Maminky z Holandska, pridajte sa

eli77
12. dec 2007

Ahojky, je tu nejaka mamicka z Holandska? 😵

klemberka
4. mar 2013

@jarunice tak to je super, že malý môže chodiť do škôlky aj keby bol napísaný len na manželove BNS číslo... určite nad tým pouvažujeme... máme takmer rovnako starých synov, takže aj mne v júni končí materská, ale zrejme pôjdem na SR na predĺženú materskú, síce nebudem nič dostávať, ale aspoň bude štát platiť za mňa odvody... tak budeme môcť byť aspoň rok v NL... resp. ešte ďalšie 3 roky, ale to už by som malého dala do tej škôlky v NL...

lexxie_holandsko
4. mar 2013

ahoj, tak ja jsem chytla takovou chripku, ze jsem se nekolik dni nehnula z postele. V patek jsem vyzvedla deticky a jen jsem polomrtva lezela a nechala je nekolik hodin sobe napospas..opravdu uzasne. Manza prisel kolem 6 a od te doby deti prevzal. Jako takhle mi nebylo snad od skoly..horecka tak do 39, ale neschopna absolutne niceho. Zrovna jsem si uvedomila, jak jste tady bezmocni. Docela mi je lito, ze tchanovcum prijde ta hodina cesty takovy problem k nam zajet..normalne k nam zajedou tak 2x rocne a pokud bychom k nim nejezdili, tak je deti snad neuvidi 😒 Vubec jsem si chtela priste promluvit s tchyni, ze je proste v takovychto pripadech potrebujeme, ze obcas je nutne, aby prijeli..ale obavam se, ze do toho budu moc vkladat emoce. Jako nechapu, ze treba pro mamku neni problem priletet z Prahy a potom 2 hodiny vlakem a busem, tak prece hodina nic neni? Jen tak za vnouckama prijet to neexistuje..Zase nechci kecat, tchyni mam fakt hodnou, stara se, kdyz tam jsme, vari atd..a pres tyden chodi pomahat nekam ke starym a handikapovanym lidem..a u ni to je fakt o te vzdalenosti. Sama sem asi nedojede a tchanovi se asi nechce. Minule nechtel ani prijet, kdyz tu byli nasi, a to vetsinou predtim jezdili.. Tchan je vcelku taky dobry, ale posledni tak 2 roky se dost zmenil. Myslim si, ze tam hraje dost velkou roli psychika.

Ervenko ja jsem nejak prehledla, proc te tchyne tak rozcilila, co se stalo? Co to je za kecy, ze manzelovi komplikujes zivot..to nechapu. Jako asi by si s nima mel promluvit manzel a trochu si to s nima vyresit. Prece jen, je to jeho matka. Ja urcite veci s tchanovcema resim taky pres manzu.

@cestovatelkaandrea Teda to jste meli zazitek s Damianem. To je docela drsne. Hlavne, ze uz mu nikdo nic nedela. Tak at to tak vydrzi..U Edika si myslim, ze to je v necem jinem. Pres vikend mu je ok a zacne skola a uz to je..boli ho hlava, neni mu dobre, maminko nezmeris mne, jestli nemam teplotu 😎 Ja fakt nevim, minuly tyden pohovor s ucitelkou, ta to tak cerne nevidi..no vcera zase , ze ho mam dneska vyzvednout pres poledne..Jako ja 39C, nehnula jsem se a mlady si mysli, ze ho pujdu pres poledne vyzvednout..tak se mu to moc nelibilo. Fakt nevim, prece neni normalni, aby se mu kazdy den do skoly nechtelo? Snad mu nikdo nic nedela, ze zacatku roku jeste jo, ale ted uz nic nehlasi..Kolikrat si rikam, ze mel zustat jeste rok v groep 2, ale ucitelka, ze pry ne..tak fakt nevim.

@klemberka ja ti nevim, zkusenosti s tim prukazem Eu mam. Hlavne teda v CR ho absolutne neberou. Nekolikrat jsem s tim byla u dr. a vzdy jsme si vse museli zaplatit. Dokonce mi dr. rekla, ze to je opravdu jen pro akutni pripady..Na druhou stranu tady jednou mama hodne onemocnela, mela zanet prudusek, jeli jsme na pohotovost a tam ji to vzali. Pouze ATb si musela platit. Ja jsem vzdy pro skolku, je to par hodin tydne a syn ti urcite nezapomene cesky. Deti jsou v tomhle uzasne. Znam 3 jazycnou rodinu a problemy nemaji. Kdyz na nej budes mluvit pouze cesky, tak by na tebe holandsky mluvit nemel. Fakt zalezi na tom , jak dlouho tu budete. Souhlasim, ale s holkama, jak se prihlasis sem, tak to muze byt na Slovensku problem. Ted jsou i s tim rodicakem docela drsni. Pred par lety jim to jeste nevadilo, ale nekdy od roku 2010 se snad rodicak muze pobirat, pokud v te zemi opravdu jsi a ne, pokud tam mas trvaly pobyt. Hlavne bacha na 2x zdravotni pojisteni, muze byt jen v 1 zemi, za to se muze platit i pokuta..preji vam hodne stesti v rozhodovani a pobytu zde. Kam se budete stehovat?

klemberka
4. mar 2013

@lexxie_holandsko ďakujem za podporu 🙂 to, že nesmiem byť 2x poistená v dvoch štátoch naraz viem veľmi dobre, takže to je jasné, že by som neurobila... akurát teda zvažujem či sa odhlásiť zo Slovenska a prihlásiť sa v NL alebo to nechať tak... čo sa týka toho rodičovského príspevku, ja ho už aj tak nebudem poberať od polovice roka, pretože mi končí trojročná materská, avšak chcem sa na materskej nechať, ale na predĺženej, čiže do 6 rokov môjho syna a pokiaľ si nechám aj slovenské zdravotné a soc. poistenie, tak by to nemal byť problém, pretože tu na Slovensku budeme stále bývať a v NL budeme viac-menej ako "turisti"... a budeme aj častejšie chodiť domov, než som si myslela... tak sme sa aspoň zatiaľ dohodli s manželom... a do tej škôlky by som určite malého chcela dať, ak to teda nejak pôjde, nechcem ho ukrátiť o také krásne detské obdobie, hlavne bude preňho dôležité byť s deťmi a v kolektíve či už je to na SVK alebo v NL...

ervenka
4. mar 2013

@klemberka skolka stoji cca 6,60e/hod. Tvaly pobyt na SVK si rusit nemusis, ked sa prihlasis v Nl, nezanikne ti- tu budes mat prechodny. S tym "turisti"- staci jedna navsteva z gemente (ktora moze byt ako odpisovatel plynu, vody) a uvidia,ze mas tam osobne veci, tiez tvojho ditka a mas po "turistoch" 😉 Myslim,ze aj v Nl je mozna nieco ako predlzena materska, aspon podla danoveho uradu. Ale predpokladam,ze to skoro nikto nevyuziva.

rybca
4. mar 2013

@klemberka a mna este napadlo, ze ak pojde do skoly potom na SVK, tak si skus zistit zakladne poziadavky na prijatie, aby si sa s nim ty ucila, lebo vlastne by si mu mala suplovat SVK skolku a predpripravku

rybca
4. mar 2013

@ervenka ta predlzena materska ma zaujala, este som o tom nepocula, ake su podmienky, nevies?

ervenka
4. mar 2013

@rybca o tej predlzenej rodicovskej som pocula este ked som robila ako gastik, ale je to NEplatene a musis robit dlhsie ako rok. Nedostanes nic a musis si platit zdravotne. LEn nie si nezamestnana, ale doma s ditkom. ouderschapsverlof alebo podobny nazov. Ale mozno sa to minuly rok zmenilo- alebo k 1.1.2013. mozno @vever1bude nieco viac vediet.
Ozaj, ked uz pretriasame skolky- vlada si posvieti aj na ne, lebo vola miest nekontroluje skolky a nemaju prehlad kto kde ako a s kym...

lexxie_holandsko
4. mar 2013

ahoj Kemberko, tak jestli jako turisti, tak by to snad slo..Ja jsem psala jen o tom pojisteni prave, ze jedna holcina z emimina to netusila a dokonce ji ceska pojistovna pry tvrdila, ze to muze byt 2x pojistene..tak proto..Jestli tu budete jako turisti, tak by mohl byt trochu problem s tou skolkou, protoze to byste museli byt registrovani. Jinak nase deti chodily do skolky pouze na par hodin tydne a tam se musi davat vsechny udaje misto bydliste, sofi nr. atd..a plati se podle platu..tak to nevim. Ervenko fakt to je tak prisne s tim, ze nekdo muze prijit z gemeente a kontrolovat osobni veci?

klemberka
4. mar 2013

@ervenka tak potom už ozaj neviem, ako to je, som celá domotaná 😀 akurát sa mi nejak nechce veriť, že by to bolo až také extrémne, že prídu a spravia ti doma raziu... rozumiem, že keď ti na to prídu, tak dostaneš pokutu a čo ja viem čo, ale zas na druhej strane, pokiaľ by sme tam mali byť ozaj len rok a teda bez toho, že by sme sa prihlásili s malým a nebudem ho teda ešte dávať do škôlky, tai si nemyslím, že by to bol nejaký extra strašný problém... tak pôjde do škôlky až v štyroch rokoch...

klemberka
4. mar 2013

@rybca ďakujem, to je dobrá poznámka, určite budem na to myslieť, keď teda k tomu dôjde, že by sme tam nakoniec zostali dlhšie, ako rok, dali malého do škôlky v NL a do školy by potom išliel na SVK... 🙂

klemberka
4. mar 2013

@lexxie_holandsko tak to jej pekne zle poradili... 😒 aj tak vďaka za upozornenie... inak, ja keď tak nad tým premýšľam, veľmi rada by som dala malého do škôly v NL, avšak zdá sa mi to také zvláštne, že tam majú taký systém, že len na pár hodín... u nás sme zvyknutí, že dieťa dáš do škôlky ráno a poobede ide domov a matka je zatiaľ v práci... lebo ja som myslela, že by som to teda nakoniec tak spravila, že ho do tej škôlky dám a ja by som si chcela nájsť nejakú prácu, viem, že je to tam ťažké a že je to väčšinou len na pár hodín, ale aspoň niečo... teraz sa mi tá škôlka nejak prestáva pozdávať - čo potom s malým, keby som náhodou v práci? dobre, keď budem doma, nebude to problém, ale čo keby? opatrovateľka? a to tam neexistuje nejaké napr. detské centrum, kde by som mohla s ním chodiť, keby teda nechodil do škôlky? jedná sa mi len o to, aby bol s deťmi a v kolektíve... preto sa pýtam... u nás jasle zrušili, takže s dieťaťom jedine potom do škôlky, ale predtým môže matka s ním chodiť ešte do rôznych detských centier, kde sa hrá s ostatnými deťmi, len je tam aj s mamou... samozrejme, že to nie je na celý deň, ale na pár hodín... ale veď asi vieš, o čom hovorím... také niečo v NL neexistuje???

cestovatelkaandrea
4. mar 2013

@rybca tak to ta obdivujem, ja som taketo chute nikdy nemala. a dnes pri predstave na rybu, by som hodila kosu ako mraky.

cestovatelkaandrea
4. mar 2013

@jarunice podla mna platit tvoj kamos eigen risico ako pise @ervenka. taku palku som ani ja nikdy neplatila u doktora za prvu navstevu a to mam len zakladne poistenie tu v NL.

rybca
4. mar 2013

@ervenka no vsak aj neplatene by mi vyhovovalo, ZP si aj tak platime cez priatelovu robotu, len nech nemam vypoved, skusime sa aj my na to kuknut...🙂 dakujem za info..🙂

@lexxie_holandsko myslim, ze ervenka to nemyslela tak, ze by prisli schvalne kontrolovat veci, ale by to tam uvideli pri inej kontrole

lexxie_holandsko
4. mar 2013

@klemberka ahoj skolka na cele dny pro pracujici zeny tu samozrejme existuje, ale i jiny typ PSZ na nekolik hodin tydne. Ta skolka na cely tyden KDV je teda dost draha a na 5 dnu v tydnu, pokud bys nemela opravdu dobre placenou praci, tak se to asi nevyplati. Ale poptej se holek, ty maji s KDV zkusenosti. To bys tu ale samozrejme uz musela byt registrovana.

lexxie_holandsko
4. mar 2013

Klemberka ten PSZ je tak na 9 hod. tydne, nase deti chodily od 2 let tak na 9 hodin a od 3 let tak na 15 hodin max. To si myslim je dostatecne pro kolektiv. Jinak materska centra tady moc nejsou, jsou tady ruzna plavani, cviceni atd..

rybca
4. mar 2013

@klemberka tak v nasom meste ziadne take centrum pre matky s detmi nie je, ono asi aj na co, ked tu matky musia ist do prace kratko po porode, vacsina, chodili sme len plavat, rok na kvazi gymnastiku a v piatok bolo na 3 hodiny take hranie, co som uz spominala, speelzaal, ale to organizovala nejaka neziskovka u nas v centre volneho casu, u nas dokonca aj vonkajsie ihriska, co su na kazdom rohu zivaju prazdnotou..:( no a ak by si pracovala viac ako by bol maly v skolke, tak to potom skor by som doporucila hladat kinderdagverblijf, to je strazenie na cely den, tu skolka nie je povinna

rybca
4. mar 2013

@cestovatelkaandrea no to bolo vcera, dnes uz na to chut nemam, dufam, ze to Lacko doje...🙂))

lexxie_holandsko
4. mar 2013

Holky, co mate deti v KDV a ve skole, mam dotaz. Dneska prisla Zuza s tim, ze pres poledne je nechali behat venku bez bundy 🙄 Jako bylo do max. 10C a teda slunicko, ale neni to prehnane:? Zuzka mela jen tenke tricko, ani ne mikinu, nebo svetr..To jsem se zhrozila, hlavne , kdyz byla minuly tyden nemocna. A druha vec myti rukou. Asi kravina, ale jako deti hlasi, ze si pry nemusi mit rucky ani pred jidlem, ani kdyz prijdou z venku, jenom teda po wc, ale stejne tam skoro nikdy neni mydlo..tak ja nevim, jak to mate vy? Zase nechci byt za problematickeho rodice, ale tohle mi vadi.

klemberka
4. mar 2013

@lexxie_holandsko ďakujem za info, porozmýšľam aspoň nad tým, šak nech tam ide aj na tých pár hodín, hlavne, aby bol medzi deťmi... ak mi ho zoberú aj vtedy, keď budem doma, ako nezamestnaná, tak v tom problém nevidím... lebo v tom prípade by som asi moc nehľadala prácu, to by som asi časovo nestíhala, musela by som ho dať na opatrovanie a to nechcem... jedine, že by som fakt našla takú robotu, kde by som bola presne v tom čase, keď by bol malý v škôlke a samozrejme, aj rovnako dlho 😀 ale to môžem asi len snívať 😀

klemberka
4. mar 2013

@rybca prečo sú u vás ihriská také prázdne??? inak, ja som myslela, že je to len tam, kde sme bývali predtým, ale ako čítam, tak aj u vás... aj my sme tam, kde sme bývali naposledy, boli detské ihriská úplne prázdne, no neviem, z akého dôvodu... chodili sme tam často v nádeji, že malý sa aspoň tam pohrá s nejakými deťmi a tak, ale vždy sme tam boli sami 😒 nechápem... ja som si to vyhodnotila asi tak, že deti tam možno majú viac mimoškolských alebo iných aktivít, možno chodievajú po škôlke ešte niekam na krúžky alebo tak... alebo sa mýlim? prečo je to tak?

klemberka
4. mar 2013

@lexxie_holandsko tak toto by aj mne rozhodne vadilo, zvyky nezvyky, skús sa na to opýtať priamo v škôlke... to by aj mňa zaujímalo, prečo deti k tomu nevedú...

lexxie_holandsko
4. mar 2013

tak u nas na hriste deti chodi, ale teda je fakt, ze vetsinou sami. S temi opravdu malymi chodi rodice. Je fakt, ze tady jsou deti odmala proste nekde jinde. Vetsinou po babickach, KDV a nektere dny doma, takze tu je rozdil oproti CR, kde maminky s detickama travi odpoledne na hristich. My jsme tady v Nijmegenu meli jeste takove centrum pro rodice a dite, ale je to uplne jine, nez materske centrum v CR a dost omezene. Treba s detma obcas chodima na tvoreni za pul eura, delaji hezke veci, driv meli i tancovani, ale to zrusili..no ja byla se Zuzou na miminkovske masazi, to bylo fajn, ale jen asi 3x, nebo 4x..Celkove mi prislo, ze tady toho moc neni, hlavne teda pro deti do 2 let, vetsinou jen to plavani. Se Zuzkou jsem chodila od 1,5 roku cvicit a to ji prospelo.

rybca
4. mar 2013

@klemberka my byvame vo stvrti, kde su len rodinne domy so zahradami, takze si myslim, ze maju deti hracky a smyklavky v zahradach (tak ako aj my) a druha vec, ze tu fakt 80 % zien robi, takze deti su v opatrovani, u starych rodicov, KDV a tak, a este, ze ked si vezmem fakt, ze mnohe este aj 3rocne deti sa vyvazaju v kocikoch, tak mozno ich ani tak k pohybu vonku nevedu

klemberka
4. mar 2013

@rybca je to možné, že tí, ktorí majú záhrady, majú tieto veci na hranie doma, ale tak čo potom tí, ktorí bývajú v apartmánoch? to s tými trojročnými deťmi v kočíkoch som mala možnosť vidieť sama... ako ono je to fajn, keď taká mamička ide po nákupoch alebo tak a to dieťa jej tam vydrží, že jej nikde nebehá, tak má pokoj... to by som aj ja brala 😀 ale náš malý ešte nemal ani dva roky a už sa nechcel voziť v kočíku... a to ich máme tri 😀 on všade len pešo, alebo na svojej motorke 🙂 je to škoda, myslela som, že tam pre deti majú viac aktivít... resp. pre rodičov s deťmi... 😒

rybca
4. mar 2013

@klemberka apartmanovych domov v nasom meste je omnoho menej ako rodinnych domov v radovkach, v nasej stvrti su len 4 apartmanove domy a tam byvaju vacsinou dochodcovia a do inych stvrti moc nechodim, nas tiez asi od dvoch rokov len chodi, nanajvys ho priatel vezme do krku, mne to pride divne, tak velke deti v kocikoch a este ked tam sedia tak znudene, a to s Matim chodime aj nakupovat, my teda skoro vsetko robime spolu, vsetci traja, nechodime pravdaze po nakupoch len tak z nudy, ale ked treba a to sa vysvetli aj Matkovi a pekne nas poslucha a my mu zase dame aj trochu volnosti, ked si chce pobehnut, alebo nejde priamo, ale krizom krazom...🙂

klemberka
4. mar 2013

@rybca no to my mu môžeme vysvetľovať koľko chceme, že treba ísť niečo kúpiť, jemu je to tak jedno, preňho je podstatné, že má vždy veľký priestor na behanie a viac ako vyberanie tovaru ho hľadám pomedzi regále, lebo najnovšie má zábavu schovávať sa mi v obchodoch 😀 naposledy sa mi tak schoval do kabínky na prezliekanie a hľadala som ho asi 2 minúty, no najhoršie 2 minúty v mojom živote, zelená a so strachom v očiach som ho tam našla vyškereného a on len že "našla si maaa, maminkaaa, hľadaj ďaleeej!" a už ho nebolo 😀

klemberka
4. mar 2013

@rybca inak preto chodíme všade aj my traja spolu - manžel naháňa a ja vyberám 😉 😀

rybca
4. mar 2013

@klemberka tak to som uz aj ja zazila, vacsinou maju u nas v obchodoch TV s rozpravkami, alebo nejaky kutik s hrami, tam ho nechame, ale vzdy som tak, aby som na neho videla a raz tam zrazu nebol, no krvi by si sa vo mne nedorezala a on ma siel hladat, som mu vtedy dorazne, nie nahnevane, vysvetlila, ze ked ho nechame pri TV tak tam musi ostat, lebo ked ho tam nevidim, ta sa zlaknem, ze ho niekto vzal, alebo ze sa strati a ked takto od neho odchadzam, tak mu vzdy zopakujem, ze keby ho chcel niekto cudzi brat, nech zacne strasne nahlas kricat, no chudak, aj mam vycitky svedomia, ze ho tak strasim, bo taky vystraseny kukuc ma z toho, ale do kelu, ked v dnesnej dobe si rodic nemoze byt nikde isty, teda mozno v IKEI, kde ako dieta tak i rodica opeciatkuju jak na doskoske..🙂

klemberka
4. mar 2013

@rybca tak to som nevedela, že to v ikei robia 😀 ja som ho vlastne ešte nenechávala nikde v detskom kútiku alebo tak, vždy išiel s nami, on je taký sralo, on len keď je so mnou, tak seká frajera a je odvážny pred deťmi, ale keď mu niekto niečo zlé spraví, hneď uteká za mnou alebo keď ma nevidí, tak ma hneď hľadá a tak... taká moja prísavka 🙂 aj preto by som ho chcela dať do škôlky, aby si viac zvykol na deti, ale aj bezo mňa, aby sa sám popasoval s kolektívom, aby sa naučil byť sám priebojný a tak... i keď trošku mi to robí starosti, bojím sa, že tam bude zo začiatku veľa plakávať, ale tak musíme vydržať... 😒 inak v obchoďákoch som veľmi vďačná za tie telky s rozprávkami, aj tu také máme, ale šak aj v NL sme tak boli, ale ja sa bojím ho tam nechať samého, vždy tam s ním zostane manžel a pozerá s ním, moje dve decká 😀 a ja vtedy vyberám a keď sa neviem rozhodnúť, tak len prídem ukázať a poradiť sa 🙂 a to mi ani nehovor, že by niekto len tak zobral dieťa, šak ja len pri pomyslení na to, že by mi niekto vzal malého by som sa asi zbláznila a vyskočila z kože, asi ako každá matka, ale tak dobre robíš, že mu to vravíš, v dnešnom svete nikdy nevieš, čo sa môže stať...