Maminky z Holandska, pridajte sa

eli77
12. dec 2007

Ahojky, je tu nejaka mamicka z Holandska? 😵

cestovatelkaandrea
10. jún 2014

@leonii tak to som rada, ze sme toto este za cely rok nemali. ked vyhadzujes odpad davas ho vo zviazanych sackoch, alebo len tak potraviny sup do klika. ja to uz doma zvazujem v domacom kosi do sackov a mozno aj preto doteraz nic. a to sme kliko este ani nemuseli umyvat, lebo je ako nove po roku. ani nesmrdi, ani spinave nie je, lebo vsetko je tam vzdy vyhodene v sackoch na odpad, ktore su velmi dobre zviazane.

leonii
10. jún 2014

@cestovatelkaandrea no potraviny len tak vysypem do do bia tam nemôžu ísť sáčky nie? či?Lebo v čiernej nádobe niesu tieto húsenice iba v tej bio. Klasika odpad tiež dávam do sáčkov.

ikke
10. jún 2014

@leonii do zeleneho kontajnera davas iba ovocie a zeleninu, hej?
my nastastie tiez nemame skusenosti s tymito zivocichmi 😅 ale ja osobne davam do zeleneho kontajnera vlastne iba odpad zo zahrady, mne sa nechce utekat s kazdym ohryzkom do velkeho kontajnera 😀

leonii
10. jún 2014

@ikke No do zeleného dávame vlastne všetky zbytky z kuchyne.Ja mám takú misku a do nej to dávam a potom posielam deti nech niečo robia 😀 Ale ked to takto pôjde ďalej tak cez leto asi budem dávať fakt len burinu,lebo inak je to fakt nechutné ☹ Ale som bola pozrieť a už húsenice stúpili z veka a ani po okrajoch už nie sú tak ich hádam tá chémia troška pozabíja 😀

ervenka
10. jún 2014

@leonii no chemia pozabija dospele, ale myslim si,ze uz su vajicka nakladene= nova generacia pride. My tiez davame do bioodpadu len burinu, v zime je to prazdne.

leonii
10. jún 2014

@ervenka Práve došiel mm v drogerke mu dali nejake guličky či čo tak uvidíme či zaberie ale v lete končím a dávam len burinu a bude klud. 😎 😎

janinka25
10. jún 2014

a kde davate vsetky ostatne ten bio odpad potom? ked to budem davat do normalne kosa ten budem vynasat potom kazde 2 tyzdne a nie raz do mesiaca.
@leonii potom daj vediet či guličky zabrali kupim aj ja

leonii
10. jún 2014

@janinka25 tak ja mam bia za dva týždne len asi ako do jedného smetného koša,takže mna nejako to že dám zvyšky z jedla do klasika odpadu nezatažuje,ale mm chce poriadne separovať 🙂 No počkám ten týždeň a potom dám vedieť či červíčky prežili 🙂

ikke
10. jún 2014

@leonii
@janinka25
no, postudujte, co vam oficialne dovolia davat do zeleneho kontajnera. u nas je vyslovne napisane, ze tam nepatria zvysky z kuchyne, ale iba zvysky z ovocia a zeleniny (myslene hlavne surove) - preto sa ten kontajner aj vola GFT = Groente, Fruit, Tuin 😉
...sa potom necudujem, ze sa tam v tomto teple naliahli tieto "zlaticka" 😔

inak to vynasanie kontajnerov sa lisi od gemeente k gemeente - u nas sa plati pausal za rok podla velkosti kontajnera a potom ho vynasaju kazde 2 tyzdne, ale svokra v susednom gemeente neplati pausal, ale plati za kazde vynesenie. takze ona moze kalkulovat, ze da kos vyniest iba raz za mesiac 😉

leonii
11. jún 2014

@ikke no mm pozeral ked sme sa nasťahovali do papierov a sú tam aj zvyšky, no píšu že konvu máme mať v chlade čo neviem kde,kedže aj v tej garaži je hic ☹ No mi platíme za každý kt. vysypeme takže tiež sa dá na tom ušetriť a často vidím ľudkov ako odnášajú odpad zo záhradky do parku hneď vedľa nás 😀 Šetrenie 😀 Takže asi v zime ušetríme no v lete nehrozí ☹

cestovatelkaandrea
11. jún 2014

@leonii no my dava normalne do sacikov. ujovia smetiari kontroluju kose predtym ako ich vyprazdnia a nikdy nam nenechali plny kos pred domom a ani z radnice nam neprisla info, ze nemozem davat bio odpad do sacikov. tak davam. ziadne husenice mat nechcem, tak preto...
No a keby mali s tym problem, tak sa daju kupit take papierove vrecka, ktore potom zavres na bio odpad. Svagrina ich pouziva v nemecku. Takze ked saciky pouzivat nemozes, tak si zozen take nieco. urcite lepsie ako len tak vyhodit a riskovat kamaratky husenicky.

ervenka
11. jún 2014

@leonii u nas v jumbovi sa daju kupit papierove sacky na bio odpad. mozno pomoze aj to.

ajana1
11. jún 2014

@leonii to ze do zeleneho by si nemala davat nic uvarene nakolko to zacne kysnut. A tie husenicky mas asi z nejakeho masa. staci maly kus masa a ta pliaga sa rozsiri. Ja vzdy vsetky odrezky dam bud kocurovi alebo ich zabalim do maleho sacku a tak vyhodim do normalneho kontajnera a nie bio

leonii
11. jún 2014

@cestovatelkaandrea
@ervenka
@ajana1
Vďaka baby, tak po tomto vyprázdnení tam prestávam dávať zbytky z jedál a asi pôjdem kúpit tie sáčky na bio a budem dávať už len zeleninu 😀 Bože som si nemyslela že budem riešiť húseničky kamoška sa smiala ked som jej to povedala 😀 No učíme sa celí život 😀

janinka25
11. jún 2014

@cestovatelkaandrea a tie sačiky su akej farby? ja som kupila take čierne, ale su tensie ako do normalneho kosa, a nemaju ani vrch na zatahovanie. ja som tu videla aj susedu, proste ked dava do bio tak to dava bez sačkov. aj ked sme sem prisli do domu tak tie chrobaky či čo to je uz mali v kosi. ja som to davala do tych sačkov, ale ked ste tu hovorili, ze to musi byt bez tak som to uz vysypavala z nich.

janinka25
11. jún 2014

@ikke pozerala som na kôs nič tam nie je napisane, len značka firmy.

janinka25
11. jún 2014

a este som sa chcela spytat čo sa tu dava na kiahne? vsimla som si v kruidvaite neviem čo to bolo na krabičke bola tvar a červene bodky boli na tej tvary nakreslene. na slovensku sa teraz pouziva aspon teda niekto dava Tamtum verde, ze to je chladive. alebo kamoska kupala deti v takom fialovom roztoku.

ervenka
11. jún 2014

@janinka25 my sme mali KIDS CLIN cool mousse. http://www.vitaminstore.nl/beauty/huid/huidverz... Kupila som to v lekarni- sice 15e flasa, ale fakt pomohlo. Este sme dostali darom WATER POKKEN set od firmy HELTIQ- v baleni je kladiaca pena a aj male sacky do kupela. Vsetko odskusane, pomaha. Na tie montolove "somarinky" by som si dala pozor, lebo sa to nesmie dostat do oci, na baleniach bolo aj napisane nevhodne pre deti do 6 rokov.

janinka25
11. jún 2014

@ervenka ano presne taketo som videla.

ikke
11. jún 2014

@janinka25
@leonii
tak baby, ospravedlnujem sa, prave som sa docitala, ze zbytky z jedal sa (aj u nas) mozu davat do zeleneho kontajnera 😅 fakt si od niekial panatam, ze sa to predtym nesmelo... no, kazdopadne, aj po zhliadnuti fotiek od leonii som rada, ze ich tam nedavame 😕
inak okrem ineho som sa docitala (logicky), ze u nas odporucaju rychlo hnijuce veci davat do kontajnera, ktory pojde ako prvy na vyprazdnenie. takze ak davate zeleny kontajner vyprazdnit iba raz za dlhsi cas, aspon zbytky z masa davajte do sedeho kontajnera 😉

@janinka25 mne v lekarni odporucili a teda sme aj pouzivali toto
http://vitami.nl/calendulan-kinderemulsie-1215....

janinka25
11. jún 2014

@ikke oki, ale ja mam len 2 kontajneri, jeden velky normalny a druhy bio a potom ked vonku konare opilujeme a na ine. tak tam davam len bio, ale ten beru kazde 2 tyzdne. tak v tomto teple to bude tam kysnut aj za tyzden. teraz som to tak vymyslela, mame na dvore take ako dive hrozno, a to kazdy tyzden narastu nove tie listy a su strasne dlhe, tak tie stale musime strihat. tak tie budem davat naspod a na to bio odpad bude to dlhsie potom trvat kym sa to rozpadne.

janinka25
11. jún 2014

@ikke este nemame, ale ked mi to udrelo do oči, tak som chcela vediet, ze čo sa tu na to pouziva. na slovensku sa niekedy ten tekuty puder či čo to bolo a teraz ten tamtum verde o inom som nepočula. som zvedava či starsi syn dostane lebo je očkovany proti tomu a mladsieho sme nedali.

ikke
11. jún 2014

@janinka25 na slovensku sa okrem toho davaju aj kvapky fenistil, co som vtedy lutovala, ze som nemala... tie by mali potlacit svrbenie

vever1
12. jún 2014

@leonii bleeeeeeeee. uf tak tie cerviky nezavidim. u nas sa kontajnery vyprazdnuju kazdy tyzden, my do nich davame vsetko, ja odrezky z kuchyne, aj z masa a aj uvarena, vsetko do sacku.. u nas som cerviky este vobec nevidela. a dufam, ze ani neuvidim 😉
@janinka25 my sme mali pri oboch detoch len KIDS Clin. NIc ine. Dokonca som bola este aj v lekarni ci mi nieco ine popritom odporucia ale mi hned povedala ze toto je velmi dobre a ze zbytocne budem vyhadzovat peniaze na ine pripravky lebo toto ma vsetko co treba, chladiace, proti svrbeniu, proti zapalom a rychlo to aj vysusi a aj regeneruje pokozku.

cestovatelkaandrea
12. jún 2014

@janinka25 ja davam do malych 30l sacikov. priesvitnych. ujovia smetiari ich uz vela krat videli v nasom kosi, lebo kontroluju a nikdy nic nepovedali. Asi to na smetisku predsa len niekto este dodatocne separuje. Ak by bol problem kupujem normalne papierove saciky. Ale len tak hole nikdy do kosa nic nedam. By som isla sama proti sebe s kamoskami husenicami. Nam kose vyprazdnuju na striedacku kazdy druhy tyzden. Takze raz za dva tyzdne nam bio vyprazdnia. A raz za mesiac papier a kazdy druhy tyzden plasty v speci vreciach, ktore davame pred dom. Mne tento system vyhovuje. Aj ked niekedy by sa siklo keby bio brali kazdy tyzden ako u Janky, lebo teraz v obdobi salatov mam kliko rychlo plne.

cestovatelkaandrea
12. jún 2014

@vever1 super fotku mas v profile a teeeeda Emma je riadna babula uz. Ako rychlo decka rastu...

ajana1
12. jún 2014

inak baby idete na ceskoslovensky piknik v Amsterdame?

janinka25
12. jún 2014

@cestovatelkaandrea oki tak kupim take priesvitne. ja som davala do čiernych, a tiez to pozeraju vlastne v tom aute maju kameru tak vidia čo je v kosi. presne aj u nas beru tak smeti, papier tiez raz do mesiaca, aj plasty len raz do mesiaca. a to sa mi tiez nazbiera vzdy nejake 4 tie sačky. ani by som neverila kolko minie taka 4 členna rodina, ked sa to vsetko takto roztriedi. a toho papiera hrôza.

cestovatelkaandrea
12. jún 2014

@janinka25 ani by toho papiera nemuselo tolko byt, keby tolko letakov zbytocne nechodilo do schranky a vselijaky odpad napr. od Post Code Loterij..... to by bol kos plny len do polovice.

cestovatelkaandrea
12. jún 2014

@ajana1 a kedy a kde v Amsterdame to vlastne je?