Maminky z Holandska, pridajte sa

eli77
12. dec 2007

Ahojky, je tu nejaka mamicka z Holandska? 😵

evikhav81
27. nov 2013

@vever1 Jani,akurát sme sa vrátili z nákupov,Daniel si bol kupovať nohavice,chvalabohu zohnal na seba,lebo on je taký ehm ako by som to povedala,náročný jak fras...a to mne hovorí,že ja robím vedu s kúpou kočiara 😀
ti odkazuje,že príde okolo druhej,tak sa máš staviť ak budeš mať čas...
a čo môj chrbát,no,nič moc veru,trocha som pochodila a domov som prišla zničená,jak keby som pole banduriek okopala...ledva fučím a to ešte 9 týždňov achjaj 😖

janinka25
27. nov 2013

ahojte prosim Vas čo znamena Trodelmarkt aky predaj? nevie mi to prelozit

ervenka
27. nov 2013

@janinka25 Myslim,ze to znamena blsi trh.

janinka25
28. nov 2013

@ervenka dakujem

cestovatelkaandrea
28. nov 2013

@le27 oj, no tak to ti moc v tejto oblasti nepomozem... keby si robila v technike tak este... skoda, skusala si kuknut nejake pracovne agentury ci neponukaju pracu tu v NL. Inak po novom vraj budu holandania vyzadovat minimalnu znalost holandstiny pred tym ako nastupis do prace tu. Takze kuk aj nejake zaklady ak by si musela vediet. Kuknem nejake pracovne agentury tu v NL cez vikend a potom ti poslem IP. mozno budes mat stastie.
Tie zaludocne vredy nezavidim. No ono to mohlo byt aj stravou a tak celkovo, nielen stres. Hadam uz je to teraz v poriadku.

ervenka
28. nov 2013

@ikke ty chces znovu robit pre postnl? riadne by som si to rozmyslela... vcera sme mali oficialny pokec a o.i. 2013 -13% predpoklad na 2014 -14% menej posty. Vsetci, kt. maju zmluvu na dobu urcitu nedostanu predlzenie. Podla naseho sefa, sa to netyka naseho regionu, ale uvidime.
@cestovatelkaandrea zaklady NL sa vyzaduju uz nejaku tu chvilu 😉

mimochodom, cca 5.12. - (datum u nas v B-E) budeme roznasat AH Kerst special, kazda kniha ma 105g, do post tazky sa ich zmesti 84. Dufam,ze si ju aspon precitate, pred tym ako ju hodite do kosa.

rybca
28. nov 2013

@ervenka ja uz mam PostNL po krk, mam 100 chuti dat rovno vypoved, lebo mam pocit, ze tam komunikujem (s prepacenim) s debilom, vcera sme pisali mail:
Beste Andre,

volgens de officieel brief, wat heb ik van de directie gekregen, mijn ouderschapsverlof loopt vanaf 4 november 2013 (zie in de bijlage). Dus in november heb ik in de zelfde tijd ouderschapsverlof en ook normale verlof - een van die twee moet aangepast worden.

Met de normale verlof in november heb ik ook recht voor een 2 week lange vakantie in april/mei 2014? (De aanvraagformulier heb ik al ingevuld van 25.4.2014 t/m 9.5.2014)

Ik wil graag ook weten, als de ouderschapsverlof loopt tot 30 april 2014 (ik heb zelf gevraagd alleen tot 4 maart 2014, en je akkoord in een e-mail van 17.10.2013), wat is ook de eind van mijn huidige contract, heb ik de kans een nieuwe contract te krijgen.

Met vriendelijke groet

Katarina

dnes rano mi prisla odpoved:
Goedemorgen,

In dat geval zullen ze het salaris van november corrigeren

In de laatste week van maart hoor je of het contract verlengd gaat worden

Met vriendelijke groet,

Andre Leijten

a bolo to v konverzacii z pondelka, nie vcerajska, neviem ci ja som tak zabrzdena, ze mu nerozumiem, alebo je chyba na jeho strane, takto spolu komunikujeme uz asi mesiac, ja sa spytam na 3 veci, on ciastocne odpovie na 2. Som z toho dost frustrovana. A po tom, co si mi vcera pisala o tom nepredlzovani som sa naschval spytala na to predlzenie a on ze sa mam spytat v marci. Uz vidim ako ma zase nechaju tapat az do 30.4. A to este stale neviem do kedy mam vlastne tu OV. Slak ma ide trafit.

ervenka
28. nov 2013

@rybca vies co? Mna napadlo, ze vlastne mozeme byt clenom odborov. A potom komunikuju sefovia trochu inak. 😠 Plati sa 4e/mesiac. Ak chces, pozriem sa v depe presne kde, kedy a kto...
Jasne, ze ta nechaju az do 30.4. natahovat. A vypovedna lehota= ze ti musia dat do predu vediet pri post neexistuje? Hlavne,ze posta- ocakava sa,ze vsetko pojde na cas, ved POSTA! No figa borova. "Najhorsie" je,ze praca samotna sa mi paci, ale ta drama okolo... 😠

rybca
28. nov 2013

@ervenka no vsak ja uz som sa prihlasila, strhavaju mi 2 eura mesacne, aj karticka mi prisla na zlavy, vsak to robota super, len to zakulisie strasne

cestovatelkaandrea
28. nov 2013

@ervenka no vsak tak by to malo aj byt. my sme to len teraz pred nedavnom poculi v radii (cca2 tyzdne dozadu), ze sa bude na vsetkych poziciiach v NL pozadovat ciastocna znalost NL jazyka pred nastupom do prace. som nevedela ze to uz nejaky cas bezi.len som zvedava, ci to bude platit naozaj vsade 😀

cestovatelkaandrea
28. nov 2013

@ervenka
@rybca no zazivat to co mate vy, tak ma trafi slak. som rada, ze ohrievam moj zadok tam kde ho ohrievam. a to som si niekedy myslela, ze ake blbe vedenie mame.

ervenka
28. nov 2013

@cestovatelkaandrea ked nic ine, davaju pocas interwievu vyplnit nl dotaznik. a kto nevie ani nnnnn po nl, tak ma smolu, aj v uitsika robis, tak tam rovno povedali, ze NL aspon zaklad, Eng. nestaci...

ervenka
28. nov 2013

No maminky, ja teda cumim. Daniel zaspal pocas pozerania rozpravky- sedel mi na kolenach, oprel si hlavu, pozerali sme vcielku Maju, akosi zacal pomaly a hlboko dychat- tak som ho este prebalila, ani oko neotvoril, rovno do postielky a od 20,30 spi v nej. Som zvedava, aka bude noc, lebo ked takto necakane skoro zaspi, v noci sa zobudi s velkym placom, ako keby nevedel kde je, co je... Ale juhuuuuuuuu tichy vecer mam.. 😉

rybca
28. nov 2013

@ervenka tak si to uzi a mozno ta prekvapi a bude spat az do rana, vsak raz sa to musi prehupnut do pokojnych noci..🙂)))

ervenka
28. nov 2013

@rybca uz nas par krat prekvapil spankom vo svojej postielke az do 8,30 rano. Ale to nie je casto, len veeeelmi zriedka..

erique12
29. nov 2013

Baby, blizia sa najkrajsie sviatky roka, hehehe, ako oslavujete tu v Holandsku?
Viem,ze Holandani beru Vianoce hlavne ako volne dni.
davate si darceky alebo len na sinterklaasa? kto nosi darceky pod stromcek?
co stromcek a stredra vecera?

cestovatelkaandrea
29. nov 2013

@ervenka tak ako spal Danko az do rana?
Ja som vcera isla uspat Kiliho a zrazu sa preberem v nasem velkej posteli vedla neho o 23.30 😀 😀 😀 ?? A to som si naplanovala zehlenie a upratanie obyvacky a kuchyne... No nic, prelozene na dnes, lebo vcera som uz len na 20 min zliezla do obyvacky potom zuby umyla a natiahla pizamo na seba aisla opat spat.
Uprimne na nieco je to fakt dobre s tym jazykom. A NL nie je az taky nenormalne tazky, ze by sa clovek tie zaklady nedokazal naucit.

cestovatelkaandrea
29. nov 2013

@erique12 si ma pobavila 😉
Vianoce oslavujeme ako Slovaci 😀 😀 😀
Na Sinterklaasa dostavaju nase deti darceky od naseho zamestnavatela (od nas ani fuka)... Na Mikulasa s detmi drhneme cizmicky a rano si tam najdu sladkosti. Kilian zatial len tie jeho detske kekse a hrozienka.
Vianoce oslavujeme ako na SR. Len vianocna vecera je ina. A jeme uz o 17.30.
Zacianme oplatkou s medom. Potom hrachovou kasou (ale len trochu) s chlebikom (zvyk zo strany mojho manzela). Potom nasleduje sampionova kremova polievka namiesto kapustnice. No a za tym hlavny chod peceny losos so zemiakovym salatom. Kapra nerobim, lebo ho nemam kde kupit a losos mi pride lepsi pre deti. Potom si prekrojime ovocie a vlasske orechy. Na to nasleduje odchod do kostola, lebo omsa je o 19 hod. Ked sa vratime po omsi cca o 20.30 tak zrazu je pod stromcekom vela darcekov. Kto ich tam asi doniesol ze???? 😀 😀 (manzel ked naklada deti do auta, ja zbesilo hadzem darceky pod stromcek a nechavam okno mierne hore pootvorene aby si Damian myslel, ze to bol Jezisko) No a popri vybalovani darcekov sa napchavame orechovymi a makovymi zavinmi. Ked deti spia tak si pripijeme s manzelom a vychutnavame si tu vianocnu atmosferu.
Telku zasadne pocas vianocnych sviatkov nepozerame, lebo aj tak je tam hoho... a radsej travime cas s deturencami. A ked uz rozpravka, tak nejaka ta nasa z netu... Mrazik musi byt kazdy rok 😀
No a na Silvestra a Novy rok je to napodobne s vecerou, len namiesto lososa mame rezne z prasiatka. Hydinu a ryby vtedy nejeme, aby nam ako sa hovori stastie neuletelo alebo neodplavalo
😀 😀 😀

cestovatelkaandrea
29. nov 2013

@erique12 A este som zabudla stromcek stavame spolu s Damianom hned po Mikulasovi 😉 Ked som bola mala tak to robil otec a vzdy mi vravel ze ho doniesol jezisko. No a zrazu som ho ako 5 rocna objavila v skrini - to bolo sklamanie a rev. Tak radsej toto Damcovi nerobim, lebo aj tak vidi ako si ludia zdobia stromceky samy... Preto to robime spolu s nim. Stromcek mame umely zo zasady. Ale to je len moj nazor, aj zive su pekne, len mne ich je luto ze ich niekto musel kvoli Vianocam vyrubat.

erique12
29. nov 2013

@cestovatelkaandrea
co bolo take zabavne na tom prispevku ? 🙂
pekne si to opisala, normalne sa tam dalo citit tu atmosferu 🙂
no my ked sme nemali malu, tiez sme isli na omsu ale ta tu bola tak neskoro, tusim o 22.00 a je to v meste, taka mala katolicka kaplnka, inak tu maju vacsinou len protestantske kostoly tusim.
cize s malou teraz este nehrozi kostol... a ked to takto skombinujete s biblickym pribehom, jasne,ze to dava zmysel, ze jezisko nosi darceky🙂
len ja ako som dospela, vsetko hrozne analyzujem a tiez mi pride SK totalna blbost, ale tu to zvelebuju (muz je holandan, tak na tom ficime) ale ja som vyrastla na vianociach hlavne, cize aj toto by som rada zakomponovala do vychovy. ma to peknu atmosku, vianoce, stromcek, darceky..
lento, ze jezisko nosi darceky je tiez "blbost" ako moze babatko nosit darceky,ze? ale deti to jasne ze neriesia :D
ale vam to pekne vychadza s tym kostolom a potom darceky. zatial to nevadi velmi,kedy dame tie darceky, len neskor vymysliet,ze kedy aby to bolo prekvapko,kedze na prizemi mame obyvacku,jedalnu aj kuchynu v jednom..
telku tiez nepozerame cez den, len mala vecer vcielku maju alebo macka uska.

erique12
29. nov 2013

@cestovatelkaandrea
ano aj my mame skor stromcek, u nasich sme zvykli az den pred vianociami, ale mne sa paci, ked je uz sj od polky decembra, preco nie? 🙂
muz oni si na vianoce napriklad darceky nedavali, len na Sinta. cize musime to rozdelit na 3 casti - v decembri ma mala totiz este aj narodky pred vianocami 🙂

ervenka
29. nov 2013

@cestovatelkaandrea spal do 1 vo svojej postielke, potom u nas- lebo mamaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa!!! Rano sme sa vsetci vratane mm zobudili o 8,04. 😉

ervenka
29. nov 2013

KEd ste uz zacali temu Vianoce- kde kupujete MED? Ten, co je v Jumbe/Ah ma napisane, ze vyrobene mimo EU, a ja by som rada yrobeny v EU, najlepsie NL. Tu nikdo nie je vcelar... Mamina nam donesie vlastnorucne upecene oplatky, tak by som rada s naozajstnym medom.

ikke
29. nov 2013

@ervenka skus pogooglit imker + vasa dedina alebo susedna, niekedy mavaju vcelari aj pred domom na stoliku povykladane medy a nechas mu peniaze a zoberies med.
ja som zatial kupovala na jednej farme kde maju obchod a tam maju aj miestny med. ale videla som aj vo welkoop, ze predavaju med od miestnych vcelarov.

ikke
29. nov 2013

my ideme tiez uz po mikulasovi vybalit stromcek, kedze mame umely.
darceky pre deti cast na mikulasa (hlavne take drobnosti) a cast na vianoce (planujem im urobit fotoknizky, zatial ma iba moj starsi 1 a mala si ju stale pozera; plus dostanu nafukovaci bazen do sprchy)
vianoce musim este domysliet, kedze budeme prvykrat s detmi cele vianoce v NL. mozno zavolame niekoho z rodiny, lebo mne su 4 ludia pri vianocneom stole malo 😀

rybca
29. nov 2013

Tak my stromcek az na vianoce, kupujeme v kochliku. Dom zdobim uz od Mikulasa, ale je to boj, bo nas tato je zasadne proti zdobeniu a mne sa zase paci ked je vsetko vysvetielkovane, vyblistane, sama girlanda...🙂)) Mikulasa oslavujeme ako na SVK, cize cizma do okna, len tento rok dame Matovi aj 1 darcek - Vriendenboek. Uz o nom basni od zaciatku skoly. A Julinka tiez dostane Mikulasa, bude ho papat cez mliecko...🙂))

@ervenka a mozem poprosit recept na tie oplatky? Mame elektricky oplatkovac, ale co sme minuly rok skusali, tak to boli, chutovo aj vyzazou, zkor palacinky...🙂 Mam sice k dispozicii este par receptov, ale tak naco skusat vsetky, ked mozem vyskusat uz osvedceny?..🙂

ervenka
29. nov 2013

@rybca spytam sa, napisem. Ale hlavne- MASTIT tie zeleza. Babka sa s tym neparala- ona mastila nesolenymi kozkami zo slaniny. Mamina pouziva olej- natiera pierkami.

rybca
29. nov 2013

@ervenka my sme mazali maslom a dopadli takto a na druhy den boli uplne makke

ervenka
29. nov 2013

@rybca no ja som sa pozerala teraz, ci nahodou nam nezostali z min. roka. Zostali, a stale su pevne, ani nenavlhli. Spytam sa na recepta. Inak, my nekrutime, nechavame ich rovne- mm povedal, ked min. rok skusil- ze ahaaaaaa ako hostie v kostole. a tak prvy krat naserinkal svoju svokru. :P

vever1
1. dec 2013

ahojte
tak my uz rok oslavujeme mikulasa ako ostatni holandania. kedze moj mm je holandan nevyhnem sa tomu 😝 a na vianoce si potom davame este nejake malicke darceky. veceru mame taku kadejaku, niekedy cisto slovenske alebo potom si uvarime nieco slavnostne. minuly rok sme tu mali par kamaratov aby sme neboli sami tak ta vecera bola ina ale bolo super, deti sa vysantili a my sme sa tiez dobre zabavili. potom sme vsetky deti poukladali spat u nas hore, mali zabavu ze spali vsetky spolu a my sme este pooslavovali. a tento rok asi pojdeme ku kamoske. no a 25 a 26 sme zvycajne sami lebo kazdy ma rodinne vecere a moji svokrovci su uz 4 vianoce mimo NL takze to ani nemame s kym nejak oslavovat. no a kedze oslavujeme 24 s kamosmi tak si my darceky davame az 25. ale uz sa tesim ekd pojdeme na vianoce na SK lebo tam to ma ine caro. my to strasne chyba 😖