Maminky z Holandska, pridajte sa

eli77
12. dec 2007

Ahojky, je tu nejaka mamicka z Holandska? 😵

rybca
16. apr 2011

@ikke no tak to by si mi mala dat par lekcii, lebo ja som dost logicky clovek, ale v holandstine nic logicke nenachadzam...🙂)))) a ako priklad ma teraz napada pomenovanie vnucky - klein dochter, aku to ma logiku?..🙂 a to nehovorim o ER, NAARTOE, ZEKER, HE, DUS, HELE A HELEMAL a vela dalsich...🙂

ikke
16. apr 2011

@rybca
klein dochter - ako dcera dcery, ako ze je este mensia od dcery, si to predstav ako matriosky 😀
er - casto podobne ako anglicke there is
naartoe - prizvukovane "tam"
zeker - isto (napr. aj vo verZEKERing = poIST(O)enie, ZEKERheid = ISTOta)
he - to je bud ako slovenske "ze?", alebo to moze byt aj taky povzdych, inak toto slovicko je len malokedy naozaj nutne pouzit 😀
hele - cely
helemaal - uplny
to len tak narychlo preklady, co ma prve napadne, jasne, ze by to chcelo kontext 😉

miriamp
16. apr 2011

a co ked je ta kleindochter synova dcera 🙂 kleinschoondochter ? @rybca ? co ty na to ? sama logika, he ?!

kamaratka raz poslala niekomu namiesto blahozelania k narodeniu dcery blahozelanie k narodeniu vnucky....... a tak bola trosku sranda, i ked sa ta moja kamaratka blbo citila..... 😠

@rybca mne sa hol. celkom lahko ucila, a z velkej casti mi k tomu pomohla (vtedy) celkom slusna nemcina. niekedy som len tak z brucha vydedukovala predlad z nemciny do hol. no na druhej strane ma to niekedy vedelo aj zmylit.

rybca
16. apr 2011

@ikke no ale to mozem povedat klein dochter na mladsiu z viacerych dcer, no je to proste nepresne a zavadzajuce..🙂 ja hovorim, ze ten co vymyslal holandstinu, musel mat slahnute nieco, mozno to pisal v Coffie shope..🙂)))))))))))))))))))))))

rybca
16. apr 2011

@miriamp no tak ja som z nemciny maturovala, a anglinu som sa ucila 6 rokov, ale nic z toho nie je, co to rozumiem, aj vykoktam, ale ja jednoducho na cudzie reci nie som, zlata slovencina..🙂))))))) ale tak mozem byt rada, ze pri minimalnom kontakte s holandanmi sa aspon dohovorim co potrebujem a ze tu skusku mam za sebou...🙂 a modlim sa, aby sa to nejak poddalo..🙂

miriamp
16. apr 2011

@rybca ja milujem nemcinu. som asi divna, ale mne sa veeelmi paci ten jazyk. tiez som z nej maturovala, ale
to bolo o nabiflovani sa....., a stasti...... zial. :- ( isty cas som bola v nemecku, vlastne tam som sa zlepsila. a anglinu som sa ucila ako samouk, plus anglickohovoriaci kamosi/ky. sice je to taka poulicna anglictina, ale nestratim sa.
len horsie, ze niekedy v slovencine sa neviem vykoktat, a normalne viac by mi vyhovovalo keby som tu s detmi po hol. rozpravala. ale snazim sa, ved predsa musia vediet po sl. fakt, ze som s malym zacala rozpravat po slovensky az ako 10mesacnym je dost zarazajuci!!!! 😒

rybca
17. apr 2011

@miriamp no to ano, niektori slovaci by ta za to ukamenovali....🙂)) ja hovorim s malym po slovensky od splodenia a aj tak hovorie NEE namiesto NIE a KO (kom) namiesto POĎ a uz hovoril aj dag a ja, ale s tym teraz prestal, nie ze by namiesto toho po slovensky hovoril, prestal uplne to hovorit a to chodime medzi holandanov len 2x tyzdenne poslednych par mesiacov, ja dufam, ze sa to zmeni a zacne so mnou hovorit po slovensky, jaj a uz raz mi odpovedal NEM....🙂

ikke
17. apr 2011

@rybca heh, jasne, vsetko moze byt zavadzajuce, len slovenske vyrazy "vnuk" a "vnucka" su vysoko logicke 😀
tak este jeden pokus o klein dochter: dcera (dochter) mojho maleho/mojej malej (klein) 😅

cestovatelkaandrea
17. apr 2011

@ikke sklamem ta ale ona sa uci dva roky na tu skusku. ale realita je taka, ze tomu moc neda. ma holandskeho priatela, nemaju deti a holandsky vie menej ako moj manzel. A volneho casu ma viac ako dost. Takze viac to nekomentujem...

miriamp
17. apr 2011

@rybca slovnik mojho maleho tiez zatial nic moc, vie iba- mama, papa, on sam je podla neho ajs, mirka je malam, waisda? (wat is dat?), kde je ? a aj si odpovie -raz tam, raz daar. uz skor vedel auto, traktor, havo, kippetje, vselijake zvieratka vedel napodobnit , no asi to zabudol.
perlicka 😉 pred dvomi tyzdnami sme boli na poradni, a kedze este nerozprava viac (podla ich tabuliek) , tak po dvoch mesiacoch si nas zavolaju a pripadne (ak sa mu dovtedy nerozviaze jazyk) bude absolvovat vysetrenie sluchu.
az mi to prislo smiesne. a zarazajuca otazka, ci ma to neznepokojuje. preboha, ved ja viem asi najlepsie ze nieje hluchy. ten pocuje zdola ked prilozim nohu na prvy schod, a to som este na ten schod nestupila.......a keby uplne nic nevedel povedat, ale on uz nieco vie.....ale ok, nebranim sa ich postupu, tak ci tak musim ist do tej dediny na kazdotyzdenny nakup....... 🙂
@cestovatelkaandrea ako to je u vas s drobcom? ktory jazyk prevlada? vy s manzelom sa vlastne od neho mozte ucit , hahaa 😀 😀

cestovatelkaandrea
18. apr 2011

@miriamp Mirka no u nas je to OK. Drobec mele holandsky vdaka skolke. Mas fakt pravdu, ze ja sa od neho mozem ucit 😀 vsetky odporovacie vety mu idu na jednotku 😀 😀 😀 on uz akosi vie, ze doma ma hovorit slovensky a v skolke holandsky. skor mu pride cudne ked ja hovorim na neho holandsky. to sa iba usmieva a pozera na mna takym pohladom ci nie som troska mimo. teraz u neho prevlada holanstina. ved je v skolke 5 dni v tyzdni a to takmer 10 hodin denne.

inak tou poradnou sa netrap. mna sa naposledy pytali ci Damian vobec hovori. Totizto ked sme boli tam, tak sa hanbil a hovoril len malo. Potom ked sme boli po kontrole a obliekala som Damiana na chodbe, tak dokorka neverila vlastnym usiam. Vtedy mlel ako mlyncek. Potom mala dovod mi verit, ze rozprava 😀 😀

My ideme na poradnu zaciatkom maja. Uz sa chystam s doktorkou porozpravat o tom ako postupovat pri odplienkovavani. Damian sa totizto este sam casto nepyta na serblik, skor je to o tom, ze ja ho tam musim posadit a potom tam nieco porobi.

ekira
18. apr 2011

@palinkova87 kludne,len ja som bez auta 😀

miriamp
18. apr 2011

@rybca jaj, a este som zabudla, tym NEM si myslela nie po madarsky? alebo ?

palinkova87
19. apr 2011

@ekira my máme auto 🙂 🙂 a kolko si už tu v Holandsku?? 🙂

ekira
19. apr 2011

@palinkova87 no rozumej ,mame auto,ale ja nemam vodicak 😀
v holandsku som uz skoro 13 rokov 😉

palinkova87
19. apr 2011

@ekira heh .. to ja tiež nemám vodičák xii 😀 ale s mangelom by sme prišli ta kuk 🙂 a manžela máš slovaka či Holandana? 🙂

ekira
19. apr 2011

@palinkova87 no to som rada,uz som si myslela,ze som tu jedina zenska bez vodicaka 😀 muz je holandan.a tvoj?

cestovatelkaandrea
19. apr 2011

@ekira tak to bez vodicaku nas je viacej 😀 😀 😀 ja si ho este musim urobit. doteraz som nenabrala odvahu ale fakt mi ho treba 😀 takze v maji zacinam aj napriek tomu, ze mam z toho husiu kozu a strach 😝

Bambule az tento vikend sme sa konecne dostali do Groningenu vlacikom. Mali sme akciove listky z Jumba. Fakt nadherne mesto, odporucam na vylet pre vsetkych. A este sme k tomu boli pozriet aj mesto Delfzijl ale to ma tak neocarilo. Citila som sa tam dost divno, ako na konci sveta ,kde sa uz aj muchy otacaju 😀

rybca
19. apr 2011

@ikke no tak ci tak je to chaoticka rec....🙂

@miriamp NEM je po madarsky nie, po madarsky s nim hovori tato...🙂

@cestovatelkaandrea nakoniec vysvitne, ze som tu jedina s vodicakom....🙂 uz 13 rokov..🙂

ikke
19. apr 2011

@rybca aj ja mam vodicak - 6 rokov, z toho jazdim "uz" hadam aj 3 roky 😀
ale 10rokov mi trvalo, kym som sa vobec na vodicak dala, v mladi som prezila velmi skaredu havariu 🤐
@rybca takze vas maly bude trilingvalny? 😀

miriamp
19. apr 2011

@rybca a aj ty vies po madarsky ? ale som zvedava, hm ? nooo, ja som oficialne vodickou nejakych 10 rokov, z toho intenzivne posledne 3 roky. ale je rozdiel tu po okoli jazdit a po nemeckych dialniciach......pretoze tam treba lietadlo...... 😠 to je moj naj nedostatok 😒

@cestovatelkaandrea tu budes mat velmi dobry zaklad a start, ako napr. ja kedysi na sk.
sice to bude drahsie...... ja som vtedy nastupila uz do zacateho kurzu, a po 2.5 tyzdnoch som aj mala vodicak -
"a la rychlovka

palinkova87
20. apr 2011

@ekira moj je slovák... on tu pracoval cez agentúru a tunak firma holandská mu dala zmluvu na stálo -))))

cestovatelkaandrea
20. apr 2011

@miriamp Mirka len keby som sa toho nebala. Ale fakt ho potrebujem. Nemoze zakazdym vsade chodit s malym manzel. A ked je manzel v lodeniciach tiez by to bolo super chodit autom do prace a neotravovat kolegov, ci ma zvezu a tak... No to viem, ze to bude drahsie, ale to je OK, len nech to urobim. Keby som isla na SR, tak si musim minat svoju dovolenku a cesta na SR tiez cosi stoji, takze mozno by som prisla k tej istej sume.
@ikke tak to ta obdivujem, ze si sa na soferovanie dala aj po takej skusenosti 😕

miriamp
20. apr 2011

@cestovatelkaandrea ada, zvladnes to. mobilita nadovsetko. 😉 ja si neviem predstavit ako by som tu existovala bez . tu kde byvame mame iba cafe, kostol a skolu. a bicykloobchod. 🙂

cestovatelkaandrea
21. apr 2011

@miriamp Mirka no v to dufam aj ja. Ak sa nahodou niekde dopocujes, ze nejaka blazniva zenska zrolovala autom pol dediny, tak som to na 100% ja 😀 😀 Co sa tyka nasej dediny, tak mi tu mame vsetko. A vsade sa da ist v pohode bicyklom. Len v zime chodit s detmi na bicykli je asi dost divoka predstava. Zvlast ked na biku mozes vozit dieta starsie ako 9 mesiacov. Jedine ze by som mala mladsie vo vaku na sebe 😀 😀 Ale nie fakt si ten vodicak musim urobit 🙂

ikke
21. apr 2011

@cestovatelkaandrea heh, to je ako ked som ja ucitelovi v autoskole vravievala, ze ak niekedy na slovensku uvidi holandske auto s totalne odratym pravobokom, tak to som ja 😀 v uzkych ulickach so zaparkovanymi autami som mala tendenciu odierat dvere a strhavat spatne zrkadla. nakoniec som z toho "vyrastla" alebo skor "vysoferovala" a zatial (klopklopklop) sa mi to nestalo 😅

cestovatelkaandrea
22. apr 2011

@ikke 😉 😀 no tak dufajme, ze aj z toho vyrastiem a nebudem sa bat 😉

Pisem asi teraz posledny krat pred Velkou nocou, tak vam vsetkym prajem prijemne prezitie velkonocnych sviatkov.
@rybca a my sa stretneme na kralovnine narodeniny 😀

miriamp
25. apr 2011

@deticky vsetky vajicka pozbierane a spapane ?

lucka527
28. apr 2011

baby pomohol van naucit sa jazyk ten kurz rocny holandstiny?

ikke
28. apr 2011

@lucka527 mne rozhodne, teraz ale neviem narychlo, ci mas muza holandana alebo slovaka, ak hovoris doma po slovensky, moze to ist pomalsie 😉