Maminky z Holandska, pridajte sa

eli77
12. dec 2007

Ahojky, je tu nejaka mamicka z Holandska? 😵

ikke
14. máj 2016

@ervenka inac, ma ta seria nejake poznavacie znamenie podla coho rozoznam ten vlacik od inej serie? u nas je zajtra presunuty kleedjesmarkt z koningsdag, tak keby naaaaahodou... 😉

ervenka
14. máj 2016

@ikke no musi byt z kuststof- seria take'n'play, NIE drevenny. Zlata korunka na komine a fialova so zlatymi oburbami. kukni video. Su vselijake varianty, ale drobec chce tu z videa.

https://www.youtube.com/watch?v=_dYxwP7zck4
harpisko
15. máj 2016

Ahojte dievčatá, dávali ste niektorá očkovať MMR (osýpky, ružienka, mumps) vakcínou vaše deti?

ervenka
15. máj 2016

@harpisko ano, obe deti- krpata v julli

ikke
15. máj 2016

@harpisko jasne, mam plne zaockovane obe deti. tu v holandsku konspiracne teorie o zlikvidovani ludstva prostrednictvom ockovania nie su moc popularne 😀

ervenka
15. máj 2016

@ikke pozor aby sa nam tu do diskusie este nenastahoval ten nick preven.... Lebo ti da poucenie na 10 stran. 😀

ikke
15. máj 2016

@ervenka aaale, sak nech dojde...trochu hrachu na stenu pohadzat 😀

ervenka
15. máj 2016

@ikke navarime polievku. mnaaam. 😀

ikke
15. máj 2016

@ervenka erwtensoep aj s worstom...?

ervenka
15. máj 2016

co by, ta zimna holandska mi nechuti a svokra ju robi akusi kyslu blee.. Ja robim zo zmrazeneho hrasku. 2 sacky- spolu myslim je to 800g na liter vody, 20min. varit, pesto+ sol, cierne korenie, lyzica masla nechat vychladnut mixerom na krem dohladka. Postruhany syr na to a hotovo.

ervenka
15. máj 2016

Takmer by som zabudla, hlavna zeleznicna stanica je v Utrechte prerobena. Keby ste nahodou chceli ist pesi do centra, napr. muzeum zeleznice, tak sa nevyhnete kracaniu popri obchodoch.. Pekne vyklady, ziapali po mne, pod sem, kup si nas... aaaah... pozor na to. Ruky vo vreckacha penazenku dajte manzelovi. Inak sa do zle skonci. 😀 😀 😀

timeac
16. máj 2016

Pekny den prajem. Mame v plane sa stahovat do Holandska viete mi napisat nejake vychutavky? Ako sa tam zije ci ste spokojne... Ako je to s byvanim. Ci ste v prenajma alebo uz vo svojom?velmi pekne dakjjem za info. 😉

ajana1
16. máj 2016

@timeac a kam presne sa mate stahovat?

timeac
16. máj 2016

Hengelo alebo Amelo.. Plus okolie.. 15km @ajana1

ikke
16. máj 2016

@timeac v Hengelo mas ikeu, to sa pri zariadovani vzdy hodi... 😀
s byvanim je to tak, ze podla toho, na co mas... a velmi to zavisi od lokality. niekde su cakacie listiny na zaplatitelne najomne domy take dlhe, ze je jednoduchsie kupit dom. ale v hengelo a almelo by mohli byt domy sa prijatelne ceny a ani najmy by nemuseli byt vysoke. pozri funda.nl

timeac
16. máj 2016

@ikke to je dobra vec to je fakt.. 😉 tak na zaciatok som myslela podnajom pokial mala by nesla do skoly... Hlavne sa obavam jazyka zaklady anglictiny a zaklady nemciny ovladam ci sa naucim tak aby som sa mohla socializovat... Do buducna keby vsetko islo ako ma tak by sme kupili dom alebo byt..

ajana1
16. máj 2016

@timeac Inak tu chodia deti do skoly od 4 rokov. A co sa jazyka tyka ten sa raz dva naucis ked musis 😉 na urade si mozes zistit moznosti ma inburgering kurz za ktory zaplatis okolo 100 eur ma cely rok a zvysok preplati vlada 😉

timeac
16. máj 2016

@ajana1 to je dobra cena. Za rok...dovtedy sa budem ucit slovicka... Hollandke..no za tie 2 roky dokedy bude mat mala 4 dufam, ze uz budem pokrocila v jazyku... Nevies nahodou co by som potrebovala aby som tam mohla robit (ked uz budem dobra v jazyku) napriklad sestricku alebo ako u nas sanitar napriklad....

ervenka
16. máj 2016

@timeac ked pridete do Nl, vsetky formality, prihlasenia. Sestricky v NL su o niecom inom ako na SVK, tvoj NL jazyk musi byt 100%. porovnavacie skusky ta asi neminu.Rataj s tym,ze kazda provincia ma svoj vlastne narecie. Zila som 5 rokov v Den haagu, a ked som prisla do Tilburgu svokrovcom som nic nerozumela...

timeac
16. máj 2016

@ervenka budem potom musiet zacat s niecim kde nebudem porrebovat 100% jazyk a ked uz budem na takej urovni skusim... Bolo by to super....

ajana1
16. máj 2016

@timeac co poznam par bab tak chodia upratovat ku rodina mna privyrobenie si pripadne vypomahaju starsim ludom v domacnosti (thuiszorg). Ak mas uz skusenosti zo Slovenska tak aspon ako taka znalost jazyka by mala stacit.

ajana1
16. máj 2016

@ervenka hahaha to inak poznam. Ja som sa ucila jazyk v Noord Holland a svokrovci ziju vo Waalwijku. Zo zaciatku to bol veru zazitok zvlast ked svokor je povodom Anglican a jeho holandstina je vsutku zaujimava

ikke
16. máj 2016

@timeac ak si na slovensku sestricka, tak v holandsku by si sa mohla orientovat na spominany thuiszorg - starych ludi tu len pribuda, to bude vzdy treba. ked budes mat malu v skole a nebudes mat pracu, urcite sa najde v okoli nejaka dobrovolnicka praca v zdravotnictve (vrijwilliger), co je dobre na ziskanie skusenosti aj zdokonalenie jazyka 😉

timeac
16. máj 2016

@ikke dakujem budem sa snazit aby to tak bolo. 😉 urvite sa ozvem ked uz tam budem. Teoreticky do tych 4 r dietata by som mohla aj opatrovat u seba dalsie dietaa

ervenka
16. máj 2016

@ajana1 ja som mala pri porode Irsku PA. No sranda. nasmiali sme sa... Waalwijk nie je daleko od T.

ajana1
16. máj 2016

@ervenka viem 🙂 so svokrou tam chodime nakupovat latky alebo ked chceme ist do mesta 😄

ervenka
16. máj 2016

@ajana1 heeej? No ale teda taketo nieco... 😀

ajana1
17. máj 2016

@ervenka tak ja mam nahodou super svokru ale asi to bude tym ze byva relativne daleko 🙂 sice sa vidime skoro kazdy tyzden ale zas co by som pre synatora nespravila ked on ma tak rad svoju babku a dedka 🙂