Maminky z Holandska, pridajte sa

eli77
12. dec 2007

Ahojky, je tu nejaka mamicka z Holandska? 😵

ervenka
15. okt 2013

@cestovatelkaandrea byvame pri Tilburgu- dedinka nazvana Berkel- Enschot

ervenka
15. okt 2013

@rybca z cokolady su inteligentne deti, tak si daj... ;)

erique12
16. okt 2013

@cestovatelkaandrea
dakujem🙂 velkej sestricke sa snazime vysvetlit, ze v brusku je babatko a ze bude mat braceka alebo sestricku zachvilu🙂
tak to je potom super, ze mate talent na jazyky🙂 nasa kazdy den vylepsuje a vylepsuje, holandstina jej aj tak ide lepsie - je to lahky jazyk, no 🙂
no ja hovorim stale na nu slovensky, aj v obchode aj v skolke, CB, verlsoskundige,atd. su zvyknuti, je tu dost cudzincov. minule sme boli na jednom malom detskom ihrisku, potom prisla jedna mamicka s 2 detmi, najprv hovorila na nich holandsky, ale ked pocula, ze ja hovorim na malu inym jazykom, tiez prepla do svojho jazyka🙂
tiez som sa pozastavovovala, co na mna cumia ako puci, ked hovorim slovensky, ale uz to mi je to jedno, uz som si zvykla🙂 a neplanujem hovorit s nou ani inak... co ja viem... nemam pocit, zeby sa to nemalo. ale kazdy nech ma na to iny nazor,nie? 🙂

rybca
16. okt 2013

@erique12 gratulujem aj ja..🙂 a kedy ma prist ten stastny okamih?

erique12
16. okt 2013

@rybca
no vraj 24.3.2014 tak sme zvedavi 🙂
takto to vyzera tiez celkom zaujimavy datum inak🙂
mala sa narodila 20.12.2011 🙂

rybca
16. okt 2013

@erique12 pekny datum, my to s datumami mame tiez zaujimave..🙂 Laci, ja a Julinka sme narodeni 23. a Mati 24. aj ked si myslim, ze mozno sme s Matim mali pockat este dva dni, aby sa narodil 26. 5. 2009, bola by to obdoba datumu kedy sme sa s Lackom 1.x stretli - 26. 9. 2005 ...🙂

erique12
16. okt 2013

@rybca
mala ma datum 20.12. a ja 12.02. tiez akokeby zrkadlovy .... 🙂

fyra
16. okt 2013

Ahojte maminky v Holandsku. S manzelom zijeme v NL uz siesty rok, ale rodicmi sme len necele 4 mesiace. Nasa mala buchticka ide o 2 tyzdne do skolky. Sme zvedavi ze ako jej to tam pojde 🙂 chcela by som sa opytat, ci nahodou niektora z vas nema skusenost s gastouder-mi a ci viete porovnat s KDV. Teraz nad tym este seriozne neuvazujeme, len v pripade ze by bol nejaky velky problem v skolke...

ikke
16. okt 2013

@erique12 ja mam prve dieta narodene 20. a druhe dieta 24. 😅

@fyra tusim @ervenka robila gastouder, mozno poradi... inak mas dobry nick 😀

erique12
16. okt 2013

@ikke
mala bola vypocitana na 28.12. ale stihla to este do strelca 🙂
inak ako to bolo s druhym? skor - neskor pred po termine?

ikke
16. okt 2013

@erique12 no...ty to mas opacne ako ja - prvy bol vypocitany na 8. a druha na 11., tiez su obaja ine znamenie ako mali byt 😀 cize prve prenasane 12 dni, druhe 13 dni...

erique12
16. okt 2013

@ikke
cize obe boli prenasane po "termine"?

ikke
16. okt 2013
ervenka
16. okt 2013

@fyra ano, @ikke ma pravdu, ja som bola gasouder- od sep. 2006 do juna 2010... Tak sa pytaj...

Ale v zaklade co sa tyka penazi- je rozdiel, ci gastik chodi ku vam, alebo ditko ku nemu. Tiez, ci je gastik v GGD, alebo "len tak". Ak je gastik registrovany- tzn. cez gastouder organizacie, cast poplatku sa vracia cez belasting,

A dalsi podstatny rozdiel- gastik ma menej deti ako v KDV= menej sa ditko nakazi zaujimavymi chorobami...

rybca
16. okt 2013

@fyra v prvom rade by som si zistila ake mas moznosti v okoli KDV a GH, ja by som tu u nas napriklad do KDV nedala, bo som videla, ze male deti supnu do budky vonku a spi a nechaju ho spat aj na mokrej plachte, ci to uz bolo od slin, ci pocikane neviem, ale dufam, ze od slin, bo na to mokre polozili akurat hlavicku, a ked sa babatko zobudilo, vonku revalo na plne kolo, trvalo kym ho prisli zobrat, nastastie nam osud prihral do cesty super GH, povodne z Bosny, cize ked Mati aj povedal nejake to slovenske slovo, tak mu aj rozumela a ma dcerku v Matiho veku, doteraz sa kamaratia, aj ked uz k nej nechodi

jaajaa
16. okt 2013

@fyra ahoj, muj syn chodi ted od rijna k gastouders. KVD jsme nikdy neplanovali, gst. je pro nas daleko flexibilnejsi, prijatelnejsi a asi I levnejsi. Hlavne je ve vedlejsi vesnici, farma, velka zahrada se zviraty a prostorem na hrani a je to celkove takove domacstejsi.

ankanl
16. okt 2013

ahojte mamicky,mozne ste to uz tu rozoberali (277 stran fuha,to asi nikdy neprecitam ;)) ale mam na vas prosbu,ak budete mat chvilku neporadite mi,co vsetko mozem ocakavat od kramzorg.?popripade vase skusenosti,naco mam narok,naco si davat pozor.Cakam druhe babo ( termin 22.11.2013) ale prvy krat rodim tu v Nl.Dakujem vam vopred 🙂

ervenka
16. okt 2013

@ankanl zaklad je mat NL poistenie ;), ked si tehu, mas mat aj NL verloskundige, po uplynuti prvch 12tt si mala informovat svoju poistovnu, ze si tehu, oni ti mali poslat cca koncom 4. mesiaca papiere ohladne kraamzorg, potom v 5 lebo v 6, mesaci ti zavola pani z kraamzorg, dohodnete si term na pohovor, pride ku vam domov, vypise papiere, povie ti co a ako. Aspon v mojom pripade to tak bolo... Verloskundige ti napr. poradi ohladne porodneho planu. Mozno maju aj infoavond- mas moznost ist do ZH pozriet si porodnu salu atd... Este podla zmluvy s Nl poistovnou mas alebo nemas kraampakket zadarmo... Ak zadarmo- pride ti domov, ak nie- musis si ho sama kupit.
Ale ak NL poistenie nemas, budes to mat tazke, porody su draha zalezitost...

fyra
16. okt 2013

@ervenka ahoj, vdaka za odpoved. Pocuvam rozne pribehy, holandanom sa v KDV strasne paci, zahranicnym az tak velmi nie... Chapem ze gastouder je flexibilnesi a lacnejsi, len na druhej strane by som sa bala, ze nemas ziadnu socialnu kontrolu. Ta teta je tam asi sama zavreta s 5-6 detmi, nevies co sa deje. V skolke mas aspon naokolo inych ludi, tak ratam ze by si nedovolili robit nejake divnosti (...aj ked nikdy nevies, co je pre holandanku normalne, nam z toho mozu naskakovat zimomriavky 😉 ) V skolke maju 1 tetu na 4 deti pricom tam vzdy musia byt aspon dve, aby si pomahali, ak by nestihali. My mame max 12 deti takze 3 tety. Ak je tam iba jedna pani na 5-6 deti, ako sa to da stihat? Mas pravdu ze spolu je v KDV viac deti, ale ked sa prerata na osobu tak z toho gastouder vychadza horsie. Nasej susedky sestra je gastouder a ponukala nam, ze keby sme chceli, ma este jedno miesto volne. Ma 3 svoje deti, ktore chodia do skoly a okrem toho sa moze starat o 6 dalsich (ak som ju pochopila spravne). Tiez by ma zaujimalo, ze ked jej vlastne deti pridu poobede domov, tak komu sa bude venovat? Moze nastat situacia ze ma v jednom momente 9 kriciacich deti na krku. A tipujem ze vacsina gastouderov ma aj svoje deti... Tiez neviem ako to ide dokopy ked sa maju starat o rozne deti veku 0-4 roky. V nasej skolke mame horizontalne skupiny 0-1, 1-2 a 2-4 to sa mi celkom pozdava. Tiez neviem ako to funguje u gastouders co sa tyka nejakeho pedagogickeho vedenia, alebo struktury. Podla toho ako to vyzera v nasej skolke, tak decka maju od 10mesiacov pravidelny rezim, presne casy vyhradene na jedenie, hranie a spanie. Neviem ci ma gastouder sancu spravit detom nejaky rezim? Lebo si myslim ze decka by mali mat nejaku strukturu, uz od maleho veku, alebo aspon pravidelnost.

jaajaa
16. okt 2013

@fyra tak to si prave musis najit gastouders, kteri ten rezim maji a delaji. 😉 Nase treba rezim ma, ma 3 dospele dcery, ktere ji pomahaji, plus manzel. No a treba v den, kdy chodi nas syn, tak tam jsou 3 deti. Je to o domluve. 😉 Jinak gastouders jsou kontrolovani pres gastouders kancelare.
No a co se tyka jesli- my mame ucitelku v rodine a co vim, tak teda maji vic deti na jednu osobu, nehlede na to, ze se ted dost propousti a plno jesli I zavira. Ale kazdy to vidi jinak a kazdemu vyhovuje neco jineho. 😉

fyra
16. okt 2013

@rybca dakujem za odpoved! Myslim si ze mas uplnu pravdu. Strasne zavisi od toho ake su moznosti. Asi nie je skolka ako skolka. No uz ked som bola tehotna tak sme sa extenzivne zaujimali o skolky, navstivili sme niekolko u nas v okoli, rozpravali sme sa s managerkou a personalom, dobre sme si vsetko pokukali a kazdu sme navstivili viackrat aby sme sa presvedcili ze ci aj na druhy (treti) raz budeme mat rovnako dobry (alebo zly) pocit. Nakoniec sme vybrali taku jednu co je u nas nova, maju siet po celom holandsku kindergarden.nl Vraj maju mat "inu" filozofiu. Co nas presvedcilo bolo ze tam varia teple obedy pre decka, mila manazerka a vzdy ked sme tam prisli tak sa deti vo vsetkych skupinach sporiadane hrali, alebo sporiadane papali. Nikto tam nezjapal, a nevyzeralo to ze deti su tam len tak chaosne pohodene. Iba raz sa nam stalo ze sme poculi v baby groep jedno babo plakat, ked zaspavalo, ale po chvili ho dali na poriadok 🙂 proste to vyzeralo celkom profesionalne. Samozrejme ze clovek ale nevidi do detailov a do kazdonednneho behu takej skolky. A akokolvek to moze profesionalne vyzerat, mozno sa tam nebude nasej malej princoske pacit, lebo zatial si vyzaduje dost pozornosti aby bola spokojna a aby sa dobre cez den vyspala. Tak rozmyslam ci su gastouderi dobra alternativa. Nechcem sa pytat holandanov na ich skusenosti, lebo ako som zistila tak su tu iste "kulturne rozdiely" a okrem toho oni su casto taki, ze povedia ze vsetko je leuk a gezellig aj ked idu veci od 10tim k 5tim. Kolega mi minule vravel ze si vraj mam zvyknut ze mala bude chodit domov s vykricanym hlaskom, lebo jeho syn chodil. Vraj ho tam nechavali vyplakavat, alebo ked mali plno a nestihali, tak musel dlho cakat. Ale ze im sa ta skolka strasne paci. A ze mlady(1,5 roka) chodi domov zo skolky hladny (pravdepodobne lebo mal na obed iba papierovy chleba s maslom a platkom syra), ale ze im sa teple obedy nepacia lebo potom maju teplu veceru a maly by isto stlstol (ehm ehm). Este predtym, nez som sa ho opytala a detaily tak to zhrnul ze ich skolka je heel goed a ze malemu sa tam neskutocne paci 🙂 Je to zaujimave pozorovat ze ako sa ku tomu stavaju holandania a ako by sa k tomu asi stavali slovenski rodicia, hehe. No nikto z mojich holandskych znamych nedaval deti ku gastouderom, vsetci chcu ist do skolky, tak neviem co si mam o tom mysliet...

fyra
16. okt 2013

@jaajaa vdaka! a aky stary je tvoj syn? no to mas super, ze sa zapaja cela gast. rodina. To si viem predstavit, ze to najako zvladnu, aj keby vsetky deti naraz nieco potrebovali. Ako si si nasla vasich gastouders? Mala si referenie od niekoho?

jaajaa
16. okt 2013

@fyra je mu 16 mesicu. Tady ve vesnici jsme nasli kontakt a pak se poptali po znamych. Jsme tu fakt venkov a prdelakov, takze kazdy zna kazdeho. Nam prave vyhovuje ta flexibilita s hodinami, syn chodi jen jeden den v tydnu, jinak je s nami v praci. A v pripade potreby se s ni muzeme domluvit na vice. Zatim tam byl 3x a dobry, teda po ranu ted parkrat fnukal, kdyz jsem odchazela, ale to dela i s ostatnimi. Normalne tam spi, ji, jen nam teda ted pani rikala, ze je videt, ze je dvoujazycny, ze jeste moc nemluvi. Nikdy predtim dvoujazycne dite nemela, ja to treba vidim, jako vyhodu, ze ma cas se mu venovat a taky i to, ze je i s o neco starsimi, mladsimi detmi.
U nas to funguje tak, ze jsou fakt hodne venku, v kazdem pocasi, jdou ven, pro postu, nakrmit zvirata, k babi, co bydli tam na vymenku na susenku atd. Proste, je to takove domacke. Preji vam dobry vyber. 😉

ervenka
16. okt 2013

@fyra Zase od tial po tial. nikto normalny nebude mat 9 deti v rovnaku dobu... Ja som mala zakazdym 3 deti, cca rovnaka vekova skupina. Jedna rodina mala deti na zakladnej, druha jedno bolo na strednej a dve este na ZS, a tretia mali rocne, 2apol, 4- ak si dobre pamatam (inak boli lesbicky par, ale deti uuuuuplna pohoda.) Vsetko zalezi na dohode. Treba najst takeho, kt. ti bude vyhovovat. A samozrejme, ze deti mali rezim- podla toho ako sme sa dohodli, resp. ake boli zelania rodicov. Ak napr. chces, aby mali teply obed, tak ho budu mat. Inak, neviem, preco je to tak velky problem- teple obedy. V jednej rodine to riesili tak, ze ked mali vecer nejaku mnamku, navarilo sa toho viac, a na druhy den prisiel chlapec na obed domov- ohriali sme, a bolo. Pre mna nebol problem ani varit, zehlit- na to ani jedna mama z tych 3 rodin nemala naladu ;) Samozrejme,ze zehlenie, ked deti este boli v skole. ;)
Aj gastici su kontrolovani- min. MBO.+ myslim, ze je povinne EHBO, alebo EHBB, JA som chodila ku rodinam, takze agentura mala tendenciu veeeeelmi kontrolovat aj domy rodin, otazky tipu- ci je azbest, ci su medene trubky. No trubky same... Mna sa pytali, ako trestam deti, ako sa mi venujem, atd. Dost to bola spoved. A ked to chceli robit 2x/ rok bolo to dost. Viem,ze pokial deti chodia ku gastikovi, aj jeho dom, resp. priestor kde su deti musi splnat urcite poziadavky.
Neviem, ci si zachytila ten skandal s Robertom M. Pedofil a robil v skolke... 🙄 Takze ani oficialne skolka ti nezaruci zdravie deti. Ja som nikdy nenechavala vyplakat, ani cudzie, ani svoje. NEtrestala, max. "rozsadila" deti kazde do inej miestnosti, ked sa nevedeli vpratat do koze.

ervenka
16. okt 2013

@fyra Nasla som, co som hladala- register vsetkych gastikov, KDV, PSZ. http://www.landelijkregisterkinderopvang.nl/pp/...

rybca
17. okt 2013

Tak som stastna ako blcha...🙂 Odsuhlasili mi 100 % rodicovskej az do 4. marca...🙂

ervenka
17. okt 2013

@rybca gratulujeeeeeeeeeeem. A trochu zavidim, ze sa vyhnes tyzdnom 48-52, lebo vcera mi prisiel list o decembrovych sluzbach. To bude sranda ;)

cestovatelkaandrea
17. okt 2013

@rybca myslim, ze ked na to nebudes myslet, tak to pojde dole. co poznam seba, tak vzdy ked som sa sustredila na chudnutie, tak nepadlo dole ani kilo. ked som to vypustila z hlavy a jednoducho jedla striedmejsie a viacej cvicila, zrazu isla vaha dole. teraz tiez potrebujem co to zhodit, lebo ako som prestala kojit a apetit do jedla ostal, vaha isla trocha hore.

cestovatelkaandrea
17. okt 2013

@ervenka no akurat som to pozrela na mape a nie je to dalekho. hodim rec s mojou polovickou a mozno by sme sa stavili buducu nedelu 27-meho. ale neslubujem na 100%.