Maminky z Holandska, pridajte sa

eli77
12. dec 2007

Ahojky, je tu nejaka mamicka z Holandska? 😵

cestovatelkaandrea
19. mar 2015

@ervenka nasi cvirici pojdu na atheneum. maju to v genoch 😀

ervenka
19. mar 2015

@cestovatelkaandrea takze fyz, chem, matika, dejepis, eng, DE, FR. Ale BEZ latiny a starogrectiny.. 😎

cestovatelkaandrea
19. mar 2015

@ervenka JASNE, hlavne vela matematiky a prirodnych vied.... Damco chce byt vynalezca. Kilian bude profesionalny Zabijak, takze tomu sa to tiez zide. 😀

ervenka
19. mar 2015

@cestovatelkaandrea no tento nas- asi nieco pohybovo- hudobne. Uz som sa s tym zmierila. Ale kto vie, v rodine mame vselico... Z mm strany trochu "obycajna nuda".
Hlavne, nech je v zivote stastny a verim,ze bude robit to,co ho bude bavit. Aj ked od radosti skakat nebudem, ak bude letcom, alebo namornikom- staci,ze jeho stryko sa stale plavi. 😝

rybca
19. mar 2015

@ervenka my sme neboli, Laci bol kupovat motorku v Utrchte a kym sa vratil, Julia uz spala a Matyas jednou nohou v posteli

Na aku skolu by mal ist Matyas, ked chce byt policajt?

ervenka
19. mar 2015

@rybca to sa ti mozem priamo spytat policajtky-susedka a kamoska s mm.

ikke
19. mar 2015

@ervenka nie, normalne som (asi v tlacenych novinach?) kdesi videla zoznam a tam mala kazda skola urcite skore. viem, ze ta v zutphene vysla o trosku horsie nez skola co mame tuto v dedine 😅 akurat ze my mame v dedine iba "onderbouw". a bovenbouw je v inej dedine, kam je odtialto totalne blbe spojenie 😕

@leonii praktijk onderwijs je podla mna tak na urovni ucnovky s vyucnym listom, ak vobec.

inak este ak tomu dobre rozumiem, tak povolanie sa nevybera po group 8, ale az o hoodne neskor. a povinna skolska dochadzka je tu tusim tiez az to 18. rokov.

ervenka
19. mar 2015

@ikke cca z kilometra uz vstup na aku strednu nieco napovie. Svokrovci chceli z mm mat automechanika,ale ucitel povedal, a prehovaral, ze mm ma hlavu na cisla, ze jeho je velka skoda, ze aspon atheneum...
Inak, ja som 20.8. 81 datum si mm pamatam asi takto 8+0=8 2+8=10=>1 ako rok. drobcove narodky 7.9.11- jeeeeeeeeeej neparne cisla. svoje narodky ma naucil ze 12.6.77... 1+6=7 2+6-1=7
Viete,ze 14.3.2015 bol Pi day- v krajinach, ktore hovoria datum "po anglicky"? - lebo cisielko pi je 3,1415= march the 14-th '15.
Ako by z tohto mohol byt automechanik... 😀 😀 😀 😀

ervenka
20. mar 2015

Babo rad- vcera bol posledny info-avond. Ktoru skolu teraz vybrat? Jenaplan, alebo "klasicku"?
klasicka:
+skola, (system) ako ju poznam(e)
+mensie triedy
+struktura,
+vlastna telocvicna
+IT lokaal
+su tam deti, ktore pozname
- individualita ditka nie je na prvom mieste
- seba prezentacia nie je az tak dolezita
- nie je tam PSZ

Jenaplan
+sebaprezentacia, projekty (mm zaziarili oci, ked videl chalanov s robotmi)
+ asertivita
+sebavedomie, samostatnost- vediet vystupovat pred davom od grp.6 eigen agenda
+kazdy piatok ditko povie, aky malo tyzden
+doraz na to, co ditko potrebuje- osobny rozvoj, co hovori spolocnost je na druhom mieste
+vela deti z PSZ ide prave na Jenaplan
-grp 0+1+2 samen 3+4+5samen 6+7+8samen= vela deti
- nemaju vlastnu velku telocvicnu a vyssie rocniky sa musia presuvat do inej skoly.
-ziadny IT lokaal
-menej deti, ktore pozname zo susedstva

MM vcera vecer povedal zaujimavu vec- ze keby bol viac asertivny, keby si dokazal otvorit usta, mohol byt dalej. V rodine maju historiu psych. problemov a ja tak velmi chcem aby "Daniel nebol ako oni".
NA druhej strane- prezentacia, vystupovanie pred davom, nie je to priliz vela od maleho ditka s taalachterstand? Zvladne to? Na ktorej skole mu ucitelia dokazu spravne pomoct, aby sa nebal prehovorit.
Pred mesiacom PSZ+ onderbouw robili vystupenie "Cirkus". Daniel chcel tiez,(toutje lopen- speci aktivita) aj isiel za juff, ale ona mu nevenovala pozornost, tak sa rozplakal, sedel mi na kolenach a uz sa odo mna nepohol. Doma som natiahla spagat, ale to uz nebolo ono. KEby bol viac "brutale appje" mozno by dokazal povedat- Dede ook toutje lopen!!! Mozno aj zakricat tak, aby aj juff pocula.
Pytala som sa aj v PSZ, ale oni nespolupracuju s jenaplan, takze tazko nam mozu radit...
Este ma napadlo, ze sa spytame logopedicky, co si ona mysli- ohladne rozvoja jazyka atd... Ale ak mate tip, sem s nimi.

ajana1
20. mar 2015

@ggarbo skus si na FB pridat cesi a slovaci v nizozemsku tam je vela ludi akurat z okolia Rotterdamu

rybca
20. mar 2015

@ggarbo ja sice byvam v okoli Rotterdamu, Spijkenisse, ale vopred upozornujem, ze nemam vela volneho casu, deti - 5 rokov, 20 mesiacov a - 51 dni..🙂 ale tak raz za cas, alebo ked pojdeme pozriet more v lete, sa stretnut mozeme...🙂

ikke
20. mar 2015

@ervenka nechodi do jena skoly syn @vever ?
My sme nakoniec vyberali vyslovene podla nasich sympatii, na tejto skole som mala pocit, ze su tam aktivnejsi rodicia a myslim,ze to bol dobry pocit. Jedine,co mi trochu vadi,zemaju anglictinu oficialne az volakde v group 6. A ze moj maly katolik nepoje na 1.sv.prijimanie s kamaratmi 😀

ervenka
20. mar 2015

@ikke nie, Sven chodi do Berkeloo= klasicka skola.
Takze tvoj chodi do klasickej, ci Jena?

ikke
20. mar 2015

@ervenka do klasickej protestantskej. Mm je tazky odporca OBS skol 😅

vever1
20. mar 2015

@ervenka a preco individualita nie je na prvom mieste v klasickej skole? ja neviem ale v nasej skole sa detom venuju aj osobitne a podporuju to co je u nich dobre a pomahaju im ked im nieco nejde. ak mas napriklad velmi sikovne dieta tak sa mu venuju viac alebo davaju tazsie ulohy. takze ja velky rozdiel medi jena planom a katolickou skolou nevidim. jedine ze v jena plane ucia dti viac vystupovat pred davom a mozno vacsej samostatnsti. ale aj to je na uvahu.
a naco ti je v skole psz?

vever1
20. mar 2015

@ikke nie sven chodi do katlickej. jena plan nebola nic prenho 😝

leonii
20. mar 2015

@ervenka Otázka a čo je to ten Jenaplan?

ervenka
20. mar 2015

@vever1 pisala som poradie ako ma napadlo. 😉 PSZ pre ditko cislo 2- nemyslim si,ze pojde do KDV. je celkom pohodlne mat ZS+PSZ pod jednou strechou.

ervenka
20. mar 2015
leonii
20. mar 2015

@ervenka Aha díky bo tu take skratky používate že ako fakt v cudzom jazyku 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀

ervenka
20. mar 2015

@leonii to je jazyk v jazyku. VEd pockaj ked pojde synator na strednu. To budu same pismenka. MAVO, HAVO (nie pes) VWO, jooooooj. Aj po 10 rokoch si myslim,ze to Holandania robia naschval- aby cudzinci nevedeli, co NL vystudovali. 😎 A ked prides na SVK, tak treba vysvetlit co je cca co. 😉

vever1
20. mar 2015

@ervenka tak to ti potom zostáva Cecília. Tam máš všetko pod jednou strechou. Ale podla mňa je to pre vás ďalej ako berkeloo a zas na ako dlho budeš potrebovať psz? Na to sa tiež pozeraj. Tie dva roky by si aj vydržala keby si to aj od seba mala..... Alebo už len potom jena plán. Hlavne sa pozeraj na buba a nie na to co vy chcete. On tam bude chodiť. Nie vy. A musí tam byť šťastný. My sme tiež boli paf z jena plánu ale pre nášho syna to nebolo. Tak sme dali na neho a vôbec nelutujeme. Školu ma veľmi rá, učiteľky zbožňuje a je tam šťastný. Každé ráno sa do školy teší. Boli ste s Bubom ci bez neho?

leonii
20. mar 2015

@ervenka ako verím, že kým pôjde Janko na strednú tak aj ja už budem ako tak vedieť po NL len sa dobrovolne priznávam, že mám problém sa donutit sa učiť slovíčka ☹ Ale fakt budem musieť lebo deká už začínaju medzi sebou kecať po NL a starší kričí zo sna po NL (inak je sranda ho počúvať) No mna sa už teraz pýtaju známy kt. deti idú teraz na strednú že ako to bude z mojími tak ako tak vysvetľujem,ale ako to bude naozaj uvidíme až za tie 2r. Starší práve teraz pracuje na projekte kde má 10 min. pred triedou kecať tak som zvedavá na výsledok 😉 Inak ako kricí manever je to fajn ked v podstate nikto nevie akú máš školu a aspoň ta podla toho nikto dopredu nehodnotí 🙂 😀

ervenka
20. mar 2015

@vever1 bez neho. Ale pojdeme aj s nim. Cecilka je katolicka skola, deti pravidelne chodia do kostola= NIE pre mna. berkeloo je tiez kat, ale normalnejsia. Keby mi juff povedala,ze nechala deti (vratene mojho) same s knazom tak jej asi nieco spavim- hlavne, ked viem aky knaz bol v moeri- teraz je v Eidhovene. Bleeee...
Vahame preto, lebo chceme pre drobca to najlepsie. V pondelok sa spytame aj logopedky. Uvidime.

ikke
20. mar 2015

@ervenka najlepsie je pytat sa vsetkych naokolo, co maju deti. to su najlepsie referencie. a este je dobre sa pozriet, napr. aky maju "anti-pest beleid"

ervenka
20. mar 2015

@ikke keby to mohlo- tu je to tak cca 50:50. Jeden hovori tak, druhy tak... jaaaaaaaj... A este poznamka od mm o tom, ze keby mal vacsie usta, mohol byt dalej... NEmpomaha mi teda... A aj z PSZ 50;50 idu do Berkeloo alebo Jena. Drobec by mal kamosov aj tam aj tam. Napr. sused+ @vever1 Sven- Berkeloo. Najlepsi 2 kamosi z PSZ, sused oproti tiez Jena. Dokonca aj co sa tyka anti- pest, aj kolko % ide na aky level strednej skoly- tu je rozdiel naozaj minimalny. "Problem" je,ze vsetky 3 skoly spadaju pod jednu oraganizacia, stichting Tangent- takze ponukaju cca, priblizne, by ocko podobne s malymi odlisnostami..

rybca
21. mar 2015

@ervenka tak vyberte tu, co mate najblizsie, ked je to 50 na 50. My sme teda taku dilemu nemali, najblizsie mame, hned vedla seba, 2 skoly, statnu a protestantsku, o statnej nikto z nasho okolia dobre nehovoril a do prostestanskej chodia aj deti od byvalej Matovej opatrovatelky, takze u nas to bolo jednoduche rozhodovanie a ukazalo sa aj ako spravne, ucitelky super, akceptuju nasu inakost, maly je nadovsedko spokojny, od prveho dna si tam nasiel najlepsieho kamarata a aj lasku na cely zivot...🙂)))

cestovatelkaandrea
21. mar 2015

@ervenka my mame Damca na statnej sportovej. super skola, nieco take ako si pisala o tej klasickej. mala skupina deti, ziadne zlucovanie a podobne hlusiny. mame vela priatelov, ktori dali do takych podobnych systemov deti a teraz im deti opakuju rocniky a nevedia napredovat dalej. inak taka otazka ako chcu na takej skole rozvijat individualitu dietata, ked ich je tam strasne vela v triede. Damian je v triede, kde je 22 deti iba Gr. 3. ucitelka ked vidi, ze dieta v niecom vynika dostava specialne ulohy a extra zadania. to mame napr. my s Damcom z matematiky (rata uplne inu knizku a dostava ine testy ako ostatne deti) z citania je spolu s jednym chlapcom uplne niekde inde, tak dostavaju tazke knizky na citanie. o ostanych veciach neviem, ale je tam jedno dievcatko, ktore je nadana na malovanie tak dostava uplne ine zadania ako ostatny. my sme spokojni, lebo skola ma aj dobre vysledky. treba brat do uvahy aj to, ze nie vsetko co je super nove, aj funguje. vela filozofii mi pride proste na deti uplne mimo. raz som citala o jednej skole, kde menia detom zadania kazdych 15min. napr. ze 15min kresli, potom 15min rata, potom 15min cita.... no proste podla mna riadna blbost, akurat tak dieta domylis....

inak zbieras znamocky od AH? My uz mame na dve vstupenky 10 euri zlavu. Este na poslednu tretiu nazbierat a ideme do Eftelingu 😀

ervenka
21. mar 2015

@rybca aj co sa tyka vzdialenosti je to cca rovnako. 😉 olalaaaaaa laska na cely zivot.. 😎
@cestovatelkaandrea zbierame, teda sa chystam- posledna bonus akcia ma velmi neoslovila, ale teraz je 300g zalm/5e, tak pojdem. Aj na salaty... A inak, 2v1. staaaaaaaaale. Ale ditko ma zjavne zmysel pre humor, lebo od 22,30 do polnoci herrieeee in da huis. En dat hoort bij, toch? 😀

cestovatelkaandrea
21. mar 2015

@ervenka ja z teba umrem 😀 poslem mu pozvanku do Eftelingu a hned pojde von 😉