Maminky z Holandska, pridajte sa

eli77
12. dec 2007

Ahojky, je tu nejaka mamicka z Holandska? 😵

lucka527
19. máj 2011

@rybca a toho huisarst kde mam najst? ja mam poistenie aj tu aj na svk? tak neviem teraz co radsej pohotovost ci ten huisarts? hm?

ekira
19. máj 2011

@lucka527 neni si tu prihlasena u nejakeho lekara?ale ako vidim,mas male dieta,tak by si mala byt.ak mas velke bolesti,mozes kludne skocit aj na pohotovost.nas vela krat zobrali aj bez toho,ze by sme konzultovali s pani asistentkou

rybca
19. máj 2011

@lucka527 a to akoze mas zdravotne poistenie aj tu aj tam? pokial viem, tak ZP mozes mat len jedno.

rybca
19. máj 2011

@lucka527 citat z Hospodarsky novin - „V zásade platí pravidlo, že musíte byť poistený vždy v štáte miesta výkonu pracovnej činnosti a môžete byť poistený len v jednom členskom štáte EÚ.“

lucka527
19. máj 2011

@rybca tak ja som na slovenskej materskej cize somasi tam zdravotne poistena a tu sme sa nahlasili a hned aj agis som si musela vybavit ... to som netusila ze problem to je

rybca
19. máj 2011

@lucka527 no ja som tiez na slovenskom rodicovskom a bola by som stastna prestastna keby som mohla byt tu poistena, a keby si zistila nieco pozitivne v tejto veci, tak len daj vediet..🙂 tiez by som potrebovala ist na gyndu, ale okrem divnych cyklov nemam ziadne komplikacie, takze to neriesim. Kamoska co tu zije 15 rokov nebola roky na gynde, ak neratam obdobie, ked bola tehotna. Rada by som vediet ako to tu riesia, ked sa niekomu nedari otehotniet.

lucka527
19. máj 2011

@rybca a ty tu nemas ani adresu? lebo ja ked som sa nahlasila na adresu tak som musela hned aj poistku riesit musim platit kazdy mesiac 110e ja 110e priatel a mala ma popri nas zadarmo ... ale teraz sme boli vubavovat na belastingu a spolu zaplatime 220 ale 130 nam poslu spat ..

rybca
19. máj 2011

@lucka527 jasne, ze som tu prihlasena na pobyt a maly je pripoisteny na Laciho poistku zadarmo, nikto odomna nepytal ZP v NL, ja si to uz nepamatam ako to presne bolo, ale ak aj niekto pytal, tak sme asi povedali, ze nemozem tu byt poistena, lebo som na SK a kedze som tam este stale zamestnana, tak ani nemozem zmenit SK poistovnu za NL
na tvojom mieste by som rychlo pozistovala co a ako

miriamp
19. máj 2011

@rybca ak potrebujes lekarovi , tak ti to sk poistovna preplati ? @lucka527 mozno tym myslela, ze nie je stale zamestnama ako ty na sk, ale zas potom preco dvojite platenie . a @lucka , ked uz tu to poistne platis, preco nemas najdeneho obvodaka?
ono tieto veci okolo poistenia nie su zarty, viem o com hovorim, mala som tu raz iste nejasnosti za 3000,-eciek,
stalo ma to kopec nervov, papierovaciek, odvolavania sa, ale nakoniec som to vyhrala. 😉

lucka527
19. máj 2011

@miriamp ja niesom zamestnana iba beriem rodicovsky na svk a tym padom mi poistovnu plati stat a tu si platim ja

vever1
19. máj 2011

@lucka527 ja na tvojom mieste by som zasla za huisarts co najskor. neviem kde byvas ale v kazdej dedine ci meste je ich dost. on ta potom posle na gyndu. hlavne ak sa bojis ze mas mimomaternicove tak by som necakala, ja mam za sebou dva a poviem ti ze to sranda nie je.

rybca
19. máj 2011

@lucka527 tak to mas dobre stastie...🙂 mna sa na urade prace stale pytaju ci som este zamestnana na sk, lebo vedia, ze zijem v NL, urcite keby som nebola zamestnana, tak by mi rodicovsky vzali, lebo by som uz nemala zazemie na SK, aj ked tam mam trvaly pobyt stale, ale to dvojite ZP by som na tvojom mieste riesila, aj ked ja som na tieto veci strasny strachopud

@miriamp mala by, este to nemam odskusane, ale uz som si davala robit jeden krvny obraz, za ktory som zacvakala 38 eur, tak som zvedava co na to poistovna, ale bolo to indikovane z lekarskej spravy, tak by mi to mali preplatit, no uvidime...🙂

lucka527
19. máj 2011

@vever1 a to kde mam najst tu huisarts?

ikke
19. máj 2011

@rybca ked si chora, tak ides normalne tu k huisarts, ci chodis k lekarom iba na SK? 😕
ked ma niekto problem s otehotnenim, ide za huiarts na pokec a ten ich/ju posle dalej na gyndu. ale ked sa tento problem vyriesi, uz nechodis viac na gyndu 😉 bezne odbery a kontroly robi huisarts.

ikke
19. máj 2011

@lucka527 pouzi google, zadaj huisarts+tvoje mesto a urcite ti to vyhodi nejaky zoznam alebo aspon tel. cisla. zavolas, dohodnes sa alebo ta poslu za niekym inym, kto prijima a mas...

ikke
19. máj 2011

inak nebola by som si ista, ci dvojite poistenie nie je dokonca trestne, resp. ci za to nehrozi nejaka (nie mala) pokuta... 🤐

rybca
19. máj 2011

@ikke no tak zatial som nebola tak chora, ze by som musela ist k doktorovi, teda zatial som si vzdy nejak poradila, bezne prechladnutia, mierna bronchytida, ci zapalene vaziva pod kolenami (po prvom a poslednom behu..🙂) to akoze beznu kontrolu odspodu spravi len tak na lehatku? bo som si nevsimla, zeby nas huisarts (inac robil 5 rokov v BA, ale moc nevie po SK, jaka nahodicka) mal kozu v ordinacii, len obyc lehatko,
s tym dvojitym poistenim si tiez myslim, ze su tam nejake postihy, len otazne je, ako mozu prist na to, ze je niekto poisteny dvojmo?

ikke
19. máj 2011

@rybca ano, len tak na lehatku. zas ale huisarts robi naozaj len zakladne odbery (alebo ani nie tak huisarts,ako jeho asistentka), ked uz je dovod, co i len minimalny, na odbery u gyndosa, urcite ta tam posle 😉
s poistenim - no neviem, ale ked dokazu len tak na dialnici zistit, ci mas poistene auto, s ludmi je to podla mna mensi problem... 😅

vever1
19. máj 2011

@rybca no ked mas nejake gynekologicke problemy tak ides k huisarts a on ta normalne vysetri na tom lehatku. ale take daco ako preventivky a tak na to tu zabudni. jedine ak mas nejake problemy tak ta pokuka.

@lucka527 ikke ti uz napisala 😉 jtu v nl najdes vsetko na nete. jednoduche 😀 😀 😀

@ikke ako dlho zijes v nl? ja som tu uz 8 rokov 😉

ikke
19. máj 2011

@vever1 ja necelych 6 rokov 😉

rybca
19. máj 2011

@ikke no ale len NL auta ti vedia takto zistit, cudzie len podla zelenej karty, ci?

@vever1 hm, je to divne, ale asi je to len o zvyku..🙂

miriamp
19. máj 2011

@rybca ak sa jedneho dna poistis tu v nl, neobavas sa mozneho nedorozumenia, ak bude poistovna od teba ziadat doplatok plus pokutu za cely cas odkedy si tu bola zaregistrovana ? ale nechcem ta strasit. poznam vela takychto pripadov . som jeden z nich, a musela som veeeeeela papierov dokazovat. 🙂

s dokazovanim dvojiteho poistenia neviem, najskor by asi niektora strana musela mat nejake podozrenie. neviem. 😉

rybca
19. máj 2011

@miriamp nie, vsak poviem, ze som bola poistena na sk, a budem to moct dokladovat vypovedou z roboty. dokedy som zamestnana na SK, nemam dovod mat poistenie v NL. si myslim.

andreaka11
19. máj 2011

ja ked som prisla do nl, tak som uz bola nezamestnana a poistena som bola stale na sr. som si platila tam poistenie. az ked som otehotnela, tak som sa poistila tuto. a ked som bola chora a isla k huisarts, tak nepytali nic odomna, ziadne potvrdenie, lebo vedeli, ze s kym byvam a dali to na jeho ucet to vysetrenie. treba zavolat do sk poistovne a opytat sa, ci take a take ochorenie a liecby (v nl) preplati sk poistovna. lebo maju nejake tie vyhrady a oni si vzdy nejaku vyhovorku najdu, aby nemuseli platit.

vever1
20. máj 2011

no ja ked som sem prisla tak ma dal vtedy este len priatel hned poistit na jeho poistku a tym padom vsetky problemy boli vyriesene. 😀 a preco ste vy este niektore poistene aj na SK? ste tu len na urcity cas, planujete sa vratit?

cestovatelkaandrea
20. máj 2011

bambule ved @lucka527 ak ma podozrenie, ze je tehotna, tak moze ist rovno k verloskundige (porodna asistentka) a ta jej moze urobit sono a zisti ci je tehotna. na to nemusi ist ani k huisarts. aby som ta trocha upokojila tak mna na zaciatku tehotenstva strasne pichalo vo vajecniku. trvalo to asi dva tyzdne tieto bolesti a potom to preslo. gynekolog mi vtedy povedal, ze je to tym, ze vajecnik, z ktoreho islo vajicko jednoducho boli. mava to vela zien a je to bezne. Ale ak sa bojis, ze by to mohlo byt mimomaternicove tehotenstvo radsej rychlo kontaktuj huisarts. Ja som prisla do NL tehotna v 9 tyzdni a isla som rovno k porodnej asistentke. az v nejakom 20 tyzdni som navstivila prvy krat rodinneho lekara tu v NL. V kazdom pripade mala by si si jedneho rychlo vybavit, lebo nikdy nevies a aj pre Zoe je to treba.
Co sa tyka poistenia tak pred odchodom zo SR som si ho musela zrusit alebo lepsie povedane uviest odkedy budem mat holandske aby som bola poistena prvych par dni po prichode do NL. Po prichode do NL ma automaticky manzel nahlasil na jeho poistku a je to tak urobene aj s drobcom. Dokopy platime nejakych 174 eur. Ale nam prispieva na poistenie aj zamestnavatel.

Pre vsetky ostatne, ktore mate iba slovenske poistenie taka zaujimava info. Ak navstivite huisarts kvoli vysetreniu tak zaplatite cca 25 eur za vysetrenie. Slovenska poistovna vam nepreplati vsak cely vysetrenie. Preplati len ciastku, ktoru plati lekarom na SR za dane vysetrenie. Moja mama ked tu bola naposledy a ochorela zaplatila si tu vysetrenie + lieky. Dokopy to bolo 43 eur. Poistovna na SR je preplatila nazad smiesne tri eura. Takze ak sa vam da, radsej rychlo prejst na holandske poistenie. Nechcem si predstavit kolko by muselo ist z vlastneho vrecka nejake narocnejsie vysetrenie v nemocnici. 😝

lucka527
20. máj 2011

@cestovatelkaandrea no tak dnes osm bola za huisarts vysetrila ma a povedala ze nemoze najst ze nevidi vo mne to vnutromaternicove teliesko tak ze zavolala do nemocnice ze v priebehu tyzdna ma objednaju ale mala som prist hned do nemocnice na gynekologiu robili mi sono tak nakoniec to teliesko tam je ze tehotenstvo nevidia dobre vzali mi krv a zajtra zavolaju ze co....dalej

lucka527
20. máj 2011

a mam agis poistovnu len som u huisarts nebola zaregistrovana tak som aj tam musela platit 28,80e

ikke
20. máj 2011

@rybca no,v EU by som si nebola ista,ze si poistenie cohokolvek nevedia lahko zistit.vies ako, "big brother is watching you" 😀 😀 😎

@lucka527 neviem v kolkom tt by si mohla byt, ale do 6tt aj tak na sone nic moc neuvidia, pokal viem. tak vela stastia. a ten ucet, co si platila u huisarts, si nechaj v NL poistovni preplatit 😉

vever1
21. máj 2011

@lucka527 tak ako ikke pise do toho 6tt este nic nevidno a niekedy ani v 6tt nie, a ono ti teraz zoberu par krat krv aby vedeli ci HCG stupa a urobia par krat sono. tak drzim palce 😉