Maminky z Holandska, pridajte sa

eli77
12. dec 2007

Ahojky, je tu nejaka mamicka z Holandska? 😵

rybca
7. feb 2011

@miriamp u vas sa uz moze tak skoro? nam striktne napisali, ze zapisovat sa moze az od 2 rokov. a ako si to myslela s tymi obedami?

miriamp
7. feb 2011

@rybca no my sme maleho uz v novembri mohli zapisat, a zalezi potom na obsadenosti kedy nastupi. ci aj trebars na druhy den po narodeninach, prip. neskor. este ze nasa dedina splna minimum poctu deti na existenciu a fungovanie peuterspeelzaal a skoly. od prvej az po poslednu triedu su tu spojene-dvojite triedy, tak nasi budu kazdy druhy rok spolu. svagrove tri deti su rok po roku, a ta prostredna je prakticky kazdy rok s niekym. 🙂
sice si to neviem predstavit ako to funguje, ale tu ani nepoznaju inak uz odjakziva.

na zakl. skolach tu maju dlhsiu obednajsiu pauzu, 1-2 hodiny, podla rocnikov a jeden krat v tyzdni je skola iba dopoludnia. niektore deti ktore maju moznost idu domov, inak zostavaju v skole, a spapaju chlebik tam.

rybca
10. feb 2011

@miriamp no tak my si na zapis do PSZ musime este pockat a ten obed, no ak budem doma, tak to nebude problem, lebo skolu mame na ulici, asi 100 metrov, ale ak budem v praci, a to asi vacsina rodicov je v praci, ci? tak deti su aj tak v skole, ci?

miriamp
13. feb 2011

@rybca jasne, ked budes pracovat, tak zostane v skole.
deti sa tam najedia, zahraju a je tam dozor. stat tusim na to neprispieva, no niektori zamestnavatelia po dohode ano.

rybca
14. feb 2011

@miriamp a uz tusim o co ide, aj rodicia mozu robit dozor, citala som o tom v knizke, teda skor taky komix.🙂 aby som nevyzerala akoze viem po holandsky..🙂

jetinka
15. feb 2011

Zdravim vsetkych, ja sice nie som mamina, ale zijem v Holandsku v Sneeku.A rada by som si tu nasla nejake slovenske alebo ceske kamaratky 😅

miriamp
20. feb 2011

akosi tu zostalo velkeeeee ticho........ ☹

@rybca aj komix sa pocita 😉

@jetinka pozerala som na mape kde asi sa tak nachadza Sneek, no je to veru daleko, aspon odo mna,
kedze ja byvam pri belg. hraniciach

u nas bude coskoro dvojita party, i karneval bude co nevidiet, po karnevale ide maly do psz, aj sa chystame tak na tyzden na sk..... druk druk druk........ povedali by holandania 😀

peknu nedelu

rybca
21. feb 2011

Ahojte, aha co som nasla - www.dutchforyou.net . Ale vam to asi netreba..🙂 To len ja som taky antitalent..🙂 Toetsgesprook som neurobila ani na 2x. Ale teraz aspon napisali, ze to bolo na 38%. Potrebujem min. 55%. No co uz, o rok mozno skusim znova.

A podarilo sa mi kupit otruby, tak bude grahamove pecivo cez vikend..🙂

slavkah
22. feb 2011

@jetinka ahoj, kde je Sneek? nahore az za Lelystad?

miriamp
22. feb 2011

@rybca tak do tretice vsetko dobre !!!

otruby ? tak porad kde si ich zohnala. a su jenmejsie alebo hrubsie ?

ikke
22. feb 2011

@slavkah sneek je hore, pod leeuwarden, vo frieslande tusim. to mam asi najblizsie ja, aj ked tiez to je nejakych mozno aj 100km 😅

@jetinka kedysi este na mojasvadba som mala kontakt s jednou slovenskou, co bola v leeuwardene, ale to uz su roky. tu sme vsetky asi od zutphenu na juh.

slavkah
22. feb 2011

@ikke ahoj, minule to bylo u vas fajn, jak valcite? u nas dobre, jen zuby zlobi, nedame si sraz v patek v Doetinchem? Je to tento tyden v tom kafe?

rybca
22. feb 2011

@miriamp v zdravom - Gezondheids Winkel - vola sa to Haverzemelen, to su hrubsie a Tawer(ciakosatopise, ako na muke)zemelen su jemnejsie, tie prve su urcnene na chleba a palacinky..🙂

ikke
22. feb 2011

@slavkah no malo by byt, v piatok od 10:00 tusim v doesburg
ale este mi neprisiel ziaden mail od nich

miriamp
23. feb 2011

@rybca dik, pozriem to, ked sa dostanem do mesta.
ked sme sa uz bavili o psz , vies ty , ze vy mate narok na extra dni pre vasu malu ? jedna moja kamaratka ma manzela francuza, a kedze u nich doma nefici holandsky jazyk, tak ich deti dostanu dva dni naviac zadarmo.

miriamp
24. feb 2011

@rybca upsss, mensi preklep, " pre vasho maleho 🙂

rybca
24. feb 2011

@miriamp ooooo goed zo!!! dobre vedet...🙂 boze co ja budem s tolkym volnym casom robit....🙂))))) keby bol vtedy aspon chlop doma, ze by sme pracovali na surodencovi....🙂)))))

cestovatelkaandrea
2. mar 2011

@miriamp Mirka vsetko najlepsie k prvemu rocku malej Mirke 😉 poriadne to oslavte

miriamp
2. mar 2011

@cestovatelkaandrea diky ada. a veru to oslavime, aj na sk. sa coskoro chystame. vy ako sa mate? a drobec ? byva este casto chori po tom vybere ?

@rybca noooo, s tym volnym casom, to nejako vyriesis. a ktovie, mozu sa vam aj dvojicky pritrafit, 😀 😀 (my sme si to veru zelali) ze nebude toho volneho casu vobec 🙂

cestovatelkaandrea
2. mar 2011

@miriamp Mirka ved prave kvoli tomu ze je stale chory, tak ani nemam moc naladu o nom pisat 😒 vybratie nosnej mandle mu pomohlo tak na cca 3 mesiace. Od zaciatku januara je stale chory. Uz mal dva krat anginu, dva krat usnu infekciu, raz chripku a do toho aj kiahne. Takze tento rok, keby tu nebola mamina na mesiac tak som asi mesiac a pol doma. 10.marca ideme na kontrolu na KNO a pravdepodobne sa nevyhneme zavedeniu trubiciek do usiek. ☹ a kvoli tym anginam pravdepodobne budu robit drobcovi aj vysetrenia na krcne mandle, ci ich nahodou netreba skratit alebo vybrat. Urcite ich budu musiet presetrit, lebo usne infekcie moze mat aj z tych krcnych mandli. Takze o tyzden budem mudrejsia.

Inak co sa tyka vyletu na SR tak my sa tam chystame na dva tyzdne pocas leta. Uz som tam nebola takmer styri roky pocas leta. Vzdy len na velku noc a na vianoce. Takze tento rok sme to trocha zmenili a na velku noc si spravime okruznu jazdu po anglicku a na leto pojdeme na SR. Trocha sa tych krasnych hor nadychat 😀

Vy sa mate ako? Dufam, ze to nemas take "vesele" doma ako my.

rybca
2. mar 2011

@miriamp o dvojickach som uvazovala predtym, teraz by som uz tak nadsena nebola..🙂))))

Baby, co viete o privyrabani si tu v NL?

cestovatelkaandrea
3. mar 2011

@rybca no ak myslis to co ja, ze mas druhu robotu popri jednej (hlavnej) tak sa to az tak moc neoplati. Kolegov otec chodieva cez vikendy robit fusky a z tej druhej prace plati este vacsie dane ako z pracovneho pomeru na plny uvazok. Vraj dost velka cast padne dole na daniach. Porozpravam sa s nim este raz o tom a potom ti to sem napisem kolko z akej sumy mu cca zdanili aby si bola v obraze.

rybca
3. mar 2011

@cestovatelkaandrea no skor mam na mysli ked si doma, a doma co to povyrabas a popredas cez markplats trebars.

miriamp
3. mar 2011

@cestovatelkaandrea vy ste teda cestovatelia 🙂 my ak mame moznost iba na sk chodime, inakam nas to zatial netaha. a celkovo s dvomi malymi detmi je nam najlepsie v domacom prostredi. ale aj to je velmi unavne, navsteva sem , navsteva tam.......my v lete vobec nemozeme ist, iba na jar a na jesen. ale ked deti podrastu planujem aj sama s nimi cestovat.
ak sa mozem spytat, tie trubicky do usiek naco su potrebne? koli hlienom, alebo? nasi mali zatial iba zopar krat chripku, tak sa drzia . a uplne ta chapem, ked nerada o tom pises.

@rybca vsak daj inzeraty do marktplaats, uvidis . alebo aj do supermarketov na nastenky

rybca
4. mar 2011

@miriamp s predajom problem asi nebude, ale ze co a ako s belastingom, ci tunie je nejaka ciastka, pri ktorej sa nemusi podavat danove ako kedysi bolo na SK tusim 5 tis.

ikke
4. mar 2011

@rybca obavam sa, ze nie... my sme museli do danoveho priznania napisat aj ked som mala jeden rok prijem asi 350 eur za cely rok...

andreaka11
6. mar 2011

@rybca ja zacinam tiez business. a jan sa pytal svojho uctovnika, ze co by bolo najlepsie. a tak mu poradil, ze sa nemusim registrovat na chamber of commerce - zatial. a nech si kludne nakupujem a predavam, ale nech si vediem evidenciu, ze za kolko kupim a za kolko predam, keby mi nahodou dosla kontrola. potom by som im povedala, ze skusam, ci sa mi to oplati a jedine mi mozu dat podmienku, ze sa musim do nejakeho casu registrovat.. tak skus to tak...

rybca
6. mar 2011

@andreaka11 ooo, no tak dik...🙂 a co ides robit ak sa smiem spytat? a co na konci roka? date tie prijmy do muzovho priznania?

cestovatelkaandrea
8. mar 2011

@miriamp Mirka to je OK, ze sa pytas. mne to nevadi. tie trubicky sa davaju kvoli tomu, aby hnis prirodzene vytekal z ucha a ucho sa pekne pomaly hojilo bez antibiotik. Nemali by byt ani bolesti v uchu pri usnej infekcii ak ma dieta trubicky v uchu, lebo ucho sa v podstate stale "vetra" a tak sa tam netvori tlak vplyvom toho sialeneho hnisu.
Inak zas je drobec chory, pravdepodobne nejaka viroza, lebo je to zatial bez teploty, len kasle a sopli ako hrom... no uz aby bol stvrtok a pozrela ho KNO doktorka.

@rybca o tak o takom niecom neviem. co planujes vyrabat? super marcipanove torticky? to by tu mozno islo...

inak vsetkym vam prajem kransy MDZ 😀 😀 😀

rybca
8. mar 2011

@cestovatelkaandrea torticky asi len ako vedlajsi produkt, pre zabavu, je to narocna a v podstate nezaplatena praca, a neviem ci netreba aj nejake podmienky dodrzat pre zivnost, hlavne by som sa chcela zamerat na vitraz, palickovanie a tak..🙂