Maminky z Holandska, pridajte sa

eli77
12. dec 2007

Ahojky, je tu nejaka mamicka z Holandska? 😵

rybca
7. mar 2014

@ervenka ano, vzdy pridu este fyzicke listky..🙂 tak som rada..🙂

janinka25
7. mar 2014

@ervenka dik za tip, len aby nam vyslo počasie a spravime si aj piknik.
@vever1 tak som rada, ze nie je sam bojko.

ajana1
8. mar 2014

ahojte, nakolko sa nam pred dvoma tyzdnami narodil nas drobcek v Holandsku neviete mi poradit ci ho musim prihlasit aj na Slovensku alebo to gemeente urobi automaticky? Nakolko manzel ma dve narodnosti a krpcovi chceme dat tie je stale potrebne to zahlasit? A ak ano ako?

vever1
8. mar 2014

Baby musim pre maleho mat overene potvrdenie ze moze byt s nojimi rodicmi na sk? Planujeme totizto ze sven zostane vyse tyzdna u nasich bez nas. My ho tam dovezieme a oni ho privezu naspat.

ikke
8. mar 2014

@ajana1 gemeente urcite nerobi ziadne hlasenie slovenskym organom. gemeente len automaticky da dietatu (aj) slovensku narodnost, ak ju aspon jeden z rodicov ma.
ak chcete pre maleho slovenbsky rodny list, to sa vybavuje bud na ambasade v haagu alebo na ktorejkolvek matrike na slovensku (po ohlaseni cakas niekolko mesiacov na samotny rodny list). v tom pripade si treba na gemeente vypytat medzinarodny rodny list a nechat ho overit apostilou.

@vever1 😨 netusim, len dufam, ze nic take nie je potrebne...

ervenka
8. mar 2014

@vever1 mm stiahol z netu toto, vyplnil, podpisal a bolo. Radsej o jeden papier viac ako menej a potom mat problemy. Hlavne, ak ma ditko ine meno ako stary rodicia. Su tvoji rodicia jazykovo zdatni, keby nahodou nieco?
http://www.rijksoverheid.nl/onderwerpen/paspoor...
v eng. http://www.government.nl/documents-and-publicat...

@ajana1 no dieta ma v provom rade narok na narodost po matke. 😉 ako postupovat si najlepsie povedia na SVK ambasade.

ajana1
8. mar 2014

ikke ervenka to ze pre nasho krpca ani nechcem slovensky pas / narodnost nakolko manzel ma anglicku a holandsku narodnost a ak si mame vybrat tak uprednostnime tieto dve z cisto praktickych dovodov. ja sa len nechcem dostat do problemov so slovenskymi uradmi. a nasa ambasada v haagu je kapitola sama o sebe. to im sa dovolat je skoro nemozne alebo mam proste pech

ikke
8. mar 2014

@ajana1 no neviem, ci si mozes takto vyberat, ci mu nebude tvoje slovenske obcianstvo priradene automaticky a ci po manzelovi moze mat obe obcianstva.
ale myslim, ze nie je povinnost nahlasovat dieta slovenskym uradom, alebo aspon nie taka, ze by si to musela urobit do nejakeho terminu. a prave som sa docitala, ze to, ze dieta neoznamis slovenskym uradom este neznamena, ze nie je slovenskym obcanom.
a tiez je otazka, ako manzel prisiel k britskemu obcianstvu a ci ho vase dieta po nom naozaj moze "zdedit".

ervenka
9. mar 2014

@ajana1 hmmm asi smola, lebo aku narodnost ma matka, taku ma aj dieta. Potom moze mat po otcovi, ale ked sa nas drobec narodil vtedy mohol zdedit narodnost po matke, a JEDNU po otcovi. NEviem, ci sa nieco v tomto zmenilo. Ak sa v tom chcete velmi ripkat, tak oslovte urady, tie vam daju 100% odpoved.
http://www.rijksoverheid.nl/onderwerpen/nederla...

Ak sa smiem spytat, co ti tak vadi na SVK narodnosti? A nie, svk uradom drobca nahlasovat nemusis. Jedine, ak by si chcela pre neho SVK pas.

vever1
9. mar 2014

@ajana1 moje deti maju svk a nl narodnost. Ja som ich ale na sk nenahlasovala a ani nemaju sk rodny list. Ja mam tiez 2 narodnosti. Mne sa nechcelo vsetko vybavovat. Mala som dost po 2 vybavovackach so svadbou na sk a stahovanim do nl pred 11 rokmi. 😝

@ervenka no moja mama nula co sa ineho jaxyka tyka ale pojde s braskom. Len je otazne ci tam sven zostane. Na zaciatku nebol problem a teraz uz mi par krat povedal ze bezomna tam neostane a ak mam pravdu povedat ako sa ten termin blizi tak sa mi ho tam cim dalej viac nechce posielat. Nevydrzim tak dlho bez neho :-/

@ikke no ja som si tiez myslela ze nie je potrebne ale moja mama vcera zacala s tym ze jej znama ide s vnukom sama do zahranicia a musi mat potvrdeny papier notarom ze moze :-/

rybca
9. mar 2014

@vever1 ja by som ten papier dala, pre istotu, ak by som deti nechavala na svk, ale to u mna nehrozi, mne sa hned premietne, ze sa moze stat nieco, nie je to za rohom, kolko by trvalo kym by som sa k nim dostala? nehovoiac o tom, ze Matovi niekedy ani ja nerozumiem, nie to este ini, co s nim nie su v beznom kontakte, no vela proti a malo pre...🙂
@ajana1 to mas asi fakt pech s konzulatom, lebo ja mam len pozitivne skusenosti a to za posledny rok sme tam boli ako na klaviri, ani s telefonickym kontaktom nebol problem, len treba riadne pozriet, lebo ine cislo je na oddelenie a ine ku konzulovi, a co sa tyka narodnosti, tak je to tak ako pisu dievcata, ja len doplnim, ze po vsetkych spravach o anglicku a ich praktikach v systeme, by som do anglicka nesla ani na vylet, nie to este ich obcianstvo, nevidim v tom ziadnu vyhodu, ak je clovek sikovny, presadi sa kdekolvek aj bez prestizneho (niekedy len naoko) obcianstva alebo narodnosti,

ajana1
9. mar 2014

ervenka mne nic na slovenskom obcianstve nevadi to je skor o praktickosti. manzel mal doteraz len anglicke obcianstvo nakolko ho rodicia neprihlasili v Holandsku ked sa narodil. S tym ze byvame v Holandsku som ho "prinutila" si vybavit aj holandske obcianstvo aby sme mohli malemu vybavit pas. To ze manzel velmi chce aby mal nas maly anglicke obcianstvo a ja pre neho chcem holandske kvoli vybavovackam.

ervenka
9. mar 2014

@ajana1 teraz som si vsimla,ze pises narodnost/ pas. Ale narodnost s pasom nema nic spolocne. obcianstvo nie je narodnost. nech manzel oslovi urady, to mate najistejsie.
Inak, moja kamoska je SVK, manzel CZ, a deti su GB obcania. v eu ziadny problem, ale ked cestuju mimo- GB obcania dostavaju dlhsie viza ako svk/cz... Takze deti moze zostat dlhsie, ako rodicia. KEd bude s nimi trieskat puberta, bude sranda.
S SVk ambasadou mam len velmi pozit. skusenosti. Dokonca sa ta pani, kt. vybavuje za okienkom dokaze aj pre svk ludi "pobit" s Nl uradmi.
@vever1 pre istotu stiahnite si ten formular, vyplnte a podpis ti overia aj na SVK ambasade (3e ak si dobre pamatam), alebo pozname celko lacneho notara tu blizko

palinkova87
9. mar 2014

No holky zatial som menzrs nedostala, a jak som pocitala mala som ju dostat vcera... no ak zajtra este nic tak testnem

rybca
9. mar 2014

@cestovatelkaandrea tak Laci suhlasi, takze okolo 11.15 sme u vas...🙂

palinkova87
10. mar 2014

Huraaa prisla🙂))))

cestovatelkaandrea
11. mar 2014

@rybca oki budeme vas cakat 😉

cestovatelkaandrea
11. mar 2014

@palinkova87 super, tak aspon nemas stres 😉

cestovatelkaandrea
11. mar 2014

@vever1 ja som nic take nemala pre svagrovcov. necestovali s Damcom lietadlom ale autom, takze sanca na kontrolu bola mensia. Ale celkovo, keby bol problem, tak sme povedali, nech dany polacjt zavola na nase cislo a my mu to rychlo vysvetlime, ze dieta nie je unesene.To sme uz kde, aby som kvoli kazdej blbosti vypisovala povolenie. Aj teraz ked pojde v lete, tak ziadne povolenie nebudeme vybavovat.
Ale ak chces spat kludne, tak si ten papier vybav. Nikdy nevies...

vever1
11. mar 2014

@cestovatelkaandrea no vsak to mne sa to zda tiez na hlavu postavene. na jednej strane chapem ze chcu chranit deti ze nie su unesene ale niekedy mi to uz fakt pripada chore, lebo vsak aj ked napriklad teraz ma sven opatrovatelku ked pride so skoly. a ked s nim pojde ona von a nahodou ju zastavia polocajti tiez sa musi preukazat nejakym papierom ze moze s nim byt a ze ho neuniesla? a chce ti is t damco sam bez vas? a na ako dlho ide? lebo sven na zaciatku hovoril ze pojde ale teraz zas hovori ze bezomna tam neostane, tak ja ho zas nechcem nutit lebo aj svokra vravela ked tam jednu noc prespavali ze sa rano hned svokri pytal ze kedy ponho pride mama a to tam bol len na jednu noc a u nasich bude musiet zostat 1.5 tyzdna sam. 😖

cestovatelkaandrea
11. mar 2014

@vever1 vies co, minuly rok bol Damian u svagrovcov tyzden. vedel o tom, bol pripraveny na to. znasal to tazko prve tri dni, ja tiez.... ked prisiel so svagrovcami ku nam, tak sa rozplakal ked bezal za mnou. takeho dobreho ako vtedy ked prisiel, som ho este nikdy nevidela 😀
Tento rok mal ist ku svagrovcom opat na tyzden ale neviem ako to vobec vyjde. Svagrovci cakaju babo na konci jula a my sme Damca chceli ku nim poslat zaciatkom augusta. Takze asi prileti mamina na 3 tyzdne do NL a budu gazdovat spolu. Sameho ho s nou este lietadlom pustat nechcem. Na to je este malicky dost. Mozno ked bude mat 10 a viac potom moze lietat aj s babkou.... len aby potom este babka vladala cestovat....

leonii
11. mar 2014

Baby ked vidím ako na tých cyklochodníkoch jazdia aj z mopedmi a skútrami ma tak napadlo,že či aj na tie najslabšie potrebujem vodičák.Lebo jeden známy mi povedal že nie ale sa mi to nezdá.Ja vodičák nemám.

ikke
11. mar 2014

@leonii Asi ano, vodicak AM (k vodicaku A a B sa dava automaticky, ale ak nemas ziaden vodicak, musis si urobit AM na toto...)
http://www.rijksoverheid.nl/onderwerpen/rijles-...

vodicak nepotrebujes na skuter pre hendikepovanych (scootmobiel), bicykel s elektrickym pohonom do 25km/h a zvlastne skutre ako Segway, Stint en Trikke (pogoogli, co su to za cuda 😀)
http://www.rijksoverheid.nl/onderwerpen/bromfie...

leonii
12. mar 2014

@ikke Díky,pozerala som, že asi skončím pri elektrobicykly.Aj keď odkedy mi drahý spravil prehadzovačku a nafúkal kolesa tak sa jazdí celkom dobre 😀 ale ked mi bude chciet kúpit nový no budem sa brániť ?A na tie čudá som pozerala fakt sú zvláštne,ale sa budem tešiť na dôchodok potom si kúpim ten čo na nom jazdia starší ľudkovia 😀 😀 Moja svokra ho veľmi chce ,ale neviem aká je nosnosť lebo ona má cez 150kg. či by tam vôbec vošla 😀 😀

cestovatelkaandrea
12. mar 2014

@leonii je to ako pise @ikke. ale v tomto pripade je to lacnejsie ako na auto. teoriu hadam urobis na prvy krat a aj prakticka na mopede nie je podla mna tazka.

eri28
13. mar 2014

@eri28 ano mozeme sa stretnut 😉

leonii
14. mar 2014

No včera sme boli z deckami na naše prvé očkovanie v Holandsku.Melánia klasika ako na SK až na to že teta čo ju očkovala tak ju ani neprezrela či náhodou,nie je chorá,ale to bolo ok. Neplakala lebo ju očkovali,ale preto,že nechcela ísť domov,lebo tam mali hračky a ona sa nestihla pohrať.No a chalani to bola ina masovka ako niekdy za našich mladých čias na SK v školách sme sa z mm smiali.Naši neplakali,ale jedného chlapca tak hodnú chvíľu naháňali neviem či ho chytili lebo sme už išli preč. A Melke prišla prihláška do školy tak sa jej ten veget doma kráti a aj mne.Tak hádam nebude mať očkovanie následky a vyhneme sa chorobe 🙂

janinka25
15. mar 2014

@leonii proti čomu ich očkovali? a kde ste to boli na očkovani lebo ja ked chodim tak tam je dr. a vysetri ho, teda popočuva. a davali detom pred vpichom dezifekciu? lebo v nasom meste niečo take nepoznaju. 😠

leonii
15. mar 2014

@janinka25 No ak som dobre prečítala tak chalani na Mums,osýpky,rubeola,obrna,tetanus a ešte niečo ale to som si nezapametala.No a Melánia nemám šajnu,lebo to mala byt len prehliadka a nakoniec to bolo očkovanie.To mm sa z dr. v tom centre rozprával.A ani chalanom ani malej nedali pred tým dezinfekciu.Boli sme z chalanmi v Locheme v športovej hale a z malou v nejakom zdrvotnom centre v Gorsseli.

janinka25
15. mar 2014

@leonii oni idu podla svojho maju tych očkovani viacej ako na slovensku, ked sme prisli do nemecka tak sme boli na kontrole vtedy mal syn 2 roky na slovensku sme skončili s očkovanim a tu sup hned 3 davky dostal, 4 som uz odmietla a teraz tu v NL sa chodi len do 3 rokov do toho junges..... tak som s nim nebola. a nas dr. nič nehovoril.