Maminky z Holandska, pridajte sa

eli77
12. dec 2007

Ahojky, je tu nejaka mamicka z Holandska? 😵

miriamp
11. nov 2010

@cestovatelkaandrea a neplanuju malemu rychlejsie urobit tie testy na alergie ? aspon by sa vedelo viac a hlavne skor, preco tak sopli.

@andreaka11 fuuuha, tak to su dobre sisi , aspon tu exku by nemuseli tym zatazovat, vsak tej sa to najmenej tyka, keby aj si bola tehotna
u nas doma na sk. v nasej dedine su ale podobni ludia, ked nasi boli tu v nl. prvy krat na navsteve, tak cela dedina si myslela ,ze su v amerike a ze mam americana 🙂 doteraz mu to akosi " prischlo" tak je american a nie holandan
a je sranda 😀

cestovatelkaandrea
11. nov 2010

@miriamp Mirka nie ☹ ak mu zaberu antihistaminika, tak mu ich budeme davat v soplavom obdobi ale do 4 rokov budeme musiet asi pockat... sibne mi dovtedy.
pocuj Mirka aj ja vraj zijem v Amerike, nemaju clenovia vasej dediny nejakych pribuznych v nasom meste na SR?

@andreaka11 😀 😀 tomu sa hovori " v jednoduchosti je krasa" ale ironicky. niekedy zasnem nad inteligenciou ludi 😀

tigrik8
11. nov 2010

Ahojte dievcata. V sobotu ideme pozriet toho Sinterklaas -a pride tu ku nam z mora do Hooku tak sa tesim a dufam, ze si to mala uzije a ja samozrejme s nou 😀 Dnes je u nas strasne pocasicko, sedime doma cely den katastrofa. Viete mi poradit ci tu kupim taky hrudkovity tvaroch na kolaciky mame trek 😀 😀

miriamp
11. nov 2010

@tigrik8 - tvaroh da sa aj po domacky vyrobit,
a je to uplne jednoduche. mozno nie hned na prvy pokus sa aj podari ☹ v supermarketoch maju nieco ako hutten kaas, je hrudkovity a riedky, mne osobne na pecenie nevyhovuje.

tigrik8
11. nov 2010

@miriamp Tak to aby som zacala vyrabat tvaroch ako volakedy doma 😠 moc sa mi nechce 😝 asi si nechame zajst chut 😀 ale dakujem za typ

andreaka11
11. nov 2010

tak to mam potom aj ja americana 😨 s priatelom sa rozpravame anglicky a ja sa s detmi rozpravam po slovensky. a minule na mna priatel tak zvlastne pozeral, ked som detom hovorila: nedavaj to do pusy alebo otvor pusinu 😀 ze preco stale spominam pussy 😀 😀 😀 😀 u vas sa to nestalo?
som si myslela, ze v zapadnych krajinach ziju ludia, co sa nestaraju do druhych, ale to je asi len v tych velkomestach. najhorsie na tom je, ze janova ex byva v tej istej dedine ako my................

miriamp
11. nov 2010

@tigrik8 tak prid na navstevu , a ta pohostim. ja rada peciem pre hosti, hlavne neholandskych, lebo ti su nanic jedaci . . hodinu sa nad tym rozplyvaju a cuduju sa. zoberu si jeden kusok a dost

@andreaka11 ada kolko ma vasa dedina obyvatelov? ta nasa okolo 800, pochybujem ze este mensie existuju... 😎
woooou, vase deticky budu trilingvalne, (nase mozno aj stvor,ked pripocitam moj aj priatelov dialekt) 😀
ako si s hol.jazykom na tom? budete stale medzi sebou len anglicky rozpravat?

ikke
11. nov 2010

tvaroh na pecenie sa da v pohode pouzit holandsky, ak teda netrvate priamo na hrudkovitom, treba ale vzdy hladat tvaroh s co najvacsim obsahom tuku, cize ziaden "magere" 😉 ja som tusim kupovala franse kwark, na kysnuty kolac napr. je uplne mnam. ale uz som dlho nepiekla...
beztukovy tvaroh je po upeceni ako guma 😝

rybca
11. nov 2010

@tigrik8 my sme minule pouzili Cottage chees z Lidlu na tvarohove palacinky a bolo to super, teda mne to chutilo uplne ako SK tvaroh..🙂))

@andreaka11 ja som minule na holandstine lektora presviedcala, ze nebyvam SAMen ale s priatelom..🙂 chvilu mi to trvalo kym som prisla na to, ze to chapem po slovensky...🙂))))

cestovatelkaandrea
12. nov 2010

@rybca 😀 no tomu sa hovori snaha na hodine. Ako casto chodis na holandstinu? My sa ucime s manzelom teraz doma. Vsak ani nemam kedy chodit do kurzu ked som kazdy den do piatej v praci a potom som rada, ze som s drobcom. Ale snazime sa hovorit holandsky v praci. Manzelovi to ide lepsie. Ja mam hlavne problem s pisanim, hovorit je jednoduchsie. Inak Damian uz mele vela po holandsky zo skolky. Takze doma hovorime s manzelom iba slovensky. Prepina dost dobre medzi dvoma jazykmi. A ked sem tam povie nieco po holandsky tak mu v pohode rozumieme ale odpovedame po slovensky.

@andreaka11 lenze ja mam manzela Slovaka to je sranda. Ale vela ludi si mysli (z nasho mesta na SR), ze holandsko je v amerike. Minule sa babka este s jednou znamou maminy pytali, ze kolko to trva tym busom do Ameriky. Vsak to musi mama strasne dlho cestovat ked ide za nami. Ked sme prisli domov pozriet, tak sa ma priatelia pytali, ze kde teda vlastne som ci v USA alebo v NL. Sranda, nie? Co dokazu nejake babky porobit...

inak co sa tyka tvarohu tiez robim tak ako pisala ikke. nie je to sice hrudkovy tvaroh ale chuti to dobre.

@miriamp predvcerom som kupila to listkove cesto v Jumbovi ako si pisala, takze cez vikend idem robit tvorohove tasticky s hrozienkami. mnam mnam 😉

miriamp
12. nov 2010

@cestovatelkaandrea mnam mnam , ja mam na plane robit jablkovu strudlu polovicku s makom pol bez,lebo tu nikto mak nemusi. ja mam tiez ten tvaroh odskusany co spominate, ale pride mi moc riedky a mi vytecie. tak si semtam urobim z karnemelk taky tvrdsi.

cestovatelkaandrea
12. nov 2010

@miriamp a ako robis doma robeny tvaroh? ja som to este nikdy neskusala 😅 niektoru sobotu by som si to mohla skusit urobit ak by som vedela ako.

rybca
12. nov 2010

@cestovatelkaandrea ja teraz vlastne chodim len na Inburgering cursus, nie je to typicka holandstina a chodim 2x dotyzna na 3 hodiny, 13. decembra mam prve skusky, bojim bojim, bo problem s tym maju ludia co tu ziju 20 rokov, a nie ja, co som tu rok

ikke
12. nov 2010

@rybca naco skusky? 😨 ja som jedine skusky z holandciny robila rovno staatsexamen II., ine je zbytocne. ci ty chces NL pas?

rybca
12. nov 2010

@ikke na NL pas je este skoro a ak sa nezmeni zakon na slovensku, tak neviem ci NL pas budem chciet, ale myslim, ze mi tie skusky pomozu pri hladani prace, predsalen nechcem ist upratovat do hotela, alebo umyvat riady do restiky

cestovatelkaandrea
12. nov 2010

@ekira dakujem, postudujem a urobim 😉
@ikke rybca ma pravdu, vela mojich kolegov su tu skusku spravilo aby mali doklad ze ovladaju holandstinu slovom aj pismom. niektorym to dokonca pomohlo pri ziskani prace. ja tiez nad tym uvazujem. ale zatial som len pri tom uvazovani.

cestovatelkaandrea
12. nov 2010

@rybca budem ti drzat o mesiac palce aby sa ti to podarilo na prvy krat 😉

rybca
12. nov 2010

@cestovatelkaandrea dakujem, budem potrebovat vela stastia, lebo prax je minimalna

ikke
12. nov 2010

@rybca
@cestovatelkaandrea
hmm, tak odo mna nikto nikdy v zivote v holandsku na pohovore nechcel doklad, ze ovladam holandcinu 😅 ved pri pohovore zistili, ci viem alebo nie... jedine, kde to chceli, ked som chcela ist studovat na hogeschool 😅
ked sa povie inburgeringscursus, mne sa pod tym vybavi taky ten kurz pre cudzincov, ako prezit v holandskej spolocnosti - odkedy chodia deti do skoly, ako sa dava prat pradlo, ci moze suseda nosit minisuknu a tak 😀 kedysi sme na kurze testovali taketo inburgeringstesty, celkom sranda 😎

andreaka11
12. nov 2010

no ja som chodila do skoly od maja do decembra. aj to jan musel na nich poriadne pritlacit, aby ma uz konecne zobrali. ja som tam chodila len kvoli jazyku. takze sa mi nikto poriadne nevenoval. boli sme rozdeneni na tri skupiny. prva skupina sa ucila pisat a citat..... druha skupina uz vedela pisat a aj citat. uz boli na 6tej lekcii, ked som ja nastupila a hovno som vedela z holandstiny, ale rozumela som tej holandstine omnoho lepsie ako ti z 2hej skupiny!! ja neviem, ci ti ludia z afganskych a inych krajin su vazne taki vymleti, nechapavi, alebo len lenivi... co som tam mala jednu spoluziacku, tak ta to uplne flakala... a jedna tvrdila, ze bola riaditelka na skole, no jej nechapavost ma prekvapovala.... az posledne dva mesiace ma prelozili do inej triedy. bolo nas 5 a bolo to super.. jedna z nich bola ta riaditelka. ta to potom zacala uplne flakat. vzdy sa vyhovarala, ze ju boli hlava. asi vela informacii, ci co....... bola tam aj jedna ruska. velmi sikovna baba. a byva dokonca v tejto zapadnutej dedine. s nou by som sa naucila rozpravat po holandsky, ale asi som jej nepadla do oka, lebo od porodu som ju videla 3x a to len 1x bola u nas....... skoda.... tak to vyzera tak, ze budem tu este par rokov rozpravat len anglicky.........

andreaka11
12. nov 2010

a este chcem napisat, ze aj ja som robila testy, ale to iba A1 a A2 a B1 a B2. \
a nemysim si, ze na pohovore by pytali papiere, ci vies holandsky. ved to zistia na pohovore, nie? a ked chcu vediet, ci vies pisat a citat, tak ti snad nieco nadiktuju.....

rybca
12. nov 2010

vsak ja nevravim, ze by to odomna vyzadovali, ale bude to plus a keby som tam nechodila, tak by som z holandstinou takmer vobec neprisla do kontaktu, kedze mam chlapa slovaka a som doma s malym, a ja som aj dost antitalent na jazyky, takze vsetko je pre mna len plus

a ak sa smiem spytat, ako co pracujete, ci ste pracovali? bo ja by som chcela nieco s uctovnictvom ako na slovensku, ale bude to tazke asi

andreaka11
13. nov 2010

@rybca ja nepracujem. som si zhanala pracu, ked som prisla, ale kvoli mojej nulovej holndstiny ma nikde nechceli 😒

endzi30
14. nov 2010

Zdravim dievcence 😉

Tak ja som tu mala akurat cely tyzden maminu a dnes odisla, tak nam je smutno 🙄
Som sa pekne vypapkala za ten tyzden, same dobrotky nam varila. Bryndzove halusky, makovu a orechovu struuudlu, gulasik, kacicku s kapustou a knedlou, svieckovuuu.....dosla so 14kg kufrom plnym zradla (povoleny limit bol len 10kg - ale presla 😀 ), no a naspat odchadzala s kufrom, kde boli pieekne ulozene jej gatusky 😀 😀 😀 😀 😀
Dnes po prilete mi volala, ze colnik len krutil hlavou, ze kam sa trepe s prazdnym kufrom 😀 😀 😀 😀

Jooooooooj, vy ste vsetky ake kucharky a pekarky 😕 😅 🙂 🙂 To ja som komplet nemehlo v tomto, keby som mohla tak kuchynu dam zamurovat 😀 😀 😀 @andreaka11 je na tom asi tak isto, ze? 😀 😀 😀 😀 Ale my raaaady prideme k niekomu na navstevu 😀 😀 😀 😀

A este mi povedzte, co je toto za uchvatne pocasie??? 😠 😠 😠 Sme ani nikam nesli, lialo a leje tu ako sproste, ved len prechod z domu do auta a som komplet umyta 😠 😠 😠 Nabuduce si dam snad aj sampon na hlavu a mam zdarma umytie 😀 😀 😀 😀 Este by mohol potom niekto s fenom za mnou utekat a hotovson. Aaaale to by asi hodne iskrilo 😀 😀 😀 No nic, fuukanu si spravim v aute, dam ventilaaaciu na plne obraaatky 😀 😀

Andaluuuzia moja, tak co? Dobehnete zajtra? Alebo kedy ti to bude vyhovovat 🙂 🙂 Uz sa na vas tesiiime 😉 Maaame deficit, malej je uz smutno 😅 😉
Inac Milla uz nechodi, ona priam uteka, vyzera to hrozne, uz len cakam kedy liiizne zem 🙄 🙄 Minule jej nevysiel krok a buchla sa o kraj policky, tak mala caaaru cez pol hlavky 😔 Ale rano tam uz nebola 😅
A uz tyzden mi odmieta chleba 😠 😠 😠 Skusala som ho natriet prisaham uplne vsetkym!!! Este som snad neskusila oskvarkovu mast !!!!! Ale nic, proste chleba = BEEEEE 😠 😠 Ani tmavy, ani biely, ziadny. Tak som kupila krekry, tak teraz laduje tie 😕 😕 Neviem co ine jej mam dat na ten ich holandsky obed 😎 😅

Ahaaa, a este nieco. Adus tez sa na ockovanie, co vas caka! 😠 😠 Samozrejme Milla plakala, teplota nam vyrazila presne po 4 hodinach od vpichu a zdalo sa mi, ze ju bolia nohy. Ked isla spat, nikto sa jej ani dotknut nemohol ako ju to bolelo a prestala uz aj chodit! 😕 V noci sa chudatenko ani nepohla v posteli, ako som ju tam polozila, tak som ju tam pocas celej noci pri kazdom zaplakani nasla 😖 Rano to bolo este horsie, stale teplota (to uz mala druhy cipok), no a nohy? Straaaaaaaasne plakala, ani na ruky som ju nemohla dvihnut. Cely den sa ani nepohla, prelezala ho. Ani sediet nemohla ako ju to bolelo. Ten Paracetamol zabral na teplotu, ale bolest nezahnal ani nahodou 😕 😕 K veceru to bolo lepsie, urobila par krockov. Aj sme volali CB, zevraj je to ok, pokial nema na nohach modriny, ze to by sme museli okamzite prist, lebo sa asi zle pichli 😒 Nastastie to bolo ok, len bodky po vpichu mala. Teplotu mala este dalsi vecer a potom na dalsi den rano uz bolo vsetko ok, ziadna teplota a aj nozky prestali boliet.
Vies ako som sa bala? Normalne bola ako ochrnuta, chudatenko moje 😔 Som si predstavovala strasne scenare 😒
Uf..no ale uz je ok, opat mi stahuje galoty v kuchyni...aj babke sa snazila, ale tie nestiahla 😀 😀 😀

Akosi som sa rozpisala 😀 😀 😀 😀 Tak to mate akoze na dobru noc 😵 😵 😵

cestovatelkaandrea
14. nov 2010

@ikke a @andreaka11 ja nehovorim, ze to na pohovore vyzaduju. ale niekoktory priatelia ked rozoslali zivotopis do firiem a bolo tam, ze maju skusku z holandstiny tak ich aj zavolali na pohovor. Mali jednoducho vacsiu sancu, ze im firma na ich ziadost vyhovela. Tu ide o ten prvy kontakt s firmou. ked to tam nemas a vidia ze si zo SR tak nevedia ci vies holandsky alebo nie. A niektore firmy to jednoducho odradi. Dost ale zalezi o aku pracu sa uchadzas. Napr. odo mna holandstinu nikto nevyzadoval, staci im anglictina. Vo firme boli radi, ze nasli niekoho, kto ma technicke vzdelanie. Ale zas ked tu chcem zit, tak je jasne, ze sa naucim jazyk krajiny, kde zijem 😉
@rybca v tvojom obore neviem ako to chodi. ja pracujem v uplne niecom inom 😀 😀 navrhovanie klimatizacie do namornych lodi

andreaka11
14. nov 2010

@endzi30 si sa rozpisala, ako keby si tu cely tyzden nebola 😀 😀 😀 😀 iiiiii, jak si sa mala dobre. a ani si nas nezavolala!!! ☹ ☹ jan bol od minuleho vikendu chory. dokonca ani do prace neisiel tento tyzden. tri dni nonstop lezal v posteli.... bezo mna ☹ ja som sa musela starat o deticky. co bolo najhorsie, tak thomas dostal v utorok vecer horucky a chudacik vkuse plakal... rastol mu zubok.... uplne cely horel. sme na nom vyprazali rezne. chcela som spravit aj gulas, ale paracetamol ako tak uz zabral... teraz berieme penicilin. hmmmm, jaky dobry, preco taky dobry neexistoval, ked som ja bola mala? 😕
inak ani lise uz nechuti chlebik. uz dlhsiu dobu sme davali aj s korkou. a dnes sme zacali ju zase odstranovat, lebo iba tak nam ten chlieb zje. inak len ocucle a vypluje. 😨 a uz ani ten zajacik nijntje im uz nechuti. predtym si ho skoro cely strcila do ust, aby jej ho thomas nezobral, pripadne, ked svojho zajaca thomas este nezjedol, tak mu ho vzdy vytrhla z ruky... potom sa naucil a druhu plovicu si vzdy strcil do ust. 😀 😀
jan ide zajtra do prace, tak by som chcela ostat nablizku in kejs off. bral nejake dizzy prasky... stale sa neciti 100% a ma taku stresujucu robotu, ze az........ 😕
inak mohli by sme sa dohodnut aj na xmas shopping. bud tilburg alebo eindhoven niekedy v strede tyzdna. co ty na to?
no a kolko si toho pribrala cez mama tyzden? nemam ti pozicat moje tehotenske veci? mozno aj male by ti boli
😀 😀 😀 😀 😀
dufam, ze este nespis a odpises!!!!!

andreaka11
14. nov 2010

presne tak, ako ada pise, ani ja nevypekam a v kuchyni pri priprave jedla a sporaku nechcem stravit viac ako 30 minut.

andreaka11
14. nov 2010

@endzi30 ked uz pisem o tom jedle. nebudes mi verit adusik!!!!!! som v pondelok, ako bol jan chory, tak som spravila slepaciu polievku na tri dni!!!!!! by the way, detom nechutila. len zuzlali kusok kurata asi 15 minut.....

rybca
15. nov 2010

No baby, skoda, ze nebyvate blizsie, ja by som vam napiekla...🙂)) rada peciem a zdobim torty..🙂)) len keby to mal kto vkuse jest..🙂))) uz to sladke aj mne lezie krkom..🙂)))