slovenciny... v poslednom case to tu nejako nestiham

erique12
10. okt 2013

@ikke
@rybca
@lexxie_holandsko
dieta sa uci aj pasivne, to je ako ked sa nam nieco dava do podvedomia, v pozadi, ze si to ani neuvedomujeme🙂
davam mu intenzivny kurz slovenciny lebo si myslim, ze by mal rozumiet o com hovorim s malou, bude toho este viacej a viacej. si myslim, ze po tych rokoch sa to patri. potom stoji na slovensku ako kol v plote, nedokaze sa s nikym porozpravat, kto neovlada anglicky. tak aj on sa bude ucit s malou, formou x-teho opakovania. a samozrejme, ze mala bude vediet, ze viem po holandsky 🙂 nejdem to pred nou tajit 🙂

rybca
10. okt 2013

@erique12 myslim, ze by sa ti to ani nepodarilo utajit..🙂 jedine, ze si skolena SIS..🙂

miriamp
10. okt 2013

@erique12 hej, je tunajsi. on ale dodnes nerozumie nicomu o com sa s detmi rozpravam, teda okrem kazdodennych fraz, co sa musi aj na debila nalepit 😀 , prip. zo situacie si domysli. jemu to nevadi, mne takisto, nebereme to tragicky ze nevie o com sa ja s nimi rozpravam 🙂 ok, casom tych slovicok pribuda, ale stale malo na zaklad. zacal aj chodit sukromnej ucitelke na hodiny, no vykaslal sa na to. casovo to nestihal, aj to bolo dost daleko od nas, a mozno ho to ani nebavilo. to je ale jedno, i ked by to bolo prakticke hlavne ked sme na sk. v kazdom pripade nehrozi, ze ho budem ja ucit, bohuzial cas a trpezlivost na to nemam, ale obdivujem ta,
daj po case vediet, ako to ide 😎 mozno odkukam tvoju metodu 😀 😀 😀

erique12
10. okt 2013

@miriamp
nooo vidim, ze je to tu u vacsiny podobne... 😒 ti holandani su dobri ignoranti.... och.. tak toto ma stve najviac.
ja sa idem tu roztrhnut aby som sa cim skor tento otrasny jazyk naucila, ale holandan si ani netrhne. ze ma toho vela...
myslim si, ze ked clovek chce, tak sa na neho "nalepi" vsetko, len naozaj musi chciet. ale im je to asi jedno...
no hovorim, ja som neoblomna 🙂 nerozumie, jeho problem.

lexxie_holandsko
10. okt 2013

@erique12 Ja bych se tech holandanu chtela trochu zastat 🙂. Cestina a slovenstina jsou tezke jazyky, pro ne to musi byt jako sci-fi. Treba pro mne holandstina tak tezka nebyla, pouze vyslovnost je jina. Holandstina mi pripada dost podobna nemcina, hlavne co se gramatiky tyka. Kdyz se ma holandan naucit slovensky, to je jako pro nas ucit se finsky 😀
Manzel teda zaklady ma, ale on tam 3 roky zil. Taky je rozdil ucit se jazyk a zit v te danne zemi, to jde daleko lip.

lexxie_holandsko
10. okt 2013

Edik vcera absolvoval svuj prvni fotbalovy turnaj. Dost mne prekvapil, protoze fotbal moc rad nema, ale dost tam chtel. Bylo jich ze skoly asi 15, pouze 3 a 4. tridy. Sice se neumistili, ale to nevadi. Prece jen se neda soutezit proti detem, ktere to hraji v oddilu. Dokonce mu ani nevadi, ze ho kluci okopali, pry to vubec neboli. 😀 Doufam, ze nebude chtit chodit na fotbal, protoze to uz nezvladneme.
Zuzka chce porad na gymnastiku, premyslim o tom, moc ji to bavi a porad se nekde vesi a skace. Mozna to zkusime, ale musi taky zacit plavat. Plavani je alespon na 1,5 roku.

miriamp
10. okt 2013

@erique12 ty si ale drastacka na toho tvojho 😉 no pokial ma vydrz....
ja si hovorim iba sama pre seba,
ze ak by fakt ale fakt velmi chcel, nalepi sa viac na neho, aj si nejako ten cas na to najde.
ale je to na nom, absolutne ho nebudem nutit.

erique12
10. okt 2013

@lexxie_holandsko
ano, je to tazky jazyk, ale nic nie je nemozne. hlavne dookola 20 rokov opakovat ze je to tazky jazyk, tak tak sa istotne nenauci....! 🙂
no aj mne sa zdala na zaciatku tazka holandcina, lebo ta vyslovnost ina, nerozumela som artikulacii....

@miriamp
presne! moj ked sme na sk tak uz sa ani neunuva niekedy a hovori len holandsky na mna - aj pred kamaratmi, co po anglicky hovoria.....

lexxie_holandsko
10. okt 2013

@erique12 Ja ti rozumim, ale mne cizi jazyky bavi. Treba pro moji mamku to je nepochopitelne, ale ta je zase vyborna v matice. Kazdy je jiny. Manzel se po 3 letech v CR naucil zaklady cestiny, ja jsem si po roce v Holandsku delala statnici. On je ale daleko lepsi v jinych vecech. Nenutim ho do cestiny, ted uz nase deti umi podstatne lip, nez on. Myslim si, ze rozumi, ale sam mluvit moc nechce.

erique12
10. okt 2013

@lexxie_holandsko
ja tiez chapem. aj ten jeden kamarat holandan na sk az po 4 rokoch zacal sa ucit slovencinu,
takze je to aj o ingnoracii... ☹

erique12
10. okt 2013

@lexxie_holandsko
a este to, niezeby som bola extremne dobra v jazykoch, ale odvazila som sa a naucila som sa po anlgicky, holandsky, aj po nemecky viem. a teraz sa chcem ucit (uz som trochu zacala) taliancinu 🙂 a tu hlavne kvoli tomu, ze sa mi paci🙂

jaajaa
10. okt 2013

Ahoj, ja jsem skoro neprispivam, ale zaujalo me vase tema ohledne jazyku a holandskych protejsku.
Ja bych to teda nenazvala ignoraci Holandanu, ze neumi cesky/ slovensky , kdyz maji takove partnery. Muj manzel neumi cesky skoro nic- par slov. Do Cech jezdi tak jednou za 2 roky, vice ne. Ja jezdim sama. Jazyk jsem po nem nikdy nevyzadovala, nevidim v tom zadny logicky duvod, zijeme tady, do Cech se neplanujeme stehovat. S nasima se domluvi rukama nohama, neco nemecky, neco anglicky, zbytek se holt prelozi. S kamarady se bavime anglicky nebo nemecky. Nevadi nam to.
Ted mame 15ti mesicniho kluka- ja na neho mluvim cesky, i venku, v praci atd. Kdyz jsme s manzelem, reknu to cesky a pak prekladam pro manzela, aby byl taky v deni. Jak nam to pujde do budoucna jsem sama zvedava. 😕
Jinak tu mam sousedku Cesku, zije tu uz pres 20 let, je ucitelka cestiny a slovenstiny a jeji manzel taky cesky nemluvi. Teda par slov, jinak nic. Proste to tak nekdy je. 😉

erique12
10. okt 2013

@jaajaa
tak pozname sa tu este 2 dalsie pary, tiez ta ista kombinacia: holandan a slovenka. ti dvaja druhi holandani chodia na kurz slovenciny, jeden z nich sa uci sam na jednej stranke slovake.eu. druhy je rodeny talent na jazyky, cize mu to ide lahko. takze nie vsetci su taki ignoranti...

jaajaa
10. okt 2013

@erique12 vsak jo, I kdyz teda ja nevidim, zadny duvod, proc bych sveho manzela mela nazyvat ignorantem. Ten jazyk vubec k zivotu nepotrebuje. K lidem je vstricny a vzdy se s nima snazi nejak domluvit. 😉 Plus ted pochytava slovicka od prcka.

jaajaa
10. okt 2013

@erique12 a ta moje kamaradka ma 3 deti: 17 - 15 - 12: cesky rozum asi tak na 80%, bavi se tak s babi a dedou, jinak mluvi holandsky. Ja se s nima bavim taky holandsky a obcas teda poslouchaji, co si povidame s jejich mamou a zeptaji se, jestli to je tak a tak.
Ta kamaradka mi rikala, ze v podstate v momente, kdy mela doma vic deti- plus holandske kamarady, cestinu vypustila, protoze by se musela zblaznit.
Ja treba beru prcka na plavani a tam mluvim taky tak na pul holandsky/ cesky. Vic asi holandsky, protoze mi to tak nejak vic prijde v te situaci vhodne pro neho I pro me.

cestovatelkaandrea
10. okt 2013

ahojte ozyvam sa po dlhsej dobe. Chripka ma sklatila do postele a ja som lezala ako mrtvola 3 dni. Dnes uz akotak fungujem, tak ked budem mat cas, tak docitam.

erique12
10. okt 2013

@jaajaa
iba v tom zmysle , ze niektori mierne podcenuju potrebu naucit sa aspon rozumiet v nasej reci. moji rodicia neovladaju ziadny cudzi jazyk.. aj ostatna rodina nie, ani kamarati podaktori.

inak chapem to, ze my sa prisposobime, ked tu zijeme. paradoxne tychto nasich 3 holandanov ucila slovencinu jedna zena, co tu uz 25 rokov zije, ma 2 alebo 3 deti, ale hovori s nim holandsky....

ervenka
11. okt 2013

Ja si myslim,ze je rozdiel byt v krajine a ucit sa tu rec, ako mat cudzinca za partnera, ale byvat vo svojej krajine. Myslim si, ze keby sme boli na SVK, tak by to bolo ine... MM napr. je technickeho zamerania. Vsetko si musi odovodnit, overit. Ked sme na Svk, pozdravi, ako sa mas? ovlada dni v tyzdni, dobre, zle, podakuje, dobru chut 😉 ... Ale napr. nasa mila gramatika mu robi probemy, a napr. pisat on cita ako pišat. Ale snazi sa. Mimochodom, pisanie mu ide lepsie ako hovorena rec.- kym nieco napise ma cas na rozmyslenie, pri rozhovore musi hovorit "tu a teraz". A ked moja mama zacne zatahovat po Zvolensky- tak spievavo, tak on nerozumie uz vobec...

rybca
11. okt 2013

@ervenka tak ja som presne ako tvoj muz, teda s jazykom..🙂

erique12
11. okt 2013

@ervenka
kamoska zijuca s holandanom na slovensku, sa naucila po holandsky od neho tym stylom, on po holandsky doma hovori 🙂

ked boli u nas slovensky kamarati na navsteve v lete, hovorila som s nimi slovensky, a cuduj sa svete, muz rozumel! 🙂
takze ked chce, rozumie 😀 😀

ervenka
11. okt 2013

@erique12 nemyslim si, ze mm naschval nerozumel. Ja som rodena Slovenka zo Ziliny ale Goralom ja nerozumiem. A ked este Zvolenska babka zila, tiez sme sa vela krat nasmiali- ked mi babka povedala- podas mi fertasku? otvoris mi fiok? JA na nu, ze babiiiiiiiiii ked mas ten slovnik Zvolenskych slov... A ty vies co je to fertaska, fiok?

erique12
11. okt 2013

@ervenka
fiok viem co je 🙂 to sa aj u nas pouzivalo. tak ale teraz neviem ako sa to povie spisovne ci suflik alebo zasuvka 😝