Maminky z Holandska, pridajte sa

eli77
12. dec 2007

Ahojky, je tu nejaka mamicka z Holandska? 😵

ervenka
26. jan 2016

@mevrouw neplateny. Podstata c1- lepsie to znie- domaca pani ako bez prace doma sediet. Podstata c2 ditko nejde do KDV, mozno tak do PSZ. A zvysok, co sa tyka penazi zistit cez belasting. 😉

mevrouw
26. jan 2016

@ervenka ahaa :D no hej lepsie to znie hehe, lebo niekto vravi ze to je par dni a niekto ze sa to pocita 26 krat tyzdenne hodiny a ze v tom pripade netreba upravovat zmluvu na menej hodin. len nechapem ci to potom ten pocet hodin som nonstop doma po materskej ci to mam rozdelene na nejake dni v tyzdni.len potom presne ten belasting musim vyzistit co je vyhodnejsie...

mevrouw
26. jan 2016

@ervenka oo a este otazocka co je PSZ ? :P

leonii
26. jan 2016

Baby tak včera sme mali prvý x logopediu a to som si myslela, že som sa jej na sk už zbavila 😉 Ale tak dr. vyzerá v pohode,len Melánia neštastná, že s ňou sa dr. nechcela rozprávať 😀 😀 😀 Herečka 😀

ikke
27. jan 2016

@mevrouw moja svagrina ma ouderschapsverlof a to tak, ze ma pevnu zmluvu na 32 hodin/tyzden, ale 5 hodin ma ouderschapsverlof, takze pracuje 27 hodin/tyzden. ale neviem, co to vsetko obnasa ohladne dani, len teda asi ked bude chciet zas robit 32 hodin, tak to bude jednoduchsie lebo nebude treba zas prepisovat pracovnu zmluvu.

ikke
27. jan 2016

@leonii ta sa este s logopedickou nakeca... 😀

mevrouw
27. jan 2016

@ikke hej presne tolko mi tiez povedali ze netreba zmluvu upravovat, no nic to este zo sefom musim hodit rec nech mi to vysvetli lebo ak je to len na par mesiacov tak to je na nic lebo potom musim zmluvu tak ci tak upravit na menej hodin. do jasliciek som uz zapisovala len na 3 dni na viac je to uz dost drahe. dakujem 😉

leonii
27. jan 2016

@ikke tak hádam aspon ona tam chodit nebude 😉 😉 😉 😉 Vykeca sa aj doma dostatočne 😀 😀 😀 😀

ajana1
27. jan 2016

@mevrouw ouderschapverlof si mozes rozdelit na par cyklov. Ja som napriklad zostala tri mesiace po materskej doma s malym a zvysok som si minula na jeden volny den v tyzdni. Dalsi rozdiel je ze ked mas ouderschapverlof zamestnavatel ti prispieva na dochodok za tieto hodiny. Po uprave zmluvy ti tiez upravia sprispevok do dochodku cize za vela rokov dostanes o kusok menej 🙂

mevrouw
27. jan 2016

@ajana1 super uz mam v tom jasno 😀 a pocita sa to 26 krat tyzdenne hodiny? v mojom pripade 26*37 =962 hodin na oudeschapverlof ? v tom pripade aj moj rocny prijem bude nizsi takze by som teoreticky mohla dostat o par centov vyssi prispevok na jasle? ale asi skor nie ze?

ajana1
27. jan 2016

ak robis 37 hodin tyzdenne teraz tak ano. pripadne sa opytaj zamestnavatela na kolko hodin mas narok. u nas v praci mame viac hodin ale to je bonus. ale v podstate sa to takto pocita. Ak sa rozhodnes vybrat si hodiny tak ano tvoj rocny prijem bude nizsi a veru dostanes vyssi prispevok na jasle cize sa to skoro vykompenzuje. Viem si predstavit ze mas financne obavy asi ako kazda z nas mala pred narodenim miminka ale uvidis ze to zvladnete. Aspon u mna sa dost zmenilo myslenie a uz nevyhadzujem vela penazi na oblecenie a hluposti 🙂 Len sa nenechaj uniest pri nakupoch kym je babatko v brusku.

mevrouw
27. jan 2016

@ajana1 ano teraz mam 37 hodin plus tie ATV ale tak to je zo zakona tak neviem ci to sa do toho rata tiez. no veru mam obavy lebo mame drahy najom a zarabame s priatelom standard nic extra 😀 ako v tomto ja som zase setrna lebo nekupujem vsetko co vidim, na mimco mam kupene len vsetko co sa latkovych plienok tyka a body a nejake pyzamka aj to z bazara 😅 a postielka bude od kolegu akurat komodu kupit a kocik inak vsetko z bazara...detske veci atd mi pridu strasne predrazene tie nove a baby to nema ani kedy zuzitkovat tak naco nove..recyklujem po bazaroch 😀 😀

ervenka
27. jan 2016

kroup je spat. velmi by ma zaujimalo, od koho to mala tento krat dostala... 🙄

aredhel
28. jan 2016

ahojte kočky 🙂 chcela by som sa opýtať, či sa medzi vami nenájde niekto, kto vie fakt veľmi dobre po holandsky aj písať aj rozprávať + gramatiku a kto by bol ochotný ma učiť holandčinu cez skype. Som úplná začiatočníčka...prosím ak sa niekto nájde tak IP
ďakujem

nika7891
31. jan 2016

Ahojte mamičky! Potrebovala by som si poradiť ohľadom vybavenia papierov pre novorodenca. S manželom sme obidvaja slovenskými občanmi momentálne žijúci v Holandsku. Moja otázka znie, ako najjednoduchšie si vieme vybaviť slovenský rodný list a cestovný pas pre bábätko? Hlavne by som potrebovala vedieť, ako rýchlo sa dajú veci vybavovať, lebo cca 2-3 mesiace po pôrode by sme si navštívili SR.
To viem, že do troch dní po pôrode si musíme nahlásiť bábätko na „Gemente“ a vtedy vystavia aj holandský rodný list. Mňa by zaujímal postup s veľvyslanectvom v Haagu. Ďakujem za odpovede.

ikke
31. jan 2016

@nika7891 najlepsie asi, ked si zavolas na ambasadu a povies, ze chcete ist 2-3 mesiace po narodeni dietata na slovensko. lebo na pas najprv potrebujete rody list a ten ide z ambasady cez osobitnu matriku spat na ambasadu a len to trva aj 3 mesiace. mozno je nieco ako docasny cestovny doklad

kazdopadne, ked budete dieta nahlasovat na gemeente, treba si vypytat aj medzinarodny rodny list a nan apostilu (nezabudnut!!!). na gemeente ti budu vediet povedat, kde tu apostilu vybavis. potom treba dat tento list prelozit do slovenciny a az potom sa s tebou budu slovenske urady bavit

nika7891
1. feb 2016

@ikke ďakujem za info ;)

mevrouw
1. feb 2016

a sk rodny list sa vybavuje normalne cez sk nie cez ambasadu ci?

ikke
1. feb 2016

@mevrouw no mozes si ho vybavit aj na slovensku, ale tam sa najprv musis dostat...co s dietatom bez dokladov nie je prave dvakrat legalne. ale teoreticky moze napr. otec dietata ist na slovensko bez vas a tam to zacat vybavovat. ale osobitnej matrike aj tak trva tusim 6-10 tyzdnov nez slovensky rodny list vyda

mevrouw
2. feb 2016

@ikke ahaaa. a prelozeny holandsky RL by teoreticky mohol stacit ak by sme sli na sk? v maji sa ma narodit. koncom jula planujeme ist na sk. ale ak to spravi aj ambasada tak to vybavim cez nu.

ikke
2. feb 2016

@mevrouw rodny list nie je cestovny doklad. to by som neriskovala a uz vobec nie teraz, ked (predpokladam) na nemecko-rakuskych hraniciach kontroluju... ambasada je len sprostredkovatelom pre osobitnu matriku, takze preto to tak dlho trva. zavolaj na ambasadu, ci neexistuju nejake docasne cestovne doklady pre taketo male deti.

leonii
2. feb 2016

Baby otázka kiahne. Teraz prišla mladá zo školy a na 99% ich má. jasne, že do školy nejde ale mám to oznámiť dr. alebo nie. Chalani ich mali tak potup viem. Len na sk ich dr. aj tak chcela vidieť. 😎 😎

mevrouw
2. feb 2016

@ikke hej hej scanuju auta..aha no dobre vediet. tak tam teda zavolam a informujem sa. dakujem pekne 🙂

ikke
2. feb 2016

@leonii oznam ucitelke a s velkou pravdepodobnostou ti povie, ze ak nema teplotu a nie ne malatma, moze ist normalne do skoly 😉

leonii
2. feb 2016

@ikke To fakt? Tak neviem ale zajtra ju určite nedám do školy,lebo už teraz leží jak kvagrľa tak nech si oddýchne a už volala mm kolegina, že príde na návštevu z jej malou sa pohrať 😀 😀

ikke
2. feb 2016

@leonii ano, tu sa kiahne neberu ako zivotohrozujuca choroba, ale ako bezne virusove ochorenie, ktore buduje imunitu 😉 jasne, ze ak je melania unavena alebo ma teplotu, nech ostane doma. ale rozhodne nemusis cakat, kym jej zmiznu vsetky pupaky. tu vravia, zekiahne su najinfekcnejsie vtedy, ked clovek este nevie, ze ich ma. takze izolacia nema zmysel.

leonii
2. feb 2016

@ikke tak v niečom je to pravda. Ja som zažila aj sk systém, kde ak má dieťa sople tak ho do škôlky doniesť nesmieš a po kiahnach až ked už nemá žiadne chrasty, nedajbože by dieťa zakašlalo 😒 😒 😒 😒 😒 😒 Ráno mm zavolá do školy a uvidíme, že čo povedia 😎 😎 😎 😎

kwr
7. feb 2016

Ahojte mamicky, pridavam sa, my sme sa kvoli manzelovej praci prestahovali do Holandska pred pol rokom, ked som bola v 30.tt, aj nas syn sa tu narodil.
Tesi ma, ze nas tu je viac🙂

mevrouw
8. feb 2016

@kwr vitaj :P a rodila si doma alebo v nemocnici?

kwr
9. feb 2016

@mevrouw Dakujem, rodila som v Bronove v Haagu, lebo syn sa vypytal von skor, a nemocnica a starostlivost boli absolutne skvele! Planujeme aj druhe ist odrodit tam🙂