Maminky z Holandska, pridajte sa

eli77
12. dec 2007

Ahojky, je tu nejaka mamicka z Holandska? 😵

slavkah
21. jan 2011

ja jsem dupacky nebo spis overalky davala prvni 4 mesice, ted uz taky teplaky, spime zatim v slaapzaku 😀
byla jsem minuly rok na 9maandenbeurs, s malym bych nejela, jedine ze by nekdo pohlidal, coz je vzhledem ke kojeni obtizne, bylo tam hodne lidi, vicemene narvano a projet tam s kocarkem tudiz docela fuska

rybca
21. jan 2011

@cestovatelkaandrea ahoj, 2 z 3 som spravila, ale Toets Gesprok nie, to je tazke pre mna, cele je to cez telefon a sklada sa to z piatich casti, najprv opakovat vety, potom odpovedat na kratke otazky, potom zase opakovanie viet, potom opozita a posledny je suvisly pribeh, ktory po vypocuti mam zreprodukovat. Tie dve, co som spravila boli na pocitaci formou A,B,C odpovedi, tak to bolo lahke. Kupodivu som to spravila lepsie, ako cudzinci, co tu ziju dlho. Ale to posledne nemam sancu. Opravnu skusku mam 7.2., ale vidim to biedne. Keby som aspon vedela kde som spravila chyby a na kolko percent som to spravila.

Teraz sme na Donovaloch, na 2 dni, tak sa vytesujeme..🙂

ikke
21. jan 2011

@rybca nie su niekde na nete starsie verzie toho typu skusok, co si robila? ja som sa tak pripravovala na statnice, ze som mala starsie verzie testov 😉
pozri napr.
http://www.expertisecentrumnt2.nl/staat/staat2008/ a tam klikni na Voorbeeldexamens, pre teba asi Programma I. staci

rybca
21. jan 2011

@ikke ja priklady mam, aj na papiery, aj na pocuvanie, aj som to pocuvala, ale nepomohlo, vsak som tu len rok a aj to s minimalnym kontaktom, este mozno keby to bolo zocivoci s clovekom a viac casu na premyslenie, ale cez telefon a mas len nejake 3 sekundy na odpoved, no nedavam tomu velku nadej

ikke
21. jan 2011

@rybca jaj tak nic... no tak vela stastia.
to cez telefon - to sa rozpravas s nejakym zivym clovekom alebo s "automatom"? 😅 ak so zivym clovekom, najdolezitejsie je proste stale nieco hovorit, ked nerozumies, spytat sa, nechat si vysvetlit.ale automat ti nic nevysvetli, to je blbe 😝

ach, a tie donovaly zaaaavidiiim ani nevies ako...

rybca
22. jan 2011

@ikke no vsak to, ze to je automat, takze ziadne vysvetlovacky nehrozia

cestovatelkaandrea
25. jan 2011

@rybca ach jaj, tak to ti nezavidim ale super ze si spravila tie prve dve. neboj ak ti to nevyjde teraz tak to spravis neskor. mozno ked sa dostanes do kontaktu s viacerymi holandanmi tak potom to pojde lahsie. Nepoznas nikoho s kym by si sa mohla rozpravat po NL? tetu v obchode nepocitam 😀

nechces nam tie hory priniest sem? bodli by sa 🙂

rybca
26. jan 2011

Baby, o tomto viete?
http://www.transavia.com/hv/nl-NL/reisgids/vlie...

@cestovatelkaandrea raz tyzdenne ku mne chodi jedna pani, ale ide to pomalicky..🙂

rybca
26. jan 2011

Ten link neukaze dobre, ale ide tam o to, ze od aprila bude lietat linka Wieden - Rotterdam a spat..🙂

a tu by mohlo ukazat ceny..🙂 http://www.transavia.com/hv/main/nav/processfli...

rybca
26. jan 2011

Musim este dopisat, ze moje prosby boli vyslisane....... 😀

miriamp
26. jan 2011

@rybca keby tak este nase prosby boli vyslisane, z eindhovenu do blavy......... 😠 ani neziadam vela, ze ? 🙂

cestovatelkaandrea
26. jan 2011

@rybca ty to zvladnes uvidis.
co sa tyka tych letov, tak asi letecke spolocnosti citali MK, ked sa bude lietat z Roterdamu do Viedne. Aj ceny su akceptovatelne.

@miriamp tak to by bolo uplne najlepsie, rovno do Blavy. Ale to by sme chceli asi uz moc vela.

ikke
27. jan 2011

ja tiez hlasujem za eindhoven-ba, alebo este lepsie enschede-ba 😀
inak tie ceny transavie, hmm, no neviem, obcas je austrian aj lacnejsi...

rybca
27. jan 2011

@ikke mozno obcas, ale nam Rottedam plne vyhovuje, bo staci nam ist MHD..🙂

miriamp
30. jan 2011

prave som z truby vytiahla flapjack, mnam, sem tam aj nieco zdrave treba upiect, nie ? 😉

@rybca ty si dnes nieco piekla ? alebo si si nechala upiect na sk ? 🙂

malalady
1. feb 2011

@miriamp jeeeeeeee ty si eidhoven?? 😀 ja budem pri Tebe blizunko Veghel 🙂

inakšie baby prosím vás neviete nejakú cool učebnicu Holadčiny???

rybca
1. feb 2011

@miriamp tak 30teho som nepiekla nic, ale dnes som upiekla chlebik, zajtra sa chystam na rozky a do konca tyzdna urobim urcite aj nejaky kolacik..🙂)))
@malalady skus toto: http://www.martinus.sk/?uItem=48979 , teda inu som ani nenasla..🙂

andreaka11
1. feb 2011

@malalady a kedy sa sem chystas?

miriamp
1. feb 2011

@malalady ahoj, nie ja nie som priamo z eindhovenu, ale asi 25 km zapadne od eind. , cize iny smer ako veghel ☹

v ucebniciach prehlad nemam, ale nejake si spominam - ijsbreker, code nederlands, taal vitaal .
ja som kedysi mala ucebnice "nieuwe buren" ale to bola pc vyucba

miriamp
1. feb 2011

@malalady teraz mi dochadza, ty asi myslis nieco v slovencine , tak to neviem
@rybca ty sa cinis, ja zvyknem len cez vikend piect

ikke
1. feb 2011

@malalady v slovencine zarucene ziadna ucebnica holandciny neexistuje, a uz vobec nie cool 😅 najblizsie je potom ta ceska na linku od rybca. potom uz len anglicke a nemecke, z anglickych by mohla byt pre samouka dobra napr. http://www.amazon.com/Colloquial-Dutch-Complete...
alebo potom spominane Nieuwe Buren
http://www.malmberg.nl/MBO/Webshop/Educatie/Nie...

minea
2. feb 2011

Ahoj, před časem jsem psala, že se možná s partnerem a dětmi budeme stěhovat do Eindhovenu, a je to tady. Už máme i vybraný dům kousek za městem. Chtěla bych se zeptat a prosím o jakékoli informace o holandských školkách. Dcera zatím v ČR do školky nechodila, takže to bude pro ni první zkušenost. Bude chodit do Day Care na dopoledne a jak jsem pochopila, o 4. narozeninách se přechází do Basisschool. Zajímá mě, jak to v holandské školce chodí a jestli jsou nějaké věci, které mě překvapí. Třeba v českých školkách je nutné potvrzení od doktora a školky dávají seznam věcí, které se musí dítěti pořídit - bačkory, cvičební úbor, pláštěnka, náhradní oblečení. Nic takového prý holandské školky nechtějí, jak mi bylo řečeno.

malalady
2. feb 2011

no to inakšie by aj mna velice zaujímalo babenky ohladom tej školky 🙂 bo moj šinter už ide mat 4roky.. a jak to vysvetloval mojemu milému kolega,že tam dieta je povinne ísť od 4rokov do školky??? 😕 nebude tam problém s tou rečou?? ako si vaše deti zvykli?? 😖

andreaka11
3. feb 2011

nieco na pobavenie: -Do you speak english ? -Yes! -Name?......-Abdul al-Rhazib. -Sex?...-Three to five times a week 😎 .-No, no...I mean male or female? -Yes, male, female, sometimes camel. - 😕 Holy cow! -Yes, cow, sheep, animals in general 😅 . - 😨 But isn't that hostile? -Horse style, doggy style, any style! -Oh dear! -No, no! Deer run too fast... 😕 😀 😀 😀

ikke
3. feb 2011

@malalady pokial ja viem, povinne od 5. rokov do SKOLY,s tym, ze skolka je len do 4. narodenin dietata. takze medzi 4. a 5. narodeninami dietata sa bud budes onho starat iba ty (ziadna skolka),alebo ho das rovno do skoly. aspon tak som to pochopila.z coho je zjavne, preco idu takmer vsetky deti v NL do skoly ako 4-rocne 😉
a urcite nebude jediny, co bude mat problem s recou, ale na to su tu zvyknuti. deti rec pochytia velmi rychlo, omnoho rychlejsie nez dospeli.

podrobnejsie info o skolke ale neviem podat, mozno o par rokov 😅

minea
3. feb 2011

Moje info, co mám od naší agentky - Holanďanky, je, že ve 4 letech jde dítě obvykle do školy, ale povinná školní docházka je až od 5 let. Tak jako tak jsou první dva ročníky něco jako pre-school, kde si děti spíš hrajou pod didaktickým vedením, ale psát a počítat se učí až od 3. ročníku, takže kolem 6 let jako u nás.
Mluvit se dítě ve školce naučí údajně trochu za tři měsíce, po půl roce už plynule.
Vážně tu nikdo nemá prcka ve školce?

andreaka11
4. feb 2011

ved ked pridete, tak ich dajte do tej skolky. je jedno, ci je povinna, ci nie. aspon sa vase dieta nauci holandsky a ked zacne chodit do skoly, tak nebude mat velke problemy.

malalady
6. feb 2011

@ikke ďakujem si zlatunka 🙂)))) no však ty máš ešte čas na také xi 🙂

malalady
6. feb 2011

@andreaka11 za 2týždne 🙂

miriamp
6. feb 2011

hej, az od 5. rokov je povinna skola, no tu to rodicia neriesia, a aspon sa ich " zbavia" 😀 😉
mne sa akurat ta dlhsia obednajsia prestavka nepozdava, no budem si musiet zvyknut o par rockov.
my tento mesiac ocakavame odpoved z peuterspeelzaal, ci nas maly moze o mesiac nastupit, kedze ma coskoro 2 roky. pocula som, ze su volne miesta, tak som veeeeeelmi nedockava. 🙂